Uit de Rijnstreek 1EIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 19 Februari 1938 HISTORISCHE FIGUREN. Uitvoering der Ver. „Vader Kolping". Kapelaan G. ten Have opende als vlce- jiraeses deze bijeenkomst met den Kol- plngsgToet, waarna het blijspel Ellas weet het beter" werd opgevoerd. Liefst 17 spe lers traden hierin met veel succes op. De heer P. L. v. d. Hulst bracht zijn Jaarver- olag van de spaarkas der Jonge spaarders alt en verheugde zich in stijgende belang stelling van de Gezellen en K.J.C.'ers voor liet sparen. Op 1 Januari 1937 was er in has f. 5.529.79. Met 1848 dagboekposten werd er Ingelegd f. 2295.49 en met 92 dagboek- posten werd terugbetaald f. 2698.09, zoo- dal op 31 Dec. 1937 in kas was: f. 5127.19. De gekweekte rente bedroeg f. 154.27. Aan spaarders was hiervan verschuldigd f 134.98; er is een winst van f. 19.29, die aan die spaarders wordt uitgekeerd, welke het hoogst aantal weken hebben gespaard. Dertien spaarders hadden de volle 52 we ken gespaard; zij kregen een uitkeering van (.0.80 elk. Zij, die minder weken hadden geboekt ontvingen kleinere premies. De vice-praeses dankte den heer van der Hulst. Het groote applaus na het tweede fctdrijf van het blijspel bewees hoezeer deze avond ln den smaak is gevallen. Burgerlijke Stand. Geboren: Thomas Joannes, zoon van G Rut- gering en M. c. v. Ruiten Hendrika. dochter van E. F. Knoppert en F. H. Hageman Overleden: Johanna Schrama, oud 57 Jaar gehuwd met G. v. d. Lans. VOORSCHOTEN. - Ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Beatrix, is de baby-uitzet, ver vaardigd door de meisjes van de Herv. Meisjesver. ,.De Balsemien", gesohonkeri asn het gezin A Zuyderduin, Vinkensteeg alhier. WARMOND. Een goede vangst! Eenlge visschers uit Den Haag hebben op den hoek van de Leede 8prietlaak een viertal karpers gevangen, waaronder een van bijna 10 pond. Vermoed wordt dat deze vlssohen tijdens het schutten uit het water van den Zwa nenburgerpolder zijn ontsnapt. Voor de visschers was dit in ieder geval een bui tenkansje. Bijtijds gered. Toen het motorschip „Door Eendracht krachtig" over de Kagerplassen voer. viel het 6-jarig zoontje van den schipper bij het spelen over boord. Op het hulpgeroep van een broertje dat aan den wal aan het werken was, werd het gevaar aan boord spoedig ontdekt. Zonder zich te bedenken •sprong de schipper over boord en wist zijn kind. dat reeds zinkende was te redden. WASSENAAR. 40-JARIG JUBILEUM. Van het Autobedrijf garage Jansen. Het zal a.s. Maandag 40 jaren geleden fijn dat de heer F. P. Jansen alhier aan kn Rijksstraatweg bij het viaduct, het hans bekende autobedrijf garage Jansen oprichtte. Vanzelfsprekend, aanvankelijk als rtj- iklzaak begonnen, ging direct nadat de mto's opgang begonnen te maken, de be langstelling daarnaar uit. Een reparatie- serkDlaats werd gebouwd steeds werden de nieuvtere gereedschappen en apparaten aangekocht en in den loop der jaren werd een staf van kundige medewerkers ge vormd. Daar ls ook de bakermat van de benzine stations, zooals wij die nu kennen. De eer ste benzinepomp werd 17 jaar geleden ge plaatst en langzamerhand vormde zich hier het grootste benzinestation van ons land. De eerste z.g. ..Veiligheidslaan" zooals later ook door de K.N.A.C. gebruikt, werd hier het eerst ln gebruik genomen. De eerste speciale auto-wassCherij en 10 Jaar geleden ook de eerste hefbruggen vonden Mer toepassing. Een chauffeursdlenst, een inrichting voor gespecialiseerde smering en een af- deeling voor verkoop van alle merken auto's vormen te zamen wat men In Ame rika een up-to-date „one stop station" noemt, een autobedrijf waar de automobi listen voor alles vlot en goed geholpen kun nen worden en waar een 25-tal diverse vakmenschen ten dienste staat. Het ls tc begrijpen dat deze zaak. die thans door de zoons, de heeren H. en G. Jansen geleid wordt, algemeene bekend heid geniet. De 21e Februari zal dan ook niet onge merkt voorbijgaan. Het personeel genoot reeds een gezelllgen avond met bezoek aan een theater. Voor hen die van hun belangstelling blijk villen geven, bestaat daartoe gelegenheid °P den jubileumdag tussohen 16 en 18 uur. Feestavond „Landelijke Rijvcreeniging". De Landelijke Rijver. „Koningin Emma" hield haar jaarlijkschen feestavond in het «apen van Wassenaar. De ruime zaal, vroolijk met groen, bloemen en vlaggedoek versierd, liep al spoedig vol met leden, do nateurs en belangstellenden. Een accordeongezelschap zorgde voor de noodige stemming. De voorzitter, dr. H. L. M. van Schalk heette in het bijzonder de afgevaardigden van zustervereeniglngen uit Noordwijk, Maasland en Zoetermeer welkom. Hierna reikte hij de prijzen uit, die de ■eden in het afgeloopen seizoen behaalden. Voor de Cross behaalde den eersten prijs 'e heer B. Lekkerkerker, den tweeeden de naar Hooijmans, voor den saamgestelden wedstrijd voor ouderen, le prijs de heer G. van der Morel, dien de voorzitter een voor meld voor de jongeren noemde. 2de pr. de Je"v W. Lekkerkerker, 3e pr. de heer van walen. *n de afd. voor juniores behaalde freule an Zuylen van Nijevelt den le pr., 2de pr. D Stijnis. Vervolgens werden enkele komische toneelstukjes opgevoerd, waarbij bleek, dat onder de leden van de landelijke rijver. J*r Soede krachten schuilen. Men amu- eerde zich uitstekend en heeft onbedaar- i Hh gelachen. De voorzitter dankte allen voor hun '"Werking, in het bijzonder den regis- twrten k°er Scheffel. die zelf een paar miners ]laa samengesteld. Hem werd n fruitmand aangeboden, terwijl de 'kende dames met bloemen werden afloop volgde een geanimeerd bal. EEN ZAKENMAN UIT DE VIJFTIENDE EEUW. Het opschrift van dit artikel ls eigenlijk onvolledig. Het zou kunnen lulden: „Een zakenman, die ook bij tijden diplomaat- veldheer-admiraal-staatsman was", want de thans haast onbekende man, over wien de volgende mededeelingen gedaan worden, was zoowel groot zakenman als, een weinig, al het andere. Onbekend ls hij bij 99 misschien wel wij 99 99/100 procent onzer tijdgenooten. Toch had hij zijn tijd van groote bekendheid en zijn leven is wel zóó vol beroering geweest tusschen de polen van waardeering en verguizing, van rijkdom en armoede, dat hij althans in de oude vergeelde bladen der vijtiende-eeuw- sche historie niet onvermeld kon blijven. Dat leven begint in 1395, te Bourges de oude hoofdstad van Berry, en eindigt in 1456 in Chio, een der eilanden van den Griekschen archipel. Zijn naam is Jacques Coeur, in zijn handschriften van dien tijd nog gespeld zonder de letter o, aldus: Cuer de oude schrijfwijze van het Fransche woord coeur (hart). De drager van dien naam kiest zich met een zinspeling daarop later de wapen spreuk: a vaillant coeur rien d'lmposslble (niets onmogelijk voor.een dapper hart): dan is de o in de spelling van het woord toegelaten en wetenschappelijk vereischt, terwijl de e en de u van plaats verwisseld hebben. Jacques Coeur was geen wonderkind. Hij was heelemaal niet bijzonder begaafd, noch bijzonder zorgvuldig opgevoed in zijn jonge Jeugdjaren. Zijn letterkundige ontwikke ling was zelfs zeer verwaarloosd. Maar het leven, dat de grootste opvorder ls. leerde hem practlsch te zijn. En dit onderricht werd reeds vroeg bij hem aangevangen en hij aanvaardde het: het moest wel. Geen wonderkind dus. Niets wat het merkwaardige verdere leven van den Jon gen deed vermoeden. Voordat hij drie en twintig jaar oud ls, weet men ongeveer niets van hem dan dat hij had te strijden voor een eenvoudig, zeer bescheiden bestaan, In dat levensjaar gaat hij trouwen. Zijn vrouw is de dochter van den muntmeester te Bourges. Dit huwelijk brengt hem prac tlsch in contact met mannen, die met geld, met muntwaarden te doen hebben. Dat contact schijnt niet gunstig op hem te wer ken. althans wordt hij zelf beschuldigd van geld in omloop gebracht te hebben met te geringe zllverwaarde. Hij is ecJiter niet de eenige beschuldigde. Met hem staan te recht twee anderen: Ra vaat en Godart. Alle drie worden ter dood veroordeeld, maar de koning, Karei VII, verandert de straf in beboeting met duizend dukaten, wat voor dien tijd een aanzienlijke som was en ongeveer op zesduizend gulden kan worden geschat. Nu waren de muntmeesters-werkplaats en de arbeid aan het herstellen der ver sleten munten voor hem verkeken. Een ander gebied moest hem werk verschaffen: de handel. Daarvoor schijnt hij groote gaven gehad te hebben. Zijn tijdgenoot, de kroniek schrijver bisschop van Llsieux, Thomas Basin, beschrijft hem als een weliswaar onvoldoend besohaafd, doch uiterst intelli gent man, die tal van nuttige dingen be dacht en ln de practijk uitvoerde. Zoo was b.v. Jacques Coeur de eerste Franschman, die schepen voor den handel met Afrika liet bouwen en uitrustte. Daaruit kwam weer een levendige ruilhandel voort van producten der Fransche Industrie en voort brengselen en grondstoffen van Afrika. Ge- heele trossen zijner schepen, uit Afrika terugkeerend, deden eerst Marseille aan, voeren de Rhone op en brachten aldus hun lading diep het land in. Ook Spanje's bui- tenlandschen handel nam hij ter hand. De groote reeders van Venetië en Genua, die tot dusver een soort van monopolie ter zee hadden bezeten, werden in korten tijd ach terhaald en zelfs voorbijgestreefd door de razende werkzaamheid van dezen Fransch man. Zelfs had deze vertegenwoordigers in Engeland, die handel dreven in alles, wat maar verhandelbaar was. Wanneer we het lijstje zijner koopwaren nagaan, zien we daarop zoowel specerijen als wol, geitenvellen als ijzer, Perzische ta pijten als zijde. Het waren Europa's, Azië's en Afrika's schatten, die hij vervoerde en van zee tot zee en van kust tot kust bracht. Maar dat alles voldeed hem niet. Hij had nog ander terrein noodlg voor zijn werk kracht. Nu begint hij koper-, lood- en zil vermijnen te exploiteeren en. onmiddellijk in de buurt, bij Bourges zelf, laat hij papier fabrieken bouwen. De tijd. waarin, en ook de regeering, on der welke hij leefde, waren in zijn voordeel. Karei VII dezelfde vorst, die hem gratie van de doodstraf verleend had en zich te vreden had gesteld met den eisch eener hooge- geldboete had Frankrijk van het Engelsche juk bevrijd. Hij verstond bij uit nemendheid de kunst om knappe mannen, zoolang hij die noodig had, te gebruiken. In De groentenhandelaar V. uit Katwijk deed aangifte van het feit, dat men van zijn vrachtauto, geparkeerd op den Ach terweg, een kist met 20 K.G. uien had ont vreemd. ZOETERWOUDE. Een succesvolle aanhouding. Het ls de gemeen te-politie mogen geluk ken de daders op te sporen van de onlangs aan den Hooge Rljndilk gepleegde balda digheid. Zoo als men zich herinneren zal, werden daar des nachts bij een drietal personen de ruiten ingegooid met bakstee- nen. De politie nam die steenen in beslag en wist den fabrikant op te sporen. Daar verstrekte men toen het adres, waarnaar de steenen vervoerd waren en op laatst genoemde plaats kwam men te weten, welke chauffeur met het vervoer was be last. In overleg met de gemeente-politie te Hillegom zijn toen daar aangehouden D, en G. S., beiden neven, die in den bewus- ten nacht de steenen vanaf Opijnen had den vervoerd. De chauffeur bleek onschul dig te zijn. doch de neef bekende het feit gepleegd te hebben. Een mooi succes voor de po'i'ie. De heer Jac Visser volontair ter ge meentesecretarie alhier is geslaagd voor het examen bevolkingsboekhoudkunde. af genomen door den Rijksinspecteur van de 'bevolkingsregisters te 's Gravenhage. Jacques Coeur had hij zulk een knappen man ontdekt. Zonder zich ook maar eenlgs- zins te bekommeren over zijn vroegere op lichterijen te Bourges met het minderwaar dige geld, plaatste hij den geweldigen wer ker aan het hoofd van de koninklijke munt en benoemde hem korten tijd daarna tot. kanselier van de schatkist. Een dergelijk hooggeplaatst ambtenaar was ln die dagen niet een soort van minister van Financiën, maar een bestuurder van het koninklijk huis. Hij ontving van den intendant-generaal der belastingen belang rijke bedragen in geld, die voor den koning, de koninklijke familie, de koninklijke bezit tingen noodlg waren. Voor deze bedragen was de kanselier verantwoordelijk. Doch dit was niet zijn uitsluitende arbeid. Dikwijls had hfj gewichtige staatszaken op te knap pen en diplomatieke opdrachten uit te voe ren. Bij den veldtocht in Normandië b.v waardoor de Engelschen definitief het land uitgeworpen werden, was het Jacques Coeur, die voor de proviandeering van het Fran sche leger moest zorgen en we zien hem dan ook aan de zijde des konings, zoowel ln de gevechten als bij de belegering van Rouaan. Dat alles maakt hem tot een man van gewicht. De koninklijke belooning blijft niet uit. In April 1440 wordt hij „voor veelzijdige diensten, den koning bewezen", in den adel stand verheven. Zijn persoonlijk vermogen was inmiddels zoo geweldig toegenomen, dat hij geschat werd de rijkste man te zijn, die in Frankrijk leefde en geleefd had. Op zijn actief staat een twintigtal kasteelen en groote landgoederen, die aan de oudste ge slachten van Frankrijk hadden toebehoord; twee kostbare huizen te Parijs; twee in Tours, vier in Lyon; woningen te Beaucaire, Beziers, Marseille, Montpellier enz. enz. enz. Te Lyon liet hij bovendien nog een paar prachthulzen bouwen en te Bourges een soort van paleis, ten eigen gebruike, dat nu paleis van Justitie is. Kleeding, meubi leering dier hulzen, staat van leven, waren daarmede in overeenstemming. Toen hij b.v. den koning vergezelde bij diens blijden in tocht in het heroverd Rouaan, verbaast hij de kroniekschrijvers dier dagen door zijn buitensporige weelde, veel meer dan de ko ning. Het gevest van zijn zwaard wordt be schreven als een wonder van goudsmeed kunst: het heeft dan ook 20.000 dukaten gekost. Wat er op zijn tafel kwam bij feeste lijke gelegenheden grenst aan het onge- loofelijke: gouden lepels en vorken, gouden zoutvaten, paarlemoeren bekers, met edel- steenen ingelegde pièces de milieu, waarop gouden hertenkoppen prijkten, dekten zijn disch. Maar practisch en ordelijk als hij was, nam hij op zijn reizen de gouden cou verts, die door kostbare juweelen een kapi taal van hooge waarde bezaten, altijd mee. want zijn vrouw, de muntmeestersdochter, was verkwistend en verkocht dikwijls in zijn afwezigheid kostbare voorwerpen, omdat zij steeds gebrek aan geld had. Jacques Coeur was natuurlijk bij zulk een fortuin ook geldschieter. De hooge adel des lands, de heeren van het hof, wa ren steeds in geldverlegenheid. Jacques Coeur leende, leende, leende. Dientengevolge had hij vele schuldenaren en dit was wel licht de aanleiding tot zijn val. Den 9en Februari 1449 stierf plotseling de door haar schoonheid beroemde Agnes So- rel. Er gingen geruchten, dat zij vergiftigd was. De toenmalige dauphin, de latere Lode- wijk de Elfde, werd in het verborgen aan gewezen als de dader. Maar twee personen, een adellijke dame, Jeanne de Vendóme, en een Italiaan. Jacques de Colonna, betuig den onder eede, dat Jacques Coeur de dader was. Nu bevond deze zich toen ter tijde te Taillebourg en trok zich niet veel van de heele beschuldiging aan, die volgens hem een uiting was „van afgunstige en leelijke zielen." Maarnu komt „zijn vriend" de koning voor den dag. Jacques Coeur wordt gevangen genomen en de koning, die altijd veel geld gebruiken kon, laat de bezittingen van den rijken zakenman in beslag nemen, eigent zich onmiddellijk honderdduizend dukaten voor betaling van zijn soldaten toe en vindt blijkbaar deze beschuldiging nog niet te ongelegener tijd gekomen. En Jacques Coeur heeft allen, aan wie hij geld geleend heeft, tegen zich. Voor den koning is het onmetelijk fortuin van den gevangen genomen onderdaan een meevaller. Er wordt een commissie, een bijzondere commissie, benoemd om zijn schuld te on derzoeken. Drie harer leden zijn de per soonlijke vijanden van den beklaagde. Niet tegenstaande dat kan zijn schuld niet be wezen worden: hij wordt vrijgesproken en de beide aanklagers worden veroordeeld. Barvoets, slechts met een hepid bedekt, met een brandende kaars als teeken van boete doening in de hand, moeten zij openlijk schuld erkennen. Dus: Jacques Coeur was weer vrij? O neen! Karei VII was er óók nog. Andere beschuldigingen werden nu ter tafel ge bracht: hij, Jacques Coeur, had „wapenen aan de heidenen geleverd"; hij had Fransch geld naar het Oosten uitgevoerd; een heele reeks van zoogenaamde gruwe lijke dingen en machtsovertredingen wordt tegen hem uitgespeeld. De koning had im mers geld noodig! Alle beschuldigingen kon Jacques Coeur weerleggen, behalve ééne: dat hij bij een opdracht, die de koning hem in Languedoc had verstrekt, zijn opdracht had overschreden. Daar was de rechtvaardiging van een gestreng vonnis. Hij werd naar de folterkamer gezonden, moest openlijk boete doen, dadelijk den ko ning 100.000 dukaten als schadeloosstelling en 30.000 dukaten als boete betalen, waarna hij uit het land werd verbannen. Doch wederom had de koning, die de oude diensten, door Jacques Coeur hem bewezen, vergat, eene zwenking. Het vonnis werd door Karei VII gewijzigd en verscherpt in levens lange gevangenschap. Toen werd het groote vermogen van den machtigen zakenman een gemakkelijke prooi voor de hooge hee ren. Na drie jaar weet hij uit zijn kerker te ontvluchten. In het klooster der Cordeliers vindt hij een schuilplaats. De koning dreigt, eischt hem op, maar het klooster had recht van asyl en de monniken weigerden de uit levering. Nu trachten zijn vijanden hem te vermoorden, doch de monniken vormen een trouwe macht, totdat hij door vroegere on dergeschikten, die hem trouw gebleven wa ren, wordt opgelicht en naar Rome gebracht waar de Paus, Paus Nicolaas V, hem met open ramen ontvangt. Want Constantinopel was juist door de Turken genomen. De Paus stelde Jacques Coeur aan het hoofd van leger en vloot, waarmede de eilanden van den Griekschen Archipel zouden worden heroverd. Rhodes, Chio, Lesbos en Lemnos waren reeds in Turksche handen gevallen. Nauwgezet en energiek kwijt de Franschman zich van zijn taak, doch in den loop der expeditie sterft ALPHEN. Jubileum Centrale Bond van Transportarbeiders. In een goed bezette zaal van Hotel „De Vergulde Wagen" vierde af afd Alphen a. d. Rijn van den Centralen Bond van Trans portarbeiders haar 20-jarig bestaan. Na openingswoord door den voorzitter, hield de heer W. H. L. Nauta. een kern achtige propaganda-rede. Daarna voerde de arbeiderstooneelverg., Morgenrood" zeer goed op de schets „Zij die na bleven". De 'afd. secretaris zong een door hem vervaardigd feestlied, dat getuige het spon tane meezingen van het refrein, enthou siast werd ontvangen. „Morgenrood" kwam nogmaals een tooneele met ,De wedden schap". Ook deze klucht sloeg ln Met een gezellig bal. werd deze zeer goed geslaaede avond gesloten. De afd. Alphen kan met voldoening op dit jubileum terugzien. ALKEMADE. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria Petronella Josephina. d. van J. van 't Hart en E. Koek Henricus An- tonius, z. van J. A. van der Geest en van E. H. Koele wi)n. Gehuwd: L. van Drielen oud 32 j. en C. J. van der Meer, oud 22 j. Een zeer interessante en leerzame avond werd gegeven door het bestuur van den L. T. B. alhier. De zaal was geheel met belangstellenden gevuld toen de voorzitter de heer J. de Jong opende met een woord van welkom. Hij spoorde de ouders aan hun jongens naar de tuinbouwschool te zenden, ten einde zich nog meer te kunnen bekwamen in het vak. De heer van Nouland uit Lisse sprak een kort woord daarbij speciaal wijzende op de export in verband met het zuiver teelen van bloembollen Vervolgens werd de bekende film „Hol lands glorie" gedraaid. BODEGRAVEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria Debora Eng^lbertha. D. van N. J. van Leeuwen en M. C. l'Ami Anthonia Johanna. D. van S. Blonk en A. Wansinck. Overleden: G. J. de Jong. laatst wedr. van N. Verheul, eerder van J. Kwakernaak, 91 j. Loop der bevolking. Gevestigd: Cora Groenendijk. Maurltsstraat 30 Th. Kooijman, Wilhelminastraat 72 J. Ziet-sma. Emmakade 42 A. C. Heijstek en echtg.. Prinsenstraat 42 W. Bergshoeff, Meije 39 G. van Kilsdonk en gezin, Rijnkade 24. Vertrokken: H. C. Kranenburg naar Tiel. Hucht 8 A. Kranenburg en gezin. n. Alphen a. d. RUn, Kortsteekterweg 55 W. Breedijk, n. Rietveld No. 102 F. H. Jansen, n. Heurpen, Malden D 34 J. van Dijk en gezin, n. Zwam- merdam. Rijksstraatweg Th. L. van Leeuwen, n. Woerden, Havenstraat 33. BOSKOOP. Jaarverg. Chr. Middenstandsvereen. Bovengenoemde vereeniging hield ir. de Chr. bewaarschool haar jaarvergadering. De voorz., de heer A. Pos, opende en me moreerde den gezonden groei der vereeni ging. Het veyslag van den penningmeeeter werd onder dank goedgekeurd. Tot be stuurslid werd herkozen de heer C. Loef, terwijl in een vacature werd benoemd Je heer W. van Bergen. De heer Doeleman, afgevaardigde van het bondsbestuur huid een leerzame causerie over de „Vestigings wet". Jaarvergadering Ver. Boom- en Plantenbeurs". De ver. Boom- en Plantenbeurs, afd. Boskoop N. T. B. hield in hotel „Neuf" haar jaarvergadering. De voorz., de heer B. Beenschoten, opende, waarna de jaarver slagen onveranderd werden vastgesteld. Na bespreking werd de .begrooting 1933 vastgesteld. De contributie voor 1938 blijft gehandhaafd. De aftr. bestuursleden de heeren B. Beenschoten en D. van Gelderen werden herkozen; ln de vacature van den heer G. de Ruiter werd benoemd de heer J. C. Heljmans. 40-jarig jubileum der Meisjesvereeniging „Martha". In een geheel gevuld en feestelijk ver sierd lokaal der Chr. bewaarschool aan de Nleuwstraat herdacht de meisjesver. „Mar tha" haar 40-jarig bestaan. Nadat ds. Peters had geopend, bracht de secretaresse haar jaarverslag uit, waarin een opsomming werd gegeven van het vele, door de meisjesvereeniging gedurende de afgeloopen 40 jaren verricht op het terrein der liefdadigheid, waarbij zij de stoffelijke belangen van minvermogende en behoef tige inwoners heeft behartigd. Een feestprogramma bestaande uit zang, muziek, samenspraken enz. oogstte veel bijval. Ds. Petersen sloot met dankgebed. In een bestuursvergadering van de Alg. Ver. voor Ziekenhuisverpleging .verd het bestuur als volgt samengesteld: mr. C. M. Loef. le voorz.; W. de Ruyter voorz.; B. Kremer, secr.; D. de Bruljn Johz., pen ningmeester; C. Beekenkamp; A. P. 3on- gers; J. van Gemeren Antli.z.; J. Sepers en C. van Veen Gz., leden. hij als krijgsman op het eiland Chio, den 25en November 1456. In Frankrijk was echter te zijnen op zichte een gunstige wending ingetreden. Reeds een jaar na Coeur's dood moest Karei VII de algemeene strooming der openbare opinie volgen. Aan de kinderen van zijn vroegeren kanselier der schatkist gaf hij een deel van het vaderlijk vermogen terug. Dat was het begin der rehabilitatie. Deze werd. zij het ook te laat voor den zwaar miskende, volkomen, toen Lodewijk XI officieel den naam van Jacques Coeur en diens nagedachtenis van alle blaam ge zuiverd verklaarde, waarmede de geschie- l denis van dezen op- en ondergang, van dit roerige menschenleven ten einde was en langzamerhand de naam van Jaceues Coeur in vergetelheid kwam, in weerwil van den glans en de drukte, die hij tijdens het leven van zijn drager om zich heen had gezien. A. J. BOTHENIUS BROUWER. HAZERSWOUDE. Ouderavond der Chr. School. In het versierde gymnastieklokaal werd de iaarlijksche ouderavond gehouden der Chr. school op het dorp, onder leiding van den voorzitter der schoolvereeniging, den heer IJ. Bol. Eerst hadden velen het werk der leer lingen bezichtigd. De voorzitter .opende, nadat gezongen was Ps 119 53. met gebed las 1 Kon. 28 en heette allen hartelijk welkom, waarop ds. Heuzeveldt behandelde het onderwerp „De opvoeding tot het gebed". Dan volgde een keurig tableau door meisjes van de 7e klasse, waarbij onder leiding van de onderwijzeres, mej. Cl. Bol werd voorgesteld het rooster van hetgedc op de school wordt gedaan. De heer A. A, Boehmer. onderwijzer der school behandelde „De eene en de andere" waarin de levensloop van twee personen, van de schoolbanken af tot hun ouderdom werd geschetst. Het hoofd der school, de heer B. Offringa sprak een slotwoord cn herinnerde aan de as. verkoopdagen ten bate van de school Hij dankte mej. H. Roos. die met 1 April de school als helpster zal gaan verlaten, voor haar vele diensten. De voorzitter dankte alle medewerkenden. Nadat gezongen was „Halleluja eeuwig dank en eere" sloot ds. Heuzenveldt met dank gebed. Een nieuw kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente? Wij vernemen, dat bil kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. gemeente ernstige plannen in voorbereiding ztjn. om te komen tot het bouwen van een nieuwe kerk en vereenigingsgebouw. Volgens deskundigen is het oude kerkgebouw, dat eenige eeuwen telt, ln een stadium gekomen, dat ver nieuwing van een bedehuis een dringende elsch is In „Salvatori" werd een gemeente- avond gehouden, waarin de voorzitter ran kerkvoogden .de heer T. Wezelenburg Kzn, den toestand van het oude gebouw en de plannen van nieuwbouw uiteen heeft gezet. Van de bereidheid tot offervaardigheid der gemeente zal nu afhangen, of men deze plannen tot uitvoering zal kunnen brengen. NIEUWVEEN. Burgerlijke Stand. Overleden: G. KraaJJer. 67 j. - M. Klokman, 55 j. H. Kuntker, 43 J. NOORDEN. Voor de Herv. Jorug Ver. heeft ln de Chr. school ds. R. Bartlema, Herv predi kant te Zeist, gesproken over „Rondom het Reorganisatierapport der Herv Kerk" RITNZATERWOUDE. De boomen voor het Raadhuis worden gerooid. De Raad vergaderde. Na een korte nieuwjaarsrede van den burgemeester, volgden diverse ingekomen stukken van Ged. Staten, die voor kennisgeving werden aangenomen. De voorzitter deelde mede. dat de aanbesteding van den verbouw van het Raadhuis heeft plaats gehad. De ver bouwing is gegund aan de heeren H. Heemskerk en P. de Raat te Ter Aar voor f. 2547.31. De raming van den opzichter be droeg f. 3500.Het is een meevaller, daar thans nog enkele andere benoodigdlieden kunnen worden aangeschaft en het ge meentehuis nog verder verbeterd zal kun nen worden, B. en W. zullen echter bin nen het toegestane bedrag blijven. De Raad besloot tot deelneming in de Frauderisico-onderlinge van gemeenten (F.O.G.i tot een bedrag van f.3000.De voorloopige voorschotpremie is bepaald op f. 7.50 per f. 1000.—. De Raad besloot tot beschikbaarstelling van een subsidie van 1 ct. per inwoner aan de Commissie van toezicht en advies voor de voor- en nazorg van krankzinnigen in Z. H. en tot het aangaan van een overeen komst met het destructie bedrijf Over- schie, inzake de destructie van afgekeurd vleesch en vee gedurende de jaren 1939 t/m 31 Dec. 1941. De kosten zullen 17« ct. per inwoner bedragen. Voorstellen van B. en W. inzake entree Raadhuis. Zij willen alleen de boomen voor het Raadhuis doen rooien en het pleintje ervoor wat oogelijker maken. Dat de boomen worden opgeruimd, zal het ge bouw. dat thans nat en groen blijft, ten goede komen Aldus werd besloten. Men achtte het het beste om de boomen te laten rooien aan den meestbiedende. De Commissie tot Wering van Schoolver zuim diende de volgende aanbeveling in ter voorziening in de vacature door per. aftreding van den heer J. A. de Bruijn. I. J. A. de Bruijn. 2. J. Bulk. Op den heer J. A. de Bruijn werden 6 st. uitgebracht en één stem blanco. De heer J. A. de Bruijn verklaarde zijn benoeming te zullen aan nemen. De heer Disseldorp dankte den voorzit ter namens den Raad voor de waardeeren- de woorden bij de opening der vergadering tot de raadsleden gesproken. Bij de rondvraag drong de heer Jansen aan op beter toezicht op de openbare straatverlichting. De voorzitter zeidc een onderzoek toe. WADDINXVEEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Ina Adrians, d. van D. A. van Wil gen en M. Koster Willempje, d. van C. t an Elk en A. Noorlander Harmke, d. van T. Ver vers en W. Schouten Willemina Maaike, d. van A. Gelderblom en M. v. d. Valk. Overleden: Klaas Fekeris. 75 j. Ondertrouwd: D. M. C. Koster en D. Hoogen- doorn w. Verboom en B. van Schonrveld. Gehuwd: H. J. Peters en E. C. S'ekcris C. van Elswijk en W. M. Modderkolk. Op het politiebureau zijn te bevragen: kinderportemonnaie met Inhoud; rijwlelbe- lastingmerk; een bruin zeil: een tolboekj# en een portemonnaie met inhoud. 3—2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 7