Uitbreiding Ellax-Aufobus Ringlijn Nieuws Onder gele vlag 78 ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 25 Februari 1938 Vierde Blad No. 23902 Ingaande Dinsdag 1 Maart wordt de route gewijzigd als volgt: Rumoerig debat in Japanschen Landdag GEMENGD NIEUWS Gevaarlijke projectielen te Bolnes K ARSOTE tast de oor zaak van griep of ver koudheid aan door ver nietiging der bacteriën FAILLISSEMENTEN Siation, Witte Singel, Tuinsfadwijk, Hooge Rijndijk Zijisingel, Kooi, Maresingei, Station. Aanvallen op de regeering ZOMERZORG" WORDT GESLOTEN WANNEER?? WAAROM?? Een merkwaardige vondst. Zeven jaar leefde men op een vulkaan. Het raadsel van de op de werf te Bolnes gevonden projectielen heeft gistermiddag een slot gekregen dat waarlijk sensationeel mag heeten, aldus de „Tel,". Op de boven verdieping van een der gebouwen van de scheepsslooperij der firma G. B. Pas en Zn., welk bedrijf grenst aan de werf van de N.V. Boele, heeft men twee kistjes gevon den, welke samen niet minder dan 39 uiterst gevaarlijke projectielen bevatten van dezelfde soort als die, welke voor enkele dagen zulk een noodlottige explosie hebben veroorzaakt waarbij een jongen werd ge dood. In het magazijn bleek zich een waar arsenaal van ontpioffingsmiddelen te bevinden, want behalve de twee kistjes kwamen er honderden zware vuurpij len „sterbommen" en andere zeer explosieve noodsignalen te voorschijn, welke in kistjes en doozen lagen opge slagen. Do vondst heeft tot resultaat, dat men thans, onafhankelijk van het onderzoek in de artillerie-inrichtingen aan de Hembrug, met absolute zekerheid heeft kunnen vast stellen, met welke soort projectielen men te doen heeft gehad, waarvan de Jeugdige Adrien Broekmeulen het slachtoffer werd. De gisteren gevonden projectielen zijn na melijk geheel gaaf: de opschriften zijn vrijwel ongeschonden en in de kistjes be vindt zich een uitvoerige gebruiksaanwij - 4hg. Ook heeft deze vondst de meening der politie bevestigd, dat de opgedregde projectielen door een Engelsch schip over boord moeten zijn gegooid. „Zeven jaar geleden, in 1931, hebben wij voor het laatst Engelsche schepen ge- slöopt." aldus luidt het verhaal van den heer Pas, „Wij vonden daarbij allerlei bui zen en cylinders, welke wij als gevaarlijk vuurwerk beschouwden. De kistjes en doo zen werden zoo lang in het magazijn gezet en niemand heeft er ooit meer naar omge keken." Zeven jaar lang hebben dc arbeiders, die In de gebouwen werkten, dus een soort sla- penden vulkaan boven hun hoofden gehad en niemand was zich bewust van het groote gevaar, dat dreigde. Het personeel liep met een sigaret in den mond het magazijn in en uit; een vonkje In de doozen, een hevige stoot en alles zou in de lucht gevlogen zijn. Maar gelukkig is het anders geloopen. De gevaarlijke projectielen zijn verwijderd en nu zijn zij voorloopig veilig opgeborgen in het politiebureau van Ridderkerk, in af wachting van de komst van een specialen auto van de Artillerie-Inrichtingen, die ze naar de Hembrug zal overbrengen. Het projectiel, dat dezer dagen tot ont- oloffing kwam, is niet van de in het maga zijn gevonden partij afkomstig, doch door de ontdekking van deze partij, die immers ook van een Engelsch schip afkomstig was, kan men nu wel met zekerheid zeggen, dat het opvarenden van een Engelsch schip moeten zijn geweest, die de projectielen, waarmede de zoons van schipper Broek meulen hebben gespeeld, overboord hebben gegooid. De heer Pas was, zooals gezegd, geheel te goeder trouw. Hij vermoedde geen oogen- blik, dat hij zulk een gevaarlijken voorraad in zijn magazijn had en daarom zal de po litie tegen hem wel geen proces-verbaal opmaken, hoewel het aanwezig hebben van oeze ontploffingsmiddelen krachtens de Vuurwapenwet ten strengste verboden Is. 6701 (Ingez. Med.) Noodlottige brand te Enschedé. DRIEJARIG JONGETJE IN DE VLAMMEN OMGEKOMEN. Tc Enschedé heeft gistermiddag een felle brand gewoed in het pand Veen- straat 24, waarbij een driejarig jonge tje om het leven is gekomen. Het perceel werd door verschillende fa milies bewoond. Op de bovenverdieping, waar de vlammen met groote hevigheid woedden, woonde het gezin Mekers, be slaande uit. man. vrouw en drie kinderen. Toen de brand uitbrak, was de moeder met het driejarig zoontje en een kindje van drie maanden, alleen thuis. Met het ventje aan de hand snelde de vrouw naar de wieg, om ook haar jongste kind te Tedden, maar toen ze daartoe het jongetje even losliet, liep die in zijn an":t van moeder weg. De moeder heeft haar jongste l-.indje toen naar buiten gedragen, doch haar hoop, dat haar zoontje alleen den uitgang had weten te bereiken, bleek ijdel. De reddingspogingen welke door haar en een buurman daarop werden ondernomen, moesten worden op aegeven. omdat de vlammen den weg had den versperd. Toan de brandweer verscheen stond de bovenverdieping geheel in vlam men. Met groot materiaal werd het blus- schingswerk verricht. Na anderhalf uur was het mogelijk op de bovenverdieping te komen. Daar vond men het geheel ver koolde lijkje van het ventje op den vloer liggen. Het stoffelijk overschot werd naar het R.K. ziekenhuis vervoerd. Ook de zwaar getroffen moeder, die verschillende brandwonden had opgeloopen. is daarheen vervoerd. De bovenverdieping is geheel uitgebrand. Het benedenhuis kreeg veel waterschade. De oorzaak is onbekend. ONVEILIG STRAND. Het strand te Scheveningen is onveilig tot Katwijk op Woensdag 2 t/m Vrijdag 4 Maart, van 9 tot 16 uur, wegens schieten met geschut. De aandacht wordt erop ge vestigd. dat het strand eerst weder toe gankelijk is. nadat de roode vlaggen, welke de onveilige strook aanduiden, zijn ingehaald. DOODELIJK ONGEVAL TE MIDDEL- HARNIS. Te Middelhamls is vanmorgen omstreeks negen uur bij het lossen van een schip de 46-jarige Holleman op de loopplank, die tengevolge van de vorst glad was. uitge gleden. De man viel in het water en kwam om het leven. Het slachtoffer laat een vrouw en twee kinderen achter. DIEFSTAL VAN RADIOTOESTELLEN EN -ONDERDEELEN. Vier personen aangehouden te Lent. De politie te Eist heeft drie arbeiders, werkzaam bij een radiolampenfabriek te Lent, gearresteerd, namelijk D. uit Nijme gen en H en S. uit Lent, die er van ver dacht worden onderdeelen van radiotoe stellen te hebben gestolen. Bij onderzoek bleek, dat zij radiotoestellen in hun bezit hadden, waarvan de onderdeelen niet afkomstig waren uit Lent, doch van een fabriek te Hilversum, waar D eenigen tijd werkzaam is geweest. Vooi'is werd ook de chef der expeditie van de fabriek te Lent, zekere Agear resteerd. Hij bleek zich wederrechtelijk eenige toesteilen en een aantal onderdeelen. afkomstig uit genoemde fabriek, te hebben toegeëigend. De politie heeft het gestolene in beslag genomen, evenals verscheidene andere ontvreemde toestellen, welke reeds waren verkocht. OUDE DIEFSTAL OPGEHELDERD. Eenige iaren geleden werden bij de fa J. G Adriani te Groningen eenige kachels en een groot aantal petro'.eumvergassers gestolen. Het vermoeden rees. dat de dader een vroegere knecht was. die zich op zee bevond Verleden jaar werd een mede plichtige. J. v. d V. te Groningen aange houden en terzake van dezen diefstal tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. De hoofddader de 27-jarige W. E keerde dezer dagen van een zeereis terug en werd door de recherche ingerekend en ter be schikking van den officier van jus itie gesteld. BUITENLANDSCH GEMENGD. RIO DE JANEIRO DOOR WOLK BREUKEN GETEISTERD. Te Rio de Janeiro zijn ten gevolge van zware wolkbreuken talrijke huizen inge stort. Hierdoor zijn acht personen om het leven gekomen, terwijl velen werden ge wond. FELLE BRAND IN JAPAN. DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. De 14-jarige K de Boer uit de Buitenhof straat te Rotterdam is op den Beukelsdijk aldaar, bti het oversteken van den rijweg onder een auto geraakt, welke werd be stuurd door A. v d D. uit Vlaardingen. De jongen werd tegen de straat geslingerd en bleef bewusteloos liggen. Met een schedel- basisfractuur en een hersenschudding is hij naar het ziekenhuis aan den Bergweg ver voerd. waar hij in zorgwekkenden toestand is opgenomen. DE STAGNATIE IN HET TREINVERKEER Gistermiddag tegen 4 uur waren alle sporen bij Amsterdam weer vrij, zoodat het treinverkeer toen weer ongehinderd plaats kon hebben. 300 huizen verbrand. Gistermiddag heeft een felle brand ge woed te Kagoshima (Japan) juist toen de stad gealarmeerd werd. dat twaalf Ohi- neesche bommenwerpers naderden. De luchtverdedigingsdienst hielp bij het blus- sohingswerk. Drie honderd huizen werden een prooi der vlammen. De oorzaken van den brand zijn nog niet bekend. GRONINGER MOTORSCHOENER „POL- LARIS" VAN HAMBURG NAAR GORKUM VERTROKKEN. Er heeft ongerustheid bestaan oml.rent de Groninger motorschoener „Pollaris", die dertien dagen over tijd zou zijn. Heden is het schip echter, blijkens een te Maassluis binnengekomen bericht, om negen uur van Hamburg naar Gorkum vertrokken. Het wordt morgenavond of -nacht te Hoek van Holland verwacht. ZWARE STRAFFEN IN SPIONNAGE- PROCES Na een behandeling van vier dagen heeft de militaire rechtbank te Metz (Frankrijk) uitspraak gedaan in een erstige spionnage- zaak. Baron von Juchen, handelsvertegen woordiger te Parijs, geboren te Keulen, werd veroordeeld tot 15 jaar vestingstraf, terwijl hem verblijf in het land ontzegd wordt. De voormalige Oostenrijksche ko lonel. Albrecht, vertegenwoordiger van een Duitsche firma, werd eveneens tot 15 jaar vestingstraf veroordeeld, tewijl Hartmann, de correspondent van een Weensch dag blad te Parijs, tot twaalf jaar vestingstraf en een Nolte genaamd persoon tot vijf jaar vestingstraf veroordeeld werd. De leider van de spionnenbende, Lorentz, werd bij verstek tot twintig jaar vestingstraf ver oordeeld. GOERING JAAGT. Tijdens de jacht in de wouden van Bialowieza (Polen) heeft Goering zes wilde zwijnen en een vos geschoten De Duitsche ambassadeur von Moltke heeft drie zwij nen geschoten. In totaal werden 26 zwij nen. 2 vossen en 1 wolf geschoten. Opgeheven wegens gebrek aan actief: C. M. Alkemade, Hazerswoude; P. Th. J. Al kemade, Hazerswoude; L. C. Alkemade. Hazers woude; A. N. de Groot, Leiden. KWARTIERDIENST IN BEIDE RICHTINGEN. Dienstregeling in dit blad van 28 Februari en bij de chauffeurs 6724 (Ingez. Med.) Gistermiddag begon de Japansche Land dag aan de behandeling van het wetsont werp inzake de nationale mobilisatie, bet Huis was geheel bezet en op de gaanderijen hadden zeer veel buitenlanders plaats ge nomen. De minister van buitenlandsche zaken. Hircta, het oudste kabinetslid. sprak uit naam van premier prins Konoye. die we gens ongesteldheid zijn kamer moet hou den. Hirota zeide in zijn toslichting op het wetsontwerp, dat de moderne oorlog wordt gekarakteriseerd door de nationale hulp bronnen en dat beslissende factoren om het doel te bereiken worden gevormd door een zoo groot mogelijke efficiency van de strijdmacht en de algemeene mobilisatie der natie. Hij verklaarde, dat nationale mobilisatie beoogde nationale hulpbronnen, zoowel materieel als geestelijk, volledig op het spel te zetten ten behoeve van de nationale verdediging. Een gode werking van de wet op de mobilisatie zal de voort durende levering van gevechtsmiddelen aan leger en vicot verzekeren en ook de vlotte ontwikkeling van het nationale bedrijfs leven waarborgen door de ononderbroken levering van goederen. De voorgestelde wet zal slechts met succes ten uitvoer kunnen worden gelegd deer den hechte nationale samenwerking gebaseerd op vaderlands liefde. Met het oog op den bestaanden toestand zeide Hirota, dat de regeering het wets ontwerp in den Landdag indient, om de nationale mobilisatie te legaliseeren Toen Hirota zijn toespraak eindigde, werd gemompeld, dat zijn toelichting wel wat kort was. Takao Saito, een der oudste leden van de Minseito. hield een interpellatie, waarbij hij felle aanvallen deed op de regeering. om dat deze carte blanche wenschte. om de rechten en verplichtingen van het volk. die door de grondwet zijn verzekerd, te wijzigen. Saito zeide de beweegredenen der regeering ten volle te waardeeren en bereid te zijn met de regeering samen te werken ter verzekering van de nationale verdedi ging, doch iederen willekeurigen maatregel of nabootsing van een buitenlandsche dictatuur te moeten afkeuren De inter- pellant maakte daarbij in het bijzonder melding van de bewering, dat zekere krin gen de neiging zouden hebben, terug te keeren tot de oude dictatuur als leidend beginsel voor de nationale hervorming, in navolging van sommige Europeesche lan den. Taki Masao. de president van den natio- nalen raad voor de opstelling van plannen, wenschte een antwoord op de interpellatie te geven, doch hij werd overschreeuwd door het rumoerige Huis. dat luidruchtig een antwoord eischte van den minister, waarop Hirota zeide. dat Tsjoe Foenada, de direc teur van het bureau voor wetgevende aan gelegenheden, zou antwoorden. Het rumoer werd hierna zoo groot, dat de voorzitter om 2.13 uur de vergadering schorste. De meerderheid der afgevaardigden van Minseito en Seijoekai dienden eenigen tijd later een motie in. waarbij zij antwoord eischten van den minister. Bij het hierna volgend overleg tusschen de regeering en de vertegenwoordigers van de meerderheid kwam men tot het com promis. da, de minister van justitie een algemeen antwoord op de interpellaties zou geven, terwijl een andere woordvoerder der regeering technische vragen zou beant woorden. De vergadering werd om 5.02 hervat. De minister van justitie beantwoordde de in terpellatie van Saito. Hij gaf de verzeke ring. dat het wetsontwerp niet strijdig is met de grondwet. Ryozo Makino, een vooraanstaand lid van de Seijoekai, deed eveneens een aanval op de regeering wegens haar verzoek om carte blanche voor de leiding van alle aan gelegenheden de nationale verdediging betreffende. Hij verklaarde, dat het wets ontwerp de in artikeï 31 van de grondwet gestipuleerde prerogatieven van den keizer schendt. Minister van oorlog. Soegijama zeide. dat de nationale mobilisatie niet alleen een vlot verloop van militaire operaties in oor logstijd beoogt, doch ook op bevredigende wijze de behoeften van het volksleven te verzekeren. De minister was van oordeel, dat Rus land en Duitschland in den wereldoorlog in de minderheid waren gekomen wegens hun onvoldoende nationale mobilisatie. Hij merkte op, dat niemand de ontwikkeling van den internationalen toestand kan voorspellen en dat een wet op de nationale mobilisatie daarom dringend noodig is. Admiraal Soejetsoegoe. de minister van binnenlandsche zaken, legde eveneens den nadruk op de noodzakelijkheid, dat het wetsontwerp zou worden aangenomen met het oog op den gecompliceerden economi- schen toestand. Hij vertrouwde, dat de Japansche vaderlandsliefde een volkomen werking van de wet op de nationale mobi lisatie zou verzekeren. Om kwart voor zeven werd de vergade ring verdaagd tot heden. 99 MAANDAG 28 FEBRUARI A.S. ZIE ANNONCE MORGENAVOND Biljartzaal blijft geopend. 6734 DE DIRECTIE. (Ingez. Med.) „DRIE SCHATTIGE MEISJES" De jeugdige ster Deanna Durbin. Het zijn Nan Grey, Barbow Read en (kanna Durbin, die te zamen met Charles nninger belangrijke rollen vervullen in de aardige film „Drie schattige meisjes", het verhaal over een gescheiden vader, die een huwelijk wilde aangaan, waartegen zijn drie dochters echter een „revolutie" ontketenden. De 14-jarige Deanna Durbin, die de hoofdrol vervult in Universale „Drie schat tige meisjes", werd geboren in Winnipeg, Canada. Haar vader oefent het beroep van makelaar uit en het is alleszins merk waardig, dat Deanna het eenige muzikale talent in de geheele uitgebreide familie Durbin is. Deanna werd door de Amerikaansche radio-omroep ontdéist tij'deus de dagelijk- sche amateur-programma's, die, naar men weet, gegadigden van alle rangen en stan den in de gelegenheid stellen hun capaci teiten voor de microfoon te demonstree- ren. De prachtige zuivere stem van het meisje maakte diepen induik op de pro grammaleiding van de A.B.C., hetgeen tot gevolg had, dat zij, te zamen met den be roemden fümkomlek Eddie Cantor onder groot enthousiasme optrad. Dcar.ia ontvangt, ondanks haar drukke werkzr iheaen, nog steeds privé-lessen in de i .:..ische en Duitse'ne taal. terwijl zij tevens door Charles Previn. dirigent van Universal's monumentaal symphonie- orkest. gein. trucieerd wordt wat betreft het vocale gedeelte harer opvoeding. Eddie Cantor heeft indertijd terecht ge zegd „V.'atch this girl, she'll be a sensation in no time". Zij, die haar in ..Drie schattige meisjes" gezien hebben, zullen deze karakteristieke uitspraak ten volle beamen. HET RISKANTE „MORGEN". Armoede vergeet men niet vlug! Zij, die als figuranten bij de film carrière maak ten, vergeten dien tijd niet. Hierdoor valt het te begrijpen, waarom de stars heden ten dage beter op de kleintjes letten, dan voorheen. Velen van hen brengen iedere week een zeker bedrag naar de spaar bank Zij herinneren zich nog de goedkoope hotelkamer van voorheen. Zij weten nog wat het zeggen wil, honger te hebben. Tóén zagen zij tal van artisten om zich heen, die eens op het toppunt van hun carrière gekomen, tot de diepste armoede vervallen zijn. Bette Davis herinnert zich nog den har den tijd van armoede, toen zij als vrou welijke kellner haar schoolgeld moest ver dienen. Nooit zal zij het „verkocht" en den slag met den hamer van den deurwaar der vergeten, tijdens de executie van de eigendommen van een eens zeer beroemde en rijke actrice. Zij neemt nu reeds haar voorzorgen. Aan het eind van haar carrière hoopt zij er dan anders voor te staan dan zij. En Dick Powell, de hoofdvertolker in de nieuwe Warner Bros. musical-comedie „Hollywood Hotel"? Men zou van hem niet zeggen, dat hij eens slechte tijden mee maakte. Thans is hij beroemd en verdient hij veel geld. Denk echter niet. dat hij het lichtzinnig uitgeeft. Wanneer Dick het één of ander koopt, betaalt hij „cash". Alleen het geld. dat hij bij de radio verdient, wordt aangesproken voor levensonderhoud. Zijn salaris als film-acteur gaat naar de bank. De reden? Nog weinig jaren geleden stak hij al zijn geld In een riskante on derneming te Florida en keerde op een schoen en een slof naar Pittsburgh terug. Joan Blondell weet ook wat het zeggen wil, het de ééne week royaal te hebben en de andere week armoede te lijden. Jaren geleden reisde zij in gezelschap van haar ouders met een vaudeville door Amerika. Zij kent de armoedig gemeubileerde pen sion-kamers met het eenvoudige middag Hierboven de bekende acteur Hans Albers in een scène van de film „Onder Gele Vlag", waarin hij weer voor vele spannende momenten zorg draagt. eten. gekookt op een petroleum-toestolle tje. Haar grootste zorg is haar kinderen voor armoede te vrijwarenarmoede, die zij zelf zoo goed kende. Tal van menschen zijn er. die er zich over verbazen, dat James Gagney zoovaak minder gelukkig bedeelden te hulp komt. Indien zij echter zijn levens-geschiedenis kennen, verbazen zij zich niet. Toen zijn vader stierf was de artist genoodzaakt de Columbia Universiteit te verlaten en be machtigde hij met moeite een baantje als pakker b'ij Wanamaker; hij verdiende in dat warenhuis een paar dollar. Na zijn huwelijk woonde hij met zijn vrouw op een heel goedkoope woning en menigmaal werd. o.:: de eindjes bij elkaar te knoopen, de lunch „vergeten". Cagiiey heeft dien t jd nooit vergeten. Jack herinnert zich dien zoo gc:d, dat. hing het van hem af. hij een ieder, die ondervinding zou willen besparen. Er bestaan ook menschen, die artJ'm van gierigheid betichten. Deze vergeten echter, dat een star over het alge.peen slechts een korten tijd veel geld verdient en daarna geen „star" meer zijn kan. En dat „daarna" is vaak heel dichtbij

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13