Schuschnigg verklaart: Oostenrijk blijft onafhankelijk Nog altijd de tegenstelling Eden-Chamberlain LEiDSCH DAGBLAD, Vrijdag 25 Februari 1938 Derde Blad No. 23902 PARLEMENTAIR OVERZICHT Maak die slijm los neem AKKER'S verstèrkte ABDIJSIROOP 7Gs(e Jaargang De vredeshand aan allen toegestoken 's Werelds beste Hoestsiroop Debat in het Engelsche Hoogerhuis Dag Madreclame vervangen LUCHTVAART Oostenrijk's bondskanselier Schuschnigg heeft gisteravond ln den Bondsdag te Weenen zijn met spanning verwachte rede gehouden. De rede werd over den Duitschen zender Zeesen uitgezonden. Dr. Schuschnigg. Het eerste en eenige punt op de agenda, aldus zcide Schuschnigg, luidt: Oostenrijk. Daarmede is de geheele Inhoud der regecringsverklaring in al haar onderdeelcn omlijnd. De regeering staat met al haar leden onwrikbaar op den grondslag van de grondwet van den eersten Mei 1934. Haar eerste en vanzelfsprekende plicht is het, de on aangetaste vrijheid en onafhankelijk heid van het Oostenrijksche vaderland (c handhaven. Zij beschouwt het als haar taak, den vrede naar buiten zoo wel als naar binnen te waarborgen. Oostenrijk, zoo vervolgde Schuschnigg, uil binnen zijn bescheiden, doch eigen grenzen medewerken aan het lot van het geheele Duitsohe volk. Voor Oostenrijk kunnen geen buitenlandsche voorbeelden in aanmerking komen, eenerzijds omdat uit bepaalde politieke situaties geboren slag woorden in beginsel slechts binnen de grenzen van het land van Oorsprong gel den moeten, anderzijds echter ook, omdat Oostenrijk met de grondwet van Mei 1934 nieuwe wegen heeft ingeslagen, zooals zij beden ten dage slechts in den dapperen rrijstaat der Portugeezen een parallelle richting nemen. Met nadruk verklaarde spreker, dat de Oostenrijksche grondwet geen par tijen en geen partijcnstaat kent. Daar om is er ook geen sprake van coalities, noch in het politieke leven, noch in de regeering. De grondbeginselen van het volksfront zijn, aldus Schuschnigg, voor Oostenrijk even onaanvaardbaar als het dictatoriale bewind. Sprekende over het onderhoud, dat hij te Berchtesgaden met Hitier heeft gehad, reide spreker te hopen, dat dit een mijl paal zal beteekenen in de betrekkingen tusschen de beide landen, een mijlpaal van den vrede. Hitler had, naar Schuschnigg ver klaarde, tijdens de besprekingen uit drukkelijk vastgesteld, dat de Duitsche regeering de volledige souvereiniteit van den bondstaat Oostenrijk erkent, en beschouwt de binnenlandsch-poli- tieko ontwikkeling in Oostenrijk, zoo wel als de kwestie van het Oostenrijk sche nationaal-socialisme als een zuiver Oostenrijksche aangelegenheid, waarop zij noch direct, noch indirect invloed wil uitoefenen. Tevens werd vastgesteld, dat de Oosten rijksche bondsregeering haar politiek in het algemeen tegenover Duitschland steeds in een zuiver principieele richting zal lei den, die in overeenstemming is met het hit. dat Oostenrijk zich als een zuiver Duitsche staat voelt. Schuschnigg verklaarde voorts, dat door de overeenkomst van Berchtesgaden het voortbestaan van de protocollen van Rome in geen enkel opzicht in het geding is ge bracht. Voortgaande wees spreker erop, hoe na de ontspanning, die als gevolg van de accoor- den van Februari 1937 was ingetreden, de •panning tusschen Duitschland en Oosten rijk tot Februari 1938 weder voortdurend gegroeid was. Hij was er evenwel van over tuigd, dat de thans getroffen accoorden alle voorwaarden in zich sluiten voor een bevredigende ontwikkeling. Allen Oosten rijkers werd thans de vredeshand gebod den, ook den eerlijken strijder, die met het wapen in de vuist, met een werkelijk geloof in het hart op de barricade had gestaan. Na een kort overzicht te hebben gegeven van de positieve resultaten, die zijn regee ring heeft bereikt, zeide Schuschnigg: Het Vaderlandsche Front heeft thans plaats voor allen. Naast het Vaderlandsche Front zal er in Oostenrijk geen politieke partij en geen politieke organisatie bestaan. Met Duitschland is overeengekomen, dat van Duitsche zijde geen inmenging in de binnenlandsch-politieke aangelegenheden van Oostenrijk zal plaats vinden. Schusch nigg gaf als zijn overtuiging te kennen, dat de weg. dien Oostenrijk in de toekomst ge meenschappelijk met het groote Duitsche rijk zal gaan, tot welzijn van het Oosten rijksche vaderland zal strekken Schuschnigg besprak vervolgens de be trekkingen, die Oostenrijk met zijn nabu ren onderhoudt. In de eerste plaats stelde hij de vriendschappelijke verhouding met Hongarije. De protocollen van Rome. Oostenrijk is, zoo zeide spreker, vastbe sloten, voort te gaan op den beproefden weg der protocollen van Rome. Het zou onjuist zijn. van een wijziging ln de harte lijke betrekkingen tusschen Oostenrijk en Italië te spreken, zooals den laatsten tijd meermalen in de buitenlandsche pers ge schied is. Schuschnigg besloot met te verkla ren: Het gaat thans niet om den staatsvorm, doch om den staat, om het vaderland. De tijd van den afweerstrijd is voorbij, thans begint het tijdperk der aaneensluiting. tot in den dood: „rood-wit-rood". Uit een Havas-telegram over de rede van Schuschnigg blijkt nog. dat de bondskanse lier ook gesproken heeft over den economi- schen toestand van Oostenrijk. Hij gaf cij fers, die op een werkelijken vooruitgang duiden. Ook weidde hij uit over de vorderingen, gemaakt bij de bestrijding der werkloos heid. Hij kondigde een program van groote werken aan en somde de credieten op, die eraan besteed zullen worden. Schuschnigg voegde hieraan toe: „De economische en flliancieele politiek, welke de Oostenrijksche staat in de laatste jaren voerde, is juist gebleken. Zij is geëigend, onzen economischen toestand te verbeteren. Ik geef u deze cijfers, om ze te laten vol gen door deze vraag: ,,Is dat het beeld van een staat, die op sterven ligt?" Voorts valt uit dit Havas-verslag nog aan te stippen, dat Schuschnigg hulde bracht aan Mussolini, die steeds zijn sympathie toonde iegens het Oostenrijksche volk en zorgvuldig alles vermeed, wat den schijn zou kunnen wekken van een inmenging in de binnenlandsche aangelegenheden van Oostenrijk. „Niets zal veranderd worden aan deze betrekkingen tusschen onze beide landen". Onder de landen, die door vriendschaps banden met Oostenrijk zijn verbonden, noemde Schuschnigg Engeland, Frankrijk Amerika en Zwitserland. In zijn peroratie beleed Schuschnigg zijn geloof in God. Die hen helpt, die besloten zijn alles te doen voor hun behoud. Enthousiasme in heel Oostenrijk. Overal in Oostenrijk werd ter gelegen heid van de plechtige bijeenkomst van den bondsdag gevlagd. Vooral de hoofdstad bood een feestelijken aanblik. Reeds vroeg begon het publiek zich in de omgeving van het parlementsgebouw te verzamelen. Van het gebouw zelf en van de masten die voor de gevels waren opgesteld, wapperden enorme rood-witte-roode vlaggen. In dichte rijen stond de bevolking op de pleinen, waar de rede van Schuschnigg door middel van luidsprekers te volgen was. Na afloop hebben groote menschen- menigten patriottische betoogingen ten gunste van Schuschnigg gehouden. Hon derdduizenden trokken door de straten onder het zingen van vaderlandsche liede ren en met den kreet „leve Schuschnigg". Te Weenen heeft een geweldige volks menigte Schuschnigg voor het gedenk- teeken voor Maria Theresia een grootsche hulde gebracht. VOLKSVERDEELING IN MIDDEN EUROPA J OUITSCH SPREKENDE GEBIEDEN LANDGRENZEN DUITSCHERS OUITSCH - OOSTENRIJKERS liHIi) POLEN 3 LITAUER5 TSJECHEN SLOWAKEN ïm MORAVIÊRS 1^^ MAGYAREN I HONGAREN) fTTTTl SLOWENEft ffffl KROATEN Tweede Kamer. Indische begrooting. De Tweede Kamer is gisteren voortge gaan met de algemeene beschouwingen over de Indische begrooting. Nu de sprekers de laatste twee dagen allen voor de microfoon hëbben gesproken, komt de nieuwe luidsprekerinstallatie vol ledig tot haar recht en heeft het den schijn, of de overal doordringende stem van den spreker het in 's lands vergaderzaal traditioneel geworden geroezemoes aanmer kelijk heeft verminderd. De heer van Poll, die met den heer Ba- Jetto, de Indische specialiteit der Katho lieke Kamerfractie is, heeft een rede ge houden, waarin hij, onder erkenning van de rechtmatigheid van nationalistische as piraties in Indië, betoogde, dat dit gebieds deel eerst dan voor politieke zelftsandigheid rijp kan worden, wanneer de autonomie zich van de lagere gemeenschappen uit ontwikkelt. De toekenning van de domi nion-status acht spr. ongewenscht. In de betrekkingen tusschen Indië en het moe derland moet het koloniale begrip verdwij nen. In plaats van een politiek, op kapi taalsrente gericht, moet er een politiek komen, die de volkswelvaart bevordert. Daarna sprak de heer Rost van Tonnin gen (N.S.B.i, die zich richtte tegen een po litiek, die de losmaking van Indië van Ne derland bevordert. Het beleid van den vorigen gouverneur-generaal jhr. de Jonge werd door dezen spreker geprezen. De be langen van de groep der Indische Neder landers worden volgens hem te zeer ver waarloosd, Met een pleidooi voor blanke kolonisatie op Nieuw Guinea besloot hij zijn betoog. De heer Wagenaar lAJR.i bezag de be grooting financieel-technisch. Hij vroeg de regeering een overzicht te willen geven van den achterstand in den gewonen dienst, welke in de crisisjaren is ontstaan en een „normale" begrooting te ontwerpen, welke een richtsnoer voor de naaste toekomst zou kunnen zijn. Voor 1939 vroeg hij de indie ning van een volkomen sluitende be- grootlng. De heer Bajetto, dié als tweede Katho lieke specialist sprak, betoogde, dat het zwaartepunt der Indische landsverdediging naar de luchtmacht is verplaatst. In het tweede deel van zijn rede richtte hij zich tegen de petitae-Soetardjo en in het alge meen tegen een politiek, welke aan het In- heemsche nationalisme verregaande conces sies doet. Ook de heer Meyerink (A. R.) richtte zich tegen de gedachte van de petitie Soetardjo, doch anderzijds was zijn betoog erop ge richt de samenwerking tusschen de ver schillende bevolkingsgroepen in Indië aan Die vastzittende slijm moet eruit, want die is de oorzaak van Uw benauwdheid, Uw kortademigheid, Uw onophoudelijk hoesten. Stel toch vertrouwen in de beproefde Abdijsiroop, dan komt de prik keling der slijmvliezen tot slaan. De aandrang tot hoesten verdwijnt, zoodra de verzachtende, genezende werking van Akker's verstèrkte Abdijsiroop doordringt tot in de verborgensle schuilhoeken van Uw borst en longen. Akker's Abdijsiroop is daarbij geheel onschadelijk. Akker's Abdijsiroop is een natuurlijk kruiden-middel, samengesteld uit oude beproefde „genees-cruyden", waarvan de werkzaamheid reeds in de grijze oudheid aan ingewijden bekend was. Bovendien is de werking van Akker's Abdijsiroop nu door Apotheker Dumont krachtig versterkt door toevoeging van de bij uitstek hoest-bedwingende slof „codeïne". Terecht noemt men Abdijsiroop dan ook PRIJS PER FLACON: 90 cent, f 1.50, i 2.40 en f 4.20. OVERAL VERKRIJGBAARI Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik. 6692 (lngez. Med.) te moedigen. Deze samenwerking zal niet het minst op sociaal terrein mioeten liggen. Als laatste spreker van dezen middag sprak de Christelijk-Historisohe heer Rut gers van Rozenburg. Volgens hem zal de regeering moeten waken tegen een nog verdere uitzetting der uitgaven. Zooals ook de heer Meyerink had gedaan, pleitte hij voor een wekehjkschen rustdag ln Indië. Vandaag gaat de Kamer met de Indische begrooting verder. In het Engelsche Hoogerhuis Ls het af treden van Eden behandeld. Namens de labouroppositie sprak Addison.Hij zeide, dat Chamberlain duidelijk het recht gehad heeft tot het nemen van zijn besluiten, maar dat hier een onheilspellend begin gemaakt wordt. Lord Lothian, liberaal, die uit eigen naam sprak, lord Londonderry, conservatief, lord Hurtwood, lid van de nationale labourpartij. lord Ponsonby, van de oppositioneele arbeiderspartij en lord Rankillour, verklaarden achtereenvolgens de politiek van Chamberlain te onder schrijven. Lord Ponsonby zeide nog, dat het hem verheugde, dat de eerste minister den laatsten nagel gedreven had in de doodkist van de collectieve veiligheid. Lord Strabolgi, van de oppositioneele labourpartij. deed een aanval op Italië, zeggende, dat de ernst van den toestand niet gelegen is in het aftreden van Eden, maar in de wijziging van de Britsohe po litiek. Lord Cecil zeide, dat het probleem in werkelijkheid als volgt gesteld moet worden: „Treedt gij op voor internationale samenwerking of voor een regeling met gewapend geweld door elke natie afzon derlijk, volgens haar opvatting van recht?" Spr. verdedigde den Volkenbond en voeg de hieraan toe: „Ik geloof niet, dat gij vrede zult krijgen door weg te loopen voor de dictatoren of door aohter hen aan te loopen". Lord Halifax. Lord Halifax antwoordde op de ge maakte opmerkingen namens de regee ring. Hij zeide, dat er nooit aan gedacht was, hl besprekingen tusschen Britsche en Italiaansche of tusschen de Britsche en Fransche regeeringen, dat, wanneer een overeenkomst, tot stand zou komen, dit een andere dan een Britsch-Italiaansche zcu zijn. Er is nooit aan gedacht er een driemogendhedenovereenkomst van te maken. Het resultaat van een werkelijke over eenkomst zou echter Frankrijk zeer wel kom zijn, met welk land Engeland bij ver scheidene gelegenheden vrijelijk de poli tiek in deze aangelegenheid besproken heeft en waarmede de Britsche regeering gedurende den heelen loop van alle be sprekingen het nauwste contact zal hand haven en in de nauwste samenwerking zal optreden. Voortgaande zette lord Halifax uiteen, dat eerst na het onderhoud tusschen Eden en Chamberlain en Grandi op Vrijdag jJ. het scherpe meeningsverschil tusschen Eden en Chamberlain aan den dag is ge treden. In Juli waren geen voorwaarden gesteld voor de opening van Britsch-Ita- liaansche besprekingen in het schrijven van Chamberlain. Bijgevolg wenschte Eden. op volstrekt redelijke wijze van zijn standpunt bezien, de genoemde, in de eerste plaats vereischte voorwaarden in te voeren. Spr. zegt niet te gelooven, dat vorderingen mogelijk zou den zijn geweest, wanneer de zaak af hankelijk gesteld zou zijn van een aanvaar ding door Italië van een proeftuohtmaat- regel. Het groote doel van onze buiten landsche politiek, zoo vervolgde spr., moet voortdurend de vrede zijn en wij zijn niet bereid toe te staan, dat een gelegenheid, waaruit de vrede zou kunnen voortkomen, verloren gaat. Wij kunnen teleurgesteld worden, doch het is niet noodzakelijk, dat blijken zal, dat wij ongelijk hebben. Er zal blijken, dat eens t* meer de krachten van wantrouwen en misverstand te sterk zijn geweest voor onze pogingen. Zeker, ik twijfel er niet in het minst aan, dat het juisit is de poging te ondernemen. Ik kan u verzekeren, dat, wat de vorige week onze politiek was. onze politiek van vandaag blijft en dat de vreemde mo gendheden zich ernstig zouden vergissen, wanneer zij dachten, dat de recente ge beurtenissen eenige wijziging beteekenden. Wat de beschuldiging van een mo reel in gebreke blijven ten opzichte van Abessynië betreft, zeide lord Hali fax, dat wanneer een Britsch-Italiaan sche regeling tot stand is gekomen, de zaak de goedkeuring van den Volken bond zal behoeven. Mits deze goed keuring verkregen wordt, zouden wij bereid zijn het feit der Italiaansche verovering van Abessynië te erkennen als een deel, maar alleen als een deel van een algemeene regeling van alle tusschen ons hangende kwesties. Ik ben in het minst niet bevreesd voor Italië of eenige andere mogendheid ter wereld. Ik ben niet bang vooroor log in dien zin, dat ik bang ben voor een nederlaag, want ik ken den aard tijd goed gebruikt wordt. Juist omdat Groot-Brittannië thans, dank zij de her bewapening, sterk is, kan het gemakkelij ker iets actiefs en dringends ondernemen ten behoeve van den vrede De debatten werden besloten, zonder dat een stemming gehouden was. Churchill over de nieuwe ontwikkeling. Winston Churchill heeft gisteren in de Constitutional Club te Londen een rede gehouden over den toestand, zooals deze is geworden door het vertrek vair Eden. Hij verklaarde het vertrek van Eden te betreuren, vooral om de gevolgen voor binnen- en buitenland. Spreker vroeg zich af of de genomen maatregelen goed zijn voor de binnenlandsche eenheid en voor de reputatie van Engeland. De nieuwe buitenlandsche politiek is vol gevaren. Ten aanzien van de besprekingen tus schen Engeland en Italië zeide Churchill niet te gelooven, dat Engeland thans vei liger is dan een week geleden of meer wordt geëerbiedigd. Hij gelooft integen deel, dat het prestige van Engeland is ge schaad. Maar nu de beslissing eenmaal gevallen was moest ieder lid de leiding van Chamberlain volgen want het kwam ten slotte niet op de personen maar op de politiek, die zij vertegenwoordigden, aan. De richting van geven en nemen was nu verlaten voor directe actie en spr. ver wachtte dat de beide voornaamste pun ten van de nationale politiek, de verster king van de vriendschap met Frankrijk en de voltooiing van het herwapenings- program thans krachtiger dan ooit ter hand zouden worden genomen. Hertzog heeft vertrouwen in Chamberlain. Te Kaapstad heeft generaal Hertzog een interview toegestaan aan den correspon dent van Reuter, om geruchten te weer leggen als zou de Zuid-Afrikaansche re geering in het geschil tusschen den pre mier en Eden de zijde van dezen laatste gekozen hebben. Hertzog zeide. dat hij het heengaan van Eden betreurde, maar zich verder geheel buiten de zaak zou houden. Waar het op aan kwam was dat spr. en het Zuid-Afrikaansche volk abso luut vertrouwen hadden in de leiding van Chamberlain als hoofd van de Engelsche regeering en dat men den premier in zijn kordate poging om den Europeesohen vrede te versterken door directe bespre kingen alle succes toewenschte. Lof en blaam. De commissie voor buitenlandsche za ken van aanhangers van de regeering heeft gisteren in het Lagerhuis een verga dering gehouden. Na afloop van de ver gadering werd medegedeeld, dat de com missie de politiek van Chamberlain van harte steunt en succes toewenscht. De commissie heeft evenwel het aanbod van haar voorzitter en vice-voorzLtter, dia zich Dinsdag jl„ in het Huis van stemming van dit land en ik weet, dat dit 1 hebben onthouden, niet aangenomen Gistermiddag is een honderdvijftigtal studenten van de universiteiten van Cam bridge, Oxford en Londen naar het La gerhuis getrokken, waar zij in de wandel gangen bij de leden protesteerden tegen de nieuwe riohting van de buitenlandsche politiek. Zij eischten verder het uitschrij ven van nieuwe verkiezingen. nooit een oorlog zou ondernemen, ten zij het van meening was, dat deze oorlog zoowel rechtvaardig als onver mijdelijk is. Ik weet ook, dat, wanneer dit land eenmaal in een oorlog gewik keld zou zijn, het i)iet af zou laten voor het, zooals gewoonlijk, gewon nen had, Eohter, aldus vervolgde lord Halifax, ik en ieder ander verafschuwen den oorlog, gelijk ieder mensch met geheugen, of ver beelding, of natuurlijke aanhankelijkhwd of zelfs met gewoon gezond verstand den oorlog moet verafschuwen wegens de ont zetting. die hij met zioh meesleept en de verwoesting van menschenlevens en - schaving. In den tegenwoordigen toestand van de wereld zullen de dingen zexer be ter of slechter worden. Wanneer men niet wil dat ze slechter worden, moet men actieve stappen doen om te triirtjüm beter te maken. Ik geloof, dat de tijd aan den kant van den vrede staat, mits oe is niet te DE POSTVLUCHTEN. De „Valk" is gistermiddag om 4 uur op Schiphol geland.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9