BUITENLAND Rusland's activiteit aan de grenzen i ■Hl LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Dinsdag 22 Februari 193B Oorlogspsychose e KRUSCHENSALTS De strijd in Spanje FINANCIEN FAILLISSEMENTEN Maak 'n spoedig einde aan die kwellende rheumatische pijnen. 1UNGHANS LUCHTVAART VRAGENRUBRIEK DE ALGEMEENE TOESTAND Na Eden's aftreden. Zooals wij voorzagen is Hitler's rede groo,endeels oo den achtergrond gedron gen door de gebeurtenissen in Engeland. ZooaLs men elders zal zien. hebben Eden en Chamberlain hun velschil van meening in het Lagerhuis toegelicht. Wij hebben daaraan slechts weinig toe te voegen. De controverse is duidelijk belicht. De oppo sitie staat bijzonder fel egen Chamberlain! In het buitenland blijft de stemming gelijk. Duitschland en Italië zien Eden met genoegen verdwijnen. Frankrijk hoewel, erkennend dat Chamberlain ook een vriend is betreurt diens heengaan en in Ame rika trekt men al zeer vèr-gaaude con clusies. De bladen hebben „koppen" als „Britsche overgave aan fascistisch bloc" en „Het Britsche kabinet- in gevaar". Politieke waarnemers wijzen er op, dat de politiek van Roosevelt er tot dusverre in toestaan heeft een duidelijk onderscheid te maken Lussen en fascistische en democra tische mogendheden. Wanneer Groot-Brit- tamiië echter tot een overeenkomst met de fascistische regeeringen komt. zal de presL dent niet meer in s'aat zijn dit scherpe onderscheid te maken. De Fransche „Epoque" schrijft:: „Duitschland's meester heeft verklaard meester over Europa te willen worden. De kans op oorlog is nooit grooter geweest dan na deze „vredesverklarins". Wii zijn er zeker van. dat de „Fuehrer", bemoedigd door zijn succes, binnenkort opnieuw in. Midden-Europa tusschentoeide zal komen, wij staan aan den vooravond van een krachtproef, die beslissend zal zijn voor Europa en de beschaving. Als wij wijken, is het lot van Midden-Europa beslist. Een Engelsch staatsman heeft dat begreoen: Eden. De moedige en intelligente Eden scheen in staat zijn volk voor het Duitsche gevaar te waarschuwen en zich te stellen tegenover het nationaal-socialisme. dat in vollen vrede verovert. Het heengaan van Edien is een overwinning voor Berlijn, Dat wil niet zeggen, dat Engeland ons ln den steek laat, maar her wil het groote herstel, dat voor de westelijke mogendheden nood zakelijk is, uitstellen. Dit is de 'oeteekenis van Eden's heengaan: het tijdsverltes is ernstig, wanneer de tijd zoo nauw is toe gemeten". Van Fransche zijde wiist men er overigens op, dat zoodra de resultaten van de be sprekingen te Berchtesgaden bekend ge worden waren, de Fransche regeering met de Engelsche opdracht gegeven heeft tot preliminaire stappen te Berlijn. Ook daarna heeft de Fransche regeering het Britsche kabinet voorgesteld een gemeenschappelijke verklaring, of eensluidende verklaringen te Berlijn af te leggen, teneinde duidelijk te maken, dat iedere geweldactie. strekkende tot het brengen van wijziging in de ge- biedsverdeeling in Midden-Europa een ab soluut verzet zou ontmoeten. Frankrijk be wijst hiermede, dat het voornemens is zijn verantwoordelijkheden als groote mogend heid te bevestigen en trouw te blijven aan zijn noodzakelijke opvattingen van alge- meene veiligheid. Op het oogeniblik wordt voortdurend contact onderhouden met de Tsjecho-Slowaaksche regeering. die weet, dat Frankrijk waakzaam aan haar zijde staat. De Britsche regeeringscrlsis heeft voor- loopig de besprekingen, die door het laat ste Fransche voorstel geopend waren, ge stuit De samenwerking tusschen de belde regeeringen wordt echter door de Britsche kabinetswijziging niet getroffen. Gister avond heeft Chamberlain een -boodschap, gezonden aan Ohautemps. waarin hij be vestigde. dat geen wijziging gebracht zou worden in de overeenstemming tusschen beide landen en ast aille problemen in v-olkomen overeenstemming met Frankrijk zouden blijven worden behandeld Eden is afgetreden om een meentngsversehil met Chamberlain ten opzichte van het openen van onderhandelingen met Italië. Onge twijfeld is het niet uitgesloten, dat het be sluit van Eden -gedeeltelijk ingegeven 's door het feit. dat. terwijl hij persoonlijk het Fransche voorstel betreflende Mldiden- Europa goedgekeurd had. dit voorstel mis schien niet een zoo nechtstreeksche goed keuring verworv-en had van den kant van sommige zijner medeministers. Eenige Berlijinsche ochtendbladen bren gen reeds commentaar op de door Cham berlain afgelegde verklaringen. De „Ber liner Loka-lanzeiger" noemt de rede van Chamberlain een aan vruchtbare gedachten rijke uiteenzetting zijner buitenlandsche politiek. Chamberlain, aldus het blad, wil van feiten, van de werkelijkheid uitgaan en tot een eerlijke overeenkomst komen. Dat zijn beginselen voor de buitenlandsche -politiek, welke in Duitschland een levendi- -gen weerklank zullen vinden. De „Deutsche Allgemeine Zeibung" wijst erop. dat het volkomen verkeerd zou zijn te meenen. dat Chamiberlain de vriendschap met Frankrijk laat varen. Deze in Parijs gemaakte be zwaren heelt Chamberlain nadrukkelijk tegengesproken. Hij heetft echter duidelijk gemaakt, dat hem evenveel gelegen is aan een verstandige verhouding tot Italië en Duitschland. Deze verklaring va-n den Britsohen premier vormt een werkelijke bijdrage tot den vrede. De „Voelkischer Beobachter" schrijft: opvallend was het beroep van den minister-president zich te verplaatsen m de gedachten-wereld van andere landen en deze niet te benaderen met vooropgezette meeningen. Over het aftreden van Eden schrijft de „Deutsche Aligemeine Zeibung": reeds iii de eerste 24 uur na zijn aftreden bleek, dat dit een verlichting beteekent voor de Euto- peesche politiek en dat dit onvermijdelijk was. Ook van Berlijn uit gezien kan het aftreden van Eden niet betreurd worden. De ..Berliner Lokalanzeiger" schrijft: Deze Britsche minister van -buitenlandsche zaken heeft vcor ons geen begrip getoond. De buitenlandsche politiek van Eden leidde nergens tot ontspanning. Integendeel, sinds hij in Sovjet Rusland was geweest, huldigde hij opvattingen over de bolsjewis tische politiek, welke, kalm gezegd, een illusie beteekenden. Volgens Italiaansche lezing kunnen de onderhandelingen met Engeland snel ver- ioopen. De lijst van besprekingsonderwer- pen is in November opgesteld en heeft toen het voorwerp uitgemaakt van verbale nota's. Behalve de Spaansohe kwestie zou den de voornaamste punten zijn: erken ning van de moreele gelijkheid van het Britsche rijk en het Italiaansche rijk, re geling van de grenzen tusschen Abessynië aan den eenen en den Soedan en Kenya aan den anderen kant. een bestudeering va de Italiaansche en de Britsche positie in de Roode Zee, een accoord over de pro paganda in Mohammedaansche gebieden en een uitwisseling van inlichtingen van militairen aard betreffende de Mlddel- landsche Zee, Enkele beioeken trekken weer de aan dacht. Goering gaat morgen naar Polen, Beek volgende maand naar Rome. Op uitnoodiging van Goering, vertoeven cp het oogenblik verscheidene Engelsche afgevaardigden onder leiding van den voorzitter van de luchtbeschermingscom missie van het Lagerhuis, Simmonds, voor het bestudeeren van de Duitsche luchtbe schermingsinstellingen te Berlijn. DUITSCHLAND De arbeidsdienst voor vrouwen. Minister-president Goering heeft be paald. dat in het vervolg vrouwelijke ar beidskrachten beneden 25 jaar niet door particulieren of openbare bedrijven te werk mogen worden gesteld, wanneer zij niet een jaar in arbeidsdienst op het land of in het huishouden hebben gewerkt. De meisjes, die van het land komen, moeten hun jaar arbeidsdienst op het land hebben gemaakt ENGELAND Resolutie van het Indisch nalionaal- congres. De jaarlijksche zitting van het Indische nationaal congres is geëindigd na aan neming van een resolutie, waardoor feite lijk de tegenwoordige constltutioneele impasse beperkt wordt tot de vereenlgde provinciën en Bihar. De resolutie eischt voorts de afschaffing van de tegenwoor dige Indische grondwet en de vervanging hiervan door een nieuwe grondwet, opge steld door een const!tueerende vergadering op den grondslag van stemrecht voor vol wassenen. ROEMENIË Codreanu ontbindt „IJzeren Garde" alias „Alles voor het Vaderland". Codreanu, de aanvoerder der legionaris sen van de „IJzeren Garde" heeft aan ver schillende dagbladen een tekst doen toe komen van een circulaire, die hij aan zijn partijgenooten heeft gericht. De censuur heeft de publicatie van dit document toe gestaan. aangezien hierin de leider van de uiterste rechtsche party ln Roemenië op onverwachte en sensationeele wijze kennis geeft van zyn voornemen zich uit de politiek terug te trekken. Codreanu bevrijdt de lcgionarissen van den eed van trouw, welke zij heb ben afgelegd. De partij „Alles voor het vaderland" wordt ontbonden en de zetel der organisatie wordt gesloten. „Het uur onzer overwinning heeft niet geslagen", schrijft Codreanu, die zyn vrien den den raad geeft zich te wijden aan een diepgaande studie van hun eigen beroep. Wat zyn eigen persoon betreft, verklaart hy, dat hy over een maand uit Roemenië vertrekt naar Rome. waar hij zijn boek: „aan de legionarissen" in het Italiaansch en Fransoh zal vertalen. Codreanu besluit zijn schryven met eenige ironische woor den aan het adres der politici. OOSTENRIJK Demonstraties terboden. Het, kabinet heeft het besluit geno men, alle demonstraties en optochten voor den tijd van vier weken te verbie den, behalve die, welke gehouden wor den door het Vaderlandsche Front. Het verbod trad te middernacht in wer king. Te Weenen. Graz en elders hadden gis teren nog vele betoogingen plaats. Te Graz kwam het zelfs tot botsingen, waarbij een 12-tal gewonden vielen. HONGARIJE Nationaal -socialisten gearresteerd. Kapitein Szalassy, graaf Szechebyi en verscheidene andere leiders der Hongaar- sche natlonaal-socialistische party zyn ln arrest gesteld na eenige huiszoekingen. Zestig tot zeventig personen, die zich aan agitatie hebben schuldig gemaakt, zou den ln een speciale gevangenis opgesloten zyn. FRANKRIJK Miller's verdwijnen Arbeidsgeschil te Lens. Uit de Seine is een lijk opgehaald van een taxi-chauffeur, Alexis Tsjlmerhi ge- heeten; uit het onderzoek is gebleken, dat de man, alvorens ln het water te zyn ge worpen, half gewurgd was. Hij had brieven op zich, die het vermoeden wettigen, dat hij op de hoogte was van bijzonderheden over het verdwijnen van generaal Miller, Men vermoedt, dat de man in een hinder laag gelokt is. Te Lens hebben een 20-tal arbeiders het werk ln de mynen stil gelegd, waar 14.000 arbeiders aan het werk zyn. De directie heeft een aanklacht tegen de leiders inge diend. RUSLAND Amnestie voor militairen, In een oekase van het presidium van den hoogsten sovjet betreffende de amnestie ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan van het roode leger wordt bepaald, dat alle militairen, die voor de eerste maal veroor deeld zyn tot een vryheldstraf tot en met drie jaar, met uitzondering van hen, die veroordeeld zyn wegens misdaden jegens den staat, in vrijheid gesteld worden en dat de met de straf samenhangende maat regelen worden opgeheven. De militairen, die voorwaardeiyk veroordeeld zyn, krygen annuleerinig van hun vonnis. Voor militai ren, wier zaken zich nog in het stadium van onderzoek bevinden, wordt dit onder zoek gestaakt, voorzoover het gaat om ge vallen, waarin geen hoogere straf dan drie jaar gevangenis wordt uitgesproken. ALPHENSCHE DANK. In de gisteren gehouden vergadering van aandeelhouders der Alphensche Bank N. V. Is het dividend over het afgeloopen boekjaar vast gesteld op 8 pCt. Als commissaris werd her kozen de heer F. G. H. Gerllngs uit Den Haag. Opgeheven wegens gebrek aan actief: W. H Ruffelse, Leiden; C. v. d. Veer, Lelden; J, Schmitz, Leiden. (Van onzen Russischen correspondent) Rusland beschikt momenteel over een leger ter sterkte van 19,5 millioen man, een cijfer, dat nog nimmer bereikt Is. Het land heeft daardoor veel weg van een te zwaar geladen bom, die op elk oogenblik naar alle zijden kan barsten, vriend en vyand ver delgend. Het geweldige leger, dat alle le gers, die de Midden- en West-Europeesche staten zich kunnen veroorloven, ln de schaduw stelt, is uitgegroeid tot een ver nietigend instrument, dat automatisch ln beweging zal komen en door de regeering dan niet langer in toom gehouden kan worden. Op 24 Januari van dit jaar werd een sol daat van een uit twee man bestaande i' insehe grenspatroullle zonder vooraf gaande waarschuwing door de Russische grenswacht doodgeschoten. Tydens het di rect ingestelde onderzoek verklaarden de Russen, dat de Finsche soldaat, die zich op ski's voortbewoog, de grens te dicht was genaderd, ja deze zelfs met een meter of een paar centimeter had overschreden. Iedere ski-looper vreet, dat wanneer de sneeuw een meter hoog ligt, alle wegen en grenzen onherkenbaar zyn, In het hooge Noorden heerscht in den winter een druk ski-verkeer langs de FlnschZweedsche, FlnschNoorsche en ZweedschNoor- sche grenzen. Het valt daar niemand ln om maar meteen te schieten. Na een uit voerige nota-wisseling met Moskou over deze kwestie Is men overeengekomen de FinschRussische grens voortaan door een prikkeldraad-versperring aan te geven. Bij dit voorval stonden de openbare mee ning en de pers in Finland nog uitvoerig stil, toen de Russen op 11 Febr. opnieuw de grens schonden. Om elf uur in den och tend passeerde een Russisch militair vlieg tuig de landtong van Karelië en vloog by Kajajöki over de grens. De Finsche grens wacht opende onmiddellijk het vuur, maar slaagde er niet in den vlieger neer te ha- ien. De piloot volgde de spoorlUn naar Te- ryoki en Tyriseva, hield vervolgens op de zee aan en verdween ln de richting van Kroonstad. Het doel van deze vlucht was om de militaire bewegingen op de landtong van Karelië te bespionneeren. De minister van buitenlandsche zaken heeft hierover een protestnota naar Rusland gezonden. Het vooraanstaande dagblad „Uusi Suomi" eischt, dat de regeering den Volkenbond van deze grensconflicten op de hoogte zal stellen, omdat deze er mede een oorzaak van zijn, dat de goede verstandhouding en de vrede tusschen de volkeren verstoord worden. Een ander voorval speelde zich op de ysvlakte van het Peipus-meer af. Toen een Estlandsche grenspatroullle, bestaande uit een soldaat en een korporaal, zich op 9 Februari by de grens, welke door het meer heenloopt, bevond, kwam van den Russi schen oever een motorsiede, waaruit plot seling met machinegeweren op de Estland sche soldaten gevuurd werd. De eene Est- lander werd met 11, de andere met 7 ko gels doorzeefd. Opnieuw beweerden de Rus sen dat de Estlanders de grens overschre- den hadden en dat zy zelfs pogingen had den aangewend enkele Russische visschers naar hun land over te brengen. De sporen van de motorslede, welke direct na den aanslag opgemeten werden, wezen echter uit, dat de Russen hier de grens over schreden hadden, zelfs over een afstand van 4 kilometer. Een gemengde commissie is thans druk bezig het voorgevallene te reconstrueeren en zoo mogelijk op te hel deren. En thans wenden wij defl blik naar het Zuiden! Uit Boekarest werd in December 1936 de Russische gezant Ostrowski terug geroepen en in zyn plaats werd de schrij ver Boetenko benoemd. Boetenko heeft o.m. ten boek over de geschiedenis van de Rus sische literatuur en enkele andere groote werken geschreven. Het vorige jaar trad hij m dienst van het Volkscommissariaat voor buitenlandsche zaken. Boekarest was zijn eerste post in het buitenland, Hij had ver wacht dat zyn vrouw en zijn 6-jarig doch tertje eveneens naar Boekarest zouden ko men, maar merkwaardig genoeg werd hun een visum geweigerd. Boetenko rook on raad en hy was op zyn hoede, toen de se cretarissen van het Russische gezantschap Kukoljew en Bodrow, geheime agenten van de G.P.Oe, plannen tegen hem begonnen te smeden. „Ik begreep", aldus schrijft Boe tenko, „dat zij mij óf vermoorden óf arres teeren wilden", Op 10 Februari gelukte het Boetenko om te ontsnappen en uit Boekarest weg te ko men. De secretarissen gaven aan de Roe- meensche politie kennis van de verdwy- ning van Boetenko, waarby zij beweerden, dat hy het slachtoffer van een fascisti- oChen aanslag Was geworden. De „Prawda", het te Moskou verschijnende dagblad, dat als de spreektrompet van Stalin te be schouwen is, uitte openly k bedreigingen tegen Roemenië. Misschien zou het op een botsing tusschen Rusland en Roemenië uit- geloopen zijn. indien de „Giornale d'Italia" met op 16 Febr. een interview' met Boe tenko, die naar Italië gevlucht was, ge publiceerd had. De conflicten aan de Russische grenzen nemen steeds in omvang toe. Op 14 Febr. publiceerde de „Prawda" een open brief van Stalin, waarin de laatste aankondigde, dat de samenwerking met het proletariaat van alle landen weer opgenomen zou wor den. Het geheele Russische volk, aldus gaat deze brief verder, moet zich elk oogenblik op mobilisatie vooi'bei'eiden en om het te steunen moet het proletariaat internatio naal goed georganiseerd worden. De ring van anti-communistische landen rond Rus land zal verbroken moeten worden. Deze publicatie heeft in de Europeesche pers alom verbazing gewekt, Het te Warschau verschijnende dagblad „Express Poranij" tiekt uit den open brief van Staiin de con clusie. dat Rusland een nieuwe actie te gen Polen voorbereidt. De „Gazette Pols ka" voorspelt een hernieuwde activiteit van den Komintern, die zelfs niet zal terug schrikken voor een optreden met de wa pens in de hand. Stalin heeft, aldus dit blad, Litwinow's buitenlandsche politiek volkomen in discrediet gebracht. Niemand De zes minerale zouten In Krusehen Salts sporen Uw Ingewanden, lever en nieren aan tot krach tiger werking, waardoor Uw bloed gezuiverd wordt en de oorzaak van Uw rheumatische pijn wordt weggenomen. De pijnen zullen spoedig afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER DAG 6535 (Ingez. Med.) zal voortaan meer geloof hechten aan Lit winow's woorden over „de verdediging van den vrede" en „de collectieve veiligheid," Stalin weet maar al te goed wat hij wil. De Russische grens moet door een bolwerk van fortificaties, van de NoordeHjke IJs zee af tot de Zwarte Zee toe, beschermd worden. De Russische dorpen aan de gren zen zullen verwoest of verbrand en door foTten en schansen vervangen worden. Een oppervlakte van drie millioen hectaTe aan bouwland zal op deze wijze verloren gaan, maar daarop mag men, aldus meent Sta lin, niet letten. De bevolking der grens streken moet zoonoodig gedwongen wor den naar het binnenland te trekken. Bo vendien zal Leningrad in een onneembare vesting veranderd worden. Alle buitenlan ders hebben bevel gekregen Leningrad ten spoedigste te verlaten. In de toekomst pal men hun bovendien geen verlof meer ge ren zich in Leningrad of omgeving te ves tigen. Rond 10.000 politieke gevangenen, w.o. zich zeer veel ingenieurs en vaklieden bevinden, zyn naar Leningrad op trans port gesteld, om de plannen, voor de ves tingwerken gemaakt, uit te voeren. Le ningrad zal, evenals Wladiwostok ln het Verre Oosten een vesting worden, welke legen aanvallen te land, ter zee en uit de lucht volkomen bestand ls. Morgen en overmorgen zal. het 20-jarig bestaan van het Roode Leger in geheel Rusland gevierd worden. In alle bioscopen zuilen oorlogsfilms draaien, die de flink heid en den heldenmoed van het Roode leger lllustreeren. De beste kunstenaars ln Rusland hebben afbeeldingen vervaardigd, die de „heldhaftige wachters van de Rus sische grenzen" verheerlijken. De poste ryen geven een serie postzegels uit, die alle wapenonderdeelen van het Roode Leger in beeld brengen. Gouden, zilveren en bron zen medailles zyn vervaardigd om aan de ofiicieren en manschappen uit te reiken. Uit een en ander zou men de conclusie moeten trekken dat Rusland een waar oor- logsparadijs zou zijn geworden. Het volgen de feit spreekt dit echter tegen. Op 15 Februari vloog een Russisch militair vlieg tuig over de Estlandsche grens en landde bij het dorp Paasma. De inzittenden, een oude en een jonge officier van het Russi sche leger, verklaarden dat zy uit Luga vertrokken en naar het buitenland ge vlucht waren. Zy hadden meer dan ge noeg van den waanzin in Rusland en had den geen zin er terug te keeren. Dit „ver trek" uit Rusland neemt een grooteren omvang aan: tot nu toe waren het alleen maar de diplomaten, die op de vlucht gin gen, thans blykt dat ook de heeren officie ren er genoeg van beginnen te krijgen. Merkwaardig eigeniyk, dat, ondanks de üle perken te buiten gaande oorlogspy- chose in Rusland, sommigen het hoofd koel weten te houden en den moed vinden, den komenden waanzin te ontvluchten PROF. K. TIANDER (Nadruk verboden). Van verslapen peen sprake meer met een Junghana wekker I Zonder mankeeren en prcciei op tijd wekt hij U 66n druk op den knop en hij zwijgt. Ook Junghans „Zachte Tik" en „Zonder Tik" zijn ideale wekker» voor nerveuze slapers. %8 Aft# 4jj/ 6536 (Ingez. Med.) Bij Teniet Het communiqué van het rechtsche hoofdkwartier meldt o.m.: de rechtsche opmarsch ls voortgezet aan het front van Teruel, welke stad thans geheel omsingeld is. De rechtsohen hebben Arenas el Saiiche en de nieuwe wijk bezet. Er zijn nog eenige plekken van weerstand in de stad. Het „vakvereenlgingshuis" en eenige hoogten zijn bezet. De redhtsche troepen hebben ln de omgeving het dorp Castralvo bereikt. Er zijn meer dan 1500 krygsgevangenen gemaakt en is veel oorlogsmateriaal buit gemaakt. Volgens de schatting in gezaghebbende redhtsche kringen hebben de republikeinen sedert het begin der nieuwe operaties, op Zaterdag j.l. 25.000 man verloren. De commandant van de regeeringstroe- pen ln Teruel heeft generaal Mlaia een brief geschreven, waarin hij verzekert, dat de troepen te Teruel erin zullen slagen het vaandel der republiek hoog te houden, evenals elders. Generaal Miaja heeft ver klaard, dat de regeeringstroepen hun doel hebben bereikt, n.l. een aanval op Madrid te voorkomen. De verdedigers van Teruel hebben twee maanden lang den aanvaller verplidht al zyn troepen om Teruel te ver eenigen. Teruel ls het kerkhof geworden van het rechtsche leger. Hij voegde hier aan toe: wat ook het gevolg mag zyn van de huidige gevechten, wij houden nog Puerto Escandon den sleutel voor het Oos ten, bezet. Herstel der katholieke kerk in Catalonië. De Catalaansche en Baskische gedele geerden hebben besloten de katholieke kerk in Catalonië te herstellen. Een pauselijke gedelegeerde is, naar ver klaard wordt, uitgenoodigd om te beraad slagen over wijzigingen in het ritueel en tegemoet te komen aan de wenschen der regeering. De excessen, welke zich by den aanvang van den oorlog hebben voorgedaan, waren niet tegen de kerk gericht, doch tegen de „tyrannie der priesters en de afpersingen en overbodige beperkingen", aldus ver klaart men. Men is van meening, dat het officieele herstel van de kerk tegemoet zal komen aan de wenschen van het volk en het repu- bllkeinsche aanzien in het buitenland zal versterken. De kerkeUjke gewaden zullen gemoderni seerd worden. Kloosters zullen niet worden heropend. Duitsch vlisgtuig bij Parijs verongelukt. Drie inzittenden omgekomen. Een Duitsch vliegtuig, Junker 52, dat ln gebruik was voor den nachtdienst op de lijn Keulen—Parijs, is vanochtend te 4.50 uur te Chatènay by Louvres tengevolge van den dichten mist ln aanraking geko men met den grond. Het toestel vloog >n brand; de drie inzittenden kwamen in de vlammen om. DE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen om 7 uur is de „Reiger naar Indië vertrokken. Meegenomen werd 175.810 K.G. vracht, 359.789 briefpost. 19 525 K.G. pakketpost. 9 passagiers maken de reis mee. De „Wielewaal" vertrok heden van lig' vliegveld Tjlliiltan met medeneming vim 277 kg. post, 6 kg. pakketpost en 35 1'" goederen. Een passagier maakt de reis mede Amsterdam, aes passagiers zijn voor tus schen trajecten geboekt. JEUGDLUCHTV AARTDAG. De Jeugdluchtvaartdag zal dit jaar op 12 Aug., vermoedelyk te Soesterberg, Se' houden worden. H. te L. Ten aanzien van de bebouwta# van dit terrein ls nog geen beslissing genomen- J. de N. te L.: Het zijn inderdaad broe ders, dragen dien naam en zijn oud-Leidenm'ei M. J. te L. Sub 1: Een vaste uitkeerijfj bij werkloosheid vanwege een vereeniging va journalisten bestaat hier te lande niet. J* grootste vereeniging op dit gebied is de derlandsclie Journalistenkring, waarvan de»'« G. Polak Daniels, Schietbaanstr. 16, Den ha**1 secretaris is. ...eris Sub 2: Secretaris der Kon. Ver. A, Sacrum" is de heer P. A. Wisse, De L^at Kanterstraat 16 alhier en van de MuzleK- Tooneelver. „Nut en Vermaak" de heer v Setten van der Meer, Hoogewoerd 43a, alhier Sfib. 3: Wtj zonden deze vraag door n onzéh juridischen medewerker. 2—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10