BINNENLAND pariemewta;r overzicht De „Tegelberg", een aanwinst voor de K.P.M.-vloot LEIDSCH DAGBLAD - Derde Biad Woensdag 9 Maart 1938 Instantine Haar a.s. reis naar Indië LAND- EN TUINBOUW Prins Bernhard naar Engeland. Voor een particulier bezoek van enkele dagen. Prins Bernhard is gisteravond in ge zelschap van Prins Aschwin, met de nachtboot naar Engeland overgestoken, voor een particulier bezoek van enkele dagen. Zij zijn hedenmorgen te 8.55 uur in de Engelsche hoofdstad aangekomen. HET ONT1VERP-BEDRIJFS- VERGUNNINGEITWET. R.K. STAATSPARTIJ. Samenstelling dagelijksch bestuur. Dezer dagen heeft het dagelijksch bestuur der RK Staatsparty voor de eerste maal vergaderd onder leiding van den nieuwen voorzitter der oartij. mr dr. T. J. Verschuur. Bii die gelegenheid heef; het dagelijksch bestuur uit zijn midden een onder-voorzit ter en een penningmeester der partij ge kozen. Tot onder-voorzitter werd aangewezen mr. dr. P J Witteman te Overveen, de functie van penningmeester bleef toever trouwd aan mr E H J baron van Voorat tot Voorst te Beek bii Nijmegen. De samenstelling van het dagelijksch bestuur in zijn geheel luidt thans als volgt: mr. dr. T, J. Verschuur, voorzitter, mr. dr. P. J. Witteman. onder-voorzitter, mr E H. J. baron van Voorst tot Voorst, penning meester. A. C. de Bruyn en mr. J. J. A. H. Houben. leden, mr. F Teulings en mr. H. Kolfschoten, secretarissen. DE VOORLICHTING OVER NEDERLAND IN HET BUITENLAND. Een weekblad in FTansche en Engelsche taal. Wil hebben reeds gemeld, dat blijkens een ingediend wetsontwerp de regeering bereid is. na goedkeuring door de Staten- Generaal en bij voldoende medewerking van particuliere zijde, door het nemen van abonnementen steun te verleenen aan een plan tot oprichting van een orgaan in één of meer der moderne talen, ter voorlichting over Nederland in het buitenland. Naar wij thans nader vernemen betreft het een plan tot oprichting van een week blad in de Fransche en Engelsche taal, waarvan de leiding der redactie in handen zal zijn van mr. A. J. Hankes Drielsma, terwijl prof J. Huizinga. jhr. mr. O. F. A. M van Nispen tot Sevenaer en prof. mr. B. M Telders zich bereid verklaard hebben een commissie van advies te vormen. Amendementen ingediend. De heer van der Goes van Naters c.s. hebben op art. 10 van het ontwerp-bedrijfs- vergunningenwet een amendement inge diend. waarvan de strekking is, dat be zwaarschriften tegen beslissingen van den minister op verzoeken om een vergunning niet ter afdoening bij den minister moeten worden ingediend, doch dat de aanvragers zich daarmede tot de Kroon kunnen wenden. Verder wordt voorgesteld, dat de Kroon, alvorens op het bezwaarschrift te beslissen, den Economischen Raad daarover zal hooren. I Voorts hebben ir. Vos c.s. een aantal amendementen ingediend, waarvan het eerste op art. 3 de strekking heeft de be voegdheid van de Kroon tot het voorschrij ven van vergunningen te verruimen in dien zin, dat de betreffende algemeene maat regel van bestuur kan worden genomen, indien het algemeen belang zulks maar het oordeel van de Kroon wenscheüjk maakt, dus zonder dat zooals in het wetsontwerp wordt voorgesteld voor de beoordeeling van dat algemeen belang eerst een verzoek van ondernemers of vereenigingen van on dernemers in den betrokken bedrijfstak moet zijn ingekomen. Daarnaast wordt voorgesteld, dat een verzoek tot het nemen van zoodanigen algemeenen maatregel van bestuur kan worden ingediend in de eerste plaats door een be drijf sraad of anders indien deze voor den betreffenden bedrijfstak niet be staat niet alleen door ondernemers of organisaties van ondernemers, doch ook door een of meer organisaties van arbei ders In een tak van nijverheid. Voor het geval de Kamer het amende ment betreffende de ruimere bevoegdheid van de Kroon niet mocht aannemen, stel len de heer Vos c.s. voor, dat de Kroon een algemeenen maatregel van bestuur kan nemen, nadat een bedrijfsraad of. wanneer deze in den betreffenden bedrijfstak niet j bestaat, ondernemers of vereenigingen van ondernemers of een of meer vereenigingen van arbeiders daartoe het verzoek doen en het algemeen belang zulks naar het oor deel van de Kroon wenscheüjk maakt. BEDRIJVIGHEID IN DEN SCHEEPSBOUW Tweede Kamer. WIJZIGING VAN DE RUILVERKA- VELINGSWET GOEDGEKEURD. (Van onzen parlementairen medewerker). De Tweede Kamer hield zich gisteren aangenaam bezig met nieuwe bepalingen inzake de ruilverkaveling. Ruilverkaveling is het samenvoegen en daarna op doelmatige wijze opnieuw ver deden van allerlei versnipperde stukken grond. Volgens de Ruilverkavelingswet kan dit plaats hebben, wanneer tenminste één vierde der betrokken eigenaren er om vraagt en in ieder geval de meerderheid er voor is. „Groot en tastbaar zijn de voordeden" aldus de Memorie van Toelichting tot het wijzigingsontwerp „welke gaan in het gevolg van een geslaagde ruilverkave ling. Zij vereenvoudigt het vaak reeds sa mengesteld geheel van eigendoms-verhou- dingen, soms doorkruist nog door zakelijke rechten, welke ontsproten aan en slechts pasten bij in het verleden achtergebleven maatschappelijke en economische stelsels. Zij vernieuwt de titels van de zakelijke rechten, daaronder begrepen het recht van eigendom. Zij herziet de verdeeling van den bodem, welke hier is geschied op den grondslag van een verouderd stelsel van landbouw en ginds door verkaveling tus- schen erfgenamen ondoelmatig is gewor den. Zij opent eindelijk de mogelijkheid, den administratieven omslag, de kosten en het economisch verlies van anderen aard by de uitvoering van werken in bepaalde gebieden te beperken. En daarna gaf de Regeering allerlei voorbeelden van de goede werking der wet, die schreef zij „den landbouw ten zegen heeft gestrekt". Intusschen heeft de practijk der wet eenige leemten, onduidelijkheden en on volkomenheden aan het licht gebracht, en daarom stelt de Regeering thans voor, hierin te voorzien. Om iets te noemen: het belang, hetwelk openbare lichamen bij een ruilverkaveling hebben, en de belangstel ling, welke landbouw-vereenigingen voor het instituut koesteren, deed de behoefte gevoelen aan een bepaling, krachtens wel ke ook deze rechtspersonen een aanvraag tot ruilverkaveling zouden kunnen indie nen, waardoor dus de mogelijkheid tot ruilverkaveling wordt vergroot. Voorts: na de vergadering van eigenaren, waarin tot ruilverkaveling is besloten, kan Drie orders voor de firma Vuyk en Zn. De firma A. Vuyk en Zn te Capelle a. d. IJssel heeft mn de N.V Middeltandsche Zeevaart Compagnie te Rotterdam op dracht ontvangen voor den bouw van een drieduizend ton metend stoomvrachtschlp. Een door de N.V. Arnhemsche stoomsleep helling maatschappij te leveren trlple- expansie-stoommachine zal het schip een snelheid geven van 12 3/4 knoop. Tevens ontving de firma Vuyk opdracht voor den bouw van een 500 ton groot mo torschip van het schelterdek-type, voor rekening van den heer J. van Maren te Hansweert. De voortstuwing van dit schip zal geschieden door middel van een 400 pk. Wumag-motor Tensktfie werd nog voor Rotterdamsche rekening opdracht ontvangen voor den bouw van een 1350 ton metend kustvaartuig. Dit schip zal worden gebouwd volgens het Maver-systeem en worden uitgerust met een 825 p k Deutz Dieselmotor. Door deze orders zal de werf tot volgend jaar volop werk hebben U NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. jfclULT OPKÜKEN hoe gauw je opknapt! Als ik hoofdpijn heb, neem ik altijd Instantine! Onthoudt daarom stilt en voorkomt pijnen! 7346 (Ingez. Med.) De ministerieele circulaire aan de gemeenten. Vragen van een Kamerlid. Het Tweede-Kamerlid Drees heeft aan den minister van Sociale Zaken de volgen de vragen gesteld: 1. Is de minister voornemens ten aanzien van de aanwijzing van NederlancLsche ar beiders voor werk in Duitschland te blijven handelen in overeenstemming met hetgeen hij in de vergadering der Tweede Kamer van 1 December jl. heeft verklaard: „Ik moge den geachten afgevaardigden zeg gen. dat mijn opvatting deze is: wanneer er principieele bezwaren zijn. die behooren te worden geëerbiedigd, dan kan men natuur lijk den menschen niet dwingen naar welk buitenland ook te gaan. Wanneer men ten aanzien van een bepaald land principieele bezwaren heeft om daar te gaan werken niet, wanneer men het doet voorkomen, dat men ze heeft dan moeten deze natuurlijk ook worden geëerbiedigd"? 2. Zoo ja. ware het dan niet wenscheüjk geweest in de dezer dagen aan de ge meentebesturen gezonden circulaire waarin wordt medegedeeld, dat bij weige ring tot het aanvaarden van aangeboden arbeid In Duitschland de betrokken arbei ders. die steun ontvangen of bij een werk verschaffing geplaatst zijn, voor dergelijke overheidszorg voorloopig niet meer in aan merking dienen te komen, terwijl ingeval hun uitkeering uit een werkloozenkas wordt verstrekt, daartegen bezwaar behoort te worden cemaakt, een en ander tenzij door den minister anders wordt beslist van dit standDunt te doen blijken en is de minister bereid aan de gemeentebesturen in vervolg op de bedoelde circulaire een mededeeüng in dezen geest te doen? HET A.S. HUWELIJK VAN PRINS LUDW1G FERDINAND VAN PRUISEN. Het kerkelijk huwelijk tusrehen Prins Ludwis; F "'.nrr.c vnn Pruisen, een klein zoon van den cx-lislzer, en Prihses Kyra van Rusland, is voorloop:* vastgesteld op 5 Mei a.s. en zal in de kapel van huize Doorn gesloten worden, nadat te Berlijn het burgerlijk huwelijk voltrokken is. (Van onzen specialen verslaggever). Machtig en imposant ligt de „Tegel berg", het nieuwe motor-vracht- en passagiersschip van de Koninklijke Paketvaart-Maatschappij aan de Java- kade. te Amsterdam, daar waar de éta blissementen der N.V. Stoomvaart Maatschappij „Nederland" gevestigd zijn. Hoog torent de witte romp boven het water uit. Nu het nieuwe schip, bestemd voor de Orient-Java-Afrlka-lijn van de K.P.M. ge reed is en 4 machtige kranen de ruimen vol stouwen 11 Maart immers vertrekt de „Tegelberg", onder commando van ka pitein J. D. A. Jansen, om via Afrika koers te zetten naar Indië kan men pas goed zien wat 14.500 bruto registertonnen te zeggen hebben. En dat is veel, heel veel. Met zijn lengte van 171 en breedte van bijna 22 meter, wekt de „Tegelberg" on middellijk de gedachte aan een luxueus passagiersschip op. Geen oogenblik denkt- men er aan, dat het hier wel degelijk ook een vrachtschip betreft. De officieele inwijding. Gistermiddag heeft de directie van de K.PJd. haar nieuwen aanwinst officieel ingewijd. Een groot aantal persvertegen woordigers, benevens honderden andere genoodigden maakten van de gelegenheid gebruik, om de „Tegelberg" te bezichtigen. En niet ten onrechte slaakte menigeen de verzuchting, dat het stellig een genot moet zijn. met dit schip een reis mede te mogen maken Want de inrichting, speciaal wat de verblijven voor de passagiers betreft, voldoet aan de hoogste elschen! Reeds ln het begin van deze eeuw heeft het vraagstuk van een scheepvaartver binding van Nederlandsch-Indië met Z - en Oost-Afrika de aandacht der K.P.M. gehad. Het duurde echter tot het jaar 1931 eer men de indertijd reeds gemaakte plan nen aan een nadere beschouwing onder wierp enietwat gewijzigd goedkeurde. In 1935 bleek, dat de beschikbare schepen in grootte en snelheid binnen afzienbaren tijd te kort zouden schieten voor het steeds toenemende lading- en passagiers vervoer, De knoop werd resoluut doorge hakt: drie jaar geleden besloot de Raad van Bestuur der K.P.M. om machtiging te geven tot den bouw van 3. speciaal voor de vaart tusschen Oost-Azië en Afrika ge- eigende, motor- passagiers- en vracht schepen. Het eerste van deze drie was de „Boissevain", die in Januari van dit jaar naar Indië vertrok. Het tweede is de „Te gelberg", het derde wordt de „Ruys", welk laatste schip in April van dit Jaar gereed zal zijn. Meer mailstoomer dan vrachtschip. Ir. M. A. Cornelissen, hoofdingenieur van de K.P.M., heeft het ontwerp gemaakt, aan de hand waarvan de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij de „Tegelberg" bouwde. Het resultaat? Een schip, dat stellig door velen uitverkoren zal worden, want de nieuwste aanwinst is eigenlijk meer mailstoomer dan vrachtschip. De hutten van de eerste-klaspassagiers zijn een lust voor de oogen. En ook de rook- en muzieksalon, benevens de eetzalen mo gen met eere genoemd worden. Zonder in een overdreven luxe te vervallen, heeft men er toch voor gezorgd, dat de passa giers over een comfort kunnen beschik ken, waarop menig, alleen voor passagiers ingericht schip, jaloersch kan zijn. Een zwembassin ontbreekt evenmin als een ruime gelegenheid om dekspelen te be oefenen. En degenen, die een beetje extra willen „sporten", kunnen in de aparte gymnastiekzaal terecht. Voorts is er een groote ruimte beschikbaar voor de dans- lustigen. Een trotsch zeekasteel. Wat het aantal passagiers betreft, dat de „Tegelberg" kan vervoeren, er zijn twee luxe-hutten, 20 eenpersoons- en 29 twee persoons eersteklas-hutten, die werkelijk uiterst smaakvol ingericht zijn. Deze ver blijven zijn alle midscheeps ingericht. De tusschenkiasse kan totaal 82 passagiers onderdak bieden, waarvoor 21 hutten, in gericht voor 28 personen, beschikbaar zijn. Daarnaast zijn de achterste twee tus- schendekken ingericht voor ongeveer 500 tusschendekspassagiers. Met de „Tegelberg", die een kruissnel heid van 16.5 mijl per uur heeft, zal de K.P.M. stellig eer inleggen. Het schip, dat nu nog zoo nieuw is, zal voor velen, die een motorvrachtschip niet comfortabel ge noeg vinden, vermoedelijk een openbaring zijn. De tallooze bezoekers hebben giste ren dan ook van hun onverbloemde be wondering blijk gegeven en van vele zij den werd de directie gecomplimenteerd met dit schip. Een trotsch zeekasteel, dat in den vreemde Nederlandsch vlag met ccrc I zal dragen! Het mag zonder overdrij ving en, daar het door een Nederland sche Maatschappij gebouwd is, ook met genoegen gezegd worden van een schip, dat alles bevat, wat een ver wende passagier zou kunnen elschen! volgens de bestaande regeling geen onroe rend goed meer in het blok worden op genomen. Ook dit moet mogelijk worden. Zoo is er meer. Op sommige punten wordt de bestaande wet vereenvoudigd. In de discussie heeft tegen het wijzi- gings-ontwerp zélf niemand bezwaar- ge maakt. De heer Van der Sluis heeft er op gewezen, dat er zeer zeker een bepaalde oppervlakte ls verkaveld, maar dat een veel grootere (hij noemde 500.000 H.A.l nog voor verkaveling in aanmerking komt; de heer de Merchant was van oordeel, dat alleen ln een corporatieven staat het vraagstuk bevredigend kan worden opge lost; de heer Ebels maakte allerlei op merkingen over de garantie-regeling, die niet bevredigend is: de heer Van den Heu vel had bezwaren tegen bepaalde onder- deelen; de heer Posthuma wees op de be- teekenis der wet als middel tot werkver ruiming; dr. Bierema besprak de finan- cieele zijde van het vraagstuk; de heer Droesen was. gelijk de heer Ebels, niet te spreken over de garantie-regeling en de heer Weitkamp waarschuwde tegen over schatting van de beteekenis der verkave ling. Minister Steenberghe daarentegen heelt, van zijn kant, op die beteekenis nog eens duidelijk gewezen, maar daarnaast ge steld. dat de practijk de noodzakelijkheid van verschillende verbeteringen heeft aan getoond, en dat die verbeteringen thans dienen te worden aangebracht. In het bij zonder heeft de Minister nog eens de fi- I nancieele bepalingen van het ontwerp en het niet verlengen van de kosten-garantie verdedigd, omdat uit deze laatste bezwa ren kunnen voortvloeien, die de ruilverka veling zelf wel eens Impopulair zouden kunnen maken. De Minister stelde in het licht, dat de drie groote centrale land bouw-organisaties zich unaniem voor het wijzlgings-ontwerp hebben verklaard en hij verzocht hun, die tegen een enkel on derdeel bezwaar hadden, daarover heen te stappen. Een moeilijke taak had de Minister met zijn antwoord niet, want de ruilverkave ling zelf was door vrijwel alle sprekers met instemming besproken, al meenden enkelen dat zij op grooter schaal moet plaats hebben. Bij de behandeling der artikelen zijn verschillende amendementen aan de orde gekomen, maar succes voor de voorstel lers leverden zij niet op. De heer Van den Heuvel b.v. had een voorste], om meer ob jecten van de ruilverkaveling uit te zon deren, als de eigenaar er tegen zou zijn (boomgaarden, bosschen, kweekerijen enz. i maar na bestrijding, en nadat de Minister het amendement onaanvaardbaar had ge noemd trok de voorsteller het ln. De heer Van Dijken had met een amendement bijna succes. Hij wilde beroep op de Kroon mogelijk maken niet alleen bij afwijzing, maar ook bij goedkeuring van een plan tot ruilverkaveling door Gedeputeerde Sta ten. De Minister liet over dit amendement de beslissing aan de Kamer, die het met 35 tegen 34 stemmen verwierp. Nog een ander amendement trok de heer Van den Heuvel in, n.l. zijn voorstel om den in vloed der centrale landbouw-vereenigin gen bij de verkaveling te vergrooten; ook hiertegen had de Minister bezwaren ont wikkeld. Dit deed hij evenzeer tegen een derde ahnendement-Van den' Heuvel, dat het mede-stemmen over een verkavelings- voorstel door niet-belanghebbenden onmo gelijk wilde maken; de Kamer verwierp dit met 51 tegen 17 stemmen. Eindelijk was er nog een amendement- Van der Sluis, dat beoogde om een besluit tot ruilverkaveling, wanneer het algemeen belang dit zeer dringend zou vorderen, niet te doen nemen bij de wet (de voorsteller vreesde dat dit te lang zou duren), maar om in dit geval de Kroon bevoegd te ver klaren, tot de verkaveling te besluiten. Ook over dit voorstel liet de Minister de beslis sing aan de Kamer; hij was echter van oordeel, dat bij wettelijke beslissing wel degelijk spoed betracht zou kunnen wor den. De Kamer meende dit blijkbaar ook en heeft het amendement met 46 tegen 22 stemmen verworpen. Zonder stemming ging tenslotte het wij- zlgings-ontwerp onder den hamer door. KRING VAN VEILING VEREENIGINGEN IN ZUID-HOLLAND. De jaarvergadering te Den Haag, Onder voorzitterschap van den heer Q. A. Nederpel uit Loosduinen, hield de Kring van veiling vereenigingen Rotterdam, Ber- kel, Loosduinen enz. de jaarvergadering te Den Haag. Na een openingswoord van den voorzitter werd het jaarverslag van den secretaris, den heer T. Borst uit Veur behandeld en vastgesteld. De heer Borst werd met alg. at. tot be stuurslid herkozen. Besprekingen werden gevoerd naar aan leiding van de regeling der Ned. Groenten- en Fruitcentrale, inzake den voorverkoop van sla, waarbij men zich accoord ver klaarde met de maatregelen. Besloten werd aan het Ned. Uitvoercon- trole Bureau medewerking te vragen voor de opgave van naar Duitschland verzonden veilingkisten, zulks ter goede controle. De verhoogde kosten, van het fust maken het noodig, dat scherp wordt toegezien, dat niet teveel veilingkisten naar het buiten land worden gezonden. Voorts werd beslo ten om bij verkoop van producten niet het gewicht te vermelden. De jacht naar een hoog gewicht van het product door den tuinder is in dezen tijd van overproductie niet gewenscht, terwijl het wegen der pro ducten aan de kweekers veel tijd kost. Omtrent de verdeeüng van de beschik bare deviezen voor Duitschland, werden eenige besprekingen gevoerd. Naar aanleiding van een opmerking der veiling vereenig ing te Gouda, werd besloten met den regeeringscommissaris te bespre ken de moeilijkheden, die zich voor doen bij den verkoop van witlof Ook het ongelimiteerd uitbreiden van de Volkstuinen werd besproken, waarbij de noodzakelijkheid tot inkrimping werd uit gesproken. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: Hoe is de naam van de plant, waar van een gedeelte hierbij gaat? Hoe komt het dat de deelen zoo verschrompelen? Bloeit deze plant ook cn hoe te behandelen? MeJ. E. B. te N. Antw.: Uw plant is een Phyllocactus, welke gedurende den winter matig worden gegoten, Waarborg de rust van Uw levens avond door een polis van levens verzekering van de Utrecht". N.V. LEVENSVERZEKERING-MAATSCHAPPIJ „UTRECHT- TE UTRECHT. 7354 (Ingez. Med.) VOOR DONDERDAG 10 MAART. Hilversum I, 1875 en 415,5 M. AVRO-Uit- zending 8.00 Gram.muzlek 10.00 Morgen wijding 10.15 Gram.muzlek 10.30 Omroep orkest en soliste 11.00 Knipcursus 11.30 Vervolg concert 12.30 AVRO-Dansorkest 1.00 Solistenconcert 2.00: Voor de vrouw 2.30 Gram.muzlek 3.00 Kniples 3.45 Gra- mofoonmuz. 4.00 Voor zieken en thuiszitten- den 4.30 Pianovoordracht 4.50.. Voor de kinderen 5.30 Het AVRO-Aeolian-orkest 6.30 Sportpraatje 7.00 Voor de kinderen 7.05 Het Kolisch Strijkkwartet 7.30 Engelsche les 8.00: Berichten A.N.P., Mededeelingen, eventueel gram.muzlek 8.*15 Het Concertge bouw-orkest, toonkunstkoor en solist. In de pauze: Kolisch Strijkkwartet 10.30 Disco- nieuws 11.00 Berichten ANP. Gram.muzlek 11.30—12.00 AVRO-Dansorkest. Hilversum II. 301.5 M. 8.00—9.15 KRO., 10.00 NCRV, 11 00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. - 8.00—9.15 en 10.00 Gram.muzlek 10.15 Mor gendienst 10.45 Gram.muzlek 11.30 Gods dienstig halfuur 12.00 Berichten 12.15 KRO-Orkest en Gram.muzlek 2.00 Hand werkles 2.55 Gram.muzlek 3.00 Voor de Vrouw 3.30 Gram.muzlek 3.45 Bijbellezing 4.45 Gram.muzlek 5.00 Handenarbeid voor de jeugd 5.30: Gram.muzlek 5.40 Viool- voordracht 6.00 Missiepraatje 6.30 Vervolg vioolvoordracht 7.00 Berichten 7.15 Jour nalistiek weekoverzicht 7.45: Reportage 8.00 Berichten ANP., herhaling SOS-Berichten 8.15 Gram.muzlek 8.45: Overveensch Da meskoor 9.00 Lijdensmeditatie 9.30 Ver volg koorconcert 10.00 Berichten ANP. 10.05 Stichtsch Salonorkest 10.45 Gymnastiek les 11.00 Vervolg Orkestconcert 11.30 12.00 Gram.muziek. Na afloop: Schriftlezing. Droitwich, 1500 M. 11.2511.45 Gram.muz. 12.05 Charles Ernesco's kwintet, m.m.v. solist 12.50 Radiotooneel 1.20 Gram.muziek 1.50—2.20 Frank Biffo's Koperkwintet 3.10 3.25 Causerie „February Flll-Dyke" 3.35 Ste delijk Orkest van Bournemouth m.m.v. soliste - 5.05 Voor de vrouw 5.20 Gram.muziek 5.40 Reg Pursglove en zijn Band 6.20 Berichten! 6.40 „That the provincial writer should stay j at home", discussie 7.00 Pianovoordracht 7.20 Internationaal Staf-Orkest van het Leger des Heils, mjn.v. soliste 8.05 Geraldo's orkest en solisten 8.50 Causerie „The way of peace (The balance of power)" 9.20 Berichten -1 9.40 BBC-Theater-orkest 10.20 Korte Kerk dienst 10.40 Radiotooneel 11.25 Maurice Wlnninck's Band 11.5012.20 Dansmuziek (Gr.pl.). Radio Paris, 1648 M. 7.50. 9.15—9.40, lf«l en 11.20 Gram.muziek 12.40 Cantrelle-orke*. 1 (Om 1.50 Zang) 3.05 Viool en piano 4-i| Zang 5.20 Radiotooneel 8.35 Zang 85J1 Nationaal Orkest, Raugelkoor en soliste 10-551 Gram.muzlek. Keulen, 456 M. 5.50 Kleinorkest 7.50 Erich Bouchers orkest 8.50 Pianovoordracht 9.20 Volksliederenconcert 11.20: Omroep* kleinorkest 12.35 Het Rhein Mainische Lan- desorkest en het Omroepkleinorkest 1.35 So listenconcert 3.20 Amusementsorkest m.m.v, I soliste 6.30 Gram.muziek 7.20 Omroepor kest, -koor, Collegium Musicum van de Univer siteit en solisten 9.5511.20 Militair orkest, Trompetterskorps en soldatenkoor. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gra- mofoonmuziek 12.50 De Witte Moriaenen 1.00 Omroeporkest 1.30 Vervolg concert 1.50 De Witte Moriaenen 2.00—2.20 Gram. muziek 5.20 Omroepsalonorkest 6.50 Gra- mofoonmuziek 8.20 Gevarieerd programma 9.50 Servitana-koor en solist 10.3011.20 Om- roepdansorkest. 484 M.: 12.20 Gram.muziek 1.30 Omroep- dansorkest 1.502.20 Gram.muziek 5.20 Gram.muziek 6.35 en 7.35 dito 8.20 Radio tooneel met muziek 10.3011.20 Gram.muzielc. Deulschlandsender, 1571 M. 7.20 Herden king van de oprichting van het „IJzeren Kruis' 8.35 Gram.muziek 8.50 Operaconcert (Gr.- opn.) 9.20 Berichten 9.50 Viool en cello 10.05 Berichten 10.20—11.20 Het Ncder- saksisch Symphonie-orkest. GEM RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. Voor Donderdag 10 Maart, lste Programma: lederen dag van 824 uur: Avro, Vara enz. 2de Programma: lederen dag van 8—24 uur: Kro, Ncrv. enz. 3e Programma: 8.00 Keulen 10.35 Parijs R. 12.05 Radio PTT. Nord 12.20 Parus R. 13.20 Brussel (VI.) 14.20 Radio P.T.l. Nord 15.05 Parijs R. 15.35 Droitwich -- 17.20 Brussel (VI.) 18.30 Keulen 2U« Warschau of diversen 22.10 Keulen Diversen. 4e Programma: 8.00 Brussel (VI.) - 9-20 Diversen 10.35 London Reg. 12.10 Droit wich - 12.50 London Reg. 13.20 Droltwicn 14.20 London Reg. 17.20 Droitwich - 18.35 Brussel (VI.) 19.00 Gram. muz. G.RU. 20.00 Droitwich 21.45 London Reg. - 23.25 Droitwich. Wijzigingen voorbehouden. d.w.z. één maal per week. Anders drogen dI bladdeelen en verschrompelen. U kunt ze tege het voorjaar verpotten, dit is evenwel niet l jaar noodig. Wel wordt elk voorjaar de bove -1 grond ververscht. 's Zomers kunnen deze pm I ten buiten staan in de volle zon en krijgen u i geregeld water en om de vier weken in va opgeloste bloemenmest. De meeste soo bloeien in het voorjaar met mooie, heiaei kleurde bloemen. Vraag: Heb zes vruchtboomen. Hoe deze het j best te bespuiten? Kan ik een pereboom j met carbolineum bespuiten? 7 J. G. Kl a Antw.: Voor bespuiting van Nuuchtboonien 1 doet U goed op onze artikels te letten, weiK 1 hierover in Maart en in de volgende ma zullen schrijven. U doet beter de peren meer met carbolineum te bespuiten en te wachten tot Februari 1939 Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redact onder motto „Tuinbouw". 2-3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10