DE BRITSCHE MINISTERCRISIS fjsie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 26 Februari 1938 Derde Blad No. 23903 BUITENL. WEEKOVERZICHT Conducteur Chamberlain: Alleen voor Rome Eden: Wat? Dan zit ik verkeerd GEMENGD NIEUWS Twee inbrekers gesnapt in Den Haag LAND- EN TUINBOUW Een week van groote gebeurtenissen Men ziet vaker, dat een feit, waarvan men furore verwacht, plotseling in het r.iet verzinkit, doordat onverwachts een feit van grootere importantie het verwachte overtreft in belangrijkheid. Zoo is het af- geloopen week weer eens gegaan. Met grocte spanning' zag men de rede van den Fuehrer tegemoet en nauwelijks was deze uitgesproken of daar kwam het bericht van het aftreden van den Engelschen mi nister van bultenlandsohe zaken, Eden, tengevolge van oneenlgheid met zijn pre mier, Neville Chamberlain. Plotseling was de belangstelling voor de rede van Hitler verflauwd, had men alleen nog maar oog en oor voor hertgeen zaoh afspeelde rond Engeland's politiek. En te recht! Hitler's rede was gespeend van iedere verrassing van formaat, zelfs op het terrein der Oostenryksche kwestie. Daar had men groote duidelijkheid ver wacht, deze werd niet gegeven. Met geen woord is gerept over Oostenrijk's onaf hankelijkheid, al werd wel gewag gemaakt van handhaving van het accoord van Juli 1936, hetgeen deze onafhankelijkheidser- Iteuning in zich bevat. Overigens beluis terde men, zij het op andere wijze toege licht, we zouden zeJfs zeggen, scherper van vorm dan vroeger, oude geluiden. Slechts de zeer feille wijze van criitiek tegen de buitenlandsche pers, waarvan een zeker deel het er naar gemaakt heeft, was aan- vullmgsmuziek van bit/ter gehalte. Dat een krtzang zou worden gehouden op het ln vijf jaren bereikte resultaat, het was van tevoren zeker, al overtrof de cijferreeks alles wat totdusrorre op dit gebied was gepresteerd, dat als de aartsvijand het bolsjewisme werd gesignaleerd hoevele nlet-fascisten of niet-nationaal-socialisten zullen dit volmondig beamen het log voor de hand en zoo zouden we kunnen doorgaan. Niettemin zou aan deze rede alle aan dacht zijn gewijd, ware het niet-, dat ge noemd voorval zich had aangediend. Hit ler's rede kwam als van zelf in den hoek der vergetelheid Eden afgetreden! Direct werpt zich de vraag naar voren: wat beteekent dat voor de Engelsche politiek? Het volledig ant woord daarop is nog moeilijk te geven, de toekomst zal het moeten brengen. Nie mand verlangt naar den oorlog, integen deel. ieder roept om hert hardst om den vrede en ongetwijfeld heeft iedere poging om den vrede te verzekeren, aller instem ming. Uit dat oogpunt bezien, is de con troverse tusschen Eden en Chamberlain, waarop wij reeds zinspeelden, een blad wit japier Beiden staan den vrede voor, doch rij willen naar hetzelfde doel langs andere vegen. Eden, staatsman van karakter en raste lijn, zooals hij die ziet, opkomend r de volledige erkenning van goede en van de waarde van gesloten eenkomsten, stond op het standpunt, met Italië slechts dan besprekingen bnden worden geopend, wanneer Italië bewijzen van vertrouwen had gegeven. Zuiver theoretisch beschouwd, is daarvoor "les te zeggen, gelet op de wijze, waarop alië zich heeft vergrepen aan gedane be laften Chamberlain, eveneens staatsman van In tegriteit maar meer geneigd tot opportu nisme, wil echter een streep zetten onder bei verleden en met schoone lel met Italië besprekingen beginnen. Dit standpunt geelt in zekeren zin het totdusver inge nomen standpunt prijs, men kan zelfs zeg gen. dat Engeland zoodoende Italië flik flooit. en dat op een moment, dat vrij al gemeen de positie van den duce als zeer wwak wordt versleten, m.a.w. dat Engeland laat tornen aan zijn prestige.... Goed, maar als langs dien weg nu eens wel suc ces was te verkrijgen? Reeds vaker hebben wij er op gewezen, dat theorie en practijk elkaar niet plegen te dekken Chamberlain wil zich plaat sen op den bodem der realiteit, los van alle prestige-gevoelens; hij meent langs directe onderhandelingen thans den vrede te kunnen veilig stellen, die langzaam maar zeker, dat zij erkend, in het gedrang *as gekomen en bedenkelijk naar oorlog begon uit te zien. Afgezien van alle gevoeligheden moet oen thans ernsitig wenschen, dat de Brit- sehe premier niet verkeerd heeft gezien en dat zijn manier tot succes zal voeren. Mislukt zijn pogen, dan dreigen gevaren van vooral niet minderen aard Eden was Iemand van gezag in eigen Party, die bovendien bij zijn houding de gansohe oppositie achter rich had. Zijn heengaan doet dientengevolge ln Enge land zelf de onderlinge partij-twisten op laaien met ongekende hevigheid, waarbij ongetwijfeld nog in het nadeel van Cham berlain is, dat de Italiaansche gezant Grandi aldus heeft gemanoeuvreerd, dat bij met recht kan zeggen, het ontslag van Eden niet weinig te hebben beïnvloed. Dit 'erleidde den ouden Lloyd George tot een lellen aanval op Chamberlain persoonlijk. <he echter te onbesuisd was en zoodoende °P den aanvaller zelf terugsloeg. Doch een co ander brengt de volksopinie ln Enge land geducht in beroering en de eisch van nieuwe verkiezingen wordt reeds door de oppositie met luider stem gesteld! Welis waar heeft het Lagerhuis een door Labour Ingediende motie van wantrouwen tegen Ce regeering Chamberlain verworpen, doch Cue stemming gaf geen zuiver beeld der Wrhoudlngen onder het volk, daarvan is •elfs Chamberlain zich wel bewust. Chamberlain moet succes hebben, wil hij eigen positie en die zijner partij niet em- "*■5 in discrediet brengen; dit vast te leg gen, is eenvoudig een soort axioma. Mis- wkt Chamberlain's pogen, dan heeft En- eel-nd ziin minister opgeofferd voor een ,e nschim, als het dan zal heeten. met verlies van geweldig veel prestige. Wil dit teeds zeggen, dat dit succes verzekerd is? ™i) kunn»n het, helaas, nog niet zoo zien, vooral niet na hetgeen langzamerhand be vind wordt over hetgeen Italië als eischen stellen. Zelfs al schuilt in hetgeen Marover is vermeld de noodige overdrij- "n?, dan is het geheel toch nog wel van "Manigen aard~. dat een overeenkomst ft! direct tot de mogelijkheden gaat be goten. Dat Chamberlain terwille van zijn Pftn gezag Engeland eischen zou doen ^vaarden, die over de schreef gaan van jGSeen de Engelsche belangen opeischen, 'Uraan gelooven wij vooralsnog niet, doch het stelt de eigenlijke kwestie zelf niet gemakkelijker De erkenning van Abessynië wordt Italië gaarne gegund, dat zal weinig moeilijk heden meer opleveren, doch daarnaast komen de kwesties der Mlddellandsche Zee en naar het zich laat aanzien, zelfs van het Suezkanaal, een terrein, waarop En geland zeer gevoelig is! Slaagt Chamberlain, die als nieuwen medewerker lord Halifax heeft gekozen, die zoowel te Rome als Berlijn veel meer persona grata is dan Eden ooit was, niet, dan lijkt ons de kans op botsingen zelfs vergroot en staat Engeland tevens voor een inwendige crisis. Zooals men ziet, gaat het momenteel ln hoofdzaak om Italië, doch dit wil niet zeg gen, dat ook Duitschland wellicht niet In geschakeld zal worden in de besprekingen en waarschijnlijk ook Frankrijk, waar ten gevolge van den gang van zaken het kabi net Chautemps is verzwakt en Delbos' po sitie zelfs zeer ernstig is geschokt. Zonder medewerking van belde landen is geen uit eindelijke oplossing denkbaar, want dat Engeland Frankrijk geheel zal loslaten, is als uitgesloten te beschouwen, terwijl de as Berlijn-Rome ook niet zoodanig is ver broken, zelfs niet door het geval met Oos tenrijk, dat deze als geëindigd mag worden beschouwd. Chautemps blijkt de situatie ln ieder geval als zoo ernstig te beschouwen, dat hij op zeer opmerkelijke wijze pleit voor uitbreiding van de regeeringsbasis. dus den weg wijst naar een nationaal kabinet! Ook de Oostenrij'ksche kwestie is niet tot een oplossing gebracht, zelfs niet na de rede van bondskanselier Schuschntgg, die daarvan een vurig pleidooi maakte voor Oostenrijk's onafhankelijkheid en het daarbij ontegenzeggelijk oprecht meende. Algemeen wordt dit ruiterlijk erkend, maar Tweede Kamer. De Indische begrooting. Li de Tweede Kamer zijn gistermiddag de algemeene beschouwingen over de Indi sche begrooting voortgezet. Van de beschouwingen van den heer Joekes (V.D.) noemen wij vooral zijn plei dooi voor de voorbereiding eener hervor ming van het Indische centrale bestuur. Deze spreker had veel waardeëring voor de gedachte, dat de autonomie van de lagere gemeenschappen uit zou moeten groeien, doch dat zou dan geen beletsel moeten zijn om in de centrale organisatie van het ge biedsdeel hervormingen aan te brengen. Deze hervormingen zouden betreffen een ruimere verdeeling van bevoegdheid over de directeuren der departementen in plaats van de thans al te groote concentratie van zal hij de macht hebben om de actie der Naris in toom te houden, die thans zul len doordringen in alle offlcieele lichamen en in de partij van het Vaderlandsche FrontWie elders heeft gade geslagen, hoe dezen zich ln dergelijke gevallen ple gen te gedragen, zal weinig hoop meer kunnen koesteren! Zonder krachtdadigen steun van buiten-af, zal Oostenrijk rich zelf annexeeren! We wezen er reeds eer der op: de Anschluss zal nu komen van binnen uit. trots verzet, trots goede bedoe lingen. Tenzij nieuwe onverwachte voor vallen zich voordoen bevoegdheid in de persoon van den Gou verneur-Generaal Voorts zou een verande ring van de begrootingsprocedure aanbe veling verdienen en zou ten aanzien van de interneering een betere bevoegdheids regeling kunnen worden getroffen. Vol gens den spreker zou aan een staatscom missie de voorbereiding van deze herzie ning moeten worden opgedragen. De heer Wijnkoop (Comm.i betoogde uit voerig, dat slechts een onderlinge gelijk heid de grondslag voor de economische samenwerking tusschen Nederland en Indië kan zijn. Indië moet volgens hem econo misch weerbaar- worden gemaakt door be vordering van de groote industrie. De heer van Lidt-h de Jeude (Lib.) for muleerde rijn visie op den toestand van Indië met de woorden; gematigd optimisme en bedachtzaamheid. Voor dezen spreker is het economisch beleid op dit ocgen'olik van meer gewicht dan staatkundige hervormin gen. welke laatste ook volgens zijn inzicht slechts van onder-op kunnen worden door gevoerd. Op economisch gebied zijn de vooruitzichten niet al te somber en nu er wat meer geld is, kan er weer meer ge daan worden voor de bevordering der wel vaart van de bevolking. De heeren Suring (R.K.) en van der Sleen (S.D.) bespraken de belangen van verschillende groepen van ambtenaren. Laat in den middag kwam de minister van Koloniën, de heer Welter, nog even aan het woord. Hij behandelde slechts eenige losse punten, om daarna zijn rede af te breken. Vooral opmerkelijk was zijn zeer besliste uitspraak, dat hij aan blanke ko lonisatie niet gelooft en iedereen, die hem raad vraagt-, een proefneming in die rich ting afraadt. Met de bespreking van het algemeen be leid zal de minister Dinsdag beginnen. Surveilleerende agenten kregen argwaan. Hun buit in beslag genomen. Dank zij de waakzaamheid van een paar surveilleerende agenten zijn te Den Haag twee inbrekers, kort nadat zij een geslaag de operatie hadden uitgevoerd, gearresteerd. De buit, bestaande uit enkele honderden guldens, is in beslag genomen. In den nacht van Donderdag op Vrijdag trok het de aandacht van twee agenten der motorbrigade, dat twee verdacht uitziende personen plotseling in de Pieterstraat op doken om in het nabijgelegen perceel Torenstraat 145 te verdwijnen. Aanstonds werd een onderzoek ingesteld, waaruit bleek, dat in de Pieterstraat een deur open stond van een pakhuis, gelegen achter het filiaal van de firma van Zon, aan den Noordwal, aldus de „Tel." Zoodra deze ontdekking gedaan was. vroegen de politiemannen assistentie van het bureau Prinsestraat, ten einde een om singeling van de bewuste perceelen moge lijk te maken. Nadat de noodige voorberei dingen waren getroffen, drongen agenten het huis Torenstraat 145 binnen, een eerste étage, die bewoont wordt door de familie van R. De familie was hevig ontsteld over zooveel uniformen midden in den nacht en wist van niets. Anders stond het echter met een kost ganger. zekeren M.. die nog niet zoo lang geleden bij van R. zijn intrek genomen had en in gezelschap van een tweeden persoon werd aangetroffen in een kamertje op de tweede étage. Ofschoon dit tweetal, dat zich eensklaps voor eenige revolvermonden zag geplaatst, nog een oogenblik probeerde de situatie te redden door de grootst mogelijke verbazing te simuleeren, vielen beiden wel dra door de mand, toen verschillende in brekerswerktuigen in hun bezit werden ge vonden. Nadat intusschen ook geconstateerd was, dat in het filiaal de brandkast was openge scheurd, haalde de politie bij M .alles over hoop om de buit op te sporen. Daarin slaag de zij ten slotte. In een emmer lagen en kele honderden guldens aan contanten, die er blijkbaar in allerijl in waren gesmeten. Nadat de heer van Zon. die te Delft woont, gewaarschuwd was, kon worden vast gesteld, dat dit geld gedeeltelijk uit de brandkast en voor een ander deel uit de cassa afkomstig was. De buit had nog groo- ter kunnen zijn, indien de heer van Zon des avonds niet toevallig f. 600 aan bankpapier uit de brandkast had meegenomen naar zijn woonplaats. Beide verdachten zijn in het hoofdbureau van politie opgesloten. AUTO AANGEREDEN EN IN EEN SLOOT TERECHTGEKOMEN, Twee personen gewond. Gistermiddag om half twee reed een per sonen-auto, bestuurd door den heer Vos uit Scheveningen, op den Rijksstraatweg te Dubbeldam, in de richting Willemsdorp. Een automobilist, die den wagen van den heer Vos wilde passeeren, moest tengevolge van een naderende vrachtauto uit tegenoverge stelde richting scherp naar rechts uithalen, waardoor de auto van den heer Vos werd gegrepen. Het voertuig werd van den weg geslingerd, sloeg tegen een betonnen brug en viel daarna in de langs den straatweg loo- pende sloot. Eenige omstanders snelden di rect te hulp. Zij slaagden erin, den be stuurder en zijn echtgenoote uit de auto te halen. Inmiddels was dokter De Jong uit Dubbel dam, die onmiddellijk gewaarschuwd was, op de plaats van het ongeluk aanwezig. Hij constateerde bij den heer Vos zware inwen dige kneuzingen en een ernstige hoofd wonde. Mevr. Vos heeft een hoofdwonde op- geloopen, terwijl haar rechterarm gebroken is. Met een ziekenauto zijn de slachtoffers naar het ziekenhuis te Dordrecht overge bracht. De auto werd geheel vernield. BUITENLANDSCH GEMENGD. HONGAARSCH GIFMENGER GEARRESTEERD. Te Alsonemedi (Hongarije) is een mole naarsknecht gearresteerd, die ervan be schuldigd wordt, dertien personen, waar onder zijn naaste familieleden, met arseni cum te hebben vergiftigd. Drie personen zijn tengevolge hiervan reeds overleden. De dader wilde zich in het bezit stellen van het aanzienlijke erfdeel zijner ver wanten. Ook eenige medeplichtigen van den gif menger zijn gearresteerd. NOBELPRIJS VAN OSSIETZKY GEDEELTELIJK VERDUISTERD. Gisteren is te Berlijn een proces begon nen tegen een zekeren dr. Wannow, die er van wordt beschuldigd, een groot deel van den Nobelprijs voor den vrede, welke de be kende pacifist Ossietzky in 1935 heeft ge wonnen, te hebben verduisterd. Ossietszky had den beklaagde een alge meene volmacht gegeven om het geld. onge veer honderdduizend mark, van Noorwegen naar Duitschland te brengen, tegen een pro visie van twintigduizend mark. Wannow liet in Duitschland het geld evenwel op eigen rekening schrijven en leende aanzienlijke bedragen ervan aan zijn vrienden en bekenden. Toen de politie ingreep, kon zij nog slechts zestien duizend mark voor Ossietzky redden. HEFFING OP VROEGE AARDAPPELEN. Geen verlaging tot f. 30.te verwachten. In antwoord op vragen van het Tweede- Kamerlid den heer Wijnkoop verklaart de minister van economische zaken, da» hij niet bereid is de heff'ng op de teelt van vroege aardappelen te MMn vervallen of haar te verlagen tot f.30 - p:r H A. De verhoogde heffing is noodig voor do instandhouding van een voor de vroeg< aardappelentelers noodzakelijk geachtci steun.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9