LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Zaterdag 5 Maart 1938 OVERVETTE" Rinso SPECIAAL VOOR DÉ WASMACHINE PARLEMENTAIR OVERZICHT GEMENGD NIEUWS Aanslag op een bakker LUCHTVAART 1 pak Rinso LAND- EN TUINBOUW Vertooning van „Grazige Weiden" te Alphen verhinderd. Film niet in beslag genomen. Zooals we gisteren reeds hebben gemeld heelt de burgemeester van Alphen aan den Rlin. de heer P. A. Collin gisteren de vtnooninig van de film „Grazige Weiden" in de Luxor-bioscoop aldaar vereoden. De burgemeester vaardigde dit verbod uit oo grond van art 19 der bioscoopwet, waarin hem de bevoegdheid wordt gegeven om een door de centiale commissie goedgekeurde film te verbieden ind.en hy vreest da- door- de vertooning de openbare orde en rust zal worden gestoord. De directie van de Luxor-bioscoop bleek een. er niet bereid zich bli dit verbod neer te leggen, daar naar haar meening een be. roep op genoemd artikel niet opgaat, om- da. het uitgesloten moei, worden geasht, dat bh do ver.ooning van Grazige'Weiden" de openbare orde zeu worden verstoo.d. Nlet.egenstaandie het verbod besloot de dLectle de ve.'toonlng wel te laten door gaan. Hoewel men gerekend had op groole be ingstelllng was de bioscoopzaal gis.er- a.ond slechts half bezet, doch in de om geving der Nu'szaal hield zich aanvanke- lilk veel publiek op. dat begrijpelijk naar cV-n afloop benieuwd was. Later op den avond nam de belangstelling evenwel af en spoedig was er buiten niets bijzonders meer te zien. Voor de pauze werden eenige andere films vertoond en eerst om ca. halftien werd ma. die vertooning van „Grazige Weiden" een aanvang gemaakt. In de zaal was de inspecteur van politie, de heer H. v. Beek met één zijner manschappen aan wezig. terwijl wij ook eenige raadsleden zagen. Nadat ongeveer 1acte was ver toond. het was toen precies 10 uur. verbood de inspecteur van politie de heer van Beek. de directie de verdere ver.oonlng waaraan deze onmiddellijk voldeed. Dc heer den Hertog deelde het aanwezige pu bliek toen mede. dat toch was gebeurd wat hij niet had gehoopt, dat hem de verdere vertooninz werd verboden, zoodat hij zich genoodlzaakt zag de verdere ver.ooning te staken en het publiek verzocht zonder bTotest op kalme wijze de zaal. te verlaten, waaraan zeer correct door dc aanwezigen werd voldaan. Naar wii later bli de directie nog telefonisch konden informeeren. is tegen haar nrocgs-verbaal onzemoak. doch de film is niet in beslag genomen. Waarschijnlijk was berooving het doel. Belagers ontkomen. Gistermiddag omstreeks half zes hebben twee gemaskerde mannen te Veldhoven IN.B.) een overval gepleegd op den negen tienjarigen zoon van den heer p. van Kemenade, bakker te Veldhoven. De jongeman bracht met zijn oaard en kar zooal.s gewoonlijk, brood rond in Zeelst. Toen hij zich op een eenzamen weg be vond, sprongen eensklaps de twee mannen van achter een boschje te voorschijn. Zij losten van dichtbij een revolverschot, dat den jongeman in de wang raakte, waar door een bloedende wonde ontstond. Het baard sloeg van den schrik op hol. De jongeman had toen de tegenwoordigheid van geest het dier bli den kop te grijpen en zich te laten meesleeoen, zoodat hij op deze wüze aan ziin belagers kon ontko men. Het hollende beast kwam vrij spoedig weer tot staan. Op het geluid van Het schot kwamen eenige personen toegeloooen, waarop de bandieten zich snel uit de voe ten maakten. De gemeentepolitie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld, waarbij van honden wordt gebruik gemaakt. Het doel van den aanslag was waarschijnlijk berooving, daar de jongeman op deze route altijd veel geld bij zich had. Hli heeft zich onmiddellijk onder dokters behandeling gesteld. Jan Pijnenburg heeft een auto-ongeluk. Bij dc Belgische grens tegen een boom gereden. In het gelaat gewond. Gisteravond om kwart voor zes naderde Jan Pijnenburg, de bekende .wielrenner, in snelle vaart met zijn auto, waarin hij met zijn vrouw, zijn schoonzuster en een 5-jarig neefje was gezeten, de Belgisch-Neder- Jandsche grens. Het gezelschap kwam van Antwerpen, waar „de Pijn" aan de zesdaag- sche had deelgenomen. Tusschen Wucstwezel en Zundert, nog op Belgisch grondgebied verloor de wielrenner plots de macht over het autostuur. De wagen raakte een rechts van den weg staanden boom en schoot door den schok naar links, waar een andere boom werd geramd. Hierna sloeg de wagen, die een puin hoop was geworden, om. Douanebeambten en marechaussee van de nabijgelegen grenskantoren snelden op jen slag toe en voorbijgangers haalden de iamilie uit de auto. Pijnenburg zelf had een groote snee mid den over het hoofd gekregen. Zijn vrouw Kree£ vele schrammen. Zijn schoonzuster lleP geen letsel op. terwijl het neefje' een scneurwond boven het rechteroog, een snee "V de kin en schrammen kreeg. Er. Deckers uit Wuestwezel heeft de ge nenden verbonden. Op eigen gelegenheid riin deze naar huis weergekeerd. Verkeerde meeningen rechtzetten. Het komt dc laatste jaren ln de U.S.A. nog al eens voor,, dat groote bedrijven en instellingen het mikpunt worden van allerlei, vaak ongegronde, verwijten, die veelal hun oorzaak vinden ln onwetendheid onder het groote publiek omtrent aard en functie dezer ondernemingen. Dat ondervond o.a. „The Aluminum Company of America". Niet met gratis publiciteit in de kolommen der couranten tracht dit bedrijf de mis vattingen recht te zetten, maar met een groote advertentie-campagne in de voornaamste Aitierikaansché cou ranten. 7144 Iets dergelijks ondernam reeds eenl- gen tijd geleden de New-Yonk Stock Exchange en onlangs heeft ook dc beurs ln Boston besloten tot een advertentie-campagne ln couranten: het publlclteltsmiiddel, dat iedereen bereikt. BEZOEK LUCHTVAARTVERTEGEN. WOORDIGER VAN MANILLA. KINDJE UIT RAAM GEVALLEN. Terechtgekomen op voorbijgangers. Gistermorgen is een 3-jarig kind in een onbewaakt oogenblik uit de tweede verdie ping van een woning in de Sint Annastraat le Amsterdam gevallen. Het kind kwam terecht op hoofd en gouder van een voorbijganger, die over «ente pijn in deze lichaamsdeelen klaagde. Het slachtoffertje is met een hersen schudding naar het O.L.V. Gasthuis ver boerd. BAGGERMOLEN OMGESLAGEN. Twee arbeiders liepen zware brandwonden op. Tijdens de baggerwerken in het afvoer kanaal van de rivier de A onder Beek en Donk is gistermiddag de baggermolen van den aannemer Van der Vlies uit Sliedrecht omgeslagen. Toen twee arbeiders nog wilden trachten de Dieselmotor van den mo len buiten werking te stellen, ontstond, waarschijnlijk doordat water in den motor drong, een gasontploffing. Omstanders hoorden een hevigen knal. Eeide arbeiders, de 47-jarige Beenhakker en de 22-jarige De Bruin, beiden uit Sliedrecht, werden met brandende kleeren naar buiten geslin gerd en kwamen in het water terecht. Zii hadden deerlijke brandwonden op- geloopen. Spoedig aanwezige geneeskundige hulp achtte overbrenging van beide slachtoffers naar het R.K. ziekenhuis te Helmond drin gend noodzakelijk. In dit ziekenhuis zijn beiden opgenomen. Later op den middag is de baggermolen met behulp van een lier rechtgezet. Majoor Prosser enthousiast over over Ned.-Indië. BATAVIA, 4 Maart. Aneta-A.N.P.) Op het vliegveld TjiLilitan arriveerde op door reis naar Europa het hoofd van het bu reau voor de luchtvaaTt in Manilla, ma joor Prosser. die medewerking verleende bij de twee vluchten van de K.N.I.L.M. naar Manilla Hij heeft een groot aandeei in de voorbereidingen voor een permanen te luchtverbinding tusschen Ned.-Indië en de Phllippijnen. Majoor Prosser bracht reeds een oezoek aan Makassar, Bali, Soe- rabaja en Djocja waarna hij van Sema- rarig naar Batavlaa vloog. Hij verklaarde enthousiast te zijn over de kennismaking met Ned.-Indië. „Ik zou niet verbaasd zijn," aldus ma- i joor Prosser, „indien binnen zes maanden de dienst Manilla-Batavla kan worden ge opend." Hij zeide verder, talrijke moge lijkheden te zien voor een luchtlijn, even tueel later zelfs voor twee luchtlijnen. j Deze mogelijkheden zijn niet alleen van toeristischen en postalen, doch ook van j commercieelen aard, o.a. in verband met de mijnbelangen in Borneo. voldoende voor een was van vijf personen het rinso sop is vetï'cs.weftkzameb en langer^ -&iijvend.dan ik tot nu toe ooit m£t t .ZEEPPOEDER BEREIKT McB^T Rinso wordt speciael gefabriceerd om In alle typen van wasmachines gebruikt te worden. Daarom geeft Rinso dan ook zulke prachtige resultaten in elke wasmachine. Rinso lost bijna onmiddellijk in lauw water op. Speciale nieuwe bestanddelen verwijderen al het vuil uit Uw goed In ongekend korte tijd. Tenslotte kan het uiterst werk zame Rinso sop verscheiden malen achtereen worden gebruikt. Door de bijzondere samenstelling van Rinso is het mogelijk, om met één pakje Rinso de volledige gezinswas van 5 personen in 1 J uur volmaakt schoon te wassen. En heeft U geen wasmachine, dan werkt de „overvette" Rinso even doelmatig in elke tobbe. De prijs is slechts 12 j ct en bovendien een bon voor geschenken. 7134 (Ingez. Mcd.) DE POSTVLUCHTEN. Op de uitreis bereikten de „Buizerd" Sin gapore, de „Pelikaan" Jodphcer en ae „Gter" Alexanarië. Op de thuisreis landden de „Torenvalk" te Bagdad en de „Oehoe" te Rangoon. Vanochtend te 7.07 la de „Valk," gezag voerder Bax, met acht passagiers: 1 voor Alexandrië. 1 voor Bagdad, 1 voor Calcutta 1 voor Napels en 4 voor Batavia, van Schiphol naar Indië vertrokken. Voor de tusschen-trajecten hebben zeyen passa giers ingeschreven. Het toestel heelt 213 K.G. vracht, 459 K G. briefpost en 12 K.G. pakketpost meegenomen. De „Reiger" is hedenochtend van het vliegveld Tjilllitan vertrokken met mede neming van 246 K.G. post, 9 K.G. pakket- post en 64 K.G. goederen. Er zijn geen passagiers voor den tocht BataviaAm sterdam. Voor tusschentrajecten werden 15 passagiers geboekt. schillende dingen ten ba'e van de werk- Loozen heeft gedaan, en hij verdedigde ln dit verband nog eens de bekende spaar regeling. allerlei cijfers noemend om aan te toonen, dat ze goede resultaten heeft gehad. Een ethisch minimum voor de uit- keerlng erkende de Minister, maar hij wees er ook op. dat er altijd een marge zal moeten blijven tusschen steun en loon: er moet onderscheid worden gemaakt tusschen werken en niet-werken. Als er geen marge was. zou er arbeidsschuwheid worden ge kweekt. Er moet dus een verschil blijven. Tot een generale steunverhoogine kan de Ook bij de voortgezette behandeling van Minis er niet besluiten. De Regeerlng zal verschillende „aame overwegen, of er meer kan worden Eerste Kamer. BEGROOTING VAN SOCIALE ZAKEN. (Van onzen parlementairen medewerker). DE „GROOTEKERK" WEER VLOT. Gelijk wij gisteren in een deel van onze oplaag nog konden vermelden is het Neder- landsche stoomschip „Grootekerk" dat 4 mijlen ten Noorden van Hoek van Holland Is gestrand, gistermiddag om half drie vlot gebracht. Dit geschiedde bij rijzend water door zeven sleepbooten. Het zette koers naar den Waterweg. Na onderzoek door den expert heeft de „Grootekerk" vanavond omstreeks zeven uur haar reis voortgezet. Het schip, dat bestemd ls voor Kobe, gaat eerst naar Genua. SCHILDERSKNECHT VAN LADDER GEVALLEN. Op slag gedood. Gistermiddag om drie uur is te Enschede de GO-jarige schildersknecht van Bunen, die bij een villa op een hooge ladder bezig was. naar beneden gevallen.. Hij kwam met het hoofd op een steenen stoep te recht. De man liep een schedelbreuk op en was vrijwel op slag dood. DE UITBREIDING VAN ONZE FRUITTEELT. EEN WERKLOOZE ALS INDRINGER. Gistermorgen belde een werklooae bij de woning van den burgemeester van Amster dam aan. HIJ had zich daar den avond te voren vervoegd, doch was toen weer kalm heengegaan. De man wilde handelsgeld hebben. Toen hij weer werd opengedaan, drong hij de hal binnen en begon daar luidkeels te roepen. Een agent heeft hem met behulp van eenige burgers verwijderd. CLANDESTINE MARGARINEBEREID- PLAATS ONTDEKT. Controleurs van den Centralen Crisis- controledienst hebben gistermiddag een inval gedaan in een perceel aan de Borger- straat te Amsterdam, waar zij op den zol der den bewoner er op betrapten, dat hij bezig was op groote schaal margarine te bereiden, zulks in overtreding van de des betreffende landbouwcrisisbepalingen. Reeds eealgen tijd was het den contro leurs bekend dat ergens in de Borgerstraat clandestine margarine werd bereid, totdat zij er nu in geslaagd zijn den dader te ont dekken. Verscheidene tientallen kilo's frauduleus bereide margarine konden in beslag wor den genomen. Geenszins verontrustend, aldus het Centraal Bureau. Voor de as. jaarvergadering van het Centraal Bureau van de Veilingen in Ne derland heeft het bestuur een aantal voor stellen Ingediend, waarvan er één gewijd is aan de fruitteelt in ons land, die zich de laatste jaren sterk uitbreidt, zoodat reeds stemmen zijn opgegaan om ook voor de fruitteelt teeltbeperking in te voeren. Een gezonde uitbreiding van onze fruitteelt aldus het bestuur, behoeft niet te verontrusten, mits deze teelt wordt uitgeoefend door terzake kundige personen en in het bijzonder de vei- lingbesturen zorg dragen, dat het in den handel gebrachte fruit aan de strengste eischen voldoet. De veilingen zullen moeten zorgen voor goede sor teer- en verpakkingsstations, terwijl zij bovendien hun aandacht zullen moe ten schenken aan het inrichten van goede bewaarplaatsen of koelruimten voor het fruit. De klachten, die over de sterke uitbrei ding onzer fruitteelt zijn geuit, worden door het bestuur van het Centraal Bureau gron dig onderzocht, doch men is van meening, dat er bij de regeering niet op beperkende maatregelen moet worden aangedrongen. Men vergete ook niet dat door verbeterde koelsystemen de fruitoogst over verschil lende tijdvakken in den handel kan worden gebracht waardoor vanzelf de afzetmoge lijkheid toeneemt. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE OVERSTROOMINGEN IN ZUID-CALIFORNIE. Volgens de laatste berichten zijn 85 meuschen in Zuld-Californië omgekomen, terwijl er 117 vermist worden. Het water wijkt thans langzaam. Het aantal dakloo- zen wordt geschat op 20.900, de schade op 25 millioen. DE DIJKDOORBRAAK IN HET ALBERTK ANAAL. Het gat voorloopig gedicht. Men is er thans in geslaagd voorloopig het gat ln den dijk van het AJbertkanaal te dichten. De scheepvaart wordt omge leid, voor zoover dit mogelijk is. over Turnhout. Het peil van het water op het over- stioomde land daalt langzaam. Een aan tal huizen van het dorp Pulle zijn onder water gezet. De schade in het kanaal zelf schijnt van weinig belang. In het deel, dat gedeeltelijk ls drooggeloopen. Liggen nog zeven schepen. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Zooals we reeds meermalen in onze overzich ten naar voren brachten, spelen de hooge prijzen van het gebruiks- en guste vee voor de mesterij. den handel parten. Er is kooplust genoeg, maar men ziet tegen de prijzen op. Er is weinig bepaald beste kwaliteit in den handel; het mond- en klauwzeer in onze toch al beperkte veestapel heeft heel wat goed vee ongeschikt gemaakt voor de verdere melkerij. Een groot aantal moeder- 1 dieren heeft door de ziekte ontijdig het kalf ge worpen, zoodat er by de meeste boeren gebrek ls aan goed melkvee, terwijl het kapitaal veelal ontbreekt om f. 250—300 voor een versche kalf- koe neer te tellen. We zagen in de afgeloopen week nog beste vaarzen voor deze prijzen ver- koopen, doch het gaat allemaal met een zeer luien handel gepaard. Bovendien is het mond en klauwzeer nog lang niet geweken, zoodat men nog sterk moet uitzien naar een z.g. „gebeterd" beest. De stemming is ook nog verflauwd dooi de terugloopende prijzen, op de slachtveemarkt, waar een vrij groot aaibod komt. vooral van de 2de en 3e kwaliteiten en een groote concurrentie is van vette ossen uit de bietenstreken van Bra bant en Zeeland. Vorig jaar is er door dc vee houderij-centrale een ruimer aantal ossenschet- sen toegewezen en deze komen thans volop aan de markt. We noteerden in de afgeloopen week voor prima kwaliteit vette koeien van 7076. enkele zeer fijne iets meer. doch veel goede kwa liteiten en ook dito ossen konden slechts 6066 cent per kilo geslacht opbrengen. De welders toonen zich dan ook geneigd om tegen de huidige prijzen het magere wëidevee aan te schaffen. Ook deze handel verliep deze week zeer lui en als de slachtveemarkt niet beter wordt, zal de handel in mager vee dit voorjaar ook niet meevallen. De vette kalverenmarkt was ook al traag ge stemd met zakkende prijzen, 2438 tot 40 cent pér pond levend gewicht. Nuchtere kalveren had den bij lage prijzen een redelijken handel. De wolveehandel liep slecht af. Gisteren was te Leiden, zoowel als te Leeuwar den en Zwolle alles een paar gulden per stuk lager. Men kocht thans weer op de nieuwe con senten van Frankrijk, maar door de mindere vergoeding kochten de exporteurs zeer voor zichtig in. De varkensprijzen zijn ook terugloo pende. Veel wordt thans verkocht voor 28i/i29 cent per pond levend gewicht. Sociale Zaken heb oen n: afgevaardigden hec woord gevoerd Er was een uitvoerige rede van mevrouw Ribouis Peiletier. die in het bijzonder aan drong op meer bescherming van vrouwen arbeid en meende dao er onvoldoende zorg is voor de vrouwen in huishoudelijke be roepen. het z g. huispersoneel. Uitvoerig bestreed zij het voor-ontwerp van den Minister inzake een arbeidsverbod voor de gehuwde vrouw, ha^r recht op arbeid ver dedigend. een „sirenenzang", waarover later nog wel wat aal worden gezegd, zei de heer Bruineman. De heer Slkkes heeft critiek geoefend op de werking van het werkloosheid-subsi die-beslui*. Hij is van oordeel, dat daaraan heel wat ontbreekt en drong op verbetering aan. De heer Brui neman stelde als zijn meening in het licht, dat de houding van het departement jegens de gemeentebesturen niet altijd door den beugel kan. met name bij de werkloosheids bestrijding en de steunverleening Hij gaf betreffende deze onderwerpen allerlei wen- schen te kennen. In aansluiting hieraan heeft de heer Nivard geconstateerd, dat er na het optreden van dezen Minister ver schillende verbeteringen in de steunver- leeninig zijn aangebracht. Hij verdedigde nog eens de bekende spaar-regeling der Minister, waarvan hit vooral de moreele beteekenis groot noemde en drong aan op meer steun voor groote gezinnen. Uit het anvwoord van Minister Romme moge slechts het voornaamste worden aan gestreept. Inzake het arbeidsverbod voor de ge huwde vrouw verklaarde de Minister zich daarover thans niet ts kunnen uitlaten; het voor-ontwerp is nu bdi den Raad van State en deze zaak komt dus later terug. Inzake het huispersoneel zei hij. dat dit nie„ in alles met het ondememings-perso neel op één lijn kan worden gesteld, maar hij zal zien of er nog iets aan te doen is. Wat den bedrijfsraden betreft, verklaarde de Minister tevreden te zijn; met de uitbrei ding van bevoegdheden moet voorzichting ie werk worden gegaan; deze zaak moet haar normale verloop hebben. Collectieve contracten verklaarde de Minister niet te kunnen bevorderen voor bedrijven, die daarvoor nog niet rijp zijn. De kwestie van „De Arnaud". Inzake het weigeren van over werk ver gunning aan de kalkzandsteenfabriek ..De Arnaud" te Hillegom. zeide de Minister, dat dit berust op het handhaven van de nor malen regel, dat slechts in één pleeg mag worden gewerkt. Men heeft zich beroepen op een brief volgens welken De Arnaud niet loonend kan produceeren met een éénploegstelsel, maar nog moet worden afgewacht of dit het gevolg is van den bestaand en toestand. Spr.'s beslissing t a.v. de kalkzandsteen- gedaan ter bevordering van de em: gratie. Toen over de begrooting werd ge stemd, bleken er te weinig leden aan wezig te zijn, namelijk slechts 15 van de 50. Ja: de Eerste Kamer vergadert tegen woordig zoo lang en praat zoo veel, dat de heeren zelf er genoeg van krijgen. Het wordt inderdaad veel te erg! Tweede Kamer. DE INDISCHE BEGROOTING GOEDGEKEURD. Het debait over de af dee ling „Onderwijs" duurde nog even voort. Minister Weiter heeft toegezegd, dat ook op onderwijs-gebied het noodige zal worden gedaan. Het eigenlijke volksonderwijs wordt gegeven op de dessa-scholen en dit moet niet al te Westersch zijn. maar rekening houden met Oostersche toestanden, wat in het verleden wel eens te veel is verzuimd. Het tegengaan en uitroeien van het anal fabetisme is zoo schetste de Minister eigenlijk het voornaamste doel bij het volksonderwijs en het zal dan ook hoe langer hoe meer verdhwijnen Het volks onderwijs zal intensief en extensief moeten worden uitgebreid; in deze richting zal worden gewerkt. Maar zoo verklaarde de Minister uitdrukkelijk het Nederlandsch mag en zal niet van de scholen verdwijnen. In het algemeen zegde hij toe. dat het onderwijs, het machtige middel tot verhef fing des volks, zooveel mogelijk zal worden uitgebreid en verbeterd. Ook „Volksgezondheid" bracht eenige afgevaardigden in het geweer, waarbij de Minister zich erkentelijk toonde voor woor den van waardeering. door dr. Vos aan dien dienst gewijd. De Minister wees er dan ook op. dat er hard wordt gewerkt op dit gebied. Vooral de propaganda-dienst doet uitnemend werk. met name wat het ver breiden van de juiste begTippen betreft, en de O os terse he bevolking past zich dan ook hoe langer hoe meer aan Westersche medische opvattingen aan. In antwoord op een klacht van den heer Wijnkoop, verklaarde de Minister, dat er in Indië onder de Nederlandschc vlag geen honger wordt geleden. Bij de afdieeling „Economische Zaken" industrie in het algemeen noemt snr. juist hebben de heeren" van Gelderen. Joekes. tn jCiiraa" 01 De Aru?u onbilliik is be- wijnkooD en van Poll eenige adviezen <y?- handeld moet voorzichtig worden gesteld, geven, waarop de Minister heeft geant- De mmis.er wil het bedrijfsleven doen waord. dat terecht gewezen werd on het weten dat het niet heeft te verwachten groote belang van de landbouwkolonisatie: beslissingen die het sociale en economische leven aantasten, beslissingen anders dan gebaseerd op recht en billijkheid. hij verklaarde in deze richting werkzaam te zullen zijn. De Minister gaf toe dat de rubbergelden allereerst bestemd moeten voor de streken, waar ze uit af- validiteitsfonds heeft 's Ministers volle aan. dacht, want die is inderdaad ernstig, al is er geen catastrophe. Verschillende opmerkingen ten aanzien van de steunverleening en de werkver schaffing. inzonderheid ook wat de werk- looze ieugd betreft, heeft de Minister be antwoord en ten aanzien van enkele over weging 'aegezegd. De Minis.er ontkende, dat er onvol doende met de gemeente-besturen zou worden samengewerkt: er is bü het Depar tement steeds een geest van overleg aan wezig. Uitdrukkelijk heeft de Minister ver klaard, dat hij de bestrijding der werkloosheid als het voornaamste deel van zijn taak beschouwt. Men over drive echter zei hij de situatie niet. komstig zijn. maar dit kan niet altijd dadelijk geschieden. Aan den wensch naar rente-gaTantie voor Nederlandsch kapitaal, dat in bepaalde ondernemingen zou worden geplaatst, verklaarde de Minister niet te kunnen voldoen. Aan de militaire afdecling Is een vrij uitvoerig debat gevoerd, waarbij de Minister heeft verklaard, dal leger en vloot in een toestand van groeiende ontwikkeling verkeeren. zoodat zij in de naaste toekomst een werkelijke be dreiging zullen vormen voor iedere mogendheid, die onzen Archipel zou willen bedreigen. Het Manke contin gent in het leger wordt steeds grooter. Het cijfer van noemd, vefklaarde hij voor onjuist: he cijfer van 12 Februari j.l. was: 431 000 In- tusschen ligt de bestrijding nog meer op het terrein van den Minister van Econo mische Zaken. De Minister wees er echter op, dat hij in financieel opzicht reeds ver in de mogelijkheid, om tot een bepaalden rang op te klimmen, wordt geen onder scheid tusschen rassen gemaakt, reen wijzi- 500.000. in het debat ge- van de pensioenen d?r cud-miLtniien moest de Minister afwijzen: gePjksfelling van inlanders en Europeanen in finan cieel opzicht zou niet te betalen zijn. De Kamer heeft de Indische begrooting z. h. st. goedgekeurd. 3—4

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13