STADSNIEUWS Hooger Inkomsten- en Dividend-belasting WOENSDAG 9 MAART 1938 No. 23912 Felle brand te Alphen HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 79 sfe Jaargang Onze Berichten- Fotodienst. en Kon. Ter dekking van Defensie uitgaven Woonhuis uitgebrand Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f.0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.> Met ingang van heden is het bekende publicatiebord uit de zuil nabij de Bostelbrug verplaatst naar het schuin- tegenovergelegen bijkantoor van het Noord-Hollandsche Landbouwcrediet, zijde Kort Rapenburg, waar aan den muur een kastje is bevestigd, waarin actucele berichten en foto's zullen worden opgehangen. DE DIRECTIE. Ned. Ver. „Het Roode Kruis". Demonstratie-avond der T ransportcolonne. De eenigen tijd geleden hier ter stede op gerichte Transportcolonne, onderafdeeling van de afd. Leiden der Kon Ned. Ver. „Het Roode Kruis" is gisteravond voor het eerst sedert haar bestaan in het openbaar opge treden door het geven van demonstraties in de Kleine Stadsgehoorzaal, waarvoor vooral van de zijde der E.HBO.-ers bevre digende belangstelling bestond. De afdeellngsvoorzitter, dr. H. H Maas, heette nadat de commandant dr. E. J. J. G. Renaud de colonne had gepresenteerd, allen hartelijk welkom, In het bijzonder den overste Keijzer, militair-commissaris voor Zuid-Holland van het Roode Kruis, de be sturen der afdeellngen uit de naaste om geving, de genoodigden en de Transport- colonne zelve, in wier demonstraties spr. het symbool zag van het werk der afdeeling. lat wordt verricht zonder dat de burgerij daarvan iets bemerkt. De Transportcolonne, zoo vervolgde spr., is in den korten tijd van haar bestaan in hoog aanzien gekomen, waartoe o.a. het kranige figuur, dat zij maakte bij de betrekkelijk recente feeste lijkheden in Den Haag heeft bijgedragen. Het doel van dezen avond om aan het plaatselijk afdeelingswerk meerdere bekend heid te geven, is een reden te meer, dat spr. haar met genoegen aan de burgerij voor stelt. Dr. Maas richtte zich vervolgens in het bijzonder tot twee personen, die zich veel moeite hebben gegeven om de colonne te maken tot wat zij nu is, n.l. dr. Renaud en den heer H. P. H. Würtz. gedelegeerd com missaris vanwege het bestuur. Dank bracht spr. ook aan de kleine groep van jonge mannen, die hun tijd en krachten hebben willen geven in dienst van het gestelde doel zich met enthousiasme hebben onder worpen aan de eischen, welke het reglement op de transportcolonnes aan hun lichame lijke conditie en karaktereigenschappen stelt en waardoor een voortreffelijke samen werking tusschen leiders en manschappen is ontstaan. Spr. eindigde met het uitspreken van de hoop, dat de prestaties de verwachtingen niet zullen teleurstellen. De commandant der colonne, dr. Renaud, wees er vervolgens op hoe de colonne is op gebouwd op een kameraadschappelijken geest en wederzijdsch vertrouwen, waardoor onderlinge verstandhouding niets te wen- schen overlaat. Dank bracht spr. aan den heer Würtz in wien de colonne een toege wijd pleitbezorger voor haar belangen bü het bestuur bezit en hij besloot met mede te óeelen. dat de aard en de afmetingen der beschikbare ruimte bij de samenstelling van het programma de leiding slechts een be perkte keuze lieten. De demonstraties vingen aan met het rervoer per brancard van denkbeeldige ge wonden. het optillen van slachtoffers en transport zonder hulpmiddelen, d.w.z. over tien schouder zoomede het wegsleepen op een Jeken langs den grond, wanneer de beschik bare ruimte geen andere transportmogelijk heid toelaat. Na deze reeks kwam het interessantste heel van den avond, waarbij de leden der 'olonne hun bekwaamheid moesten toonen 'h het construeeren van diverse installaties, welke dienstig kunnen zijn aan het trans- Port van gewonden, zooals het voor dit doel '"richten van een vrachtauto, het opstellen 'an een hijschkraan voor het overladen van gewonden en het slaan van een loopbrug, W 'rbij het bouwmateriaal uitsluitend be- ■Ond uit houten palen en touwen. Ce leden bleken zich op deze veelzijdige gaak uitstekend te hebben voorbereid: er werd met groote rust en zekerheid gewerkt, waarbij allen precies wisten wat hun te «*n stond. Cr heerschte daarbij een voortreffelijke •'kipline, waarbij een simpele aanwijzing .''Middellijk tot het gewenschte resultaat «ïdde. 2oo werd deze demonstratie tot een propa gandistische manifestatie voor het nuttige f", dat de Transportcolonne zich bij on- 'ühoopte rampen heeft gesteld, huitenant-kolonel b.d. A. N. C. F. Keijzer wak in den loop van den avond zijn erken- ^•'ikheid uit voor het werk der Leidsche af ding, waarbij hij tevens wees op het jWte nut van den arbeid van het Roode rh"s Hij constateerde voorts met groote "doening, dat deze beteekenis steedmeer I'rdt ingezien, getuige het feit, dat de "ansportcolonne over het geheele land thans bijna 3000 leden telt. verdeeld over 60 a 70 afdeelingen. In dit verband wekte hij op tot het verleenen van daadwerkelijken en financieelen steun, welken laatste men kan schenken door lid te worden van het Roode Kruis. Dr. Maas sprak een kort slotwoord, waarin hij commandant en leden der Leidsche colonne dankte voor hun prachtig geslaagde demonstraties en nogmaals wees op de spe cifieke taak dezer colonne, welke op het arbeidsterrein van het Roode Kruis een ge heel eigen plaats inneemt. MUZIEKUITVOERING IN „ENDEGEEST". Gisteravond werd in de Centrale Ont spanningszaal van Endegeest een muziek uitvoering gegeven, waaraan Ans Van Eldik Thieme (viool), Kathinka Kuster (piano) en Leo Dee (violoncel) hun me dewerking verleenden. Het programma, dat uit een tal nummers bestond, viel bij de vele aanwezigen zeer in den smaak. L. K. V. EIGEN FOK. Deze Konljnenfokkersvereeniglng verga derde in hotel Bremnier. De voorzitter, de heer P. Vintges memoreerde den groei der vereeniging en deelde mee dat er in 1937 425 dieren gemerkt waren. Hij vertrouwde dat dit ook in 1938 kon geschieden, gezien de verlaging op 7 et. per konijn en men direct mededingt naar den Ned. Merken- centrale-guldens. De notulen werden on veranderd goedgekeurd. Bij acclamatie werden de heeren C. Castelein, Jac. Ver- wer en J. P. Sleglenhorst herkozen, ter wijl voor het geroyeerde bestuurslid werd gekozen de heer J. Nieuwerburg. Met alge- meene stemmen werd het voorstel J. La- terveer aangenomen, tot verhooging der contributie (5 ct. per week) welke door den bode zal worden geïnd. Tot tatoeëer- der 1938 werden benoemd de heeren J. Laterveer en P. Vintges, alwaar dekbewij- zen moeten worden ingeleverd. Bij de rondvraag werden eenige vragen op bevredigende wijze beantwoord, waarna sluiting volgde. Wethouder J. Splinter. Heeft heden zijn werkzaamheden hervat. De heer J. Splinter, die geruimen tijd wegens gezondheidsredenen verhinderd is geweest om het wethouderschap waar te nemen, heeft hedenmorgen zijn werk zaamheden als wethouder van fabricage hervat. VEREENIGING „OUD-LEIDEN". Naar wij vernemen heeft het bestuur van de Vereeniging voor Vrouwelijke Stu denten als vertegenwoordigster van deze Vereeniging in het bestuur van „Oud- Leiden" aangewezen mejG. M. v. Oostrom Meijes, zulks in de plaats van mej. T. T. Meyers, die onlangs als vertegenwoordig ster is afgetreden. Op verzoek van het bestuur van „Oud- Leiden" hebben zitting genomen in de Commissie voor de Redactie van het Leidsch Jaarboekje de heer E. Pelinck, directeur van het Stedelijk Museum de Lakenhal en de nieuw benoemde gemeen te-archivaris mr. R. van Royen. ACADEMISCHE EXAlMENS. Geslaagd is voor het doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Schei kunde: mevr. E. A. M. A. WeijsBaljon (Leiden). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: Slagerij „De Volharding", Haarlemmer straat 217, Leiden. Wijzigingen: Peka Fabrieken in liquidatie. Galgewa ter 18, Leiden. Fabricage van limonades, enz. Uittredend liquidateur: A. J. Vossel- man. Leiden dd. 12 Oct. 1937. A G. Epskamp. Noordeinde 23, Leiden. Koek- en Banketbakkerij. Uittredend eige naar: A. G. Epskamp, dd. 1 Febr. 1938. Nieuwe eigenaar: I Poel, Leiden. Ingediend is een wetsontwerp houdende tijdelijke voorziening tot versterking van de opbrengst van de inkomstenbelasting en van de dividend- en tantième-belasting tot gedeeltelij'ke dek king van de uitgaven voor de defensie. Het voorstel ter verhooging der inkomstenbelasting bepaalt er zich toe de opcenten met 10 te verhoogen. Aangezien de wet van 8 December 1933 vóór 1 Mei 1939 zal moeten worden her zien, is het voorstel beperkt tot het belastingjaar 1938/'39. Aan de toelichting wordt nog het volgende ontleend: Zooals reeds is medegedeeld, waren bij de regeering verschillende maatre gelen in overweging tot dekking van uitgaven voor de defensie, oa. verhoo ging van de opcenten op de hoofdsom der inkomstenbelasting. De heffing van opcenten op deze belasting, voor zoover zij aan de gewone middelen ten goede komen, is geregeld bij de wet van 8 December 1933. houdende tijdelijke voorziening tot versterking van de middelen tot dekking van de uitgaven des rijks. De minister heeft gemeend de bedoelde verhooging van de opcenten op de inkomstenbelasting tot stand te kunnen brengen door een wijziging en aanvulling van genoem de wet. Naast de opcenten, genoemd In de wet van 3 December 1933 worden op de hoofdsom der inkomstenbelasting nog 10 opcenten geheven ten behoeve van het werklcosheidssubsidiefonds in gevolge de wet van 4 Maart 1935. Wordt het onderhavige voorstel tot wet verheven, dan zullen ten behoeve van het rijk op de hoofdsom der in komstenbelasting 10 70 80 opeen ten worden geheven, benevens de pro- gessieve opcenten, stijgende van 0,3 bij een belastbare som van f. 71.000 tot 18 bij een belastbare som van f. 130.000. De opbrengst van de voorgestelde verhooging van de opcenten kan wor den gesteld op f. 4.700.000. Voorts wordt voorgesteld een maat regel te treffen tot versterking van de opbrengst der dividend- en tantième belasting Onlangs is medegedeeld dat de regeering een verhooging van de hoofdsom der dividend- en tantième- belasting overwoog gepaard gaande met een zoodanige verlaging van het aantal opcenten dat het aan opcenten te heffen bedrag gelijk zou blijven. Deze overweging heeft echter tot de slotsom gevoerd, dat het cm practische redenen de voorkeur verdient ook voor de dividend- en tantièmebelasting evenals dat voor de inkomstenbelasting geschiedt de hoofdsom op het be staande cijfer te handhaven en het aantal opcenten te verhoogen. Deze opcenten bedragen thans: 33 ingevolge art. 5 der wet van 8 December 1933, 20 ingevolge art. 4 der wet van 20 De cember 1935 en 48 ingevolge der wet van 26 Juli 1918, of In totaal 101. Met de hoofdsom ad 5 pet. bedraagt het tarief der dividend- en tantième belasting thans 10.05 pt.; door de voor gestelde verhooging van bovenbedoelde 33 opcenten met 40, zal het tarief der belasting worden gebracht op 12.05 pet. Om dezelfde reden als hiervoor ten aanzien van de verhooging van de op centen op de inkomstenbelasting is aangegeven, wordt ook ten aanzien van deze verhooging van de opcenten op de dividend- en tantièmebelasting de regeling voorhands beperkt tot het tijdvak van 1 Mei 1938 tot 1 Mei 1939. De opbrengst van de verhooging van de opcenten op de dividend- en tan tièmebelasting kan worden geraamd op f. 5.500.000. Hierboven het geheel uitgebrande woon huis in de Langestraat te Alphen. In den afgeloopen nacht omstreeks kwart over één werd de brandweer te Alphen gealarmeerd voor een fel uitslaan- den brand in de Langestraat No. 9 aldaar bewoond door de familie Van Es. De heer Van Es was reeds naar bed. terwijl zijn vrouw naar een uitvoering was en ook hun kind niet huis was. De heer v. E. werd gewekt door zijn buurman S. die een sterke brandlucht rook en die tot de ont dekking kwam dat de achterkamer bij v. E. in brand stond. De brandweer rukte met een tweetal motorspuiten uit en gaf met 7 slangen op de waterleiding water onder leiding van den opperbrandmeester ir. Waarneburg. Ook de politie en den in specteur. den heer Van Beek waren spoe dig aanwezig. Aanvankelijk liet de brand zich ernstig aanzien en liepen ook de be lendende perceeien gevaar. Dank zij het krachtig optreden van de brandweer kon uitbreiding worden voor komen. Men kon echter niet voorkomen, dat het huis van den heer Van Es geheel uitbrandde. De beide belendende huizen kregen veel waterschade. Uit de woning van den heer van Es. die tegen brand verzekerd is, kon niets wor den gered. De oorzaak is niet bekend. Door de fel oplaaiende vlammen, die tot ver in den omtrek waren te zien trok de brand veel belangstelling. BAZAAR CHR. KLEUTERSCHOOL MORSCHWEG. De officieele opening. Mevr. J P. Mulder—v. d. Most van Spijk, die gistermiddag onder groote belangstel ling den bazaar in het gebouw „Rehoboth" ten bate van de Chr. Kleuterschool aan den Morsohweg heeft geopend, maakte in haar openingswoord met waardeering mel ding van het vele werk. dat door de Ver. voor Chr. Onderwijs in den loop der jaren is tot stand gekomen. Vooraf heette zij echter allen welkom, in het bijzonder het bestuur van de Ver. voor Chr. Onderwijs, vertegenwoordigd door ds. M. J. Punselie en de heeren H, M. de Reede. G. Seydell en J. P. Mulder.' Hartelijk dankte zij voorts voor de medewerking, welke van verschil lende zijden bij het totstandkomen van dezen bazaar mocht worden ondervonden. Uit dit bewijs van medeleven concludeerde spreekster, dat de liefde voor het Christe lijk onderwijs in deze gemeente nog niet is verflauwd. Mevr. Mulder wees er verder op, dat de arbeid van de Ver. voor Chr. Onderwijs zeer gewaardeerd wordt De vereeniging. die bijna 85 jaar bestaat, vertoont in het ge heel niet teekenen van ouderdom. Integen deel, het is of het met de vereeniging juist andersom is. Hoe ouder zij wordt, des te jonger wordt zij. Wat gij. aldus spreekster, den laatsten tijd in het Morsohwegkwartier hebt ondernomen: de stichting van de school van den heer Tijmstra, de opening van de nieuwe Kleuterschool, bewijst, dat gij door den ouderdom nog niet zijt inge slapen, maar dat gij uw werk nog doet met jeugdig élan en met krachtige hand. Met Gods hulp en onder Zijn zegen hebt gij groote dingen tot stand gebracht op het terrein van het Chrstelijk onderwijs. Met den wensch. dat deze bazaar ook iets moge bijdragen tot heil van het kind, ver klaarde mevr. Mulder hem voor geopend. In aansluiting op deze woorden betuigde ds. M. J. Punselie. voorzitter van de Ver. voor Chr. Onderwijs, wederkeerig zijn dank aan het bazaar-comité voor het initiatief en de uitwerking van de plannen ran een en ander. Al ligt, aldus spr.. de opbrengst van dezen bazaar nog in het verborgene, reeds het verschijnsel, dat dit mogelijk is BINNENLAND. Prins Bernhard en Prins Aschwin naar Londen. (Binnenland, 3e Blad en Laatste Berichten, le Blad). Parlementair Overzicht der Tweede Ka mer; de wijziging der Ruilverkave- lingswet goedgekeurd. (3e Blad). Felle boerderijbrand te Geverik. (Gem., 2e Blad). Rijwielpaden in de duinen; Zuid-Holland wordt voor de wielrijders opengelegd. (3e Blad). BUITENLAND. Italiaansch-Engelsche besprekingen te Rome ingeluid. (Buitenland, le Blad). Beek, de Poolsche minister van buiten- landsche zaken, erkent Italië's verove ring van Abessynië de facto. (Buiten land, le Blad). Naar een regeeringcrisis in Frankrijk ten gevolge van Chautemp's eisch tot vol machten? (Buitenland, le Blad). Schacht wil wijziging in de financieele politiek. (Buitenland, le Blad). Een minister voor een 5-jaren-plan in Hongarije. (Buitenland, le Blad). Voortzetting van het proces te Moskou. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Na aanvankelijke opklaring, wel ke nog hedenmiddag verwacht wordt en tot in den nacht zal aanhouden, is voor morgen weer somberder weer te voorzien. De regenkansen blijven echter klein en de temperatuur zal gemiddeld weinig veranderen. gemaakt wijst op een succes, waarvoor de Vereeniging niet dankbaar genoeg kan zijn. Ds. Punselie eindigde zijn toespraak met eveneens de beste wenschen voor het wel slagen van den bazaar uit te spreken. Na deze toespraken verspreidden de aan wezigen zich over den bazaar, waar, om in beursterm te spreken, al spoedig in vele hoeken een levendige handel viel te con- stateeren. DE JAARBEURS IN DE GEHOORZAAL. Ruim 3000 bezoekers op den eersten dag. De Beurs der Wmkelcombinatie „Veilig Koopen" heeft zich gistermiddag en -avond in een druk bezoek mogen ver heugen. Bijna 3100 personen passeerden den ingang. De Beurs, die niet alleen een tentoon stelling is, maar waar ook gekocht kan worden, blijft tot en met morgenavond geopend De voordrachten-serie in het Leidsche Volkshuis wordt a s. Maandagavond beslo ten met een mooien filmavond van dr. v. d. Sleen over „Planten en dieren en natuur schoon in Zuid-Afrika". Deze avond heeft bovendien een bijzonder karakter Dr. v. d. Sleen was zoo vriendelijk geheel belange loos zijn medewerking toe te zeggen, opdat de netto-opbrengst het spaarfonds „Kinde ren naar buiten" flink zal kunnen aanvul len. Het Leidsche Volkshuis zou gaarne tal van bleekneusjes een week laten genieten op de mooie Hoorneboeg in Hilversum, dat door de familie Pijnappel wordt beschik baar gesteld, maai- daarvoor is geld noodig. Wie koopt één toegangskaart en betaalt er twee? Helpt allen mee! Hedenmorgen omstreeks 10 uur is tengevolce ven een aanrijding tusrehen een motorbakfi.-ts cn een kruiwagen, van het filiaal der firma Van C.. Haarlem merstraat hoek Hooglandsehe Kerksteeg een winkelruit ingedrukt.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1