Waar de Vrouw belang in stelt Piqué voor de lente Voor handige vingers LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 3 Maart 1938 Derde Blad No. 23907 \vt 'ti* t- Wat is nu eigenlijk belangrijk? RADOX WIST GE J]He Jaargang Niets staat zoo kittig en frisch op een donker japonnetje I/4 Het antwoord op die vraag is voor iedereen verschillend EEN MOOIER TEINT, We maken zelf een kamerscherm INu Fébruari reed; enkele heerlijke lente- Jfeeu heeft gebracht, moéten Ve terdege Ir onze hoede zijn. wil het voorjaar, dat Iibaks aan alle kanten uitbreekt en plot- IKling misschien in vollen bloei staat, ons Friet onvoorbereid vinden! I Onze modeteekening geeft dit keer een I reeks „overgangsja/ponnetjes", donker van I tint. maar met een wit toetsje, dat reeds I wnersche gedachten oproept. I Piqué is als eameering buitengewoon ge- I abikt; u ziet het hier toegepast op vier verschillende costuumpjes. n-1. (v.ln.r): Elegant japonnetje van donkere wollen r'of. De hooge. puntige taille is bijzonder nieuw. Het lijftie wordt van voren gesloten met drie piqué strikjes, die oök de korte mouwtjes sieren. Eenvoudig, jeugdig kleedend jurkje van wollen mousseline met raglan-mouwen cn licht gedrapeerden rok. De grappige piqué- linijes op de schouders vormen de eenige versiering. Daarnaast een practise!) voorjaars cos luumpje. bestaande uit een zeer modern jastie zonder kraag of revers, waaronder een keurig wit piqué plastron wordt gedragen met een hoog colletje en ..manlijk" aan doend strikje Het geheel zal. gedragen bij een donkeren rok. een uiterst correct ef fect maken. En tenslotte een echte jongemeisjes-jurk. waarbij kraagje en mouwopslagen van wit piqué zijn. Een rand piqué is eveneens aan gebracht langs de sluiting van voren, die voorzien is van picpac-knoopen met wit piqué randjes Aardig, nietwaar? Een mensch is toch een vat vol tegen strijdighedenniet alleen. dat geen twee menschen gelijk zijn wat U mooi er. in teressant vindt, iaat mij misschien ijskoud maar één en hetzelfde menschenkind kan op een moment geheel van iets ver vuld zijn en zich na verloop van tijd ver wonderd afvragen, hoe het toch mogelijk was. dat hij toen zoo warm liep voor sen zaak waar van hij nu de détails al weer lang vergeten is. En dat behoeft nog niet eens een weerhaan te zijn, zoo'n veranderlijke ziel. waarop we geen staat kunnen maken; het meest serieuze karakter komt voor dergelijke verrassingen te staan. Misschien is het wel een heel wijze instelling van de natuur, dat de objecten, die in het brand punt van onze belangstelling staan, nogal eens van aard veranderen. Zouden we niet een toonbeeld van verstarring worden, wan neer we nu precies hetzelfde belangrijk vonden als ti:n jaar geleden? Maar zult U zeggen de menschen dan, die hun heele leven wijden aan één belang, aan één doel, hetzij op sociaal ge bied, hetzij in wetenschappelijk werk, of hoe dan ook. dat zijn toch heel dikwyls juist de zeer hoogstaanden? Natuurlijk zijn ze dat, maar vraagt u hun eens. hoeveel keer ze binnen de grenzen van dat terrein veranderen van methode het zwaartepunt verleggen, dus eigenlijk ook weer in een zeker kader het belangrijke ergens an ders zoeken En, doen ze dit niet. houden ze hun belangstelling op één punt gevestigd omdat ze alle verandering inconsequent vinden, nu, dan mogen we hier, zonder on eerbiedig te schijnen, toch wel constatee- ren, dat ze, hoe eminent ook overigens op dat ééne punt, leelijk op weg zijn. verstar de eenrichtingsmenschen te worden, als paarden met oogkleppen, waardoor ze van de wereld links en rechts van hun uitzicht het bestaan zelfs niet weten. Waarmee ik maar wil zeggen, dat we ons niet zoo erg behoeven te schamen, ot te jammeren over onze onstandvastigheid, als we ons vol vuur op iets werpen en na een poos ontdekken, dat het ons toch niet meer zóó heftig interesseert. Mits het niet de spuigaten uitloopt en we van de eene hobby naar de andere vliegen; hetgeen volgens de deskundigen een speciaal vrou welijke ondeugd is en daarenboven nog een kenmerkend verschijnsel van onzen tijd heet te zijn Als dit laatste werkelijk het geval is, zou het dan eigenlijk te ver wonderen zijn? Het snelle tempo, waarin de wereld ons telkens op allerlei gebied verandering brengt, waarbij telkens weer andere technische nieuwigheden onze aan dacht vragen en ook op geestelijk terrein ons weer andere opvattingen worden voor gezet, brengt allicht met zich mee, dat ionze belangstelling ook in het teeken der „verandering" staat. Velen vinden dit veeleer een voordeel van onzen tijd; we slagen niet in. het houdt den geest lenig, als we niet willen achterblijven. We moe ten zooveel mogelijk elke nieuwe stroo ming, elk nieuw verschijnsel en, alle uit vindingen zooal niet aanbidden, dan toch 1 leeren kennen; wat is erger verwijt voorden modernen mensch dan: „Je gaat niet met je tijd mee"? En natuurlijk zult u in het algemeen al was het alleen maar om dat verwijt te ontgaan meejuichen en ook vinden, dat belangstelling voor wat om ons heen gebeurt, ons frisch en geestelijk jong houdt. Maar zegt u eens eerlijk met uw hand op uw hart besluipt u ook soms niet eens het gevoel, dat we met al dat nieuwe, dat overmorgen al weer oud en bekend is, toch ook veel van ons houvast verliezen, zoodat we ons wel eens afvra gen: „Wat is nu eigenlijk belangrijk"? En als ik het wel heb. kent ook de jeugd, mis schien zelfs juist de jongere generatie, die momenten van moedeloosheid, van: .Ja, waar moeten we ons nu eigenlijk aan hou den!" Is het belangrijk het leven door te racen, ons er m'dden in te werken en te trachten zooveel mogelijk in de wereld te bereiken, zoodat „men" zegt: „Wat een geweldige werker is dat!" „Natuurlijk", zullen velen zeggen, „dat is heel belangrijk." Ja maar wat is: „veel bereiken"? Is dat „geld verdienen"? Onbe langrijk is dat zeker niet; geen mensch. die met beide voeten op den grond staat zal een zekere mate van welstand geheel ver smaden, al praten we dan ook soms sma lend ever het „slijk der aarde". Maar is het nu ook weer zóó gewichtig, als een groot deel van de aard-bewoners meenen? Zijn er geen waarden van veel grooter be lang en is het al dat gejakker en gezenuw waard, waarop vele, geld-najagers ons vergasten, zoodat ze in den familiekring vaak geen volledig mensch meer zijn, laat staan volledig kunnen genieten van wat die verworven welvaart hun zou kunnen schenken? Is „veel bereiken" dan niet veel meer het vinden van de soort arbeid, die ons ligt, waarin we dus in harmonie onze krachten kunnen ontplooien, ook al is het geldelijke resultaat dan misschien niet zoo hoog als bij het gced betaalde baantje van onzen buurman. En om in de vrouwelijke sfeer te blijven: Zijn alle huishoudelijke werkjes inderdaad zoo onbelangrijk als sommige „gestudeerde" vrouwen met een superieur glimlachje kun nen beweren, als ze het met een tikje medelijden in de stem. hebben over „zoo'n onbeduidend persoontje, weet ie. dat zoo heelemaal opgaat in haar huishouden"? Of zijn die werkjes zóó belangrijk, als sommige huisvrouwen ze vinden, die slapelooze nach ten hebben tengevolge van schoonmaak- problemen en hun dagen doorbrengen met denkbeeldige stof weg te vegen en met het waarschuwen van de huisgenooten om vooral geen rommel of vuile voeten te maken? Beide uitersten zullen we ai even zeer eenzijdig vinden. En zoo zullen er een massa dingen zijn, die belangrijk zijn: „binnen bepaalde greazen' en „voor be paalde personen", Behooren wij toevallig niet bij die bepaalde personen, dan hebben wij nog niet het recht om met een hautain gezicht te zeggen: „Och, zooiets is voor „die menschen" altijd heel belangrijk". U hoort den toon in „die menschen": wordt daar niet onbewust mee bedoeld: „Ik sta veel hooger"? Vooral op dit terrein geldt wel het gezegde: „Alles is betrekkelijk". Is voor een schooljongen een repetitie voor z'n rapportcijfer niet minstens even be langrijk als een diplomatische conferentie voor een staatsman? En zijn de gebeurte nissen in de poppenfamilie van een vijf- verkrijgt U door een t goede huidverzorging. Doe daartoe wat Radox in Uw ^waschwatcr! Bij apoihekers en erkende drogisten f 0.90 r per pak cn f 0.15 per klein pakje. K" 7015 (Ingez. Med.) jarige werkelijk onbelangrijk, omdat wij ze niet gewichtig vinden? Maar ondanks alle „relativiteit" op dit gebied, zullen er toch ook waarden blijven, die steeds en voor iedereen van belang zijn, alle moderniteit en versneld levenstempo ten spijt. Is b.v. karaktervastheid nu niet van evenveel belang als in 1700 en is concen tratie bij wat we ook doen niet een van de middelen om een krachtig karakter te krijgen? Zoodat zich toeleggen op concen tratie ook al weer een belangrijk iets is, maar, dank zij de vele afleiding van onze hedendaagsche maatschappij, misschien wel iets moeilijker is dan in 1700. Een ruimer kijk op menschen en toestan den wie zal ontkennen, dat dit ook overal en voor iedereen van belang is, waarbij we weer zijn aangeland bij de veel zijdige belangstelling, zonder dat eene „zijde" zich nu abnormaal op den voor grond stelt ten koste van de andere. Lijdt de belangstelling voor sport-, film- en andere sterren soms niet wat erg aan die abnormaliteit? Is voorts niet van onbegrensd belang: de goede verstandhouding tusschen de men schen onderling al klinkt het haast als een bespotting? Toch kan ieder in eigen kleinen kring, daaraan werken, niet het minst door de beleefdheidsvormen in acht te blijven nemen, al vinden blijkbaar vele menschen die verouderd en onnoodig. Maar zij weten niet, dat elke vorm in den grond 'n uitvloeisel is van den dieperen zin: „Zijn medemensch genoegen te doen". Wat een weldaad is het jonge menschen te ontmoe ten uit een gezin, waar nog de oude hoffe lijkheid in acht genomen wordt. Den „Goodwill" in de wereld te helpen bevor deren is toch een belang van alle tijden. En zoo zouden we nog lang samen kun nen doorpraten en we zouden waarschijn lijk tot de conclusie komen, dat we dezelfde dingen voor ons allen belangrijk vinden maar heel verschillend voor ieder van ons afzonderlijk. Wat is nu eigenlijk belangrijk? CRITICA. dat er jaarlijks in de Vereenigde Staten 1200 millioen liter gevitaminiseerde tnelk verkocht worden, dat het grootste gedeelte hiervan bereid wordt volgens het „V'itex" procédé, dat dit het eenige procédé is, waarbij de natuurlijke levertraan-vitaminen D en A gebruikt worden, dat de FK. Melkinrichtingen Fa, F f d. Kloot - „Dijk en Rijn" - melk volgens dit procédé vitaminiseeren, dat deze Melkinrichtingen het alleen-recht van vervaardiging en verkoop voor Leiden en omstreken 'hebben 7013 (Ingez. Med.) MAANDAG: Stamppot van raapsteeltjes, Varkenslappen, Wentelteefjes. DINSDAG: Tomatensoep, Rollade. Sa- foyekool. Aardappelen, Vruchten. WOENSDAG: Haché. Bieten, Aardappe len, Vanillevla met bitterkoekjes. DONDERDAG: Kalfsgehakt, Winterwor telen. Aardappelen. Chocoladevla. VRIJDAG: Rijst, Gekookte eieren, Kerry saus, Griesmeelpudding met abrikozen. ZATERDAG: Dikke groentesoep, Drie in ce pan. ZONDAG: Kop bouillon. Ossenhaas, Aardappelen, Brusselseh lof, Ananaspud- VEGETARISCHE MENU'S. 1 Gebakken eieren, Spinazie, Aardappelen, Citroenrijst met vanillesaus. Bruine boonensoep, Bieten, Aardappelen. Sinaasappelvla. Zuurkoolschotel, Pannekoekjes, Vruchten Stamppot van rauwe raapsteeltjes, Rijstebrij met pruimen. EENIGE MAALTIJDEN VOOR DRUKKE DAGEN, Rijst met eieren en kerrysaus. Benoodigdheden6 ons rijst, 1L. water, ?y'. 1 L. bouillon van 4 blokjes, 60 gr. 50 gr. boter, 'h eetlepel kerry, 1 'Anke ui, "/t kopje melk, 8 eieren. Bereiding: De lijst wasschen en gaar •■(ken in het water met wat zout. De ui snipperen, met de kerry in de boter bak sen tot ze licht geel is. De bloem er bijdoen, °an langzaam, onder goed roeren de bouil- r? er kleine beetjes tegelijk bijgieten. Tyttelk toevoegen, en de saus 5 minuten ™°r laten koken. Daarna zeven. De eieren 'u minuten koken, pellen en halveeren. De rijst overdoen in een kom, die met water omgespoeld is. Deze op een grooten schotel keeren, een deel van de saus er over schen ken, de eieren er omheen leggen en de rest van de saus in de juskom er bij geven. In den zomer wat tomaten, of komkommersla erbij geven, 's winters wat dunsel of an- dijviesla. Witte boonen met tomatensaus. Benoodigdheden: 1 pond witte boonen, 'U lepel zout, 2 groote uien, 1 blikje tomaten puree, 3 bouillonblokjes, 3/4 L boonen water, zout, peper, 4 ons rookspek. Bereiding De boonen uitzoeken en was schen, Ze 24 uur laten weeken, en met het weekwater en zout gaar koken. Het spek in dobbelsteentjes snijden, de schoonge maakte. gesnipperde uien er bijdoen als het spek uitgesmolten is en samen lichtbruin bakken. De tomatenpuree toevoegen, 3/4 L, boonenwater er bijgieten en de massa met maizena binden. Op smaak afmaken met wat peper en zout De 'boonen er doorroeren en samen voorzichtig goed warm laten worden. Een kropje sla of wat dunsel er bijgeven Macaroni met poulet en kerry saus (tomatensaus). Benoodigdheden: 1 pond macaroni, 3 ons kalfspoulet, 'h ons kalfsgehakt, 1 ui, V: eetlepel bouillon voor de saus, peper, zout, noot, beschuit, 50 gr. bloem, 50 gram boter. Bereiding: Het poulet wasschen en op zetten met ruim 1 L. kokend water en wat zout. Pl.m. 1 uur zachtjes laten koken. De in stukjes gebroken macaroni er bijdoen en 'h. uur meekoken. Het gehakt aanmaken, er balletjes van maken en 1/4 uur mee koken. De bouillon er afgieten (dit moet nu pl.m. 3/4 L. zijn), het vleesch en de maca roni dichtdekken en van de bouillon met ui, kerry, boter en bloem een niet te dikke saus maken, zooals aangegeven is in het eerste recept Als de saus gezeefd is, het vleesch en dé macaroni er doorroeren. Inplaats van kerrysaus kan men toma tensaus maken. Den inhoud van 1 blikje to matenpuree verdunt men dan met de afge- schonken bouillon en maakt met boter en bloem de saus. Op smaak afmaken met wat peper en citroensap. Zuurkoolschotel met ham. (Als toespijs vruchten of compote) Benoodigdheden: 1 KG. zuurkool, l'/i KG. i aardappelen, 3 ons schouderham, melk, boter, paneermeel, zout. Bereiding: De zuurkool afspoelen en gaar koken in weinig water met wat zout (3/4 uur). Van de aardappelen met melk, wat boter en zout puree maken. De ham klein snijden. In een vuurvasten schotel telkens om beurten een laag zuur kool, ham en aardappelpuree leggen. Zor gen, dat de bovenste laag uit puree bestaat. Hierover wat paneermeel strooien, een paar stukjes boter er op leggen, en den schotel in den oven bruin laten worden. Kerryrijst. (Als toespijs vruchten of compote). Benoodigdheden: 4 ons vleeschresten, 4 ons rijst, 1 lepel zout, 1 L. water, 1 groote ui. 1 eetlepel kerry, 4 lepels boter, 3/4 L. bruin van jus verdund met water, of bouil lon. Bereiding: De rijst wasschen, opzetten met kokend water en zout en gaar koken. De gesnipperde ui in de boter met de kerry bruin bakken, het gemalen vleesch, de ge kookte rijst en het vocht er doorroeren en op smaak afmaken met wat zout. Naar ver kiezing alles overdoen in een vuurvasten schotel, paneermeel er over strooien, wat stukjes boter er op leggen en den schotel 10 minuten In den oven zetten. Wil men de rijst in kranten, of in de hooikist koken, dan neemt men 2 maal zooveel water als rijst, laat 6 minuten op het "gas doorkoken, en zet de voor 3/4 gevulde pan l'/i uur in de hooikist, of pakt haai' in 10 groote kranten Op speciaal verzoek plaatsen we nog maals het recept voor Ontbijtkoek Benoodigdheden: 'h pond bloem, '/i pond basterd suiker, 2 theelepels kaneel, 1 thee lepel nagelgruis, 1 theelepel nootmuskaat, li theelepel zout, 2'/; theelepel bakpoeder Naar verkiezing: 'h ons rozijnen, 'h ons krenten, 'h ons oranjesnippers, pl.m. 2 d.L. melk. Bereiding: Alle ingrediënten met elkaar vermengen en met de melk een stevig deeg maken, dat wat dikker moet zijn dan cake deeg. Naar verkiezing de krenten en rozij nen en snippers er door roeren. Het deeg overdoen in een met boter besmeerden cakevorm, en de koek in pl.m. 11/4 uur gaar en bruin bakken (matige oven). In het begin onderwarmte. daarna boven- warmte. Mocht de koek te bruin worden dan eeii beboterd papier er opleggen. De kook is gaar als men er met een breinaald in prikt en er geen deeg meer aan de naald blijft kleven. Soms gebeurt het weieens, dat het op de een of andere slaapkamer verschikkelijk tocht, of dat een der huisgenooten zeer vatbaar is voor kouvatten En in die geval len is natuurliik een scherm voor het raam onmisbaar. Wist u wel, dat u een aardig scherm goedkoop en geheel naar uw smaak zelf kunt maken? Onze eekendng geeft er u twee naar keuze. We koopen de ramen in een waren huis. hoog 1.50 M breed 70 cM. is de meest gangbare maat. En als u andere maten wenscht. kunt u het geraamte bij een timmerman laten maken. De schar nieren. die pas aangebracht worden als het heele scherm klaar is, zijn eveneens voor weinig geld te koop. We maken het scherm in drie deelen en overtrekken dus de ra men een voor een met papier of met doek Als we papier kiezen, moet he: sterk per- kamen» zijn. wit of geel. dat we bij zaken in sciiildersfournituren kunnen koopen Het is verkrijgbaar in vellen van 1 M bi.i 1.50 M. We snijden het vel op maat (iets grooter dan het raam) doopen het vel in de badkuip of bevochtigen het flink met een spons Daarna slaan we het even uit en bevestigen het nat met punaises op de zij kan'dl van het raam. We laten wat ruimte tusschen de punaises, om ook het vel aan den achterkant te kunnen bevestigen Als het droog is, zit het perkament zoo strak als een trommeltje! We kunnen natuurlijk het scherm ook overtrekken met wit of ge kleurd linnen of katoen Op verschillende manieren kunnen we tenslotte een smaak volle versiering aanbrengen. Links ziet u b v een scherm voor een kinderkamer, dat een sterrenhemel voor stelt Het is overtrokken met donkerblauw katoen en versierd me' zilveren sterren. Een handige moeder plakt er desgewenscht nog een paar maantjes en kleinere sterre tjes op. En het rechtsche srherm is van geel perkament versierd met netwerkjes va:i donkerbruine of zwart' wo' r? verstoring •wordt eerst heelemaal afgemaakt en dan met een enkel steekje van boven en oozij aan het scherm bevestigd.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9