De arrestatie van den heer Van Alphen [EIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 19 Februari 1938 &e strijd in het Verre Oosten I bd?!fn? een door Chineesche ambas- I Ham „Londen ontvangen officieel tele- I j"1' Kanlkap is de Japansche afdee- 1 Rivip. Noordcli,1 ken oever van de Gele lbodnt u^tvikt had, in volslagen aftocht, t'olg'ns' ^en° n'e' langer bedreigd wordt. De strijd in Spanje Een mysterieuse geschiedenis SPORT Laatste Berichten Binnenland MAIKT OOSTENRIJK Verklaring van president Miklas. Miklis, de bondspresident publiceert de Tolgende mededeellngen: „De bondsminister voor handel en ver geer heeft den directeur-generaal van de Oesterreichische Verslcherungs" A. G.„ dr. Hans Fischboeck, benoemd tot consulent tan het bondsministerie voor handel en verkeer voor de vraagstukken van het ver geer met Duitschland. Dr. Fischboeck zal bij de behandeling van de kwesties, ver band houdende met de intensiveering van de vederzijdsche economische betrekkin gen, geraadpleegd worden. In een officieele mededeeling van den vijftienden dezer werden verscheidene maatregelen aangekondigd, waartoe in den iin van de overeenkomst van 11 Juli 1930 van belde kanten besloten is, om de bij de tenuitvoerlegging van de bedeelde over eenkomst gerezen moeilijkheden uit den Beg te ruimen en nauwe vriendschappe lijke betrekkingen tusschen de beide staten aan te kweeken. Met de thans gepubliceerde mede- dcelingen zijn thans alle verdragen openbaar gemaakt, welker uitvoering naar aanleiding van het onderhoud te Berclitesgaden onder oogen werd ge zien. De in talrijke persorganen en anderszins «publiceerde berichten over verdere maat regelen. berusten op combinaties en zijn In geen enkel opzicht in overeenstemming met de feiten In het bijzonder wordt er op gewezen, dat aan de grondslagen van de Oosten- rijksche valuta en economische politiek natuurlijk vastgehouden wordt en dat deze ook niet het voorwerp van eenigerlei be- ipreklng hebben gevormd. Het is niet anders dan in de lijn van de op politiek gebied nagestreefde opheldering van de wederzijdsche betrekkingen, wan neer ook de in het belang van alle betrokke nen sedert geruimen tijd in het werk ge geide pogingen tot Intensiveering van het iconomisch verkeer tusschen Oostenrijk en Duitschland worden voortgezet." Uit alles, geruchten zoowel als dementi's, blijkt duidelijk, dat slechts de verklaringen van Hit Ier in den Rijksdag en van Schusch- nlgg in den Oostenrljkschen bondsraad, de buitenwereld in staat zullen stellen, zich een duidelijk beeld te vormen van de situa tie, waarin het Oostenrijksche land, na zijn jongste accoord met Duitschland, thans ver leert. Intusschen heeft alvast ambassadeur von Papen zich over den toestand uitgelaten. Blijkens een Havas-telegram uit Berlijn beeft hij een interview verleend aan een •dalen verslaggever van de „Angriff". Ka verklaard te hebben, dat de amnestie, rtoe de Oostenrijksche regeering heeft oten, algemeen moet zijn, zeide von apen dat „meer en meer de overtuiging id wint, dat de positie van Oostenrijk in jiopa onafscheidelijk is van zijn houding :r.over het rijk. ID de moeilijkheden voorbij zijn, gaat het tom „het proces der assimilatie te ver- gakkelijken binnen het Duitsche gebied, a het lot ons heeft doen behouden. Wij li daartoe den weg effenen. Hier en moet gelijkheid gaan heerschen van -ichte en sentiment. Inde voor het Duitsche volk gereserveerde uimte moeten dezelfde denkbeelden gelden <e: de noodzakelijkheden en mogelijkhe den der verdere ontwikkeling". Officieus wordt nog medegedeeld: Op hond van hetgeen 12 Februari te Berchtes. iaden tusschen Hitler en Schuschniag is nereenzekomen, is thans den Oostenrijk - cben nationaal-?oc ia listen de mogelijkheid te'ooden van legale activiteit binnen het kader van het Vaderlandsche FYont en die andere Oostenrljiksche Instellingen. Deze activiteit kan echter slechts binnen ie perken van de grondwet, die politieke JS'jjen nog steeds uitsluit, in gelijkstelling alle andere groepen, plaats vinden. Van de zijde van Duitschland wórden Ier uitvoering van het bestaande verbod taatregelen genomen, die inmenging van artij-organisaties ln de binnewlandsche (afgelegenheden van Oostenrijk uitsluiten, bi ook hierdoor tot de bevredigende ont- i'ikkeling bij te dragen. Een gelijkluidende mededeeling verspreidt tok de Oostenrijksche bondspresident. In een onderhoud met heeft Otlo van Habsburg dat hij nooit van zijn don Oosten rijkschcn troon doen. Van nu af, zeide hij, socialisten en ook mijn hand. „Der Tag" verklaard, rechten op afstand zou reik ik den vijanden de wil me boven de partijen houtien. Mijn [j&al is een op het recht steunende staat. seen politiek heerscht en het recnitsgèyoel zóó ontwikkeld is. dat ieder gelijkgerechtigd gevoelt. Van het front. Het Chineesche blad „Ta Koen Pau' is 3 meening. dat de werkelijke oorlog tus- China «n Japan eerst thans ls be- ?nc"- Volgens het blad zijn de Cliinee- „i&cuu IJCU IJcl LI £IJII ue L/ll. IJL t i'"e 'toepen lrrachtlger opgetreden aan W .edcnlo°P van de Jang Tse, aan de -■ ln het Noorden van Anhwel, in i ^eenfï en in Tsjekiang. De kracht van [Lr"neezen ln de guerilla neemt even- l*«f ■?e'; d.en daS *°e- Langs den spoor- |,.J Dentsin—Poekau ontmoeten de Ja- lïamu. u'.ro=p5n zul'cen tegenstand, dat ztj '-1 tro"nenmachten moeten ver- Ibarht" °°k elders bieden de Chlneezen |Eonan^en teSenstand. In het Noorden van I slil tï S de toestand nog gespannen, ter- I'jutro?» iekianE de Chineezen aanvallend I Hing ®en Hoe Foe Tsjau en Tsjang |WjVn._, f.en vandaag door het keizerlijke en tier gepubliceerde mededeeling, versche Jaipanische troepen naar De stappen der Nederlandsche regeering. (Van onzen specialen verslaggever) KOBLENZ, 18 Februari. Een Nederlander verdween, spoorloos in Duitschland. De gepensionneerde officier vlieger der Marine A. van Alphen uit Utrecht vertrok naar Duitschland, welk land hij voordien nog nooit had bezocht en keerde niet terug. Tot eindelijk een mysterieus schrijven werd ontvangen, dat als adres van afzending vermeldde: Kar- mcliterstrasse 14 te Koblenz. Geen woord bevatte die brief over de situatie, waarin de heer Van Alphen zich bevond. Alleen het adres gaf eenige aanwijzing, gelijk wij reeds hebben gemeld. En nu staan wij voor het pand Karme- literstr. 14 in Koblenz, de hoofdstad der Duitsche Rijnprovincie. Onder het huis nummer staat met dikke, zwarte letters ge schilderd „Gefangnis Koblenz". Het groote witte gebouw met tientallen retraliede venstertjes blinkt in de zon. weLke juist de uit den Rijn opgestegen ochtendnevels heeft overwonnen. In de verte wenkt de imposante vesting van Ehrenbreltstetn. Boven het groote witte gebouw zweeft een eskader jachtvliegtuigen, waarvan de ha kenkruizen op den staart direct in het oog springen. In een der vele cellen zit een Nederlander, die ook eens een vliegtuig door het luchtruim stuurde. Nu is hij on bereikbaar voor zijn vrouw en kinderen, onbereikbaar zelfs voor de Nederlandsche diplomatieke autoriteiten, die nog steeds niet weten, op welke gronden de oud-offi cier hier gevangen gehouden wordt. Onze Regeering actief. Het heeft bijna twee weken geduurd vóór men ln Nederland van de tegen woordige verblijfplaats van den heer Van Alphen op de hoogte kwam. Toen hij spoorloos was verdwenen en zijn echtgenoote een request tot den Minis ter richtte, werd den consul-generaal te Düsseldorf onmiddellijk verzocht een onderzoek in te stellen. De heer Van Alphen had nl. een spoorbiljet naar Düsseldorf genomen. Op het ver zoek van de Justitieele afdeellng van het Departement van Buitenlandsche Zaken kon de consul-generaal echter slechts ln negatieven zin antwoorden, want van een arrestatie in het district Düsseldorf was niets bekend. Tot de raadselachtige brief uit Koblenz kwam, welke voor onze Regeering aanleiding was den Nederlandschen consul te Keulen in Koblenz is geen consulaat op te dragen stappen bij de autori teiten te ondernemen teneinde op de hoogte te worden gesteld van de aan leiding tot de arrestatie. Dergelijke bemoeiingen van onze Re geering worden uiteraard niet bekend gemaakt. Geconstateerd kan echter worden, dat hier met prijzenswaordi- gen spoed is gehandeld. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft per soonlijk zijn aandacht aan deze zaak geschonken en zal zeker niet nalaten al het mogelijke te doen om klaarheid in deze duistere aangelegenheid te bren gen. Toen wij ons heden met den Nederland schen consul te Keulen in verbinding stel den, bleek, dat deze nog niets had verno men op de door hem aan de autoriteiten en aan den heer Van Alphen gerichte brieven. Dientengevolge was de Nederlandsche Re geering nog onbekend met de feiten, welke den heer Van Alphen ten laste worden gelegd. De consul te Keulen was vanmorgen van oordeel, dat het niet onmogelijk was, dat het hier een kwestie van deviezen betrof. De mogelijkheid kon bestaan dat de heer Van Alphen bezweken was voor een hem gedane aanbieding en naar Duitschland was gegaan in verband met een deviezen- affaire. Een ondoordringbare muur. Wanneer men ln Duitschland gaat in- formeeren naar het lot van een gearres- steerden landgenoot, stuit men steeds op een haast ondoordringbaren muur van wel willendheid, waarmede men geen stap ver der komt. De Duitsche autoriteiten zijn uitermate beleefd, maar men komt geen stap verder. Zoo verging het ons ook aan vankelijk in Koblenz. De hooge ambtena ren, van wie de meesten opvallend jong waren, ontvingen ons welwillend. Allen pasten echter het afschuifsysteem toe. De een verwees ons naar den ander, maar niemand zeide iets te weten. Sommigen veinsden zelfs nooit te hebben gehoord, dat er een Nederlander in Koblenz gevan gen zat. Merkwaardig was echter, dat de portier van een der gebouwen, waarin de politio- neele en justitioneele autoriteiten zetel den, direct sprak over den aangehouden Nederlander. Tenslotte verwees de plaats vervangende Polizelpresident ons naar een hoogen justitioneelen ambtenaar, die be reid zou zijn ons ln te lichten. Hii beloofde ons zelfs een rechercheur te zullen mee zenden om den weg te wijzen. Na eenigen tijd te hebben gewacht werden wij echter opnieuw bij den Polizeipresident geroepen, die ons mededeelde, dat de betrokken amb tenaar er bij nader inzien toch maar van had afgezien ons te ontvangen. Maar hij had een heel goeden raad voor ons. Wan neer wij meer van de zaak wenschten te vernemen moesten wij ons wenden tot den „zustandlgen Niederlandischen Konsul", die van a tot z met deze zaak op de hoogte was, n.l. de consul te Keulen. Toen wij hartelijk lachten over deze prachtige raad geving, keek de politiepresident ons heel vreemd aan, waarop wij hem mededeel den, dat de consul dienzelfden morgen nog aan ons had verteld, dat hij niets had ver nomen op de verzoeken om inlichtingen. Zoo werden wij her- en derwaarts gezon den zonder eenig resultaat. Toch zouden wij er nog in slagen een bres te schieten in den muur. Wij kwamen tenslotte tot de wanhoopsdaad ons met de gevangenis in verbinding te stellen en om een onderhoud met den heer Van Alphen te verzoeken. Bij voorbaat wisten wij, dat deze poging tol mislukking zou zijn gedoemd. In de gevan genis verwees men ons weer naar het ge bouw van het Landgericht aan de overzijde van de Karmeliterstrasse. In dit groote gebouw met zijn vele tientallen vertrekken werden wij van den linkervleugel naar den rechter, van de eerste verdieping naar de derde gestuurd, totdat wij tenslotte werden verwezen naar een vertrek op welks deur stond vermeld, dat hier zaken van politie- ken aard en van „rassenschending" werden behandeld. Een politieke gevangene. Toen wij in het voorvertrek aan een der beambten vroegen om een onderhoud te mogen hebben met den heer Van Alphen. keek de man of hij het in Keulen hoorde donderen. „Dat is toch onmogelijk" ant woordde hij „die Hollander is immers een politieke gevangene". Maar desondanks bleek hij bereid ons naar den Staatsanwalt te brengen, die de politieke aangelegen heden behandelt. Korten tijd later werden wij bij een jeugdigen substituut-officier van Justitie binnengelaten, die begon met te zeggen, dat hij deze zaak niet meer behan delde. „Maar U is er in den beginne wel'mee bezig geweest" merkten wij op en dat gal de officier toe. „De zaak is nu in handen van een andere Instantie" merkte hij op. Dit gesprek was aanleiding, dat wij ten slotte na nog verschillende perikelen te hebben doorstaan, eenigszins werden inge licht. al weigerde men ons de grootste stel ligheid détails over de arrestatie te geven. De wetenschap, dat het hier een politieke aangelegenheid betrof, was ons voor het verkrijgen van deze informaties van bijzon der nut. Wij wezen er bovendien op, dat het in Nederland een minder aangenamen indruk maakt, dat een landgenoot, een oud-officier, in Duitschland wordt aangehouden zonder dat men de reden van deze arrestattie wenscht te noemen. Spionnage. Zooals wij gisteren reeds in het kort meld den, is het resultaat van ons onderzoek ge weest, dat de heer van Alphen gevangen is genomen in een zaak verband houdende met een politiek misdrijf, i.e. hoogverraad. Ons werd verzekerd, dat het een kwestie betrof betrekking hebbende op de landsverdedi ging, zoodat het dus onder spionnage zou vallen. „Ik behandel alleen zaken van poli- tieken aard" zei de betrokken Staatsanwalt tot ons, „en daar u weet, 'dat ik ook met de affaire-van Alphen "bezig ben geweest, moet het u zonder meer duidelijk zijn, dat het hier een geval met politieken inslag betreft." Er werd ons verder op gewezen, dat kwesties, verband houdende met de landsverdediging van dien aard zijn, dat er geen enkele mededeeling over kon worden verstrekt. Het is uit den aard der zaak onmoge lijk na te gaan of de aanwijzingen, welke men tegen onzen landgenoot heeft, steekhoudend zijn. Men zin speelde op fortificaties en in dit ver band is het wel kenmerkend, dat er in de omgeving van Koblenz, waar de heer van Alphen is aangehouden, zoo veel forten liggen. Heeft de aangehoudene, die als oud-officier in dergelijke dingen belang stelt, zich misschien op verboden terrein gewaagd? In dat geval zou de zaak er niet zoo ernstig voor staan. Men zeide echter overtuigd te zijn, dat de heer Van Alphen in opdracht van anderen heeft gewerkt. Het feit, dat hij nog nooit in Duitschland was, zegt volgens de justitioneele autoritei ten in Koblenz, niets. Hij heeft ach tereenvolgens verschillende plaatsen in Wcst-Duitschland bezocht, waarop hij in Koblenz is gearresteerd. Men acht het uitgesloten dat hii naar Duitsch land kwam om daar werk te zoeken, daar zulks voor een buitenlander uiterst bezwaarlijk is. Uit alles hebben wij den stelligen in druk gekregen, dat voorloopig on verwachte omstandigheden buiten be schouwing gelaten op vrijlating van den heer Van Alphen zeer weinig kans is. Zijn zaak zal vermoedelijk door het Volksgericht, waarvoor ook de zaak Aalders diende, worden behandeld. Merkwaardig is nog, dat toen wij later aan de telefoniste van een der gebouwen verzochten met een bepaalden ambtenaar te worden verbonden, de naam niet goed werd verstaan. Ons werd toen gevraagd of het misschien de ambtenaar van elders was. die voor een speciale politieke zaak naar Koblenz was gekomen. On onze terugreis hebben wi.i te Keulen den Nederlandschen consul ingelicht, die nog steeds wachtende is od de officieele mededeeling. Hii was kennelijk teleurge steld toen hij hoorde, dat het geen de viezen-zaak betrof, maar een politieke aan gelegenheid. waarvan men doorgaans nooit het rechte te weten komt. Ohdna gezonden, „om den nieuwen toestand het hoofd te bieden". De nieuwe troepen dienen volgens het Japansche hoofdkwar tier uitsluitend ter vervanging van oude troepen en mogen niet beschouwd worden als versterkingen. Het aantal en bestem ming worden echter geheim gehouden. In dit verband zij er aan herinnerd, dat de thans afgezette generaal Matsoei on langs gevraagd heeft om nog vier nieuwe divisies met het oog op de lengte van de Japansche verbindingslinies. Van het front. Volgens het rechtsche hoofdkwartier zijn de troepen, die de Alframba overtrokken, verder opgerukt en hebben zij opnieuw aan zienlijk terrein veroverd. Franco antwoordt Londen. Het antwoord van Franco op de jongste Britsche nota, waarin Londen zijn goede diensten aanbiedt voor het bewerken van een ontspanning tusschen beide elkander in Spanje bestrijdende partijen ten aanzien v. een staken der luchtbombardementen op open steden, is te Londen ontvangen. Fran co heeft hierin gezegd te betreuren, dat menschenlevens verloren gaan bij het bom bardeeren van steden. Hij bevestigt, dat de rechtsche autoriteiten steeds de grootst mogelijke consideratie gebruikten en dat zij goede nota hebben genomen van de Brit sche voorstellen. Het antwoord behelst ech ter geen constructieve voorstellen. WIELRENNEN. „SWIFT". Morgen is er een trainingsrit, waarvan de afstand, met het oog op het weer, eerst morgen door den trainer wordt bepaald. De samenkomst is te 9.15 uur aan het club lokaal. WATERPOLO. POELMEER in—H.G.A. II. Maandagavond om tien uur wordt in de over dekte aan ae Haarlemmerstraat gespeel; Poelmeer IIIH.G.A. II. IIET 40-JARIG REGEERINGSJUBILEUM VAN H. M. DE KONINGIN. Een standbeeld te Delft? Op instigatie van het bestuur der ver- eeniging „Oranjedag", heeft de burgemees ter van Delft, mr. G. van Baren zich met een schrijven gewend tot de Koningin, met het verzoek van H. M. toestemming te ver krijgen voor het doen vervaardigen en plaatsen van een standbeeld van H. M. de Koningin naar de laatste uitgegeven foto ter gelegenheid van Haar aanstaand 40- jarlg regeeringsjubileum. De Delftsche beeldhouwer, de heer H. J, Etienne, heeft reeds een ontwerp ge maakt voor dit standbeeld, dat in een der Delftsche plantsoenen zal worden ge plaatst. Na eventueele toestemming van H. M. de Koningin zal het Prinselijk paar worden uitgenoodigd het standbeeld te onthullen. DE EERSTE AUTOWEG IN FRIESLAND GEOPEND. Na tien jaren van taai volhardende actie van de zijde der gemeentebesturen en be volking voor een betere verbinding van Frleslands Zuid Westhoek met den afsluit dijk, is heden de eerste vrucht van dat streven geplukt door de opening van het wegvak Afsluitdijk-Harkezijl van den in aanleg zijnden Rijksweg Heerenveen, Joume, Sneek, Bolsward, Afsluitdijk. Dit ls de eerste autoweg ln Friesland. De aanlegkosten hebben gemiddeld f. 100.000 per km. bedragen. De rijbaan is uitsluitend bestemd voor motorrijtuigen en voorzien van een beton- verharding van 6 m. breedte, welke tot 9 m. kan worden uitgebreid. Het betonnen rij wielpad heeft een breedte van 2.10 m. Het weggedeelte Joume-Sneek zal ver moedelijk eind 1939 voltooid zijn. PRINS BERNHARD BESTUURSLID CENTR. ORGANISATIE VOOR TOEGEPAST- NATUUR WETENSCHAPPELIJK ONDERZOEK. Prins Bernhard is ingevolge benoeming bij Koninklijk besluit toegetreden tot het bestuur der Nederlandsche centrale orga nisatie voor toegepast-natuurwetensehap- pelijk onderzoek. Deze organisatie, ingesteld bij de wet van 30 October 1930, is met ingang van 1 Mei 1932 ln werking getreden. Zij heeft tot taak te bevorderen, dat het toegepast-natuur wetenschappelijk onderzoek op de doelma tigste wijze dienstbaar gemaakt wordt aan het algemeen belang. HR. MS. „JAVA" TERUG IN NIEUWEDIEP. Onder tamelijk groote belangstelling is vanmorgen Hr. Ms. kruiser „Java", na een korte oefenreis naar de Straat van Gibral tar en Tanger, in de haven van Nieuwediep weergekeerd. Het schip heeft zich op de reis uitstekend gehouden, ofschoon gebleken is, dat het nog niet heelemaal gereed is voor de groote reis naar Indië, waarheen het begin Mei zal vertrekken. Woensdag a s. verlaat de „Java" wederom de haven van Nieuwediep, om op de Noordzee verschillende oefeningen te houden. Van 4 tot 7 Maart zal de „Java" een week einde ln Amsterdam doorbrengen. Begin April komt de „Java" wederom naar Nieuwediep en krijgt de bemanning, in twee ploegen, het tropenverlof, dat twee weken zal duren, voordat de reis naar Indië aanvangt. zóóveel stellingen verkondigd, dat het niet makkeltjk ls. uit zijn bedoelingen goed wegwij» te worden. Het schijnt echter wel, dat de regee ring voornemens is alles in het werk te stellen teneinde een zakelijke opleving te voorschijn te roepen. Of de middelen, welke men hiertoe beoogt te gebruiken, een goed resultaat zul len afwerpen, dient voorshands te worden af gewacht. want tot dusverre heeft de tenuitvoer legging van de verschillende ontwerpen waar mede Roosevelt reeds voor den dag is gekomen, meer dan eens een averechtsche uitwerking gehad. Het feit, dat tot gedeeltelijke ontsterl- lisatle van het goud ls overgegaan, had de meening post doen vatten, dat Roosevelt zijn toevlucht zou nemen tot inflatie-maatregelen of mogelijkerwijze tot devaluatie van den dol lar. Hij heeft gisteren echter pertinent ver klaard. dat hfj dergelijke methoden van de hand wijst. Het gevolg is geweest, dat zich ln Wallstreet een reactie heeft voltrokken. Men was onwillekeurig tot de gevolgtrekkingen ge komen, dat, indien op inflatie of devaluatie zou worden aangestuurd, de aandeelenmarkt hier van den weeromslag zou moeten ondervinden. En nu deze krachten moeten worden uitge schakeld lag het voor de hand, dat een reactie intrad. De beurs van heden* De daling in Wallstreet maakte een minder prettigen indruk en riep heden aan het Dam rak een gedrukte stemming te voorschijn. De markt had overigens een echt Zatcrdagsch voorkomen en de ondernemingslust, die den laatsten tijd reeds niet veel te beteekenen had, was tot in de nabijheid van het nulpunt ge komen, waardoor de handel van zeer geringe afmetingen was. Het kleine aanbod, dat heden viel te verwerken had in verband hiermede tot resultaat, dat hier en daar grooter koersver schillen voorkwamen dan feitelijk naar ver houding van de hoeveelheid aan de markt ko mende materiaal, nofmaal kon worden ge noemd. Van de Amerikaansche fondsen trokken vooral de Staalaandeelen en Anaconda's de aandacht. Over de geheele linie werden koers verliezen geleden. Het zakenverkeer in binnen- landsche fondsen was uiterst gering. Op de Rubberafdeeling werden Amsterdam Rubber»» enkele punten lager ingezet, waarna nog een verzwakking kon worden waargenomen. Voor de incouranten kwamen bijna algemeen lagere noteeringen tot stand. De Tabaksafdeeling was stil en eenigszins onregelmatig. Deli-Maat- schappij kwam wederom beneden 300%. Indus- trieelen hadden een zeer nauwe markt; het meest ging nog om in de Philips-aandeelen, die zich juist even beneden de 300% grens bleven bewegen. De Suikerafdeeling was stil. H.V.A.'s verkeerden in reactie. Scheepvaartpapieren lagen vrijwel geheel buiten de belangstelling. Op de Petroleum-afdeeling zagen Koninklijken enkele procenten verloren gaan. Over het ge heel kon van de locale markt worden gecon stateerd, dat de koerswinsten welke gisteren onder invloed van het herstel te New York waren gemaakt, thans in verband met de reactie in Wallstreet bijna geheel of gedeeltelijk verloren ging. Op de beleggingsafdeeling was niet veel te doen. De stemming was prijshou dend. De koersen voor de Ned. Staatsobligatiën verschilden niet of niet noemenswaardig bij die van gisteren. De nieuwste 331/2 obiïga- tiën Nederland stegen wederom tot 101%. De oude 3»/2% obligatiën werden tegen 102^ af gedaan. Integralen trokken een kleinigheid aan. Fransche fondsen waren veronachtzaamd. WISSELKOERSEN. Londen 8.96 7/8 '8.96 7/8)Berlijn 72.27*/t (72.27*/i); Parijs 5.88 (5.88): Brussel 30.37 (30.34*/*)Zwitserland 41.521/; (41.51); Ko penhagen 40.05 (40.05); Stockholm 46.22Vi (46.22Vt); Oslo 45.07*/* (45.071/*): New York 1.78'(1.781/8); Praag 6.28 (6.28); Lire Bankpapier 7.20 (7.10». Prolongatie Part. disc. 1/8; Daggeld 1/4. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. AMSTERDAM. 19 Februari. Nadat president Roosevelt onlangs heeft ver klaard. dat de prijzen dienden te worden ver laagd en daam3 had beweerd, dat de prijzen moesten worden verhoogd, en dat ter bereiking van. dit doel doe. tastende maatregelen zouden worden genomen, heeft hij gisteren op een persconferentie te kennen gegeven, dat het in de bedoeling ligt een beter prijsevenwlcht te voorschijn te roepen. Door het Amerikaansche staatshoofd zijn In zake de te volgen economische politiek reeds LEIDEN. 18 Februari. Noteering Coöp. Groenten-, Fruit- en Bloemenveiling-Ver. „Leiden en Omstreken". Roode kool per 100 KG. f. 2.405.50; Sa- voye kool 2.102.60: Groene kool 3.403.70, Boerenkool 1.505.00; Rapan 0.801.30; Prei 3.106.50; Kroten 1.602.60; Kroten gekookt 3.007.00; Uien 14.2014.50; Peen 1.90—5.80: Andijvie 12.00—20; Witloof 4.00 12.00; Salade per 100 stuks 1.30; Knolsel- derie 1.304.70; Pieterselie per 100 bos 2.70 3.40; Selderie 0.601.50; Rabarber 10.00 12.00; Spruiten 211. LEIDEN, 19 Febr. Botermarkt. Aangevoerd 100 KG. Handel goed. Fabrieksboter prima f. 1.55; boerenboter prima f. 1.501.55. Aan de Turfmarkt werden deze week aangevoerd 200.000 stuks lange turf. Prijs f. 78 per 1000 stuks. RIJNSBURG. 18 Febr. Bloemenveiling. Tuinen per bos: Copland 1624 ct„ Barti- igon 3138 ct„ Pitt 3034 ct„ Le Notre 3236 ct.. Bietoire 2026 ct.. Mr. v. d. Hoeff 3438 ct.. Theeroos 26—32 ct.. Peach Blossom 2832 ct.. Murillo 1824 ct.. Prins van Oostenrijk 1823 ct.. Moore 1518 ct.. Le reine 14—17 ct.. Gele Prins 2428 ct„ Couronne d'Or 2429 ct.. Due de Berlin 1417 ct.. Cramoisie Brillant 1619 ct.. El Toreador 17—22 ctSchlegel 1519 ct„ Ibis 1923 ct., Le Matalas 15—18 ct., Pros perity 1820 ct.. Enkele tulpen gemengd' 1518 ct„ Dubbele gemengd 2832 ct. Narcissen per bos; Victoria 10—13 ct., Gol den Spur 810 ct.. Ornatus 58 ct„ Kütg Alfred 1824 ct.. Glory van Sassenheim 8 11 ct.. Hyacinthen 813 ct.. Blauwe druifjes 4075 ct per 100. Crocussen geel 1.40—1.80 oer 100 bos. RIJNSBURG. 18 Febr. GToentenveiling. Roode kool 3.70—5. Gele kool 1.70—2.30, Groene koo' 2304 oer 100 KG Kroten 0.700 90, Warchoeen 0.701-20 oer kist. Boerenkool D.14—0.20 Der 6 KG. Knolse'.- derie 2—3.50 Der 100 Uien 6—6.70 per 50 K G. LEIDERDORP, 18 Febr. Kipeieren f. 3.103.80, eendeieren f. 2.703.40 p. 100 stuks. Boter f. 0.71—0.80. kaas f. 0.20—0.32 per pond. Kippen f. 0.251.10, hanen f. 0.80 1.20, ganzen f. 1.201.60, konijnen f. 0.25 1.85 p. stuk. WESTLAND. 8 Febr. Snijbloemenvtiling Spectrum 3.307.40: Salmon 3.105 80; Rose 4.20—7.40: wit 3.60—7.30; Golden Wonder 7.107.40; Virginia 8.50; gemengd 4.20—6.70; Robert Allwood 10.50—13 80; Toosy 3.30—6.20; Calla 11.00—14.—; Ar.'.a- rylli 12—19; Gerbera 6.50—7.80 per 100; Copland 18—25 ct.: Bartlgon 25—33 ct Pitt 2731 ct.: Le Notre 41 ct.; Elisabeth 44 ct.; Mr. v. d. Hoeff ?8 -34 ct.; Theeroos 23—33 ct.; la Reine 15 18 ctMurillc '7 26 ct.; Peach Blossom 26- 29 ct. \'i— toire 27—30 ct.; Electra 28 31 ct.; Plumosa 2951 ct.; Sprengerie 21—27 ct.; Freesia 321 t.: Buttercup 17—35 ct.; Apotheose 3561 ct.; Anemonen 1540 ct.; Irissen 41 60 ct.; Narcissen 818 ct. alles per bos

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3