BINNENLAND Ons Kort Verhaal PHILIPS' LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 22 Februari 1938 Derde Blad No. 23899 GULDENS? 78sfe Jaargang Passeëren hier Dubbeltjes of De verdwenen Broche „BI-ARLITA" LAMPEN H.M. de Koningin naar Den Haag terug. Het ligt in het voornemen van H. M. de Koningin Maandag 28 Februari uit Soest- dijk naar 's-Gravenhage te vertrekken en daar tot na Paschen te verblijven. De wet op de rechterlijke organisatie en het beleid der justitie. Memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. In de memorie van antwoord op het roorloopia verslag der Tweede Kamer commissie nopens het wetsontwerp tot r,iiaging van enkele artikelen van de wet oo dè rechterlijke organisatie en het beleid ran de justitie zegt de minister van justi tie in te stemmen met de meening der commissie, dat het in het algemeen niet juist moet worden geacht, dat lagere amb tenaren anders dan bii uitzondering de functie van hoogergeplaatste waarnemen. Dat een ambtenaar van het openbaar ministerie bij een kantongerecht vrijwel voortdurend als waarnemend substituut officier van justitie bii een rechtbank op treedt.. kan slechts in uitzonderingsgeval len worden gerechtvaardigd. Hét ontwerp ran wet. gelijk dit nader in een nota van wijzigingen wordt veranderd, opent ten dra nieuwe mogelijkheden, waardoor een uicer regelmatige vervanging zal kunnen wo.-den verkregen. Mede in ver,band met de door de com missie gemaakte opmerkingen heeft de minister de bepalingen nopens de waar nemende leden van het openbaar ministerie nader bezien. Hij is daarbij tot de slotsom gekomen, dat deze voorschriften voor ver dere vereenvoudiging vatbaar zijn. Om redenen van hierarchischen aard is bij nadere overweging niet gehandhaafd de bevoegdheid om substituiuib-oflicieren vair Justitie aan te wijzen tot waarnemend advocaat-generaal. Anderzijds zijn nieuw opgenomen de volgende voorzieningen: a. een advocaat-generaal bij een ge rechtshof zal als waarnemend advo caat-generaal bij een ander gerechts hof kunnen worden aangewezen; b. substituut-officieren van justitie en ambtenaren van het openbaar ministerie zullen ook binnen het rechts gebied van een ander gerechtshof tot waarnemend officier van justitie kun nen worden aangewezen; c. ambtenaren van het openbaar ministerie zullen als waarnemend ambtenaar van het openbaar ministerie elders kunnen worden aangewezen. De woorden ..ieder in zijn ambtsgebied", zijn in het wetsontwerp weggelaten, ten einde meer mogelijkheden te scheppen. Het list in het voornemen, eventueefle moeilijk heden voor den dienst te voorkomen door te bevorderen, dat na aanneming van het ontwerD wordt voorgeschreven, dat een aanwijzing door een procureur-gene raal van een ambtenaar buiten het eigen rechtsgebied eerst mag geschieden na over leg met den betrokken ambtgenoot. Van de bevoegdheid om waarnemende leien van het openbaar ministerie aan te wijzen, zal ook naar het oordeel van den minister, met spaarzaamheid moeten wor den gebruik gemaakt. Het was den minister aangenaam te ver nemen. dat de meerderheid der commissie rich in hoofdzaak vereenigt met het voor stel om de benoeming van de beëedigde klerken ten parkette bij dfe kantongerech ten en ter griffie van de rechterlijke col leges voortaan te doen geschieden door den minister van Justitie in plaats van door de rechtbanken, de hoven of djen Hoogen Raad. De splitsing, zooais de commissie die suggereert voor de griffies, ondervindt eenter uit organisatorisch oogpunt bezwa ren. De benoeming van niet-gegrariueerden tot beëedigd klerk ter griffie betreft een en Oenzelfden rang als bij gegradueerden. Bovendien gaat het bij de niet-gegradueer- oen om naar verhouding weinig benoe mingen, omdat onder de gegradueerden oeiangrijk meer mutaties voorkomen. Met de argumenten, in het verslag aan gevoerd, vóór benoeming van gegradueerde waarnemende griffiers en waarnemende ambtenaren van het openbaar ministerie rP°J den minister van justitie wordt ge- reeclelijk ingestemd. Slechts zij. teneinde ongerechtvaardigde verwachtingen te voorkomen, uitdrukkelijk opgemerkt, dat r®® benoemingen uiteraard voor de be trokkenen geen waarborg zullen kunnen vormen voor vaste aanstelling, daar immers oe geschiktheid voor duurzame vervulling van het ambt mede uit de waarneming zal moeten blijken. Eechter zal de concentratie ffl -n minister ook van de benoemingen ..waarnemer" in ieder geval dit voor del opleveren. dat opdrachten tot waar- ipriaiK aan hen. die voor een definitieve ne i.m'n" r"jct aanmerking zouden kun. va kernen, zooveel mogelijk voorkomen, dat ar®ument van het lid der commissie, verin tesen de voorgestelde voonziening «klaart uit overweging, dat de rechts- hu 65 baas dienen te blijven in eigen and yerllest aan beteekenis door de ver- nem1118' dat de aanbeveling voor waar- m.nd griffier niet meer zal uitgaan van je griffiers, doch van de colleges zelf. Waar tlsS, ^"beveling bovendien niet alphabe- nipt za;l riin. wordt aan de colleges een Jt ""belangrijke invloed op de benoemin. een toegekend. »„r? fi"ancieele consequenties van de omouku? wijzigingen kunnen op het zien D no- n'et volledig worden over- Ben°eming door den minister tot ^r?.e®.®r". na een onderzoek naar de ie f^f'^kheid van de tewerkstelling in twotie in het algemeen en naar d? aanvankelijke geschiktheid van den func tionaris, zal ongetwijfeld de moreele aan spraken op bezoldiging versterken Inderdaad heeft zich bij de griffies van de grootere kantongerechten een soort gelijke toestand ontwikkeld als bij de rechtbanken, al dient tevens erkend, dat ook bij de grootste kantongerechten deze toestand niet den omvang heeft verkregen als bii de griffies van de rechtbanken, zoodat de noodzaak tot Wijziging van het benoemingsvoorschrift bij de kantonge rechten niet in gelijke mate klemt als bij die colleges. Echter is er anderzijds reke ning mede te houden, dat de behoefte voor den kantonrechter om een ingezetene van het kanton tot waarnemend griffier te be- eedigen bij menige door hem te verrichten handeling plotseling kan opkomen. KOLONIAAL INSTITUUT TE AMSTERDAM Prof. Schrieke directeur afd. volkenkunde. Het bezoek aan de Winter-flora. De Algemeene Vereenlging voor Bloem bollencultuur deelt ons mede, dat met vol doening teruggezien wordt op de zoo juist gesloten bolbloemententoonstelling Winter- flora 1938 te Haarlem. De tentoonstelling heeft een groot aan tal bezoekers getrokken en is een mooie propaganda geweest voor het gebruik en de toepassing van de producten der bloem bollenteelt. In de bloembollenstreek heeft men dit hernieuwd contact met de bloe menliefhebbers zeer op prijs gesteld en er veel voldoening in gevonden het uitge breide sortiment nieuwe soorten te demon- streeren. Wat het financieel resultaat betreft, het aantal betalende bezoekers is wel niet zoo groot geweest als in 1931 bij een overeen komende gelegenheid, maar is toch zeer bevredigend. Van het totaal aantal per sonen dat de tentoonstelling bezocht en dat meer dan 15000 bedraagt, waren er ruim 10.000 betalenden. De inzenders zijn zeer tevreden over de belangstelling die de bezoekers getoond hebben. Zij en hun vakgenooten zijn ervan overtuigd in de komende maanden vruch ten te zullen zien van hun inspanning. DE STAKING BIJ VAN HEEK. Prof. Schrieke directeur afd. Volkenkunde Koloniaal Instituut. In de gisteren gehouden buitengewone vergadering van het bestuur van het Kolo niaal Instituut te Amsterdam is besloten over te gaan tot voorziening in de sinds het overlijden van prof. van Eerde onvervuld gelaten functie van directeur der afdee- ling volkenkunde. Met ingang van Maart a.s. heeft het bestuur als zoodanig benoemd prof. dr. B. J. O. Schrieke, buitengewoon hoogleeraar in de koloniale volkenkunde aan de universi teit van Amsterdam. Aan den algemeen conservator, den heer J. C. Lamster, die sedert het overlijden van prof. van Eerde als waarnemend directeur der afdeeling volkenkunde is opgetreden, ls met ingang van denzelfden datum, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag ver leend met dankbetuiging voor de aan de vereenlging bewezen diensten. In de vacature, welke door het aftreden van den heer Lamster in het ambt van conservator ontstaat, zal eerlang door de benoeming van een nieuwen functionaris worden voorzien. Directie weigert lóonen uit te betalen. In verband met de staking bij de N V. tex- tielmaatschappij L. van Heek en Zn. te Los ser, heeft zich gisteren in den loop van den middag een onverwacht incident voorge daan. De directie weigerde nJ. den staken- den arbeiders hun loon voor de afgeloopen week uit te betalen, op grond van contract breuk. De arbeiders hebben onmiddellijk de te Losser aanwezige besturen van de arbei dersorganisaties geraadpleegd, waarop deze gisteravond om zes uur in spoedvergade ring, onder leiding van den bestuurder van ,,St. Lambertus", den heer A. Middelhuis, bijeen kwamen. Het resultaat van deze vergadering was, dat den arbeiders werd medegedeeld, dat zij zich over het niet uitbetalen van hun loo- nen niet ongerust behoefden te maken. Men was van meening, dat hier van contract breuk geen sprake was. Veertien dagen ge leden is het ultimatum gesteld en tot den laatsten dag van dit ultimatum hebben de arbeiders volledig en normaal gewerkt. Voor de gezamenlijke organisaties zal deze loonkwestie, waarbij ongeveer 230 ar beiders zijn betrokken, heden nader aan de orde komen. Behalve het kantoor- en ma- chinepersoneel, dat bij de staking niet is betrokken, zijn gisteren in totaal vijftien arbeiders de fabriek binnengegaan. De organisaties hebben er gisteravond nog eens uitdrukkelijk op gewezen, dat de rust in het verdere verloop van de staking vol komen gehandhaafd dient te blijven. GEEN GENIE TE SOESTERBERG? Definitieve Weigering van Gedeputeerde Staten. Gedeputeerde Staten van de provincie Utrecht hebben hun definitieve goedkeu ring onthouden aan het raadsbesluit van de gemeente Soest d.d. 3 Februari, betreffende den aankoop van 5 H.A. grond te Soester- berg en om deze gratis af te staan aan het Rijk voor de stichting van een kazerne voor de genietroepen. Gedeputeerde Staten achten het belang der gemeente Soest bij de vestiging van een garnizoen niet voldoende, om het bedrag van rond 50.000 gulden, hetwelk met deze transactie is gemoeid, te motiveeren. De gemeente wil thans in beroep gaan bij de Kroon. VERDUISTERINGSOEFENING TE EINDHOVEN. In aanwezigheid van bijna 300 autoritei ten en deskundigen uit alle deelen van Ne derland, w.o. zich o.m. bevonden de Com missaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, leden van den generalen staf, van de luchtvaartafdeeling Soester- berg en van de luchtbescherming, heeft gisteravond te Eindhoven en Geldrop een grootsch opgezette vRrduisteringoefening plaats gevonden van bijzonderen aard. Het doel van deze oefening was o.m. het be proeven van verschillende straat- en huis- verlichtingssystemen in oorlogstijd. Daar toe waren zeer uitgebreide maatregelen ge troffen. Behalve een speciaal aangebrach te huisverlichting werd o.a. een straat van fiuoresceerende kwikverlichting voorzien, terwijl in verschillende wijken een 7-tal typen Philips protectorlampen als voor beelden van noodverlichting was aan gebracht. Voor de waarneming uit de lucht was een K.L.M.-toestel de „Toekan" ge charterd. Van de ingezetenen werd groote medewerking ondervonden. POSTBESTELLINGEN TEN PLATTE- LANDE. Het antwoord van den minister aan de centrale landbouworganisaties. De centrale landbouworganisaties had den zich tot den minister van binnenland- sche zaken gewend naar aanleiding van hetgeen in de Tweede Kamer was gezegd over de ochtendbestelling ten platteiandë en de avondbestelling buiten de kom van het dorp, omdat juist in deze laatste de provinciale en plaatselijke bladen zitten. De minister heeft daarop thans geant woord dat de late uitreiking van poststuk ken in den regel niet wordt veroorzaakt door een laat aanvangsuur van de ochtend bestelling maar verband houdt met de uit gestrektheid der bestelroutes, waardoor zij. die aan het eind van de route wonen, eerst laat kunnen worden bediend. Ter bevordering van een vroege uitrei king wordt de uitvoering van uitgestrekte besteldiensten reeds zooveel mogelijk ge splitst. Deze splitsing kan in verband met de economische dienstuitvoering niet over al terstond worden toegepast omdat het niet altijd mogelijk blijkt den ter plaatse nog aanwezigen in vasten dienst zijnden besteller dan nog een volle dagtaak te ver schaffen. De avond-bestelling wordt slechts uitge voerd in buitenwijken voor zoover per werkdag een aantal stukken ter uitreiking aanwezig is, waarvan de frankeerkosten in een redelijke verhouding staan tot de aan de bestelling verbonden kosten, terwijl ook rekening wordt gehouden met den toestand en de verlichting der wegen, waarlangs de bestelling moet plaats hebben. In verband met plaatselijke omstandig heden en het aantal poststukken worden de grenzen der kringen voor de avond bestelling geregeld herzien. Voorts wordt er de aandacht op geves tigd, dat op vele kantoren gelegenheid be staat tot kostelooze afhaling van dagbla den, welke in verband met het tijdstip van ontvangst niet meer den zelfden dag be steld worden. Naar bezwaren in bepaalde gemeenten, die te zijner kennis gebracht worden, zal tie minister van geval voor geval een onderzoek doen in stellen. Van buiten zien alle lam pen er ongeveer hetzelfde uit. Maar op den dunnen gloeidraad binnen in den ballon en de zuiverheid van hét edelgas waarmee de ballon gevuld is, komt het aan! Die gloeidraad kan zuinig met stroom omgaan of hij kan stroom ■verslinden. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Vrijdag 25 Februari a.s. niet plaats hebben. De Rott. Lloyd Rapide. aansluitende op het mailschip .Baloeran" wordt mor genochtend om 7.38 uur te Den Haag ver wacht. -O- Eigenlijk was het een valstrik! Er waren al zooveel diefstallen van kostbare sieraden gepleegd, dat de chef van de Süreté daar nu eens een eind aan wilde zien, en van het feit, dat één der bekende sterren van de Musichall-wereld een soirée te haren huize gaf, waarop „tout Paris" aanwezig zou zijn, maakte hij gebruik. Het spreekt vanzelf, dat Raymonde Paty zich op haar feest getooid met haar kostbaarste juwee- lcn zou laten zien, en in overleg met de Mu- sichall-ster werd daar in de kranten de noodige ruchtbaarheid aan gegeven. Met dikke headlines kondigde men de soirée aan, en een „onderkopje" vermeldde, dat Raymonde bij die gelegenheid o.a. de zeld zame broche zou dragen, die de Maharadja van Jodphur haar eens geschonken had ter gelegenheid van één harer jubilea. Zooiets werd gelezen en het moest al heel gek gaan. wilde de dieven daardoor niet aan getrokken worden! Justin Duval was de intelligenste en energiekste speurder van het corps en aan hem was opgedragen, een oogje in het zeil te houden. Een legertje rechercheurs was op de been en als de dief het waagde, dan moest hij er nu toch wel inloopen. Het was erg geanimeerd op Raymonde's soirée, de stemming zat er in, Raymonde werd bewonderd en verafgood, geen mo ment had ze rust, geen dans kon ze over slaan. Justin Duval, die zich onder de gas ten bevond, had al eenige malen met haar gedanst en haar gevraagd, of ze nog niets verdachts bemerkt had, maar ze had slechts gelachen met dat zelfverzekerde trekje om haar mooien mond. dat scheen te zeggen: „Men steelt geen sieraden van Raymonde Paty, een kunstenares van mijn populari teit berooft men niet". Het was lang na middernacht, toen er plotseling die stoornis in het electrisch licht was. Het duurde maar vijftig secon den, maar in die vijftig seconden was de zaal, waar het feest plaats vond dan ook in ondoordringbare duisternis gehuld, en en boven het verwarde geroezemoes van stemmen, en het gegichel, dat .daardoor ontstaan was, klonk die snerpende vrou- wengil uit! Een gil, die de omstanders door merg en been ging Justin Duval vloekte. Dit was de onvoor ziene omstandigheid, het was stom, dat hij hieraan niet gedacht had. Zijn fluitje waar- „chuwde de rechercheurs, even voordat het licht weer opging. Toen dat weer aanflit ste, waren alle zaaluitgangen en bene den alle uitgangen van het huis door rechercheurs bezet. Justin Duval wist, dat geen muis het huis kon verlaten, en hij herkreeg zijn goed humeur. Het was zeker, dat hij vanavond den dief zou betrappen, want er waren hoogstens vijftien seconden verloopen, sinds die vrouwengil had weer klonken. en in die luttele oogenblikken zou zeker niemand hebben kunnen ontsnappen De consternatie was groot in de zaal. Iedereen verwachtte iets vreeselijk te ont dekken, men riep ontsteld, dat er een mis daad gepleegd was, maar toen Justin Du val's stentorstem eindelijk boven het la waai kon uitkomen, en hij er in geslaagd was, de rust gedeeltelijk te doen weerkee- ren bleek, dat de gastvrouw van dien avond, Ramonde Paty, was flauwgevallen. Men wist haar bij te brengen, en op Jus tin's dringende vragen vertelde ze. dat ze plotseling een paar ijskoude, klauwende handen om haar hals gevoeld had, en dat men haar iets had afgerukt. In het donker had dat haar zóó aangegrepen, dat ze was flauwgevallen. Geagiteerd zocht ze naar haar beroemde broche: die was verdwenen! Raymonde Paty maakte een hevige scène, maar Justin Duval pakte de zaken ener giek aan. „Vooral rustig blijven", verzocht hij, „we waren hier immers op voorbereid. Met de fouilleering van alle aanwezigen zal onmid dellijk begonnen worden. Mannen en vrou wen van het vak zijn daarvoor bij de hand. De broche komt terecht!" Justin Duval was bij de fouilleering der mannen. Het was een vervelend, noodzake lijk werkje. En het kostte heel wat moeite, om het geduld te bewaren bij de vele pro testen en bezwaren, die gemaakt werden. Maar Justin Duval had geduld. Hij wist, dat zijn promotie vaststond, als hij den dief te pakken kreeg, en hij zou hem te pakken krijgen. Na een uur werd hem gemeld, dat alle dames waren onderzocht, maar dat niets was gevonden. Hij knikte onverschil lig. Er moesten nog circa vijftien mannen worden onderzocht, en het léék er op, dat hij geen succes zou hebben. Maarbij de vijftien was Marcel de Thouars, een' oude bekende van de politie. Hij had vroeger al eens drie jaar „opgeknapt", maar den laat sten tijd was hij „gladder" geworden. Dit maal zou hij er in loopen, dacht Justin Du val grimmig. „Hallo, Justin", klopte Marcel Thouars hem vriendschappelijk op den schouder, „blij je weer eens te zien". Duval glimlachte. Hij kende die joviali teit. Straks zou de stakker wel anders pie pen. „Bonjour Marcel", zei hij opgewekt, „het genoegen is heelemaal aan mijn kant, ouwe jongen. Wat denk je ervan, hoeveel jaartjes zou dit opleveren?" Marcel de Thouars keek verbaasd. „Hoe kan je dat van me denken. Justin", mop perde hij verontwaardigd, „zie je er mij voor aan, zoo'n arm, klein meisje te berooven? Kom, je kent me beter". Men begon met de fouilleering, en men deed het extra grondig. Maar de brche werd niet gevonden. Justin Duval was bleek ge worden. Er parelden enkele zweetdroppel tjes op zijn voorhoofd. Hij begon te vree zen, dat het verkeerd liep, al kon hij dan ook onmogelijk begrijpen waarom. Alles was zoo goed voorbereid „Trek het je niet zoo aan. Justin", grijns de de Thouars. en quasi vriendschappelijk legde hij een arm op Duval's schouder, „trek het je niet zoo aan, beste kerel". Maar nu kon Duval geen grapjes meer waardeeren. Nijdig schudde hij den arm af, en hij beet Thouars kort toe: „Schiet op. ik kan je hier niet meer gebruiken". „Ik vlieg al", zei deze onderdanig, „adieu, Justin, en succes verder". Ook op de laatste gasten, die gefouilleerd werden, werd de broche niet gevonden! Jus tin Duval had gefaald Marcel de Thouars zat naast Marie- Louise in een taxi. Hij rookte een sigaret en neuriede de laatste schlager van Lucien- ne Boyer. Marie-Louise's gezichtje stond somber. Ze pruilde. „Je hebt me die broche beloofd", kwamen eindelijk haar eerste woorden, kattig. „Je bent een opschepper, Marcel, een ander heeft het ding voor je neus weggekaapt". In het zwakke licht van de taxi zag ze een glimlachje om Marcel's lippen krullen. Dan lachte hij hardop. „Zoo", zei hij, „dacht je?" „Marcel!" Ze zat meteen rechtop, vol ver wachting. „Heb jeheb je., de broche?" „Natuurlijk! Het was kinderwerk. In het gedrang heb ik het ding direct aan den binnenkant van Duval's jaquet gespeld. Hij was de eenige, die niet gefouilleerd werd! Toen ik klaar was, nam ik het ding terug. Vingervlugheid, beste kindje, mijn fort! Het eenige gevaar was, dat hij na de fouilleering me nog eens zou laten onderzoeken. Maar die risico was gering en moest ik nemen. (Nadruk verboden) (Auteursrecht voorbehouden) Op u ihui1' 6523 (Ingez. Med.) DE LOONEN IN DE TYPOGRAFIE EN HET RASTERDEEPDRUKBEDRIJF. De onderhandelingscommissie der werk gevers- en werknemersorganisaties ln de typografie en het rasterdiepdrukbedrijf heeft in de maanden Januari en Februari verschillende vergaderingen gehouden over de herziening van de begin April eindi gende collectieve arbeidsovereenkomst. Deze commissie is thans tot overeen stemming gekomen over den inhoud van een nieuwe overeenkomst, voor het tijd stip van 11 April 1938 tot 12 April 1941. Be halve eenige technische details is de voor naamste wijziging die der loonen. welke ten deele zijn aangepast aan de sinds April 1936 plaats gevonden stijging der kosten van levensonderhoud. De volwassen werk nemers ontvangen een loonsverhooging van drie cent, de jongeren van twee en een cent. De leden der onderhandelingscom missie hebben op zich genomen, het resul taat der onderhandelingen bij hun resp. organisaties te verdedigen. HET DREIGEND CONFLICT IN DE METAALINDUSTRIE. Begin van een oplossing? Nadat de besprekingen tusschen den rijksbemiddelaar en de partijen, betrokken bij het dreigend conflict in de metaalin dustrie, de vorige week Donderdag zonder resultaat waren gebleven, zijn de besturen van den Metaalbond en de Metaalbewer kersbonden gistermiddag wederom bijeen gekomen onder leiding van den rijksbe middelaar, mr. A. W, Prins. Na ampele besprekingen is tenslotte overeenstemming bereikt inzake een voor stel, dat door de afgevaardigden in hun kringen zal worden verdedigd. KORPS RIJDENDE ARTILLERIE. 145-jarig bestaan. Het korps rijdende artillerie te A: nhem heeft gisteren het 145-iarig bestaan o.m. evierd met een marsch door de stad onder leiding van den commandant, den luite nant-kolonel R. J. p. van den Berg van Saparoea. In de schilderachtige historische unifor men gekleed trok de groeo onderweg veel bekijks. Gedefileerd werd voor den Com missaris der Koningin in Gelderland, mr. S. baron van Heemstra, voor den burge meester van Arnhem, den heer Bloemers en voor den commandant, der tweede divi sie. generaal-majoor W. F. sillevis.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9