[EIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 22 Februari 1938 NAGEKOMEN BERICHTEN UIT DE BONTE WAERELD Dagbladreclame VRAGENRUBRIEK BEURSO VERZICHT is niet te vervangen De afkondiging der Grondwetswijziging. Burgemeester leest het Koninklijk besluit voor. Evenals in alle andere gemeenten van het land is ook hier ter stede hedenmiddag „m klokke half drie de Grondwetswijzi- Ëne op plechtige wijze afgekondigd en wel van de pui van het Gemeentehuls aan het vanenburg, waar de burgemeester, mr. A. nn de Sande Bakhuyzen met lulde stem het betreffende Koninklijk besluit voorlas. De burgemeester besloot deze afkondiging met een „Leve de Koningin!" De eenvoudige plechtigheid trok slechts mini" belangstelling; alleen een aantal ambtenaren van het Stadhuis en eenige toevallige voorbijgangers bleven staan en garen van deze historische gebeurtenis getuigen. tentoonstelling in de openbare school voor b.l.o. In de Caeciliastraat. In de openbare school voor bijzonder lager onderwijs, Caeciliastraat 65, wordt morgen een tentoonstelling gehouden van het door de leerlingen vervaardigde werk. Zooals bekend is op deze school een ruime plaats ingeruimd aan het vak handen arbeid terwijl vakken zooals aardrijks kunde en natuurkunde eerst op de tweede plaats komen en geschiedenisonderwijs ge heel ontbreekt. Men gaat van de gedachte uit dat de leerlingen in hun verdere leven ais handenarbeiders den kost zullen moe ten verdienen en om hen daartoe zoo ge schikt mogelijk te maken, streeft men er naar hun reeds op school de noodige ge oefendheid te verschaffen. In elke klas is het werk van de betreffende leerlingen tentoongesteld. Van de lagere klassen be staat het uit eenvoudig papier-, klei- en nfflawerk, terwijl de hoogere klassen zich geleidelijk aan en met sucecs wagen aan het vervaardigen vain speelgoed, knoopwerk en gebruiksvoorwerpen. Bovendien worden de ouders morgen tijdens de tentoonstel- lingsuren, van half tien tot haif twaalf en van 2 tot 4 uur, tn de gelegenheid ge steld het gewone schoolwerk van hun kin deren te bezichtigen en hun belangen met het onderwijzend personeel te bespreken. LEIDSCH STUDENTENCORPS. Het nieuwgekozen collegium van het leidsche Studentencorps is als volgt samen- F, E. Vlielander Hein, praeses, W. L. Schorer ab-actis, W. T. Hepkema, quaestor, I. G. van Duyl, ass. I en W. C. Bothenius bshman, assessor n. VLOT EN VRIJ SPREKEN. In den foyer van „Den Burcht" hield de her A. Donders Czn., directeur van het ïtituut voor spraakpaedagogiek en rheto- i „Demosthenes" te 's-Gravenhage, welk kituut morgen hier ter stede een cursus welsprekendheid begint, een lezing over lit en vrij spreken". te druk bezochte bijeenkomst stond teder leiding van den heer N. Heufkens, uit ten Haag, een leerling van het Instituut Rn den heer Donders, De heer Donders begon met er op te vijzen, dat velen van de onjuisrte venonder- ftelling uitgaan, dat vlot spreken in het tfenbaar een gave is. Niets, aldus spr., is "inder waar. Vlot en vrij spreken ls in zeer forten tijd te leeren. De toekomstige rede- mar behoeft daartoe slechts één vijand te orerwlnnen: den spreekangst. Den spraak- febrekkige ontbreekt de overtuiging, dat normaal kan spreken, den normalen Jterech ontbreekt de overtuiging, dat hij in het openbaar kan spreken. Die overtuiging is niet zoo gemakkelijk te bijgen. In de eerste plaats moet men ge boren in de mogelijkheid en in de tweede Plaats moet men den positieven wensch hebben vlot te leeren spreken. Het geloof, aldus spr., wordt U in den ktaifteljjken cursus van ons instituut bij gebracht. terwijl in den mondelingen cursus ie praciljk wordt beoefend. Ten slotte werd nog een enkel woord ge sproken door de cursisten Evertsen en Henlkens, waarna de heer Donders de bijeenkomst sloot. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen N.V. Leidsche Exploitatie Maatschappij tan Onroerende Goederen. Rapenburg 122, leiden. Uittredend OonvmissarisMr. D. Wassenaar, d.d. 1 Jan. 1938. Anth. L. Noordhoek, Kerklaan 56. Sassen- ™n. Kweeken van en handel in bloem bollen. De procuratie van H. v. Reenen is ingetrokken, dd. 9 Febr. 1938. BUITENLAND. Anti-Britsche propaganda door Bari gestaakt. Initiatief van Mussolini. De diplomatieke correspondent van de „Evening Standard" meldt, dat het Italiaansche radiostation Bari de poli tieke uitzendingen over Britsche aan gelegenheden gestaakt, heeft. Tevens onthult hij, dat de aanvaarding der Britsche vrijwilligersvoorstellen, ge koppeld aan de toekenning van oor logsrechten, het gevolg is van een per soonlijke beslissing van den Duce, die alle diplomatieke fijngevoeligheden ter zijde schoof om zijn vertrouwen in de Britsche regeering te toonen. Opening van BritsehItaliaansch handelsonderhandelingen. Reuter verneemt, dat vandaag te Lon den onderhandelingen zullen worden ge opend. die, naar men hoopt, een aanzien lijke vermeerdering van den Britschen uitvoer naar Italië tot gevolg zullen heb ben. De noodzakelijke herziening van het BritsehItaliaansche clearingsaccoord van 6 Nov. 1936 heeft tot deze onderhandelin gen geleid. De uitstaande schulden van Italië zijn geliquideerd, zoodat een aan zienlijk grooter bedrag beschikbaar moet zijn voor den Britschen uitvoer naar Italië. Kort geleden is een Italiaansche delegatie aangekomen om over een nieuwe overeen komst te onderhandelen. Verwacht wordt, dat de Britsche ambassadeur te Rome. lord Perth, morgen naar Lenden zal vertrekken om Instructies voor de besprekingen met Italië in ontvangst te nemen. Eden heeft vanochtend op het ministerie van buitenlandsche zaken afscheid van zijn medewerkers genomen. C. W. O. te L. Het particulier adres van minister mr. M. p. L. Steenberghe Is: Josef Israëlslaan 7, Den Haag. J. van L. te A. Wendt u tot den directeur der Ambachtsschool, Haagweg 2 te Lelden. COBRA REDT EEN MENSCHENLEVEN. Een zeer merkwaardig geval vond in de Britseh - Indische stad Stal Goenpoet plaats, waar een Engelsch dame door een cobrr/- slang gered werd. Onlangs had de dame een jonge cobra in haar huis genomen en opgevoed. Al haar kennissen rieden haar aan, het gevaarlijke dier weg te doen, nu het wat ouder werd. maar de Engelsche wilde daarvan niets weten. Zij was heel veel van het dier gaan houden en ook de cobra scheen geheel tam te zijn. want zij kon er mee doen, wat zij wilde. Nooit werd het dier gevaarlijk. Het dier sliep in een mand op haar slaapkamer. Onlangs werd de dame door eenige nachtelijke geluiden gewekt. Zij deed het licht op en bemerkte tot haar schrik, dat er een Inbreker in haar kamer gekomen was. De man was bezig haar sieraden in zijn zak te steken. De vrouw begon luid om hulp te roepen en hierdoor werd de cobra ook gewekt. Het dier scheen blijkbaar de situatie te begrij pen, want snel schoot hij op den man toe en kronkelde zich om hem heen. Verlamd van schrik bleef de inbreker staan en de dame was nu tn staat haar bedienden te roepen. De dame sprak de slang nu op kalmeerende wijze toe, die den inbreker, welken hij deerlijk toegetakeld had, nu los liet. Door dit voorval was het overtuigend bewijs geleverd, dat de dame wel degelijk op haar gevaarlijken vriend vertrouwen kon, die haar ditmaal zoo goed beschermd had. zins verbaasd naar en de dame merkte dit. Toen vertelde zij, dat het een oude ge woonte van de Indianen geweest was, slechts getrouwde mannen en vrouwen het recht te geven, oorringen te dragen. Dit recht wilde zij weer in zwang brengen en als getrouwde vrouw geen trouwring meer dragen, maar oorbellen. De aanwezige da mes in het gezelschap waren er ook wel voor te vinden en het denkbeeld van de dame vond algemeen bijval. Allen besloten den trouwring af te doen en bij de juweliers oorringen of oorbellen in de meest verschil lende vormen te bestellen. Daardoor zou men haar op het eerste geziohit van haar ongehuwde sexegenooten kunnen onder scheiden. De vrouwen willen zelfs nog ver der gaan; ook haar mannen willen zij dwingen, dergelijke oorringen te dragen, daar het in het Zuiden lang niet onge woon is, wanneer ook de mannen sieraden* dragen, ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Ansche taal- en letterkunde: de heer D. P. rindey, Chand Schahabah (Biher, Br. In- Me) en voor het doctoraal examen genees kunde de heeren E. F. G. van Doom iDen 6' en L. N. J. Kan (Lelden). OUDERAVOND O.L.S. B MEDUSASTRAAT. Gisteren werd in de gymnastiekzaal van bovengenoemde school een zeer goed be zochte en bijzonder geslaagde Ouderavond gehouden. De Oudercommissie had een electrlsche verlichting aangeschaft, die zeer goed vol deed. Het hoofd der School, de heer A. W. I. Korswagen opende de vergadering met een woord van welkom tot alle ouders, in het bijzonder tot die ouders, wier kinderen dezer dagen de school zullen verlaten en tot de ouders, die tegen 1 Maart nieuwe leerlingen lieten Inschrijven. Welkom werd ook geheeten de heer Klom, vertegenwoordiger van den Leidschen Ouderraad te Leiden. Na het lezen der notulen van den vorigen Ouderavond volgden eenige mededeellngen, waarna het H. d. S., hoewel niet ontevreden over het badhuisbezoek, toch nog eens het groote nut daarvan uiteenzette en opwekte de kinderen geregeld te laten baden. Het verslag van het Schoolfonds was zeer be langrijk, een saldo gaf hoop, dat dit jaar nog meer dan anders gedaan kon worden voor ouderavonden, reisjes en Sinterklaas feest. De vice-voorzitter der Oudercommis sie deed verslag van het mooie boottochtje naar Den Haag en wekte op tot sparen voor de 3-daagsche reis voor het Kindervacantle- feest en tot het maken van één der reizen, uitgeschreven door de Ned. Spoorwegen. Ook aan het Sinterklaasfeest herinnerde de heer van der Tuin. Vervolgens werd herinnerd aan de mooie voordracht van mej. Wartena, over „In en om de Kleuterschool". De heer Klom sprak nog eenige woorden namens den Centralen Ouderraad ln het bijzonder over het Kindervacantiefeest. Toen kwam het mooiste deel van den avond. De heer van der Meer vertoonde eenige films, eigendom van de Lichtfabrie ken alhier. Bijzonder leerrijk was die over het vervaardigen van klankfilms en over de techniek der films. Interessant was ook het zien ontluiken van meerdere bloemen ein na te gaan, hoe dat gefilmd werd. De heer Van den Broek speelde vroolijke muziek op de piano, zong eenige liedjes en vermaakte allen. Daarna had de verkiezing plaats van 2 leden der Oudercommissie. Herkozen werd de heer Van der Tuin en gekozen de heer Van Leeuwen, zoodat de ijverige Ouder commissie weer met frisschen moed aan den slag kan. De rondvraag leverde niets op. Om 11 uur werd de mooie avond ge sloten. Tenslotte brachten zeer vele ouders nog een bezoek aan de klasselokalen om met het personeel te praten en het werk der kinderen te zien. NED. HERV. RADIO-OMROEP. Een afdeeling Leiden opgericht. Gisteravond belegden leden der Ned. Kadlo Omroep in „Rehoboth" een hgadering om te komen tot oprichting ,f?er Plaatselijke afdeeling, aangezien het ftriw, üroeiende aantal leden en de mo- tsr a om Propaganda intensiever .ftond te nemen, dit noodzakelijk maak- Na opening met gebed en schriftle- ng van Psalm 24 door den correspondent nïï ¥iden. den heer A. Jongbloed, werd algemeene stemmen besloten een af- Leiden der N. H. R. O. op te rich- Het bestuur werd als volgt gekozen D. Minderhout le voorz. (tijdelijk); d. Zeeuw, 2e voorz.; J. Sv,aan Lani- '^hansweg 45, le seer.; A. Jongbloed. J rt„ Hoffstraat 13 A, correspondent; D. Os, 2e secr.; F. v. d. Laken; J. Tol. J."? zingen van Gez. 180 vers 1 en h. ,™ebed van den keer Minderhout werd le vetgadering gesloten. ERFENIS VAN EEN BEDELAAR. De Londensche politie heeft een man ontdekt, aan wien een groote erfenis uit gereikt moest worden. De Londensche Po litie kreeg het verzoek, een man op te sporen, die de stad Janova in Lltauen in het jaar 1892 verlaten had om naar Londen te trekken. Daar de man in kwestie des tijds reeds 55 jaar oud was, veronderstelde men aanvankelijk, dat hij niet meer tot de levenden behooren zou en daarom zocht men naar zijn familie. Daarbij deed zich evenwel een verrassing voor. Het bleek namelijk, dat de man zelf nog in leven was en dat hij zich ondanks zijn hoogen ouder dom nog in een goede gezondheid verheu gen mocht. Wel leefde hij in zeer armoedige omstandigheden. Het grootste deel van zijn leven had hij met bedelen doorgebracht. Men deelde hem nu mee, dat zijn zoon in Janova, op den leeftijd van bijna 65 jaar overleden was en dat deze hem een aan zienlijk vermogen nagelaten had. Hij kon nu verder een onbezorgd leven leiden. De bedelaar was zeer verheugd, dit bericht te vernemen, maar hij verklaarde, dat hij zijn leven niet wenschte te veranderen. Wel kon hij nu een klein huisje gaan bouwen, wat al lang een van zijn wenschen geweest was en ook behoefde hij nu niet langer te be delen. Maar verder wilde hij zoo eenvoudig blijven leven, als hij steeds gewend geweest was. De politie heeft onder verdenking van rijwieldiefstal aangehouden zekeren W. F. B„ alhier. Dr. J. W. Loos, arts te Rotterdam en privaat-docent in de eerste hulp bij onge lukken aan de Universiteit alhier, zal Maandag a.s. den dag herdenken, waarop hij 25 jaar geleden aan de Leidsche Acade mie zijn artsdiploma behaalde. De Wethouder van Sociale Zaken, de heer J. J. van Stralen, is verhinderd morgen spreekuur te houden. Men verzoekt ons mede te deelen, dat het schilderwerk bij de restauratie der Waalsche kerk, waarvan wii J.l. Zaterdag melding maakten, werd uitgevoerd door de firma P. Otto alhier. Het Leidsch Harmonlka Gezelschap D.V.V. is uitgenoodigd om morgenavond een concert te geven ln Zeist; wel een be wijs dat dit gezelschap ook buiten Leiden een goede reputatie bezit. LORD HALIFAX ALS SCHRIJVER. Iedereen kent Lord Halifax of heeft in ieder geval wel eens van hem gehoord. Nog onlangs werd hij in alle dagbladen ge noemd wegens zijn reis naar Duitschland. Maar velen uwer zullen niet weten, dat Lord Halifax ook een belangrijk schrijver is. Hij is namelijk de auteur van Ghost stories" (Spookgeschiedenissen). Het is een bundel spookvertellingen, die sinds jaren met groote liefde door het Engelsche volk gelezen worden. Onder de leden van het Engelsche Kabinet is Lord Hallfax niet de eenige. die boeken geschreven heeft. De Minister van Oorlog. Duff Cooper, schreef een historische studie over Talleyrand en heeft dit Jaar een boek over maarschalk Haig geschreven. Ook Sir John Simon laat zich op litterair gebied niet onbetuigd. Hij schreef onlangs een boek over zijn eigen moeder, dat buitengewoon veel succes had. Maar Lord Halifax is tobh zonder twijfel de meest populaire schrijver onder de le den van het Kabinet, want de door hem ingeslagen richting wint steeds meer ter rein. Voor dat Lord Halifax zich met het spiritisme bezig hield, had hij al heel wat boeken geschreven en toen men hem dan ook de betrekking van onderkoning van Britsch-Indië aanbood, had hij een zware keuze tusschen deze eervolle betrekking of de stille teruggetrokkenheid, waarin hij vóór dien tijd leefde om zijn boeken te schrijven. Zijn oude vriend Baldwin die zich evenals hij tot de klassieke literatuur aangetrokken gevoelde, wist hem er toe over te halen de eervolle aanbieding van den Engelschen koning aan te nemen. En toch heeft Lord Halifax zijn schrijverij er niet aangegeven. Wel nam de Inhoud van zijn romans een zeer bijzondere wending. Door zijn verblijf in Britsch-Indië kwam hij zeer onder den invloed van het geheim zinnige land en voelde hij zich tot het bovennatuurlijke aangetrokken. Van daar dat hij sinds dien tijd zijn boeken aan geesten en geestenverschijningen wijdde. Vergiat heeft van dit volkje een diep gaande studie gemaakt en hun leven be schreven in zijn boek „Zeden en gewoon ten van de Manja's". Hierin beschrijft hij het sociale- en familie-leven van de Man ja's met hun talrijke geheimzinnige ge woonten. hun strijd in het dagelljksch le ven en de ontwikkeling van hun intellect. Hij beschrijft de verschillende ceremonieën, die een deel van het leven van deze men- schen uitmaken, hij verklaart de symbo liek van de Manja's welke tot uiting komt in het afzagen van de tanden en in het tatoeëeren. Een apart hoofdstuk wijdt hij verder aan hun voeding, een ander aan hun handwerk, aan hun spelen en hun ritueele feesten. Zeer belangrijk zijn ook de hoofdstukken, waarin Vergiat het gebruik van vergiftige planten bij geneesmiddelen beschrijft. Een groot deel van het belang rijke boek is verder gewijd aan de mythen en legenden der Manja's. Het geheele werk is zeer interessant en geeft een duidelijk beeld van dit volkje, dat op het punt staat uit. te sterven. OORBELLEN INPLAATS VAN TROUWRINGEN. In Mexico is men er mee opgehouden, een trouwring aan den ringvinger te dra gen. Een toonaangevende dame van de Mexlcaansche upper-ten, die steeds op iets nieuws uit ls, verscheen to groot toilet In een gezelschap dames en heeren, gesierd met een paar oorbellen, die de algemeene aandacht trokken. Men keek er wel eenlgs- parajhjs voor wijndrinkers. Eenige Atheensohe herbergiers hebben een Interessant nieuw stelsel ingevoerd om. het drankverbruik te vergrooten. De gasten behoeven voortaan den wijn, dien zij drin ken, niet meer per glas te betalen, maar per uur! Ieder uur, dat men nu voortaan ln zooto herberg doorbrengt, kost 10 drach men. Bij het 'binnentreden krijgt men een kaartje, waarop nauwkeurig staat, hoe laat men binnen gekomen is. Wanneer men dan de herberg verlaat, geeft men zijn kaartje weer af en betaalt het aantal uren. Gedu rende den tijd. dien men in de herberg ver toeft, kan men drinken zooveel men wil, of beter gezegd, zooveel men verdragen kan. Men behoeft evenwel niet te denken, dat de Atheners philaintropen zijn. Integendeel, zij kunnen uitstekend rekenen. Men krijgt namelijk overal in Griekenland voor vier a vijf drachmen een uitstekenden liter wijn. Nu gaat het den herbergiers in Griekenland in den laatsten tijd lang niet goed. Ook zij klagen over de slechte tijden. Daarom zijn ze nu op het idee gekomen om het eens zoo te piobeeren. Zij verjagen hiermee de men- schen, die uren lang in een café zitten en slechts één enkel glaasje wijn drinken, ter wijl ze de klanten, die met gemak 1 of 2 liter wijn drinken, toch behouden. Er is slechts één orgaan in Athene, dat met deze nieuwe instelling niet zeer tevreden is. Het is de politie, die bedenkelijk het hoofd schudt, omdat zich thans weer veel meer gevallen van dronkenschap voordoen dan vroeger het geval was. uaar „Zouden we den trein van 10 uur nog lialen?'" „Zeker lieve, we hebben nog 24 uur tijd!" schrijfmachine-detective. Dat men uit een geschreven brief den schrijver er van vinden kan, is te begrijpen, daar men uit het schrift de karaktertrekken van iemand kan leeren kennen. Dat men evenwel in een groote sitad als Washington de schrijfmachine, waarop bepaalde brie ven geschreven zijn, kan ontdekken, is de ■bewonderenswaardige verdienste van den detective Clarence Converse. Sedert jaren werden in Washington eenige belangrijke persoonlijkheden, hooge beambten en ge ziene particuliere personen, door las terbrie- ven beleedigd. De politie, die het geval moest onderzoeken, kon alleen constatee- ren, dat alle brieven op dezelfde machine getikt waren. Om den anonymen brief schrijver te ontdekken, ging de detective Converse alle machines in de stad onder zoeken. om te kijken of de microscopisch onderzochte letters van de brieven met een van die van de machines overeenstemden. Converse, die met energie aan het werk toog, had na eenigen tijd 10.000 verschil lende lettertypen in zijn bezit, zonder ge vonden te hebben, wat hij zocht. Voorloopig had hij zich bij het onderzoek tot de ban ken beperkt, daar uit den brief bleek, dat een boekhouder den inhoud opgesteld had. Er tusschen door onderzocht hij ook ver schillende particuliere bedrijven en vond op een dag een verkreukte enveloppe met een adres er op, dat zijn aandacht trok. Na korten tijd was de overeenkomst tus schen de anonieme brieven en het schrift van de enveloppe opgehelderd en ook de afzender had men ontdekt. Het was de voormalige boekhouder John Robinson, die tengevolge van een psycho-pathische manie zijn medemenschen beleedigde. De dader werd gevangen» genomen en naar een zie kenhuis voor geesteszieken overgebracht. MUNTEN VAN HOUT. Experimenten met den standaard van het land worden in onze dagen vaak toegepast om het land van een fimancieele instorting te redden. Iets dergelijks vond onlangs in Amerika plaats, waar de stad Blain in Permsylvanië van een wissen ondergang gered werd door de uitgifte van houten dollars. De stad Blain bezit groote hout zagerijen, die zich evenwel gedwongen zagen het bedrijf te staken en de arbeiders te ontslaan. Het leven in de stad werd van dag tot dag duurder en slechter. Door de tal rijke acties om het leven in de stad eenlgs- zins te verbeteren, werden de financiën der stad zoozeer belast, dat de kassa spoedig leeg was. Het bestuur van de stad besloot nu, houten munten uit te geven, die in den vorm van vijf en tien dollar stukken gemaakt werden. De munten hadden wel weinig of geen waarde, maar men deed het alleen om het vertrouwen van het publiek te handhaven, Imimers, het stadsbestuur verplichtte zich de munten binnen afzien- baren tijd weer in te lossen. Tegen deze manipulatie was niets in te brengen en zij had zeker ook tot gevolg gehad, dat de financieele toestand van de stad weer in orde kwam, ware het niet, dat er hier nog iets anders bijgekomen, was, n.l. de verza melwoede van de Amerikanen, die de stad tenslotte een geweldig voordeel opleverde. Want houten munten: dat was iets heel bijzonders. Gedeeltelijk werden de dollars opgepot en voor een zeer groot deel tegen hooge prijzen verkocht. Toen het dan ook zoo ver was, dait de stad Blain de houten dollars weer kon inwisselen, was er geen mensch, die.hiervan .gebruik wilde maken. Op deze wijze bespaarde de stad een bedrag van 150.000 dollar. Mocht intusschen een andere stad ook van plan zijn, tot een der gelijk hulpmiddel haar toevlucht te nemen, dan zou zij geen succes meer hebben, daar er een wet uitgevaardigd is, waarbij het uitgeven van noodgeld verboden is. AMSTERDAM, 22 Februari. De reeds meermalen uitgesproken verwacn- ting, dat de Internationale Rubber-Regelings- Commissie binnen afzlenbaren tijd by de re geeringen der by de rubberrestrictie-overeen komst aangesloten landen, een voorstel zou doen. om deze overeenkomst te verlengen, zijn bewaarheid geworden. Deze commissie heeft een advies uitgebracht strekkende, om de rubberproductie voor de jaren 19391943 onder controle te houden. Het bestaande productie- beperkingsaccoord loopt aan het einde van dit jaar af. Volgens de gemaakte bepalingen moest deze commissie vóór 31 Maart te kennen geven, of zy al of niet voor verlenging van restrictie geporteerd was. Naar mag worden aangenomen, zullen de regeeringen in kwestie zich met de continuatie accoord verklaren, zoodat ook na 31 December de rubber-productie onder toe zicht zal biyven. Afgescheiden van de vraag of de opbrengst-controle van eenig product op den duur al of niet gewenscht is, was men in kringen van de rubberplanters meerendeels van opinie, dat de overeenkomst diende te worden verlengd, onder voorbehoud van de noodige wijziging. Het nieuwe ontwerp ls in hoofdzaak gegrondvest op de voorwaarden, waarop ook het tegenwoordige schema berust. Evenwel zijn ten aanzien van de basis-quota, van de moge lijkheid om nieuwe aanplantingen te doen of bestaande rubbertuinen te herplanten, bepalin gen gemaakt, die het zoo juist ontworpen plan in de practyk waarschyniyk soepeler kan doen functioneeren dan het bestaande. Wat Neder - landsch-Indië betreft, zoo komt dit land voor de jaren 19391943 onmiddellijk, wat de uit te voeren hoeveelheden rubber betreft, op één lijn te staan met Malakka. Het teleurstellende verloop van de rubbermarkt had in rubber- kringen de meening doen post vatten, dat de mogelykheid van verlenging van de restrictie spoedig bekend diende te worden gemaakt. Door dezen stap van de regelingscommisie is in ieder geval een factor van onzekerheid weg genomen. De middagbeurs. In het voorkomen van de Amsterdamsche ef fectenbeurs was heden als by tooverslag ver andering gekomen. Terwyi de handel weken achtereen een traag karakter droeg, ontwik kelde zich heden op verschillende afdeelingen van de markt een levendige handel, waardoor de geheele beurs een opgewekt beeld vertoonde. De stemming was daarbij vast. Voor de oor zaken voor deze wending ten goede behoefde men niet lang te zoeken. In de eerste plaats werd de politieke situatie blijkbaar beter be oordeeld. Voorts had zich In Wallstreet een rijzing vol trokken en tenslotte maken de berichten om trent de voorstellen van de internationale rub- berregellngscommissie een prettigen indruk. Voor de Rubberaandeelen bestond uiteraard goede belangstelling. De Rubberpryzen waren weliswaar niet veel veranderd, doch gisteren waren deze pryzen reeds in anticipatie op de stappen van de regelingscommissie iets aan getrokken; in ieder geval openbaarde zich voor de aandeelen in kwestie allerwege vraag, zoo dat flinke koerswinsten konden worden ge boekt. Niet alleen Amsterdam Rubbers, doch ook diverse doorgaans minder courante soorten werden in een open hoek verhandeld. Vool-al het feit, dat de basis-quota voor Néd.-Indië volgens het ontworpen schema belangrijk wor den verhoogd, werd gunstig geïnterpreteerd. Tabakken, die eveneens iets drukker werden verhandeld, ondervonden den gunstigen weer omslag van den verbeterden tendens voor de Rubberaandeelen en werden over de geheele linie hooger genoteerd. Op de afdeeling der industrieelen werd de aandacht getrokken door Aku's. die vast gestemd waren en vry druk werden verhandeld. Ook de Amerikaansche kunstzyde-aandeelen zooals American Enka, Bemberg en North American Rayon gaven een levendige affaire te aanschouwen, hetgeen ver band hield met de berichten omtrent den veel verbeterden gang van zaken in de Amerikaan sche Kunstzy de-industrie; de Amerikaansche kunstzijde-fabrieken zullen in staat zyn eer lang op volle capaciteit te werken. De Philips- aandeelen hadden een kalm verloop, doch lagen eveneens vast in de markt. Unilevers konden met matige omzetten enkele procenten avan ceeren. De Suikerafdeeling was stil, hetgeen niet be lette dat H.V.A.'s nogmaals een sprong naar boven maakten. Ook de specifieke Suiker - aandeelen werden algemeen hooger genoteerd. Scheepvaartpapieren hadden een kalm voor komen. doch trokken profyt van de algemeen vaste beursstemming. Onder de petroleum- fondsen gaven Koninklyken slechts matige omzetten te zien; de koers steeg tot 360Sr. De Amerikaansche markt gaf een drukke af af ire te aanschouwen voor de Staalaandeelen en Anaconda's. In navolging van Wallstreet kwa men de koersen algemeen hooger te liggen. De beleggingsmarkt had een kalm verloop. De koersen van de Nd. Staatspapieren waren zoo goed als onveranderd. De oude 37:obli- gatiën Nederland werden iets lager genoteerd. WISSELKOERSEN. Londen 8.96 13/16 (8.96 7/8). Berlijn 72.32 (72.301, Parijs 5.857* (5.877«), Brussel 30 3 8 (30.40), Zwitserland 41.53 (41.53), Kopen hagen 40.65 Stockholm 46.22' 46.227») Oslo 45.077- (45.077:). New York 1.7813/16 (1.79), Praag 6.287: (6.287:), Oostenr. Bank papier 301/4 (313/4). Lire Bankpapier 7.15 (7.15). Prolongatie 7#, Part. disc. 1/8, Daggeld 1/4. Regis te rmarken 36 3/4. Crediet Sperr- marken 10 5/8. Effectensperrmarken 8 3/8, Reismarken 50' Bankpapier 34 7/8. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. v\ 3—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3