DE PROCESSEN IN MOSKOU 5 BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 5 Maart 1938 Derde Blad No. 23909 lerpijnen VOOR BETERE IDEAAL TAX - Telef. Ihte Jaargang iBUITENL WEEKOVERZICHT verdwijnen direct metAKKERiKloosferbalsem De geest van Robespierre: „Genoeg! Heeit de geschiedenis je dan mets geleerd r kan worden medegedeeld. dat de regeering TROUWAUTO's TAXI's ZIEKENAUTO'S VRAGENRUBRIEK IN AFWACHTING. Dat na de groote gebeurtenissen van de vorige week rust is ingetreden, althans betrekkelijke rust, het is niet meer dan een normaal verschijnsel. De boog kan aiet altijd gespannen blijven! We zijn thans beland in de periode van afwach ting, die gebruikelijk is na een reeks van aulke belangrijke voorvallen. De Engelsche gezant te Rome lord Perth, de vroegere sir Eric Drummond', secretaris van den Volkenbond, vertoeft •e Londen om zijn instructies te halen voor de komende besprekingen met Italië Men bewaart omtrent deze opdracht de grootst mogelijke geheimzinnigheid Te Berlijn is de Engelsahe gezant, sir Neville Henderson, op bezoek geweest bij den Fuehrer, een ontmoeting, waarbij ook von Ribbentrop aanwezig was; wederom ver neemt men officieel geen enkele aanwij zing Men weet derhalve, dat Engeland met beide leden van de as Rome-Berlljn of moet men het andersom groepeeren? besprekingen opent of weldra zal openen doch verder tast men volkomen in het duister. Wil dit zeggen, dat de vroegere geheime diplomatie bezig is te herleven? Ongetwijfeld zouden Duitschland en Italië daarin geen bezwaar zien, maar of men In Engeland hetzelfde standpunt huldigt valt, zacht gesproken, te betwijfelen. De Engelsche pers zal zich niet laten muil korven gelijk in de dictatuur-landen op komend voor haar recht van vrijheid. In- tusschen schuilt in den gang van zaken een groot gevaar, dat vooral niet te licht mag worden aangeslagen. Geheimzinnig heid leidt als van zelf tot het fantaseeren en welke gevaren daaraan verbonden zijn. behoeft zeker geen nader betoog. Men ziet Irouwens momenteel al de eerste ver schijnselen van pogingen om de openbare meening te beïnvloeden in de buiten- lan&sche pers. In ieder geval kunnen we zeggen, dat Chamberlain's politiek in beweging is ge bracht. Het resultaat zullen we moeten af wachten Steeds duidelijker komt echter thans reeds naar voren, dat de Engelsche regee ring succes hard noodig zal hebben, want de oppositie voelt maar al te zeer aan, hoe het verdwijnen van Eden en het los laten van diens politiek in breede lagen van het Engelsche volk groot verzet wekt en daarnaar richt zij haar optreden ge heel in. Sleohts een slagen zal Chamberlain een nederlaag bij komende verkiezingen kunnen beletten! Het is een kwaad ding voor een land als Engeland In Frankrijk doet zich de weerslag van de gebeurtenissen eveneens geducht ge voelen. Weliswaar heeft Chamberlain eeni- je malen doen uitkomen, dat in de vriend- rchap van Engeland voor Frankrijk niets is gewijzigd, maar geheel gerust voelt de Fransche regeering zich toch ook niet. Bij- tonder typeerend was daarom de duide lijke uitspraak van Delbos, dat Frankrijk vasthoudt aan het begrip der collectieve veiligheid en zijnerzijds de verdrags-bepa- gen van het verdrag met Tsjecho-Slo- akije volledig zal nakomen, terwijl even eer het verdrag met Meskou in stand llordt gehouden. Of dat nu "wel zoo volle dig past in het kader der Engelsche poli tiek van opportunisme, is een tweede De Fransche oud-minister Flandin ijvert voor een politiek, meer gelijk aan die van Chamberlain, doch in het parlement heeft hij schipbreuk geleden. Overigens is het kabinet Chautemps als het ware door het oog van een naald ge kropen in een binnenlandsche kwestie, die van het arbeidsstatuut. Zooals te voor zien was, weigerde de Senaat in deze ma terie zoo ver te gaan als de Kamer en Chautemps heeft al zijn scihipper-talent meer dan noodig gehad om een nieuwe botsing tusschen beide vertegenwoordigen de lichamen van den Franschen volkswil en zoodoende een val van zijn kabinet te voorkomen. Tenslotte is het hem gelukt tot een oplossing te komen, maar of deze afdoende zal zijn in de toekomst? Twijfel is alleszins gerechtvaardigd. Sterk staat deze Fransche regeering niet meer, daar' in het Volksfront de onthindingsfactoren meer en meer om zich heen grijpen en het vermoedelijk in steeds groeienden omvang zullen doen, daar nieuwe verkiezingen in de naaste toekomst niet uitgesloten moeten worden geacht en dus iedere partij zich op den volkswil prepareert! De Oostenrijksche affaire vertoont het beeld, dat wij ons daarvan hebben ge vormd. Schuschnlgg tracht zich zoo sterk mogelijk te plaatsen en heeft thans succes in de kringen der vroegere socialistische arbeiders, die in uitersten nood het thans voor hem opnemen. Het devies: Oostenrijk moet zelfstandig blijven, brengt momen teel alle anti-nattonaal-sodalisten teza men Intusschen gaat het den nationaal- socialisten niet naar wensch en dus ook net Derde Rijk niet en daarin schuilen zeer gevaarlijke aspecten. Nog tracht mi nister Seyss Inquart te kalmeeren, doch de taal uit Duitschland doet met bezorgdheid vragen, hoelang dit zal duren. De jongste rede van Goerlng b.v. was al bijzonder ajressief, niet alleen tegen Oostenrijk maar ook tegen Tsjecho-Slowakije. Was °'t niet met opzet? Vrij algemeen vreest men voor een nieuw optreden van Duitsch land in midden-Europa en gelet op het feit dat de Oostenrijksche Nazis blijkbaar liever hun zelfstandigheid bewaren dan op w gaan in het Vaderlandsche Front, doet weinig goeds in dit opzicht voorspellen I Het Derde Rijk houdt de wereld inmid dels gespannen door het proces tegen ds. Niemoeller. De uitspraak van het gerechts hof was zeer gematigd, tien maanden ves tingstraf, reeds geboet door het voorarrest evenals een boete van 500 M. en daarne vens nog een boete van 1500 M., een straf, me bovendien niets onteerends in zich heeft. Maar daarmede is de affaire niet ut, integendeel kan men zeggen, dat zij Uu pas begint! Want in plaats van den Predikant in vrijheid te stellen, heeft nu de Gestapo zich van hem meester gemaakt eo daarmede is hij in handen gevallen 'zn het lichaam, dat geen enkele controle °P zich kan zien toepassen, de justitie s'aat tegenover dit lichaam volkomen Machteloos. Het heet nu, dat de predikant beschermd moet worden tegen nieuwe dvertredingen der wet, daar hij weigert anders op te treden dan voorheen. Het is merkwaardige houding voor een over heid, zich zoo bezorgd te maken voor het Welzijn van haar onderdanen In de sovjet-unie, de hemel op aarde, is men heel wat minder bezorgd! Opnieuw 15 daar een groot proces geënsceneeerd Wrijven, maar wrijven met Kloosterbalsem zal U ervan genezen want die spierpijnen omdat deze bijzondere balsem tot diep in de spierweefsels zijn oplossende, krachtig genezende werking voortzet.. 7142 (Ingez. Med.) Sommige leden waren van oordeel, dat het gevaar, aan onbewaakte overwegen verbon den, dreigt toe te nemen. Nu de proefne ming met een automatische seininrichting op den overweg van den rijksweg te Steen- wijk is geslaagd, drongen de hier aan het woord zijnde leden aan op het in zoo tal rijk mogelijke mate aanleggen van zooda nige inrichtingen in de nabijheid van onbe waakte overwegen. In overweging werd gegeven, den geldigheidsduur van de avondretour- kaarten uit te breiden. Lintbebouwing. Sommige leden zouden gaarne vernemen, welk resultaat het onderzoek heeft opgele verd naar de vraag, in hoeverre de verkeers wet tegen Lintbebouwing op andere wegen van het rijkswegen pi an dan rijkswegen van toepassing zal moeten worden verklaard. Verscheidene leden drongen nogmaals aan op verlichting van de financieele lasten, waaraan te onzent het motorwegverkeer is onderworpen. Gevraagd werd wanneer de wegenver keerswet in werking zal treden. Gaarne zou men vernemen, of het rijtijdenbesluit inmiddels tot stand is ge komen en zoo ja, of dan de Rijtijden- wet 1936 binnenkort in werking zal treden. Wat betreft de regeling van het vervoer per autobus werd zeer betreurd, dat het reglement zoodanig is geredigeerd, dat over treders ervan rustig hun gang kunnen gaan en dat op deze wijze aan het overheidsgezag ernstig afbreuk kan worden gedaan. Eenige leden stelden de vraag, of er vol doende samenwerking bestaat tusschen de K.L.M. en de Nederlandsche vliegtuig industrie. LANDARBEIDERS NAAR DUITSCHLAND. Circulaire van den Minister van Sociale Zaken. De minister van Sociale Zaken heeft een circulaire aan de gemeentebesturen gezonden met betrekking tot werkgelegen heid voor landarbeiders in Duitschland. De minister acht het plaatsen van land arbeiders in Duitschland van zeer groot belang ter bestrijding van de werkloosheid ten plattelande. De minister zal het daarom op hoogen prijs stellen, indien de gemeentebesturen medewerking willen verleenen om aanbod voor deze werkgelegenheid te verkrijgen. GEEN WETSONTWERP. Inzake een verdrag met Duitschland over dubbele belasting. De regeeringspersdienst deelt mede: Met betrekking tot de goedkeuring van het op 13 Mei 1937 te Berlijn tusschen Ne derland en Duitschland gesloten verdrag ter voorkoming van dubbele belasting naar het inkomen en naar het vermogen en tot regeling van eenige andere vragen op be lastinggebied, op welke goedkeuring eener zij ds wordt aangedrongen, terwijl ander- TTJTii 1 1 i '1 i J1" zijds daartegen bezwaren worden geopperd. na nauwgezette overweging van een en ander heeft besloten, een ontwerp van wet tot goedkeuring van dit verdrag niet aan i de Staten-Generaal aan te bieden. Nieuw materiaal - NARMSTR. 2. 7225 (Ingez. Med.) tegen 21 der meest vooraanstaande man nen van het bolsjewisme. Slechts enkele namen: Boecharin, de voornaamste wijs geer van het bolsjewisme en intieme vriend en medewerker van Lenin; Rykoff, Lenin's opvolger als voorzitter van den raad van volkscommissarissen; Rakowski, gewezen gezant te Londen en Parijs; Jagoda, de vroegere leider van de Gpoe, die meedoo- genloos millioenen menschen den dood heeft ingejaagd; Rosenholz, de man, die den buitenlandschen handel van sovjet- Rusland georganiseerd heeft; Krestinski, Stalin's onmiddellijke voorganger als par tijsecretaris; prof. Pletnieff. Rusland's beroemdste hartspecialist; prof. Levin, de directeur van het Kremlln-zlekenhuis enz. Met hen zullen de laatste „grooten" van het tooneel verdwijnen en blijft slechts Stalin over! Opnieuw beschuldigen allen z'.ch als in wedijver van de grootste mis daden. als het ware het doodvonnis af- smeekend. Alleen Krestinski loochende één dag zijn schuld, maar toen heeft men hem klein weten te krijgen. Welke Innerlijke waarde mag worden toegekend aan een dergelijk bewind, dat niet rust voor het al zijn kinderen heeft omgebracht? En wat zal nog volgen? Waarom zouden de nieuwe heerschers betrouwbaarder zijn dan de oude? Danton voorspelde Robes pierre, dat deze hem zou volgen, eens zal voor Stalin hetzelfde oogenblik komen. Vol afschuw volgt de gansche wereld die tragiek in het „aardsche paradijs" HM. DE KONINGIN MAAKTE EEN FIETSTOCHT. Geheel onverwacht heeft HM. de Konin gin gistermiddag, vergezeld van een hof dame het dorpje Terheyde bezocht. H. M. arriveerde per auto en vertrok per fiets over het nieuwe rijwielpad door de duinen naar Kijkduin. Er was op dat uur slechts weinig publiek, zoodat H M. ongestoord den tocht heeft kunnen volbrengen. VOORLOOPIG VERSLAG WATERSTAATS- BEGROOTING. De verkeer-coördinatie - Pro en contra opheffing van stations - De Rijtijden- wet. In het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de Waterstaatsbegrooting lezen wij o.a.: Verscheidene leden achtten voor de re geering het oogenblik gekomen om zelf de reorganisatie dan wel de opheffing van het hoogheemraadschap Amstelland ter hand te nemen. Naar verluidt namelijk zouden Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht te dier zake niet tot overeenstemming kunnen komen. Eenige leden betoogden, dat weliswaar de noodzakelijkheid van coördinatie van het vervoerwezen algemeen wordt erkend, doch dat maatregelen om haar tot stand te bren gen veelal uitblijven of, indien genomen, onvoldoende moeten worden geacht. De hoop werd uitgesproken, dat de mi nister er in zou slagen, een dusdanige reor ganisatie van het spoorwegbedrijf te bevor deren, dat eerlang niet meer met tekorten behoefde te worden gewerkt. Verscheiden leden achtten thans het oogenblik gunstig, om de korting, toegepast op het pensioen van gewezen spoorwegper soneel, ongedaan te maken. Andere leden wezen op den uiterst on- gunstigen toestand van het spoorwegpen sioenfonds, zoolang daarin geen verbetering intreedt, zal huns inziens de pensioenkorting moeten worden gehandhaafd. Verscheiden leden oefenden critiek op den werktijd van een belangrijk deel van het spoorwegpersoneel. Opheffing stations. Verscheidene leden oefenden critiek op het voornemen van de directie der Nederlandsche Spoorwegen, bij den aanvang van den zomerdienst over te gaan tot de opheffing van een aantal kleine stations. Intusschen spraken zij de hoop uit, dat men er in zou slagen, alsnog zoodanige voorzieningen te treffen, dat de nadeelen. aan den nieuwen toestand verbonden, tot zoo gering mogelijke afmetingen worden beperkt. Andere leden verklaarden, met de ge oefende kritiek niet te kunnen instemmen. De vraag werd gesteld, of het in de be doeling ligt, na de electrificatie van de spoorlijn tusschen 's-Gravenhage en Utrecht zoodanige dienstregeling in te voe ren, dat elk half uur een spoorwegverbin ding van de eene stad naar de andere mo gelijk zal zijn. Gaarne zou men vernemen, of eerlang uit breiding zal worden gegeven aan de spoor wegverbinding Amsterdam en Rotterdam over Gouda en Harmeien. Ook werd de aandacht gevraagd voer de spoorwegverbindingen tusschen Nederland en België. DE ZAAK HANSEN VOOR DE RECHTBANK. Naar wij vernemen, zal de journalist de heer C. L. Hansen, die 23 dagen lang ge gijzeld is omdat hij geweigerd had den naam te noemen van dengene. die hem inlichtingen uit een geheime Raadszitting had verstrekt, op 5 April voor de recht bank ter verantwoording worden geroepen op grond van art. 192 Wetb. van Strafrecht, het weigeren om getuigenis af te leggen in de zaak tegen het Raadslid N. N., dat zijn ambtseed zou hebben geschonden. (Vad.) GESLOTEN V1SCHTIJD VOOR FUIK EN ZEGEN. De Minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat de gesloten ,ijd voor het visschen met wargarens, trommels, visch- fuiken en vischzegens in de binnenwa eren in 1938 zal ingaan op 1 April en voor's. dat de gesloten tijd voer snoek in 1938 zal ingaan op 6 April. Abonné te K. - Het particulier adres van minister Van Dijk is Willem de Zwijger laan 21. Den Haag. C. K. te K. - Het adres van mr. A. J. van Vessem is Maliebaan 145, Utrecht. J. K. te L. - Gewoonlijk 1 Maart. C. L. van H. te L. - Volgens ons door de afdeeling Onderwijs (er Gemeente-secretarie welwillend verstrekte inlichtingen hebt u beiden ongeüjk. Zoowel in 1900 als in 1903 duurde de zomervacantie aan de door U genoemde school vier weken, beginnende in de laatste week van Juli.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9