STADSNIEUWS Een historische gebeurtenis WOENSDAG 23 FEBRUARI 1938 No. 23900 HET YOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt I8sie Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd sljn: per 3 maanden (.2.35 per week .V/f.O.l# Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten.' (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd>. Foto Van Vliet. Leiden's burgemeester, mr. A. van dè linde Bakhuyzen deed gistermiddag, aande op de stoep van het Gemeentehuis an het Rapenburg, voorlezing Grondwi Na afloop stelde de burgemeester een „Leve de Koningin" in. waarmede het wei nig talrijke auditorium, bestaande uit een van de aantal ambtenaren van het Stadhuis (op jden achtergrond) en eentgc Wllngstel- i lende voorbijgangers gaarne instemde. VEREENIGING TOT BEVORDERING VAN DE OPLEIDING TOT INSTRUMENT MAKER. Algemcene ledenvergadering. Bovengenoemde vereeniging hield gister avond in de groote collegekamer van het Kamerlingh Onnes-laboratorium onder voorzitterschap van prof. dr. W. J. de Haas haar jaarlijksche algemeene ledenvergade ring. Aan het 37ste jaarverslag, uitgebracht hoor den secretaris-penningmeester, dr. C. A. Crommelin is het volgende ontleend: Het jaar 1937 heef zich niet zoozeer door opzienbarende gebeurtenissen dan wel door een krachtige werkzaamheid geken merkt, Deze werkzaamheid heeft voor een deel betrekking gehad op de voorbereidin gen voor den bouw der nieuwe werkplaats. Ook voor het overige kunnen wij met voldoening op het jaar 1937 terug zien. Het aantal leden der vereen, onderging een kleine vermeerdering, wij verloren door bedanken 28 leden. 32 nieuwe leden traden toe, zoodat het aantal op 31 December 1937 bedroeg 277. Het bestuur is steeds bezig met krachtige pogingen tot het werven van nieuwe leden. Het bestuur is aldus samengesteld: prof. dr. W. j. de Haas, voorzitter; prof. dr. W. H. Keesom, onder-voorzitter; dr. C. A. Crom melin, secretaris-penningmeester; mr. P. J. Idenburg, dr. e. Oosterhuis, A. L. Hengeveld 'sinds kort afgetreden) en prof. dr. M. de Haas. Veranderingen in het onderwijzend per soneel kwamen niet voor. Voor de practische opleiding zorgden de Ambtenaren van het Kamerlingh Onnes Laboratorium n.l. de heeren G. J. Flim en H. J. Wismeier voor het instrumentmaken, H. Kuipers voor het glasblazen, L. Ouwer- ierk, a. Ouwerkerk en H. Th. van der Starre voor het amanuensisvak en J. F. Groen voor het smeden en bankwerken en het dectrisch bedrijf; zij allen genoten een toelage uit de kas der Vereeniging. Voorts waren de heeren P. J. van der Baan en L. W. Muller als leeraren in het mstrumentmaken, A. R. B. Gerritse als «evaar in het glasblazen en G. H. A. W. Hsmpe als ieeraar in het glasslijpen uit sluitend voor rekening der Vereeniging ïerkzaam. Het bestuur betuigt zijn dank aan het oerarenpersoneel. De bekwaamheid en toewijding der leeraren zijn zonder twijfel voor een groot deel de oorzaak van Jen bloei der Leidsche instrumentmakers- schooi. Het aantal leerlingen bedroeg bij den ÏÏ,vang des juai's 72. Gedurende het jaar verlieten ons 20 leerlingen. Toegelaten werden 21 nieuwe leerlingen, fomende van de ambachtsscholen te Den 5ne'. Deventer, Leiden, Rotterdam en 'wndam. .Evenals in de vorige jaren konden ook 1937 sommige leerlingen ondersteuning «■vangen uit het door wijlen den heer P. Janssen gestichte „Janssenfonds voor L^fP'eidingsbeurzen", waarvan de in- ffikt Selukkig niet verminderd waren, dnev. werd menigen talentvollen, j.,*1 onvermogenden leerling mogelijk ge- "Att de opleiding te volgen of te blüven volgen in gevallen, waarin dit anders niet mogelijk zou zijn geweest. In September werden wederom als naar gewoonte de practische instrumentmakers examens afgenomen. Deelgenomen werd: door 25 candidaten aan het examen voor leerling-instrumentmaker; door 13 candi daten aan het examen voor gezel-instru mentmaker; door 2 candidaten aan het examen voor meester-instrumentmaker; door 10 candidaten aan het examen voor leerling-glasblazer;- door 3 candidaten aan het examen voor gezel-glasblazer; door 2 candidaten aan het examen voor leeriing- glassiijper. De aantallen der geslaagden van deze 6 groepen waren respectievelijk 12. 4, 1, 4, 1, 1. De vacantiecursussen in instrumentma ken en glasblazen vonden wederom als naar gewoonte in de laatste helft van Augustus plaats. Aan den cursus voor in strumentmaken werd door 10, aan dien voor glasblazen door 28 personen deelge nomen. Deze vacantiecursussen handhaven hunne internationale beteekenis. Ook nu weer bevond zich. een aantal buitenlanders onder de deelnemers. Aangaande den bouw der nieuwe werk plaats op het terrein hoek Rapenburg en Nieuwsteeg kan nog nader worden vermeld, dat de gedetailleerde plannen door de Regeering zijn goedgekeurd en eveneens de voorloopige plannen voor de centrale ver warming en den electrischen aanleg, dat het werk in December werd uitbesteed en dat met het bouwen in Januari 1938 is be gonnen. De bouw zal vermoedelijk ongeveer een half jaar in beslag nemen. Ook in 1937 werden herstellingen aan of constructies van niet aan de opleiding of aan het laboratorium toebehoorende toe stellen en instrumenten verricht, die van wege de daaraan verbonden moeilijkheden nergens elders in ons land konden worden uitgevoerd. In het bijzonder geschiedde dit ten dienste van openbare instellingen en steeds aUeen in zulke gevallen, waarbij deze werkzaamheden buitengewone moeilijkhe den opleverden en van concurrentie met de Nederlandsche industrie geen sprake kon zijn. Het jaarverslag werd onder dankzegging goedgekeurd. Prof. dr. W. H. Keesom. die aan de beurt van aftreden was, werd bij acclamatie herkozen. In de vacature, ontstaan door het aftre den van den heer A. l. Hengeveld werd voorzien door de verkiezing van den heer G. E. E. Kuijntjes. Na afloop der huishoudelijke vergadering hield prof. ir. W. Schermerhorn uit Delft een met lantaarnplaatjes verduidelijkte voordracht over „Luchtkarteering", waarop een geanimeerde discussie volgde. ACADEMISCHE EXAJIENS. Geslaagd voor het can-didaatsexamen wis- en natuurkunde, letter i. de heer P. A. Hacquébard (Hengelo (O): voor het doctoraal examen wis. en nafuurkunde, hoofdvak scheikunde: de heer J. W Zwart- senberg (Hil'egersbérg) en voor het docto raal examen geneeskunde (verbeterde op gave) de heer L. N. J. Kamp (Lelden). Italiaansche avond der Ned. Reisvereeniging. Zeer groote belangstelling. De publieke interesse voor de lezingen van de Leidsche afdeeling der N. R. V. varieert zeer sterk. Een andere dan de kleine Stadszaal had het bestuur daarom niet durven huren voor den Italiaanschen avond,- welke gisteren was belegd, en nu juist was de belangstelling zoo groot, dat ock een beduidend ruimere zaal volge- loopen zou zijn. De voorzitter der afdeeling. de heer Van der Horst, heeft zijn voldoening uitgespro ken over die enorme opkomst en vervolgens woorden van welkom gericht tot den alge meen voorzitter, den heer J. Panman, uit Haarlem, alsmede tot twee Italiaansche gasten, namelijk de heeren M. Giacomo Ferrario (directeur off. Ital. Inlichtingen bureau „Enit" te Amsterdam) en Ricïrdo Kastner (inspecteur dep van financiën, afd. Buitenland, te Rome), welke laatste toeval lig in ons land vertoefde en in een menge ling van Italiaansch, Hollandsch en Duitsch de aanwezigen opwekte Italië te bezoeken. Vervolgens heeft de heer Panman het woord gevoerd. Hij deed dat op de hem eigen, zeer vlotte en prettige wijze en hij had daardoor voortdurend hèt oor van zijn volkomen geboeid auditorium, dat het gesproken woord döor lichtbeelden toege licht zag. Propaganda voor de beide genera les der N. R. V. naar Italië behoefde spre ker daarbij niet meer te maken, naar hij verklaarde, omdat die met een totaal van 900 deelnemers, reeds binnen vijf weken volteekend waren. De opzet van dezen avond was derhalve in algemeenen zin het reizen naar Italië aan te wakkeren, naar Italië: het land, dat zoo schilderachtig is en een historie van eeuwen heeft. Wie niets voelt voor herinneringen als oude zuilen, oude resten en oude kunst, zoo voegde de heer Panman er aan toe, moet niet naar Italië gaan, want die resten eener klassieke cultuur dringen zich overal aan u op! Bo vendien ga men niet onvoorbereid, omdat het zoeken naar bezienswaardigheden dan te veel nuttelooze uren vergen zal. Op gees tige wijze vertelde spr. van moeilijkheden, welke de toerist in Italië ondervindt met de taal, met de spijskaart, met de kleeding (waaromtrent hij nuttige wenken gaf) en in de winkels, waar men altijd tot minstens de helft afdingen moet. om vervolgens vast te stellen dat juist al die kleine avontuur lijke gebeurtenissen zooveel kleur en herin nering aan een reis kunnen geven. Wie naar Italië wil en den tijd heeft, ga in Fe bruari, Maart of April. Doch wie zijn vacan- tie uitsluitend in den zomer nemen kan, volge gerust het voorbeeld der N. R. V. en bezoeke die streek van Italië, waarin Rome en Napels gelegen zijn, mits men er zich met zijn kleeding eenigszins op instelt. Aan de hand van een groot aantal lan taarnplaatjes heeft de heer Panman hier na bijzonderheden verteld en de schoon heid geschetst van Milaan, de Italiaansche Riviera, de Dolomieten met hun kleurige bergen, Venetië, Pizza (met haar scheeven toren) en Florence, om zich verder te be palen tot Rome en Napels met het schoone eiland Capri. Bouw- en sier-, beeldhouw en schilderkunst verrezen in haar volle be teekenis voor de oogen der toeschouwers. Men zag het Forum, het Monumento de la Patria, de catacomben, de St. Pieter (welke plaats biedt aan 50.000 menschen) en het Vaticaal-museum met de beroemde Sixtijn- sche kapel en de weergalooze muurschilde ringen van Michael Angelo. Met opnamen van de Vesuvius en de blauwe grot op Capri besloot de heer Panman zijn interessant betoog. Voor een belangwekkende afwisseling op dezen geslaagden avond werd gezorgd door het optreden van het Italiaansche zangers paar Ballester-Suretha, dat in zijn kleurige kleederdracht onmiddellijk de aandacht had en met eigen .gitaarbegeleiding onder opmerkelijke stilte tal van Italiaansche lie deren met veel succes ten gehoore heeft ge bracht. In een grappig Hollandsch verleidde de zangeres daarbij het publiek tot samen zang NOG TWEE RIJWIELDIEVEN AANGEHOUDEN. De politie heeft nog twee stadgenooten aangehouden P. M. K. en T. A. M. beiden 27 jaar oud, die te zamen met den gisteren gearresteerden W. F. B. zich schuldig heb ben gemaakt aan diefstal van meerdere rijwielen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving. Firma Wed. Kooreman. Oude Rijn 51, Leiden, handel in lompen, metalen; en schuitenverhuurderij. Eigenaar: J. Koore man. Leiden. Wijzigingen. Mode-Union. Breestraat 4. Leiden, hoofd zaak 's Gravenhage, damesconfectiezaak. Van het filiaal te Leiden is thans eenig eigenaar: Chr. Lieberz, 's Gravenhage. J. P. Meyer. Leidscheweg 76. Voorschoten, handel in granen en pluimveevoeders enz. Bovengenoemde zaak is omgezet in een vennootschap en commandite onder den naam: Meijer en Co. Beheerend Vennoot: J. P. Meijer. Voorschoten. Vennoot b. w. v. geldschieter: één. LEIDSCHE AQUARIUM EN TERRARIUM VEREENIGING „DE NATUURVRIEND". Propaganda-film a vond in „Zomcrlust". Er bestond gisteravond zeer groote be langstelling voor den propaganda-avond van bovengenoemde vereeniging. De groote zaal van „Zomerlust" was geheel gevuld. Deze belangstelling gold in hoofdzaak de groote film van de Braziliaansche Maan- vLsch. En terecht, want deze film heeft niet alleen de interesse van den volbloed lief hebber opgewekt, maar ook in universi teitskringen heeft deze film waardeering gevonden. Er is dan ook jarenlang met ein deloos geduld gewerkt aan de totstand koming van de film. Vele hindernissen moesten overwonnen worden, maar het uiteindelijk resultaat is een groote bëioo- ning geworden voor de makers van de film, de heeren W. J. Deutz en M. G. Bron. De avond werd geopend door den voor zitter van de Leidsche vereeniging. den heer W. Zwart, die allen een welkom toeriep, in het bijzonder de heeren Deutz en Bron Voor de pauze draaide een aantal kleine films, o.a. op den bodem van den Oceaan, menschen en dieren op Borneo, en een ko mische film. Na de pauze kwam de clou van den avond: de film van de Braziliaansche Maanvisch. Uit de explicatie van den heer Deutz stippen wij het volgende aan: Deze visch werd voor het eerst ingevoerd in Duitschland in het jaar 1904 en kwam regelrecht van de Amazone-rivier. Tijdens den wereldoorlog en nog eenige jaren daar na werd de invoer stopgezet. Eerst in 1921 vond de invoer weer plaats. De film iaat duidelijk zien de natuurlijke afzetting der eieren op het blad van een waterplant, de Sagittaria chinensis, en niet zooals som mige kweekers doen, op een groen geverfd iampeglas. Een heele reeks wetenswaardig heden vertoonde de film verder, zooals het bewaaieren van de eieren, terwijl de onbe vruchte eieren na verloop van eenigen tijd vanzelf afvaller, door beschimmeling en door de ouders verwijderd worden. Na vier dagen begint het blad bijkans te leven van de uitgekomen eitjes. Na tien dagen reeds gaan de jongen zwemmen en aangezien de ouders hun kinderen dan niet meer bij elkaar kunnen houden, worden zij verwij derd. De verschillende levensstadia werden vertoond en door microscopische opnamen nog verduidelijkt. Duidelijk bleek, dat wat eerst algemeen aangenomen werd, n.l. dat de Maanvis- schen hun jongen opaten, onjuist is. De film laat op duidelijke wijze het tegendeel zien. „De Natuurvriend" kan met genoegen op dezen avond terugzien. Na afloop van de film bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. BINNENLAND. Begrooting van sociale zaken; memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. (3e BI.) Het rapport inzake de kwestie-Kies; de houding van Kies en van het partij bestuur der S. D. A. P. scherp veroor deeld. (3e Blad). Huldiging van dr. H. Polak op zijn 70sten verjaardag. (Binnenland, 3e Blad). Het Belgische voetbalelftal voor den wed strijd tegen Nederland samengesteld (Sport, 3e Blad). Teraardebestelling van slachtoffers van de vliegtuigramp in Indië. (Laatste Be richten, le Blad). De jaarvergadering der Staatk. Geref. Partij, (le Blad). BUITENLAND. DE LABOUR-MOTIE TEGEN CHAMBER LAIN VERWORPEN. (3e Blad). Bij de verovering van Teruel door Franco's troepen, (le Blad). Versterking der Fransche defensie. (Buiten land, le Blad). Radio-rede van Seyss Inquart in Oostenrijk (Buitenland, le BLad). ZEE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. GOUDEN ZAKEN JUBILEUM. Morgen zal het vleeschwarenbedrijf A. Crama, gevestigd 3de Groenesteeg 58, zijn vijftigjarig bestaan herdenken. 24 Februari 1888 vestigde de grootvader van den tegenwoordigen eigenaar een sla gerswinkel in het perceel Groenesteeg 85. In 1899 werd deze zaak overgeplaatst naar No. 58, waar in 1910 de zoon N. Crama de leiding 'op zich nam, terwijl in 1931 deze zaak overging op den kleinzoon van den oprichter. Ofschoon in verband met de tegenwoor dige toestanden in het slagersbedrijf, deze jubileumviering niet van dien omvang zal worden, zooals het had kunnen zijn, zal dit gebeuren toch niet geheel onopgemerkt voorbijgaan. HULP AAN CHINA. De gisteren alhier en in Oegstgeest ge houden collecte ten bate van de steunver- leening aan China heeft ruim f. 700 opge bracht. JOB HEEFT GEDULD. Het gezelschap Jan Musch voor „Katholiek Leiden". De vereeniging „Katholiek Leiden" heeft haar eerste winterprogramma gisteravond op grandioze wijze besloten. De groote Stadsgehoorzaal bleek te klein om alle be langstellenden te kunnen bevatten en zoo waren de beschikbare toegangsbewijzen reeds lang te voren uitverkocht. Het was ongeveer kwart over acht. toen de voorzittel' der vereeniging de heer W. Kriek den avond met den Christelijken Groet en een kort welkomstwoord opende, waarbij hij nogmaals herinnerde aan het welslagen van het eerste Leidsche Katho liek winterprogramma dat het volgend jaar waarschijnlijk op eenzelfde wijze zal wor den samengesteld. Hierna was het woord aan het gezelschap Jan Musch voor de opvoering van George Ba it's blijspel „Job heeft Geduld", dat voor een avond als deze een bijzonder goede keus bleek te zijn. Het was een in alle opzichten vlot stuk. dat aan Jan Musch volop gelegenheid bood zijn talenten te ontplooien. Een ovationeel applaus aan het einde van den avond was dan ook een welver diende hulde. De zeer vele danslustigen bleven nog eenigen tijd in de beste stemming bijeen onder leiding van Evert Castelein en met dc bekende goede muziek van Hofenks Melody Makers. In het Zuidelijk deel van ons land zal de lucht bewolkt blijven. De kans bestaat dat de temperatuur daar des nachts onder het vries punt daalt. Het Noordelijk deel van ons land kan tijdelijk den invloed van een in het Noordoosten passee- rende depressie ondervinden, waardoor de wind vermoedelijk veranderen zal, met zware bewol king en weinig verandering in temperatuur. Neerslag van betee kenis wordt niet verwacht. WETHOUDER SPLINTER. Naar wij vernemen hoopt de heer J. Splinter met ingang van 1 Maart a.s. zijn werkzaamheden als wethouder van fabri cage te hervatten. Bij de ontwikkelingscursussen voor werkloozen zal ook een cursus in gymna stiek gegeven worden, waarvoor zich als leider beschikbaar heeft gesteld de heer G. W. Legerstee, alhier. De lessen worden gegeven in het gymnastieklokaal aan de Pieterskerkgracht. De voorzitter van de Herscholings- commissie voor hotel-, café. en restaurant bedienden is niet de heer A. Th. de Haas, zooals wli gisteren abusievelijk meldden, doch de heer P. J. B. de Haas. de exploitant van café-rest. „Royal" aan de Doezastraat. Gisteravond omstreeks halftwaalf is de 37-jarige W. P. C. uit Den Haag, die onder invloed van sterken drank verkeerde, bij een vechtpartij in een café aan de Steenstraat met zijn hoofd tegen een tafel- punt gevallen, waardoor hij bloedend bleef liggen. De Eerste Hulpdienst vervoerde den man, die vermoedelijk een lichte hersenschud ding had bekomen, naar het Academisch Ziekenhuis.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1