Rijwielpaden in de Duinen WEK DE GAL IN UW LEVER OP Ihfo Jaargang LEiDSCH DAGBLAD, Woensdag 9 Maarf 1938 Derde Blad No. 23912 Zuid-Holland wordt voor de wielrijders opengelegd Kleiden KIN/T IN UTTIIIN LUCHTVAART INGE/ONEEN /TUKKEN Een grootsch plan in wording Door de duinen van Den Haag naar Noord-Holland VOORLOOPIG PROJECT VAN EEN RIJWIELPAD DOOR DE DUINEN VAN DEN HAAG NAAR DE NOORD- HOLLANDSCHE GRENS. noord wijkerhout 3sassenheim q noordwijk lim-K- -U, éHSWi katwijk wassenaar MEyENDELI SCHEVENINGEN den haag Vaste bespeling Stads schouwburg te Amsterdam. Voordracht van B. en W. tot benoeming van Cor van der Lugt Melsert. Het Nederlandsch Tooneel. Nadat de heer Cor van der Lugt Melsert zijn sollicitatie naar de vaste bespeling van den Amsterdamschen Stadsschouwburg dezer dagen bij het Amsterdamsche ge meentebestuur had Ingezonden, vergezeld Cor v. d. Lugt Melsert. van een lijst met de namen van de leden van het door hem te vormen gezelschap, is gisteren de voordracht van B. en W. aan den gemeenteraad van Amsterdam ver schenen, waarin wordt voorgesteld, den heer Cor van der Lugt Melsert aan te wij zen tot vasten bespeler van den Stads schouwburg op de door den raad vastge stelde voorwaarden voor de tijdvakken 15 September tot 15 Mei van de jaren 1938 tot, 1941. Het gezelschap zal den naam dragen: Het Nederlandsch Tooneel. Als direc teur der naamloozc vennootschap zal de heer Cor van der Lugt optreden. De artistieke leiding zal berusten bij de heeren Cor van der Lugt Melsert, A. van Dalsum en A. Defresne, die tevens als regisseurs werkzaam zullen zijn. Het gezelschap zal bestaan uit onge veer 35 acteurs en actrices. In de toelichting tot de voordracht mer ken B. en W. o.a. op: De artistieke leiding en de samenstelling tan het gezelschap wettigen de verwach ting, dat, indien de heer Van der Lugt Mel sert. tot vasten bespeler wordt "benoemd, hij in staat zal zijn, het veelzijdige reper toire te brengen, dat noodig is, om de be speling van den Stadsschouwburg te doen slagen. De heer Van der Lugt Melsert heeft, In de meer dan twintig jaar, gedurende welke hij directeur van het Vereenigd Rotter- damsch Hofstad tooneel geweest is, van zijn capaciteiten als artistiek en zakelijk leider van een groot tooneelgezelschap blijk gegeven. B. en W. hebben dan ook het vertrou wen, dat hij er met zijn medewerkers in zal slagen, de bespeling van den Stadsschouw burg te doen beantwoorden aan de eischen, die daaraan gesteld mogen worden. De finanefeele basis van het nieuwe ge zelschap Is solide. Het gestorte aandeelen kapitaal zal tenminste f. 45,000 bedragen. Het ligt in de bedoeling, dit bedrag nog te verhoogen. B. en W. zijn van meening, dat de artistieke en financieele opzet van het te vormen nieuwe gezelschap, onder leiding van den heer Van der Lugt Melsert, alles zins vertrouwen kan wekken en deze mee ding werd door de commissie voor bijstand zoor de kunstzaken gedeeld. Samenstelling van het gezelschap. Naar wij vernemen, heeft de heer Cor van der Lugt Melsert bij burgemeester en wethouders het volgende ontwerp inge diend voor de samenstelling van een gezel schap voor de vaste bespeling van den Stadsschouwburg N.V. Het Nederlandsch Tooneel; directeur: Cor van der Lugt Melsert; artistieke leiding en regie: Cor van der Lugt Melsert, Albert van Dalsum en A. Defresne; verder zullen als regisseurs optreden: Paul storm en Hans van Meerten; acteurs: Louis de Bree, Albert van Dal sum, Frits van Dijk, Ludzer Eringa, Theo Prenkel, Louis van Gasteren, Herman Haye, Jacques de Haas. Cor van der Lugt Melsert, Hans van Meerten, Eduard Palmers, Piet P'enks, Anton Roemer, Johan Schmitz, Ja- dues Snoek, Jo Sternheim, Paul Storm en Oscar Tourniaire; actrices: Cissy van Bennekom, Helene Hcrthé, Mien Duymaer van Twist, Mies Hout. Josephine van Gasteren, Charlotte Kohier (5 maanden), Corrie Korevaar, Annie van der Lugt Melsertvan Ees (A. 0), Fientje de la Mar )5 maanden). Ank van der Moer, Loudi Nijhoff, Ceesje Speen- boff. Marie SternheimHaye. Myra Ward en Tatia Wijma. Dit tableau de la troupe zal nog worden aangevuld door gediplomeerde leerlingen jan de tooneelschool en voor bepaalde rol- door gasten. TIJDSCHRIFTEN. „Historia". in het Maart-nummer van „Historia" worden volgende artikelen gepubliceerd: Hoe het vwam, dat het Huls Stolberg niet uitstierf: Uit 5; Praktijk der diplomatie; De Leidsche Stu- jniten-Jagers in den Belgischen opstand: Een vansch landadelijk gezin in de achttiende «uw; Maurice de Talleyrand. Napoleon's ge- ijp ,ste tegenstander; Honderd dertig jaar varys; Van Strandroovers tot redders. en U zult 's morgens „kiplekker** uit bed springen. Eiken dae moet uw lever een liter gal ln de In gewanden doen vloeien. Wanneer de galafecheldlng onvoldoende la, wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen ln Uw lichaam. U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen: een geforceerde stoelgang neemt de oor zaak niet wog. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zor gen voor de vrije toevoer van gal. waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Elscht Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bU apothekers en drogisten in flacons van 0.75. 2412 angez. Med.) Wereldrecord voor valschermspringen. Sprong van 10800 meter hoogte! De Fransche parachutist. James Williams, heeft bij Char tres het wereldrecord valscherm- springen verbeterd door van een hoogte van 10.800 meter te springen. Eerst op 200 meter van den grond opende hij zijn valscherm. Tot de opening van het scherm duurde zijn val 2 minuten 50 seconden, daarna 18 seconden. Het oude record stond met 7900 meter op naar van den Rus Efdokimof. DE POSTVLUCHTEN. Het K.L.M. vliegtuig ..Oehoe" is van Indië komend, gisteren om 16.30 uur op Schiphol ge land. (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE BUSLIJN NAAR DE KOOI. Geachte Heer Redacteur. Met groote voldoening hebben ondergetee- kenden, bewoners van den Lage-Rljndijk en De Kooi, kennis genomen van het feit, dat er te onzen behoeve wederom een auto-bus is gaan rijden. Immers met het verdwijnen van den vorigen autobusdienst is ons eerst recht duidelijk ge worden, welk een groot gemak van en belang de Lage-Rijndijk en Kooi-bewoners (en an deren» hebben bij een goed en geregeld com municatiemiddel met de binnenstad. Ondergeteekenden spreken dan ook de hoop uit, dat deze busdienst in stand zal blijven, daar deze in een lang gevoelde behoefte voldoet. Wij vertrouwen dan ook, dat met den steun van de belanghebbenden en de hulp der over heid deze auto-ringlijn ons aller belang zal blijven dienen. U Redacteur dankzeggend voor de afgestane plaatsruimte in Uw veelgelezen blad. LAGE RIJNDIJK- en KOOIBEWONERS. Kaasreclame in Denemarken. In Denemai'ken heeft men vorig jaar een collectieve reclame-campagne voor kaas gevoerd. 7352 Hoewel de campagne slechts betrek kelijk kort heeft geduurd, is de ver koop van kaas met 40 gestegen. NIEUWE UITGAVEN. DE GESCHIEDENIS VAN HET HUIS VAN ORANJE-NASSAU. Door dr. N. Japikse. Verscheen bij het huwelijk van onze geliefde Kroonprinses het eerste deel van „De geschie denis van het Huis van Oranje-Nassau" door dr. N. Japikse, directeur van het Koninklijk Huis-archief en oud-directeur van het Bureau voor "s Rijks Geschiedkundige Publicaties, thans, bij de geboorte van prinses Beatrix is het tweede en laatste deel uitgekomen, zulks bij de Zuid-Hollandsche Uitgevers Mij. te Den Haag. Dit tweede deel begint bij prins Willem III, den lateien koning-stadhouder en gaat voort tot vlak voor de geboorte* van onze nieuwe hoop. Zooals te verwachten was een gedegen en van warme Oranjeliefde getuigende be schrijving. waarbij de zoo bij uitstek bekwame auteur echter ook niet schroomt te wijzen op fouten en tekortkomingen. Een historisch volkomen verantwoord oeuvre, het meest volledige, totdusver over de geschie denis van ons Oranje-Huis verschenen. Van het tweede stadhouderlooze tijdperk gaat het naar prins Willem IV. pris Willem V, diens verjaging, den terugkeer der Oranjes in den persoon van koning Willem I enz. Verzorgd over ae gansche linie en verlucht met een schat van foto's. Het is een standaard werk in deze materie. „De fiere leuze van de Oranjes „Ik zal hand haven" is geen oer-conservatieve klank. De menschelijke samenleving is zonder vernieu wing. zonder verandering niet denkbaar. Tegen de voor ons begrip onveranderlijke eeuwigheid liggen de wisselende verschijnselen in ons bestaan geprojecteerd in niet doordringbare, mystische verhouding. Maar de wisseling is er, door welke krachten dan ook beheerscht. Nie mand kan zich hieraan onttrekken, met den tijd mee herzien wij ons zelve, altijd op Jacht naar een betere toekomst. Ook ons Oranje- Huls heeft die veranderingen mede beleefd en er den inhoud van ondergaan. Nieuwe geluiden doen er zich hooren. wanneer de tijd er toe dringt", aldus de schrijver in zijn slotwoord. Wie belang stelt in de historie van ons Vor- tenhuis, zal moeten kennis nemen van deze zoo belangrijke uitgave. Zuid-Holland zal weldra kunnen bogen op het bezit van een der mooiste en origineelste rijwiel paden van Nederland. Een pad, dat eigenlijk ner gens zelfs maar in zicht komt van een gewonen weg en dat uitsluitend ten dienste komt van het toerisme, aldus een uitvoerig artikel in de „Toe ristenkampioen" over het rijwielpad, dat aangelegd zal worden van de residentie naar de Noord-Hol- landsche grens. 35 K.M. lengte. De Rijkscommissie van Advies voor Werkverschaf fing en Werkverruiming in Zuid-Holland bepleitte in het najaar van 1937 bij Ged. Staten de gedachte om in werkverschaffing rijwielpaden aan te leggen ter ont sluiting van gebieden, welke rijk zijn aan natuur schoon. En het plan, dat uit deze gedachte kristalli seerde, is waarlijk geen gering plan, zoowel wat de werkelijke als de financieele grootte van het project aangaat. Het geheele fietspad zal een lengte krijgen van ongeveer 35 K.M., waarvan er 30 volkomen nieuw moeten worden aangelegd. De kosten zijn globaal berekend f. 300.000 -, waarvan ongeveer f. 180.000.- als loon noodig zal zijn het pad wordt, zooals men weet in werkverschaffing gemaakt terwijl f. 120.000.- voor de z.g. blijvende kosten moeten worden uitgetrokken Drievierden van de kosten worden door de provincie gedragen, het andere kwart, zoo is de bedoeling, door de verschillende gemeenten, waardoorheen het pad zal voeren en die hun werkloozen ook in den arbeid van het aanleggen zullen laten deelnemen. Voor dit jaar is op de provinciale begrooting reeds een ton uitge trokken. In 1940 gereed? Rekening houdend met allerlei tegenslag, welke zich mocht voordoen, kan men toch wel verwach ten, dat het geheele pad in 1940 gereed is. DE ROUTE. Op de bijgaande kaart ziet men hoe in hoofdlijnen het tracé reeds kan worden aangegeven. Eerst wordt, als men van Den Haag uit den tocht begint, het reeds bestaande pad naar Meyendel gevolgd. Langs de hoofd sprank van de Haagsche Waterleiding rijdt men naar het Wassenaarsche Slag, dat vlak bij het bekende café Lievense gekruist wordt, dan gaat de dikke zwarte lijn door de duinen naar den boulevard van Katwijk, van daar naar Noordwijk, (omtrent de juiste plaats, waar het pad over dit gedeelte zal loopen, bestaat nog geen volkomen zekerheid), vervolgens kan men in Noordwijk kiezen of men de boulevards wil volgen of wel Oostelijk van de badplaats rijden wil, waar men een prachtig uitzicht op de bollenvelden heeft. In het eerste geval krijgt men via den z.g. Oorlogsweg (aangelegd tijdens den oorlog om snelle verplaatsing langs de kustlijn mogelijk te maken) aansluiting op het rijwielpad, dat verder gaat langs den hoofdweg door de duinbosschen van het Staatsboschbeheer, in het tweede geval komt men al direct op dezen weg uit. Van het eindpunt van den hoofdweg welken men fcïch niet moet denken als een autostrada, doch als een karreweg, met een fietspad erlangs, zooals men er op de Veluwe zooveel vindt aan de Langevelderlaan (het betonpad naar het radiostation), voert dan het tracé verder naar het gehucht de Zilk aan de Noord-Hollandsche grens. Sportief genot. Niet slechts zal een tocht langs dezen weg een recrea tie van louter beschouwenden, misschien zelfs meer droomerigen aard zijn, maar tevens hebben de ontwer pers van dit pad er aan gedacht iets van sportief genot niet te laten ontbreken. Zoo voert het tracé even ten Noorden van het Wassenaarsche Slag over den hoog- sten duintop in dezen omtrek, vanwaar men een on vergelijkelijk mooi uitzicht heeft op de zee, die over tal van duinen heen nog als een breede, diepblauwe lijst van dit landschap te zien is, en ook op de vele soorten planten en boomen en golvende duinen, die zich meer landwaarts uitstrekken. Ter geruststelling van dege nen, die bevreesd zouden zijn, dat de beklimming van dezen top misschien wat te veel van hun krachten zou vergen, zij meegedeeld, dat een meer „gelijkvloers" lig gend pad hier tevens zal worden aangelegd. Bebossching. Natuurlijk is de bebossching in deze streken, welke eveneens op de bijgaande kaart gevonden kan worden, niet in zoo korten tijd te volbrengen als de aanleg van het pad zelf. Duinbebossching stelt nu eenmaal hooge eischen aan het geduld en de kundigheid van den mensch. Globaal geschat kan men wel aannemen, dat het een jaar of vijftien zal duren voor deze bosch complexen zoover zijn, dat zij voor het publiek kunnen worden opengesteld. Verborgen afrasteringen. Om den toeristen echter van het begin af aan den indruk te geven van een „vrij" landschap, een land schap, dat niet voor hen door hekken is afgesloten, heeft men het idee om de nu eenmaal noodzakelijke afrastering te verbergen achter drie of vier rijen van struiken. Ook dus in de jaren, dat de bosschen nog niet open gesteld zijn, zal de rijwieltoerist niettemin volkomen den indruk ontvangen, dat hij vrij en frank door het landschap rijdt. Een heel verschil dus met de impres sie, welke sommige afrasteringen thans aan iemand geven. In de nieuw te bebosschen streken zal men zooveel mogelijk het karakter van het landschap bewaren door de daar passende struiken aan te planten. Maar men is in geen geval van plan een aaneengesloten bebossching aan te brengen, zooals indertijd in de buurt van Noord wijk is geschied, doch stelt zich daarentegen voor op meer beschutte plaatsen, dus b.v. in de duinvalleien, groepjes van de bij de streek passende boomen of planten. Langs Katwijk en Noordwijk. Zooals boven werd geschreven, voert het pad ook over de boulevards van Katwijk en Noordwijk, de plaatsen, waar de route het dichtst de zee nadert en die stellig groote aantrekkelijkheid voor de rijwieltoe risten zullen bezitten. Katwijk met het treffende en zoo simpele oorlogsmonument, het mooie blanke kerkje en de interessante Rijnsluizen, die nog altijd in ge bruik zijn, Noordwijk met het mondaine badbedfijf, de groote hotels en den schilderachtigen vuurtoren. Boven dien kan men nog op verscheidene andere plaatsen bijna direct de zee bereiken, omdat er o.m. een zijtak naar het strand ontworpen is bij Meyendel en een nabij de Langevelderlaan. Voorts zal men vooral in den bollentijd, een prachtig uitzicht hebben over de geestgronden; de route ten Oosten van Noordwijk biedt daartoe een unieke gelegenheid. Sprookje werkelijkheid. Alles te zamen kunnen de rijwieltoeristen over dit nieuwe plan der provincie Zuid-Holland buitengewoon opgetogen zijn. Er is zeer zeker groote behoefte aan nieuwe toegangswegen naar gebieden van natuur schoon. Aan die behoefte voldoet het komende pad yol- verklaring. ontworpen rijwielpad. tracé langs bestaand ••••rijwielpad of door be bouwingen. bestaande hoofdver keerswegen. ontworpen hoofdver keerswegen. '^^v^l^^te bebosschen gebieden p'rovinciale grens i it NOORDWIJK aan ZEE 1 I ui 3; hillegom lisse Labfcw-.» leidschendam •••-' fY" 2000 4ooo iooo i 3000 i 5000 KATWIJK aan ZEE rf WASSENAARSCHE i SLAG komen, mitshet publiek ook duidelijk toont derge lijke werken op de juiste wijze te waardeeren. Nu zal men dus een proef gaan nemen om te zien of de Nederlandsche toeristen zóó ver opgevoed zijn, dat belangrijke recreatie-oorden op het gebied van natuur schoon zonder bezwaar voor iedereen kunnen woi 1 opengesteld. Dit plan van Zuid-Holland lijkt op een sprookje aan den Nederlandschen toerist staat het nu om te bewijzen, dat ook in dezen tijd hier nog sprookjes mogelijk zijn!

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9