De afkondiging üan de Grondwetswijziging - Dr. de Groot weer thuis 78ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad FEUILLETON Het Groote Avontuur DB. J. DE GROOT heeft het Paleis Soestdijk verlaten en is in de residentie teruggekeerd. Toen hij aan zijn woonhuis aankwam, werd hij hartelijk welkom geheeten door zijn dochtertje. DE AFKONDIGING DER GRONDWETSWIJZIGING - in een plechtige zitting van den Hoogen Raad der Neder landen. Tijdens het voorlezen door den griffier mr. H. J. Kist. OP DE WESTERMARKT TE AMSTERDAM werd gisteravond een taxi gekraakt tusschen een wagen van lijn 17 en de Haarlemsche tram. De vernielde wagen. PRIJS LTTDEELING AAN DE WERELDKAMPIOENEN' KUNST SCHAATS EN RIJ DEN te- Berlijn. Maxie Herber en Ernst Baier, de wereldkampioenen kunstrijden voor paren ontvangen den prijs van den heer van Laer, president van den Intern. Schaatsenrijdersbond. DE PLECHTIGE AFKONDIGIN G TAN DE GRONDWETSWIJZI GING vond ook in de 'kleinste gemeente van Nederland, Hemmen, (Gld.) plaats. Burgemeester A. R. den Hartog vond geen groot, doch aandachtig gehoor. TE AMSTERDAM WOEDDE EEN ZWARE BINNENBRAND in het perceel Brouwersgracht 56. Ondanks krachtig ingrijpen der brand weer, werd een kamer geheel door het vuur verwoest. DE NIEUWE GENEESHEER VAN H.K.H. PRINSES BEATRIX, dr. J. H. G. Carstens, uit Utrecht. Roman uit de Tropen door FRANS DEMERS. 20) Langs steile trappen liep de journalist naar beneden en volgde de eigenaardige bewerking: hoe het gouderts geplet en ge malen werd om tenslotte den vorm aan te nemen van zand, dat gemengd met water, terecht kwam op een groote verzilverde, koperen tafel. Deze was bedekt met een laag kwik, waarop het zich in het zand be vindende goud achterbleef. De ingenieur 'egde voor Riefenberg de machines stil en weef met de hand over een dezer koperen tafels. Aan zijn vingers kleefde zilverkleurig slijk, dat hij tot een bolletje kneedde. Een eenvoudig smeltingsproces volstond nu om net zuivere goud te schelden van het kwik. Zij daalden verder. De goudmodder. van <!e hellende tafels vloeiend, liep opnieuw in r-cn vermorzeltoestel om daarna weer, onder vorm van nog fijner gemalen slijk, bp een reeks van andere tafels terecht te komen, waar eenzelfde scheidingsproces ge schiedde. Tenslotte spoelde het overblijvende slijk, dat nog een zeker gehalte aan goud bevat te. in verscheidene tanks waar het in aan dring kwam met pijnolie en nog een paar andere producten, waardoor een laatste scheidingsproces ontstond. Door machinale bewerking van de brei vormde zich aan de oppervlakte een soort van vloeistof, dat het laatste goud bevatte. De vergaarbakken vloeiden voortdurend over, zoodat het schuim werd verwijderd, dan gedroogd en vermorzeld om eindelijk een donkere stof te vormen, die bij toevoeging van kwik het laatste goud losliet. Riefenberg had nauwelijks den tijd om enkele nadere inlichtingen aan te teeke nen. Een andere ingenieur stond hem al op te wachten. Zij begaven zich nu naar den Tsi-berg. Bij zijn aankomst den vorigen dag, had de journalist opgemerkt, dat de hoogste bergtop uit de streek was gehuld in een gouden stofwolk. Hij kreeg nu de verklaring van dit verschijnsel. Op zekeren dag, zeide de Ingenieur hadden wij ontdekt dat de Tsi-berg, die 1650 meter hoog is, ongemeen rijk was aan goud en nu hebben wij besloten den berg af te graven. Zij waren tot op een bepaalde hoogte ge komen en daar zag Riefenberg hoe kjelne zwarte gedaanten zich op den naakten top bewogen en voortdurend een stroom van rotsblokken en zand naar beneden daverde over een afstand van 175 meter. Dat ver klaarde de gouden stofwolk. Ook hier werd het gouderts naar een ver morzel fabrek geleid, waar het de bekende bewerking onderging. Een gedeelte van den namiddag bracht Riefenberg door op den Tsi-berg. Op den terugweg naar Nizi, werd tenslotte nog een bezoek gebracht aan de reusachtige kraan, die op het water van de rivier dreef en er ingewikkeld uitzag. Zooals bii een gewone hae"°noaohine werd sl'ik orwebnald uit, de aeddlnï. maar bier werd de modder on het breede dek machinaal gewasschen en het "oud er uit gehaald. Alleen deze machine, verklaarde hem de ingenieur, levert ongeveer 30 kilogram goud per maand. Daarmee was de avond ongeveer inge treden en had Riefenberg in een record tempo met de voornaamste Instellingen van Nizi kennis gemaakt. Een groot gedeelte van de nacht zat hij te schrijven over alles wat hij had gezien. En zoo brak eindelijk de dag aan, dat Rie fenberg zich, overeenkomstig het plan van den directeur-generaal naar den sector van Mongbwaloe zou begeven. Nog voor zeven uur kwam een auto met een negerchauffeur hem in het passagiers huis halen en bracht hem naar de „mess" var de ingenieurs. Daar gebruikte hij het ontbijt in gezelschap van den secretaris, dig nogmaals herhaalde dat alles met den heer Berteau. directeur van de afdeeling van Mongbwaloe was geregeld. Het belooft vandaag mooi weer te worden, besloot de secretaris. Aan het tochtje naar Mongbwaloe zult u veel ge noegen beleven: de autoweg slingert langs prachtige bergketens. Riefenberg voelde zich in een uitstekende stemming, toen hij een paar oogenblikken later in den wagen ging zitten om de 50 kilometer die Nizi van Mongbwaloe scheid den. af te leggen. Er is geen haast bij, riep hij tot den chauffeur, die aanstalten maakte de auto op roekeiooze negermanier langs de ravij nen te laten loopen. De villa van den heer Berteau stond even buiten Mongbwaloe, teven ten bergflank, vanwaar men een prachtig uitzicht had op den omtrek en het postje in de vallei zag liggen. Het kon ongeveer negen uur zijn, toen de plaatselijke directeur van zijn vrouw afscheid nam en aanstalten maakte om zich naar zijn kantoor te begeven. Alweer een verloren dag mompelde hij denkende aan de verplichting die hem werd opgelegd, Riefenberg rond te leiden. Toen hij zijn auto in gang wou zetten, riep zijn vrouw nog van de barza of hij toch liever niet het middagmaal zou komen gebruiken. Maar daarvan wou haar man niet hooren. De goudertsgroeven lagen ver van elkaar verwijderd en er was afgespro ken dat Berteau pas tegen den avond met den journalist naar huis zou komen voor het avondmaal. Geloof me, vrouwtje, laten wij het bij onze afspraak houden, riep de directeur nog. Als die journalist belang stelt in het bedrijf, zullen we geen tijd te verliezen hebben. Het zou natuurlijk kunnen zijn, dat die mijnheer niet anders verlangt dan gezeten in een „club" enkele aanteekenin- gen te maken. In dat geval telefoneer ik wel. Tot straks. De auto gleed den heuvel af en stopte even later voor het hoofdkantoor, waar benevens het kantoor van den directeur, een klein secretariaat was ondergebracht. Mongbwaloe kon in geen enkel opzicht worden vergeleken met Nizi. al was eerst genoemd centrum verreweg het voornaam ste wat de goudproductie betreft. Dat kwam doordat Mongbwaloe hoofdzakelijk was in gericht voor de behandeling van alluviaal goud. hetgeen het gebruik van ingewikkel de fabrieken overbodig maakte. Er waren niet veel blanken gevestigd en dan waren ze nog verspreid in het binnenland, over een twintigtal vindnlaatsen Het. v/as tegen het. eindp van dp maand en een bepaling van de hoofddirectie schreef voor, dat om de maand al het op gedolven goud naar Nizi moest worden overgebracht. In deze dagen had de heer Berteau het steeds zeer druk. Hij alleen immers mocht het goud in ontvangst ne men. Ieder onderpostje beschikte over een paar betrouwbare inlanders, die gezamen lijk het goud in een metalen bus, verge zeld van een borderel, naar een Mongbwa loe brachten. Iedere bus was genummerd en werd bij het vertrek gesloten. Alleen Berteau beschikte over de passende sleu tels. Op den stoep van het kantoor zaten nu twee inlandsche goudgravers te wach ten. Eerbiedig sprongen ze overeind toen de heer Berteau uit zijn wagen wipte. Het was een nog jonge man, ingenieur Berteau, knap en donker, iemand die met zijn per soneel wist om te springen en overal te- geiijk kon zijn. Hij droeg een Manchester short-broekje en hooge laarzen. De baas gaat vandaag naar de groe ven, dachten de inlanders. Vlug, zei Berteau tot de twee negers, ik heb geen tijd te verliezen. De metalen bussen werden geopend en de doffe goudschilfertjes gleden in een weegschaal. De directeur keek de borderel len na; het gewicht klopte. Een bewaker ging hem voor naar het kantoor. In een wand was een groote. massieve, metalen deur met geheim slot. Zij verleende toe gang tot een kluis, die de afmetingen had van een kleine kamer. Op rekken stonden twintig groote kroezen, één per post, waar in zich het goud telkens gedurende een maand opstapelde. Terwijl de directeur den inhoud van de schaal in de kroes uitgoot, overwoog hij dat het een schitterende maand zou zijn. Vluchtig berekend schatte hij dat er wel voer een waarde van vijf millioen frank goud aanwezig was. (Nadruk verboden). (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 5