TRIUMPH ROOK PFAFF 1 CENT SIGARET De Leidsche Bioscoop-Programma's DE BESTE IEIOSCH DAGBLAD Eersfe Blad Zaterdag 5 Maart 1938 C. F. MEERPOEL f# PFAFF-Naaimachinehuis IXCEZIMEN /TUKKIN KERI (- E N SCHOOLNIEUWS Th. J. VAN DER HEIJDEN BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN 1 VER. TOT VERZORGING VAN KLEINE KINDEREN. Algemeene ledenvergadering. Gistermiddag werd de algemeene leden vergadering van bovengenoemde vereeni- ging (Langebrug 87) gehouden ten huize van mevr. Bosman—Van der Sluys. Het jaarverslag over 1937 werd uitgebracht door mevr. CleveringaBoschloo. waaraan wij het volgende ontleenen: De kinderbe waarplaats had ook dit jaar vele moei lijkheden te overwinnen. Het aantal kin deren verminderde, waardoor ook de ver- pleeggelden achteruit gingen. Het bestuur had reden te gelooven. dat de moeders de 7139 (Tngez. Med.) verpleeggelden te hoog vonden: 20 ct. per dag voor 1 kind, 15 cent voor het 2e. 10 ct. voor 3e en volgende kinderen uit één gezin en 12' '2 en 10 cent voor een halven dag. Het bedrag werd teruggebracht op resp. 15. 10 en 5 cent. Het gevolg was. dat er veel meer kinderen kwamen. Was het aantal in 1936 slechts 4845 kinderen, waarvan 298 fles- schenkinder.en, in 1937 klom dit tot 6823 kinderen, waarvan 333 flesschenkinderen, waaruit wel blijkt hoe onmisbaar een kin- der bewaarplaats voor werkende of zieke moeders ln Leiden is. De financiën gaven het bestuur veel zorg. De contributies verminderden, terwijl ge lukkig ook enkele nieuwe leden toetraden. Aan contributies werd ontvangen f472; aan giften werd slechts f. 115,40 ontvangen, een veel lager bedrag dan in andere jaren. De ontvangsten bedroegen f. 2739.84, de uitgaven f3259.34V-. Dank zij vele giften in 1936 ter eere van het 50-jarig bestaan, is er een batig saldo in kas van f. 273,36' Het bestuur is zeer dankbaar voor alle bijdragen, zoo ook voor de gemeente-sub sidie, die niet gemist kan worden. In'het bestuur kwam de volgende veran dering. De presidente, Mevr. Hoogenboom Thomas, aie reeds eerder te kennen had ge geven haar taak te willen neerleggen, maar tot nu toe op herhaald aandringen haar functie bleef vervullen, wenschte tenslotte Het is begrijpelijk, dat naaimachinefabrieken denken, dat elk product van haar merk „prima" is. Hoeveel nieuwe ty pen, die eerst hemel hoog werden „aange prezen". worden thans niet meer geleverd Slechts de VRIJE, ON AFHANKELIJKE zaken- man kan *ijn klant voor zulke „proeven" be schermen. - WIJ bieden U een sortecring uit het beste wat dé we reldmarkt biedt. 7222 NEEMT GEEN RISICO, maar koopt bij Levering uit voorraad van PFAFF - LADA - ADLER - DÜRKOPP. ALLÉÉN Breestraat 171. Stand 1027 - Jaarbeurs Utrecht. (iDgez. Med.) af te treden. Het verslag brengt mevr. Hoo genboom veel dank voor alles wat zij in het 20-jarlg tijdvak als bestuurslid, waarvan 17 jaar als voorzitster voor de kinderbewaar plaats gedaan heeft. Zij blijft gelukkig voor het bestuur behouden. Als voorzitster is haar opgevolgd: mevr. BriëtHitze. In het personeel kwam ook een belang rijke wijziging. Mej. E Korenhoff. die 9 jaar met veel toewijding haar taaik als directrice vervuld had. zagen wij met leed wezen heengaan Tot haar opvolgster werd benoemd mej. K. Westerbrink. Voor zoover het zich laat aanzien is deze keuze een zeer goede geweest. Zij en de helpster, mej. A. Blansjaar, vervullen met opgewektheid haar taak en maken voor de kinderen het verblijf in de Kinderbewaarplaats tot een vreugde. Evenals eik jaar werd het St. Nicolaas- feest opgewekt gevierd. Bovendien bereidde de Vakschool den kinderen een prettigen middag met spelletjes en traktatie. Het bestuur hoopt, dat velen zich geroe pen zullen voelen deze nuttige instelling te steunen. sprak en met nadruk waarschuwde tegen het vergeestelijken van profetieën, waar door deze schoone sprookjes worden en de werkelijke zin er van te loor gaat, hetgeen in den grond der zaak wantrouwen betee- kent van de Almacht Gods. De vraag „Gelooft gij God" is van veel dieper beteekenis, dan de vraag „Gelooft gij in God". De laatste vraag zal door wei nigen ontkennend beantwoord worden, maar de eerste veelal aarzelend, omdat een bevestigend antwoord inhoudt, dat on voorwaardelijk gelooft wordt dat God al Zijn beloften vervult, ook ten aanzien van Israël. Na nog een woord van dank gebracht te hebben aan hen heer v. d. Vecht en den heer v. a. Endt, die de projectiebeelden ver zorgde, werd de vergadering gesloten. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde mevr. J. W. van Waning De Heer (Rotterdam), en de heer W. C. Alsemgeest (Delft),' (verbeterde opgavei. Voor het doctoraal examen rechten mej. A. E. Ruys (Wassenaar) en mej. H. A. de Koek van Leeuwen (Den Haagi. Dr. J. J. van Eek alhier is benoemd tot lid van de commissie, in 1938 belast met het afnemen van de examens ter ver krijging van de akte van bekwaamheid tot het geven van nijverheidsonderwijs N XIX.' (lngez. Med.) DE GROOTE PYRAMIDS VAN GIZEH. geeft- meer; vraagt minder! Laatste lezing van majoor v. d. Vecht. Gisteravond hield majoor van der Vecht zijn laatste lezing over dit onderwerp. Spe ciaal vestigde hij er de aandacht op. dat de chronologie in de tijdschaal dier Pyra- mlde betrekking heeft op het Volk van Israël en zijn toekomst. In een slotbeschouwing toonde hij aan de hand van den Bijbel aan, hoe het Huis Israël nauwkeurig dient onderscheiden te worden van het Huis van Juda. Dit laatste huis wordt gevormd door de Joden. Alleen de nakomelingen van Juda zijn Joden, wel ken naam zijn aangenomen hebben na den terugkeer in Palestina, na de 70-jarige ballingschap in Babel. Elke Jood is een Israëliet. Maar niet elke Israëliet is een Jood. Juda's sporen in de geschiedenis van den Bijbel zijn gemakkelijk te vinden. Maar het 10 stammen rijk scheen na zijn wegvoering naar Assyrië in 721 v. Chr. totaal verloren te zijn geraakt. Nochtans moest Gods belofte aan David, dat er altijd een zoon zou zijn. die op zijns vaders troon zou zitten, vervuld worden. Uitgaande van de inscriptie op de Behistunrots zien wij de 10 stammen onder den naam Beth Hunmi (Omri), Seytha en Sakai hun weg nemen, telkens onder ver schillende namen, van den Euphraat dwars door Europa naar Danmark (Dene marken), naar den pioniersstam Dan geheeten. om eindelijk in Brittanje aan te landen onder den .naam Barats. Intusschen waren ook reeds volgens Spaanse he annalen profeet met zijn schrijver Barnek en twee konmgsd och te ren van den laatste® Koning van Juda, Zedekia. via Iberie (Spanje) naar Ierland gereisd, waar een dier prinsessen Tamar Tephi gehuwd is met een der eerste konin gen van Ierland, waarvan ook het tegen woordige Engelsche Koningshuis afstamt. In de archieven van het Engelsche Koningshuis bevindt zich een stamboom, die zonder eenige onderbreking terugloopt naar Koning David, uit het Oude Testa ment. Aldus troont op dn Engelschen Ko ningstroon een afstammeling van Juda. terwijl in het Engelsche Koningswapen dan ook prijken de leeuw van Juda, de een hoorn van Efraim (hoofdstam van Israël)" en de harp van David. Op deze met groote aandacht gèvolgde voordracht, volgde eenige bespreking, waarna de heer van Dijk een slotwoord (lngez. Med.) EEN JAARBEURS EN DE GEHOORZAAL. Op 8, 9 en 10 Maart a.s. Onder den titel „Veilig Koopen" kon digt de Leidsche Winkel-Combinatie van dien naam voor de komende week een Leidsche Jaarbeurs aan. De groote Stadszaal met de ruime voor hal wordt geheel doorde beurs in beslag genomen, waardoor ruiip. 70 stands kunnen worden bezet. Het geheel wordt onder leiding van den binnenhuis-architect Peter Wagner in mo dernen stijl opgetrokken. Zooals de naam aangeeft, is deze beurs een speciale gelegenheid om zaken te doen. Zij wordt geopend Dinsdagmiddag om 2 uur en is dien dag evenals Woensdag en Donderdag geopend van 2 tot 6 en van 8 tot 11 uur. Er zijn tal van attracties, muziek en een gratis theeschenkerij. Eiken middag en avond worden 10 ge schenken uitgereikt onder hen. die de ge nummerde reclame-biljetten der deelne mende winkeliers hebben bewaard en op Dinsdag, den dag der opening ontvangt elke 10e bezoeker ster i een surprise. T— Prof. dr. B. G. Escher, hoogleeraar in de Aard- en Delfstofkunde, palaeontoiogie en kristallografie aan de Rijksuniversiteit alhier, is benoemd tot Membre honoraire de la Société Beige de Geologie, de pa laeontoiogie et d'hydrologie. Omdat de „NAAM" sedert 75 jaren waar borg is voor „WAAR DE", bent U met het koopen van deze merkmachine het beste gediend. PFAFF heeft het niet noodig U iets aan te-praten: PFAFF-kwaliteit spreekt voor zich zelf. - Zelfs de concurrentie zegt: „het beste wat de wereldmarkt biedt!". Hebben wij een betere aanbeveling noodig OORDEELT ZELF na onze machines gezien te hébben in het 7181 STEENSTRAAT 19 - LEIDEN - TEL. 3795 1941 rechtskundig adviseur, H. RIJNDIJK 105, Leiden, Tel. 3405 Besprekingen 's avonds. (lngez. Med.) MMWIII11HII ILERSSfcug (lngez. Med.) Voor dc leden van de Vereeniging „Hendrick de Keyser" heeft gisteravond prof. dr. A. W. Bijvanek van hier te Am sterdam een rede gehouden over: „Archi tectuur en volkskarakter bij Grieken en Romeinen". Bij Kon. Besluit van 2 Maart is een eervol ontslag als zoodanig verleend uit den militairen dienst aan den reserve- eerste-luitenant M Pont, van het 4e regi ment infanterie alhier. (lngez. Med.) Op bevel van den officier van justitie is aangehouden B. H. P. alhier, die nog 2 maanden gevangenisstraf moest onder gaan. GEBOREN. Jacoba Geertruida Susanna, d. van J. Wil- lemse en S. J. Houweling Alexander, z. van P. Cornet en E. H. Denda Christina d. van G. Devilee en M. C. Westdorp Cornelia d. van H. Lekx en Ms de Jong Janna Cornelia d. van J. N. den Haaiv/Wi T, v. d. Kwaak Christiaan Jacob Maijfó t. van F. M. M. Lan- gezaal en L, F. ETTUnmers Johannes z. van J. Sjardjjn en J. C. y«-d. 6teen Jozef Bartho lomew z. van W. Poeliejoe en H. E. Verhoogt Jacobus z. van J. Vérmeer en H. J. v. Uzen- doorn Elizabeth Mengsie d. van P. D. Steger en A. P. v. d. Linde Jannetje d. van A. v. Kalkeren en J. Visser Johanna Barbera d. \an P. Huis en G. E. v. Nieuwkoop Gerrit z. van C. Elderbroek en J. C. C. Dekkers Wil- lempje Annigje d. van M. Noteboom en E. v. 't Wout Maria Antonia d. van P. G. Rijken en J. Bevaart. FABRIEK „CORRECTUM" RAPENBURG 26 LEI DEN TEL. 2257 (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. PLAATSELIJK COMITÉ VOOR HIILP- VERLEENING AAN DE BURGERBEVOLKING VAN CHINA. Stadgenooten. Onder grooten dank voor de milde bijdragen tot heden ontvangen, met de gehouden straat collecte een bedrag van f. 1373.03 uitmaken^ beveel ik nog gaarne deze Inzameling bij die stadgenooten aan. die tot nu toe verzuimden dit humane doel door bun bijdragen te steunen. Wanneer U nog op de girorekening van onzeri penningmeester. No. 321588. een bedrag, al is het nog zoo klein, zoudt willen overschrijven, clan zouden wij misschien een flink bedrag aan het Centraal Comité kunnen overmaken. De nieuwsberichten uit China zijn vooral de laatste dagen zeer somber getint. Helpt ons het gruwelijk lot van de bevolking zooveel mogelijk verzachten. Er is ontzettend veel noodig. Wij weten, het is slechts bitter weinig, wat wij tenslotte zullen bereiken, daarvoor is het leed te groot, doch laten wij ten minste de overtuiging hebben, dat wij gedaan hebben, wat wij konden. Namens het Plaatselijk Comité voornoemd, H. HAAKSMA, penningmeester Giro 321588 (lngez. Med.) 2954 (lngez. Med.) PREDIKANTEN MET EMERITAAT. De classis Groningen der Geref. Kerken heeft op verzoek van den kerkeraad van Aduard aan ds. P. v. d. Sluis Geref, predi kant aldaar, die reeds geruimen tijd ern stig ongesteld ls, eervol emeritaat verleend met ingang var. 1 April. as. Wegens voortdurende ongestelheid is ds. J Bosch. Geref. predikant te Oldebroek voornemens met emeritaat te gaan. Het Prov. Kerkbestuur van Gelderland heeft op hun verzoek eervol emeritaat ver leend aan de Ned. Herv. predikanten as. M J. F. Schönfeld te Oldenkeppel ca. wegens meer dan 40 dienstjaren, zulks met ingang van 22 Mei: dr. G. Smit tc Est, wegens meer dan 40 dienstjaren; ds. J A. Visscher te Groesbeek, wegens voortdurende ongesteldheid en ds. A, Hoogendijk te Echteld, wegens het bereiken van den 65- jarigen leeftijd, allen met ingang van 1 Mei a.s. Luxor-Theater. In de film „Serenade" bewijst Willi Forst opnieuw welk een knap regisseur hij is. Het scenario vertoont een niet te ontkennen analogie met „Der Traumende Mund', waarin Elisabeth Berg- ner zulke groote triumfen vierde. Doch Willi Forst geeft aan hetzelfde thema een geheel andere uitwerking. De beroemde violist Ferdinand Lohner 'Igo Syml heeft na 2 jaar van volmaakt huwelijksgeluk zijn vrouw verloren en blijft jarenlang onder den indruk van dit droevig verlies. Totdat hii oo zekeren dag een arm schil deresje (Hilde Krahl) ontmoet, dat in Lohner méér waardeert dan alleen den begaafden musicus. En ook deze laatste beseft meer en meer, dat hij in het ver leden niet leven kan en vraagt zijn min der gefortuneerde kunstzuster ten huwe lijk. Waarin Hilde gaarne toestemt. In het huis, waar het jonggehuwde paar zijn intrek neemt, leeft nog altijd de geest van Lohners eerste vrouw voort: de por tretten aan den muur. de platen op de eramafoon, de kleeren in de kasten, alles getuigt nog van den smaak en de gewoon ten van de overledene. Lonner's schoon moeder. die er na den dood van haar dochter, de huishouding bestiert, zorgt er bovendien wel voor, dat deze herinnering i°vendi°- wordt gehouden. Aanvankelijk neemt 'Hilde dit alles niet zoo zwaar op. maar wanneer haar echtgenoot dan weer op tournée gaat, wordt de druk ondrage lijk en met oprechte vreugde begroet zij de komst van een jeugdvriend met wien zij gaat picniccen en zelfs zwemmen. De taster doet haar werk, Lohner is on gemerkt aanwezig bij het afscheid en een breuk tusschen beide echtgenooten is het gevolg van deze volkomen onschuldige ont moeting. De jeugdvriend weet den musi cus kort daarna van dit laatste te over tuigen, waarop Lohner onmiddellijk terug keert en zijn villa in vlammen gehuld te rugvindt. Hilde heeft zoojuist met levens gevaar zijn zoontje gered. Het slot laat zich dan niet moeilijk meer raden. Hilde Krahl. geflankeerd door Igo Sym en Albert Matterstock, geven aan hun rol len de sterkst mogelijke menschelijke uit beelding: Peter Kreuder schreef een voor treffelijke muzikale omlijsting, zoodat oog en oor zich aan deze film zullen verlusti gen. Richard Dix neemt in het voorprogram ma in „Spel met den dood" de voornaam ste plaats in. Deze film geeft ons een kijkje in het zware leven der z.g.n. „in- viiegers", die hun pioniersarbeid maar ai te vaak met het leven moeten bekoopen. Lido-Theater. Hoewel de eindbeslis sing ons nog niet bekend is, mogen we toch wel vermelden dat „Stormduivels", de verfilming van Kipling's roman „Cap- sains Courageous", eén der 10 filmwer ken is, waaruit de Hoilywoodsche Acade my of Motion Pictures, Arts and Sciences, gisteren tenslotte de beste film van het jaar heeft gekozen. En om volledig te zijn tot de 5 acteurs, uit wie de beste prestatie gekozen wordt, behoort ook Spencer Tracy wegens zijn schitterende creatie van Ma nuel In „Stormduivels". Zoodat én qua film én qua spel. deze rolprent tot een uitzon derlijke hoogte reikt. En nog een typische bijzonderheid is. dat „Stormduivels" één der drie groote wereldsuccessen is. waar- In „de liefde" ontbreekt en zelfs geen vrouwelijke rol voorkomt! Deze „Storm duivels" heeft tot onderwerp het leven op en de wonderbaarlijke schoonheid van de zee. Op bijzonder artistieke wijze heeft de camera deze pracht van de natuur in beeld gebracht. In deze romantische geschiede nis is Manuel, een goedhartige visscher met een hart van goud, de redder van Harvey, een verwend ventje met veel praats, die van het schip van zijn vader overboord geslagen is en nu liefdevol op een schoener opgenomen wordt. Temidden van die hard-werkende zeelui, wordt er een ander mensch van hem gemaakt en vooral Manuel, de warm-voelende Portu gees, heeft in de vorming van den knaap een flink aandeel. Geleidelijk weet hij Harvey voor zich te winnen; samen hou den ze de wacht, en samen gaan ze ln de sloep visschen en onderwijl wordt het ventje zeer bevattelijk voor den goeden invloed van Manuel. En dan komt plots de race met een concurrent, wie van hen als eerste de haven bereiken zal. Schitte rend is die strijd van de beide schoeners, verbeten zijn de kapiteins, iedereen is ln actie, in het gevecht tegen de ziedende elementen. Met de wind vol in grootzeil en kluiver, zeilt één der schepen eens klaps zijn mast overboord en in dit ge kraak wordt Manuel doodeHjk getroffen.. En een verheugde vader vindt aan den wal zijn Harvey terug, een nieuw-geboren mensch, dank zij vooral den tact van Ma nuel, en met een treffende hulde aan hen, die hun leven op zee laten, eindigt dit filmwerk, dat we zonder voorbehoud als één der beste van het laatste jaar noemen. Spencer Tracy overtreft stellig al zijn vo rige creaties en Freddie Bartholomew, die opmerkelijke kinder-verschijning, toont een zeer fijn begrip voor zijn moeilijke taak te hebben. Als derde in dit machtige spel der zee staat Lionel Barrymore op gelijke hoogte. Onder verwijzing naar onze fUmrubriek van gisteravond, mogen we nogmaals de aandacht op dit sterke werk vestigen. In verband met de lengte van „Storm duivels" bijkans twee volle uren be staat het voorprogramma uit journaals, gekleurde teekenfilm en klucht. Casino-Theater. De films van het fe nomenale danspaar Fred Astaire en Gin ger Rogers, hebben een goede reputatie en zulks is volkomen begrijpelijk, want hun kunst van zang en dans draagt een heel bijzonder cachet. Daar is allereerst de tapdance van dit tweetal, die volmaakt van techniek is. Iedere film demonstreert de moeilijkste passen en figuren en ook ln „Swing-Time" staat men weer verbaasd met welk oogenschijnlijk groot gemak de meest ingewikkelde variaties uitgevoerd worden. Nu dient ook erkend, dat zij beide in elkander een idealen partner hebben, zoodat men gevoegelijk van een twee eenheid kan spreken, wanneer het tweetal als een lichte wervelwind van de ééne dansvloer naar de andere zweeft. Doch niet alleen hun danskunst is het, die zoo uitstekend is, ook de manier, waarop ze hun liedjes „brengen", is steeds meester lijk van voordracht. Het verhaal van Swing-Time" is heel genoeglijk en ge be grijpt het natuurlijk wel, dat er een „hij" en een „zij" in voorkomen, die allerlei complicaties uit den weg moeten ruimen en die complicaties dienen dan, om de dansscènes aan elkander te vlechten. En zoo zit ge geboeid beurtelings naar dans, zang en de geschiedenis zelf te kijken en inmiddels merkt ge ook nog, hoe knap deze „Swing-Time" in de details verzorgd is: een prachtig beeld, een grootsche op zet, een onderhoudende muziek en de kos telijke humor van Victor Moore, die u met Heien Broderick bezig houdt, wanneer Fred en Ginger zich klaar maken voor hun volgende scène. En al die elementen te zamen hebben dan deze groote muzikale „show" gevormd. Vooraf gaat „Avonturiers der lucht" met Armida en Rex Lease. De titel spreekt eigenlijk al voor zidh! Trianon-Theater. „Een balboekje", oud en vergeeld, waarin twintig jaar ge leden zeven Jonge mannen hun naam schreven Een balboekje, dat bij de be zitster (Marie Bell) bijna vergeten her inneringen wakker roept aan haar eerste bal, lang géleden Christine heeft een leege toekomst voor cogen en nu wil zij gaan probeeren of niet het verleden beloften voor die toe komst zou kunnen inhouden. Het bal boekje zal haar gids zijn En regis seur Duvivier brengt ons langs zeven ver bleekte namen naar zeven een-acters, die in elkaar verglijden tot een ontroerend- schoor.e droom over het leven. Wat deden twintig jaren met de aanbidders van Christine? De centrale figuren van de een-acters geven het, dikwijls ontgooche lende. antwoord. In die zeven levens speelde Christine, gedeeltelijk onbewust, een rol en nu vindt zij diezelfde levens terug; hunkerend naar een weer-levend- geworden illusie vindt zij de harde wer kelijkheid. Wij zullen niet alle zeven centrale fi guren gaan noemen: zij allen vertolken hun rol op een wijze, die pakt en dikwijls van een beklemmende realiteit is. Maar toch willen wij wijzen op Frangoise Rosay, als de waanzinnige moeder, op Harry Baur, als de berustende kloosterling, op Pierre Blanchar, als de sinistere, epilep tische dokter, op Jouvenet, als de nacht kroeg-eigenaar. De besten onder Frank- rijk's grootste filmspelers geven hier een op-het-leven-afgestemde creatie. Christine gaan de oogen open voor het aandeel, wat zij in die zeven levens had. Bij sommigen schijnt het, of de begraven illusie schijndood is, bij anderen dreigt de herinnering vernietigd te zullen worden: de berggids lijkt een toekomst-mogelijk heid, de kapper doodt de illusie van wals muziek. witte japonnen en luchters door hoempa-muziek. confectiejurken „Het balboekje" is een unicum In de filmwereld, van een echt-Franschen feest doortrokken, die mijmerend en bespiege lend dit kunstwerk opbouwde uit zeven namen en een jong meisje. Wie een der beste Fransche films wil zien, die ga mee beleven wat één simipel balboekje aan schoons te bieden heeft. Voor de pauze spelen in een spannende filmprent ..Het perfecte alibi". Rosalind Keyth en Char les Quigley de hoofdrollen. Rex-Theater. De filmoperette ..Lief desparade". waarmee Ernst Lubitsch een aantal Jaren her nieuwe perspectieven opende voor het amusementsgenre, ls op nieuw in vertooning gebraoht en het is stellig interessant dit oeuvre, dat overi gens zeer sterk de persoonlijkheid van Lu bitsch verraadt, weer eens gade te slaan. Onwillekeurig maakt men vergelijkingen met de heder.daagsche film en dan valt vooral de vooruitgang van de techniek op. Lubitsch ontkwam destijds ook niet aan een gebrek aan beweging, wat een zek5ïf, traagheid en een min of meer „doo? beeld met zich meebrengt. Maar wat be treft de geestige vondsten en de „Lu- ibitsch-achtige" grapjes hierin is hij nog steeds het klassieke voorbeeld daarmee heeft hij zich ongetwijfeld een groote re putatie bezorgd. Het verhaal van den mi litairen attaché Alfred, die zijn post m Parijl; wegens de vele schandaaltjes, waarin hij gewikkeld, wordt, moet veria- ten en dan in het denkbeeldige Sylvan® zich op zijn koningin verlieft. is boven dien een kolfje naar de hand van grooten regisseur. Weelderige paleis-inw- rieurs vormden den achtergrond voor lu- bitsch' speelsch vernuft en de bi] voor during populaire muziek van view Schertzlnger bracht een ook thans J' opmerkelijk evenwicht met de handwp» zelf teweeg. Jeanette Mac Donald en i - rice Chevalier gelden nog steeds als liefdespaar; zij, een charmante veiscnv ning met een fraai stemgeluid, nu. e charmeur zonder weerga. En ter aW» ling gebruikte Lubitsch de vlotte Lu Roth en den lenigen Lupino Lane eenige voortreffelijke schetsen, waarin u sprankelenden geest eveneens voor maximum aan amusement zorg dr°6g„ f,. De tweede film brengt de c°w;boy guur Cassidy. een nieuwe schepping William Boyd, in „Cassidy's laatste een rolprent met actie en sensatie. 2-1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2