BUITENLAND Het proces te Moskou [EIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 5 Maart 1938 Officieele Crisispublkaiies De zelfbeschuldigingen duren voort Binnenland BEURSO VERZICHT Laatste Berichten Buitenland DE ALGEMEENE TOESTAND Veronderstellingen. Nu officieel volkomen stilzwijgen wordt bewaard over de EngelschDuitse he be sprekingen. komen de veronderstellingen los. De Berlijnsche correspondent van de News Chronicle" meent te weten, dat von Rlbbentrop naar Londen zal komen met een lijst van welomschreven voorstellen, die hii aan Chamberlain zal voorleggen. De besprekingen zullen, naar hij meent, oo de volgende vraagstukken betrekking hebben 1. Het koloniale vraagstuk Duitschland hoopt, dat, Engeland zijn aanspraken zal erkennen. 2. De propaganda Hitier zou een Britsch. Duitsch pensaccoord wenschen. 3. De minderheden Hitier verwacht.dat Engeland het beginsel zal erkennen, dat do toekomst der Sudetendultschers en Oostenrijkers door een volksstemming dient i» worden bepaald. 4. De Duitsch-Italiaansche besprekingen Engeland zal niet mogen trachten de as Rome—Berllin te verewatoken. 5. De Fransch-Russische betrekkingen Geen toenadering is mogelijk met Engeland en Frankrijk, aldus zou von Ribbentrop rerklaren. zoolang de democratische mo gendheden haar samenwerking met de sovjets niet staken. Intusschen is lordi Perth hedenmorgen naar Rome vertrokken. BELGIË Spaak's politiek door de socialisten aanvaard. Aan het einde van het debat over de buitenlandsche politiek, heeft de alge- meene raad der Belgische werklieden partij met 73 tegen 17 stemmen en 7 onthoudingen een motie goedgekeurd, namens de vakvereenigingen door Mer- tens ingediend, waarin uiting wordt ge geven aan het vertrouwen in de socia listische ministers. Het debat werd. zooals men weet. gehou- (tn naar aanleiding van de verklaring van ten minister-president, waarin normalisee ring der betrekkingen met Italië werd aan- pkondigd. Door deze uitspraak is de motie van Rolin, psteund door van der Velde, vervallen, ïerin werd gezegd, dat de bevestiging van hi bedreigden vrede slechts verzekerd kon :;Jen door een terugkeer tot de volledige passing der internationale gerechtigheid tot de collectieve veiligheid. Vóór de ■mming had van der Velde medegedeeld, hij bij verwerping van de motle-Rolin beroep op het congres der partij zou :n, omdat naar zijn meening de thans oerde buitenlandsche politiek in strijd met de beslissing van het congres van ober 1937. Spaak had gedreigd onmiddellijk te zullen Streden, zoo zijn politiek niet werd aan aard. TSJECHO-SLOWAKIJE Een rede van den premier. In dc Kamer heeft de minister-president Hodza een rede gehouden over de buiten landsche politiek. Hij zeide o.a.: „De historische en psychologische kracht van de Kleine Entente en haar banden van economische sa menwerking heb ben volledig de verwachtigen ge rechtvaardigd van de drie leden". Ten opzichte van de betrekkingen met Engeland zei- de hij: „Met vol doening heeft de Tsjecho - Slowaak- Hodza ENGELAND Rede van sir Samuel Hoare. D? minister van oinnenlandsche zaken, (ir Samuel Hoare heeft in een bijeenkomst ïan den conservatieven bond hulde ge bracht aan Chamberlain, voor diens bui tenlandsche «politiek. Sprekende over het altreden van Eden zeide hij dit te betreu ren. Het geheele kabinet heeft al het moge lijke gedaan om hem terug te houden. De &nister-president en de geheele regeering aJn even vastbesloten als Eden om de eer jan Engeland en zijn overeenkomsten te handhaven en de regeering is niet voor nemens een vrede, welke geen vrede meteere te verdedigen. Vervolgens wees spr. op het belang van J* Britsche herbewapening. Hij keerde zich «nslotte tegen den modernen oorlog en *eschte de wereld een vreedzame ontwik- Kling toe. OOSTENRIJK Verklaring van Schuschnigg. Bondskanselier Schuschnigg heeft, ter ge- rtffu van de °PeninS van een tentoon stelling der Oostenrijksche pers een toe spraak gehouden, waarin hij sprekende over zware spanningen, welke er heerschen over de wereld, de meening uitte, dat er w-n reden is pesslmistisph te zijn. Een overzicht gevend van de actueele n u es sprak de bondskanselier over den •^itechen vrede": „Indien men wenscht, ipu werk en het werk der binnenland- vJJe Pacificatie zullen slagen, is het noodlg, ai de verantwoordelijke mannen er zich genschap van geven, dat het er om gaat, Sri alie beschikbare krachten een nieuw japerk in te leiden, opgebouwd op oude rondslagen. Deze grondslagen zijn de vrijheid van het vaderland, het Duitsche bewustzijn en het principe, dat in ieder geval alle Sclijkheid voor de wet moet worden ver zekerd en dat geen verschillen moeten bestaan. hom?6 beginselen in nieuwe tijden hoog te *Pp is onze taak. Men moet elkander Van den- Zij, die deel uitmaken van het bliivr Front en die er in willen jvon. vreezen niet het woord „Duitscher" «.^Preken en de anderen, de mannen net nationale kamp, natlonaal-socialis- *n. rr"«-A - - fliker. Hoeten een woord uitspreken: Oosten- ji j1 tiental gemaskerde jonge mannen is 'n net 17e district van Weenen geves- j£L Jeugdhuis van het Vaderlandsche rnï, binnengedrongen en heeft daar ver- fcn! e revolverschoten gelost. Twee per- 'n werden gewond, ita tie heeft nog geen enkele aanwij- t'nrti de daders, terwijl evenmin be- 0 wat de reden is van hun optreden. sche openbare meening, evenals het groot ste deel van de Europeesche kennis geno men van de recente verklaring van den Brltschen premier, waarin deze geheel voor zijn rekening de woorden genomen heeft, die op 24 Juni 1937 door Eden zijn uitge sproken. Deze nieuwe betooging van poli tieke stabiliteit van het Britsche rijk vormt ontegenzeggelijk een der beslissende ele menten van den Europeeschen vrede. Van belang is dat men te Londen erkent, hetgeen van algemeen en dus oók Britsch belang ls, dat rust en vrede in Midden- Europa moeten worden gevestigd. Deze ge lijkheid van belangen heeft vaak een hoo- ger belang dan formeel gesloten pacten". Hodza sprak verder vriendelijke woorden aan het adres van Italië en zeide, dat de internationale toenadering in het Donau- bekken zich ontwikkelt volgens de begin selen van rechtsgelijkheid, nlet-inmenging en samenwerking. Sedert zes maanden, aldus vervolgde Hodza, wordt van gedachten gewisseld tusschen Duitsche en Tsjecho-Slowaaksche kringen. Deze gedachtenwisselingen en de onderhandelingen schijnen thans bedreigd te worden door de rede, door Hitier op 20 Febr. uitgesproken. Tsjecho-Slowakije moet zijn betrekkingen met Duitschland met des te meer zorg herzien, omdat de chef der Duitsche luchtmacht op 1 Maart de rede van Hitier heeft aangevuld. Hitler heeft er melding van gemaakt, dat „in twee aangrenzende landen tien millioen leden van het Duitsche volk wonen". Het is een historisch feit, dat meer dan drie millioen burgers van Duitsche nationaliteit hun vaderland in Tsje cho-Slowakije hebben. Het spreekt van zelf, dat Tsjecho-Slowakije, zich ten volle bewust van de strekking de zer verklaring, er op wijst, dat zijn grenzen volkomen onschendbaar zijn. Indien de verklaringen van Hjtler een pogen beteekent, dat onvcrecriigbaar is met het beginsel van erkenning van onzen staat, zou de Tsjecho-Slowaak sche regeering dat oprecht betreuren, omdat dat de eerste poging van dien aard sedert de hernieuwing der onaf hankelijkheid zou zijn, die in het werk gesteld zou worden op het oogenblik, dat Praag de betrekkingen met Duitschland wil regelen op den ern- stigen grondslag van correcte samen werking. Ieder van ons, aldus Hodza, is bereid tot de grootste offers voor de verdediging van de individueele, de nationale en de morecle vrijheid. Wij willen den vrede, doch indien het noodlot ons oorlog oplegt, zou Tsjecho- Slowakije zich tot het einde verdedigen De derde dag van het monster-proces te Moskou is begonnen met het verhoor van Sjarangowitsj, oud-secretaris der partij in wit-Rusland. Hij verklaarde, „dat hij sedert 1921 spion voor Polen en chef van de „na- tionaal-fascistische organisatie «van wit- Rusland" was. Deze organisatie gehoorzaamde aande bevelen van den Poolschen generalen staf en aan iiet te Moskou door Boecharin en Rykof geleide centrum, dat streefde naar de stichting van een wit-Rusland onder Poolsch protectoraat. Goloded, oud-voorzitter van den raad van volkscommissarissen van wit-Rusland, die. in 1936 zich van het leven beroofde na Tsjerviakof ontmaskerd te hebben en zijn opvolger in de gevangenis gebracht te hebben, was lid van de nationaal-fascis- tische organisatie, evenals Ghikalo, een der voornaamste partijleiders, en vele anderen" Sjarangowitsj onthulde, dat de organi satie in wit-Rusland een aanslag tegen Worosjilof had voorbereid, toen er in dit gebied manoeuvres werden gehouden. Hij verhaalde verder, hoe door de inenting van bacillen op de dieren de vernietiging van den veestapel, paarden en varkens georganiseerd werd. Telkens wanneer de procureur hem vroeg, of hij erkende verrader, spion, defaitist en terrorist te zijn, antwoordde hij„dat ls volkomen juist-". Vervolgens bekende Faisloella Godjaief. de vroegere president van den uitvoeren den raad voor Oetsbekisten, reeds v. 1920 af een verrader te zijn geweest. Toen hij president was van de volksrepubliek Bee kera stond hij in verbinding met de natio nale unie, met het doel dit land te ver vormen tot een bufferstaat tusschen Enge land en SovjetRusland. In 1930 kwam hij in contact met Rykof en Boecharin met het doel Oetsbekisten onder protectoraat van Engeland ge plaatst te krijgen. In de avondzitting werd Rosengclz ver hoord. Hij bekende, dat na het vertrek van Trotski naar het buitepland tusschen Trotski en hem een briefwisseling is ont staan, waarbij Krestinski zijn bemiddeling verleende. In Karlsbad heeft de zoon van Trotski. Sedof Rosengolz aanwijzingen van zijn vader overhandigd om zich in verbin ding te stellen met Toechatsjefski. Ook kreeg hij opdrachten inzake den buiten- landschen handel met Duitschland en Ja pan. Rosengolz heeft Sedof uit de gelden van het volkscommissariaat voor buiten landsche zaken door middel van een Duit sche firma driehonderd duizend dollar ge geven, bestemd voor Trotski; ook andere bedragen, werden aan Trotski overgemaakt. In 1936 werd Toechatsjefski aangespoord een contra-revolutie te ontketenen en tege lijkertijd werd beslot^ir een moord op Sta lin. Molotof en Kaganowltsj te organl- 'seeren Door de bekentenissen van Pjatakof tij dens diens proces werd Trotski beangst en hij beval Rosengolz en Krestinski in geval van arrestatie alles te ontkennen. Rosengolz bekende yerder met Duitsche militaire kringen in verbinding te hebben gestaan. Hij heeft o.a. generaal von Seeckt mededeelingen verstrekt over de sovjet- Russische luchtvloot. Ook heeft hij twee Britsche journalisten mededeelingen gedaan. Na Rosengolz werd nogmaals Krestinski verhoord, die verklaart, dat zijn onwettige activiteit 'In 1921 ls begonnen. Hij vertelt, dat hij.In 1922, toen hij am bassadeur te Berlijn was, in opdracht van Trotski een overeenkomst sloot met gene raal Von Seeckt, waarbij de Trotskisten zich in ruil voor geldelljken steun verpliohtten. Inlichtingen over het roode leger aan de rijksweer te verstrekken, en, indien zij aan het bewind zouden komen. Duitschland in een nieuwen wereldoorlog bijstand te ver- leeneii. Naar Krestinski verklaart, ontvin gen de Trotskisten in de jaren 1923 tot 1930 van de Duitsche rijksweer ongeveer twee millioen rijksmark in goud. Volgens Kres tinski stond Trotski reeds in 1920 door be middeling van Kopp in verbinding met den Dultschen spionnagedienst Verder vertelt Krestinski over zijn ont moeting met Trotski te Merano in het na jaar van 1933 Trotski wees er tijdens het onderhoud op, dat in verband met het aan de macht komen van Hitier gestreefd moest worden naar een overeenkomst met de Duitsche regeering, door in ruil voor mili taire hulp bij het grijpen naar de macht het afstaan van een deel van het grond gebied der sovjet-unie te beloven. Trotski gaf Krestinski opdracht in verbinding te treden met Toechatsjefski en Roedsoetak. Toechatsjefski ging accoord met deelname van zijn contra-revolutionnaire organisatie aan een opstand. Hierop besloten de Trots kisten een blok te vormen met de recht- schen. Na de afzetting van Toechatsjefski en Gamarnik. toen hij de ineenstorting vreesde was Krestinski, naar hij verklaarde, zich op zijn arrestatie gaan voorbereiden en had bi] de verbinding met Trotski overgedragen aan Rosengolz. De rechtbank ging vervolgens over tot het verhoor van Rakowski Op vragen van journalisten heeft Trotski verklaard, dat „de verklaringen der onge lukkige slachtoffers van het thans aan den- gang zijnde proces hun met inquisitle- methoden zijn afgeperst". Volgens hem was een der voornaamste doeleinden van het proces, de .erechtstel- ling der negen generaals in Juni 1937 te rechtvaardigen. Voorts verklaarde Trotski: „ik weet zeer goed en ook de Fransche politie weet dat, dat ik Krestinski niet op 10 October 1933 in Lallë heb kunnen ontmoeten, want 9 October was ik van Saint Palais, waar ik woonde, vertrokken naar Bagnieres de Bigorre. waar ik tot den eersten November bleef, op welken dag ik mij te Barbizon vestigde. De onweerlegbare bewijzen van mijn verklaringen bevinden zich in handen van de commissle-Dewey te New York. Het Berliner Tagebiatt" publiceert een verklaring van zijn correspondent te New York. Paul Scheffer. naar aanleiding van het feit, dat diens naam is genoemd in het proces te Moskou. De beklaagde Tsjernof. heeft, aldus Scheffer, gesproken van twee bezoeken, die ik hem persoonlijk gebracht heb, in het jaar 1930 toen ik niet meer in de Sovjet unie woonde. Hij heeft mii echter nooit gezien, noch ik hem en ik heb hcolt met hem in eenigerlei verbinding gestaan. Zijn verklaringen zijn door de Gepeoe volkomen verzonnen. DOODELIJK ONGEVAL TE SCHIEDAM. In den afgeloopen nacht is op het ter rein van de Scheepsbouw Maatschappij „De Nieuwe Waterweg" de 47-jarige sche peling H. J. W„ vermoedelijk tengevolge van een misstap, van een ijzeren trap ter hoog te vah circa acht meter, in dok nr. 6 neer gestort. Hij was op slag dood. ZUID-SLAVIË Aanval op een parlementslid? Een ernstig incident in de Skoepsjtlna heeft geleid tot het plotseling afbreken van het debat over de begrooting van leger en vloot, die voor het eerst sedert ver scheidene jaren niet met algemeene stem men en zonder debat is aangenomen. Rasjowitsj, een tot de oppositie behoo- rende afgevaardigde, die een rede moest houden, waarin de bewapeningspolitiek werd aangevallen, verscheen niet in de Ka mer. zoodat men daar tevergeefs op hem wachtte. Spoedig vernam men. dat hij. op weg naar de Skoepsjtina, het slachtoffer was geworden van een aanval, waarbij hem ae documenten, die hij bij zich had, op ruwe wijze afhandig werden gemaakt. Volgens een officieel communiqué ech ter zouden ernstige onwaarschijnlijkheden ontdekt zijn in het verhaal van Rasjowitsj over den aanval. In Skoeptsjina-kringen zou men algemeen van opvatting zijn. dat het hier gaat om een onhandige mystifi catie en gefingeerde roof van in werke lijkheid niet bestaande „verpletterende documenten", waarmede Rasjowitsj de re geering bedreigde. De minister van blnnenlandsche zaken noodigde de leiders der oppositie-fracties uit, zelf het openen van een onderzoek in deze zaak te vragen. De zitting werd daar na geschorst. DUITSCHLAND De Kerkstrijd. Geen zorgen in het zakenleven. Alfred Rosenberg heeft in een bijeen komst van de Berlijnsche rechterlijke macht de stelling verdedigd, dat de staat voorrang boven de kerk heeft. Hij zeide „de staat bekommert zich wei nig om het geweeklaag van prelaten en kardinalen. De geestelijke ontwikkeling van het Duitsche volk is eindelijk voltooid". Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Leipzig, dat de president van de Mlddel- Duitsche beurs aldaar niet-arischen bezoe kers toef.ang tot dc effectenbeurs heeft ontzegd. Deze maatregel is onmiddellijk in werking getreden. Onder het opschrift „zakenleiders moe ten zorgen hebben" publiceert de „Frank furter Zeitung" een artikel, dat een blik achter de schermen biedt van het zaken leven in Duitschland onder controle van het vierjarenplan van minister Goering. Het artikel is gebaseerd op een interview met een vooraanstaand industrieel. Sprekend over de moeilijkheid om vol doende grondstoffen machtig te worden, zegt deze industrieel: „het zou ons goed uitkomen, indien wij thans voor een waar de van 2 millioen rijksmark grondstoffen konden aankoopen. De prijzen op de wereldmarkt gaan wel licht spoedig omhoog. De schaarsche toe wijzing van buitenlandsche deviezen aan de Duitsche zakenlieden maakt het moeilijk grondstoffen te koopen op het voordeeligste tijdstip. Wanneer buitenlandsche deviezen zijn toegewezen, moeten zij verbruikt wor den, of anders teruggestuurd. Wij varen echter allen in hetzelfde schuitje, en daarom zijn hoogere prijzen voor grond stoffen niet van grooten Invloed op de con currentie Ik heb juist een toewijzing van 25.000 M. aan buitenlandsche deviezen ge kregen. Ik verdeel deze onder vier impor teurs en ze zijn allen gretig om deze affaire te doen, ofschoon zij slechts 2 pet. winst behalen. Vervolgens zette de industrieel uiteen, dat wegens de thans heerschende toestan den, welke voor allen gelijk zijn en wegens de strenge regeeringscontrole op de produc tie, de gemiddelde industrieel geen zorgen meer heeft. De prijzen voor onze producten zijn bevredigend, de klanten vragen onze producten, zij betalen contant, de markt is stabiel. Wij hebben geen zorgen meer. Daar staat tegenover, dat het zakenleven niet meer zoo interessant is ais 't vroeger was. Maar juist dit gemis aan zorgen, zoo vervolgde hij. maakt mij bezorgd. Het is niet goed, dat het zakenleven zoo eenvou dig en gemakkelijk gaat". Gesprekken met andere industrieelen, zoo vervolgt het blad, leverd veelvuldig een zelfde gezichtspunt op. Vaak uitte men zijn bezorgdheid, dat de onafhankelijke zakenman niet langer noodig zou zijn, aan gezien er voor hem niets ondernemen viel. Liever meer zorgen dan een soort amb tenaar te worden, was een der geuite mee ningen. Tevens gaf men te kennen, dat de jonge generatie in deze omstandigheden nooit zou leeren hoe moeilijk het is een zaak oo economischen grondslag te drijven. "Geheel verschillend zijn de toestanden in dat deel der Duitsche Industrie, welke syn thetische grondstoffen fabriceert. In de zen tak van industrie is geen sprake van contingenten of andere restricties. Men is er op uit de markt te organiseeren. afne mers te winnen en de eenige bezorgdheid is cf men voldoende werklieden bijeen kan brengen. Het blad besluit met de hoop uit te sprek-n, dat de Duitsche industrieelen weer den tijd mogen beleven dat zij zich werkelijke zorgen moeten maken over de concurrentie, de verkoopen en de winsten, welke zorgen het blad voor noodzakelijk houdt TOEWIJZING KALVEREN EN TOEKENNING BIGGENMERKEN 1938. De Landbouw - C r Lsis - O rgan Lsat ie voor Zuid-Holland deelt aan de bij haar georga niseerde veehouders en varkensfokkers mede. dat de toewijzingen kalveren en de toekenningen biggenmerken voor 1938 tot 15 Maart as. op de kantoren der districts- secreta rissen voor belanghebbenden ter inzage liggen. 7173 DENATURATIEVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN OOGST 1937. De Nederlandse he Akkerbouw-Centrale maakt bekend, dat de denatura tie vergoe ding voor erwten van oogst 1937, welke zijn gedenatureerd in het tijdvak van 28 Febr. tot en met 5 Maart 1938. f. 1.30 per 100 Kg. zal bedragen voor groene erwten, door handelaren gedenatureerd en voldoende aan het standaardmonster van kwaliteits klasse C., en f. 0,80 per 100 Kg. voor voeder- erwten, door telers gedenatureerd. De steun vergoeding voor veldbconen van den oogst 1937, welke aan de daartoe ge stelde eischen voldoen en door telers of handelaren zijn gedenatureerd in genoemd tijdvak zal f. 2.40 per 100 Kg. bedragen. 7190 AMSTERDAM. 5 Maart. President Roosevelt heeft op een persconfe rentie verklaard, dat aan de ..New Deal" 'nog steeds dezelfde doeleinden ten grondslag liggen. Hieruit kan de gevolgtrekking worden gemaakt, dat Roosevelt zijn plannen om door overheids controle het ecónomische leven in het rechte spoor te leiden, nog niet heeft opgegeven. Zijn uitlatingen inzake de belooningen van de groote zakenlieden hebben onmiskenbaar een politieken inslag en zij vormen tot op zekere hoogte een aanwijzing, dat de tegenstellingen tusschen de regeering en de „big business" nog geenszins zijn overbrugd. Nu heeft het Ameri- kaanschfc staatshoofd sedert den aanvang van dit jaar herhaaldelijk verklaringen afgelegd, zonder dat die verklaringen gevolgd zijn door constructieve maatregelen. Het is dan ook zeer goed mogelijk, dat zijn jongste uitlatingen slechts behoeven te worden opgevat als een waarschuwing voor de zakenlieden, dat de overheid nog altijd de macht heeft, om zich in het particuliere zakenleven te mengen. Dit neemt echter niet weg. dat zijn uitlatingen in financieele en .handelskringen geen aangena- men indruk zullen achterlaten. Wallstreet heeft op een en ander dan ook reeds onmiddellijk antwoord gegeven door een reactie. Gezien de resultaten, welke de New Dealpolitiek tot dus verre heeft gehad, is het een open vraag of de aanprijzing van die politiek den onderne mingsgeest zal aanmoedigen. De Beurs van heden. Waar de handel de laatste dagen reeds wei nig te beteekenen had gehad, kon gevoegelijk verwacht worden, dat de affaire op dezen Za terdag van zeer geringe afmetingen zou zijn. De handel was dan ook vrijwel tot stilstand gekomen. De stemming was ongeanimeerd, het geen hoofdzakelijk verband, hield met de kleine inzinking te New-York, die op rekening kon worden gesteld van de verklaringen, van Roo sevelt inzake de Npw-Deal-politiek. De om zetten in Amerlkaansche fondsen waren aan het Damrak overigens klein De koersen kwa men iets lager te liggen. Waar de schomme lingen in Wallstreet zich de laatste weken per saldo aardig wetfen te neutraliseeren. geeft men er te Amsterdam de voorkeur aan uiterst voor zichtig te werk te gaan en de verschillende fluctuaties van New-York worden te onzent dan ook slechts vanuit de verte gevolgd. Op de locale markt werd voor eenige afwis seling zorg gedragen door de Tabakken, die in een open hoek werden verhandeld. De omzetten waren weliswaar niet groot, doch toch iets om vangrijker dan gebruikelijk. Aanvankelijk be stond een vaste stemming. Bij de opening werden de Sumatra-aandeelen meerendeels op ongeveer de slotprijzen van gisteren ingezet, «vaarna een kleine verbetering kon worden waargenomen. Daarna echter kreeg het aan bod de overhand, waardoor de aanvankelijk verkregen koerswinst weer gedeeltelijk verloren ging. Rubberfondsen waren volkomen verwaarloosd. Bij gebrek aan affaire kwamen Amsterdam Rub bers iets lager te liggen. Voor ScheepvaartDa- pieren kwam slechts sporadisch een noteering tot stand. De suikefafdeeling was stil. H.V.A.'s waren zoo goed als onveranderd. Industrieelen lagen buiten de belangstelling. Unilevers waren prijshoudend. A.K.U.'s en de Philipsaandeelen vrijwel onveranderd. De petroleummarkt was stil. Koninklijken lie pen na prijshoudende opening een kleinigheid achteruit. Voor beleggingswaarden werd slechts geringe belangstelling aan den dag gelegd. De koersen ondergingen geen verandering van beteekenis. Van de Oude Schuld werden de integralen een fractie lager genoteerd. Hetzelfde was het geval met de certificaten, die juist even beneden pari kwamen. WISSELKOERSEN. Londen 8.96 3/4 8.96 3/4). Berrijn 72.32 1/2 (72.32). Parijs 5.821/2 (5.821/2). Brussel 30.33 (30.33). Zwitserland 41.51 (41.49). Kopenhagen 40.05 (40.05). Stockholm 46.20 (46.20». Oslo 45.07 1/2 45.07 1/2). N.-York 1.78 15/16 (1.783/4). Praag 6.28'/; (6.28l/i). Lire Bankpapier 7.45. Prolongatie V:. Part. disc. 1/8. Daggeld 1/4. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. MARKT Ds. Niemoeller. Bevoegde kringen hebben desgevraagd tegengesproken, dat ds. Niemoeller naar een concentratiekamp ls overgebracht, ge lijk werd gemeld. Zij verklaren, dat de predikant zich nog steeds in de gevangenis te Berlijn be vindt. Den tegen ds. Niemoeller genomen maat regel verklaren zij met diens weigering, at te zien van prediking, zooals hem was ge vraagd, hetgeen de Duitsche autoriteiten als „onwettige activiteit" beschouwen. Men zie toot Nagekomen Berichten pag. 2 van het Tweede Blad. LEIDEN. 5. Maart. BotermaTkt. Fa- brieksboter prima f. 1.55; Boerenboter pri ma f. 1.501.55 per K.G. Aanvoer 255 K.G. Handel matig. LEIDEN. 4 Maart Groentenveiling Per 100 K.G.: Roode kool t.2.507; Savoys kool 1.1.90—2.00; Groene kool f. 1.603.30; Boerenkool f.27; Prei f. 5.907.10; Kro ten, gekookt f 27; Uien f. 8.209.30: Peen f. 3.906.20; Spruiten f.212; Andijvie f.1318; Witloof f.317; Spinazie f.20 —31; Per 100 stuks: Salade f. 3.30—5; Knol selderie f. 1.304.80: Per 100 bos: Pieter selie f.24.60; Radijs f.4; Selderie f0.50 1.30; Rabarber f. 5—11; Raapstelen f0.70 —1.60. LEIDERDORP, 4 Maait. Kippeneieren f. 2.803.40 per 100 stuks: Eendeneieren 2.70—2.90: Boter 67—80 ct. per pond; Kaas 2030 ct.; kippen 2585 ct, per stuk; ha nen 0.901.40; Eenden 6570 ct.; konij nen 0.252.50 per stuk. RIJNSBURG, 4 Maart. Roode kool f. 4— f5.50, gele kool f. 22.50, groene kool f. 3— f. 3.80. per 100 kg., kroten f. 0.70-0.80. wasch- peen f. 0.80—1.30 per kist. boerenkool 1832 cent per 6 kilo, knolselderie f. 29.50 per 100, uien f. 5.506 50 per 50 kilo. RIJNSBURG. 4 Maart, Tulpen per bos: Bartigon 2434 ct., Copland 1222. Victoire 13—24. Le Notre 20—24. Murillo 10—18, Peach Blossom 2837, Mr. v. d. Hoeff 26-30, El Toreador 1418, Stockholm 1418, Cali- fornië 20—22, Prosperity 12—16, Ibis 19—24, Prins van Oostenrijk 2024, Le Reine 1522, Due de Berlin 1014, Mac Kinley 1620. Max Havelaar 1520. Theeroos 2025. Gele Prins 22—28, Castor 2023, Dorus Rijkers TER AAR, 4 Maart. Spinazie 5696 ct. en 32—38 ct. andijvie 53 ct. per kist van 4 kilo. breekpsen f. 4.10, spruitkool f.8—11.10. roode kool f.5, savoye kool f. 1.90, witlof f. 9.60—11.40 per 100 kilo, prei f. 2.204.30 per 100 bos, sel derij f. 1.60.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3