Nieuws uit de Filmwereld LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 18 Februari 1938 Derde Blad No. 23896 Gemeenteraad van Voorhout De heer G. Bulten vraagt tegen 1 Mei eervol ontslag als burgemeester GEMENGD NIEUWS .OVERVETTE" rinso speciaal voor de wasmachine Mariene Dietrich in „Gravin Alexandra"' jgsfe Jaargang De heer G. Bulten, die na een ongeveer 17 jarige ambtsvervulling te Voorhout ontslag heeft aangevraagd als burgemeester van Voorhout. De raad van Voorhout vergaderde. De voorzitter, burgemeester Bulten, opende. De leden Witteman. v. d. Nouland en weth. v Reisen waren met kennisgeving afwezig. Onder de ingekomen stukken was een dankbetuiging van den particulier secr. van HKH Prinses Juliana en Z.K.H. Pnns Bernhard. voor de gelukstelegrammen, door het gemeentebestuur verzonden, bij de ge legenheid van de geboorte van Prinses Beatrix, alsmede goedkeuring van Ged. Staten aan de conversie van een geldlee- nine ad f. 69.204.51. Volgde eenige rapporten van het verifi- caUebureau. De voorzitter was van plan deze in comité-genraal te behandelen, dooh de heer Kruithof meende dat het beter was het rapport van het waterbedrijf In het openbaar te bespreken Dit werd toegestaan, waarop de heer Kruithof zeide, at door het verificatie-bureau een rapport s opgemaakt over de kas van het water- bti'ljf. hetgeen spr. voor den betrokken snbtenaar wel eenigszins blameerend vod Het betreft hier een kwestie over ude kwitantie's, welke nog niet geïnd Hiken te zijn. Hij vroeg'B. en W. hierom trent opheldering. Ook klaagde hij wederom over het werken na sluitingsuur op de secretarie. Tot over het middernachtelijk cur is het gemeentehuis herhaaldelijk ver licht Hij bracht dit in verband met de hiervoren genoemde kwestie. De voorzitter zeide. dat genoemde amb tenaar wel bekwaam genoeg is voor zijn werk, maar dat hij zijn inziens zijn tijd niet goed verdeelt. De heer Kruithof vroeg iiieroD toezegging van B. en W„ om te verbieden, dat niet langer dan noodig is. oo de secretarie gewerkt zal worden. De voorzitter zeide toe. deze zaak speciaal in behandeling te zullen nemen. Od een schrijven van den Hengelaars- bond Leiden en Omstreken omtrent vrij stelling van leges voor visch- en hengel- acten, heeft het gemeentebestuur afwijzend beschikt, evenals op een schrijven van den Ned. Bond van Hotelhouders, die vrijstel ling verzocht voor de leges bij de Prinselijke Reboorte. .Hierna volgde vaststelling van de pen sioengrondslagen voor G. Bulten, ambt. borg. stand on f 36 van A. Eggen als deur. raarder op f.121; voor mej Diemei als concierge op f. 498. al deze grondslagen in gaande op 1938. Goedgekeurd. I Bii de vaststelling van het voorschot art. 101 der L.O.-wet van 1920 aan school- besturen over het jaar 1938, maakte de i voorzitter bekend dat 100 uitgekeerd zal worden, hetgeen door de raadsleden met blijdschap en ook z.h.st werd aan genomen Goedgekeurd werd het voorstel lot wijziging van het besluit tot deelneming in de waarborgsregeling van de Fraude risico-onderlinge van gemeenten. Nu kwam het laatste nunt in behan deling. Verzoek van burgemeester G. Bulten, om eervol ontslag als ambte naar van den burgerlijken stand der gemeente Voorhout. Alvorens de voor zitter hiertoe overging, deelde hji mede, dat hij, aan het einde gekomen van zijn derde periode als burgemeester en eveneens in verband met zijn 66-jarigen leeftijd, aan '71. M. de Koningin, als zoodanig eervol ontslag heeft gevraagd, tegen 1 Mei a.s. Dienovereenkomstig verzocht hij den raad ontslag als amb tenaar van den burgerlijken stand, het geen z.hAt. werd aangenomen. De heeren de Groot, Kruithof en v. d. Geer vroegen aandacht voor den slechten toestand van eenige wegen in de gemeente. Oa. werd de toestand van de mr. Broere straat besproken De heeT Spierenburg sprak zijn waardeering uit over het vele licht, der electrische straatverlichting aan den Rijnsburgerweg. De voorzitter zeide dat er plannen bestaan om de verlichting in de gemeente op dezelfde wijze te doen plaatsvinden en dat reeds inlichtingen zijn ingewonnen omtrent de kosten hiervan. De heer Kruithof vroeg aandacht voor het spelen van kinderen op den publieken weg. Vooral den laatsten tijd worden ver- schilende spelletjes in groote groepen door de kinderen uitgevoerd, midden op den be. turnen weg. Z1. schuilt hierin een groot gevaar met het oog op eventueele onge vallen. De voorzitter zeide toe. dat hierover onderhandeld zal worden. Hierna sluiting. De levensloop van burge meester Bulten. Burgemeester Gerardus Bulten die eer vol ontslag heeft aangevraagd, werd ge boren te Rheden (Gld.) op 3 Nov. 1871 en is dus ruim 66 jaren. Na doorloopen van de lagere school werd hij ongeleid tot onder wijzer en was van 1891 tot 1918 bij het lager onderwijs werkzaam, waarvan van 1898 tot 1918 als schoolhoofd laatstelijk te Noord wijkerhout. In het openbare leven heeft de scheidende burgemeester- een werkzaam aandeel gehad o.m. als'hoofdredacteur van „De Katho lieke Onderwijzer" flater het Katholiek schoolblad), daarna van ,JDe Katholieke school" (samengesmolten met het Katho- tholiek Schoolblad). Sedert vele jaren was hii als hoofdbestuurslid der Katholieke onderwijzersorganisatie, van het Diocesaan Kruisverbond in het. Bisdom Haarlem; van 1929 tot 1934 voorzitter der Alg. R.K. Ambtenarenvereenlging in Nederfland (A. R.K.A. Hij was eenige jaren redacteur van ..De R.K. Landarbeider", van hem overge nomen door den heer A. J. Loerakker. Voorts was de heer Bulten medewerker aan verschillende paedagogische tijdschriften o.m. van het Katholiek tijdschift voor: „Onderwijs en Opvoeding": hij ls nog redacteur van het R.K. Tijdschrift: „Kerk. School en Ziekenhuis". Van 1918 tot. de verkiezingen van 1929 was de heer Bulten als vertegenwoordiger der RJC. Staatspartij lid der Tweede Kamer van de Staten Generaal in welke periode, n.l. in 1920, hij benoemd werd tot burge meester der gemeente Voorhout. De heer G Bulten heeft o.m. noe steeds zitting in de verschillende commission van beroep voor Katholiek Bijz. Onderwijs in het Bisdom Haarlem, is voorzitter van den Raad van Toezicht voor de R.K. Landbouw- Wonderlijke redding van een telegraafwerker. Tegenwoordigheid van geest redde hem het leven. Gistermiddag- omstreeks kwart voor vier bevond, de 26-jarige telegraafwerker der Nederlandse!^ Spoorwegen, E. Hardeveld, wonende te Den Haag, zich alleen op een motorcarrier nabij blok 11 aan de Achter- willens bij Gouda, op het spoor Gouda Utrecht voor het verrichten van werkzaam heden, toen van Gouda een werktrein aan kwam. die de aan den weg werkende arbei ders naar Utrecht vervoert. De machinist van dezen werktrein merkte de lorrie niet op en de tele graafwerker zag den trein eerst aan komen, toen een aanrijding onvermij delijk was. De man had de tegenwoor digheid van geest op het moment, dat de locomotief, die een snelheid had van 45 K.M., de lorrie greep, op de locomo tief te springen, waarbij hij achter de lampen voor den ketel terecht kwam. Door den schrik viel hij neer en bleef daar liggen. De lorrie werd vermorzeld. De machinist, die het ongeluk op het laatste moment had zien gebeuren, deed den trein onmiddellijk stoppen. Met in de nabijheid werkende spoorarbeiders, die waren toegeschoten, werd het slachtoffer gezocht, dat naar allen meenden van de spoorlijn moest zijn gevlogen. Men vond den man niet, ook het dreggen in de spoor- sloot gaf .geen resultaat. Bij de machine teruggekeerd, werd de man achter de lampen, voor op de machine liggend, ont dekt. Hij bleek niet buiten bewustzijn te zijn. Terstond reed de trein langzaam den korten afstand naar Gouda terug, terwijl een spoorwerker naast het slachtoffer op de voorplaat van de machine had plaats genomen. Aan het station Gouda constateerde een inmiddels daar verschenen medi cus, dat de man alleen een schaaf wond had aan het hoofd. Hij klaagde over pijn in den rug. Per auto van den geneeskundigen dienst werd hij daarop naar het van Iterson ziekenhuis voor verder onderzoek overgebracht. Uit het door den stationschef van Gouda, den heer J. C. Muren en den commissaris van politie te Gouda ingesteld onderzoek, •bleek, dat voor motorlorries op de lijn geen onveilig sein wordt gegeven, daar het arbeidend personeel in het bezit is van de volledige dienstregeling op de lijn en tijdig, voor dat de treinen komen, moet zorgen, dat de lorrie van de baan is. Hier ge schiedde het ongeval met een werktrein, welke facultatief rijdt en aan dezen trein had de telegraafwerker niet gedacht. Dit verzuim had hem bijna het leven ge kost. BOERDERIJ TE GROUW AFGEBRAND. Vanochtend om zes uur is door nog on bekende oorzaak brand ontstaan in de schuur van de boerderij, bewoond door den heer B. Brouwer aan den Nesserweg onder Grouw. De bewoners hadden niets van den brand bemerkt. Zij werden door voorbij gangers gewaarschuwd. Een tiental stuks vee kwam in de vlammen om. De boerderij en de geheele inboedel werden een prooi der vlammen. Alles was verzekerd. winterschool in het Bisdom Haarlem te Voorhout en hoofdbestuurslid van den R.K. Vredembond. In 1926 werd hem de onder scheiding toegekend als Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Thans heeft deze onvermoeide werker zich genoodzaakt gezien zijn ambt. dat hij met eere vervulde, wegens het bereiken van den 66-jarigen leeftijd en beëindiging der 3de ambtsperiode 27 Mei 1938). neer te leggen. Op hetgeen burgemeester G. Bulten in de gemeente Voorhout heeft gepresteerd, hopen wij nader terug te komen. De nieuwe, overvette Rinso, het grote succes in de wasmachine, reinigt het vuilste goed als bij toverslag. Rinso maakt het goed helder wit en werkt bovendien veel vlugger en zuiniger dan gewone zeep poeders. Ook voor het wassen in de tobbe is Rinso het aange wezen wasmiddel. Rinso behoeft niet te worden aangemaakt en heeft een ongewoon hoog vetgehalte, waardoor het zo volmaakt reinigende Rinso sop meerdere malen achtereen kan worden gebruikt. Zodoende wast U met één pakje voor slechts 121/: ct. in anderhalf uur een volledige gezinswas voor 5 personen prachtig helder wit. Rinso wasdag is de ideale wasdag. 6310 R26-0J09 CIngez. Med.) JONGETJE DOOR DE TRAM OVERREDEN. Gistermiddag te ongeveer vijf uur is in de Stuwstraat te Den Haag een ernstig ongeluk gebeurd. Juist nadat een tramwa gen van lijn 10 was gepasseerd, wilde het 5-jarig jongetje J. A„ wonende in die straat den rijweg oversteken, waarbij het kind waarschijnlijk niet op het verdere verkeer heeft gelet. Want nauwelijks had het eenige passen gedaan, of het werd door een uit de andere richting komende tram ge grepen, met het gevolg, dat het onder den baanschuiver terecht kwam. De verwon dingen waren zoo ernstig, dat de knaap vrijwel onmiddellijk moet zijn overleden. NOODLANDING VAN HET DUITSCHE VLIEGTUIG BU BEEK. Over de noodlanding te Beek Woensdag j.l. van het Duitsche school vliegtuig D-ENUZ, afkomstig uit Gelsenkrichen. kan nog worden gemeld, dat na een uitgebreid onderzoek door de Kon. Maréchaussées in samenwerking met de militaire overheid van Soesterberg, is komen vast te staan, dat de Duitsche militaire piloot inderdaad den koers is kwijt geraakt en zoodoende een noodlanding op Nederlandschen bodem heeft gemaakt. Gistermiddag omstreeks twaalf uur is het vliegtuig vrijgelaten en door den in structeur, die inmiddels per auto was ge arriveerd. naar de Heimat teruggebracht. De piloot keerde per auto naar Duitsch- land terug. WRAKSTUKKEN AANGESPOELD VAN EEN DUITSCH SCHIP? Aan het Noorderstrand op Ameland zijn wrakstukken aangespoeld, waarschijnlijk van een Duitsch schip, o.a. een luik, een gedeelte van een brug. een afgebroken wit bordje, waarop staat „Kartenzimmer", en een deel van een sloep. FRAUDE BIJ DE POSTERIJEN TE DOKKUM. Te Dokkum is de adjunct-commies bij de posterijen. S„ gearresteerd, verdacht van fraude bij het bedrijf. WIELRIJDER BIJ BOTSING GEDOOD. Gisteravond te omstreeks kwart over zes is óe heer Van Balveren, toen hij op den Anholtscheweg te Ulft fietste, bij het snij den van twee andere wielrijders met dezen in botsing gekomen. De heer Van Balveren kreeg hierbij zoo ernstige inwendige ver wondingen, dat hfj is overleden. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Een der wielrijders zou namelijk een voor werp op zijn fiets hebben vervoerd, dat de verwondingen ziou hebben veroorzaakt. BUITENLANDSCH GEMENGD. De redding van Papanin ALLES IN ORDE. De verbinding tusschen den ijs'oreker Taimyr en het kamp van Papanin is thans door vliegtuigen tot stand gebracht. Woens dag heeft een klein amphibie-vliegtuig, bestuurd door Therewitsjni het kamp be reikt en hier voor tien dagen levensmid delen gebracht, waarna het toestel naar de Taimyr is teruggekeerd. Gistermiddag heeft de vliegenier Vlassof het kamp van Papa nin bereikt en levensmiddelen gebracht. Beide vliegeniers hebben medegedeeld, dat Papanin en zijn gezellen een goede ge zondheid genieten en' vol moed zijn. Papa nin heeft er bij den commandant van de Taimyr op aangedrongen, dat eerst het we tenschappelijk materiaal en zijn aanteeke- ningen in veiligheid worden gebracht. Hij voegde hieraan toe, dat hij het nog wel drie maanden kon uithouden, wanneer dit noo- dig zou zijn. Het ijs is goed en er zijn vol doende levensmiddelen. De vlieger Vlassof heeft omtrent zijn be zoek aan het kamp van Papanin op 16 Fe bruari nog het volgende verteld: Toen ik boven de ijsvelden vloog, zag ik een grijze vlek, zooals Papanin die voor onzen start per radio beschreven had. Wij daalden eenigszins en beschreven op een hoogte van ongeveer 50 meter .twee be groetingscirkels boven het kamp. Om ons liet kamp duidelijker zichbaar te maken, hadden de leden van het kamp hun kle dingstukken te voorschijn gehaald en aan stokken opgehangen, terwijl zij ook fakkels ontstoken hadden. Het kamp van Papanin bevindt zich op een kleinen ijsschots, die omringd is door ijsblokken. Het doet den ken aan een boerenhofstede met een muur van ijs er om heen. In het kamp staan een motor en twee tenten. De kampbewoners gesticuleerden om ons te verwelkomen en riepen ons iets op opgewonden wijze toe. Papanin. die een filmapparaat in de hand had. filmde onzen vlucht. Hij wees ons de richting naar het vliegveld, dat op twee kilometer van den ijsschots ligt, en liep ons tegemoet. Wij landden. Ik liep op Papanin toe. Mijn adem stokte van overweldigen de vreugde, tranen sprongen mij in de oogen. Het is moeilijk te spreken over de gevoelens tijdens deze ongewone ontmoe ting. vele malen omhelsden Papanin en ik eikander. Hij is door de Poolwinden ge bruind, en heeft zich een baardje laten slaan. Papanin en ik gingen naar het vliegveld. Hier begroette mijn metgezel Do- rofejef Papanin. Wij overhandigden den kampbewoners brieven van hun verwanten en geschenken van de bemanning van den Taimyr. Moskousch bier en sinaasappels. Papanin zeide ons opgewonden dank en gaf -ons de groeten mee voor de leden van onze expeditie. Toen begon het te sneeu wen en wij moesten snel opbreken. Wij na men afscheid van Papanin en vlogen te rug naar den ijsbreker Moerman. STORM ROND SANDRA STORME. Sandra Storme, de gepersonifieerde vrouwelijke gratie. Een avond in Hollywood's befaamde res taurant, de Cocoanut Grove.... gedempt licht, zachte muziek, avondkleeding, kell- ners met volgeladen bladen Er heersche een geladen sfeer in de Co coanut Grove. Trompet- en saxofoonklan ken dwarrelen door de ruimte, het licht fonkelt in de glazen. De vrouw op het tooneel danst Dan is er gestommel bij den ingang. Met luidruchtige begroetingen aan het adres van den portier en de gaster, komt een zestal lieden binnen. Een beetje bo hémien, een beetje artistiek, een beetje erg rumoerig. Maar dat kunnen ze zich per- mitteeren. Want de nieuw aangekomenen zijn zes van Amerika's meest bekende tee kenaars: Peter Arno, McClelland Barclay, Arthur William Brown, Rube Goldberg. John La Gatta en Russell Patterson. Het zestal baant z|ph een weg naar vo ren, naar de buurt van het tooneel. En ziet de dansende schoone. En staat met open monden. Zes kun stenaars, die alles wat er mooi is op de wereld, gezien hebben, zijn verbaasd Een bekkenslag snijdt door de zaal. De lichten flitsen aan. De dans is uit. En in het kruispunt van de spotlights staat de danseres en buigt voor het stormach tige applaus. Storm rond Sandra Storme! Want de schoone vrouw is Sandra Storme, Engeland's bekendste model, naar Holly wood gegaan om zich een weg naar de roem te banen. De zes kunstenaars omringen Sandra Storme. ...Waar ter wereld ben je je heele leven geweest?", roepen zij uit en twee minuten later zit de verbaasde Sandra in een auto op weg naar het huis van Paramount- regisseur Raoul Walsh. „Here she is het mooiste meisje van de wereld!" stellen de teekenaars voor. „Ze moet optreden in je nieuwe film!!" Walsh begint met te protesteeren. Zijn film is al in productie er wordt al ge draaid hij kan het heele script toch niet laten omwerken, omdat de heeren artisten een meisje ontdekt hebben, dat wat mooier is dan de andere? Maar dan breekt Walsh zijn woorden stroom af. Hij heeft naar Sandra Storme gekeken. En is overtuigd. Sandra Storme. tot nu toe een niet-meer-dan-succesvol model, teekent een contract voor haar eer ste film. Dat was het begin vair de filmcarrière van miss Storme. Maar dan ook slechts het begin! Wat gebeurt er. wanneer zes beroemde kun stenaars een vrouw, van wie men tot dat oogenblik weinig wist, ais één man tot de schoonste van de wereld verklaren? Dan komt het heele Hollywoodsche apparaat, dat den weg naar succes voorbereidt, in werking. Om te beginnen droeg regisseur Raoul Walsh zijn scenario-schrijvers Eva Greene en Harlan Ware op het gegeven van de reeds in de maak zijnde film zoo danig te veranderen, dat Sandra Storme er een rol in krijgt. Maar niet alleen de schoone debutante krijgt haar deel van het plotselinge succes. Haar ontdekkers worden erin betrokken Regisseur Walsh moet een zéér helder oogenblik gehad heb ben. toen hij het plan ontwierp, Sandra met de zes kunstenaars, die ieder een to taal anderen kijk op haar hadden, te laten optreden. Dat idee veranderde de heele film en inspireerde tot het geven van den titel „Artists and Models". Deze week zien wij hier Mariene Dietrich met Robert Donat (hierboven afgebeeldi in de door Jacques Feyder geregisseerde film Gravin Alexandra (Knight without Armour) Beiden worden in dit verhaal door ve lerlei gevaren vereenigd en uit hun gene genheid groeide een genegenheid, die tot slot liefde werd. Het is een opwindende geschiedenis van doodsgevaar in het revolutionnaire Rus land van 1917, die ongetwijfeld de bewon. deraars van Mariene Dietrich gaarne zul len zien.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9