BUITENLAND 1EIDSCH DAGBLAD Derde Blad Dinsdag 1 Maart 1938 3 M 'A A R T ZOMERZORG Luchtaanvallen! de algemeene toestand duitschland oostenrijk griekenland belgië Rede van den premier. frankrijk engeland polen hongarije vereenigde staten RECHTZAKEN BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN gefluit van den vogelaar. De vlootkwestic. De rust Is teruggekeerd na de groots rebeurtenlssen der vorige week. Men is in afwachting der komende onderhandeiin- «en Er srran stemmen op die meenen, dat Se as BerlijnRome gebroken zou kunnen vorden. Zoo schrijft in de „Petlt Journal" Leon Boussard: „De as Rome—Berlijn buigt door en Iedereen, die den laatsten tijd in Dultsch- land en Italië gereisd heeft, zou hierom trent zijn oordeel niet kunnen verbergen. De Oostenrijkschc kwestie is niet zeer ge schikt om de zaken weder in het reine te brengen. Vandaar deze gevolgtrekkingen: bet is misschien verstandig, zich niet blind Ie staren op de as RomeBerlijn. Een klein beetje handigheid zou voldoende zijn om den duce er aan te herinneren, dat slechts de versperring van Stresa den stroom van Oermaansche elschen kan stuiten", Het is het gefluit van den vogelaar Haar zoo eenvoudig zal het o. I. toch niet eaan! juist thans komen de Duitsche bladen met grooten opmaak met berichten over Hitler's bezoek aan Rome in begin Mei. Het „Berliner Tageblatt" schrijft, dat de m de verwantschap der nat.-soclallstlsche in fascistische wereldbeschouwingen en de op belangengemeenschap berustende sa menwerking tusschen Berlijn en Rome een overheerschende beteekenls heeft voor den aede in Europa. Sinds het bezoek van iiussollnt aan Dultschland, is de Dultsch- italiaansche solidariteit herhaaldelijk aan den dag getreden. Het bevriende Itallaansche volk zal door do prachtige ontvangst van Adolf Hitler niet slechts het Duitsche volk een genoegen doen maar aan de wereld een nieuw bewijs leveren op welk een breeden grondslag de samenwerking tusschen Dultschland en Halië berust. En uit Italië klinkt een zelfde geluid. De Messaggero" schrijft dat het bezoek nn den Fuehrer opnieuw plechtig den trouw der regeeringen van Rome en Berlijn ui bevestigen, alsmede den trouw der belde mlkeren aan een overeenkomst welke een Instrument is van hun grootheid, zooals het bezoek van den Duce aan DuLtschlana tegenover de geheele wereld de Dolltieke en mreele solidariteit van beide landen itmonstreerde Het gaat er thans om op den ingeslagen weg voort te gaan. Dat is beteekenis van de Italiaansche reis van tai Fueher. voor wien het Itallaansche mik zijn bewondering en sympathie uit breekt. Heden zullen Brltsche, Fransche en Ame- jaansche deskundigen te Londen overleg sen. ter bestudeering van het Japansche 'woord op de nota's, die te Tokio over- jdigd zijn met betrekking tot de tonnage d linieschepen. In politieke kringen te Londen geloof, an algemeen, dat de drie regeeringen een kroep zullen doen op de clausule van het '/otverdrag van 1936. die het mogelijk ïiakt dat zij zich bevrijden van zekere Meten, voor de tonnage van linieschepen testeld. Militair afscheid. Officieel wordt gemeld: De officieren, die op den 4den Februari met pensioen gezon- «n zijn, hebben gisteren afscheid uit den «lieven dienst genomen. Ter gelegenheid ran de afscheidsplechtigheden. gaf men overal uiting aan de verknochtheid der veermacht aan den ..Fuehrer" en den nieuwen natlonaal-soclallstischen staat. Thans heet het weer, dat Woensdag de uitspraak ln het proces Niemoeller zar vallen. De Nazi-actie. De National Zeltung te Essen, het blad, dat nauw verbonden is aan Goering, is het «enige Duitsche blad, dat Iets publiceert over de gebeurtenissen te Graz. Het blad schrijft, dat zestigduizend Ooe- tenrijksche nationaal-socialisten in de stad bijeen zouden komen, „teneinde hun eischen te stellen tot volledige gelijkheid ran rechten in den zin van de overeen komst te Berchtesgaden". Het blad bericht verder, dat de Oosten rij ksche nationaal- socialisten te Graz een volksstemming heb ben gehouden onder de ambtenaren en in be fabrieken, waarbij zij een groote meer derheid zouden hebben gehaald, vooral onder de ambtenaren. Zaterdag zal Seyss Inquart spreken te Unz. Een „Duitsche dag", op Zcr.dag daar bepaald, gaat niet door. De regeering heeft besloten dat alle tot- dusver uitgegeven passen 31 December as. Mllen vervallen. Verdrag met Turkije. Griekenland en Turkije hebben een ver- gesloten in aanvulling op het ver- °rag van vriendschap van October 1930 l°i,dt entente cordiale van September Het bepaalt, dat in geval van een "'Igeloklen aanval de andere partij jyUtraal zal blijven en zich zal verzetten jrj® het vervoer van oorlogsbenoodigd- "«ien over zijn gebied, desnoods met SSi van wapenen. In geval van vijan- '"ikheden, zal de andere partij traoh- bemiddelend op te treden, wanneer «n oorlog een feit zal zijn, zulJen belde wriijen den toestand bestudeeren om te vb een oplossing te vinden, overeen- hUii belangen, den Ser zul'en beide partijen niet dul- nii'r °P hun gebied gewapende orga- ,i?"es worden gevormd, welke vijandig zijn ten opzichte van de regee- van de andere partij. tcMs bestaande overeenkomsten bllj- ta van kraoht. Aan een dejeuner, dat hem was aange boden door de bultenlarvdsche persvereenl- gtng in België, heeft de minister-president. Paul Emile Janson. een verklaring van den volgenden inhoud afgelegde Janson. Op dit «ogenblik doet zich voor Bel gië het probleem voor van hervatting der normale betrekkingen met Italië. Naar onze meening wordt deze her vatting door het grootste deel der openbare meening gewenscht. Terwijl ln onze geheele, toch zoo bewogen geschiedenis, geen enkel conflict of dreige ment tusschen Italië en België is ontstaan, verdraagt de Belgische meerling moeilijk de handhaving van een regime, dat trou wens slechts van voorbijgaanden aard zou kunnen zijn. ZIJ ziet er het gevaar ln van een inzinking in onze handelsbe.rekkingen OD een oogenblik. waarOD alles er op wijst, dat men in het belang van alle klassen der bevolking de gelegenheden tot dergelijke betrekkingen uitbreiden moet Zil vreest tenslotte dat, wanneer Euroca door een conflict zou worden bedreigd, België niet met een voldoende autoriteit le Rome ver tegenwoordigd zou zijn om daar zi|n stem te doen hooren en er allen Invloed uit te oefenen, noodig voor de bescherming van zijn rechten. Te dien einde behoudt de re geering zich voor de gepaste maatregelen te nemen op een oogenblik waaroD haar Initiatief te voorschijn ml treden ais een bijdrage tot.de algemeene ontspanning. Voorts heeft minister-president Janson o.m. nog gezegd, dat België voornemens ts trouw te blijven aan de onafhankelijkheids- politiek. zooals die gedefinieerd is in de koninklijke redevoering van October 1935. Deze politiek heeft de belangrijke verdienste op algemeene wijze in overeenstemming te zijn met het gevoelen van het geheele land. Voor deze Dolltiek spreekt de Belgi sche zorg voor den vrede, evenals zijn wil tiot samenwerking met heel zijn streven om de weldaad van den vrede voor de wereld te behouden. De Volkenbond staat niet in de gunst, de verwachtingen, die hil gewekt had. zijn niet verwerkelijkt Niettemin b'Uft hl) voor de kleine naties en ln het bijzon der voor België een spreekgestoelte, dat de stem nog hoorbaar kan maken en een punt van samenkomst, waaromheen alle naties, die als de Belgische den ernstig ln gevaar zijnden algemeenen vrede willen redden, ln de ure des werkeliiken eevoars haar streven zouden groe-peeren. Wli blijven trouw aan het Volkenbondshandvest en aan de verplichtingen, die het medebrengt, zooals wü ze loyaal geïnterpreteerd hebben. Senaat contra Kamer. Miller's verdwijnen. Gistermiddag heeft de Kaïner in tweede lezing het wetsontwerp inzake verzoening en arbitrage in arbeidsconflicten bespro ken. De Senaat heeft besloten de wet niet van toepassing te doen zijn op landar beiders, terwijl de Kamer heeft besloten landarbeiders alleen uit te sluiten, wan neer sprake is van familiebetrekking tus schen werkgever en werknemer. Ten aanzien van artikel Gbis, dat han delt over het verleenen van inzage van de boeken aan de scheidsrechters van beide partijen ln geval van verschil van meening, greep minister-president Chau- temps in. Enkele leden vroegen dit arti kel. dat zooals men weet door den Senaat is verworpen, te schrappen. Cihautempis verklaarde dit niet te begrijpen. Volgens hem is er geen sprake van inzage in ge heimen, doch alleen in de economische, industrieele en commercleelc boeken. Hij drong erop aan. dat dit artikel gehand haafd zou blijven, aangezien hierdoor een glijdende loonschaal voorkomen kan wor den. De Kamer besloot vervolgens met 377 tegen 216 stemmen artikel ®bis te hand haven. De Senaat heeft eveneens ln tweede lezing het ontwerp inzake verzoening en arbitrage behandeld, nadat de tekst, wejke van de Kamer terug was gekomen door de desbetreffende commissie van Senaat was behandeld. In de wandelgangen verluidde dat de Senaatscommissie enkele conces sies zal doen, doch haar houding ten aanzien van artikel 6bia wil hand haven. Zal het bot een botsing, d.w.z. het af treden der regeevlng kernen of zal een uitweg worden gevonden? De „Matin" brengt, naar het Hbld. meldt, interessante onthullingen over de rol, welke gespeeld is door den Russischen generaal Skoblin, die na de ontvoering van generaal Miller, opvolger van Koetjepov, als leider van de Witte Russen spoorloos verdwenen is en die blijkbaar een vertegenwoordiger van de G.P.Oe is geweest. De Witte Russen hadden te Parijs twee diensten ingericht, die respectievelijk de „blnnenlandsche lijn" en de „buitenland- sche lijn" werden genoemd. De eerste had ten doel het particuliere leven na te gaan van de leden van het Russische militair ver bond en zoodoende te waken tegen ver raad. Deze dienst werd langen tijd geleid door generaal Skoblin zelf, die aldus in bij zonderheden van alles op de hoogte bleef. Maar Skoblin stond bovendien aan het hoofd van de „buitenlandsche lijn", die ten doei had inlichtingen in te winnen over den toestand, militair en economisch, ln Rusland zelf, en hij was het die ln overleg met Miller leden van den bond naar Rusland zond om zich daar op de hoogte te gaan stellen. De agent van de G.POe signaleerde Skoblin dan hun komst, onder aangenomen naam en kwaliteit natuurlijk, naar Moskou, en de afgezanten verdwenen spoorloos. Toen telkens de ln het diepste geheim uit gezonden spionnen gepakt werden, werd generaal Miller voorzichtiger en weigerde zijn toestemming te geven tot nieuwe uit zendingen. Skoblin daarentegen drong tel kens weer op het zenden van nieuwe ver spieders aan, en dit maakte dat men hem begon te verdenken zelf de verrader te zijn. Toen hij daarom in zijn dubbele rol niet veel meer uitrichten kon, ontvoerde hij Mil ler en verdween met hem naar Moskou. De omstandigheden waaronder het sovjet- stoomschip „Marle Boeljanova" plotseling met een onvoltooide lading uit Le Hfivre vertrok en het feit, dat dit schip niet, zooals het gewoon was, door het kanaal van Kiel naar huis voer, maar om Denemarken heen, vormen ernstige aanwijzingen, dat het Miller als gevangene en Skoblin als repatrieerend agent aan boord had. VRAGENDAG IN HET LAGERHUIS. Verdaging aanvaard. Gisteren heeft Chamberlain in het La gerhuis diverse vragen beantwoord. In antwoord op een vraag, zeide de pre mier. dat tot 30 Dec. van het vorig jaar, in 102 gevallen schadevergoeding was ge- elscht voor schade door de Japanneezen te Sjanghai aangericht aan Brltsche eigendommen. In antwoord op een andere vraag zeide de minister-president, dat de Brltsche re geering geen genoegen heeft genomen met hel antwoord van de regeering van Franco op de klacht over het tot zinken brengen van het Brltsche schip Alcira. De regee- nng acht derhalve de autoriteiten van Sa lamanca verantwoordelijk, voor de aange richte schade en eischt schadevergoeding. In antwoord op een vraag nopens het bombardeeren van open steden in Spanje deelde Chamberlain mede, dat de regeering van Salamanca de goede diensten van En geland, om tot een vergelijk te geraken, waarbij de burgerlijke bevolking geen ge vaar meer zou loopen, door bomaanslagen uit de lucht gedood t? worden, had afge- dat de militairen zich hun vrijheid van wezen. Franco's regeering had geantwoord, handelen moesten voorbehouden, tenein de militaire objectieven te kunnen tref- len. waar die zich ook bevinden. Een andere vraag beantwoordend, zeide Chamberlain, dat de rechten van bellige- renten eerst dan zullen worden toegekend, als het controle-systeem en wel een ver scherpt controie-svsteem. aan de Soaan- sche grenzen te land en ter zee zal zijn hersteld. Wat de huidige grenscontrole betreft, deelde Chamberlain mede, dat aan de Fransche grens thans eenzelfde regime toepassing vindt als aan de Portugeesche. Men vroeg nog, wat er waar is van de berichten over de ontscheping van Ita- liaansch oorlogsmateriaal te Cadix op 30 Januari j.l. Chamberlain antwoordde, dat een onderzoek dienaangaande niets aan het licht had gebracht, dat die geruchten zcu kunnen bevestigen. Op de vraag, of de Itallaansche regee ring heeft verzocht deel te nemen aan de verdediging van het Suex-kanaal, heeft Chamberlain geantwoord, dat een dergelijk verzoek de Brltsche regeering niet bekend is. Hij verwees den vrager naar het Ita- liaansch dementi van 27 Februari. De arbeidersafgevaardigde, Henderson, heeft gevraagd, welke maatregelen de Brlt sche regeering denkt te nemen naar aan leiding van het tusschen Oostenrijk en Dultschland gesloten accoord. Chamberlain antwoordde, dat maatregelen, tot dusverre door de Oostenrijksche regeering genomen op grond van de bespreking te Berchtes gaden, naar de meening der Britscho re geering geen verzaking schijnen te betee- kenen van de verplichtingen, die op Oos tenrijk rusten krachtens het verdrag van St. Germain en het protocol van Gcnéve van 1922. Onder deze omstandigheden, al dus de minister-president, schijnt de Brlt sche regeering dan ook niet tot het nemen van maatregelen geroepen te zijn. Gisteravond hebben zich tweehonderd mannen en vrouwen bij het Lagerhuis ge meld en vroegen de afgevaardigden van hun resp. kiesdistricten te spreken. Zij drongen er bij de Lagerhuisleden op aan, trouw te blijven aan het Ideaal van den Volkenbond. Verder drongen zij er op aan zoo spoedig mogelijk over te gaan tot al gemeene verkiezingen en in geen geval Italië financieel te steunen. De tweehon derd kiezers zijn lid van honderdtachtig organisaties, welke verbonden zijn met den algemeenen bond voor den vrede. De regeering heeft egn motie tot verda- ing van het Lagerhuis ingediend, welke schouwd moest worden als een motie van vertrouwen. Deze motie kwam in stemming na de beraadslaging van het Huis over de positie van den Minister van Buitenlandsche Za ken tegenover het Lagerhuis, waarbij Attlee er namens de Labouropposttie op had gewezen, dat z. i, een Minister van Buitenlandsche Zaken, lid van het Lager huis dient te zijn. De motie werd aangeno men met 226 tegen 99 stemmen. BIJ de debatten had de liberaal Sinclair gezegd, dat de leden van het Huis vertrou wen kunnen hebben in Halifax en dat de premier geen betere keuze had kunnen doen. Churchill zeide: Waarom piekeren over een minister van buitenlandsche zaken. waflneer er een premier is. Waarom om de maan roepen, wanneer er zon ts? Het ministerie van luchtvaart deelt offi cieel mede, dat op het Ringway-vliegtuig te Manchester aan twee vliegtuigen, welke hun eerste proefvlucht zouden maken, ge breken zijn ontdekt. Daar er reden is, aan te nemen, dat de schade opzettelijk aan de machines was toegebracht, wordt er naar deze zaak door de politie een onderzoek in gesteld. Jaarlijksche congres der volkspartij. Het jaarlijksche congres der Volkspartij (de partij van Wltos) welke ongeveer 20 mlllloen boeren vertegenwoordigt, heeft zijn werkzaamheden geëindigd. Er werden verschillende resoluties be treffende de binnen- en buitenlandsche politiek van Polen met algemeene stem men aangenomen. Een der resoluties houdt in: „indien de eischen der partij op politiek en oecono- misch gebied geen voldoening krijgen, zal de strijd worden voortgezet en, indien noo dig, met alle middelen, met inbegrip van staking". De resoluties over de buitenlandsche po litiek critlseeren de politiek van Beek en beweren, dat het voor Polen niet alleen noodig is nauwer samen te werken met Frankrijk en Engeland, doch ook den weg te banen voor een overeenstemming, met Tsjecho-81owakije De regeeringsbiaden beperken zich tot kerte commentaren, terwijl de bladen der oppositie, die den tekst der resoluties had den afgedrukt, door de censuur werden I bernceld. Actie der legitimisten. De Hongaarsche legltimóstische bewe ging ontwikkelt thans een groote activi teit. Op een propaganda-bijeenkomst der christelijke economische partij heeft de leider der legitimisten en vertegenwoor diger van Otto van Habsbuig, graaf Si- gray, o.m. verklaard, dat het probleem van het Donaubekken slechts kan worden op gelost door het herstel van het Hongaar sche koningschap. De positie der Duitschers. De gearresteerde spionnen. De Duitsche ambassade te Washington heeft bekend gemaakt, dat de rijksregeering haar in de Vereenlgde Staten wonenden on derdanen heeft bevolen, zich te onthouden van aansluiting bij Amerikaansche natio- naal-socialistische organisaties. Zij, die zich reeds bij dergelijke organisaties hebben aangesloten, moeten hun lidmaatschap direct opzeggen. In half-officieele kringen is men van mee ning, dat deze bepalingen ten doel hebben de Duitschers ervan te weerhouden, deel te nemen aan de Amerikaansche politiek. De Duitsche Ambassadeur heeft een be zoek gebracht aan staatssecretaris Huil, dien hij op de hoogte heeft gesteld van de ver klaring der Duitsche regeering. Volgens offlcieele Duitsche bronnen zou den de maatregelen betrekking hebben op ongeveer een half millioen in de Vereenigde Staten wonende Duitschers. De maatregel is slechts met matige be vrediging ontvangen. De tekst, dien de Duitsche ambassade heeft medegedeeld, wordt grondig bestudeerd, want hij doelt slechts op „Duitsche staats burgers" en men vraagt zich af of Hitier de Amerikaansche bonden, gevormd door genaturaliseerde Duitschers, zal blijven steunen. De Duitschers Rumrich, Glaser en Johanna Hoffmann, die Zaterdag onder verdenking van spionnage gearresteerd zijn, zouden volgens de „New-York Times" tot den Duit- schen inlichtingendienst behooren. Tot dusverre weigeren de autoriteiten eenige mededeeling te doen over het onder zoek, dat drie weken geleden begonnen is. Men verwacht intusschen nog meer arresta ties. Na de eerste verklaringen van de beschul digden zijn de autoriteiten geneigd, hen niet in staat te achten, lid van een goed georga- niseerden inlichtingendienst te zijn. Men wil de poging van Rumrich, zich bianco-paspoorten te verschaffen, ln ver band brengen met de zaak-Robinson. Een der gearresteerden wordt ervan beschul digd. reeds passen aan Duitsche spionnen in Rusland verschaft te hebben. Rumrich heeft medegedeeld, dat hij maandelijks vijftig dollar kreeg voor de in lichtingen, die hij verschafte. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Dc wet op de uitverkoopen. Gistermorgen moest voor het kantongerecht alhier terechtstaan K. L., winkelier alhier, we gens overtreding van de wet op de uitverkoopen. Verdachte had in de plaatselijke bladen eeti bijzondere uitverkoop aangekondigd en op de ramen van zijn winkel biljetten aangebracht met de volgende opschriften: „Wij moeten er uit, het huis is verkocht, wij smijten de goede ren wee" de overige goederen zouden dien dag publiek door een deurwaarder worden verkocht, alles zonder voorkennis en toestem ming van de Kamer van Koophandel te Leiden. Het O.M. achtte de overtreding van art. 2 dei- wet op de uitverkoopen wettig en overtuigend bewezen en elschte f50 boete of 15 dagen hech tenis. Hierop hield de raadsman van verdachte Mr. Goudsmit een uitvoerig pleidooi. Hij vroeg ontslag van rechtsvervolging. In repliek merkte het O.M. op, dat verdachte wel de overtreding begaan had. maar gezien de omstandigheden waaronder het gebeurd was verlaagde hij de boete tot f. 2.50 of 2 dagen hechtenis. Ook met dezen eisch kon de raadsman zich niet vereeni gen; hij vroeg een hoogere boete (f. 5> om in hooger beroep te kunnen gaan. Over 14 dagen zal de Kantonrechter schriftelijk vonnis wijzen. Mevr. V.de G. alhier moest terecht staan omdat zy zonder toestemming der K. v. K. een seizoen-opruiming had gehouden met 20 pet. korting. De heer V., die als gemachtigde van zijn vrouw optrad, erkende de overtreding maar beriep zich er op, dat hfj de Kamer van Koop handel had opgebeld en toen het antwoord had gekregen „de Kantonrechter zal wel een beslis sing nemen'. Het O.M. eischte f. 2.50 boete of 1 dag hechtenis. De Kantonrechter veroordeelde verdachte tot f. 1 boete of 1 dag hechtenis. Op 21 Maart zullen nog eenige Leidsche win keliers voor deze overtreding terecht moeten staan. J. W. uit Oegstgeest moest terecht staan, om dat hij op de Rijksstraat te Sassenheim met zijn groentenwagen met paard zonder eenige waar schuwing de file verlaten en naar links was uitgeweken, waardoor hij in botsing was gekomen met een auto, bestuurd door Ir. von Hemert uit Wassenaar. Nadat mevr. H. S. C. v. Hemert was gehoord, die verklaarde dat ver dachte geen enkel teeken van richting veran dering gegeven had, eischte het O.M. f. 20 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak f20 boete of 8 dagen hechtenis. J. M. B. uit den Haag moest terecht staan, omdat hij met zijn motorrijwiel op den Veur- sche weg onder Voorschoten op woeste wijze ge reden had en hoewel de weg daar ongeveer 6 meter breed is. een wandelaar den heer Ph. v. d. V., die geheel rechts van den weg liep. on dersteboven had gereden, waardoor deze zwaar verwond werd. Het O.M. eischte f. 25 boete of 10 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde verdachte tot f. 25 boete of 10 dagen hechtenis. De heer v. der V. wilde nog een civiele vordering van f. 51.50 indienen, n.l. de rekening van den medicus, die hem 14 dagen behandeld had. Aangezien het vonnis gewezen was en de vordering te hoog. zal de vordering langs civielen weg plaats moeten hebben. E. P. R., student uit Den Haag. moest terecht staan omdat hij aan de Rijksuniversiteit alhier college had geloopen, hoewel hij niet als student bij de Rijksuniversiteit was ingeschreven. Ver dachte erkende de overtreding, maar had geen geld van zijn vader gekregen, waardoor hij de f. 300 niet had kunnen storten. Het O.M. eischte f.50 boete of 25 dagen hechtenis. De kanton rechter wees er op dat het onwaardig is voor een student om onwettig college te loopen. De kantonrechter veroordeelde verdachte tot f. 40 boete of 10 dagen hechtenis. De slager C. alhier moest terecht staan, omdat hy in zijn ijskast 9 1/2 hectogram spek aanwe zig heeft gehad, dat beschimmeld was. De ver dachte erkende het feit, maar beriep zich er op, dat de ijskast defect was geweest. Het O.M. eischte f.50 boete of "25 dagen hechtenis. Ver dachte riep de clementie van den kantonrech ter in. die onmiddellijk vonnis wees en verdach te veroordeelde tot f25 of 10 dagen hechtenis. N. G. m., slager te Noordwykerhout moest te recht staan omdat hü in een keuken achter de slagerij ongeveer 3 kilo gesmolten rund vet in bekers aanwezig heeft gehad, zonder dat deze OPENT 6841 (Ingez. Med.) van de vereischte banderolles voorzien waren. Verdachte verklaarde dat hij zetbaas was en een pond vet per dag voor eigen gebruik noodig had. Het OM. wees verdachte er op dat de zaak niet zoo onschuldig was. als verdachte voor stelde, daar een groot aantal ongebruikte bande rollen van 4 jaar terug van een.... boterfa- briek waren aangetroffen. Eisch O.M. f.50 boete of 30 dagen hechtenis. Uitspraak f25 boete of "10 dagen hechtenis. Uit spraak f.25 boete of 10 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van het in beslag genomen vet. P. H. chauffeur alhier moest terecht staan, omdat lxij zonder geleidebilleten zonder ver gunning van B. en W. 9 kilo vuurwerk in een auto door Leiden had vervoerd. De kantonrech ter wees verdachte er op dat dit vervoer hoogst gevaarlijk is en dat per auto nooit vuurwerk vervoerd mag worden. Eisch O.M. f.25 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak f. 10 boete of 4 dagen hechtenis. „ZWART-FRONT" LEIDER BELEEDIGDE MINISTER COLIJN. Verd. tot f. 150.boete veroordeeld. Het Gerechtshof te Amsterdam veroor deelde vandaag den leider van „Zwart Front" A. J. Meyer, wegens beleediging van minister Colijn tot f. 150 boete subs. 50 da gen hechtenis. De rechtbank had hem tot f. 1000 boete subs. 3 maanden hechtenis veroordeeld, van welk vonnis de procureur-generaal bevesti ging had geëischt. Beschermt U tegen de gevolgen van Bedenkt dat nalatigheid Uwerzijds in het nemen van beschermingsmaat regelen gevolgen met zich kan brengen voor U en tallooze anderen. Nadere inlichtingen verstrekt de secre taris van de afd. Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, dr. T. Potiewiid, Boerhaavelaan 37, Leiden. GEBOREN. Franciscus Hcrmanus, Z. van F. H. Franken en M. E. Hoogervorst Martin us An toni us Jozef. Z. van M. P. J. v. d. Kraan en A. C. M. v. Daalen Willem Cornells, z. van K. P. Scheps en S. W. P. van Brouwershaven. ONDERTROUWD H. Jong jm. 38 j. en C. de Wolf Jd. 45 J, H. J. W. Verwet) jm. 20 j. en H. M. Bronsgeest ld. 19 j. J. G. Kooijman jm. 36 J. en A. Har- land jd. 37 J. J. van Eijk jm. 24 j. en A. H. Bos jd. 24 j. A. J. C. Haex jm. 24 j. en N. Meijers jd. 26 J. OVERLEDEN: C. Huge—Hazevoet, Vr. 65 J. 3—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 11