19sie Jaargang STADSNIEUWS DINSDAG 1 MAART 1938 No>. 23905 Prof. dr. W. J. de Haas 60 jaar Leidsche vrouwelijke studenten bieden Prinses Beatrix een geschenk aan Zomertijd 1938 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Zijn medewerker prof. dr. E. C. Wiersma schetst zijn beteekenis als geleerde en als mensch. Van 15 Mei tot 2 Oct. Afscheid van den heer Baak Jzn. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht I.EIDSCH DAGBLAD PRIJS, DER ADVERTENTIES: 3D cis. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk Jager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden V3n 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te ibetalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque» en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per weekf. 0.18 Franco per post - f. 2:35 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland f. 0.30 per 3 mntü Onze stadgenoot, prof. dr. W. J. de Haas, hoogleeraar in de natuurkunde en meteorologie aan de Universiteit al hier en directeur van het vermaarde Kamerlingh Onneslaboratorium, wordt morgen zestig jaar. Wander Johannes de Haas werd 2 Maart 1578 te Lisse geboren. Hij volgde de lagere tchool en de H.B.S. te Middelburg en deed rervolgens eindexamen gymnasium om zich daarna te bekwamen voor het notariaat. Deze studie trok hem evenwel weinig aan en al spoedig ging hij in Leiden wis- en natuurkunde studeeren. waar hij in 1925 een proefschrift, getiteld „De compres- a'biliteit van waterstof bij lage tempera- raren" promoveerde. Ge-durende het tijdvak 19051911 was hij als assistent werkzaam bij nu wijlen sroi. dr. H. Kamerlingh Onnes, daarna van 1S11—1913 bij prof. H. du Bois te Berlijn m van 19131915 was hij wetenschappe- Sjk medewerker aan de Physikalisch Tech- ïische Reichsanstalt" aldaar. In 1915 en [IS was hij leeraar aan het Gymnasium en ie H.B.S. te Deventer en daarna gedurende i Jjaar conservator aan Teyler's Museum te larlem. in 1917 begon zijn lóopbaan bij het -ger onderwijs, in dat jaar werd hij he md tot hoogleeraar aan de Technische ichool te Delft, welk ambt hij in '22 verwis- ïlde voor een professoraat te Groningen, totdat hij twee jaar later, in 1924 naar hier groepen werd. Zijn op 3 Dec. uitgesproken natie behandelde het onderwerp „Electri- Khe en andere stroomen". Prof. de Haas is sinds 1922 lid van de Koninklijke Akade- mie van Wetenschappen, eerelid van het Natuurkundig Genootschap en lid der Hollandsche Mij. van Wetenschappen te Haarlem. Prof. dr. W. J. de Haas. Zijn voornaamste publicaties zijn: Mo leculaire stroomen van Ampère (19151, ge deeltelijk in samenwerking met prof. Ein stein: De magnetische rotatie van het po- larisatievlak (tezamen met prof. J. Becque- hl van Parijs); Laagst bereikte tempera- toen (met prof. dr. E. C. Wiersma en prof. jr. H. A. Kramers) en vele verhandelingen *n de Werken van de Kon. Akademie van Wetenschappen, in de „Communications of to Leiden Labatory", enz. Zijn zeer be- hngrijk wetenschappelijk werk, waaraan &jn vroegere dagelijksche medewerker, dr. L C. Wiersma. thans hoogleeraar te Delft, Hieronder een artikel wijdt, heeft in bin- Jen- en buitenland erkenning gevonden, (oo verwierf hij in 1917 tezamen met prof. Euistein den door de Weensche Academie 'bestelden Baumgartnerprijs. in Februari 1934, kort nadat hij erin ge- elaagd was om een nieuw koude-record te tateren op een temperatuur, welke slechts kór weinig boven het absolute nulpunt gelegen, werd prof. de Haas benoemd '°J ridder in de Orde van den Nederland- talen Leeuw. Even later kende de Royal "(taety tc Londen hem de gouden Rum- loid-medaille toe, een zeer hooge onder- leiding, welke tevoren alleen werd toe stond aan prof. Zeeman en wijlen de j'o'essoren Kamerlingh Onnes en Lorentz, ÏÏS h« in Maart van het vorige jaar t0or den president van -de Fransche repu bliek werd benoemd tot commandeur in het Legioen van Eer. Naar wij vernemen zal prof. de Haas op den dag van zijn 60ste geboorteherdenking uilstedig zijn. Wij geven thans het woord aan prof. dr. E. C. Wiersma: Even verwondert men zich, wanneer men dit voor zich ziet: is Professor de Haas zes tig geworden? Is deze man met zijn altijd weer onuitputtelijke natuurkundige pnan- tasie, deze man. die zijn vak bedrijft, vaak veel meer als een kunst dan als een we tenschap, indien men aan dit woord zijn meest beperkten zin toekent, werkelijk zóó oud? Op deze vraag past slechts één ant woord: wél heeft hij dezen leeftijd be reikt doch oud is hij geenszins. Immers met „oud zijn" verbinden we (jo idee van trager reageeren, van langzaam besluiten en van beschouwen in plaats van schep pend werkzaam te zijn. Wie de Haas kent kan niet gelooven, dat hij in dezen zin ooit oud zal worden. Nu, evenzeer als vroeger, weet hij telkens weer voor de gecompli ceerde problemen, waarvoor zijn diepgaan de onderzoekingen telkens weer dwingend een oplossing vragen, de meest elegante en meest directe meetmethode te bedenken, die bijna steeds tot een nieuw resultaat \oert.en dan dus weer nieuwe probic- men schept. Dit is misschien het meest ty pische van dezen grooten onderzoeker: keer op keer gelukt het hem, op een gebied dit onderzoekingen uit te voeren/die noo- dig zijn om de essentieele vraagstukken scherper te belichten en daardoor het ge bied opnieuw voor het onderzoek te ont sluiten. Voor het bepalen van physische constanten, alleen om de waarden ervan wat nauwkeuriger te leeren kennen, is zijn belangstelling gering. Dit brengt echter in het geheel niet mede, dat hij slechts voor ruwe metingen in een nieuw gebied ge ïnteresseerd is, integendeel, niemand weet beter dan hij door verfijning van meet methoden een nieuw verschijnsel op het spoor te komen. Men weet dan niet, wat men het meest moet bewonderen: de ver fijnde methode of het onuitputtelijk ge- duld. dat bij de tegenslagen die bij de ver- hooging der nauwkeurigheid nooit uitblij ven, steeds weer tot doorzetten weet te voe ren, net zoo lang tot de gewenschte pre cisie is bereikt en het oordeel geveld kan worden op grond der nu weer zooveel nauw keuriger resultaten. Het is dan ook geen .vonder, dat de door hem gepubliceerde re sultaten een hoogen roep van betrouwbaar heid genieten, zoodat theoretici zich nier- op bij voorkeur beroepen bij de toetsing van de juistheid hunner theorieën, scins zelfs in d'e mate, dat afwijkingen, door andere onderzoekers gevonden, leukweg uit de discussie verwijderd worden met de opmerking: maar die kloppen toch ook niet met de Leidsche metingen! De scher pe eritiek. waaraan ieder resultaat door de Haas onderworpen wordt voordat tot pu blicatie wordt overgegaan is dar. ook wel de best denkbare garantie voor de betrouw baarheid ervan. Zijn leerlingen brengt hij er aanvankelijk soms tot wanhoop mede, totdat zij aan den lijve de enorme voor- deelen ervan hebben ondervonden en dan ook trouw trachten, hem, ten minste in dit opzicht, na te volgen. Eenvoudig is dit echter niet: systema tische onnauwkeurigheden treden immers juist bij dergelijke verfijnde metingen op op de meest onverwachte plaatsen, en men moet zoowel het scherpe inzicht in de meetmethoden als de altijd aanwezige zelfcritiek van de Haas bezitten om niet te bezwijken voor de verzoeking, meer uit de resultaten te willen afleiden, dan de nauwkeurigheid ervan op zijn minst waar borgt. Daarnaast echter heeft hij steeds een open oog voor wat er misschien uit af te leiden is, en dat geeft hem dan weer reden tot een nieuwe toetsing over te gaan. Aan deze eigenschappen moet dc voortdu rende stroom van bijdragen tot het beter begrip der door hem onderzochte gebieden worden toegeschreven. Zijn vernuft in het vinden van eenvou dige methoden, die tot het beoogde doel voeten met voldoende nauwkeurigheid, doch zonder het aanschaffen van groote middelen ervoor, is het. dat zijn afdeeling in staat heeft gesteld (ook in deze crisis jaren, waarin de geldmiddelen, die te zij ner beschikking stonden zóó gering waren, dat van moderniseering en uitbreiding geen sprake kon zijn, doch waarin men reeds zeer tevreden moest zijn indien het geluk te, de instrumenten, die nu eenmaal aan slijtage onderhevig zijn, te vervangen als dit hoogst noodig werd), aan de spits te blijven staan in een wereld, waarin in an dere landen telkens weer zeer groote mid delen ter beschikking van de onderzoekers aldaar gesteld werden. Hier is zeker de wensch op zijn plaats, dat de Haas mid delen ter beschikking zal krijgen, en wel binnen korten tijd, die hem in staat zullen Het bestuur van de Ver. van Vrouwelijke Studenten te Leiden (de Ver. waarvan H. K. H. Prinses Juliana tijdens haar studietijd lid was) heeft gistermorgen een ge schenk voor H. K. H. Prinses Beatrix aangeboden, bestaande uit een kinderbordje, ontworpen door de studente Mej. Exalto. - V. 1. n. r.: Mej. E. Sijthoff (assessor I), Mej. J. B. van Overeem (ab-actis), Mej. H.Meyer ipraesesiMej.A.M.Vslds(quaestrix) Mej. G. M. M. Oostrom Meyes (assessor II). Bij Kon. Besluit van 14 Febr. is bepaald, dat in 1938 de Zomertijd zal ingaan op 15 Mei en zal eindigen op 2 October. Als inspecteur L.O. in de inspectie Leiden. stellen, ook wat de outillage betreft, met de buitenlandsehe laboratoria op gelijken voet te komen. In dat geval is er geen twij- fei aan of het Leidsche laboratorium zal zijn grooten naam kunnen behouden. Het moet naar aanleiding van het voor gaande wel den indruk maken, alsof men in de Haas het meest den geleerde moet vaardeeren en toch is dit voor hen, die hem van nabij kennen geenszins het geval. Nog boven zijn kwaliteiten als geleerde staan die als mensch. Nooit laat zijn kostelijke zin voor humor hem in den steek en daardoor weet hij steeds weer de tallooze moeilijk heden, die hij nu eenmaal als Directeur van een dergelijk groot instituut onder vindt, het hoofd te bieden. Hij vergeet nooit, dat er in het leven naast de weten schap voor den mensch waarden bestaan van zeker niet minder belang. Door zijn diepe menschelijkheid en zijn groot be grip voor de moeilijkheden van anderen is hij dan ook voor zijn leerlingen niet alleen de leeraar. maar de vriend en hulp. De uit stekende verstandhouding onder hen is aan ook in de eerste plaats aan hem te danken. Het, leek overbodig, hier op de tallooze fraaie resultaten die zijn werk opleverde, in te gaan. Desgewenscht is een overzicht daarvan, gevolgd door een bibliografie te vinden in het aan hem gewijde artikel in het Nederlandsch Tijdschrift voor Natuur kunde, pagina 161 e. v. van 1937, geschre ven bij de gelegenheid van zijn 25-jarig doctoraat. Hier past nog slechts een har telijke gelukwensch en verder de wcnsch, dat zijn wetenschappelijk werk in de vol gende jaren even succesvol zal zijn als het in de afgeloopen jaren is geweest. WETHOUDER SPLINTER. Heden nog niet in functie. Zooals wij verleden week hebben gemeld, lag het in de bedoeling van den heer Splin ter om heden zijn functie van wethouder van fabricage weer te vervullen. Een vorige week opkomende griep heeft hem van dit voornemen doen afzien. De heer Jac. Wilbrink, die wethouder Splinter reeds enkele maanden vervangt, zal zich voorloopig nog met de waarneming van het wethouderschap blijven belasten. BINNENLAND. De economische politiek in de Eerste Kamer (3e Blad». De Landbouwbelangen in den Senaat (Land bouw, 3e Blad). Een middel tegen mond- en klauwzeer. Belg kent het al jarenlang. (2e Blad». De bestrijding der werkloosheid; krachtig streven tot beperking der overuren (Binnenland, 3e Blad). De „Parkiet" op Curacao geland (Lucht vaart, 3e Blad). Bespreking der voorontwerpen van minister Romme (Binnenland, 3e Blad). Te 's-Gravenhage is overleden de advocaat- generaal bij den Hooge Raad, mr. S. E. J. 31. van Lier. (Binnenland, 3e Blad). Auto in brand gevlogen; bestuurder om het leven gekomen (Gemengd, 3e Blad). BUITENLAND. Rede van den Belgischen premier Janson. De erkenning van Abessynië's verovering (Buitenland, 3e Blad). Vragendag in het Engelsche Lagerhuis (Buitenland, 3e Blad). Maatregelen der Duitsche regeering be treffende de Duitschers in Amerika (Buitenland, 3e Blad). De botsing tusschen Senaat en Kamer in Frankrijk (Buitenland, 3e Blad). Nederlaag der Chineezen in Sjansi (le BI.) ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR OiNS KORT VERHAAL PAG. 2 VAN HET DERDE BLAD. De heer J. Baak Jzn. De inspectie-vereeniging Leiden c.a. en de R.K. vereeniging „Onderwijzersdag" hadden aanvankelijk het plan, het afscheid van den heer Braak te vieren in grooten kring en op grootsche wijze. Een ernstige ongesteldheid van den inspecteur belette dit geheel en thans heeft het afscheid in kleinen kring plaats gevonden. Gisteravond te zes uur ontving de heer Baak te zijnen huize Warmonderweg te Oegstgeest. de besturen van bovengenoemde vereenigingen. Namens de Inspectie-Ver. werd het woord gevoerd door den heer de Jong van Rijns burg. Spreker gewaagde van de groote be zorgdheid en het medeleven in de kringen van het onderwijs. In het afscheid nemen van een geliefd ambtswerk is tragiek, doch ook reden tot groote dankbaarheid als op 65-jarigen leeftijd een taak van zulk een enormen omvang als die van inspecteur L.O. heden ten dage. mag worden beëindigd, zij het in betrekkelijke gezondheid. Als blijvende herinnering werd een prach tig album aangeboden met calligraphie, ge bonden in zwart en groen ieder, waarop in goud de woorden: „In dankbare Herinne ring". bevattende de handteekeningen van personeel, schoolbesturen en gemeente-be sturen, als even zoovele bewijzen van waar deering, hoogachting en dankbaarheid. Op de laatste Inspectie-Vergadering, be sloot gij, aldus spr.. uw kloeke rede, als het ware uw paedagogisch testament, met de woorden van den Apostel Paulus „Al ware het, dat ik de talen der menschen en der engelen sprak, en de liefde niet had. zoo ware ik een klinkend metaal en een luidende schel geworden." Hier is „liefde" in hooger licht, geeft de eindstreep het schilderij de schoonste glans. De heer de Jong besloot zijn rede met den wensch, dat de heer Baak nog lang een wel verdiende rust zal mogen genieten en boven De matige wind zal van Noord west tot West draaien. De neer slag zal zich beperken tot enkele regenbuien. Des nachts zal de temperatuur iets dalen, overdag zal zij niet veranderen. alles, dat het hem eens zal mogen toeklin- ken: „Getrouw geweest, over veel zal ik u zetten." Namens de Roomsch-Katholieke besturen en personeelen voerde de heer de Boer van Noordwijk het woord. Indertijd, aldus spr., deed het u leed, dat de Katholieke Onder wijzers den kring der Inspectie Vereeniging moesten verlaten op hooger Kerkelijk voor schrift. doch desniettemin bleef er een uit stekende verhouding en met dankbaarheid getuigde spreker van het hartelijk mede leven van den heer Baak in deze organisatie. Het album is gaarne geteekend door de R.K. leerkrachten en besturen. Zeer hoopte hij, dat het den scheidenden inspecteur gegeven moge worden nog vele jaren met zijn gezin van zijn rust te ge nieten. Spr. is ervan overtuigd dat de on derwijskringen nog steeds de volle belang stelling van den heer Baak zullen behou den. Namens beide Vereenigingen bood hij als stoffelijk blijk van hulde een couvert met belangrijken inhoud aan om naar eigen keuze ter blijvende herinnering te besteden. Na oogenblikken van gezelligen kout, nam de heer Baak het woord. Dat dit afscheid, en op deze wijze nog plaats had kunnen hebben, stemde hem tot groote dankbaar heid. Het had zoo anders kunnen zijn. Hij dankte de beide vereenigingen, in het bij zonder de besturen, voor hun velerlei be moeienis en geschenken en beide sprekers voor hun hartelijke toespraken namens het onderwijzerscorps. Het onderwijs blijft de liefde van zijn hart behouden. Spreker releveerde zijn loopbaan. Zulk een algemeene belangstelling en medeleven hadden hem diep getroffen. Hij had zich in zijn ambtswerk gegeven, zooals hij was. Moge ik bij u alien in vriendelijke gedachtenis blijven, mag ik voor velen iets geweest zijn; groet allen hartelijk vanmijv en mocht ik. zij het onbewust, iemand on aangenaam zijn geweest, men vergeve mij, aldus de heer Baak. Nogmaals dank voor de onvergetelijke ure, die u allen mij bereiddet op den laatsten dag van mijn ambtelijken loopbaan. Na Mevrouw Baak dank te hebben ge bracht, onder aanbieding van een prachtige bloemenmand, voor de voortreffelijke ont vangst, vertrokken de deputaties te onge veer 8 uur.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1