Buitenland LEIDSCH DAGBLAD Eersfe Blad Zaterdag 26 Februari 1938 Lord Halifax officieel tot Eden's opvolger benoemd De strijd in het Verre Oosten miKi ïHicimN^P! Eden voor zijn kiezers SPORT BEURSOVERZICHT DE ALGEMEENE TOESTAND duitschland en oostenrijk. Oe Balkan-conferentie. Halifax' benoeming tot opvolger van Eden wordt, te Rome en Berlijn met warmte begroet. In Frankrijk blijft men gereser veerd, hoewel men geenszins medewerking weigert. Het was niet anders te verwachten. Men doet te Berlijn op veelbetekenende wijze uitkomen, dat het voor zekere hoofd steden voorbarig ziou zijn, overhaaste ge volgtrekkingen uit de rede van Schuseh- nlss» te maken. Deze rede was, naar men zegt, bestemd voor een speciaal publiek, dat in propte meerderheid bestond uit aanhangers van het systieem-Dollfuss. Menwenscht er te Berlijn op te wijzen, dat Schuschnigg krachtig de Duitsche missie van Oostenrijk heeft onderstreept en dat het niet zou passen zloh in het buiten land te zeer te verheugen over zekere pun ten. die tegen het nationaal-soclallsme ge richt waren. In nationaal-soclalistlsihe kringen heeft de redevoering van Sctiuechnigg groote teleurstelling gebaand. Men had er op de besprekingen van Berchtesgaden een geheel andere reactie verwacht. Men blijft ver zekeren. dat de lijn der Dultsche politiek tegenover Oostenrijk op geen enkele wijze zal veranderen en dat het rijk van geen enkel fundamenteel doel zal afzien. De rede zelf van Schuischnlgg wordt door de Dultsche pers met eenige veelzeggende coupures en weglatingen weergegeven, die. hetzti de Dultsche verantwoordelijkheden voor de gebeurtenissen na het accoord van 11 Juli 1936. hetzfi de verplichtingen, door Duitschland aangegaan om de onafhanke lijkheid van Oostenrijk te verzekeren, moe ten verzwakken. Te Ankara is de Balkan-conferentie ge opend. Kemal Ataturk heeft besprekingen gehad met de vertegenwoordigers van Grieken land. Zuid-Slavlë en Roemenië. Metaxas, Slojadlnowltsj en Cornnen Aan een maal tijd verklaarde de Turksche minister van buitenlandsche zaken, Roesjdi Aras dat onverbrekelijke banden de staten der Bal kan-entente binden en dat die staten ie wereld zullen toonen. dat zij vastbesloten ztln zij aan zij op be trekken voor de groote zaak van den vrede. De buitenlandsche Politiek der staten berust oo het behoud en de ontwikkeling van de traditioneele vriendscbappelltke betrekkingen. ENGELAND Attiee tegen de regeeringspolitiek. De arbeidersleider Attiee heeft te Oxford een rede gehouden, waarin hij ernstige cri- tick uitoefende op de „nieuwe oriëntatie der Britsche politiek Hij zelde. dat leder een eranderlng in de buitenlandsche politiek ion waarnemen, toen Chamberlain aan het bewind kwam. In de eerste plaat?, aldus Attiee, kwam er de jachtexpedltie van Hall fax naar Berlijn. Men begreep toen, dat er twee ministeriën van buitenlandsche zaken 251. die langs evenwijdige lijnen werkten, loodat zij elkander niet konden ontmoeten, üesluier is thans opgelicht en gij ziet thans, oat de regeering besloten heeft de politiek »an den Volkenbond niet langer te volgen maar terug te keeren tot de oude Imperia- llstische politiek. Attiee zeide verder te geiooven, dat er in ingeland genoeg krachten zijn, die de re geering van Chamberlain ten val kunnen b'angen. De arbeidersbevolking en ook an deren hebben den Indruk, dat zij verraden worden. Na deze rede werd Attiee door studenten, ~e ue „Internationale" zongen, door de «raten van Oxford gedragen. FRANKRIJK Het buitenlandsche beleid in de Kamer. Bij de voortzetting van het kamerdebat bver de buitenlandsche politiek, dat giste- B. u? tegonnen. zeide Valentin van de «spublikeinsche Federatie, sprekende over Biutsdhe koloniale eischen. dat Frank- hlk de koloniale kwestie niet kan beschou wen als een terrein, waarop overeenstem ming met Duitschland bereikt moet worden waarover zelfs maar gesproken zou moeten worden. Champeaux van de alliantie van UMs-republikeinen en onafhankelijke ra- :„alïn zeide, dat de militaire beteekenis den let"Un'e niet overschat moet wor- Nij betreurde het, dat de Fransche tgecrlng niet eerder tot normale be trekkingen met Italic teruggekeerd is, en drong er op aan, dat Frankrijk niet buiten de Britsch-Duitschc besprekin gen blijft. Wat de Spaansche kwestie betreft, moet Frankrijk in de eerste Plaats de vrijheid zijner verbindings wegen verzekeren. Boucher (Republlkeinsche Federatie) deed. sprekende over de Dultsche kolo- Vi.il ,eischen, een heftigen aanval op de uenlandsche politiek van het Volksfront Pro yeDveet' „den sectarischen politici" in onmin te hebben gebracht '"et Italië. socialist Rouss verzette zich tegen ltan"e- c'°hcessles aan Duitschland en „J1 'n het bijzonder op het stuk van de "bwilllgers. dn,^lens de socialistische partij sprak J™, die zich afvroeg of de vellig- i, Ybn Frankrijk in gevaar is. .'s,.6ezegd, dat het volksfront verant- ™raeli]k ij vocr (je gebeurtenissen op «icrnaal en internationaal gebied en dus hm!?1 morgen Duitschland en Italië rtH'h zeggen, dat Frankrijk verantwoor- tiW sPreker betreurt, dat men vroeger "iecr concessies heeft gedaan aan het Wikelnsche Duitschland. sPrcker en zijn vrienden hebben Franv - dat Ita''ë ren vriend bleef van ïevii doch door de verovering van toSe heeft Ita!ië zelf de verantwócrde- '555 P voor den breuk op zich genomen. ooS.,belangrijkste acht spreker op het ur.deBk de betrekkingen tot Duitsch- bn hij vraagt of het aan het bewind Vlak voor de opheffing der zitting van het Lagerhuis heeft Chamberlain de officieele benoeming van Lord Hall- fax tot opvolger van Eden bekend ge maakt. Attiee herhaalde zijn protest en Wedgwood Benn ging zelfs zoo ver om een beroep op den Speaker te doen, die echter niet thuis gaf. Wedgwood zeide nog, dat Campbell Bannermann in 1905 met overtuiging de stelling verdedigd had, dat de minister van buitenlandsche zaken lid van het Lager huis moest zijn en dat geen der latere con servatieve regeeringen deze 35-jarige tradi tie meer gewaagd had te breken, zoozeer waren ook Balfour en Baldwin van de nood- Lord Halifax. zakelijkheid overtuigd geweest, maar Cham berlain antwoordde, dat hij alle vragen over de buitenlandsche politiek zelf zou be antwoorden en dat hij bovendien in R. A. Butler, den onder-staatssecretaris van ar beid, een uitmuntend opvolger van Cran- borne gevonden had. De zitting werd onder groote spanning opgeheven, ofschoon er slechts zoo weinig afgevaardigden aanwezig waren, dat een initiatief-ontiwerp over evenredige vertegen woordiging in gemeenteraden uitgesteld moest worden, omdat het quorum niet meer aanwezig bleek. De leden der oppositie heb ben dadelijk in een der zalen nog verga derd. Misschien zal Chamberlain nog een middag beschikbaar stellen om over de zaak te praten, maar geheel zeker is zelfs dat niet, omdat er in feite nergens meer over te praten valt. Lord Halifax, die tevens, lord-president van den Raad blijft men wil daarin een teeken zien, dat hij niet In de toekomst zal aanblijven heeft zijn functie aanvaard met de ontvangst van Lord Perth, den EJngelschen gezant te Rome; Grandi, de Italiaansche gezant, is op hetzelfde uur In omgekeerde richting naar Rome vertrok ken. Lord Perth heeft ook nog een onder houd gehad met den eersten minister. In tegenstelling met hetgeen men verwachtte, schljint het thans waarschijnlijk, dat de gezant eerst de volgende week naar Rome zal terugkeeren. Indien dit juist blijkt, zul len de Britsch-Italiaansche besprekingen eerst in de daarop volgende week beginnen. Lord Halifax of Edward Frederick Lindley Wood, zooals zijn oorspronkelijke naam is, werd op 16 April 1881 geboren en is dus thans 56 jaar oud. Na'in Eton en Oxford gestudeerd te hebben werd hij in 1910 ais conservatief tot lid van het Lagerhuis ge kozen. Zijn eerste ministrieele functie was die van parlementair onderminister van kolo niën in 1921. in het kabinet Bonar Law. Reeds het volgende jaar werd hij minister van onderwijs en in 1924 minister van land bouw. Het volgende jaar werd hij tegen de verwachting in als opvolger van lord Rea ding tot onderkoning van Britsch-Indië be noemd. Nog vóór hij deze functie aanvaard de kreeg hij den titel van lord Irwin of Klrby Underdale. Tot 1931 is lord Irwln onderkoning van Indië geweest; hij heeft in zijn ambtstijd de bewogen dagen meegemaakt van de com- mlssie-Slmon en van Gandhi's actie voor burgerlijke gehoorzaamheid welke tot de interneertng van den Maiiatma leidde. Het was ook in zijn regeeringsperiode dat de ronde-tafelconferentie tot stand kwam. Op 23 December 1929 werd er in Indië ten bomaanslag op lord Irwln gepleegd, die echter mislukte. Kort voor zijn heengaan ais onderkoning onderhandelde hij recht streeks met Gandhi, hetgeen leidde tot een overeenkomst, die op 4 Maart 1931 door lord Irwln en Gandhi onderteekend werd. In April 1931 werd lord Irwin na het ver strijken van zijn ambtstijd opgevolgd door lord Wlllingdon. Het volgende jaar werd hij opnieuw minister van onderwijs en in 1935 verwisselde hij deze portefeuille voor die van oorlog. Na de verkiezingen van dat jaar werd hij lord Privy Seal en toen Chamberlain Baldwin in Mei van verleden jaar als premier opvolgde werd lord Hali fax lord president of the council. Het was In laatstgenoemde hoedanig heid dat hij, in November van verleden jaar, zijn veelbesproken bezoek aan Duitschland bracht, waarbij hij te Berch- tesgaden besprekingen voerde met rijks kanselier Hitier. R. A. Butler was van 1932—1937 onder minister van Indië. De nieuwe onder-mi nister van Buitenlandsche Zaken is op 9 Dec. 1902 geboren. Eden te Leamington. Eden heeft gisteravond voor zijn kiezers in het district Leamington (Warwickshire) een verklaring gegeven van de redenen, die hem genoopt hadden zijn ambt neer te-leggen. De oud-minister begon met een paar geruchten tegen te spreken, die In Sommige kringen al te gemakkelijk ver spreid werdén. Spr. was volkomen gezond en had zich zelfs in langen tijd niet zoo goed gevoeld als juist den laatsten tijd, zoodat ex van gezondheidsredenen geen sprake was. Een ander gerucht over zijn ambitie om een scheuring te verwekken en leider eener minderheid der conservatieve partij te worden was nog veel minderwaar diger en behoefte feitelijk niet tegenge sproken te worden. Ook nu. bijna een week lateir, was spr. nog overtuigd dat hij goed had gehandeld en in het belang van den Staat. Het zou toch een bewijs van groote huichelachtig heid geweest zijn om de buitenlandsche politiek in een richting te leiden in welke spr. zelf niet geloofde. „Ik stond en sta nog od het standpunt dat het verkeerd is om nieuwe overeenkomsten aan te gaan zoo lang de oude niet alleen niet gehouden, maar zelfs op alle manleren tegengewerkt en gebroken zijn. Dat wilde niet zeggen dat ik verlangde, dat de Italiaansche re- geeTlnig als een berouwvol zondaar eerst iot ons had moeten komen, maar wel dat zij eerst eenlge bewijzen van goede trouw had kunnen geven, zoodat er een nieuwe basis voor nieuwe besprekingen zou zijn geweest. Wat nu gebeuren gaat, is. dat de regeering in zee gaat zonder eenige vast heid of ondergrond. En slechts hierin be stond mijn principieele verschil met den mlnister-nresident. maar het was voor mij belangrijk genoeg om te handelen zooals ik gedaan heb". Toen zeide Eden dat hij de dingen niet moeilijker zou maken, noch voor zijn opvolger noch voor den premier, voor wien spr. slechts hoogachting en vriendschap gevoelde, door verder over deze punten uit te weiden. De beslissing was nu gekomen en spr. wenschte de regeering volledig succes. Eden merkte vervolgens op, dat hij in zijn rede in het Lagerhuis met opzet niet gesproken had van bepaalde documenten, in verband met. de onmogelijkheid, deze thans te publiceeren. Echter, zeide hij, handhaaf ik ieder woord, dat ik in het Lagerhuis heb ge zegd. Tijdens het weekeinde ben ik de finitief tot het oordeel gekomen, dat de beteekenis van bepaalde medcdeelingen van een buitenlandsche regccring was „nu of nooit" en dat aan deze mede- deelingen, gelezen in het verband der jongste gebeurtenissen, geen andere uitslag kon worden gegeven. Het denkbeeld is geopperd, dat ik mijn collega's die een andere meening waren toegedaan, hierop zou wijzen doch dat wil ik niet, daar ik zulks niet in het belang van het land acht. Ik stel mij er mede tevreden te wachten en mij bij den loop der gebeur tenissen neer te leggen. Een politiek waarbij oude animositeiten en wrok vergeven en vergeten werd had spr.'s volle instemming, mits van weerskan ten die neiging werd gevoeld. Het land had een nationale regeering in welke de con servatieve partij den toon aangaf nog even noodig als bij de vorming van de eerste na tionale regeering maar de algemeene rich ting der buitenlandsche politiek moest toch blijven liggen in versterking der banden met de groote democratieën in de eerste plaats, want alleen daar vond men nog ver trouwen in het parlementaire stelsel, geba seerd op de vrijheid van het individu. Nadat Eden zijn rede beëindigd had, na men zijn kiezers, die de zaal geheel vulden, met algemeene stemmen een motie aan, waarin zij uiting gaven aan hun volkomen vertrouwen in hem .Zoowel in als buiten de zaal had de oud-minister enthousiaste toejuichingen in ontvangst te nemen. komen van de regeering van het volksfront de verhouding minder goed heeft gemaakt. Grumbach besprak vervolgens de moge lijkheden van een overeenkomst met Duitschland. Hitier heeft wel gezegd, dat geen ter ritoriale eischen Frankrijk en Duitschlan'd meer scheiden, doch hij voegde hieraan toe in Europa. De socialisten verlangen slechts één po litiek, n.l. die, welke de grootste garantie geeft voor het handhaven van den vrede. Vrede met Duitschland kan volgens Grum bach evenwel niet bestaan op grondslag van de rede van 20 Februari. Frankrijk wil niet de deur sluiten voor toenadering, dodh dan moet men het niet Willem om singelen. De radicaal Mistier, voorzitter van de commissie voor buitenlandsche zaken, sprak over den toestand in Midden- Europa. Naar zijin meening moet een ac coord met de Don aumogendheden bespoe digd worden, waarbij zekere voldoeningen moeten worden gegeven, om. aan Honga rije, om een economische en politieke en tente tot stand te brengen. De collectieve veiligheid is bouwvallig en de Volkenbond niet meer wat hij was. Het is een gevaar lijke toestand en een neutraliteitspolitiek is misschien niet de beste voor landen als België en Nederland, die rijke koloniën b62utt€n> Men moet geduldig het resultaat af wachten van de onderhandelingen tus- schen Chamberlain en Grandi en ze niet in gevaar brengen, wanneer ze een kans op succes hebben. De communist Perl trachtte aan te too nen, dat de houding van Frankrijk ten opzichte van Italië in niets verantwoor delijk is voor den huidlgen toestand. De radicaal-socialistische afgevaardigde de Monzie gaf uitdrukking aan vertrouwen in de regeering, doch beval haar zich krach tig uit te spreken over enkele bepaalde pun ten. Spr. zeide ten slotte voor een volledige non-interventie van Frankrijk in Spanje te zijn. Louis Marin wees op de noodzakelijkheid van overeenstemming tusschen Italië en Engeland. De Fransche regeering dient de politiek van Stresa zoo spoedig mogelijk te hervatten. Volgens Deschiseaux. (soc. unie) moet Frankrijk Engeland helpen de goede be trekkingen met Italië te hervatten. De Fransch-Britsche samenwerking mag niet ophouden. De debatten werden dan tot heden verdaagd. OOSTENRIJK INTOOMING DER NAZI-ACTIE. Persvorordcning. Op bevel van Weenen zijn de lessen aan de universiteit van Graz, het middelpunt van de natlonaai-soclallstlsche agitatie in Stiermarken, gestaakt. Voorts is de burgemeester van Graz, die Van het front. De felle strijd om Lingsjin is in het voor deel der Japanneezen geëindigd. De Japan- sche troepen hebben de stad bezet, zoodat thans de weg naar Zuid-Sjansl voor hen open ligt. Een Chineesche troepenmacht van naar schatting honderdduizend man voerde een wanhopigen strijd met de Japansche strijd krachten om het bezit der stad die onge veer 130 kilometer ten zuiden van Tai- joean-foe ligt. Generaal Matsocl te Tokio. Generaal Matsoei, die uit China werd teruggeroepen, is te Tokio buitengewoon hartelijk ontvangen. De bladen verwelko men den generaal-overwinnaar algemeen. Zekere kringen doen voorspellingen over de politieke rol, die generaal Matsoei zou kunnen gaan spelen in geval de reeds cri- tieke toestand der regeering zich nog ver der zou toespitsen. Men herinnert er aan, dat de generaal den roep heeft voorstander te zijn van een snelle oplossing van het Chineesch-Japansche conflict en dat hij sterk gekant is tegen een onbepaalde uit breiding van het conflict, omdat hij een verspreiding der Japansche strijdkrachten wil vermijden met hét oog op het gevaar voor complicaties met de Sovjets en omdat hij van meening is dat een politieke actie de militaire actie tegenover China moet be geleiden en zelfs overheerschen. gezwicht was voor de pressie der nationaal- soclallstische betoogers en de hakenkruis- vlag op het stadhuis had geheschen, met verlof gezonden en dit verlof schijnt gelijk te staan met een eervol ontslag. De officieele Wiener Zeitung publiceert een reeks persverordeningen. Daarin wordt om. bepaald, dat wie opzettelijk of door nalatigheid door den inhoud van een druk werk den binnenlandschen vrede of de internationale betrekkingen van Oostenrijk met een anderen staat ernstig in gevaar brengt, afgescheiden van de strafrech'er- lijks vergelding, bestraft zal worden met een toets, welke tot 2ÖC0 schellingen kan siygsn of met een arrest tot drie maanden. Bij herhaalde vergrijpen tegen deze bepa lingen kan de vergunning tot uitgifte van een dagblad vocr een bepaalden tijd of voor goed worden Ingetrokken. TSJECHO-SLOWAKIJE Regeringswijziging? Minister-president Hodza zou-voornemens zijn, de volgende week Donderdag niet slechts een verklaring over de buitenland sche politiek af te leggen, doch tegelijker tijd het programma van een gewijzigde regeering bekend te maken. Men verwacht, dat die verklaring van den minister-president uitgesteld zal worden, indien de onderhandelingen over de wijzi ging der regeering dan nog geen positief resultaat hebben opgeleverd. SCHAKEN. SCHAAKBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. De competitie 3de klasse A. Gisteravond werd ln café „Zomerlust" de wedstrijd Taveno II—-Woerden I gespeeld, die reeds tweemaal uitgesteld was. Voor Woerden stond er nogal wat op het spel. want het was nog candidaat voor de 1ste plaats en zou dit bij een winstpunt bleven. De uitslag ls de vol gende geworden. J.Roefstra (res.) (T)-O.A. Muiswinkel(W) 01 J. v. Leeuwen (res.)J. v. Mourik <n.o.) 10 C. Zandvliet—G. Westerhuis x—x H. Loomari (res.)F. J. v. Ee 01 J. Petiet (res.)C. Breunesse 0—1 G. SpierenburgO. Guldemond xx G. PardonJ. Breunesse xx H. Ie Nobel—A. D. Bruin 1—0 J. Martin—W. F. Oldert 1— C. v. DuynJ. ten Hoeve (res.) 1—0 Totaal 4—3 en 3 afgebroken partijen. Taveno II. dat ook reeds Woensdag in Zwammerdam had moeten spelen, .telde maar even 4 invallers en wist niettemin met 1 punt voorsprong te eindigen. Woerden, dat met slechts 9 spelers verscheen, verspeelde waarschijnlijk zijn kans nog op de lste plaats te komen. Beslissingen in hooger beroep. De commissie van arbitrage heeft ln hooger beroep de volgende beslissingen genomen: Wedstrijd Phllldor IILeiderdorp II bord 2: E. W. v. d. Burgh <Ph.) wint van K. Kranen burg. Wedstrijd Katwijk aan Zee III—2 Kon. II, bord 5: H. Kettenis «2 K.) wint van R. van Bruggen. Beide partijen waren door den competitie leider remise verklaard. De uitslag der wedstrijden is hierdoor ook gewijzigd en nu de volgende geworden: Philidor II en Leiderdorp II spelen gelijk (5—5). De R.K. Sch.cl. De 2 Kon. II wint met 5i/ï4>/j van Katwijk a. Zee III en is nu onge slagen No. 2. Lisse II bezet nog steeds de 1ste plaats, omdat het enkele bordpunten op „2 Koningen" voor is. Beslissing over afgebroken partijen en eindstanden. I. Bodegraven I wint met 5»/j4«/i van de R.K. Sch.cl. De 2 Kon. I. Bord 1: T. Scheer (B.)—H. Staats 1—0; bord 3: M. v. Dobben de Eisch tegen ds. Niemoeller 1 jaar en 10 maanden. Het „Hbld." meldt uit betrouwbare bron het bericht te hebben ontvangen, dat tegen ds. Niemoeller een gevangenisstraf van één jaar en tien maanden is geëischt. Deze eisch berust niet op landverraad, doch op overtreding van het „Heimtueckc- gesetz" (de z.g. kanselparagraaf) en op ongehoorzaamheid aan staatsverordenin- gcn. De uitspraak zal waarschijnlijk a.s. Maandag vallen. BruynJ. Volders >/-. 2 A: Hazerswoude I wint met 7—3 van Bos koop I. Bord 2: G. Ruys (H.)-J. A. Loef V*Vat bord 10: M. Ravensberg—W. J. Spaargaren '/j1 /»- 2 A: Calssa I wint van Voorschoten Imet 73. Bord 5: 'J. Verduyn (C.)W. Verver V*1/t. 3 A: Zwammerdam I en Taveno II spelen ge lijk (55). Bord 7: J. P. Hunik (Zw.)G. Par don 01. 3 B: De L. Arb.Sch.cl. III wint met 64 van Leithen I. Bord 22: C. Baart (L.)A. H. de Vos 1—0. 4 A: Philidor IÏI wint met 5*/*4V: van Kat wijk aan Zee III. Bord 1: H. C. Bouter 'Ph.>— Johf.. Schoneveld y.ViJ bord 10: J, v. cL Waals—R. v. d. Ploeg 1—0. WIELRENNEN. ZESDAAGSCHE TE ANTWERPEN BEGONNEN. Gisteravond is te Antwerpen voor een zeer talrijk publiek de Zesdaagsche aangevangen, waaraan door de volgende Nederlandsche kop pels wordt deelgenomen: Slaats—Pellenaars; Pijnenburg—Wals; Kre- mersBakker; Van SchijndelVan den Broek; Savelberg—Muller. Na de klassementssprints van 12 uur lal en 6 ploegen aan den kop. nJ.: BuysseBilliet, Deneef—Dekuysscher. Slaats—Pellenaars. Kaers Huys, RonsseDepauw en Van Schijndel Van den Broek. De overige koppels volgden op 1 ronde. Men zie voor nagekomen berichten pag. Z van het 2e Blad. AMSTERDAM, 26 Febr. Stille markt. - Goed prijshoudende stemming - Oploopende koersen - Amerika iets hooger - Beleggingsmarkt vast. De Amsterdamsche effectenbeurs had heden het gebruikelijke Zaterdagsche verloop. De handel was van kleine afmetingen en de koer sen verschilden over het algemeen niet veel bij die van gisteren. De stemming was echter niet onbehaaglijk en was goed prijshoudend. Onder beurstijd legden de meeste fondsen een neiging tot oploopen aan den dag. Hoewel voor beleg gingsfondsen geen groote belangstelling aan den dag werd gelegd, .bestond voor het eerste rangs materiaal toch wederom vraag. Vooral do oude schuld was goed gedisponeerd. Integralen stegen boven 88 pet. Een noteering, die sedert een generatie niet is aanschouwd. De oude 3 pet. obligatiën en certificaten waren op da koersen van gisteren prijshoudend. De 3 1 '2 pet. obligatiën werden wat hooger genoteerd. De obligatiën uit de jongere emissies waren weinig veranderd. De nieuwste 33 1'2 pet. obligatiën Nederland liepen op tot 1011/4 pet. Van de buitenlandsche papieren werd de aandacht ge trokken door de Zuid-Amerikaansche waarden, die vast gestemd waren, vooral Brazilianen in verband met berichten omtrent schuldregelin gen. Op de locale aandeelenmarkt was weinig te doen. In Rubberfondsen ging zoo goed als niets om. terwijl de koersen vrijwel onveranderd wa ren. Voor Tabakken kwamen bij kleine omzetten iets hoogere noteeringen tot stand. Industrieelen bewogen zich op den achtergrond. De Philips aandeelen konden zich na prijshoudende ope ning enkele punten verbeteren. Aku's waren vast gestemd. De Fokkeraandeelen die op ongeveer de slotprijzen van gisteren waren geopend, zakten tijdens de ochtenduren eenige procenten in. De Suikerafdeeling lag verlaten. H.V.A.'s werden desniettemin hooger genoteerd. Voor Scheep vaartpapieren kwam te hooi en te gras een no teering tot stand. De affaire in Koninklijken was gering. De koers weinig veranderd. Ten opzichte van Amerikaansche waarden werd een afwachtende houding aangenomen. Over het algemeen werd een kleinigheid boven de vorige slotnoteeringen afgedaan. De berichten uit de Ver. Staten omtrent het bedrijfsleven al daar maken een ongunstigen indruk. Desniette min geeft de markt aldaar teekenen van goeden weerstand en dit wordt als een hoopvol ver schijnsel beschouwd. Vooralsnog geeft het Ne derlandsche publiek er echter de voorkeur aan de kat uit den boom te kijken. WISSELKOERSEN. Londen 8.96 13/16 (8.96 13/16); Berlijn 72.32 (72.321/-)Parijs 5.84 (5.83); Brussel 30.34 ((30.34l/t); Zwitserland 41.53 (41.53l/«), Kopenhagen 40.05 (40.05); Stockholm 46.20 (46.20); Oslo 45.07l/s (45.17l/s); New-York 1.78 5/8 (1.78 3/4): Praag 6.29 (6.29): Lire Bankpapier 7.25 (7.20) Prolongatie V* pCt.;'Part. disc. 1/8; dag geld 1/4. Tusschen haakje® zijn de koersen van gisteren. LEIDEN, 25 Febr. Roode kool f. 6.30; Savoye kool f. 1.802.50; Groene kool f. 1.90 Boerenkool f. 35; Rapen f. 1,30—1,50; Prei f. 6,30—7,70; Kroten f. 1,20—2,70; Kro„ ten gekookt f. 2.00—7.00; Uien f. 13.70—14; Peen f. 2.605.30Spruiten f. 210; Andij vie f. 16—20; Witloof f. 3—11; Spinazie f. 21 42 per 100 KG. Salade f. 1.60—9.10; Knol- selderie f. 1.604.60 per 100 stuks; Pieter selie f. 2.10; Selderie f. 0.701.10; Rabar ber f. 1011; Raapstelen f. 1.501.60 per 100 bos; Sla 10—21. LEIDEN, 26 Febr. Botermarkt. Aanvoer- 220 K.G. Fabrieksboter prima f. 1.55. Boe- renboter, prima f. 1.501.55 p. K.G. Han del matig. Turfmarkt van 21 tot en met 26 Febr. Lange turf geen aanvoer. Prijs f. 8—9 p, 1000. RIJNSBURG, 25 Febr. Groentenvelling. - Roode kool f. 3.504; Gels kool f. 1.50-2.50; Groene kool f. 3—5 per 100 KG.: Kroten 70 —80 ct.; Waschpeen 6090 ct. per kist; Boerenkool 1015 ct per 6 KG.: Knolsel- derie f.23.50 per 100; Uien f. 6.50—7 per 50 KG. Bloemenveiling, 25 Febr, Tulpen p. bos: Bartigon 25—38 ct.; Copland 14—22; Vic- toire 22—26; Le Nötre 24—28: Murillo 14 22; Peach Blossom 30—39; Mr. v. d. Hoeft 30—38; El Toreador 18—22; Stockholm 18— 24; Californië 24—26; Prosperity 14—18; Ibis 22—26; Prins van Oostenrijk 20—24; La Reine 15—22; Due de Berlin 12—16; Mac Kinley 16—18; Max Havelaar 16—19: Thee roos 21—25; Gele Prins 22—28; Oastor 22— 26; Dorus Rijkers 34—37 ct 3—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3