STADSNIEUWS WbthiM, V&H, c&nüfc! DOUWE EGBERTS De afbouw van het Leidsche Stadhuis LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Dinsdag 22 Februari 1931 ELTAX 666 Er is geen sprake van stagnatie in den afbouw, zegt de aannemer Herscholingscursus voor hotel-, café- en restaurant bedrijven. Wethouder Van Stralen verricht de opening. In tegenwoordigheid van een groot aan tal personen. werkzaam In net hotel-, café- en restaurantbedrijf, werkgevers zoo wel als werknemers is gistermiddag in de bovenzalen van „In den Vergulden Turk'' een herscholingscursus voor bedienden in deze bedrijven geopend. Deze cursus is tot stand gekomen door de vier ter zake samenwerkende organisaties, te weten de Bond van Café- en Restau ranthouders en Slijters, afd Lelden en de plaatselijke afdeeling van den R K. Bond Sint Jozef (plaatselijke afd. „Sint Jan"), den Bond van hotel-, café- en restaurant- personeel en van den R.K. Bond „Sint Antondus", waarbij het Initiatief is uitge gaan van de beide katholieke organisaties. De bijeenkomst werd om. bijgewoond dear den Leldschen wethouder van sociale zaken, den heer J. J. van Stralen, den referendaris ter gemeente-secretarie, te vens secretaris der Gem. Commissie voor Ontwikkeling en Ontspanning, den heer G. P E. Wever, den directeur der Utrecht- sche Arbeidsbeurs, den heer R. S. Göbel, den heer S. H. Martini, placeur der Arbeids beurs te 's-Gravenhage en door vertegen woordigers van de hoofdbesturen der sa menwerkende vereenigingen. De voorzitter der plaatselijke Herscho lingscommissie, de heer A Th. de Haas heette allen welkom, ln het bijzonder de autoriteiten en wees er vervolgens op. hoe de thans te openen cursus uitsluitend toe gankelijk is voor kellners, die daardoor hun vakbekwaamheid kunnen vergrooten, het geen zoowel den patroons als hun zelf ten goede zal komen. Vervolgens gaf spr. het woord aan den heer van Stralen, die zelde. dat evenals ln tal van andere beroepen, de werkloosheid ook in het hotel-, café- en restaurantbe drijf. groot is. In onze gemeente zijn er 60 a 70 werkloozen op dit terrein Naast de ook voor andere bedrijfstakken geldende, algemeene oorzaken, ls daarvoor nog een bijzondere oorzaak, n.l. dat het publiek, daartoe gedwongen door zijn sterk verminderde koopkracht, ln de eerste plaats tracht te bezuinigen op die uitga ven, welke niet strikt noodzakelijk zijn vcir zijn levensonderhoud. Bovendien zijn in deze branche nog vele buitenlandsche arbeidskrachten werkzaam. Het besef, dat de werkgevers ln voorko mende vacatures den voorkeur behooren te geven aan landgenooten, is nog niet vol doende doorgedrongen. De thans georganiseerde cursus biedt den laatstsn de gelegenheid om hun vakken nis te vergrooten. en daarmede tevens de kansep oo een betrekking, wanneer het seizoen-straks een-opleving ln het bedrlif veroorzaakt en de behoefte aan geschoolde krachten zich in meerdere mate doet ge voelen. Met vreugde heeft spr. dit Initiatief be groet evenals hij zich heeft verheugd over de prettige samenwerking tusschen alle hedriifszenootén.' De regeering en het ge meentebestuur hebben hieraan hun mo- ree'en en financieelen steun niet willen onthouden, ook blijkende uit het zitting nemen van den heer Weyer in de Herscho lingscommissie als gedelegeerd lid namens het gemeentebestuur. De heer van Stralen eindigde met het uitspreken van de hoop en de verwach ting, dat dit pogen met volledig succes zal worden bekroond en voor alle cursisten den weg zal openen naar een betrekking, waardoor z>i weer oo de normale wiize voor zich en het rezin in hun levensonderhoud kunnen voorzien. Direct hierop ving de eerste cursus aan, welke een openbaar karakter droeg. De algemeene leiding berust bij den heer H. A. Doove, die zelf onderricht geeft in de alge meene bedrijfskennis, keuken- en mer.u- leer en warenkennis.Als leeraren zijn voorts aan den cursus verbonden de heeren A. A. -Janssen (serveerkundeen M. Lu (Fransch) De cursus, welke met 37 deelnemers ls aangevangen, zal duren tot einde April en omvat 12 lesuren per week. verdeeld over drie dagen. Het ligt ln de bedoeling de theorie ook aan de practijk te toetsen door het houden van excursies naar diverse groote bedrijven. De directie van „De Turk" stelde een zaal beschikbaar ten behoeve van het on derricht in de serveerkunde. DE VERKOOP VAN WELDADIGHEIDS POSTZEGELS. De opbrengst in Leiden. Men schrijft ons: Op een vergadering van het Comité Leiden en Omgeving werd het resultaat van de afgeloopen campagne bekend gemaakt. Het blijkt, dat Leiden ook I een steentje bijgedragen heeft om het be oogde doel de twee ton te bereiken. Ten einde een overzicht te geven van den vooruitgang in de laatste jaren, laten wij hieronder de cijfers volgen: Postzegels van: 1935 1936 1937 V/,/3 26945 30219 32490 3/5 12658 4/6 18293 18827 18225 5/8 26751 21286 47769 12V./16 5223 6434 10272 De opbrengst in geld van de postzegels bedroeg: 1935 f. 5782.57. 1936 6570.77. 1937 8166.14 Hieruit ziet men, dat de verkoop aan postzegels dit jaar met bijna f. 1600 voor uit ls gegaan. Voorwaar een mooi resul taat! Er werden 1963 series briefkaarten ver kocht tegen 1192 het vorig jaar. De ver koop der losse kaarten ls niet zoo vlot ver- loopen. omdat deze minder ln den smaak van het publiek zijn gevallen. 5001 losse kaarten werden verkocht tegen 9396 het vorige Jaar. Hieruit ziet men, welk een grooten Invloed de keuze der briefkaarten heeft op het resultaat van den verkoop. Het Comité werd weer op voorbeeldige wijze bijgestaan door de dames-leden der V.V.S.L. voor den verkoop op het postkan toor. De buitengemeenten brachten samen f. 1589.46 op, waarvan het leeuwenaandeel werd geplaatst door mevrouw Cleveringa te Katwijk, die voor f.778 verkocht! Een woord van hulde ls hier zeker op zijn plaats. Moge het tevens een aanmoediging zijn voor de andere buitengemeenten: eeni- ge jaren geleden bracht Katwijk zoo goed als niets op. doch door een krachtige actie kwam men tot dit resultaat. Rest ons nog te vermelden, dat ook uit den kring der burgerij, van bankinstellin gen, van de directie van het Acad. Zieken huis, van de houders der hulppostkantoren verheugende medewerking werd ondervon den. Aan allen hartelijk dank uit naam van het Misdeelde Kind! VAN HET DAK GEVALLEN. Gistermiddag omstreeks 4 uur is de 17-Jarige schildersknecht W. B„ wonende ln de Mamixstraat, bij het verrichten van werkzaamheden in de dakgoot van een in aanbouw zijnd perceel aan de Oronestein- kade, uitgegleden, en van een hoogte van zes meter gevallen. Door een gelukkig toe val kwam hij ln een hoop losse aarde terecht, doch niettemin waren de gevolgen van zijn val zeer ernstig, daar hij vermoe delijk beide armen brak. De Eerste Hulp dienst vervoerde den jongeman naar het Diaconessenhuls. me:t 6 PERSONEN naar: Noordwijk aan Zee f. 1.50 Den Haag .- f. 2.25 Rotterdam f. 5. Amsterdam f. 6. Utrechtf. 7.40 Hierna werd achtereenvolgens het woord gevoerd door de heeren H. A. Doove, alge meen leider van den cursus, J. F. van Bijs- terveld. lid van het hoofdbestuur van „St. Antonius", J. C. B. van Hilst, idem van den Bond van Hotelpersoneel. J. Ph. Mühlstaff, idem van den Ned. Bond van Hotel-, Café-, Restauranthouders en Slijters en A. J. van der Voorde. Idem van „St. Jozef". 4556 (Ingez. Med.) NED. ROODE KRl'lS. De afdeeling Rijnland vergadert. Gisteravond werd ln Hotel du Rhln te Katwijk aan Zee een vergadering gehouden van de afdeeling Rijnland van net Ned Roode Kruis De voorzitter, prof dr G. O. E Llgnac, zeide by de opening van deze zesde alge meene vergadering, dat in vroegere ver gaderingen klanken in mineur gehoord moesten worden wegens het overlijden van H M. de Koningin Moeder en Prins Hendrik. Het vorige laar was het anders bij het hu welijk van Prinses Juliana en nu breken door de duistere wolken, die over Neder land hingen, de zonnestralen van de ge boorte van Prinses Beatrix De dynastie is nu bestendigd; wii zijn daarover verblijd als Nederlander en ook als lid van het Roode Kruis, dat zooveel verschuldigd is allen welkom en hoopte dat de vergadering aan het Oranjehuis. Vervolgens heette spr. een gunstig verloop mocht hebben. De secretaris de heer J. de Bruin las de notulen der vorige vergadering, waarna hij het jaarverslag ultg,bracht, waaraan het volgende is ontleend: De cursussen in E.H.B.O mogen zich nog steeds ln groote belangstelling verheugen. De transport colonne met 15 gediplomeerde leden er. anderen blijft zich steeds onder bekwame leiding oefenen. De bloedtransfusiedienst, in samenwerking mee de afdeeling Leiden blijft uitstekend functionnecren. De Roode Kruiscollecten te Oegs.geest. Rijnsburg, Katwijk en Valkenburg hadden een bevre digend verloop met ongeveer eenzelfde resultaat als vorig jaar. De opleiding voor helpsters Ned. Roode Kruis heeft ln samen werking met dr. H H. Maas. directeur van het Acad. Ziekenhuis plaats. Het ledental is ongeveer statlonr.alr gebleven. De heer de Bruyn bracht ook als pen ningmeester verslag uit. dat sloot met een batig saldo van f. 228 88. De heer Boexhoven had de boeken en bescheiden nagezien en accoord bevonden. De voorzitter dankte hem voor zijn werkzaamheden, terwijl de penningmeester voor zijn rlchtig beheer werd gedechargeerd. De begrooting voor 1938 werd in ontvang, sten en uitgaven vastgesteld op f.632 381/! met een batig saldo van f. 242.88',De voorzitter bracht dank aan de leiders der cursussen E.H.B.O.. die hun werk con amoire doen. Indien de toestand der kas het eenigszins toelaat, bepleitte hy voor hen een geldelijke gratificatie. Aangenomen werd het voorstel om dr. J. ZeMenrust. die een der leiders is. in het bestuur op te nemen. Tot leden der kascommissie 1933 werden benoemd mevr. v. d. Vtjver-v. d. Voet te Rünsburg. de heer H. C. de Graaf te Oegstgeest en dr. J. de Ruiter Zijlker te Katwijk aan Zee. Od voorstel van dr. J. G. P. Bouman werden bij acclamatie tot afgevaardigden naar de algemeene verga dering benoemd prof. dr. G O. E. Llgnac en de heer J de Bniyn. die verleden jaar ook afgevaardigd werden en als plaatsver vangers dr. H. J. M. Boonacker en dr. Hendra. Leemhuis. Er werd lang gediscussieerd over de vraag hoe het aantal leden te vergrooten. De voorzitter deelde mede. dat het aan tal leden van het Roode Kruis In Nederland slechts 19000 bedraagt en in België daar entegen 100.000. In Denemarken bedraagt dat 35 700. in Noorwegen 80.000. in Zweden zelfs, met minder inwoners dan ons land, 125.000 en ln Zwitserland 51.500. Wat propaganda kan uitwerken bleek ln de afdeeling Hengelo, die in haar rayon het aantal leden met 1800 zag vermeer deren. Gewaagd werd. of het misschien kwam omdat er zooveel vereenigingen in ons land aijn zooals Oranje Kruis. Groene Kruis. Gele Kruis. enz. Ter sprake kwam ook het werk van de Katwijksche Reddings brigade te Katwijk aan Zee. die zooveel goed werk verricht. De voorzitter prees den heer de Bruyn voor zyn onverdroten werkzaamheid om nieuwe leden te werven. Nadat nog enkele ingekomen stukken behandeld waren en de propaganda in de gemeenten, behoorende tot het district Rynland besproken was, sloot de 'voorzitter onder dank voor de op komst deze vergadering. 6533 ECHTE FRIESCHE HEER EN-BAAI EN OUD-HOLLANDSCHE PIJPTABAK flneez. Med.) KUNSTKRING VOOR ALLEN. FELIX DE NOBEL HENRY MERCKEL (piano) (viool). Eerstgenoemde wekte de cursisten op tot eende verklaard' Naar aanleiding van een „Ingezonden Stuk" in ons Blad van Zaterdag j.l„ waarin de aannemer van den afbouw van het Leidsche Stadhuis, de heer H. Korswagen Nzn. betoogt, dat er geen sprake is van stagnatie ln dien bouw of van het wachten op werkteekeningen. werd ons desgevraagd van de zijde van den aannemer nog het vol trouw bezoek en uiterste krachtsinspanning en noodlgde de werkgevers uit om in voor komende gevallen den voorkeur te geven aan de geslaagde cursisten; de heer van Bysterveld sprak zyn beste wenechen uit voor het welslagen van den cursus, in het belang van het bedrijf, dat in wezen tegen over de menschheid een dienende functie vervult. De heer van Hilst constateerde met vreugde het toenemend inzicht in het be lang dezer cursussen, die voorde werkloozen een even nuttige als aangename ontspan ning inhouden, doch wees er d3arbij op, dat dit onderwijs geen vakkennis kweekt, maar alleen de reeds vroeger verworven routine en kennis doet terugkeeren en ver diept. De heer Mühlstaff verbond aan zün feli citatie den wenech, dat deze cursus zou bijdragen tot uitbreiding van het aantal Ko'.landsche werkkrachten in het bedrijf, terwyl tenslotte de heer van der Voorde nogmaals den nadruk legde op het karakter van herscholing en den wensch uitte, dat het geleerde zou strekken tot meerdere waardeering voor het bedrijf. De heer De Haas sprak een dank- en slotwoord. De voorbereiding en uitvoering van den bouw van een Stadhuis stellen geheel an dere eischen dan een gewoon bouwwerk. Toen op 19 November 1937 de aanbeste ding van den afbouw plaats vond, bleek het bedrag van den laagsten inschryver dat van de raming nog aanzienlijk te overtref fen. Dit maakte bezuiniging op het aanvan- keiyke project noodzakelijk, welke kon wor den verkregen door een ander soort steen voor de binnenmuren te gebruiken zonder dat daardoor vanzelfsprekend de duur zaamheid of de aesthetische waarde mocht worden geschaad. De keuze viel daarby op den zoogenaam- den iso-steen, een nieuw product, bestaande uit een mengsel van Llmburgsche klei en zaagsel. Bij het bakken wordt dit zaagsel eruit gestookt, waardoor een poreuze steen ontstaat met een groot isoleerend vermo gen. Waar deze steen nog slechts aan twee bouwwerken is of zal worden verwerkt, n.l. de Beurs te Rotterdam en de Ryksverzeke- ringsbank te Amsterdam, waren verschil lende proeven noodzakelyk. waarmede uiteraard eenigen tijd gemoeid ging. Deze bezuiniging leverde f. 23.000 op. In de raadszitting van 13 December werd besloten den bouw ondershands op te dra gen aan de firma Korswagen, die daarna op 16 December de officieele opdracht ont ving en kon overgaan tot de bestelling der benoodigde materialen. Onmiddeliyk werd een aanvang gemaakt met het voorbereidende werk, waarna door B. en W. eenerzyds en den aannemer an- derzijds met het oog op de besteksvoor- waarden de 24ste Januari werd vastgesteld als de datum, waarop de officieele afbouw was begonnen. In de sindsdien verloopen vier weken is de granieten onderrand van het gebouw voor het grootste deel gesteld, hetgeen een lastig karwei is, dat groote nauwkeurigheid vereischt. Is dit eenmaal klaar, dan wordt direct be gonnen met de buitenmuren op te trekken, doch in afwachting daarvan zyn ln den kelder en geiykvloers reeds alle binnenmu ren aangebracht, terwyi op de eerste ver dieping de kozynen worden gesteld. Op overeenkomstige wyze zal de bouw regel matig voortgang vinden. Da 30 menschen die er momenteel werken worden binnenkort uitgebreid tot 50 man en in den loop van den zomer tot 100 man. Over ongeveer 2 maanden zal men zoo ver zijn, dat ook boven de schutting van den bcuw Iets te zien zal wezen. Het streven is erop gericht om omstreeks 1 Juni met de bekleeding van het beton- skelet te zyn gevorderd tot aan den eersten torentrans. In het bovenste deel van den toren moet nameiyk veel natuursteen, worden ver werkt en daartoe zyn ln het byzonder de zomermaanden uitermate geschikt. 's Winters is voor dezen arbeid het risico van belangryke vertraging zeer groot. Desnoods zal zelfs het werk op andere onderdeelen van den bouv.' worden stilge legd teneinde den toren tot deze hoogte op tyd gereed te hebben. Van eenige stagnatie ln den afbouw, al dus besloot de heer Korswagen, is tot nu toe geen sprake. Het voor den concertgever, zoowel als voor den luisteraar veelelschende program ma. waarmee de Fransche violist Henry Me rekel zich gisteravond voor de Leider- naars presenteerde, heeft gemengde in drukken nagelaten. Allereerst een woord van respect voorde vertolking der enorme zware opgave, t.w. niet minder dan vyf beroemde standaard meesterwerken uit de vioollitteratuur Handel's D dur sonate, Bach's Partita No. 2 D dur, de Sonate in G dur van Brahms en na de pauze nog de beroemde Debussy- sonate en de Sonate in A dur van César Franck. Excusez du peu! Wie dat aandurft en het over het algemeen tot een tevre denstellend einde brengt, heeft véél in zyn mars. Laten wij vooropstellen, dat het ons per- sooniyk beter voorkomt, op een avond als deze, niet uitsluitend klassiek geworden meesterwerken, die wel zeer veel van de aandacht vragen, te brengen. Dofh óók, dit terwllle van méér variatie, wat gebrui- keiyk „kleingoed", opdat vele toehoorders zich eenigermate ontspannen kunnen. De genoemde werken vereischen sublieme eigenschappen van den concertgever: zoo wel technisch als wat styikennls en mu zikale bewogenheid betreft. Merckel's spel heeft ons ln deze opzich ten niet volkomen bevredigd. Wy willen daarmee geenszins beweren, dat hij ons teleurgesteld heeft, want daarvoor zyn z'n kundige eigenschappen te vele. Een krach tige, sonore toon uit een klankryk instru ment weet hij te ontwikkelen, doch deze is ln het algemeen te weinig bloeiend, warm en levend, te weinig gevarieerd, dan dat zy ons by voortduring kan boelen. Wy zyn geneigd de oorzaak van deze egaliteit te zoeken in de merkwaardig krampachtige polshouding, waardoor de toongeving dik- wyis een te scherp en hard karakter ver- krygt, vooral op de A- en E-snaar. Daar door mist dit spel veelszins de verfyning. de brlllante soepelheid, die een waarlijk superieur vlolist en die zyn er ln dezen tyd vele! kenmerkt. Daar bovendien de solist en zUn accom- pagnateur Felix de Nobel, die overigens muzikaal en met groote stuwkracht bege leidde. angst schenen te hebben de groote Stadszaai niet te kunnen vullen en dus beiden op wel zeer groote klankproductie Ingesteld waren, schenen zy daarin te wed ijveren, hetgeen den indruk van een zekere stugge hardheid onontkoombaar maakte, wat ons ln het byzonder getroffen heeft ln de Debussy-sonate, die al heel weinig sfeer en stemming bezat. Nadat ln Handel de ietwat te hoog ge stemde vlooi de zuiverheid niet ten goede was gekomen, heeft Merckel ons met de fenomenaal moeilyke, uit het hoofd ge speelde solo-Partita van Bach sterk ge troffen door zyn zuiver analytisch inzicht en prachtig bouwingsvermogen, waarbij ook de kleurnuanceering en de sterke con trasten tusschen piano en forte den In druk van een bijzondere technische be- heersching dezer moeilyke opgave de Chaconne is op zichzelf al een krachttoer ten zeerste versterkte:! In de Innige poëtische Brahmssonate op 78 met sterke herinneringen aan diens Regenlied (op. 591 zouden wy graag iets minder zoetelykheid, een meer „ult- zichzelf-treden" gewenscht hebben, opdat ook het daarin liggende smartelyk-gere- signeerde karakter treffender tot uitdruk king ware gekomen. Het gelukkigst leek ons de violist in dr interpretatie van de indrukwekkende Francksonate, waarin een grootere bewo genheid, een innerlyker emotie en een zich vrijer geven de oorzaken waren, dat wij ulteindelyk meermalen waariyk in den ban van dezen violist gegrepen werden. Doch dit kwam toch hoofdzakelyk door de suggestieve, meeslepende kracht van den begeleider, die zich met een algeheele over gave aan Frank's meesterwerk wydde en een domineerenden invloed op den sola: uitoefende. Henry Merckel. Een woord van hulde willen wij tenslotte den violist brengen voor zyn groot uit houdingsvermogen, de spankracht en de energie van zyn spel, dat geen vermoeide Inzinking aantoonde, hetgeen véél wil zeg gen, wanneer men de zware programma- samenstelling in aanmerking neemt. Belde kunstenaars zyn langdurig en en thousiast toegejuichd: Merckel speciaal na zijn bewonderenswaardige Bachvertolkmg. In Felix de Nobel begroetten wij een veelbelovend begeleider, dien wy nog meer malen als zoodanig in onze concertzaal hopen terug te zien. DE PENSIOENEN BIJ DE NED. SPOORWEGEN. Gezamenlijke actie van het personeel tot verbetering. Zooals wy de vorige week meldden, heb ben de vijf erkende organisaties t.w. De Nederlandsche Vereeniglng van Spoor- en Tramwegpersoneel, de R.K. Vereeniglng van Spoor- en Tramwegpersoneel „St Raphael", de Prot. Christelijke Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel, de Bond van Ambtena ren ln dienst der Nederlandsche Spoorwe gen, de Centrale Bond van Spoor-, Tram-, A.T.O.- en v. G. L.-personeel, onder lei ding van den Personeelraad der N. S., samengesteld uit vertegenwoordigers der directie en der 5 vorengenoemde organi saties, een krachtige actie opgezet teneinde te geraken tot verschillende verbeteringen In de pensioenregeling. De plaatselijke afdelingsbesturen dezer organisaties kwamen gisteren in vergade ring bijeen ter bespreking dezer actie. Maatregelen werden getroffen teneinde het geheele personeel alsmede de gepen- slonneerden de daarvoor bestemde petl- lionnementsiysten te doen teekenen. Op 1 Maart zullen vertegenwoordigers dezer organisaties deze lysten ter teekening aan de gepensionneerden voorleggen, waar na de verzamelde handteekenlngen aan den Personeelraad zullen worden gezonden. De actie wordt besloten met een demon- stratief-besturencongres te houden op Maart a.s. ln den Dierentuin te Den Haa»- De Centrale Bond had bericht van ver hindering gezonden. LEIDSCHE RADIO-VEREENIGING. Lezing en demonstratie. Gisteravond gaf de heer ir. de Jonge, namens de N.V. Frelat uit Amsterdam, e. lezing met demonstratie voor bovenge noemde vereeniglng. Aan de hand van folders en een op ne bord geschetst schema werd een duidmu Inzicht gegeven van de werking der Rial Units en de hiermede gebouwde toestel®1- Hierna behandelde spreker, verduidelijk' door het meegebrachte toestel, een aam»1 los-se onderdeelen, de constructie en samri' stelling van units en spoelen. Een en ana getuigde van een wéfcoordachte construe. hetgeen werd bevestigd door de demons" tig zelve Op de aan spr. gestelde vragen ga' a'!.: een voor allen tevreden stellend antuxm De voorzitter was de tolk der aanwen^ toen hij den heer de Jonge en met nem N.V. Frelat harteiyk dank bracht voor n« geen dezen avond geboden was en voor toezegging dat de heer De Jonge nogma voor de L. R. V. wil demonstreeren. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2