PHI UPS* LAMPEN SGuMwiïe&iuuaj dam €uh aaus €06*009! BINNENLAND Wile Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 1 Maart 1938 Derde Blad No. 2390S GEMENGD NIEUWS (Ingez. Med.) Mr. S. E. J. M. van Lier overleden. Advocaat-generaal bij den Hoogen Raad. Wijlen mr. S. E. J. RL van Lier. Od 62-jarigen leeftijd is te Den Haag plotseling overleden mr. S. E. J. M. van Lier, advocaat-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden. Mr. van Lier is te Utrecht geboren 26 December 1875, Hij studeerde aan het O"mnasi 11 m te Utrecht en voorts aan de .diversiteit aldaar. Hi1 vestigde zich in zijn ortestad als advocaat en procureur en &s tevens advocaat bij het Hoop. Militair terechtshof. dat toen nog in Utrecht ge- iBtigd was. In 1906 verhuisde mr. van Lier naar Groningen, waar hij benoemd was tot ambtenaar bij het OJVI. Een jaar later trad hij in dezelfde functie od in Haarlem, waar hij bleef tót 1913. In laatstgenoemd jaar rerd mr. van Lier benoemd tot substituut- otiicier van Justitie te Almelo, in 1918 tot aibstituut ofifcier van Justitie te Rotter dam. In 1927 ging hii naar Almelo terug, wans als Officier van Justitie. In hetzelfde laar werd de thans ontslapene geroepen 'ot het hooge ambt van advocaat-generaal bij den Hoogen Raad. Mr. van Lier was iemand met een zeer ooogs.aand karakter, een in alle opzichten ®ve figuur, een man met groote gaven van hoofd en hart. die voor velen een steun en toeverlaat was. Ook bij het college, waar hij dagelijks ziin moeilijk werk verrichtte, Eenoot hij groote achting. De begrafenis van het stoffelijk overschot h vastgesteld od Donderdag a.s. half 3 op 1'euw Eik en Duinen. De Economische Raad. De nieuwe samenstelling. Bij Kon. Besluit van 21 Februari 1938 met ingang van dien datum aan de joden van den Economischen Raad: prof. J; I. P. de Vooys. te Arnhem, tevens voor- ^r- E- Heldring te Amsterdam, te- onder-voorzitter; mr. D. Beaufort, to Utrecht; mr. H. Bijleveld, te Amster dam; prof. ma*. W. A. Bonger, te Amster dam; prof. mr. G. W. J. Bruins, te Was- ïï??1'. pro*- mr* P* A- Diepenhorst, te Amsterdamir. A. Groothoff, te Amers foort; prof. H. A. Kaag. te Tilburg; mr. ILTan Manen, te Zeist; J. A. Stokdijk, te ™tterdatn; mr. L. J. A. Trip, te 's-Gra- voithage; prof. dr. F. de Vries, te Rotter dam; chr. J. I. M. Weiter, te 's-Graven- hage en C. J. Ph. Zaalberg, te ss-Graven- 9P baun verzoek eervol ontslag als wodanig verleend, onder dankbetuiging ver de in hun functie bewezen diensten, in gemeld Kon. Besluit zijn benoemd •h den Economisohen Raad tot lid en oorzitter prof. ir. I. P. de Vooys, te Arn- aom; tot lid en ondervoorzitter mr. L. J. a rnp, te 's-Gravenhage; tot leden: Zijne aoiunk]- Hoogheid Bernhard Leopold Fre- dorik Everhard Julius Coert Karei Godfried li- prïns der Nederlanden, prins van wppe-Biesterfelddr. J. van Beurden, bui tgewoon lid van den Middenstandsraad o Heeswijk; prof. mr. G. W. J. Bruins, te wassenaar; J. B. van der Houwen van r™t, te 's-Gravenhage; mr. W. G. T. te Wassenaar; prof. H. A. Kaag, Bn~r1>urg; van der Lende, lid van den ■mogen Raad van Arbeid, te Amsterdam; Mansholt, te Glimmen (bij Gronin- prof. dr. G, Minderhoud. te Wage- °wgen; prof, dr. Z. W. Sneller, te Rot- T™3®; prof. dr. F. de Vries, te Rotter- pfW; J. Wilschut, te Rotterdam en C. J. v"; Zaalberg, voorzitter van den Nijver- ■tosraad, te 's-Gravenhage. De bestrijding der werkloosheid. Krachtig streven tot beperking der overuren. De R.P.D. meldt; Tot de onderwerpen, welke de door den Minister van Sociale Zaken ingestelde zg. W erkcomm issie Werkloosheidsbestrijding mede in onderzoek heeft genomen, behoort het vraagstuk van het overwerk. De com missie is voornemens in de verschillende bedrijfsraden en bedrijfPcommissies. voor zoover de desbetreffende bedrijfstak zich daarvoor leent, dit onderwerp een punt van bespreking te doen uitmaken. In afwachting van het resultaat dezer besprekingen heeft de Minister van Sociale Zaken intusschen, op voorstel van de werkcommissic, zich tot de drie centrale werkgeversorganisaties gewend met een schrijven, waarin reeds thans de aandacht der werkgevers erop wordt gevestigd, dat de bestrijding van de werkloosheid in niet onbelangrijke mate gediend zou kunnen worden door beperking van het aantal overuren. De minister is blijkens deze aanschrijving voornemens krachtig voort te gaan in de richting van vermindering van het overwerk. Zijn volle effect zal dit streven intusschen slechts kunnen heb. ben zoo wordt opgemerkt indien het weerklank en steun vindt ook in de kringen der werkgevers In verband hiermede wijst de minister erop. dat ingeval van druk e of andere bijzondere omstandigheden door samen werking van .overheidsorganen en belang hebbenden dikwijls wegen gevonden kun nen worden welke het verrichten van over werk overbodig maken en leiden tot te werkstelling, zij het soms voor slechts kor ten tijd, van extra-personeel. Naar de meening van den minister valt niet te ontkennen, dat in verschillende gevallen, vooral bij seizoendrukte, een ze kere sleur aanleiding geef; tot het vragen van overwerkvergunningen. Wanneer iedere werkgever ingeval van voorzienbare drukte tijdig overleg pleegde met de organen der openbare arbeidsbemiddeling, zou reeds veel gewonnen zijn. Naar aanleiding van de herhaaldelijk maar naar het oordeel van den minister niet steeds terecht geuite klacht, dat weliswaar bij de arbeids beurzen talrijke werkloozen staan in geschreven. maar dat daaronder slechts zelden de vereische vakbekwame en .geroutineerde werkkrachten zijn te vinden, wordt voorts de aandacht ge vestigd op de mogelijkheid, om langs den weg van herscholing, overbrug gingsregeling p.d. aan die bezwaren tagenmoet te komen. De minister is van meening, dat er op het gebied van deze en soortgelijke regelingen ter beperking van het over werk, talrijke moeilijkheden gelegen zijn. welke nog lang niet ziin uitgeput. Omtrent al dergelijke aangelegenheden zullen de betrokken overheidsdiensten de arbeidsinspectie, de rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling en de afdeeline werkverschaffing en steun- verleening van het Dep. van Sociale Zaken gaarne tot overleg en waar mogelijk, tot medewerking en hulp bereid gevonden worden. Met. aandrang geeft de Minister derhalve het. bedrijfsleven in overweging zich in voorkomende gevallen daartoe tijdig met die organen in verbinding te stellen. BE heer J. d. c. van dokkum t tisf den oud€r<iom van ruim 69 jaar is j toren te Wageningen overleden de heer van a van Hokkum, oud-bibliothecaris ae Lanübouwhoogeschool aldaar. Bespreking der voorontwer pen van minister Romme. Op de buitengewone vergadering van het R.K. Werkliedenverbond. Het R.K. Werkliedenverbond hield giste ren te Utrecht een huishoudelijke ver bondsvergadering ter bespreking van de door den Minister van Sociale Zaken, prof. mr. C. P. M. Romme, bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakte vooront werpen van wet terzake den arbeid van de gehuwde vrouw, de werkloosheidsverzeke- kering en de kinderbijslagverzekering. De voorz., de heer A. C. Bruyn. deelde o.a. mede, dat een verbondscommissie be noemd is, welke een model-collectief con tract zal ontwerpen, verband houdende met de wet op de verbindendverklaring van collectieve arbeidsovereenkomsten. Uit de besprekingen over de voor ontwerpen van wet bleek, dat de ka tholieke arbeidersbeweging met groote instemming en sympathie het vooront werp houdende beperkende bepalingen van den arbeid der gehuwde vrouw be groet, waar voldaan wordt aan een ja renlang in de kringen der katholieke arbeidersbeweging levend verlangen. Jarenlang is door de beweging gewerkt aan de totstandkoming van een sociale wetgeving, die grootendeels ten doel had vrouwen- en kinderbescherming en uiteindelijk gezinsbescherming. Dit voorontwerp zet de kroon op het werk van meer dan 40 jaren, verricht ter verwezenlijking van dien zeer voorna- men eisch van het program der katho lieke arbeidersbeweging: „de gehuwde vrouw uit de fabriek". Maar het is vooral op principieele gron den, dat de katholieke arbeidersbeweging zich verklaart tot een d'er sterkste voor atanders van dit voorontwerp. Een commissie ad hoc had het verbonds- bestuur terzake het voorontwerp gerappor teerd en enkele opmerkingen gemaakt, waarin de vertegenwoordigers van het ver bond in den Hoogen Raad van Arbeid voor lichting en documentatie bij de vervulling van hun taak kunnen zien. Bedoelde opmerkingen zijn als volgt sa men te vatten: le. Er worde naar gestreefd, dat tus- schen de gehuwde vrouw in het parti culier bedrijf en de gehuwde vrouw in het overheidsbedrijf, gelijkheid van positie wordt gebracht in dezen zin, dat voor beiden op dezelfde gronden van gezinsbescherming verbod van ar beid wordt voorgeschreven. 2e. Hoewel de bepaling, dat de in concubinaat levende vrouw voor deze wet gelijk gesteld wordt met de ge huwde vrouw, principieel verwerpelijk moet worden geacht, kan deze bepa ling moeilijk worden gemist, omdat anders aan de concubine een prae zou worden gegeven boven de gehuwde vrouw. Overweging verdient het mis schien in de wet te spreken over, die „geacht wordt in concubinaat te leven" opdat de bewijslast worde omgekeerd en de concubine zelve moet aantoonen, dat zij niet in concubinaat leeft. 3e. Om te voorkomen, dat de werk loosheid van den man die overigens valide is, als motief worde gebruikt om de vrouw geheel of gedeeltelijk als kost- winster te doen beschouwen, zal het wenschelijk zijn art. 3 van het voor ontwerp grootendeels te. schrappen. In overweging werd gegeven, dat de aller armsten, die gedupeerd worden, in dit geval door een, bijslagregeling bij wijze van overgang worden ge holpen. Uitvoerige besprekingen werden gehou den over het voorontwerp inzake de werk loosheidsverzekering. waaromtrent het ver- bondsbestuuT in een nota de vergadering vooraf zijn zienswijze had kenbaar ge maakt. Van de verschillende opmerkingen en vastgestelde richtlijnen zij de volgende ge memoreerd Er bestaat in het R.K. Werkliedenverbond geen verschil van meening over de vraag of een wettelijke regeling der werkloos heidsverzekering nocdig is. Het verbond be antwoordt die vraag bevestigend. Op meer aan één grond wordt aanvaard, dat de ver zekering verplichtend wordt gesteld. De werkloosheidsverzekering is te be schouwen als een onderdeel der sociale ver zekering. welke zooveel mogelijk bedrijfs- gewijze door de bedrijfsgenooten, met uit sluiting van het overheidsorgaan, dient uitgevoerd. De bevoegdheden, welke de minister voor zich in het voorontwerp reserveerde, acht liet verbond zich te breed gedacht. Bepleit werd op bedrijfsorganisatorische, commercieele en historische gronden, dat de uitvoering, administratief en technisch in handen dient te blijven van het in het verleden vrijwillig gegroeide uitvoerings apparaat: de arbeidersvakbeweging. De vergadering achtte voor dezen tijd de grens tusschen „normale" en „abnor male" werkloosheid onmogelijk te trekken en mitsdien de eischen in het voorontwerp gesteld om uitkeering te verkrijgen veel te hoog gesteld. Zij meende, dat deze aan merkelijk dienen verlicht. In de wet dienen minima opgenomen omtrent uitkeeringsduur, enz. De verga dering sprak zich uit voor premiebetaling door werkgevers en abeiders, alsook voor subsidieering der kassen door de overheid. Het voorontwerp terzake de kinderbij- slagveTzekering zal in de vervolg-verbonds- vergadering worden besproken. HET GEAUTOMATISEERDE INTER- LOCALE TELEFOONNET. De aansluiting van den Haag. De Haagsche gemeenteraad heeft beslo ten f. 900.000 beschikbaar te stellen voor de aansluiting van 's-Gravenhage aan het ge automatiseerde interlocale telefoonnet. KONINKLIJK BEZOEK AAN DE NED. TENTOONSTELLING TE CAIRO. Men meldt ons uit Cairo: H.M. de Kon.-Moeder Nazli en HH. KK. HH. de prinsessen Faiza, Faika, Fatheya en Fawzeya met klein gevolg, hebben de Ne- aerlandsche tentoonstelling te Cairo met een bezoek vereerd. Bij aankomst werd H. M. ontvangen door gravin van Bylandt, echtgenoote van den Nederlandschen zaakgelastigde in Egypte. Laatstgenoemde stelde daarop eenige dames van het Egyp tische Comité en den secretaris-generaal van de tentoonstelling, den heer F. J. W. J. Scheurleer, aan Hare Majesteit voor. Oe heer Scheurleer leidde de Koningin rond en gaf de noodige inlichtingen. DE HEER SOHLBERG VERTROKKEN. De Finsche zaakgelastigde naar zijn land teruggekeerd. De Finsche zaakgelastigde a.i. te 's-Gra- venhage, de heer E. B. Sohlberg, heeft na een verblijf van ongeveer 3 jaar, gister avond met den Berlijnsehen nachttrein ons land verlaten. Gisterochtend heeft mr. Patijn den heer Sohlberg medegedeeld, dat H. M. de Koningin den vertrekkenden di plomaat het Commandeurskruis in de Orde van Oranje-Nassau heeft toegekend en mr. Patijn heeft den heer Sohlberg de ver sierselen aan deze orde verbonden, uitge reikt. Den heer Sohlberg wacht in Finland een nieuwe taak. want zijn regeering heeft hem benoemd tot hoofd van de afdeeling politieke zaken van het departement van buitenlandsche zaken te Helsingfors. De nieuwe gezant van Finland in ons land. de heer A. L. Aström, die ook bij den 3elgischen koning geaccrediteerd zal wor den, kan in den loop van de maand Mei hier verwacht worden. De heer Astrom zal ae helft van het jaar te Brussel en de an dere helft te 's-Gravenhage wonen. Onder hen die den heer Sohlberg uitge leide deden was de heer A. J. Th. van der Vlugt, consul van Finland te s-Gra venhage en voorzitter van de vereeniging Nederland—Finland Auto te Rilland Bath in brand gevlogen. Bestuurder om het leven gekomen. Op den Rij-kisstraatweg te Rilland Ba<fch, ter hoogte van den spoorwegovergang, is gisteravond tegen kiwart over zeven een personenauto met een vaart van zeventig kilometer tegen een onverlicht langs den weg staande vrachtauto gereden. Onmiddellijk na de botsing vloog de auto in brand. De bestuurder, de heer S. Francken uit Bergen-op-Zoom wist zich niet meer uit den wagen te be vrijden en kwam om het leven. Eenige omwonenden, die op het geluid van de botsing kwamen toesnellen, hebben nog getraoht met behulp van zand de vlammen te dooven, doch men is hierin niet geslaafd. De aanrijding was zóó hevig dat de auto ruim vijf meter terugschoot. Het stoffelijk overschot van het slacht offer, dat later geheel verkoold uit den wagen werd gehaald, is naar het lijken huisje van het Groene Kruis te Rilland Bath overgebracht. VRAGEN VAN TWEEDE KAMERLEDEN. Bewerkingspremie vlas. De heer Hilgenga vroeg aan den minister van Economische Zaken: Is het juist, dat voor den oogst 1938 de bewerkin'gspremie voor vlas is ingetrokken. Is het den minister bekend, dat voor de provincie Friesland van de opheffing van die bewerkingspremie wordt verwacht be langrijke vergrooting van het getal werk- looze landarbeiders en daardoor verzwaring van de fïnamcieele lasten van een aantal gemeenten wi.il veel vlas onbewerkt de provincie zal verlaten? Is verder den minister bekend, dat op heffing van voormelde premie tevens het gevaar in zich sluit, dat de arbeid van de ook met overheidsgelden tot stand geko men stichting voor warmwaterroterie in de provincie Friesland zal worden bemoeilijkt, zoo niet onmogelijk gemaakt? Wil de minister bii een bevestigend ant woord od voorgaande vragen alsnog ernstig overwegen, voor 1938 wederom een vlas- bewerkingspremie toe te staan? 9 9 Lage roggeprijzen. De heer Dieters, lid der Tweede Kamer, heeft aan den minister van Economische zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend: a. dat onze rogge, haver en gerst op het oogenblik op zoodanige lage prijzen zijn gekomen, dat een loonende productie on mogelijk is: b da; ondanks deze lage prij zen de verkooD van genoemde producten bijna onmogelijk is. zulks terwijl zoo veel mais in ons land aanwezig is da» dit pro duct reeds weer wordt uitgevoerd; c. dat de bedrijven, waar men deze granen niet kan verkoopen, eerstdaags, vaak groote. bedra gen moeten oobrengen ter betaling van de verschillende kunstmeststoffen? Is de minister bereid op korten termijn maatregelen te nemen waardoor aan dezen noodtoestand een einde wordt gemaakt? DRUKBEZOCHTE RECEPTIE VAN DEN HEER F. J. M. VAN OGTROP. In de bestuurskamer van de Ver. voor den Effectenhandel bestond gistermiddag na afloop van de beurs gelegenheid om den voorzitter, den heer F. J, M. van Og- trop. geluk te wenechen ter gelegenheid van zijn 70sf»n verjaardag. Vrijwel alle leden van de vereeniging voor den effectenhandel maakten van de gelegenheid gebruik om den jubilaris, die benoemd is tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, te complimentee- ren. Ook uit kringen van den handel, het hypotheekwezen en het scheepvaartbedrijf ontving de heer Van Ogtrop vele harte lijke gelukwenschen. Hr. Ms. KRUISER „GELDERLAND". Hr. Ms. kruiser „Gelderland", onder be vel van den kapitein-luitenant ter zee P. B. M. van Straelen, is gisteren te Ponta Delgada aangekomen. STAKING OP BOUWWERK TE SCHIEDAM Vanmorgen hebben 49 metselaars, werk zaam op een bouwwerk aan den Rotter- öamschen dijk te Schiedam, in verband met een loonconflict, den arbeid neerge legd. Er zou nl. den metselaars zes cent per uur minder worden uitbetaald dan bij collectieve arbeidsovereenkomst is vastge steld. Het werk, dat den bouw van 36 pan den omvat wordt uitgevoerd door den aannemer de firma van Dort en de onder aannemers de heeren Wetstein en Kruit hof te Schiedam. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den Minis ter van Justitie zal Vrijdag 4 Maart 1938 niet plaats hebben. TANKAUTO DOOR TREIN GEGREPEN. De gevaarlijke onbewaakte overweg. Gisteravond is een tankauto van de A.P.C., bestuurd door den heer G. uit Arnhem, op den onbewaakten spoor wegovergang te Heerde door een trein gegrepen. De bestuurder bleef onge deerd: de wagen werd ernstig be schadigd De heer G. kwam met den wagen uit Zwolle. Bij den overgang op den Zwolsche- weg keek hij naar links om zich te verge wissen, of hij veilig door kon rijden. Hij reed door, doch bemerkte op het laatste oogenblik, dat er van rechts een trein na derde. Hij probeerde nog, door vol gas te geven, den overweg te passeeren. De tank- auto werd evenwel aan de achterzijde door den trein gegrepen. De wagen sloeg om. doch de chauffeur kwam met den schrik vrij. De trein had eenige minuten vertraging. Het verkeer werd door de gemeente- en rijkspolitie omgelegd. HET DOODELIJK SCHOT TE DOESBURG. Het parket uit Arnhem heeft heden morgen te Doesburg een onderzoek inge steld naar de oorzaak van het overlijden van de gistermorgen met een schotwond in het achterhoofd, in de slachtplaats van een woning aan de Ooipoortstraat gevonden vrouw van den slager B. Het is gebleken dat hier sprake ia van. zelfmoord. De slager B.. die in hechtenis was genomen, is heden op vriie voeten gesteld. (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag). BUITENLANDSCH GEMENGD. Zoontje van rijken advocaat ontvoerd. 60.000 dollar losprijs gevraagd. De jonge Peter Levine, het zoontje van een rijken New Yorkschen advocaat, is se dert Donderdag j.l„ toen hij zich naar school begaf, verdwenen. De vader heeft gisteren verklaard, dat hij het verzoek heeft ontvangen, een losprijs van 60.000 dollar te betalen. KOUDEGOLF AAN DE ATLANTISCHE KUST. Aan de kust van den Atlantischen Oceaan heeft zich een ongewone koude golf voorgedaan. Tengevolge van den stormachtigen wind was het verkeer in de haven van New-York gedurende eenigen tijd stilgelegd. Ruim 20 personen werden gewond en talrijke gebouwen beschadigd. DUITSCH SOLDAAT GEDESERTEERD MET EEN PANTSERAUTO.' Naar de Paris Midi meldt, is Zaterdag morgen om zes uur een pantserauto, ko mende uit Duitschland. met groote snel heid te Waldisse op 20 K.M. ten Z. van Thionville de grens gepasseerd. Toen het voertuig zich reeds verscheidene kilometers od Fransch grondgebied bevond, stopte het, waarna de in allerijl gewaarschuwde grens bewaking kon constateeren. dat de wagen door een ieugdig Duitsch soldaz' bestuurd werd Deze verklaarde bii ziin verhoor dat hii in den nacht alvorens Frankrijk bin nen te komen, meer dan 100 KM. langs ongebaande wegen had gereden. De pant serauto. die van het laatste model was, werd in beslag genomen en de deserteur in arrest eesteld. Het is niet bekend, waarom de soldaat gedeserteerd is.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9