BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 25 Februari 1938 UIT DE BONTE WAERELD EMSER-PASTILLES WEERBERICHT. AGENDA MUSEA. DUITSCHLAND HITLER SPREEKT TE MtWCHEN. DE ALGEMEENE TOESTAND Na Schuschnigg's rede. Engeland en Italië. Schuschnigg heeft zijn groote rede ge houden men zie het Derde Blad en zijn uiterste best gedaan om de onafhan kelijkheid van zijn land. voor zoover nog aanwezig, volledig overeind te houdein. De Oostenrijksche bondskanselier meent het ongetwijfeld goed en zal zeker blijven strijden otn te redden wat te redden is. Vandaar ook zijn woorden aan het adres van Mussolini. Maar.waar de Nazis eenmaal zijn binnengedrongen, weet men den afloop na korter of langer tijd! De rede van Sohusohnigg heeft één uur en vijftig minuten geduurd. Zij werd voort durend onderbroken door applaus De ver gadering hoorde met zichtbare voldoening de woorden van Schuschr.igg aan. toen deze zeide, dat de onafhankelijkheid ran Oostenrijk en het beginsel der niet-in- onenging door Dultscliland opnieuw beves tigd waren. De woorden „tot hiertoe en niet verder" veroorzaakten een storm van geestdrift, evenals de door Schuschnigg uitgesproken leuze ..ons Oostenrijk blijft Oostenrijk". Toen de bondskanselier uit riep: „tot in den dood: rood-wit-rood", riepen alle afgevaardigden, die zich van hun zetels verheven hadden: ..leve Schuschnigg". De bondskanselier dankte daarvoor zeer bewogen. Bij het verlaten ran het parlementsgebouw werd hij door een geestdriftige menigte luide toegejuicht, Groepen nationaal-socialistcn hebben te Weenen vergeefs getracht de uitzending van de rede van Schuschnigg door ge schreeuw te verstoren. Te Innsbruck is na de rede een fakkeloptocht gehouden, waar aan door 15.000 mensohen werd deelgeno men. Te Linz namen 5000 menschep, deel aan een défilé van het Vaderlandsche Front; eohter werd ook door 15.000 natio- naal-soctallsten een betooging gehouden, evenals te Graz, waar z£lfs de Hakenkruis- vlag wend geheschen. Te Boedapest. Berlijn, Praag. Warschau én Rome is de rede van Schuschnigg zeer goed ontvangen en met tal van nuancee ringen wordt de kreet om onafhankelijk heid begroet. Ook de Fransohe pers sluit zich aan in dit koor: De „Jour" schrijft: „Schuschnigg is niet geweken voor den druk van Berlijn, waar voor von Papen als werktuig diende. Door als een zeer groot paitriot te spreken, heeft hij de hoop gerechtvaardigd, die het Oos- 'tenrijksdhe volk in hem stelde, en door de Barometerstand. Hedenmiddag 2 uur: 775. B1NNENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 780.3 te München. Laagste barometerstand 732.3 te Isafjord. Verwachting tot morgenavond 7 uur: matige tijdelijk toenemende Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind. Toenemende bewolking. Weinig of geen regen. Iets zachter. BUITENLANDSCH WEERO VERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt. In het gebied van hoogeluchtdruk breidde srtch naar het Noordoosten uit en nam weer aanzienlijk in beteekenls toe. De kern met barometerstanden boven 780 m.m., ligt over Beieren. De depressie in het Noordoosten trok verder af. de Oceaandepressie kwam veel dich ter bij en breidde zich aanzienlijk naar het Noorden uit, zoodat het lage drukgebied zich thans van de Azoren tot over Groenland uit strekt. IJsland en het Westen van de Britsche eilanden verkeeren onder den invloed van deze depressie. Er waaien daar krachtige tot storm achtige Zuidelijke winden met hooge tempera turen. Blacksod meldde vanmorgen 14 graden Celsius en regen, Valentia tapte over het afge- loopen etmaal 27 mm. af. Ook langs de Noor- sche kust waait een krachtige Zuidelijke wind met zwaar bewolkte tot betrokken hemel. In Noord-Scandinavië valt aan de achterzijde van de aftrekkende depressie nog hagel en sneeuw. In het hoogedrukgebied is de wind meest zwak met lichte bewolking en in sommige gebieden ochtendnevel. De hooge Alpentoppen melden mooi helder weer met temperatuur van 5 tot 10 graden vorst. In Zuid-Scandlnavië nam de vorst toe. uit Frankrijk. België en het Zuiden van ons land trok zij zich grootendeels terug. Overigens daalde op het vasteland van West- Europa de temperatuur hedennacht weer tot onder het vriespunt met matige vorst in Zuid- Duitschland. WEERSOMSTANDIGHEDEN. HEDENOCHTEND 8 UUR. Parijs: O.Z.O., 0 gr. C., mooi. Londen: Z.. 4 gr. C.. bewolkt. Berlijn: Z.W.. —2 gr. C., sneeuw. Nice: Windstil, 5 gr. C., mooi. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 3 gr. C. (37 gr. F.). 12 uur 'smidd.: 8 gr. C. (46 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. ZEE Voor Zaterdag. Voorm. te 12 uur 35 minuten. LICHT OP VOOR FIETSERS. Vrijdag: 6 uur nam. tot 6.25 voorm. MAANS- OP- EN ONDERGANG. 25 Febr.: op 4 u. 11; onder 12 u. 43. wereld te verklaren, dait Oostenrijk zijn vrijheid onverschrokken zal verdedigen, wees hij andere mogendheden op hun mogelijke verantwoordelijkheid". De ..Petit Parisien" schrijft; ,-De moed en het onwrikbare vertrouwen zijn een goed voorteeken van het verzet, daft de ongelukkige staatsman zal bieden tegen de toekomstige bedreigingen van Duitsch- iand. Het is echter hoog tijd. dat hij wordt aangemoedigd en geholpen door alle lan den. die er prijs op stellen in Europa een souverein en vrij Oostenrijk te hand haven". Volgens de ..Echo de Paris" buigt Schuschnigg. doch breekt hij niet. Hij voelt zich bedreigd door een tweede ulti matum, dat ongetwijfeld tot zijn aftre den zou leiden. Hij zal echter zijn vertrou wen niet verliezen, zoolang Engeland en Frankrijk zich niet definitief uit Midden- Europa hebben teruggetrokken". De ..Populaire" schrijft: „Zonder een beweging van verzet zal het „stelsel" van Berchtesgaden zeker een volledige Duit- sehe voogdij over Oostenrijk brengen. De Oostenrijksche arbeiders zijn vastbesloten niet werkloos te blijven in de periode van de laatste kansen tot verdediging van dat gene, wat van de Oostenrijksche onafhan kelijkheid nog is overgebleven". Neville Chamberlain en lord Halifax ont vangen heden lord Perth in Downingstreet. Waarschijnlijk zal de ambassadeur twee dagen in Londen blijven en aan het einde van de week naar Rome terug reizen. Di plomatieke kringen blijven terughoudend ten opzichte van de instructies, die de ambassadeur zal krijgen, niet alleen uit discretie, maar ook omdat deze instructies zeer elastisch zijn en de ambassadeur zon der twijfel in voortdurend contact zal moeten blijven staan met de regeering. Er is nog niets bekend over de voornemens van Italië, welke Eden en Chamberlain te vergeefs getracht hebben op te helderen tijdens ce gedachtenwisseling van Vrijdag j.l. Verschillende aanwijzingen doen echter vermoeden, gelijk gisteren reeds werd voor speld. dat Italië groote problemen zou wil len aansnijden, zooals het evenwicht der vlootstrijdkrachten in de Middellandsche Zee en de controle over het Suozkanaal. Rome zon ook erkenning van de verovering van Abessynië door den Volkenbond eischen. Wat dit laatste punt betreft, schijnen er geen moeilijkheden te worden verwacht: de beide eerste eischen echter brengen de Britsche polittieke kringen nog al in verlegenheid Herhaalde malen heb ben Engetsche leidende persoonlijkheden rich uitgesproken tegen iedere verbintenis, die de Britsohe vlootstrijdkrachten ln de Middell. Zee zou beperken ln een verhou ding tot de Italiaamsche en men ziet niet goed in, hoe de conservatieven, die Cham berlain steun hebben verleend in zijn poli tiek van toenadering tot Italië, een wijzi ging van de Brltsehe houding op dit punt zouden kunnen aanvaarden. Ten aanzien van het Suez-kanaal merken dezelfde kringen op, dat een regeling van deze kwestie niet alleen in de bevoegdheid van Engeland ligt. Wanneer het gaat om mili taire en vlootbesdherming ran de zone, zou den concessies aan Italië nog moeilijker zijn en ln ieder geval is het vrij twijfel achtig. dat aan lord Perth volmachten zou den worden gegeven om te onderhandelen. De ambassadeur zal ongetwijfeld veelvul dig overleg moeten plegen met de regee ring tijdens de besprekingen. Commentaren uit Italiaansdhe kringen te Londen doen verwachten, dat de regee ring te Rome gematigdheid wil betrachten, om de toenaderingspoging, die Engeland het aftreden van Eden gekost heeft, niet te ontmoedigen. Een mislukking na de ge beurtenissen der laatste dagen zou voor langen tijd iedere kans op een ontspan ning uitstellen. Politieke kringen ve/-wachten ook, dat het gebaar van toenadering tot Italië ge volgd zal worden door een contact zoeken met Berlijn. Men denkt, dat von Ribben- trop tijdens zijn reis naar Londen de vol gende week niet zal nalaten te informeeren naar de concessies, die gedaan zouden kun nen worden aan Dultschland in de kwestie der koloniën. Vele Britsche politieke per soonlijkheden verwachten niet, dat het bezoek van Von Ribbentiop een punt van uitgang zal vormen voor een nieuw „on derzoek". Zij denken eohter, dat aan Duit- schen kant het terrein wellicht nog moei lijker is dan aan Italiaansdhen. In de eerste plaats lijkt het door de Britsohe des kundigen in de koloniale kwestie uitge voerde voorbereidende werk geen aanlei ding te geven tot de hoop op tastbare con cessies. In de kwestie van Midden-Europa heeft Chamberlain nog geen tijd gehad een standpunt te bepalen. Waar de zaïken zóó staan is er geen wijziging van belang ge komen in den toestand sedert de reis van lord Halifax naar Berlijn Ook moet er aan gedacht worden, dat de conservatie ven, die een ontspanning tusschen de vier groote mogendheden hebben toegejuicht, degenen zijn, die het vijandigst staan tegenover een afstand van Britsche gebie den of onder Britsoh mandaat staande ge bieden. Het Egyptische kabinet heeft beslo ten zich te wenden tot de Britsche regeering, volgens de bepalingen van het Britsch-Egyptische verdrag, ten einde deel te nemen aan de Britsch- Itallaansche besprekingen, aangezien naar verluidt, zekere problemen be handeld zullen worden, die Egypte van nabij raken. De Engelsche pers blijft zeer verdeeld ten aanzien van de verwachtingen, al naar mate zij meer op Eden dan op Chamberlain is afgestemd. ZUID-AMERIKA De kwestie van den Gran Cliaco. Da Chaco-vred€9Conferentie. welke na drie laren van onderhandelen om te trach ten he. bekende eeschil tusschen Bolivia en Paraguay te regelen, feitelijk op het doode punt Is gekomen heeft den oud president van Argentinië. Justo. benoemd tot eere-voorzi ter in de hoop. dat zijn I prestige een spoedige overeenkomst moge bevorderen. Het proces Niemöller. Rijkskanselier Hitier heeft te Mün chen gisteren een rede gehouden, waar in hij nog eens den nadruk legde op Duitschlands eisch inzake teruggave zijner koloniën en de waarborgen der Duitsche rechtsgelijkheid. Wijzende op de groote bouw- en cultureele plannen van het Derde Rijk voor de eerstvol gende jaren van een decennia, stelde de Führcr vast, dat juist in verband met deze reusachtige projecten Duitsch- land niets liever wenscht dan vrede en begrip, doch een vrede in eere. Hitler deed wederom felle aanvallen op de internationale pers (met name op de News Chronicle», die. naar hij zeide, na de rede van den 20en Februari niet eens acht dagen heeft laten verstrijken, zonder de leugen- en lastercampagne tegen Dultsch land voort te zetten. Na hiervan de schuld te hebben gegeven aan de „Joodsche inter nationale giftmengers", vervolgde Hitier: „Wij kunnen hieruit leering trekken. Spoedig zullen wij krachtig tegen de Joodsche hetzers in Duitschland op treden". Het Duitsche volk. zoo besloot Hitier, neemt thans niet slechts een nieuwe plaats in, het heeft ook een nieuwe houding ge kregen. een nieuw vertrouwen en geloof en dat is wellicht de meest beteekenls vol le ver andering. die zich de laatste vij.f jaren in Duitschland heeft voltrokken. Deze rede werd gehouden ter gelegenheid van het feit dat 18 jaar geleden de z.g. 25 punten (het program van de N. S. D. A. P.) werden bekend gemaakt. Natuurlijk steunt de Duitsche pers krach tig den aanval op de buitenhmdische pers. Men verwacht, dat in liet proces tegen ds. Niemoeller in het begiin der volgende week uitspraak zal worden gedaan. Gisteren eindigde het getuigenverhoor en heeft men een aanvang gemaakt met het laatste requisitoir en het laatste pleidooi. Men meent te weten, dat het openbaar ministerie twee der belangrijkste beschul digingen heeft laten vallen, n.l. die van ver raad en die van deelneming aan een poli tieke of monarchistische samenzwering. Aangenomen wordt, dat de predikant zal worden veroordeeld tot verscheidene maan den gevangenisstraf en dat die straf als uitgeboet zal worden beschouwd met het oog op het langdurige voorarrest. FRANKRIJK Wil Chautemps regeerings- uitbreiding? D« defensie. De Fransche minister-president Chau temps heeft gistermiddag in de Kamer de vertegenwoordigers van de partijen der meerderheid ontvangen en heeft met hen de buitenlandsche politiek besproken. Naar ln de wandelgangen werd vernomen, zijn in het bijzonder de rede van Hitier, het af treden van Eden en de besprekingen tus schen Londen en Rome besproken. Chau temps heeft gewezen op de noodzakelijk heid solidair te blijven met Engeland, de collectieve veiligheid en den Volkenbond, terwijl Frarikrijk's vriendschappen moeten blijven bestaan. Chautemps antwoordde op verschillende vragen Evenals Delbos Woensdag jX, wees hij op de noodzakelijk heid van een sterke binnenlandsohe eens gezindheid zonder evenwel de moeilijk heden te miskennen, welke een eventueele vergrooting van de meerderheid zou mede brengen. In dc wandelgangen verluidde verder, dat Chautemps heeft gezegd, dat de buitenlandsche politiek onder de hui dige omstandigheden nauw verbonden moet zijn met de binnenlandsche politiek en dat het daarom zeer wel mogelijk zou zijn, dat een vergrooting van de meerderheid noodzakelijk zou blijken. Hij zou zelfs persoonlijk bereid zijn met alle kracht hieraan te werken. Hu ontveinst zich de moeilijkheden hiervan niet en indien deze onover komelijk zouden blijken, dan zal hij de partijen vragen het zwijgen op te leg gen aan de partij-doctrines en het landsbelang voor te laten gaan boven het partijbelang. Verder zal hij dan het land vragen zich aaneen te sluiten en de produc tieve kracht te vergrooten om het de regeering mogelijk te maken met al haar autoriteit den wil van het land tot uiting te brengen. Aan het einde der zitting der Senaats commissie voor defensie werd besloten een algemeen rapport op te stellen, waarin een synthese gegeven wordt van alle pro blemen, die van belang zijn voor de drie defensie-departementen en dit te zenden aan de ministeries van defensie en den minister-president. Vervolgens werd een motie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat de voltallige commissie de verklaringen der ministers heeft goedgekeurd, er nota van genomen heeft en besloten heeft de uitvoering ervan te volgen in een geest van nauwe samenwerking. In de motie wordt voorts volledig vertrouwen uitgesproken in de leiding der defensie. VEREENIGDE STATEN Nieuwe recordhoogte der staatsschuld. Volgens ongave van het departement van financiën heeft de riaatsschuld de nieuwe recordhoogte van 37.617 millioen dollar be reikt. Od 21 dezer gingen de totale regeerlngs. uitgaven de inkomsten met 1009 millioen dollar te boven. ROEMENIË De stemming over de Grondwet. Naar gemeld wordt luidt dc voorloo- pige uitslag der stemming voor of tegen de nieuwe grondwet als volgt: Vóór de grondwet hebben 4.288.000 kiezers gestemd, tegen dc grondwet 5.413, hetgeen een meerderheid voor de regeering van 99.87 pCt. beteekent. In totaal heeft ongeveer 80 pCt. der kie zers gestemd. Maar wie zal nog waarde hechten aan een dergelijke verkiezing Zondag zullen de officieele cijfers aan den Koning worden medegedeeld,. Het hoofd van den staat zal bij deze ge legenheid een rede houden en de ministers zullen den eed afleggen op de nieuwe grondwet. ENGELAND De BritschIersche besprekingen. Gisteren zijn de Britsch-Iersche handels besprekingen voortgezet en een handels verdrag kan naar de meening van BrXsche kringen elk oogenblik tot stand komen. Het wordt als een afzonderlijk punt behandeld, geheel afgescheiden van de kwesties van verdeeling en landsverdediging. De Iersche delegatie heeft voorloopig voorbereidingen getroffen om morgen naar Dublin terug te keeren en de besprekingen te Londen od 3 Maart voort te zetten. Vier nationalistische leden van het par lement van Noord-Ierland hebben de Valera een bezoek gebracht en hem erop gewezen, dat ruim een derde van de zes graafschappen ln Noord-Ierland de eenheid van Ierland wenscht. ZWITSERLAND Duitsche aanvallen op pers en democratie. Het Zwltsersche Telegraafagentschap publiceert een communiqué, waarin er op gewezen wordt, dat het officieele Duitsche Nieuwsbureau een artikel van de Berliner Zeltung gepubliceerd heeft dat heftige aanvallen behelsde op de Zwitsersche pers en democratie. Dit artikel heeft de spon tane verontwaardiging gewekt in de bla den van alle partijen. De Neue Zuercher Zeltung schrijft: „Men kan in Duitsche verantwoordelijke krin gen niet verwachten, dat eenigerlel nuttige discussie voortkomt uit gebiedende en kwetsende woorden". De Deutsche Zeltung herinnert er aan, dat de Zwitsersche neu traliteit geen gunst is, die het derde rijk verleend heeft om haar eenzijdig weer ln te trekken De Neue Berner Zeitung ver klaart, dat dergelijke woorden in Zwitser land een tegengesteld effect aan het door Berlijn bedoelde gewekt hebben. BULGARIJE Oud-minister gearresteerd. Gisteravond zijn verscheidene oude po litici, die allen candidaat zijn bij de a.s. parlementsverkiezingen, gearresteerd, o.a. de tot de agrarische partij behoorende oud-ministers Guitheef en Dimhof, en de socialistische oud-minister Aztoeknof, die zich ten huize van oud-minister Gregor Vazzllef bcvonde. Aangezien politieke bij eenkomsten verboden zijn, zijn al deze personen strafbaar op grond van de wet op de ontbinding der politieke partijen en het Is waarschijnlijk, dat hun candidatuur voor de Kamer geannuleerd zal worden. ZUID-AFRIKA De kwestie der gemengde huwelijken. De regeering heeft een commissie be noemd om een onderzoek in te stellen naar het vraagstuk der gemengde huwelijken De opdracht der commissie is een onder zoek ln te stellen en verslag uit te brengen over het vraagstuk der gemengde huwelij ken ln de unie tusschen Europeanen en nlet-Europeanen en na te gaan of deze huwelijken ln aantal toenemen of zullen toenemen en of zij zoo veelvuldig zijn. dat zli schaidelliik zijn voor de welvaart van de unie en voor toekomstige samenstelling der bevolking. De commissie zal moeten adviseeren of het noodig is stappen te nemen om der gelijke huwelijken te bemoeilijken. De commissie heeft machtiging getuigen op te roepen. MEXICO Cardenas beschuldigt buitenlandsche petroleummaatschappijen. President Cardenas heeft de beschuldi ging uitgesproken, dat de buitenlandsche oliemaatschappijen, die in Mexico werken, moeilijkheden veroorzaken ln de natio nale huishouding door hun deposito's van de banken terug te trekken en naar het buitenland te zenden. Wat de oliecrisis betreft, zeide hij, dat de regeering zich zal houden aan de te verwachten beslissing van het hooggerechtshof, hoe deze ook moge uitvallen. Cardenas legde deze ver klaringen af ln een vergadering van de confederatie van arbeiders. De president herhaalde daarbij, dat hij het voornemen behield, zijn program te volgen tot ver heffing van de Mexlcaansche massa uit haar ellende en onwetendheid. De buitenlandsche oliemaatschappijen hebben in verband hiermee besloten geen antwoord te geven op de beschuldigingen van Cardenas. 140.000 KILOMETER GEWANDELD. Het aantal avontuurlijke mannen, dat ln den loop van de laatste tien laar. voet reizen rond de wereld maakt, is legio De werkloosheid is hieraan natuurlijk niet vreemd. Toch bleef het lot ran de mees'en dezer mannen in het duister gehuld en slechts weinigen konden door hun sportieve daad bekendheid verwerven Een van de wandelaars, die wel succes heeft. Is de Tsjecho-Slowaak Bojtech. die onlangs, na een wandeltocht van 10 iaar. in Kaaps'ad, de Zuidelijkste stad van Afrika, aankwam. HEDEN. SchouwburgAbonnementsvoorstelling „Gcorgo en Margaret", 8 1/4 uur nam. Volksgebouw: Comité „Hulp aan Spanje". Spr, ds. A. v. d. Helde. 8 uur nam. Zaterdag. Stadszaal: Carnaval „Nut en Vermaak", 9 u, namiddag. Den Burcht: Selskip Fryslan. 8 uur nam. Zondag. Trianon-theater: I. v. A. O. Romeo en Julia'' 10 uur voorm. Maandag. Amicitla: Ned. Mij. voor Nijverheid en Han del dept. Leiden. Lezing mr. G. H. C. Hart. 8 uur nam. N. V. Dubbeldeman's Boekhandel: Alg. verg. van aandeelhouders. 10 uur voorm. Staalwyk: Chr.-Hist. Jongerengroep. Spr. de heeren Snoeck Henkemans en Wilbrink. 8 uur nam. Stadszaal: «Reprise-uitvoering van „Concor dia". 8 uur nam. Turfmarkt 8: Buitengew. alg. verg. van aan deelhouders N. V. Leidsche Caramelfabrlek v.h. Backer en Co. 4 uur nam. Dinsdag. Schouwburg: Hofstad-tooneel „Hilariteit Inde rechtszaal". 8 1/4 uur nam. Academisch Historisch Museum: 'sDindagsen 's Vrijdags van 1012 1/2 en 25 uur. Toegang kosteloos. Stedelijk Museum „De Lakenhal", Oude Sin gel. Geopend in Januari, November en Decem ber van 10—3 uur in Februari, Maart, April, Mei en October van 104 uur en in Juni, Juli, Augustus en September van 105 uur; op de Zondagen, de Tweede Paasch- en Pink sterdagen, den Hemelvaartsdag en de belde Kerstdagen vanaf 1 uur. Het museum ls ge sloten op den dag waarop Leiden's Ontzet wordt gevierd. Entrée op Zon- en feestdagen bovengenoemd kosteloos, 's Maandags f. 0.25, overige dagen f0.10. Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28. 1 April—1 Oct. 10—5 uur. 1 Oct.—1 Nov. 1(M uur. 1 Nov.—16 Febr. 103 uur. 16 Febr.—1 April 104 uur. 's Zondags van 13,. 4 of 5 uur. Entrée: 's Maandags f. 0.25; overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum v. Nat Hist., v. d. Werffpark, ingang Raamsteeg: Werkdagen 8.30—12. 1.30- 5 uur; 's Zaterdags 8.3012 uur: Kosteloos. Rijksherbarium, Nonnensteeg 2a: DagelIJki van 9—12.30 en 25.30 uur. Kosteloos. Hortus Botanicus: tUdeiyk gesloten. NederL Hist Natuurwetenschappelijk Museum (Steenstraat la): Alle werkdagen behalve 's Maandags van 104 uur; 's Zondags 1—4 uur. Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Geopend op werkdagen van 1.304.30 uur nam. 's Zon dags gesloten. Kosteloos. Rijksmuseum van geologie cn mineralogie (Garenmarkt 1 c)Op werkdagen van 9—12 en 11/24 uur. Kosteloos. Rijksmuseum voor Volkenkunde (Steenstraat). Geopend alle werkdagen van 103 uur (1 Nov. —16 Febr.) van 104 uur (16 Febr.—1 April en i Oct.1 Nov.), van 105 uur (1 April—1 Oct) Alle Zon- en Feestdagen van 1 uur af. Ge- sloten: 3 Oct. en Nieuwjaarsdag. - Maandag f 0.25alle overige dagen f0.10. DIVERSEN 's Dinsdags, Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau. 9»/t11 uur voorm. 's Woensdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatlebur. v. Alcoholisten. 8 u. nam. 's Donderdags: Inst. voor Praeventleve Ge neeskunde (1ste Binnenvestgr. 22). Inenting tegen dlphterle. 3>/r uur 's middags precies. 'sVrijctags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 4-5 uur nam. BIOSCOPEN: Luxor-Theater. Stationsweg: 8 uur nam.: „Drie handige meisjes". Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag 2 uur, Zondag van 27 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. Trianon-Theater, Breestraat 31. 8 uur nam. Woensdag- en Zaterdagnamiddag 2 uur „Onder gele vlag". Zondag van 2-7 uur doorloopende voorstelling. Lido-Theater. Steenstraat 39: 8.15 uur nam.: „Shall we dance". Woensdag- en Zaterdagnam. 2.30 uur. Zon dag doorl. voorstelling 2—7 uur en 8.15 uur. Casino-Theater. Hoogewoerd 49: 8 uur nam- „Ik ben een vluchteling". zo~g van 4 tot 7 en van 8 tot 11 uur. Woensdag en Zaterdagnam. te 21/2 uur. Rex-theater, Haarl.straat: lederen werkdag 2 uur nam. en 8 uur nam.: „De Zigeuner-Prin ses". Zondag doorl. voorstelling 2-7 en 8 u. nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 19 t/m. Vrijdag 25 Febr. a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 502, en G. F. Reyst. Steenstr. 35, tel. 136, en mej. J. Doedens, Wilhelmlnapark 8, Oegstgeest, teL 2 rc. De apotheek Hooigracht 48 is dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „TotHuip der Menschheid", echter van nam. 8 uur tw voorm. 8 uur alleen voor spoedrecepten. het afdoende middel tegen 6693 (Ingez. MedJ Od 1 Juli 1927 verliet lUi ziin vaderland, met de bedoeling een voetreis rond wereld te maken. Reeds is hij alle óeeie der aarde doorgetrokken, wat alles bil e kaar een afstand van 140.000 KM. ia meer dan drie maal de aarde rond Da. llj'ks legde hij gemiddeld veertig kilotoe- af: een'dik boek waarin de burgemeesje van alle plaatsjes. plaatsen en stew waar hit doortrok, hun handteekenuw plaatsten, dient als bewijs voor de 'u. 7,. zliner beweringen De kosten van zun j, scheiden levensonderhoud beslrijd Bol door den verkoop van postkaarten <er*u.' hij ook af en toe een voordracht nou Zlin levenswlize schijnt buitengewoon 8 zond te zlin. want de eenzame wande» die 52 iaar is. ls een toonbeeld van zondheid.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 6