STADSNIEUWS De nagedachtenis van Dr. Murk Jansen geëerd WOENSDAG 2 MAART 1938 No. 23906 Het vonnis tegen Niemöller HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 79sfe Jaargang Drie qeneesheeren Koninklijk onderscheiden Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cis. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd ztjn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets, bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.35 per week f.0.18 Franco per post f. 2:35 per maanden -p- portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mnd.> Foto Van Vliet. Het oogenblik waarop mevr. dr. Murk Jansen den gevelsteen onthult. Door het plaatsen van een gevelsteen in zijn woning. Gisteren, den dag, waarop juist drie jaar gleden de vermaarde Leidsche orthopae dist en directeur van de Anna-kliniek dr. Murk Jansen overleed, hebben oud-patiën- ten zijn nagedachtenis geëerd door in den Sevel van zijn vroegere woning, Boerhaave- laan 3 een eenvoudigen steen aan te brengen toet het inschrift: „In dit huis leefde en *erkte de orthopaedist dr. Murk Jansen, stichter en leider van de Vereeniging voor Misvormden en van de Anna-kliniek. Overleden den lsten Maart 1935" welken Meen zij hebben aangeboden aan het be stuur der Ver. voor Misvormden. De groote ^nvoud. welke wijlen dr. Murk Jansen ken merkte, kwam ook in dit posthume eerbe toon treffend tot uitdrukking. Ge plechtigheid vond plaats in tegen woordigheid van mevr. de wed. dr. Murk Jansen, het bestuur der Ver. voor Misvorm ende directie en het personeel der Anna- uiniek en een aantal oud-patiënten, na- toens welke laatste categorie het woord Jerd gevoerd door den heer D. W. Bode uit pnissel. De heer Bode wees erop, hoe het 'totiatief tot deze hulde is genomen door ain dochter, mej. Coba Bode, die, evenals toovele anderen, aan dr. Murk Jansen te •knken heeft, dat zij weer kan gaan en staan. Hij betoogde verder zijn groote er- Jtotelijzheid aan de vele oud-patienten, die 'togaarnc hun medewerking verleenden om JPdeze wijze uiting te geven aan hun blij- J*nde dankbaarheid jegens wijlen dr. Murk Jansen, zoomede aan het bestuur der Ver. Jtor Misvormden, dat bij de uitwerking van plan behulpzaam was. Vervolgens begaf ft gezelschap zich naar buiten, waar mevr. If-Murk Jansen het doek verwijderde, dat dusverre den steen, welke boven de deur j^agebracht, voor het oog verborgen Teruggekeerd op de plaats van samen- r*~"i gedenksteen, welke in hooge mate er toe zal bijdragen om den naam van wijlen dr. Murk Jansen in de herinnering te doen voortleven. Deze naam. aldus spr.. zou ook zonder dit tastbaar blijk van dankbaarheid der oud patiënten niet verloren zijn gegaan, want de man, dien wij hier gedenken, heeft door zijn werk zijn naam voor de vergankelijk heid bewaard. Ieder, die de moderne ortho- paedie bestudeert, leert hem kennen als een der baanbrekers op dit gebied. De bijzon dere waarde van deze daad is gelegen in het feit, dat zij tot stand kwam op initia tief van zijn oud-patiënten. Zij is in de eerste plaats van beteekënis voor mevrouw dr. Murk Jansen, doch daarnevens voor allen, die den overledene gekend hebben. Een grootere waardeering van zijn nage dachtenis dan spreekt uit dit blijk van sympathie is niet mogelijk. Het zal blijvend getuigen van ons aller warme sympathie jegens den hoogstaanden mensch. den idealist en den eerlijken en trouwen vriend, die dr. Murk Jansen is geweest en zooals wij ons hem allen zoo gaarne herinneren. De heer Beman besloot zijn treffend woor'' mrt dan': aan allen, die het initiatief van den heer Bode tot een feit maakten. I ^"ormden, ir. A. G. Bosman het comité 1,1 oud-patiënten voor den aangeboden Nieuw materiaal op de lijn AmsterdamRotterdam v.v. Mei ingang van 1 April a.s. Onze spoorwegmedewerker meldt: Naar wij vernemen zal het nieuwe elec- trisohe materiaal, dat van 15 Mei af op het geëlectrificeerde middennet dienst zal doen, van 1 April as. af op de baan vakken Amsterdam-Leiden-R'dam 1 naast het oude materiaal in dienst worden gesteld. Het gisteren den heer Baak bij zijn afscheid als inspecteur L.O. aangeboden album, \verd vervaardigd in de boekbinderij Versneij, Oude Rijn. aanleiding van de uitoefening van zijn beroep in het openbaar voor een men- schenmenigte, in een kerk of op een De zeven maanden vesting straf zijn door het voorarrest voldaan. Het bijzondere gerechtshof te Berlijn heeft hedenmiddag het vonnis tegen ds. Martin Nie- moeller geveld. De beklaagde werd wegens voortgezet ver grijp jegens paragraaf 130 a., artikel 1 van het Wetboek van Strafrecht veroordeeld tot ze ven maanden gevangenis straf. Voorts werd hij wegens vergrijp tegen de verordening van 28 Februari 1933 veroor deeld tot een geldboete van 500 M. en wegens een verder gelijk vergrijp tot een geld boete van 1500 M. De vestingstraf en de 500 M. geldboete worden geacht door het voorarrest te zijn voldaan. In plaats van de boete van 1500 M. komt, ingeval van nïet- betaling, een gevangenisstraf van drie maanden. Paragraaf 130a artikel 1 van het wet boek van Strafrecht is de zgn. kansel paragraaf. De tekst hiervan luidt als volgt: „Een geestelijke of ander bedienaar des woords, die in uitoefening of naar Ds. Niemoeller. andere voor religieuze bijeenkomsten bestemde plaats voor verscheidene toe hoorders aangelegenheden van den staat op een den openbaren vrede in gevaar brengende wijze tot onderwerp maakt van een proclamatie of bespre king, wordt bestraft met gevangenis- of vestingstraf tot ten hoogste twee jaren". De'verordening van 28 Februari 1933, op grond waarvan Niemoeller tot gèld- boeten veroordeeld is, is de verorde ning tot bescherming van den staat. Ds. Niemoeller is tevens veroordeeld tot betaling der kosten van het proces. Men verwacht, dat hij onmiddellijk op vrije voeten zal worden gestold. I Tot Commandeur in de Huisorde van Oranje. H. M. de Koningin heeft be noemd tot Commandeur in de Huisorde van Oranje: le. bij bevordering Dr. C. L. de Jongh, te 's-Gravenhage; 2e. Dr. C. T. van Valkenburg, te Amsterdam; 3e. Dr. I. de Groot le 's-Gra venhage. Gelijk bekend, waren de geneesheeren Dc Jongh en De Groot belast met de behandeling van Prinses Juliana bij de geboorte van Prinses Beatrix, terwijl Dr. van Valkenburg de geneesheer was van Z. K. H. Prins Bernhard, gedu rende den tijd, dat hij, na zijn auto ongeval, verpleegd werd in het Burger- ziekenhuis te Amsterdam. [fcW" NICUW/ LEIDSCHE SCHOUWBURG. pu'oliek voor de jury-taak gezet. Of dit echter hier goed gezien was, betwijfelen we, want het publiek weet alles, wat ge beurd is en zou daardoor vermoedelijk tot een andere uitspraak zijn gekomen. Het gegeven is overigens een geestige, nu en dan zelfs rake persiflage van onzen ■modernen" tijd. Met lichte ironie wordt ons de spiegel voorgehouden der mensche- iijke lichtzinnigheid. Nergens krijgt deze „schildering, der zeden" een dieperen ach tergrond, het blijft allemaal aan de opper vlakte, maar bereikt zoodoende tocti het doel: luchtige spot met fouten van den tijd kan soms zelfs van meer invloed zijn dan een diepzinnige geeseling van een euvel, die vermoeit. Van vermoeienis is hier geen sprake. Het publiek drijft zonder inspanning mede in den stroom van dit blijspel. Een bekoorlijke vrouw is van haar eersten man gescheiden om futiliteiten en heeft zich hals over kop in een nieuw huwelijk gestort. Een misgreep, die zich spoedig wreekt. En weer wordt een eisch tot echt scheiding gesteld, die bevorderd wordt door den president van het echtscheidingshof, omdat hij zelf no. drie hoopt te worden. Bedoeling van de echtscheiding is echter te hertrouwen met den eersten echtge nootDank zij een onschu'dig«pyama- scène, waarin de laatstgenoemde eiseheres compromitteert in het oog der jury. wordt de eisch afgewezen. Het gevolg, daaraan laat de auteur tenslotte weinig twijfel over. zal echter zijn. dat mevrouw heel wat min der standvastig zich toont als zij zich aan vankelijk voordoet in haar voornemen voortaan alleen voor en met haar zoon te BINNENLAND. Parlementair Overzicht der Eerste en Tweede Kamer. (3e Blad). Voorstel tot wijziging der Tabakswet. (3e Blad) Treurig ongeval met doodelijken afloop te Medan. (Binnenland, 3e Blad). Malversaties bij de Thermion Radiolam penfabrieken te Lent? (Gemengd, 3e Blad). De Indische sportvliegers in ons land (Laatste Berichten, 2e Blad). BUITENLAND. Een rede van Goering wekt nieuwe span ningen. (Buitenland, le Blad). Actie in Oostenrijk voor de onafhanke lijkheid. (Buitenland, le Blad). Naar een compromis tusschen Senaat en Kamer in Frankrijk? (Buitenland, le Blad). Het nieuwe groote proces in Rusland be gonnen. (Buitenland, le Blad). Overleden is de Italiaansche dichter- krijgsman d'Annunzio. (Kunst, 3e BI.) Onder invloed van een heden morgen over Schotland gepas seerde storing zal de wind ten onzent toenemen, vooral in het Noorden. De regenkansen blijven echter klein. Met tijdelijk betrokken tot zwaar bewolkte lucht is opklaring en eenige stijging van temperatuur waarschijnlijk. Aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Holland werd vanmor gen geseind „Weest op uw hoede". leven, en een liaison zal aangaan met den eersten echtgenoot. Ziedaar in het kort de inhoud van deze ironiseerende comedie, een zuiver amuse- mentsstuk, dat als zoodanig waardeering verdient en het ook gevonden heeft in de over het geheel slechts matig bezetten schouwburg. Mede tengevolge van de goede en vlotte vertolking, door het Hdfstad-Tooneel er aan gegeven. Voor Annie van Ees is de rol van lady Hilda als geknipt en met haar buigzame, donkere stem, die zoo plotseling een ander accent kan doen hooren, heeft zij hier gewoekerd. Een bouquet was een verdiende hulde. Naast haar zij in de eerste plaats Theo Frenkel geprezen als eerste echtgenoot, maar ook Ludzer Eringa als tweede en vooral Adolphe Engels als hopende derde waren puik op dreef. De laatste typeerde den president van het Hof allergeestigst. Anton Roemer en Piet Bron waren de twee vechtende advocaten en Cor Dom- melshuizen gaf relief aan een butler. VER. ROTTERD. HOFSTAD-TOONEEL. Hilariteit in de rechtzaal, blijspel in 3 bedrijven van Hugh Mills. Ouder-gewoonte heeft de afd. Leiden van het Nederlandsch Tooneelverbond haar leden gisteravond weer een voorstelling aangeboden, die ook voor het publiek toe gankelijk was. De keus van het stuk was ditmaal een hulde aan de lichte Muze: een Engelsoh blijspel, dat zijn oorsprong vindt in de sensatie-zucht der Engelschen inzake echtscheidingsprocessen in de rechtzaal.1 De rechtzaal kan ongetwijfeld een dank- j •baar object zijn voor tooneelwerk, de laat ste jaren hebben het overtuigend bewezen. Etelijke stukken hebben aangenaam bezig gehouden en geboeid. Aangenaam bezig gehouden heeft ook Hugh Mills' „Hilariteit in de rechtzaal", doch o.i. juist het meest in het eerste en derde bedrijf, die niet ia de rechtzaal spelen. Voor ons, niet-Engelschen, is het proces, al is de dialoog geestig, wat al te zeer indringerig" zelfs al worden wij als De scène in de rechtzaal: links de president (Adolphe Engels), in de bank Annie v. Ees

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1