ELTAX AUTOBUS DOUWE EGBERTS IEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 1 Maart 1931 npyp. Korte Trajecten 5 cent SPORT De economische verhouding tusschen Indië en Nederland. Voordracht van mr. Hart. In een der bovenzalen van „Aimdcitia" hield mr. G. H. C. Hart, hoofd van de af- deeling handelspolitiek van het departe ment van Koloniën, en oud-directeur van het departement van Economische Zaken in Indië. gisteravond voor de leden van het departement Leiden van de Neder- landsche Maatsohappij voor Nijverheid en Handel een lezing over: ..De economische verhouding tusschen Nederland en Ned.- Indië". Dé voorzitter van het Leidsche Departe ment. de heer N. C, F. van Ginkel, sprak een inleidend woord. Mr. Hart begon met er op te wijzen, dat er in Indië, dikiwijls niet ten onrechte, ge klaagd wordt over gebrek aan belangstel ling in het moederland voor de Indische problemen. Gelukkig komt daarin, mede dank zij de Mij. voor Nijverheid en Han del, den laatsten tijd een verandering ten goede. Indien de crisis voor één land fnuikend ls geweest, zoo zeide spr., aan was zij dat wel voor Indië. Indië. dat op weg was een economisch belangrijk land te worden, zag zich door de instorting der wereldmarkt, plotseling den weg afgesneden en de In dische regeering werd voor schier onover- komenlijke problemen gesteld. De lands- ontvangsten daalden met ongeveer 300 millioen gulden en de uitgaven moesten in -gelijke mate worden teruggebracht. De werkloosheid steeg onrustbarend, groote 'bedrijven moesten worden stopgezet of belangrijk ingekrompen en bovendien be zit 'de Indische bevolking economisch na genoeg geen weerstandsvermogen. Met geldelijken steun kon de Indische regeering, zooals de Nederlandsche met werkloozen- en landbouwsteun dat hier deed niet helpen; de middelen ontbraken haar ten eenenmale. De Indische regeering heeft echter geen middel onbeproefd gelaten om de nooden te lenigen. Talrijke organisatorische en ordenende maatregelen werden genomen, zooals b.v. beperking der cultures, door internationale overeenkomsten en het slui ten van handelsverdragen, waardoor het mogelijk Was het volume van den export voor het overgroote deel te handhaven. De voedselpolltiek was een andere vorm van steun, die succes had. De rijstinvoer, ook in de z.g. magere maanden, werd zoo veel. mogelijk beperkt, door een betere distributie uit surplusgebieden. waardoor de Indische handelsbalans gunstig werd beïnvloed. De Indisohe producten vonden op bijna alle markten sterke handelsbe lemmeringen en daarbij kwam nog de de valuatie van de yen, waardoor de Japan- sche import sterk steeg. Andere landen zagen hierdoor een deel van hun Indisch afzetgebied verloren gaan, wat indirect v/eer nadeel opleverde voor den Indischen export naar die landen. Ai deze sterke handelsbelemmeringen hadden tot gevolg, dat er een streven ont stond gericht op systematische economi sche samenwerking tusschen Nederland en Indië. Op initiatief van dr. Colijn stel de men met succes pogingen in het werk om eikaar economische voordeelen te ver schaffen. zoo veel mogelijk trachtend die wederzijdsche voordeelen tegen elkaar te laten opwegen. Indië heeft zich, in tegenstelling met Nederland, direct loyaal aan dit strevén gehouden, dooh tenslotte en na vrij wat wrijving, is ook Nederland niet in gebreke gebleven en thans kunnen we zeggen, dat de prestaties voor beide landen vrijwel tegen elkaar opwegen. Het aandeel van Indië bestond inhoofd- zaak uit het instellen van contingentee- ringen o.m. ten behoeve van de Neder landsche nijverheid, met het gevolg dat de Nederlandsche invoer van 13.4% in 1935 steeg tot 16.7% in 1936 van den totalen Ir.dischen import; ruim 18000 Nederland sche arbeiders vonden door die contingen- teeringen werk. Nederland hielp Indië op verschillende manleren. De belangrijkste zijn wel het sluiten van de handels- en clearingverdragen met Duitschland, met de Vereenigde Staten, met Italië, de steun aan verschillende In dische producten (rijst, mals, suiker, vee koeken i en het bedingen van gunstige invoer-voorwaarden voor Indië in die lan den, waar de export naar Nederland groo- ter is dan onze import. Tenslotte heeft Nederland Indië een welvaartsbijdrage gegeven van f. 25 mil lioen, bestemd om op de zwaikste econo mische plekken in de Indische samenle ving steun te verleenen. Spr. geloofde niet, dat in de naaste toe komst veel nieuwe objecten ter bevorde ring van de economische samenwerking zullen worden gevonden. Wij zullen ons moeten bepalen tot het perfectioneeren en consolideeren, en waar mogelijk, afschaf fen van de thans geldende maatregelen, waarbij we er voor zullen moeten waken, dat speciaal de contlngenteerlngen niet verstarrend gaan werken. Tenslotte zeide mr. Hart van meening te zijn, dat de Nederlandsche fabrikant door een persoonlijk bezoek aan Indië, de Indische markt beter moet leeren kennen. Indië moet niet koopen wat Nederland maakt, dooh Nederland moet maken wat Indië wil koopen. In den loop van zijn rede merkte mr. Hart nog op dat de geest in Indië tijdens de crisis sterk is gewijzigd, wat geenszins wil zeggen, zooals men in Nederland zoo vaak gelooft, dat de houding van Indië t. o. v. het Rijk minder loyaal zou zijn ge worden. Het tegenovergestelde Is juist waar, doch Indië verlangt slechts dat hel als mondig en gelijkberechtigd deelgenoot in het Rijk wordt beschouwd; de wijze, waarop Indië getoond heeft eigen zaken te kunnen verzorgen en de crisis te kun nen doorworstelen, geeft het een brevet van bekwaamheid. Naar aanleiding van een vraag van den heer Drop zeide spr., dat Indië nop altijd de open-deur-politiek toepast, al heeft die open-deur dan in sommige opzichten dikwijls een gevolg van internationale overeenkomsten den vorm van een tourniquet aangenomen. Een vraag van den heer Guljé deed mr. Hart opmerken dat het nooit de bedoeling van de regeering is om van Indië een industrieland te maken. Indië is en zal ook altijd een uitgesproken agrarisch rijk blijven. Groot-industrie ls voor Indië over het algemeen niet belangrijk. Vooral van be lang voor Indië is echter de ontwikkeling van de kleine nijverheid, met haar ge ringe kapitaai-investeering, haar groote 4556 (Ingez. Med.) behoefte aan arbeidskrachten en haar conjunctuur-ongevoeligheid. Nadat nog enkele vragen waren beant woord, sprak de heer Van Ginkel een dankwoord tot mr. Hart. LEIDSCHE GEOLOGISCHE VEREEMGING. Lezing van prof. dr. O. H. Schindewolf. Voor de Leidsche Geologische Vereeni- gmg hield prof. dr. O. H. Schindewolf uit Berlijn gisteravond in het Geologisch Insti tuut alhier een lezing over: Paleontologie und Stammesgeschichte. De evolutiegedachte is al zeer oud. Bij tal van onderzoekers uit de vorige eeuw keert telkens deze idee- terug. Toch heeft men aanvankelijk te veel deze theorie wil len verklaren. Op het oogenbük zijn wij dan ook getuige van afnemende beteekenis er van. Ja, zelfs van een crisis, waarin de evolutiegedachte zich tot het uiterste moet verdedigen. In Duitschland behoort Dacqué tot de heftigste tegenstanders. Nieuwe or ganen zijn, volgens Dacqué, in den grond vorm reeds lang aanwezig. Wanneer wij in het Onder-Kambrium de eerste Cephalo- poden zien optreden, is dit geen nieuwe diergroep. Slechts het optreden van een uitwendig skelet is nieuw. Het feit echter, aldus spr., dat wij in staat zijn alle soorten op bevredigende wijze in een natuurlijk systeem te rang schikken, is op zich zelf al een bewijs voor het bestaan van evolutie. Nog sprekender is het optreden van overgangen, zoowel in ruimte als in tijd, tusschen de verschillende soorten. In de meest uiteenloopende dier- groepen treft men dergelijke overgangen aan, bij Foraminiferen, bij Graptholieten. bij koralen, bij weekdieren, maar even goed bij zoogdieren. Ammonieten met hun veel heid van vormen leenen zich al buiten gewoon goed voor studies op het gebied van de evolutieleer. Aan de hand van lan taarnplaatjes verduidelijkte spr. de evolutie van gestrekte naar gewonden ammonieten, van ronde naar driehoekige vormen. Op den voorgrond tredende kenmerken van den recenten menschenschedel zijn o.a. het hooge voorhoofd, de ligging van de achterhoofdknobbels aan de onderzijde en het sterk overheerschen van het hersen- gedeelte boven het aangezichtsgedeelte. Bij jonge individuen treden deze eigenschap pen in nog sterkere mate op. Het merkwaardige is nu, dat deze eigen schappen van den menschelijken schedel reeds te vinden zijn bij den schedel van jonge individuen van apensborten. We zien dus. dat nieuwe eigenschappen het eerst bij jonge individuen optreden. Aan volwas sen individuen tredep deze nieuwe eigen schappen dan pas Bi^jgeologisch jongere soorten op. Zoowel Lamarck als Darwin nemen een geleidelijke ontwikkeling van soorten aan, uitgaande van variaties, Bij Lamarck worden deze beheerscht door de functie. Deze laatste gedachte telt tegenwoordig nog slechts weinig aanhangers. De ont wikkeling gaat uit van een primitieven stamvorm, die allerlei mogelijkheden in zich sluit. Bij die ontwikkeling moet men echter aan het milieu geen overwegenden invloed toekennen. AANBESTEDINGEN. BESTUURDERSBOND LEIDEN VAN DE ALG. NED. VAKCENTRADE. Het sloopen van de „Nutrix". De directeur van Gemeente-Werken heeft hedenmorgen aanbesteed allereerst het sloopen van de voormalige biscuitfabriek ..Nutrix" aan de Hoogewoerd. De volgende 24 inschrijvingen waren ingekomen: Toe te betalen door de gemeente: W. Knljnenburg en C. Deurloo, Den Haag, f. 2885; A. Bloklander, Kralingsche Veer. f.2350; M. E. v. Deest. Gouda, f, 1500; G Lamberts en C. J. de Bruyn f. 750. Toe te betalen aan de gemeente: Gebrs de Groot, Loosduinen, nihil; J H, en H. Carpentier. Nieuw-Vennep, f. 177,77; Gebr. Hofstede, R'dam, f.380; G. Martens en Zn., Haarlem, f.577; Van Seumeren, Utrecht, f. 618,11; G. P. v. d. Drift, Leiden, f. 666,66; H. Binnendijk Leidén, f. 755; N. v. d. Akker. Zoeterwoude. f777; W. Schotten, Rotter dam, f. 800; A. W. de Groot en Zn.. Lelden, f.812; Gebrs Koet. Uithoorn, f.975: firma Stolten en Knijf, Schiebroek, f.1000: C. P. de Waard, Gouda, f.1026; C. v. d. Meer, Schiebroek, f. 1100; H. de Bolster, Leiden, f. 1212.12; v. d. Heuvels Hout- en Bouwbe drijf, R'dam, f. 1330; J. Koek en Co.. Am sterdam, f.1378; A. Knijf, Schiebroek, f. 1400: fa A. N. Verburgt en Zn. en C. H. Aring, A'dam, f. 1757,25. Het sloocen der zweminrichting aan de Nieuwe Vaart. Voorts werd aanbesteed het sloopen van de voormalige zweminrichting aan het Rijn- en Schiekanaal en het uitvoeren van daarmee verband houdende werken. De volgende 27 Inschrijvingen waren hiervoor ingekomen Toe te betalen dooi- de gemeente: N. Aaf- .ies en Co., Amsterdam, f.1910; H. v. Dijk, Edam, f. 1900; Gebrs. dc Groot. Loosduinen, f.1500; C. Gartjes en Co. Edam, f.1490; fa. Stoeke en Knijf, Sdhlebroek, f.1300; C. .v d. Meer, Schiebroek, f. 1100; A Knijf, Schiebroek. f. 1100; M. E. v. Deest, Gouda, f.1080; J. G Wildenburg. Nieuwkoop f352: G. P. v. d. Drift, Leiden, f. 180. Toe te betalen aan de gemeente: Gebrs. Hofstede, R'dam, f.101; A Godschalk en M. P. v. cl Voort, Leiden f. 278; G. Martens en Zn., Haarlem, f, 377; Gebr C, en L. Slooten, Waddlnxveen f. 381; J. Koek en Co.. Amsterdam, f. 400; J. A. van Seventer, Dordrecht, f.460: G L. de Bruin. Boskoop f.500; N. v. d Akker, Zoeterwoude, f.555; Gebr. Koek, Uithoorn, f. 576; A. Blokland, Krallngscheveer en M. Zandbergen, Over- schie, f. 628.35: A. v. d. Heuvel, houthandel en Aan.bedr.. Rotterdam, f.661: C P. de Waard Grurtp f. 675: B. Bakhoven, Gouda, f.743; fa. Verbergt en Zn. en Aring. Am sterdam. f. 828; F. J. v. Seumeren, Hazers- woude, f. 850; A. v. d. Pouw Kraan en Mudde, Hoogmade, f. 1036; H. de Bolster, Leiden, f. 1414.14. De gunning is aangehouden. De werkloosheidsbestrijding. De heer H. M. Roos, voorzitter van de Alg. Ned. Vakcentrale, sprak in een der zalen van „Den Burcht" voor genoemden bestuursbond. Wegens ziekte van den voorzitter werd de bijeenkomst geopend door den heer J. G. Valkenburgh, 2en voor zitter. Hierna kreeg de heer Roos het woord over de „Werkloosheidsbestrijding". Alvo rens dit punt te bespreken merkte de heer Roos op, dat door het nieuwe ministerie reeds belangrijke zaken, den arbeid betref fende, zijn aanhangig gemaakt. Hij noem de bepaalde ontwerpen, als dat van den kinderbijslag, de verplichte verzekering te gen werkloosheid en den arbeid van de gehuwde vrouw. Met betrekking tot de werkloosheid is door de regeering een commissie ingesteld, de z.g. Werkverruimingscommissie. Bij de installatie dezer commissie werden door den minister enkele punten naar voren ge bracht waaraan de commissie haar aan dacht zou hebben te schenken. De minis ter drong aan op het beramen van zake lijke maatregelen. De commissie werd in October geïnstalleerd. Zij heeft zich in verbinding gesteld met de verschillende bedrijven. Het gemakkelijkst ging dit met die bedrijven, waar bedrijfsraden waren. Met andere bedrijfstakken leverde dit moeite op. Hier moesten eerst bedrijfscom- missies worden gevormd. Ook werden uit de commissie waarnemers aangewezen, die den toestand in de bedrijven hadden na te gaan. Bepaalde werkgevers, o.a. die in de textielindustrie, bleken maar weinig tot medewerking bereid, Spr. ging dan de resultaten na door de werkverruimingscommissie bereikt. Wegens den korten duur van haar bestaan was dit uiteraard nog niet veel. De commissie heeft door het verkregen contact een inzicht gekregen in den toestand in vele bedrijven. Daardoor kunnen waardevolle adviezen aan de regeering worden uitgebracht, o.a. wat betreft het tegenhouden van de me chanisatie, (sigarenindustrie) en het be perken van de overwerkvergunningen. Een belangrijk punt was ook de z.g.n. beunhazerij en in verband daarmee de ves tigingswet. De commissie wil deze beunha zerij waarbij door den kleinen patroons een oneerlijke concurrentie wordt aangedaan aan de bona-fide bedrijven, zooveel moge lijk tegengaan. Spr. gaf hierbij verschillen de voorbeelden. Wat de typografie betreft, werd de z.g.n. wandelweek behandeld. Hier in zag spr. geen werkverruiming. De toe stand in de schoenfabricatie werd nog aan een beschouwing onderworpen. In ver schillende dezer bedrijven zijn de man nen vervangen foor vrouwen en jongens om maar goedkóope werkkrachten te heb ben. Het werk éan de commissie,aldus spr., is nog maar pas begonnen, doch op den in geslagen weg moet worden voortgegaan, anders loopt de zaak voor de volwassen mannelijke arbeidskrachten, door de steeds voortschrijdende mechanisatie en rationa lisatie, verkeerd. De rede van den heer Roos werd door de aanwezigen met aandacht gevolgd. Ver schillende vragen werden nog door hem beantwoord. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Filmavond over Tirol. De Natuurvrienden-Commissie van boven genoemde organisatie te dezer stede gaf gisteravond in net Volksgebouiw voor haar 'leden een smalfilmavond' over de gletscher- wereld van Tirol, een avond, die buitenge woon geslaagd kan worden genoemd. Allereerst werden de verschillende be zienswaardigheden van Tirol's hoofdstad. Innsbriick, in beeld gebracht en vervolgens zagen wij de voortbrengselen van Tirol, welke voor den toerist van belang zijn. De vervaardiging van de ijspiokels dient hier in het bijzonder genoemd te worden, temeer, waar bij de bestijging van de Wild- spitze, op de film getoond, deze voorwer pen hun onmisbaarheid afdoende demon streerden. Ook een gletschertocht in het gebied van Obergurgl, de plaats, waar 28 Mei 1931 Prof. Picard met zijn stratosfeerballon be landde, was zeer interessant. De talrijke aanwezigen hebben ongetwij feld een nlet-alledaagsch kijkje gekregen op dit toeristengebied bij uitnemendheid, zoodat het bestuur met voldoening op dezen avond kan terugzien. CHRISTELIJKE KLEUTERSCHOOL. Openbare Les. De Christelijke Kleuterschool aan het Plantsoen (hoofd mej. Smit) hield ln aan sluiting aan de reeds eerder door ons ge publiceerde tentoonstelling gisteren een openbare les, welke door de ouders en an dere belangstellenden druk was bezocht. Onder de aanwezigen merkten wij oa. het voltallige bestuur op, waaronder ds. Pun- selie, de voorzitter. Na opening met gebed en een kort in leidend woord van mej. Smit, gaven de kleuters acte de présence door onder be geleiding van pianomuziek aan te mar- cheeren, waarna afwisselend de „kleinere" en grootere" kleuters gecostumeerd zang- spelletjes opvoerden, die een algemeen ap plaus uitlokten. Het bruiloftsspel der kabouters vormde een aardig slot van deze welgeslaagde openbare les, waarna ds. Punselie een op wekkend woord sprak in het belang van het Christelijk Fröbelonderwijs. Nadat ds. Punselie in dankgebed was voorgegaan, werd mej. Smit uit naam der ouders een kleine hulde bereid in den vorm van een fruitmand voor haar persoonlijk en een collectie speelgoed ten gebruike op school. Al met al was het en voor de ouders en voor de leerlingen een prettigen ochtend. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Geneeskunde: mejuffrouw J. L. W. Her- manides (Noordwijk) en de heeren F. A. Bannink (Den Haagi en J. A. Mens (Lel den); voor het candldaatsexamen Indisch recht de heeren A. Ch. B. Helder (Amers foort) en H, A. Mulder (Rotterdam) en voor het doctoraal examen Indisch recht de heer W. J. A. Hendriks (den Haag). ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI - 10 15 - 20 - 25 CT. PER ONS OUD-HOLL. PIJPTABAK - SCHOUT 15 CT. - COOPVAERT 10 CT. P. ONS 6904 (Ingez. Med.) LEIDSCHE BELASTING OPHAALDIENST. Genoemde dienst heeft in de afgeloopen maand f. 9.884,39 aan de Rijksontvangers afgedragen, benevens f, 266.93 aan den Ge meente-Ontvanger. LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vorige maand (Februari 1938) ingelegd f. 550.907,81 en terugbetaald 1.583.285.32. 153 nieuwe in leggers werden Ingeschreven en 135 boekjes werden geheel uitbetaald. Het te goed der 18.978 inleggers, inclusief 1.538 deelnemers aan den Afhaaldienst, be droeg einde Februari f. 9.706.927,55. In 5.063 posten is in deze maand door den Afhaaldienst ontvangen f. 15.191. CHR. HISTORISCHE JONGERENGROEP. Propaganda-avond in „Staalwijk". De Chr. Hlst. Jongerengroep hield gis teravond in het gebouiw Staalwijk een Dro- paganda-samenkomst, welke onder leiding stond van den heer J. de Jager, voorzitter der groep. Deze las bij opening de gelijke nis van de tien maagden (Matth. 25 113) waarna hit allen welkom heette en een ■kort inleidend woord sjürak. Daar de heer J. R. Snoeck Henkemans, wethouder van 'sGravenhage wegens ver gadering van B. en W. verhinderd was als spr. op te treden vervulde de heer H. W. Neth van het Econ. Instituut voor den Middenstand deze spreekbeurt. De heer Neth, die het onderwerp toelichtte „Het Chr. Hist, beginsel ln zijn beteekenis voor dezen tiid" toonde allereerst aan, dat poli tiek gevoerd dient te worden volgens een beginsel. Bit de Chr. Hist. Unie is dit het christelijk beginsel. In steeds ruimer kring wordt thans het christehik beginsel er kend. Zelfs bii liberale partijen en ook bij de SD.AP. treedt zulks aan den dag. On- omstootelijik is de waarde van het christe- telijk beginsel, vooral in landen als Italië en Duitschland, aangetoond. Werden in deze landen alle partijen weggevaagd, de kerk daarentegen bleef en blijft staan en houdt vast aan haar beginsel. Ziende op Duitschland, stelde spr. met nadruk vast, dat het voor ons zeer noodig is ons te bezinnen op het christeUjk beginsel, dat van onschatbare waarde ls ook voor het openbare terrein des levens. Hierna stond spr. enkele oogenblakken stil bii art. 8 van het beginselprogram der Chr. Hlst. Unie om er in dit verband op te wijzen, dat de Unie zich verzet tegen een groepeerlng des volks ln twee deelen naar godsdienstige onderscheiding. De Unie wil het geheele volk omvatten Nadat spr. dan nog op de noodzakelijk heid Van beginselvastheid gewezen had, waardoor wit ook de vragen van de prac- tlsche politiek in een zuiver lioht beschou wen, wekte hij on om de beginselen van de Unie te bestudeeren en in breeden kring uit te dragen. Na de pauze, waarin mechanische muziek ten gehoore werd eebrac'ht, was er gelegen heid om met den heer Neth van gedach ten te wisselen. Ais een aangename onderbreking voerden de Abelspelers een één-actertje „Getuige a décharge" op. Tenslotte heeft de beer Jac. Wilbrink, wethouder van fabricage nog een slotwoord gesproken waarin hij de Jongeren opwekte zich bij de groep aan te sluiten en zich door studie op de beginselen te verdiepen en zich alzoo te bekwamen voor hiun levens taak om zoo mogelijk de gemeenschap te dienen. Met gemeenschappelijk gezang en dank gebed werd deze propaganda-samenkomst, die voor de jongerengroep enkele nieuwe leden bracht, gesloten OUDE LEIDSCHE GRENSPALEN. Men schrijft ons: In het Leidsch Dagblad van 16 Februari jj. deden wij eenige mededeeldngen over bovenvermeld onderwerp. Naar aanleiding daarvan bereikte de Vereeniging „Oud- Leiden" door bemiddeling van de redactie van het Leidsch Dagblad een mededeeling van den heer D. J. Brinks, te Voorschoten, dat. behalve den door ons vermelden grens- of scheidpaal een tweede paal aan den Leidschen weg, aldaar, staat. Behalve de paal nabij „Ter Wadding" (op een afstand van 500 roeden)staat n.l. een paal op den westelijken berm bij de St. Nlcolaasbrug; daarop ls. behalve het Leidsche wapen het getal „800" aangebracht, zoodat dus ook nog op een afstand van 800 roeden van de Leidsche wallen af een grenspaal aanwe zig is. Voorts deelde de heer Brinks mede, dat er een vrijwel gelijke paal aan den Leid schen weg tegenover de Zilverfabriek staat, waarop de eigenaardige opschriften „VH" en „HOEK" zijn aangebracht. Wat deze op schriften beteekehen is nog niet opgelost. Een Leidsche paal zal het niet zijn, want J het Leidsche wapen ontbreekt. Ook zal hei L opschrift wel ndet betrekking hebben of f het bij den paal gelegen huls, thans boei' I derij „Vredenhoef". Kan misschien een lezef die opschriften verielaren In ons verslag betreffende de uitvoe ring van het muziekgezelschap der N.Z.H, T.M. bespraken wij ook het succesvolle op treden van twee xylofonlsten. Hun namen zijn Wlm Stouten en Nlc. Dreef. Gistermiddag te ongeveer tien minu ten voor vier, brak een schoorsteenbrandje uit ln het perceel Louise de Collgnystraat 3, De politiebrandweer was spoedig aanwezig en slaagde er na korten tijd in het gevaar te bezweren. Onze stadgenoot, de heer E. Anchu-- Hendschuch heeft aan het Prinselijk Echt paar een door hem vervaardigde buste aan geboden van Prinses Juliana, dragende Prinses Beatrix ln Haar arm, waarvoor hem door den Kamerheer van H.K.H. schriftelijk dank ls betuigd. MILITARIA. Bij koninklijk besluit van 7 Februari 1938 zijn de reserve-kapitein J. H. W. J. v. Wee zei Errens en de reserve le luitenant mr. W. J. van Dijk, van het 4e Regiment Infante rie alhier overgeplaatst bij het regiment Jagers. De le luitenant J. P. F. v. d. Horst van het 4e regiment Infanterie is door het be stuur van het Nederlandsch Olympisch Comité aangezocht om deel te nemen aan den Britschen modernen vijfkamp. waar van de data voorlooplg zijn vastgesteld van 10—13 Mei 1938. Door den minister van De fensie wordt genoemde officier in de gele genheid gesteld, de oefenbijeenkomsten ln het degenechermen, te houden door officie ren. leden van den Kon. Off. Schermbond, bij te wonen. t VOETBAL POP VAN HET BELGISCHE ELFTAL VOOR PRINSES BEATRIX. Het lange etui, dat Zondag voor den aanvang van den voetbalwedstrijd Neder landBelgië door den voorzitter van den Belgischen Voetbalbond aan Puck van Heel werd overhandigd en waarvan wij in ons verslag melding maakten, bleek bi) ope ning een pop te bevatten, gekleed ln sport- costuum van den Belgischen voetballer De bedoeling van het geschenk was, dat het zal worden aangeboden aan Prinses Beatrix. Een aardige attentie. RADEN VAN ARBEID. Ook Leiden neemt deel. Op een te Rotterdam gehouden vergadering van vertegenwoordigers der diverse sportvereeni- gingen van Raden van Arbeid ls besloten o' jaar wederom het Raden-voetbaltournooi houden. Het tournooi zal Zaterdag 16 April a.s. r Rotterdam worden gehouden. De sportvereem- gingen van de volgende Raden van Arbeid zui len hieraan deelnemen: Amsterdam, Haarlem, Leiden, 's-Gravenhage, Rotterdam. Dordrecna Breda. Hengelo en tevens een elftal samenge steld uit de Raden van Arbeid Leeuwarden. Gro ningen en Assen. HOCKEY. NEDERLANDSCH A- TEGEN B-ELFTAL. Zaterdag a.s. wordt in het Olympisch Stadig te Amsterdam een oefenwedstrijd gespeeld tus schen een Nederlandsch A- en een B-elftal. TENNIS. HET TOURNOOI TE MONTE CARLO- Het internationaal tournooi te 'Monte Carto ls gisteren aangevangen met de eerste ronde het heeren- en damesenkelspel. Brugnon sloeg onzen landgenoot Hughan n -4. 64. terwijl van Swol over Nelson ze» vierde met 64, 6—1.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2