Sportülucht Bataüia-Schiphol - Het regiment Jagers oefent op de heide LtiDSCH DAGBLAD Tweede Blad 78sie Jcarqang FEUILLETON Het Groote Avontuur DE SPORTVLIEGERS Rous en Souman, die met hun Horneth-Moth een. vlucht maken van Batavia naar Amsterdam, bij hun vervrek van Tjililitam. Zij hopen 1 Maart op Schiphol te zijn. NA HET ONTSLA GNEMEN VAN EDEN wordt zijn wassen beeld in Mme Tussaud's panopticum in Londen uit de Kabinetsgroep verwijderd. Rechts de beelden van Mussolini, Kemal Atatui k en Hitler. DE ONDERZEEëRS K 19 EN R 20 die in aanbouw zijn op de werf van de N.V. Wilton-Feijenoord te Schiedam, naderen hun voltooiing. Tijdens de montage van den 7500 k.g. wegende commandotoren. Roman uit de Tropen door FRANS DEMERS. 22) Riefenberg ging zitten en haalde zijn seiirijfboek te voorschijn. De directeur dic- Rerde hem de namen van de verschillen- 'je goudvelden en vroeg zich af wat voor "lang een dergelijke inlichting voor de le- fcts van een dagblad kon hebben. Ook het gebezigde personeel scheen Riefenberg be- hng in te boezemen. Het is vreemd, zei hijmet hoe weinig "'anken u dat hier klaarspeelt. Behalve uw JdMaris heb ik vandaag maar twee blan- opzichters ontmoet. Dat is zod, antwoordde Berteau, maar "'"rgen zult u er meer zien. Bij de berg- ""tginning zijn verscheidene ingenieurs "«laaam. Daarna hadden de twee mannen het over "e globale goudproductie. Het was of Rie- !,i? g duizelde, toen hij het getal hoorde ""spreken. Kijk maar eens even, lachte Berteau. jjj haalde den sleutel van de brandkluis ;'1 "ijn zak. Op de witte schijf in de deur "mde hij een geheim woord. De sleutel """rste in het slot. Zooveel goud zult u nog wel nooit bij elkaar hebben gezien, zei hij en duwde de deur open. Gevolgd door Riefenberg stapte hij naar binnen Mevrouw Berteau had voor een extra- lekker avondmaal gezorgd. In de ruime, gezellige eetzaal stond de tafel feestelijk gedekt. De kristallen glazen glinsterden op het sneeuw-blanke tafellaken, waarop en kele kleurige bloemen tvaren gestrooid. De kok had het den gansehen dag druk gehad en de twee tafelboys liepen rond met een wit schort voor. Er heerschte een stemming van de groote dagen: als er bijvoorbeeld bezoek was van den directeur-generaal of van een der heeren van het bestuurs- camité. Mevrouw Berteau had, na een laatsten inspectietocht met dat negerpersoneel was men ooit gerust een sierlijk avond toilet aangedaan en zat te wachten. Om den tijd te dooden, bladerde zij in een tijd schrift. Het verwonderde haar ten zeerste, dat de heeren er nog niet waren om half zeven. Zij hadden wel een afspraak ge maakt voor zeven uur, maar het sprak toch vanzelf, dat de mannen zouden beginnen met een bad te nemen, na een ganschen dag in het modderland te hebben rond- geloopen. Om half zeven waren zij er echter niet. om zeven uur ook niet en om half acht zat mevrouw nog altijd in het tijdschriftje te bladeren. Om acht uur begon mevrouw zich boos te maken: om half negen was ze echt boos. De kok kwam aan de deur van den salon kijken en zei, dat het zou mdsloopen met zijn gebraad en dat de soep stond koud te worden. Zet ze terug op het vuur, kreeg hij ten antwoord. Ze is al tot de helft uitgekookt, weer legde hij lokaniek. Aan die negers zou men zich dood ergeren. De lclok sloeg negen uuren toen be gon mevrouw zich ongerust te maken. Al laten de mannen op het gebied van stipt heid tegenover hun vrouw veel te wenschen over, zij was niet gewoon door mijnheer Berteau zoo over het hoofd te worden ge zien. Ja, nu was ze er toch zenuwachtig bij geworden. In de eetzaal was ruimte ge noeg en daar liep ze heen en weer naast de feestelijk gedekte tafel. Tenslotte werd de toestand onhoudbaar en zij greep de telefoon. Zij haakte af en maakte eerst een praatje met Pietro. Pietro was de negerMerk. die te Mongbwaloe het ambt van telefonist uitoefende. Hallo, Pietro? Ja, mevrouw Berteau. antwoordde Pietro, want hij kende de stem van de directeursvrouw, zooals trouwens al de stemmen van de personen, die bij het Meine netje waren aangesloten. Luister eens, hebt gij niet gehoord of de directeur telefonisch een afspraak heeft gemaakt met iemand? Dat is stellig niet gebeurd, mevrouw. Bel dan even het kantoor op. Het kantoor werd opgebeld, maar er kwam geen antwoord. En de secretaris van den directeur? Die heeft geen telefoon, zei Pietro. Mevrouw dacht even na en vroeg toen aansluiting met mijnheer Dubois. Dat was de hoogst-geplaatste ingenieur na haar man. Hij kwam persoonlijk aan de tele foon. Het spijt me vreeseljjk, zei hij. maar ik heb Berteau vandaag niet gezien. Ik weet, dat hij vanmorgen met den journalist naar de posten van Walesi en Kasema is vertrokken en dat hij morgen naar mijn af deeling moest komen. Samen bespraken zij het geval. Gek toch, hoorde mijnheer Dubois de directeursvrouw zeggen met een snik in de stem. Hij lachte: Maar mevrouwtje, blijf alstublieft kalm. U kimt er van overtuigd zijn, dat die twee mannen ergens zitten te praten. Mis schien bij Legrand. 'Legrand was een der meest bedreven prospecteurs van de mij nen). Maak u niet ongerust, ik zal dadelijk overal laten opbellen door Pietro. Goed mijnheer, riep Pietro, die het gesprek had afgeluisterd. En Pietro belde naar mijnheer Legrand en naar al wie een telefoon bezat, maar Berteau en de jour nalist bleven onvindbaar. Het was reeds over half elf, toen me vrouw met een kreet opsprong en naar de barza liep, waar zij het gerucht van een auto had meenen te hooren. Er was inder daad een auto, maar een auto. waaruit Dubois, Legrand en de secretaris van haar man met bezorgde gezichten stapten. De geschiedenis was onbegrijpelijk ge worden. De secretaris deed nog eens uit voerig zijn verhaal: hoe hij namelijk om streeks halfzes afscheid had genomen van zijn meester en den journalist. De drie mannen waren nu samen naar het kantoor gaan kijken. Er lagen eindjes sigaretten in een asehbakje op het bureau. De zonnehelmen van den directeur en den journalist hingen aan den kapstok. Voor de barza stond de auto van Berteau, maar die van den journalist was verdwenen. De nachtwaker had reeds om zeven uur nie mand meer in het kantoor gezien. Ondertusschen waren nog andere auto's met Mongbwaloobewoners voor de direc teursvilla aangekomen, want Pietro had zijn werk goed gedaan. Hij had niet alleen gevraagd naar mijnheer Berteau. maar de geheele zaak lang en breed uiteengezet. Het werd op de breede barza een ver ward heen en weer gepraat en de arme me vrouw Berteau was bleek als een lijk ge worden. Mijnheer Dubois vroeg eindelijk of ieder een wou zwijgen. Dat was zijn goed recht, want hij voerde in den post het gezag na den titeldragenden directeur. Mijne heeren. sprak hij, wij moeten kalm blijven. De zaak lijkt ingewikkeld ie zijn en mijns inziens is ze heel eenvoudig. De directeur en de journalist zijn met die andere auto nog even een luchtje gaan scheppen. Zij hebben vermoedelijk er<r=ns een defect gekregen. Zou dit niet het w-. schijnlijkst zijn,? Ik stel voor, dat al'e" -''5 over een auto beschikken, on zo?'' z"" n gaan. Bovendien zullen wij inlander? -• t lantaarns uitzenden naar de goudvelden in den omtrek. (Nadruk verboden). (Wordt vervolgd). I)E 1)KENSCIIli KONING die thans te Cannes vertoeft, heeft den eersten tocht gemaakt aan boord van het jacht „Elisabeth II", een geschenk van zijn volk. Links de koning. DE BEMANNING VAN „DE GROENE MUIZEN" - na haar recordvlucht naar Zuid-Amerika in Rome terug. Haar werd een geestdriftige ontvangBt bereid. De vliegers (rechts in de auto staande Bruno Mussolini) bij het verlaten van het station te Rome. DEIN ONS LAND GEÏNTERNEERDE SPANJAAR- DEN worden ondergebracht in hotel Neder-Veluwe te Bennekom. Daar de telefoonjuffrouw te Benne- kom geen Spaansch verstaat en de Spanjaarden druk telefoneeren, heeft oo P 1.7. een speciaal automatisch toestel doen aanbrengen. IIET REGIMENT JAGERS UIT DEN HAAG is momenteel voor het houden van oefeningen in Ede. Tijdens een groote oefening op de heide tusschen den Hoekelschen en Otterlooschen weg. In stormpas voorwaarts.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 5