LAATSTE BERICHTEN 1EIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 18 Februari 1938 Gemeenteraad van Leiden Redactie1507 Directie en Adminisfr. 2500 Stadsnieuws De strijd in Spanje KAR SO TE inhalee- ren beteekent directe verlichting zelfs van de zwaarste verkoudheid Binnenland RECHTZAKEN SPORT BEURSOVERZICHT Buitenland Onze Telefoonnummers (op 2 lijnen) "lil MARKT iiiiciniN^ ITALIË. Het Joden-vraagstuk. De publicatie van de Informazlone Dl- olomatica over het Joodsche vraagstuk en de fascistische regeering wordt te Rome breedvoerig gecommentarieerd. Tot de ver onderstellingen over de plaats in de we reld, waar Joden zich zouden moeten ves tigen en die buiten Palestina zou moeten liggen, behoort die, waarbij gedacht werd aan Ethiopië, welker exploitatie buiten- laiïdschc medewerking niet zal uitsluiten. Men doet uitkomen, dat er verschil is tusschen de fascistische en de nationaal- secialistische opvatting en dat de Italiaan- s.-he traditie nimmer stelselmatig antl-se- mietisch is geweest: 6000 uit Duitschland «evluchte Joden hebben het recht gekre gen zich in Italië te vestigen en er een beroep uit. te oefenen. Overigens merkt men oo, dat de eerste italiaansche vrijwilliger, die in Abessynlë Is gevallen, een Jood was, evenals de eer ste Italiaansche legionnair, die in Spanje den dood heeft gevonden. De antl-semie- tische strooming vindt van officieele zijde dus geen steun; de extremistische bladen r,-;ten nochtans hun campagne voort. De nieuwe Gemeente-Archivaris. FRANKRIIK Het arbeidsstatuut. Gisteren heeft de Kamer het debat over het arbeidsstatuut voortgezet. Ten aanzien van de zoogenaamde „glij dende loonschaal" zelde de minister-presi dent, dat men gemakkelijk een tekst kan opstellen, volgens welken de loonen moeten worden aangepast aan het levenspeil, doch spr. zal zich verzetten tegen een tekst, vol gens welken den industrieën een absolute automatische schaal wordt opgelegd of waarbij den vakvereeniglngen controle in de bedrijven wordt gegeven. De minister president zeide ervan overtuigd te zijn, dat dit in strijd zou zijn met de beginselen van de meeste partijen in de Kamer en ook in strijd met het belang van de arbeiders klasse. Vervolgens verklaarde de minister-presi dent, dat stakingen slechts zouden mogen worden begonnen na een geheime stem ming. Niemand zal zich tegen de nieuwe wet mogen verzetten. Indien de wet wordt nageleefd, zal geen beroep behoeven te worden gedaan op de openbare macht in geval van staking. Chautemps deed tenslotte een beroep op het volk, de grootheid van het werk te be grijpen, opdat een sterke dam wordt opge worpen tegen de sociale tweedracht. Het rochtsohe hoofdkwartier deelt mede: Aan het front van Alfambra slaagden wij jein, de rivier Alfambra over te steken en ij te rukken over een diepte van verschil- tr.de kilometers, waarbij wij een groot aan- 1 vijandelijke stellingen bezetten. Daarentegen meldt Barcelona de herove- ficj van een reeks stellingen aan het front van Estremadura. Alles bij elkaar dus geen wijziging van Ixtjekenis. Mr. R. VAN ROYEN. De Leidsche gemeenteraad heeft in zijn hedenmiddag gehouden zitting mr. R. van Royen, commies-charter meester aan het Rijksarchief te Utrecht benoemd tot archivaris onzer gemeente, zulks in de plaats van dr. mr. J. W. Verburgt, die wegens gezondheidsrede nen dit ambt neerlegde. Mr. R. van Royen werd 3 April 1895 te Hoogezand geboren. Hij doorliep het Gym nasium te Assen en studeerde vervolgens te Groningen in de rechtsgeleerdheid. Het candidaatsexamen legde hij af, terwijl hij zich in militairen dienst bevond. Na In 1920 het doctoraal examen te hebben afgelegd, promoveerde hij, eveneens te Groningen, op stellingen, waarna hij als adjunct-com mies werkzaam werd gesteld ter gemeente secretarie aldaar. Twee jaar later verplaat ste hij zijn arbeidsterrein naar het Gro- nlngsche Gemeente-archief en bekwaamde zich voor het examen archivaris eerste klasse, dat hij met goed gevolg aflegde. In 1928 aanvaardde hij zijn tegenwoor dige functie als commies-ohartermeester aan het Rijksarchief te Utrecht. De heer van Royen publiceerde verschil lende artikelen in het „Nieuwsblad van het Noorden" en de „Nieuwe Rotterdamse he Courant". De ontijdige publicatie van de ioto's van Prinses Beatrix. Wij vernemen, dat uit het ingestelde pölltie-onderzoek met zekerheid is komen vast te staan, dat de ontijdige publicatie in een Engelsch dagblad van de door Prins Bernhard beschikbaar gestelde foto's van Prinses Beatrix niet te wijten is aan eenige indiscretie of slordigheid van de zijde van hen, aan wie de ontwikkeling en distributie van die foto's was toevertrouwd. 6330 (Ingez. Med.) VORDERING VAN KAPITEIN TEGEN KON. HOLE. LLOYD. Een bedrag van f. 39.000 toegewezen. De kapitein M. was ruim 30 jaar in dienst J>n de Lloyd en had, wat dienstjaren be talt, reeds recht op pensioen, doch den Pensioengerechtigden leeftijd had hij nog Biet bereikt. Korten tijd vóór hij dien be- jeikte kwam de débacle van de K.N.L. en in December 1936 zou hij pensioengerechtigd ojn. in den zomer van 1936 stuurden de Bewindvoerders aan alle employé's een ont- Wagbriefdoch met dezelfde post kreeg het ®eerendeel een brief, waarin werd meege deeld, dat zij in lossen dienst van de K.N1. ronden treden, mits zij afstand deden van "on rechten op pensioen en andere emolu menten. Kapitein M. bleef in dienst, doch ant woordde niet op den- tweeden brief. ten maand nadat de kapitein den pen sioengerechtigden leeftijd had bereikt «i Januari 1937 kreeg hij zijn definitief ontslag. k,t"J stelde toen een vordering in tot uit- oetallng van het gekapitaliseerde pensioen, een bedrag van ruim f. 39.000. De kapitein slal op standpunt, dat het ont- °P boze wijze gegeven, zóó kort voor en pensioengerechtigden leeftijd in strijd 15 met de goede trouw. Jta rechtbank wees de vordering geheel en overwoog dat dit ontslag inderdaad in strijd was met de goede trouw. VOETBAL L.F.C. II—U.V.S. II. vofc8 .ijon'en de U.V.S.-reserves met het ter a eTelftal uit: doel: J. Onderwater; ach- A v j *^une en A. J. Graafmans; midden: W «an p- Hansen en A. Lepelaar: voor: Monto* Welze". I. Beekman. A. v. d. Laan. C. en J' °nvlee. UmS wedstrijd vindt plaats op het U.V.S.- a'n den Kanaalweg. U.V.S. Ill—LUGDUNUM UI. tenrtp ^®rde elftal van U.V.S. komt in de vol- van S "ng uit: doel: S. Robbers; achter* ïrankpnn11 G Krayenbrink; midden: F. H. i -n. C. Vermeulen en A. Arbouw; Nyeboer, P. C. Onvlee, A. v. Egmond, W. en G. den Daas, Steun aan noodlijdende gemeenten. Naar wij vernemen is. het wetsontwerp tot wijziging van de wet tot steun aan noodlijdende gemeenten, waarvan de mi nister van financiën in de vergadering van de Eerste Kamer van 10 Februari IJ. ver klaarde, dat het „in de buurt zwevende was", heden bij den Raad van State in gekomen. INVOERCONTINGENT VAN BOTER IN BELGIË. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat de Belgische regeering voor invoer gedurende deze maand voor de tweede maal een extra contingenten van in totaal 100.000 kg. heeft vastgesteld Het aandeel van Nederland hierin bedraagt 27>/ide betreffende hoe veelheid moet uiterlijk op 28 dezer in België worden ingevoerd. AANRIJDING TE WASSENAAR. Hedenmorgen te halftwaalf is op den hoek RijksstraatwegWitte iaan onder Wassenaar de 55-jarige v. K., die met zijn rijwiel aan de hand den weg overstak en daarbij weifelde, aangereden door een auto. bestuurd door v. K.. uit Den Haag. v. K. brak een been en moest per zieken auto naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden worden overgebracht. DE SLUITING VAN 150 STATIONS. Zij blijven voor het goederenverkeer nog geopend. Onze spoorwegmedewerker meldt: Naar wij vernemen zullen ingaande 15 Mei a.s. wel 150 stations voor het reizi gersverkeer gesloten worden, maar zullen deze stations voor het goederenverkeer nog geopend blijven, zoodat er geen massaover plaatsing zal plaats hebben, maar alleen de stations- en haltechefs overgeplaatst zullen worden. ONZE NIEUWE GEZANT TE ROME Vertrek op 25 Februari. Naar wij vernemen zal de nieuwe Ne- dcrlandsche gezant te Rome. dr. J. B. Hu- brecht. op Vrijdag 25 Febr. naar zijn nieuwe standplaats vertrekken. RONSELAAR AANGEHOUDEN TE TE GRONINGEN. Reeds langen tijd had de politie te Gro ningen ernstig vermoeden, dat ook aldaar jonge mannen werden geronseld voor het leger van de Spaansche regeering. Het is de recherche gelukt de hand te leggen op een ronselaar, die aan enkele jongelui geld 'nad verstrekt voor foto's en een bewijs van Nederlanderschap, waarna zij door den Lhans aangehoudene wel verder zouden worden geholpen. De Jongemannen zijn veelal onder wev'-loozen gezocht. Gisteren is de ronselaar de 26-jarige werkloozt B de J. aan het Kattendiep te Groningen aangehouden. Hij was daar in gesprek met I Alida TartaudKlein overleden. In het diakonessenhuis „Bronovo" te Den Haag is op SA-jarigen leeftijd hedenmiddag overleden mevrouw Alida Tartaud-KJein. Mevr. Tartaud-Klein is één onzer meest bekende tooneelspeelsters geweest, vooral in de roemvolle jaren van het Rotter damsch tooneel. Zij is geboren te Amster dam in 1874 er. bezocht aaar de tooneel- school In 1890 trad zij voor het eerst op bü het gezelschap ic Gras en Haspels, dat ont staan was uit de Rotterdamsche afdeeling van „Het Nederlandsch tooneel". In 1910 kwam dit gezelschap onder directie van den heer P. D. van Eysden onder den naam van „Rotterdamsch Tooneellater trad ook de hce- F. H, Tartaud als directielid op. In 1920 associeerde dit gezelschap zich met het „Hofstad-tooneel" en ontstond het „Rotterdamsch Hofstadtooneel", dat onder écn raad van beheer stond, doch een Rot terdamsche en een Haagsclie afdeeling tel de. De heer Cor van der Lugt Melsert trad toen mede als directielid op. In 1923 trad de heer van Eysden uit de directie, waarna de samenvoeging der beide toneelgezel schappen nog voortduurde tot 1926. Al die jaren heeft mevr. Tartaud onder deze verschillende directies hard gewerkt, tegelijk met haar trouwe medespeelster, mevrouw van Eysden—Vink. Na het uiteen vallen der associatie was mevr. Tartaud nog eer.ige jaren verbonden aan het door haar echtgenoot, den heer F. H. Tartaud. opge richte „Nieuw Rotterdamsch Tooneel", dat wegens gebrek aan levensvatbaarheid m 1529 werd opgeneven Od haar 60sten verjaardag is mevr Tar taud van vele zijden gehuldigd. Zij speelde toen de titelrol in Hedda Gabler van Ibsen In 1932 heeft mevr Tartaud nog een tournee gemaakt met het gezelschap van Willem van der Veer in het stuk „De me dailles van de oude vrouw" Later is mevr Tartaud nog sporadisch opgetreden oa in „Hare Majesteit regeert", met het gezel schap van De Meester. In ..Schakels" van Heyermans met een gezelschap van Louis de Vries Eén der standaardrollen van de actrice was die van Louise in Multatuil's Vorsten school. Verder waren zeer bekend haar rol len in Monna Vanna. Maria Stuart Op Hoop van Zegen «niertje), Margaretha Gauthier en Sonna, het stuk van Jan Fa- briclus, waarin zij in 1916 haar zilveren tooneeljubileum vierde. Mevr. Tartaud is leerares in voordrachts kunst geweest aan de Rotterdamsche mu ziekschool en aan het Kon. Conservatorium te 's-Gravenhage. In Augustus 1936 Is zi.i voog het laatst opgetreden als (Jeclamatrice en wel in het Kurhaus te Schëyeninaen. UIT NED. OOST-INDIË DE „VAN DER WYCK"-RAMP. BATAVIA, 18 Febr. (Aneta/A.N.P,) Het vóór-onderzoek door het parket inzake de „Van der Wyck"-ramp, is thans zoover gevorderd, dat het verhoor, voor zoover het de état-major betreft, welke tijdens dien ramp dienst deed, over enkele weken kan worden afgesloten. Het onderzoek is thans meer gericht op hetgeen destijds in de machinekamer ge schiedde, ten einde na te gaan, of er, be halve de beide openstaande patrijspoorten, eventueel andere oorzaken van de ramp zijn aan te wijzen. Het ligt in de bedoeling, na afloop van den west-moesson zulks teneinde de weersomstandigheden, waaronder de ramp plaats greep, zooveel mogelijk te benade ren met, een K.P.M.-schip proeven te nemen met openstaande patrijspoorten bij een ligging zooals de „Van der Wyck" deze vertoonde. Dit zal geschieden teneinde vast te stellen of het mogelijk is dat zeewater door de poorten binnendringt, hetgeen door vele insiders ernstig wordt betwijfeld. Het schip, dat hiervoor zal worden aange wezen, zal waarschijnlijk de „Melchior Treub" zijn. (Zitting van heden). Voorstel tot het aangaan van transacties met de N.V. Bouwmaatschappij ..Castor", te Amsterdam, met de N.V. Noordhollandsche Hypotheekbank, te Amsterdam en met de Vereenigine voor Misvormden, te Leiden, inzake aam en verkoop en ingebruitogeving van gronden aan de Houtlaan en nabii de Leeuwerikstraat en tot het vaststellen van de desbetreffende begrootinesstaten (39) Conform besloten. Benoeming van een Gemeente-Archi varis. (37) De heer TOBÉ wijst er op, hoe, als no. 1 wordt gekozen, één periodieke verhooging moet worden gegeven, als no. 2 wordt ge kozen niet. Bovendien voelt hij weinig voor een periodieke verhooging. Kruimels zijn ook brood en dit geldt ook voor bezuinigen. De VOORZITTER wijst op den diensttijd elders van no. 1 en op het betrekkelijk lager salaris hier. Bovendien komt bij benoeming no. 1 op eenige hooge kosten, no. 2 niet. De heer TOBÉ vraagt gesplitste stem ming. Benoemd wordt de heer mr. R. v. Royen te Utrecht, met 22 stemmen tegen 5 op den heer mr. H. Hardenberg, te Maastricht. De vervroegde periodieke verhooging wordt toegestaan met 252 stemmen. Tegen de heeren Tobé en Lombert. VOORTZETTING REPLIEKEN BEGROOTING. De heer ELKERBOUT blijft zijn voorstel inzake het Gem. Ongevallenfonds verde digen en dringt op praeadvies aan, daar z.i. niet een juiste voorstelling van zaken is gegeven Zijn voorstel betreffende de wachtgelders kan men toch probeeren? Het is nog niet zeker, dat de minister zal weigeren De heer LOMBERT heeft bezwaar, dat inzake inspeotle en zuivering de Gem. Rei- nigings- en Ontsmettingsdienst optreedt ais concurrent van het part. bedrijf zonder dat de volksgezondheid dit eischt en maakt bezwaar tegen een schrijven, door het col lege in deze materie tot de Bouwvereeni- gingen gericht.Z.I. moeten deze ver- eemgingen geheel vrij blijven van iedere pressie De VOORZITTER beschouwt de methode van den heer Lombert zeer onjuist voor een goede behandeling der begrooting om eerst In 2e instantie hiermede te komen. (Ge roep: zeer Juisti. De heer DE REEDE ontkent nogmaals, dat'de circulaire van het bljz. onderwijs is bezorgd door kinderen, maar een looper kan zich daaraan bezondigd hebben, dat erkent hij en hij neemt zijn in verontwaar diging geuite beschuldiging terug. De heer GROENEVELD herhaalt de cir culaire van een kind te hebben ontvangen, dat nog meer circulaires had. Daaruit meende hij zijn conclusie te mogen trek ken, vooral waar bij hoorde, dat elders het ook zoo is gegaan. Mogelijk blijft echter, dat het schoolbe stuur vrijuit gaat. Doch den heer.De Reede gaf een en ander niet het recht heen een leugenaar te noemen. (De zitting duurt voort). DJOCJA, termiddag WINDHOOS. 18 Febr. (Aneta/A.N.P.) Gis- heeft een windhoos ernstige schade aangericht aan de suikerfabriek Tjokrotoeloeng nabij Klaten. Het zinken dak van een loods werd vernield. 40.000 zakken suiker, welke daardoor aan regen blootgesteld dreigden te worden, konden in den loop van den nacht in veiligheid worden gebracht. De muren van het sui kerhuis zijn gescheurd. Bovendien werden nog een locomotievenloods en een molen huis beschadigd. In de omliggende dessa's zijn 40 hulzen vernield, waarbij één inlander zwaar werd gewond en vier lichte verwondingen be kwamen. Het proces tegen Ds. Niemoeller hervat. Vanochtend is het proces tegen ds. Niemoeller voor de speciale rechtbank te Berlijn-Moabit hervat. De drie ver dedigers van den beschuldigde waren weer ter zitting verschenen, evenals de toegevoegde verdediger die fle behande ling zal volgen voor het geval Niemoel ler zijn verdedigers opnieuw zou weg zenden. Erkent Duitschland Mandsjoekwo? Men meent te weten, dat Hitler in de twee jongens, die hij van tevoren van geld rede, die hij Zondag in den Rijksdag zal had voorzien en die nu reisgeld van de J. houden, medcdeeling zal doen van de er- zouden ontvangen Behalve den ronselaar kenning van Mandsjoekwo door Dultsch- AMSTERDAM 18 Februari. Kalme handel - Vaste stemming - Algemeen hoogere koersen - Amerika boven pariteit - Beleggingsmarkt verdeeld. Hoewel de handel op de Amsterdamsche ef fectenbeurs vandaag een kalm karakter droeg, was de affaire toch iets omvangrijker dan de laatste dagen het geval was geweest en op enkele afdeelingen ging het nu en dan zelfs vrij levendig toe. Daarbij bestond een vaste stemming, die hoofdzakelijk voortsproot uit het herstel in Wallstreet, terwijl klaarblijkelijk ook de vrees voor politieke verwikkelingen in verband met de Duitsch-Oostenrijksche kwestie aan het verminderen is. Op de Rubberafdee- ling werd een tamelijk drukke handel gedreven in Amsterdam Rubber, waarvoor goede vraag bestond, zoodat een koerswinst van verschei dene punten kon worden geboekt. Diverse min der courante soorten werden aanzienlijk hoo- ger genoteerd. Van de Industrieelen waren de Philips a^n- deelen goed gedisponeerd, zoodat die zich weer ruimschoots boven 300 pCt. konden verheffen. Unilevers wisten zich enkele punten te verbe teren. Aku's waren prijshoudend. Van de Pe- troleumwaarden trokken vooral Koninklijken belangstelling. Bij de opening werd een goede 5-tal procenten boven het vorig slot verhan deld en onder beurstijd trok de koers nog een kleinigheid aan. In de Amerikaansche petro- leumafdeeling ging niet veel om. De Suiker markt was kalm. H.V.A.'s konden een flinke koersavance boeken. Diverse specifieke suiker- aandeelen werden wat hooger afgedaan. De Scheepvaartpapieren waren prijshoudend. De omzetten waren echter niet groot. Het meest ging nog om in de aandeelen Kon. Ned. Stoomboot Mij. De lappen ontmoetten matige vraag. Tabakken bewogen zich op den achtergrond. De Sumatra-soorten werden iets hooger afgedaan. Van de Amerikaansche fond sen waren het vooral U.S. Steels en Bethlehem Steels, die een flinke beweging veroorzaakten en daarbij boven de pariteit van New York werden afgedaan. Anaconda's werden in een grooten open hoek verhandeld en waren even eens vast van toon. Voor het overige was de affaire in Amerikaansche shares van kalmen aard. Nederlandsche beleggingspapieren hadden een eenigzins onregelmatig verloop. De nieuwe 331/2 obligatlën Nederland kwamen iets lager te liggen. De 3 obligatiën voortgeko men uit de conversie der spoorwegobligatiën stegen boven pari, hoewel zij later op den mid dag weer een kleinigheid achteruit liepen. De Oude Schuld was goed prijshoudend, maar wei nig veranderd. Fransche fondsen trokken slechts geringe belangstelling. WISSELKOERSEN. Londen 8.96 7/8 (8.97): Berlijn 72.27»/* (72.26); Parijs 5.88 (5.87); Brussel 30.34'/* (30.35); Zwitserland 41.51 (41.51*/*); Kopen hagen 40.05 (40.05); Stockholm 46.22'/* (46.22'/*); Oslo 45.07'/; (45.07'/-); New-York 1.78 1/8) 1.78'/Praag 6.28 (6.28) Oost. Bankpapier 32.80 (33.Lire Banlcpapier 7.25 (7.10). Prolongatie Part. disc. 1/8; Daggeld V« Regis termark en 35 Crediet Sperrmar- ken 10 1/8; Effectensperrmarken 75/i; Reis marken 49'/;; Bankpapier 32*/i. Tusschen haakjes zyn de koersen van gisteren. DE INTERNATIONALE AUTOMOBIEL TENTOONSTELLING TE BERLIJN GEOPEND. De internationale automobieltentoonstel ling te Berlijn is vanochtend geopend in tegenwoordigheid van Hitier en tal van vooraanstaande personen uit regeerings-, leger- en partij kringen. Vrijwel alle leden van het diplomatieke corps waren aanwe zig. Ook de Oostenrijksche minister Seyss Inquart die van middag naar Weenen zal terugkeeren, heeft de openingsplechtigheid bijgewoond. DE JAPANNERS IN SINSIANG. LEIDEN, 18 Februari. Ter veemarkt aan gevoerd: runderen 465, kalveren 332, scha pen 1018; varkens 688: stieren 10 f. 160250, schoon gewicht per KG. 6066 cent, han del kalm; kalf- en melkkoeien 138 f.170— 325, handel mat.; varekoeien e.a. 171 f.120 200. handel mat.: vette koeien 146 f. 180 300, schoon gewicht per KG. 5475 cent, handel t. vl.; vette kalveren 18 f.60120. schoon gewicht per KG. 0.701.10, handel stroef duur; nuchtere kalveren 314 f. 47, handel mat.; vette schapen 150 f. 2433, handel mat.; vette lammeren 600 f.1724, handel mat.; weidesehapen 268 f. 1420, handel mat.; mestvarkens 350 f. 2345, handel mat.: biggen 299 f.1619, handel mat.; paarden 5; bokken en geiten 17 f.2 10, handel mat.; zeugen 39 f. 65100 han- hel mat. Kaasmarkt van 18 Februari. Goudsche kaas le soort f.2627; 2e soort f.24—25; Leidsche kaas le soort f2022.50; handel matig. BODEGRAVEN. 17 Febr. Aanvoer 10841 eieren, prijs wit 33.40. bruin 3.403.70, eendeieren 33 20 oer 100 stuks. HOOFDDORP, 17 Febr. Rogge 7.20—7.60, Chevalier Gerst 7.25—7.75, Win tergerst 7 40 7.75. Haver 66.30. Duiveboonen 910. Paardeboonen 89 Groene Erwten 8.50 9.75. Vale Erwten 1012. Gele Mosterd 1516. Kanariezaad 910. Karwijzaad 22— 2 275. Blauwmaanzaad 4042 per 100 K G. LEEUWARDEN. 18 Febr. Zuivel Gouda- kaas 2729. Edammerkaas 2749 Aanvoer 1066 K G Veilingboter 1.1 oer K G. Aan voer 1/6 vat. Commissie 0.82 Kipeieren. Het Japansche detachement Morita is Aangevoerd 18 000 K G. Handels orijs 0.62"» gisteren Sinsiang. het centrum van de Chi. neesche verdedigingslinie ten Noorden van de Gele Rivier, binnengedrongen. De voor hoede van dit detachement rukt thans op naar Hwokai, halfweg tusschen Sinsiang en Sioewoe, terwijl het Japansche deta chement Sakanisjt de spoorlijn Peiping- Hankau ten Zuiden van Sinsiang, heeft afgesneden. STAD DOOR WERVELWIND GETEISTERD. Het in het petroieumgebied van Loui siana (V St.) gelegen plaatsje Rodessa is door een hevigen wervelwind geteisterd Er zouden minstens 10 dooden en een vijftig tal zwaargewonden zijn. Volgens verhalen van vluchtelingen is een groot deel van het dorp geheel verwoest. De gewonden zijn in verschillende naburige steden in ziekenhuizen opgenomen. EDUARD ANSEELE OVERLEDEN. Eduard Anseele, oud-minister en -afge vaardigde, die tot de oprichters van de Belgische socialistische partij heeft be hoord, is te Gent overleden. Anseele is minister voor de Spoorwegen en van Openbare Werken geweest. LAWINE HEEFT 21 PERSONEN BEDOLVEN Gemeld wordt dat op Moermansk op zijn ook de h?H- '-tigens near net ho-fd land. Goerlng. die gisteren den Japanschen1 iNoord-Rusland) 21 personen door een bureau van polit1" (^--'-gebracht De ambassadeur ontvangen heeft, zou met hem lawine zijn bedolven. De sneeu .r,asci was iooze had meer dan honderd gulder. bij de laatste punten der erkenning geregeld van den Koekiswomkoer-berg omlaag geko- zich. Proces-verbaal is opgemaakt. j hebben. J men op een mijnwerkersdorp. 0.70 oer K G Eendeieren aangevoerd 250 KG Prijs 3'/c3 3/4 ct Der stuk Handels- prijs 0 450.50 per KG Vereen ran zui- velmaatschappijen. Edammerkaas 20 plus kaas 20 dIus 1313.50. idem 40 dJus 2021, 1313 50 idem 40 plus 2021Goudsche Volvette kaas 40 plus 2526 Broodkaas 40 plus 2021. Leidsche kaas 20 dIus 1313 50 per 100 KG. Stemming kalm NAALDWIJK, 17 Februari. Coöp. Centr. Westl. Sniibloemenveiling. Azalea 45 c. tot f. 1.35: Cineraria 3146 c.: Kalanchoë 1621 c.: Calla 1539 cent: Primula 710 c.; Hortensia 0.60—1.10; Aloë 2836 c.: Cyclamen 2428 c.: Bromelia 18 c. alles per pot: Copland 1720 c.: Barti- gon 2533 c.: Electra 23—25 c.: Titiaan 20 30 c.; Coul. Cordinal 30 c.: Rose Luisante 1517 c.; Mr. v. d. Hoeff 29 c.; Plumosa 26 31 c.: Sprengerie 2231 c.: Freesia 1012 c„ alles per bos. NIEUWVEEN, 17 Februari. Kipeieren: aanvoer 1575 stuks, prijs per 100 stuks f. 2.353.30; Eendeleren: aanvoer 42 stuks, prijs per 100 stuks f. 2.252.85; ganseieren', aanvoer 7 stuks, prijs per stuk 6 cent. VOORHOUT. 17 Februari. Aanvoer: slachtkonijnen f. 0.80—1.40: jongere konij nen 45 cent; kippen 60 cent Alles per stuk. WOUBRUGGE. 17 Februari. Eierenvei- ling. Aanvoer 1C00 eieren. Prijs kipeieren f. 3.303.60; eendeieren f.33 10 per 100 stuks. ZOETERMEER, 17 Februari. Eierveiling. Aanvoer 9000 st.: Prijs kippeneieren f..3.50 —4.25, heneieren f. 3:25—3.45, eendeneieren f. 2.953.30 per 100 stuks. 11

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3