Ons Kort Verhaal lEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 5 Maart 1938 F inancieel-Economisch. Weekoverzicht De eerste nederlaag van het beleggersfront BELEGGINGEN Circus Parrani (frü kLesftiJrvMIJN H ARDTJES" KERK- EN SCHOOLNIEUWS Pogingen om kapitaal uit te voeren De kortstondige verbetering op de beurzen. VAN DER DRIFT Co. DICKIE DONS EN DE TOOVERVISCII (Van onzen financieelen medewerker.) Het „Beleggersfront", dat zijn activiteit schijnbaar onder zoo gunstige voortcekenen begon en verantwoordelijk werd gesteld voor de gedeeltelijke mislukking der 3®/« leenin gen van den Haag, Haarlem en Zuid-Hol lend, heeft kort daarop zijn eerste neder- moeten incasseeren en de vraag rijst, of deze nederlaag niet de machteloosheid van dit soort beleggersstaking in een scherp daglicht plaatst. De provincie Noord- Holland heeft den moed gehad, met een ji/.'Ai achtjarige leening 101V:°/o op de markt te verschijnen, die zij gezamenlijk met een grootere 33/i°/o acht en twintigjarige leening a lOfli/i0/» uitgaf. Dit was als het ware een openlijke uitdaging van de zijde der emissiehuizen aan het front van beleg- en het werd dan ook in dien zin opge vat. Het front verzocht zijn deelnemers en aanhangers, op geen van beide leeningen in te schrijven; weliswaar kon de 33'/!°/n lee ning wellicht nog net aan de front-elschen voldoen, de 2lh°lo leening daarentegen, ook had zij een wel zeer korten looptijd, druischte zoodanig in tegen de door het front gestelde normen, dat men den ban over beide leeningen uitsprak. Welnu, de leeningen Noord-Holland zijn verre overteekend, de 2Ve°/o ieenlng zelfs zoo, dat van een overweldigend succes kon wor den gesproken. Moet men hieruit thans af leiden, dat het beleggersfront er nu wel het bijltje bij kan neerleggen? Wij zouden deze vraag niet onmiddellijk bevestigend durven te beantwoorden. Het staat immers wel vast, dst de emitteerende banken de 21/ic o leening tot een daverend succes hebben willen ma len. teneinde den converslestroom niet in djn loop te stuiten. Waarschijnlijk hebben zij dus zelf voor groote bedragen ingeteekend, waar door zij eenerzijds de kraan voor ver dere conversie-inkomsten' openhielden, anderzijds zeer behoorlijk emplooi von den voor haar liquide middelen. Deze kortloopende 2'lz"lo leening ls namelijk bijna gelijk te stellen met, langloopend schatkistpapier en, bekeken uit dien gezichtshoek, is het rendement waarlijk nog niet zoo ongunstig te noemen. Dit het succes dezer leeningen alleen, die thans reeds boven den koers van uitgifte noteeren, mag men derhalve niet op sim plistische wijze concludeeren tot een mis lukking der actie van het beleggersfront. Indien wij niettemin de gestie van het front net grooter scepticisme bekijken dan voor heen, dan is dit toe te schrijven aan twee omstandigheden, die feitelijk op één grond slag berusten. In de eerste plaats is het, naar thans wel ls gebleken, zeer moeilijk uit te maken, of op een bepaald oogenblik al of niet „misbruik wordt gemaakt van de mach teloosheid der beleggers". Wat vandaag mis bruik lijkt, kan de volgende week wellicht reeds volkomen normaal zijn. De ontwikkeling der monetaire situatie Immers en hier komen 'wij vanzelf bij den tweeden factor terecht, gaat zoo snel in het werk, dat een rendement, waarover wij ons fisteren nog zoo vroolijk maakten, morgen reeds zonder morren wordt aanvaard Reeds thans is een 3rendement op eerste klas obligaties als aanvaardbaar te beschouwen en indien er in de om standigheden, die de monetaire situatie beïnvloeden, binnenkort geen verande ring intreedt, zou het ons geenszins ver wonderen, indien wij eerlang met een normaal obligatie-rendement van Z'/i'/i worden „verblijd". De, volgens de regeering „abnormale" ka pitaalstroom naar ons land houdt onver minderd aan. WIJ behoeven slechts te wijzen op de werkelijk belachelijke disconto's, waar tegen schatkistpapier op de markt wordt feplaatst. Wij behoeven slechts een blik te slaan op den goudvoorraad der Nederland- sohe Bank, die deze week met 1435 mlllloen Stilden nominaal of ca. 1700 millioen gulden reëele waardel een nieuw hoogterecord heeft bereikt. Daarnaast blijkt het, dat het Egalisatiefonds niet slechts goud (tegen no minale waarde) aan de Nederlandsche Bank verkoopt, doch sinds eenigen tijd ook goud hij de Bank (tegen marktwaarde) beleent. Hierdoor voorkomt het Fonds blijkbaar de noodzakelijkheid, bij het Parlement om een Verhooging van het geautoriseerd kapitaal jan te kloppen, hetgeen bij de huidige poli tieke constellatie wellicht met moeilijkheden" fepaard zou gaan. De algemeene economische- situatie in den lande en in Ned.-Indië is bovendien niet' van dien aard. dat de aandeelenmarkt, waar °et rendement vrij belangrijk hooger is, froote aantrekkingskracht uitoefent, terwijl a°or industrie en handel onder de huidige onzekere omstandigheden geen beroep wordt gedaan op nieuw geld. Wordt dus geen 'haging gebracht in de monetaire politiek f" blijkt de vraag naar nieuw geld in Neder- kn staSneerend, dan zou de eenige uit komst liggen in een grootscheepsche uit- blijkbaar met een welwillend oog gade; im mers van het destijds zoo strict doorge voerde embargo op bultenlandsche leenin gen is thans weinig meer te bespeuren. Het geen evenwel niet beteekent. dat al die Introducties hier door het publiek met open armen zouden worden ontvangen. Met uitzondering wellicht van de ijzersolide En- gelsche Trustcertificaten van Bank and Insurance Shares, is den jongsten introduc ties een zeer boel onthaal ten deel gevallen. Dit ligt alleen aan het object zelf, dat bij nader inzien vaak zeer weinig aantrekkelijks biedt, doch grootendeels aan het algemeen wantrouwen, dat de beurzen blijft beheer - schen Wij hebben het (wij moeten zeggen, he laas) de vorige week bij het rechte eind ge had, toen wij de verwachting uitspraken, dat Engeland's gewijzigde Europeesche po litiek sleohts een zeer kortstondige verbe tering op de beurzen en markten zou te weegbrengen. Zoolang omtrent de komende Britsch-Italiaansche besprekingen geen nadere gegevens bekend worden, zou het immers ook volkomen onredelijk zijn. zich aan optimisme over te geven. Daarnaast blijven de gebeurtenissen, of feitelijk den laatsten tijd het gebrek aan gebeurtenissen, ln de Ver, Staten een permanenten druk uitoefenen op de economische en finan- cieele bedrijvigheid. De berichten, die van alle zijden uit het Amerikaansch zaken leven binnenkomen, zijn verre van bevredi gend: Chrysler passeerde het dividend. Anaconda halveerde het dividend, General Motors verlaagde de salarissen, de staal industrie blijft op volkomen onrendabele capaciteit werken, enz., enz. Nu verwacht men wel, vermoedelijk terecht, een opleving in het voorjaar, doch deze zal naar alle waarschijnlijkheid slechts van zeer matigen omvang zijn, terwijl bovendien de onzeker heid ten aanzien van Roosevelt's politiek de markt voortdurend blijft bedreigen De wijzigingen, die in de belasting op onver deelde winsten en in die op kapitaalwinst zullen worden aangebracht, zullen blijkbaar zoo gering zijn, dat zij het bedrijfsleven zeer zeker niet uit den put zullen helpen. Men heeft thans de hoop gevestigd op de verhooging der spoorwegtarieven, Reeds ge- ruimen tijd beraadslaagt de Interstate Commerce Commission (I.C.C.) over het request der spoorwegen een tarievenverhoo- ging van 15 te mogen doorvoeren Dit verzoek is gebaseerd op de waarlijk droe vige Ilnancieele positie van de meeste spoorwegmaatschappijen. Reeds sinds jaren hebben zij met de grootste moeilijkheden te kampen, en velen harer hebben zich ge dwongen gezien, zich onder „receivership" te plaatsen. Onderlinge concurrentie, scherpe en toenemende mededinging van het motorverkeer, wankele financieele structuur, zware vaste lasten, den laatsten tijd gepaard gaand aan afnemende wagon- verladingen hebben er toe samengewerkt.de positie van het Ameri'kaansche spoorweg bedrijf tot een zeer hachelijke te maken. Dit heeft niet slechts zijn beteekenis voor de ontzaglijke kapitalen, die in dit bedrijf zijn belegd, doch tevens voor de industrie, waarvan de spoorwegen tot de belangrijkste afnemers behooren. Een saneering van het spoorwegbedrijf is derhalve mede een con ditio sine qua non voor het algemeen con- junctuurherstel. Men meende evenwel niet, dat met een simpele tarievenverhooging de spoorwegen uit hun lijden verlost zullen zijn. Voor een waarlijke saneering is veel meer noodig: reorganisatie door middel van een betere verhouding tussöhen aan- deelen- en obligatiekapitaal, modernisee- rimg. uitschakeling der onderlinge concur rentie, coördinatie met het motorvervoer, zoo mogelijk intensieve samenwerking. Er wordt zelfs gefluisterd van nationalisatie, althans het onder één overkapping brengen van alle maatschappijen. Hoewel wij in het algemeen voor bedrijfsnationalisatie weinig gevoelen, gelooven wij, dat voor zulke sleu- telbedrijven als het spoorwegsysteem een uitzondering moet worden gemaakt. In vele landen functioneert 't genationaliseerd spoorwegbedrijf op voortreffelijke wijze. Wij zien niet in, waarom dit ip de Ver. Staten anders zal zijn. De Fransche franc is weer bezig, de zoete rust, die er op de wisselmarkt als gevolg van de aanhoudende interventie der Egali satiefondsen is ingetreden, te verstoren. Al heeft men den laatsten tijd wel de zeker heid gekregen, dat Frankrijk ondanks zijn inwendige verdeeldheid, zich toch als één man achter de regeering schaart, wanneer gevaren van buiten het land bedreigen, die verdeeldheid ten aanzien der binnenland- sche politiek schijnt men niet te kunnen overwinnen. De jongste discussies betref fende het arbeidscharter hebben dit wel overduidelijk gemaakt. De financleel-eco- nomische situatie van bet intrinsiek zoo rijke Frankrijk blijft onoverzichtelijk. Er is nog geen enkele maatregel genomen, waarvan men onomwonden zou kunnen zeggen: hier worden tenminste spijkers met koppen geslagen. Bovendien wordt van ver schillende zijden weer aangedrongen op een verdere devaluatie van den franc. Zal men het nu werkelijk wagen, aan de vier franc soorten, die wij in een vorig overzicht heb ben opgesomd, nog een vijfde toe te voegen, in de vage, doch volkomen onlogische hoop. dat dit dan de laatste zal zijn? Wij verwachten ook van de huidige Fransche regecring ten aanzien van de financieele saneering niet voel, doch wij hopen in elk geval, dat zij niet nog maals de hand in het gevaarlijke wes pennest der devaluatie zal steken. De statistische positie van de thee is den laatsten tijd ongunstiger geworden. Volgens de jongste door het Internationaal Thee Comité gepubliceerde cijfers is de wereld- uitvoer in de periode AprilNovember met 36 millioen lbs. toegenomen, terwijl het ver bruik slechts een vermeerdering van 2 mil lioen lbs vertoonde. Ook de ontwikkeling der zichtbare voorraden in Engeland weer spiegelt duidelijk het ongunstiger worden van de statistische positie. In sommige kringen is in dit verband de vraag opge worpen. of het niet noodig zal zijn, dat het Internationaal Thee Comité zijn in November genomen beslissing, tot verlaging van het restrictiepercentage voor het jaar April '38-Mrt. '39 tot 7'/s pCt. herziet, waar immers als gevolg van die verlaging onge veer 40 millioen lbs. meer ter markt zullen komen. Een factor, die ten gunste van deze herziening spreekt, is het feit, dat het Co mité zijn beslissing heeft genomen, mede onder den invloed van den vrees voor een stagnatie in den thee-export van China, terwijl thans blijkt, dat dit land, ondaniks het conflict met Japan, rustig en zelfs in verhoogde mate bleef produceeren en uit voeren. Daar komt bij, dat, behalve in de Ver. 'staten, hgt theeverbruik in de voor naamste consufnptlelaiïden in den laatsten tijd weinig gestegen Js en dat. waar een stijging merkbaar was. deze zich juist tot de goedtaope niet^restrictie thee uit China, Japan en Formosa beperkte. Toch gelooven wij niet, dal het Comité ertoe zal besluit en de - restrictie te verscherpen. De theeprijs immers houdt zich nog steeds op een behoorlijk peil: op de laatste Amster- damsche theeveiling werd een gemiddelde prijs van 50 1/4 cent behaald tegenover een gemiddelde voor 1937 van 53 1/4 cent en een hoogsten prijs voor dat jaar van 57 cent. Bovendien zijn de voorraden bij den han del in het algemeen zeer gering, zoodat die bij de Britsche importeurs nagenoeg de ge- heele voorraad vormen, terwijl ook de hoop gekoesterd wordt, dat Sovjet-Rusland eer lang weer als kooper ter markt zal ver schijnen. Zeer bijzondere omstandigheden voorbehouden, is daarom een wijziging in de beslissing van het Comité hoogst on waarschijnlijk, (Nadruk verboden) van kapitaal. Inderdaad worden den tin ttjd ernstige pogingen in deze rich- aangewend. Er gaat bijna geen dag is?®' de Amsterdamsche beurs wordt vrüiijd met de introductie van buitenland- ins meest Amerikaansche fondsen, hetzij In rtfn vorm van directe introductie, hetzij '»len van belegglngs-trust-eenheden. up autoriteiten staan deze pogingen BEMIDDELING VOOR HYPOTHEKEN. Makelaarskantoor OUDE VEST 29 - TELET. 513 615 (Ingez. Med.) 2. Oom Brom had erg met kleinen Dickie te doen; „Ach kom, ach tam", zei hij toen; „het is hier voor jou ook wel een beetje stil, hoewel iedereen je graag een plezier doen wil. Maar Sim en Thijs zijn aan het werk en gaan ook vaak op rets; en ik ben maar een dikke oude mian, die geen leuke spelletjes meer spelen kan. Thijs, die pas in de kamer was gekomen, had dit Juist vernomen hij lachte eens en zei: „Weet Je wat? Ga maar eens mee, een eindje wandelen met mij dan zullen wij meteen eens zien, of hier in de buurt een vriendje voor jou woont misschien." Dickie was miaar half getroost, maar ging toch graag met Thijsje mee en hier zie je hen nu wandelen met a'n twee. door STAIN STREUMER. Den twaalfden Mei arriveerde het be roemde circus Parrani te Hamburg. Tien dagen tevoren hadden enorme, bontge kleurde plakkaten reeds zijn tamst aan gekondigd. In het gebruikelijke ijltempo werd die groote tent opgezet. Stalen pinnen werden in den grond gedreven, touwen gespannen en masten opgericht en onctertusschen ver maakten tal van nieuwsgierigen zich over de koddig-onihandlge pogingen van twee geestige clowns om bij den opbouw te helpen. Tegen het vallen van den avond was het circus gereed. Schijnwerpers verlichtten het voorterrein en een kleine muziekkapel, die ongelooflijke prestaties leverde aan lawaai en klanken, lokte de eerste bezoe kers aan Het was pauze. Het eerste gedeelte van het programma was ten einde en het publiek verkeerde in de beste stemming. Met spanning wachtte men nu op de attrac tie van den avondde dressuur-act van tien Abessljnache leeuwen. De muziekkapel zette een schetterende fanfare in en onder het geroezemoes van de nog druk pratende toeschouwers werd de groote kooi met de kostbare leeuwen familie de arena binnengerold. Aanstonds viel het op, dat de dieren zeer onrustig waren. Onheilspellend met hun staart zwie pend, liepen zij gejaagd in de kooi op en neer. Daar verscheen Hansen, de leeuwen temmer, diie een buiging maakte voor het publiek en met een applausje werd begroet. Ondertussohen had directeur Parrani meer malen een bezorgden blik naar de leeuwen geworpen. En reeds wilde Hansen de kooi binnengaan, toen Parrani hem weerhield en opgewonden enkele woorden met hem wisselde. Nieuwsgierig rekten de bezoekers de halzen om te zien wat cr gaande was. En toen, op een wenk van Parrani, zweeg de muziek. Het publiek was muisstil. „Geachte dames en heeren!" wendde Parrani zich met krachtige stem tot de be zoekers, „ik betreur het zeer U te moeten mededeelen, dat ik het optreden van onzen •bekwamen dresseur Hansen hedenavond niet verantwoord acht. Tengevolge van de vermoeienissen der lange reis zijn de leeu wen te gevaarlijk. Ik vertrouw echter, dat de thans volgende nummers U volkomen schadeloos zullen stellen en...." Een luide, heldere lach steeg op. De heer Parrani bleef in zijn toespraak steken en keek verbaasd naar de knappe, elegante 'blondine, die rechtop stond in een der loges vooraan. En vóór hij besefte, wat er ge beurde, had de jongedame met een snelle beweging haar blauwzijden handschoenen in de leeuwentaod geworpen! „Je beweert toch altijd, dat je alles voor m'ij zou doen, George!" wendde de blondine zich daarop lachend tot den jongeman, die naast haar zat. „Haal dan mijn handschoe nen eens uit die kool!" Onmiddellijk gingen aller blikken naar den heer in het zwart tot wien deze over moedige woorden gericht waren. Alle kleur uit diens gezicht was geweken. Zou hij dur ven? Slechts een seconde scheen hij te aar zelen. Toen vloog hij met een sprong over de balustrade en vóór iemand had kunnen ingrijpen, stond hij reeds voor de kooi, duwde den grendel van de deur weg en stapte naar binnen, krijtwit, doch met een vastberaden trek om de dunne lippen. Hier en daar klonk een kreet van schrik, doch de jongeman bewaarde zijn kalmte. Razend snel bukte hij zich, en, hoewel een der leeuwen dreigend op hem afkwam, gelukte het hem toch een der handschoenen op te rapen. Daarop deinsde hij achteruit, want een andere leeuw had kwaadaardig in zijn richting geklauwd. Directeur en temmer bezwoeren n.u den vermetelen Jongeman uit de kooi te komen en een der knechten stak een lange ijzeren stok door de tralies om de leeuwen te intimideeren. Inderdaad weken de dieren even achteruit en van die gelegenheid profiteerde George om ook den tweeden handschoen te bemachtigen en vliegensvlug de kooi te verlaten, waarop de leeuwentemmer haastig de deur grendelde. Een zucht van verlichting voer door de aanwezigen en honderden paren oogen volg den den heer in het zwart, die hijgend in de loge van de knappe, blonde dame terug kwam en haar zwijgend de blauwzijden handschoenen toestak. Met haar groote dweepende oogen zag de vrouw haar galan ten ridder bewonderend aan en om haar fijnen mond teekende zich een glimlach. Een glimlach van trots om haar held Een daverend applaus, waaraan geen einde scheen te zullen komen, was de be looning voor George's betoonden moed en herhaalde malen moest directeur Parrani om stilte verzoeken overal werd druk en opgewonden gepraat alvorens het hem gelukte zich verstaanbaar te maken. „Geachte dames en heeren", klonk zijn stentorstem, „ik verzoek om uwe geëerde aandacht. Het programma wordt voort gezet." Clowns sprongen en buitelden de arena binnen en het nummer hoogeschool rijden met de Arabische hengsten nam een aan vang In zijn salon/wagen overhandigde de heer Parrani dien avond een heer in het zwart, vergezeld van een bekoorlijke blondine, een pakje knisterende bankbiljetten. „Je optreden was af, George!" zei hij tevreden.' „Een pakkender reclame be staat eenvoudig niet. Morgen weet natuur lijk de heele stad wat er gebeurd is en zal iedereen over ons circus praten. Zeg. je krijgt duizend mark als je over een paar weken in Bremen hetzelfde spelletje op voert. „Vijftienhonderd!" deed de slanke blondine het woord. „U moet niet vergeten „Accoordl" onderbrak de directeur en 'kuste haar galant de hand. (Nadruk verboden). (Auteursrecht voorbehouden). 7129 Ongoz. Med.) PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 6 MAART. Leiden Doopsgez. Gem.: Voorm. half elf. ds. ten Cate. Eglise Wallonne: dix hour es et demie, mr. M. Jospin, pasteur Harlem. Evang. Luth. Gem.: Voorm. half elf, ds. Makkink. Hooglandsche Kerk: Nam. 6 uur. (jeugd dienst), ds. G.'J. Streeder van Leiderdorp. Rem. Geref. Gem.: Voorm. half elf, ds. C. B. Heyn van Oude Wetering. Ver. van Vrijz. Hervormden (Volkshuis) Voorm. half elf, ds. A. Trouw van Den Haag. Vrijz. Kinderkerk (Gerecht 10)Nam. half een de heer A. B. Beklus. Geref. Kerk in H.V. (Gerecht 10)Nam. 5 u., de heer A. van Kampen. Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstraat 19): Voorm. half elf, Gez. Mis. Aalsmeer Ned. Herv. Kerk (Dorp)Voorm. 10 uur (Bed. H.D.), ds. Alkema; nam. 6 uur, ds. v. d. Linde. Ned. Herv. Kerk (Oost): Voorm. 10 uur (Bed. H.D.), ds. v. d. Linde; nam. 6 uur, ds. Alkema. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Knoppersen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds, M. Gelejjnse. Aarlanderveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven ds. G. Th. v. Beu- sekom. Geref. Kerk: Voorm. halftien (H.A.) en nam. halfzeven (H.A. en dankz.) ds. Moolhuizen. Alphen ad. Rtfn N.H. Kerk, Oudshoorn- •schëwegVoorm. 10 uur, ds. Scheers van Alphen (doop); nam. 7 uur dr. J. P. Cannegieter. Evangelisatie, Hoofdstraat: Nam. halfzeven de heer A. J. Dekker. N.H. Kerk, Julianastraat: Voorm. halftien ds. Stehouwer; nam. halfzeven ds. de Bruin Hulpgebouw, Gouwsluis: Nam. halfzeven ds. Scheers. Kinderkerk „Bethel": Voorm. 10 uur de heer Slager. Geref. Kerk, Hooftstraat: Voorm. 10 en nam. 6 uur ds. Hartkamp. Raadhuisstraat: Voorm. 10 uur, ds. Mulder; nam. 6 uur, ds. Bosch. De Rufjterstraat: Voorm. 10 uur, ds. Bosch; nam. 6 uur. ds. Mulder. Martha-Stichting: Voorm. 10 uur de heer Offringa. Chr. Geref. Kerk (v. Reedestraat)Voorm. halftien en nam. 6 uur, leesdienst. Lokaal van MandersloostraatVoorm. half tien en nam. 6 uur, leesdienst. Hillegom Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. Eerhard. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Krabbe; nam. 5 uur, de heer Ridderbos, cand. te Kampen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Hendriksen. Koudekerk Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. hall zeven, ds. Odé. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven, ds. Haspers. Lisse Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Groot Enzerink van Leiden; nam. 5 uur, de heer Lambour van Katwijk aan Zee. Geref. Kerk Voorm. half tien en nam. 4 uur, dl-. Ruys. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Ponstein. Geref. Gem.: Voorm. half tien en nam. 4 uur, ds. Ligtenberg. Oud Geref. Gem.: Voorm. half tien en nam. half drie. leesdienst. Noordwijk Binnen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Siddré; nam. 7 uur (Jeugddienst), ds. Jansen Schoonhoven van Oegstgeest. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half zes, ds. Jo. Jansen van Katwijk. Ned. Prot. Bond: Nam. half acht, ds. van Wijngaarden van Nieuwkoop. Noordwük aan Zee Ned. Herv. Kerk: V.m. 10 en nam. 5 uur, ds. Cupedo. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. Bouma. Geref. Kerk in H.V.: Voorm. 10 uur, de heer van Kampen; nam. 5 uur, leesdienst. Oude-Wetering Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. Geerling. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half- drie, ds. v, d. Bos. Remonstr. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Heyn. Rfo'nsburg Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, ds. P. Pras van Katwijk aan Zee; nam. 5 uur, ds. R. P. A. Rutgers van Katwijk a. Zee. Kerkzaal: Voorm. half tien, dr. Brouwer van Oegstgeest; nam. 5 uur, ds. G. Grootjans van Vlaardingen. Ger. Kerk (Rapenburg)Voorm. half tien, ds. Broekstra: nam. 6 uur. ds. v. d. Loo. Ger. Kerk Voorhouterweg)Voorm. half tien ds. v. d. Loo; nam. 6 uur, ds. Broekstra. Chr. Ger. Kerk: Voorm. half tien en nam. 5 uur, Leesdienst. Ter Aar Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam half zeven, ds. Hoeufft van Velsen. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven, ds. Warner. Voorschoten Ned. Herv. Gem.: Voorm. tien uur. (Bed. H. D. en Bidstond voor het gewas) en nam. 5 uur, ds. H. P. Fortgens. Geref. Kerk: Tien uur voorm. en vfjf uur nam., de heer S. J. Greidanus (cand. H. D.). Geref. Gem. (Ambachtshuls)Nam. vijf uur, leesdienst. Ver. der Vrijz. Hervormden (Gymnastiekzaal Raadhuis): Nam. zeven uur, ds. Nic. Bruining van Den Haag. NED. HERV. KERK. Beroepen te Zuid-Beierland: W. Bousema te Sprang (N.Br.). GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Borsselen: P. Honkoop te 's-Gra- venhage. KERKELIJKE EXAMENS. De heer P. H. Seggeling te Rotterdam-Z. is geëxamineerd en beroepbaar verklaard in de Ned. Geref. Gemeenten. PROV. COMMISSIE ZUID-HOLLAND. Ned. Jongelingsverbond. Het bondsbestuur van het Ned. Jongelings verbond heeft benoemd tot leden van de Prov. Commissie Zuid-Holland de heeren A. F. dt Witt te 's-Gravenzande, P. v. Egmond te Wou- brugge en H. F. C. Musch te Klaaswaal. 3—2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 7