STADSNIEUWS PEREZ 79sfe Jaargang De Bilt VRIJDAG 4 MAART 1938 No. 23908 PERZISCHE TAPIJTEN De doop van Prinses Beatrix HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Een Ooslersch kleed blijft: een aristocraat Begin Mei te 's-Gravenhage Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen, gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mndL>. De Universiteitsbibliotheek. Prof. dr. Jan de Vries benoemd tot tijdelijk bibliothecaris. Naar wij vernemen is prof. dr. Jan de Vries, hoogleeraar in de algemeene taal wetenschap, talen der oud-germaantche volken en hun letterkunde, aan de Univer siteit alhier met ingang van 1 Maart jj. in de vacture, ontstaan door het aftreden van dr. F. C. Wieder, benoemd tot tijdelijk bibliothecaris der Universiteitsbibliotheek te dezer stede. Prof. dr. Jan de -Vries is tevens benoemd tot eerelid van de American Folklore So ciety. OPLEIDINGSSCHOOL U. L. O. 3-OCTOBERSTRAAT. Ouderavond. De gehouden ouderavond was zeer druk bezocht. Onmiddellijk na de opening door den heer Huibregtsen. hoofd der school, verkreeg de heer D. W. v. d. Wal. inspec teur van politie le klasse alhier, het woord voor het houden van een lezing over ,,Het kind en heet verkeer." Spreker ving zijn inleiding aan met een ichildering van het verkeer bij den aan vang van de 19e eeuw. Achtereenvolgens beschreef hij het ontstaan en de ontwik- teling der velocipedes en de auto's, waar bij hij er uitvoerig op in ging, hoe het publiek en de overheid op het gebruik der tegen door de auto's reageerde. Na 1901 is het wegverkeer tengevolge nn de voortschrijdende techniek, de op- roering der snelheden en de wegneming an verkeersbelemmeringen, snel vermeer- erd. Dientengevolge was er een sterke «name van de verkeersongevallen te mstateeren. Volgens de statistieken der laatste jaren 3 het aantal verkeersongevallen dermate ioegenomen, dat het hoog tijd wordt, dat it weggebruikers tot bezinning komen. Het is noodzakelijk, dat zij de verkeers- voorschriften kennen en blijk geven van "erkeersgevoel. verkeersinzidht en ver- seerstudht! Het is een eisch van de be schaving, dat wij bewuste weggebruikers lijn. Verkeersopvoeding en verkeerstucht moe ten hand ln hand gaan. Daar de kinderen weggebruikers zijn of worden, is ver- hersonderwijs op school noodzakelijk. Het beroep op het onderwijzend personeel om tor zijn medewerking het veilig verkeer 'e bevorderen, had tot resultaat, dat deze ten volle werd verkregen. Nadat spreker de cursussen voor onder wijzers enz., onder leiding van de politie had beschreven, stond hij uitvoerig stil de sohoolverkeersexamens. De grond- is gelegd en op den duur zal het ver- kcersonderwijs resultaten opleveren. Vervolgens werden door middel van een projectie-apparaat verschillende lichtbeel den betreffende het verkeer vertoond. Dat de lezing van den inleider door de ouders op hoogen prijs werd gesteld, be wees de groote bijval, welken de spreker oogstte Tijdens het huishoudelijke gedeelte van den ouderavond werd de heer Nijholt, die rail Mei 1927 af lid, later voorzitter van de oudercommissie is geweest en nu zijn lidmaatschap had neergelegd, door den heer Huibregtsen hartelijk toegesproken; hij wees er op, dat de scheidende voor- Ster zich steeds een warm voorstander 'an het Openbaar Onderwijs had getoond, terwijl hij zijn taak als voorzitter van de oudercommissie steeds nauwgezet en op voorbeeldige wijze had vervuld. t Als bewijs van dankbaarheid voor he-, vele werk, dat door hem werd verricht, werd hem een plant aangeboden. Als bestuurslid werd benoemd de heer 9. Buytendorp, die als voorzitter der com missie zal optreden. MILITARIA. Ingevolge beschikking van den Minister van Defensie komen de onderstaande dienstplichtige sergeanten van het 4e reg. infanterie in aanmerking om door den korpscommandant als sergeant-capitulant te worden aangenomen. Na hun verbintenis blijven zij vooralsnog bij het regiment inge deeld, doch zullen aan het einde van deze maand worden gedetacheerd bij het kader bataljon te Laren voor het volgen van een centralen cursus: G. J. Keijer, J. de la Rie, H. Peters. J. N. v. Luijk. F. W. Biegstraaten. P D. J. Stroebel. J. C. v. Steen, A. J. de Vrind, H. A. v. d. Horst. C. v. Dam. H. A. Gieske. L. Jongste, G. v. Doorn, A. Moleveld, H. L. Bokern, H. v. Rosse en L. P. de Jong. Het 4e regiment infanterie vertrekt op 7 Maart a.s. per extra trein van 7.35, niet zoo als aanvankelijk was bepaald naar Ede, maar naar Wolfheeze ten einde aldaar direct na aankomst aan een oefening deel te ne men in samenwerking met 10e en 22e R.I. AQUARIUM- EN TERRARIUMVEREEN. „DE NATUURVRIEND". Onder leiding van den voorz. den heer W. Zwart vergaderde bovengenoemde vereeni- ging in huize v. Wijk, Hoogewoerd 108. In zijn openingswoord deelde de voorz. mede, dat de filmavond naast een financieel succes ook een groot propagandistisch succes is ge worden. Verder deelde hij mede dat hij jonge Hemiramphus-fluviatilis-Bleeker (halfsnavelvlschjes) had gekweekt en hield daarover een nadere beschouwing. Het on derwerp van den avond was van huishou- delijken aard en betrof in hoofdzaak het organiseeren van het kweeken. De kweek- maar-raak-tactiek, een der oorzaken van den teruggang van den vischstand, zal met alle ten dienste staande middelen worden tegengegaan, o.a. door het kweeken onder controle en het aanschaffen van goed ma teriaal door de vereeniging xelfHet bestuur werd gemachtigd voorloopig f. 50 hieraan te besteden. Na afwerking der agenda en het instal- leeren van drie nieuwe leden, sloot de 2e voorzitter deze vergadering. „ZOMERZORG" INWENDIG VERBOUWD. JS-G RAVENHAGE NOORDEINDE 14()C Een aanzienlijke verbetering. De directeur van café-restaurant „Zo- merzorg", de heer A. B. Batenburg, heeft bij herhaling getoond over een groote dosis ondernemingslust en energie te be schikken. Thans weer demonstreert hij deze eigen schappen door in een Amerikaansch tempo een inwendige verbouwing te voltooien, waardoor het gemetamorphoseerde „Zo- merzorg" weliswaar weinig gemeen heeft met een Sprookjespaleis, zeoals het in de advertenties heette, maar toch zeker is uitgegroeid tot een modern en gezeUig- ingericht café-restaurant. Dit laatste houdt geen miskenning in van den toestand, zooals deze tot voor kort was, maar per slot van rekening zijn in het korte tijdsbestek van 4 x 24 uur een massa, elk-op-zich-zelf-niet-zeer-belang- rijke verbeteringen aangebracht, die in hun totaliteit het interieur en vooral de intieme sfeer, aanzienlijk ten goede zijn gekomen. Dura's Aannemingsmaatschappij te Rot terdam was de uitvoerster van deze ver bouwing, waarvoor Ant. Hamaker de plan nen ontwierp en waaraan o.m. de Leid- sche firma's Van Cleef (stoffeering 1 en Langezaal en Inniger (verlichting 1 haar medewerking verleenden, terwijl de firma Kukler het huis van alle vreemde smetten zuiverde. Ter gelegenheid van de feestelijke her opening is een Italiaansche kapel onder leiding van Marco Mazzaccara geënga geerd, die gisteravond en waarlijk niet ten onrechte stormachtige toejuichin gen oogstte. De heer Batenburg koestert thans weer plannen voor den bouw van een groote tooneelzaal en wie hem kent weet, dat doorgaans de daad spoedig op de gedach te volgt In ieder geval wordt binnenkort het oude geboomte in den historischen tuin geveld, hetgeen op zichzelf te betreuren is. Maar moderne zakelijkheid en zin voor historie zijn nu eenmaal dikwijls moeilijk te vereenigen begrippen, waarbij de nood zakelijkheid van de eerste vaak van over- heerschend belang is! Naar wij vernemen, staat het thans vast, dat Prinses Beatrix te 's-Gravenhage zal worden gedoopt. Met het oog op het minder gunstige jaargetijde zal de doopplechtigheid echter niet eerder dan begin Mei plaats vinden. iliiililSHDülMi IDTIiïl!iIiil!^!B®l9j!|ll.l!l.iiiii:l!"Iiil!ill feriMRIWllöIüU UI.tl'! ific 7067 (Ingez. Mcd.) VEREENIGING „TOT STEUN". RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. Tweede lezing van prof. dr. A. Scharff. De jaarvergadering. In de gisteren gehouden jaarvergadering van de afdeeling Leiden bleek uit het jaarverslag van de secretaresse, dat het ledental helaas weer een kleinen terug gang vertoonde. De rekening en verantwoording van den penningmeester wees een nadeelig saldo aan. Het aantal pupillen bedroeg bij het be gin van het jaar aoht, 4 jongens en vier meisjes. Een van de jongens werd meer derjarig, terwijl een van de meisjes aan de zorgen van de afdeeling werd onttrok ken om de heuglijke reden van herstel in de ouderlijke macht van den vader. Twee nieuwe pupillen werden aan de zorgen van de vereeniging toevertrouwd. Eén der meisjes behaalde een U LO -diploma. De gezondheidstoestand der pupillen was over het algemeen goed. Aan het eind van de vergadering werd de scheidende voorzitster, mevr. C. Eerd- mansDe Holl, door den penningmeester dank gebracht voor haar langjarig en zeer COMITÉ „HULP AAN SPANJE" SAMENGESTELD. Als uitvloeisel van de openbare vergade ring, welke de vorige week door de voor- loopige commissie „Hulp aan Spanje" was georganiseerd, is in het Volksgebouw een werkersbijeenkomst gehouden, die ten doel had, een definitieve commissie vast te stellen en de plannen en de mogelijkhe den te bespreken, om ook hier in Leiden een hulpactie te beginnen. Mr. D. A. v. Eek wees in zijn openings woord op de noodzakelijkheid om hulp te bieden aan de burgerbevolking, door het zenden van levensmiddelen en medische hulp. Het comité werd daarna als volgt samengesteld Mr. D. A. v. Eek, voorzitter. C. J. Piena, secretaris. Mevr. A. v. der Lelie-Steen, penning- meesteresse. Dr. G. W. Kastein, (namens de medische commissie C. J. Snijders en J. S. Lips, leden. Het secretariaat is gevestigd Madoera straat 1. - VEREENIGING ..BELLAMY". Zou er wel één motief zijn, zoo vroeg spr., dat meer dan eenlg ander aandringt om een nieuwen maatschappij-vorm oogen- blikkelijk in werking te doen stellen, dan dat ten opzichte van het huwelijk? Indien een huwelijk uit berekening, door dwang, om politieke of zakelijke redenen wordt gesloten, ondervinden de echtgenooten al heel spoedig de treurige gevolgen van dien stap, de huwelijksband wordt ondragelijker en een echtscheiding of jarenlange droe vige samenleving is het onvermijdelijk ge volg. Maar in een nieuwe samenleving zal voor de vrouw, hetzij gehuwd of ongehuwd, cok de algeheele onafhankelijkheid tot stand komen, zoodat zij nSet meer tegen haar zin een verbintenis zal behoeven aan te gaan! Eerst dan zullen de kiemen aan wezig zijn voor het ideale huwelijk, een vei bintenis uit Eefde. Nog is het niet te Iaat om God's gebod op te volgen en te komen tot een werkelijke broederschap. Spr. deed tenslotte een spe ciaal beroep op de vrouwen mee te werken aan het fundament voor een menschwaar- diger bestaan. De heer Arnold dankte mevr. Heuff voor haar betoog. Na de pauze beantwoordde mevr. Heuff de schriftelijke vragen, waarbij zij gelegen heid vond de practische verwezenlijking van de Bellamy-gedachte nader toe te lichten. BINNENLAND. De installatie van den Economischen Raad; redevoeringen van minister Steen- berghe en Prof. Is. de Vooys; welkom aan Prins Bemhard (3e Blad). Parlementair Overzicht der Eerste en Tweede Kamer, opgericht zal worden een „Nederlandsche Maatschappij voor Nieuw-Guinea" (3e Blad). Normaliseeren van drinkwater: een strijd tegen de Struma (4e Blad). De De eerste Aluminimum-industrie land (Binnenland, 4e Blad). K.L.M.-vlieger Frijns (Luchtvaart, 4e Blad). naar Perzië Wieg in brand; kindje om het leven geko men (Gemengd, 4e Blad). Ontploffing in een smederij; bejaarde smid gedood (Gemengd, 4e Blad). Nederlandsche bloemen over zee; geslaagde proeven met gekoeld vervoer (Land- en Tuinbouw, 4e Blad). Buma en de Omroepvereenigingenhet cas satieberoep verworden (Rechtzaken, le Blad). C. J. V. PREDIKER. In ziin tweede voordracht, gisteravond gewaardeerd aandeel in het zegenrijkjWerk I k hei Rijksmuseum van Oudheden aLhier van „Tot SteunInjraax pUató werd het I iehouden, behandelde prof, Scharff de bestuurslid de heer mr. H. Burgersdljk tot voorzitter aangewezen, terwijl in de ont stane vacature werd voorzien door de verkiezing van mevr. L. Frentzen-Zaalberg. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen mevr. J. V.'. van Waning-De Heer (R'dami n de heer W C. Alsemgeest (Delft); voor I Tactische kuns„ in de latere perloden, I na 1000 voor Chr. De kunst, van dien 'cd is altijd een soort stiefkind van het I hnsthistorisch onderzoek geweest. Het is I '»r wel een eindperiode met trekken, die 1 bn zulke perioden eigen plegen te zijn, Iaar mees'erwerken als de koppen van l«n'-un-het en do beroemde groer.e kop l;. Berlijn 'oonen voldoende aan. dat de - - drukkinvskracht d~r Egyptische kunst net dce.oraal e„amcn recfnen, mevr. JP- ''i in déze We peiErde nog nie. is uitge- Romeyn-Ditmars (Hilversum)voor het '••kht. Spr. behandelde de monumenten candidaatsexamen r^htem de heeren J. SST&ÏÏ hov^n frSnw~ir,J(KeUrns: OrZ^en het bedringenVan den 1 berg. en J. H. M. Waterreus (Voorburg); fU w Wiiid-ii rins hoofd v00r het artsexamen eerste gedeelte, de heeren M. O. C. Keulen (Delft) en C. de l«sïïtiüXïwt"i vir L?Vf™ Langen (R'dam). Bevorderd tot arts. mej. I. 5ai irehe '26.) dynas ieër. en van den „an Hen Bcr-* (Schevenln<*en) Ipse'-m yd (27e—30e) Voo al de der- a' u- van ocn ocrp locnevemngem. 1.'®3 dynastie, die het juk der Perzen Jpreefs trachtte af te schudden, he f, CHR. ZANGVER. „HOSANNA in architectuur en plastiek nog uit- Mo' ingang van Maart is tot directeur pende, echt Egyptische werken nagela- van de Chr Zangver. „Hosanna" alhier, die biina gelijkwaardig zijn aan de benoemd de heer Henry Welbooren. toon- ."ducten van de groote 18e dynastie, 1 kunstenaar te Oegstgeest. Rede van mevr. A. Heuff. De afdeeling Leiden van de Internatio nale Vereeniging „Bellamy" hield gister avond in de groote zaal van het Nuts- gebouw een openbare vergadering, waarin als spreekster optrad mevr. A. Heuff uit Den Haag, secretaresse afd. moderne talen der I.V. „Bellamy", die tot onderwerp had gekozen .De Vrouw en de Bellamy-bewe- gïng". Spr. werd ingeleid door den voorzitter der Leidsche afdeeling. Spr. stelde voorop, dat niet door alle eeuwen heen op de vrouw het minderwaar- ö.gheidsstempel is gedrukt. Vervolgens be handelde zij het feministisch streven, dat weliswaar zeer veel voor de vrouwen heelt bereikt, doch waarbij de vrouw te weinig nieuwe, eigen wegen heeft gezocht en te veel de methoden van den man heeft ge volgd. In dezen tijd wordt de vrouw weer wakker geschud; waar het mogelijk is, tr„chme haar te verdringen met iis motief dc crisis. Niet de concurrentie van de vrouw is de schuld aan de crisis, maar het winstsysteem. Om te komen tot „Wel vaart voor Iedereen" moet in de eerste plaats dit verouderde en verderfelijke winstsysteem verdwijnen, om daarvoor in de plaats te stellen gemeenschappelijke arbeid, zoodat er geen werkloosheid meer zal zijn. geen vernietiging van de waarde volle producten van bodem e'n nijverheid en geen armoede meer zal worden geleden' Voorts economische gelijkheid voor ieder, om de eenvoudige reden, dat hij mensch is! Spr wekte de vrouwen op de haar eigen Intuïtie niet te laten verdringen, doch de menschen te overtuigen van de komende geboorte van een nieuw tijdperk, welke de vrouw door haar intuïtie moet voorzien. De vrouw brengt in haar eigen huishouding eiken dag Bellamy's gedachte „Gelijkheid voor Allen" in practijk. De Bellamy-samenleving zal de vrouw economische onafhankelijkheid geven, waardoor haar more zie invloed veel grooter zal kunnen zijn. Het element „bezorgd zijn" is voor de vrouw dan verdwenen, huwelij ken zullen alleen uit liefde worden geslo ten. Geslaagde propaganda-avond. De C. J. V. Prediker, welke vereeniging zulk een actief aandeel aan het jeugdwerk in deze gemeente heeft, hield gisteravond in haar eigen gebouw een groote feestelijke samenkomst.. In plaats van den jaarlijk- schen familie-avond had men deze samen komst meer het karakter van een oropa- ganda-avond gegeven Zeer velen, die zich nauw met „Prediker" verbonden weten, woonden deze uitvoering bij. Onder hen bevond zich ook de eere-voorzitter. de heer P. Mazurel. Voorzitter D. van 't Zelfde heette, na le zing van Prediker 12, allen hartelijk wel kom, waarna hij met een enkel woord wees op het doel van dezen avond. Nadat het vaandellied gezongen was. heeft de heer Joh. de Groot, godsdienstonderwijzer te dezer stede gesproken over „Onze arbeid" In het begin van deze toespraak heeft spr. allereerst stil gestaan bij het werk on der de jeugd in het algemeen. Zoowel in kerkelijke als nlet-kerkelijke kringen wor den de meisjes en jongens liefst zoo jong mogelijk in het vereenigingsverband inge schakeld. De Prot. Chr. jeugdverenigin gen waren de eerste vorm van jeugdwerk in ons land. Prediker was ln onze stad een der eerste jeugdvereenigingen. De jeugd beneden de zestien jaar werd saamge- bracht in knapen-, jonge meisjes- en jon- gelingsvereenigingen; ouderen vinden in andere afdeelingen een aangename sfeer. Nadat spr. dan achtereenvolgens in het kort stil gestaan had bij den arbeid onder de jeugd van R.K.- en socialistische zijde, weidde hij meer uitvoerig uit over het jeugdwerk van „Prediker". Voortgaande wees de heer De Groot er op, dat jeugd- vorming, mits in goede banen geleid, nood zakelijk is. De jonge mensch zal zich op de jeugd vereeniging gemakkelijk leeren uiten. Hier worden ook de karakters gevormd en komt de persoonlijkheid naar voren. Daar om bepleit spr., naast het gezin een goede jeugdvereeniging, waar Gods Woord het centrale punt is. In dit verband wees de heer De Groot op de J. V. P'cdiker met al haar onderafdelingen, om dan nog een oogenblik stil te staan bij de beteekenis van den naam, welke Prediker gekozen neeft, „Gedenk aan Uwen Schepper in de dagen Uwer jongelingschap". Duidelijk stelde spr. hierbij in het licht, dat bij al den te ver richten arbeid, steeds dit woord op den voorgrond dient te treden. Geheel in den geest van dezen avond werd vervolgens een revue „Prediker-flit sen" opgevoerd. Dank zij het werk van de heeren Jacq. Heymans en E. van Duuren had men een en ander in een aanlokkelij- ken vorm weten te gieten, welke veler in stemming verwierf. Aardige vondsten en nu denken wij vooral aan de vermake- BUITENLAND. De Engelsche gezant te Berlijn voert be sprekingen met Hitler en von Ribben- trop (le Blad). Het proces te Moskou. Krestinski komt terug op zijn schuldontkenning (4e Blad). Maatregelen in Oostenrijk (Buitenland, Blad). le Dijkdoorbraak aan het Belgische Albertka- naal (Buitenl. Gemengd, 4e Blad). Ds. Niemoeller naar een concentratie-kamp? (Buitenland, le Blad). De strijd tusschen Kamer en Senaat in Frankrijk over het arbeidsstatuut ten einde (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS EERSTE BLAD. LAATSTE BERICHTEN De Westelijke wind zal nog iets in kracht afnemen. Neerslag wordt niet verwacht, doch plaat selijke ochtendmist is waar schijnlijk, De temperatuur zal slechts weinig veranderen. lijke scène bij den overweg aan den Rijns- burgerweg waren kostelijk verwerkt. Maar daarnaast was er ook een ruime plaats ingeruimd om de beteekenis van het christelijk jeugdwerk duidelijk in het licht te stellen. Daan-oor diende de inleiding tot cieze Prediker-flitsen. In een aantal korte flitsen, waaraan de onderscheidene afdee lingen medewerkten, werd een en ander getoond. „Prediker" bracht velen met deze goede uilvoering een aangenomen avond en zorgde voor zich zelf voor een aantrekke lijke propaganda, die niet zal nalaten re sultaat af te werpen. HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING. De gehouden collecte- en speldjesverkoop- dag ten bate van de kas der Huishoude lijke Voorlichting heeft f. 44U opgebracht. Aan allen, die op eenigerlei wijze hun medewerking bij het verkrijgen van dit resultaat hebben verleend, brengt de com missie zeer hartelijk dank.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1