STADSNIEUWS VRIJDAG 18 FEBRUARI 1938 No. 23896 De heer Van Alphen gearresteerd wegens spionnage HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt Premieplaat blijde gebeurtenis 78sfe Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Intern, inbrekersbende te Eindhoven Duitsche politie weigert iedere inlichting Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3Dct$rp£T regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per Tegel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. J.3S per week .V7T.7T*. f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f- portokosten^ (voor binnenland f. 0.80 per 3 mndj Crematie van Professor E. C. van Leersum. Prof. Barge en dr. van Andel voeren Bet woord. In allen eenvoud is heden op Westerveld gecremeerd het stoffelijk over:c'.iot van vijlen prof. E. C. van Leersum, cud-hoog- ieeraar hier ter stede in de geschiedenis der geneeskunde en directeur van het Ne- derlandsch Instituut voor Volksvoeding. Onder de aanwezigen merkten wij op pref. dr. J. A. J. Barge, rector-magnificus der LeidBche Universiteit, het bestuur der Vereen, v. Vrouwelijke Studenten, prof. W. Schueffner, oud-directeur der afd. tropische hygiene van het Koloniaal Instituut te Amsterdam en mede namens het Instituut toot Volksvoeding prof. B. C. P. Jansen, prof. E. Gorter en prof. P. C. Flu namens de faculteit voor geneeskunde alhier, dr. D. Sciioute en dr. M. A. van Andei, namens het Genootschap voor de geschiedenis der geneeskunde, jhr. mr, van Asch van Wijck en mr. P. A. Rutgers v, d. Loeff namens het college mn regenten over de gevangenis sen te Amsterdam en dr. J. A. Bierens de Haan. voorzitter der Nederlandsche Alpen- vereeniging. Prof. Barge, sprekende namens den se naat der Leidsche Universiteit, zeide dank baar te zijn, dat het hem gegund was met een enkel woord zijn oud-collega te mogen herdenken. Prof. van Leersum werd naar Leiden geroepen om te doceeren in de ge- ichiedenis der geneeskunde. Hij heeft zich met groote energie en opgewektheid van rijn taak gekweten. Hij was te zelfstandig ran aard en had een te groot gevoel van Krantwoordelijkheid om, toen het hem niet meer mogelijk bleek zijn taak te volbren- gen, zooals hij meende, dat dit behoorde, gin werk in Leiden voort te zetten. Zoo ::.g hij na veertien jaren van Leiden om zh een nieuwe levenstaak te vormen, ür M. A. van Andel sprak als oud-be- ihurslid van het Genootschap voor de ge- tóiedenis der geneeskunde, waarvan de oierledene jarenlang voorzitter is geweest. Dr. van Aindel huldigde den overledene als een kampioen voor de geschiedenis der raderlandsche geneeskunde, die hij wegens annexatiepogingen van naburen fel ver dedigde. Hij roemde voorts de degelijkheid, den critischen geest en d'e volkomen be trouwbaarheid van den overledene. Nadat de baar was neergelaten dankte een zoon van den overledene voor de bewij zen van belangstelling. NEDERL. VER. VAN HUISVROUWEN. VEREEN. TOT BEVORDERING DER BE LANGEN VAN SLECHTHOORENDEN De maandelijkschc bijeenkomst. Gisteravond hield de afd. Leiden van bo vengenoemde vereeniging haar maande- Ujksche bijeenkomst, ditmaal niet in de Nutszaal, maar in de kleine Stadszaal. De presidente, mevrouw T. KranenburgSie mens opende de vergadering en heette al len hartelijk welkom, inzonderheid prof. L. G. M. Baas Becking, die zoo vriendelijk 'as dezen avond voor de a£d. te willen spreken over zijn reis naar Australië, en 'el in hoofdzaak over flora en fauna, die hij daar had aangetroffen. Vóór prof. Baas Becking zijn causerie aanving, werd eeni- gen tijd aan liplezen besteed onder leiding van mej. M. Driessen. Prof. Baas Becking bracht de aanwezi gen weldra naar het nieuwe werelddeel en aan de hand van zeer mooie lantaarn plaatjes vertelde spr. over plantengroei en eieren uit die streken, waarvan voor de roeesten weinig hekend is. Zoowel vóór als ®a de pauze wist spr. de talrijke aanwezi gen te boeien, wat bleek uit het warm ap plaus. Mevr. Kranenburg dankte den spre ker heel hartelijk en hoopte later nog eens 'at meer van zijn reizen te mogen hooren. Ge pauze verliep als altijd, zeer gezellig: ta afloop van het reisverhaal bleef men n°g wat bijeen en werden eenige interne zaken besproken, zooals de verloting, die öe aideeling in het najaar hoopt te hou- otn de indeeling der bijeenkomsten, de mestand van de groepstelefoon. die'al tien jaar uitstekende diensten .bewijst, liet op zichten van een lipleesclubje, enz. Voor het 'aatste gaf zich staande de vergadering zeeds een zevental leden op. Na dit prettig juizf-nzijn sloot de presidente de bijcen- EEN OTTER GEVANGEN. pp het. buiten „Groot Offem" te Noord- is door personeel van den eigenaar, gzaaf van Limburg Stirum, een otter ge zogen, welke niet minder dan 1.20 Meter nog was. dier volgens deskundigen een fjront exemplaar! had een mooie don- kleur en is door de directie van Rijksmuseum van Natuurlijke Historie '*r aangekocht. Lezing voor de afdeelingen Leiden en Alphen. Gistermiddag werd voor bovengenoemde vereeniging in combinatie met de afdeeling Alphen a. d. Rijn een lezing gehouden door mej. Mien Labberton over „Vrouwenleven in onzen tijd". In verband met de Gemeentebegrooting kon het eigen vereenigingslokaal niet wor den gebruikt; de dames waren dientenge volge nu verzameld in het Federatiehuis aan het Gerecht. De vice-presidente, mevr. T. J. Vriend v. Hoorn heette de talrijke aanwezigen har telijk welkom en speciaal de spreekster van den middag. Uw naam. zoo zei mevr. Vriend, is bij allen overbekend door uw gevoelige schetsen en kinderverhalen. Spr. hoopte, dat het een goede middag voor allen zou worden. Daarna gaf zij het woord aan mej. Lab berton. Mej. Labberton wilde gaarne het onder werp van haar lezing zoo persoonlijk moge lijk bezien. Is het leven van ons, vrouwen, tegenwoordig zoo anders dan in vroegere eeuwen? Inderdaad moet deze vraag be vestigend worden beantwoord. Spr. haalde hierbij aan de figuren uit het boek van mevr v. AmmersKiiller „De Opstandigen". Wat hadden die vrouwen toen een geheel ander leven dan die van tegenwoordig. Des tijds speelde het vrouwenleven zich geheel af achter de schermen; het bleef meer op den achtergrond. Na de emancipatie heeft de vrouw haar stem meer doen hooren. Door vooruitgang van het fabriekswerk en de tecniek is er in het huishouden voor de vrouw veel meer tijd vrij gekomen. Nu komt onze tijd evenwel met het moeilijke vraagstuk: mogen de vrouwen, die geen vol doende emplooi meer in het huishouden vinden, zich nieuwe bezigheden gaan zoe ken buiten het huis? Met het oog op de heersehende werkloosheid is dit een zeer moeilijke vraag, doch spr. wil hierop niet verder ingaan, daar het geenszins hare be doeling is hier een politlek-economische lezing te houden. De vraag is evenwel: wat doen wij met onzen vrijen tijd? De Duitsche ex-keizer heeft eens gezegd dat de vrouw zich slechts had bezig te houden met de 4 „k's" en wel: kinderen, keuken, kerk en kelder. Door de groote mate van vrijheid, die in het vrouwenleven is gekomen, is de „los bandigheid" ontstaan, waardoor aan het gezins- en kinderleven groote schade is berokkend. De vele ontwrichte gezinnen, die er waren en nog zijn, zijn gedeeltelijk te wijten aan te veel vrijheid in het vrouwen leven. Wat is nu de opdracht der vrijheid in het vrouwenleven? De vrouw moet optreden als vormster van de sfeer in het gezin. Zij moet kunnen vooruitdragen een bindende kracht tusschen haar en het leven. Een groot psycholoog heeft eens gezegd dat er vrouwen zijn, die onzen tijd verwer pen met een ..neen" op de lippen, terwijl er andere zijn, die hem aanvaarden met een „ja" in het hart. Of men regeeringskracht is of een eenvoudige huisvrouw, ieder heeft de levensopdracht van de bindende kracht in zich. Spr. haalde hierbij het voorbeeld aan van een eenvoudige fabrieksarbeidster, die niets anders dan poppenbeenen te ma ken had. Op een vraag of dit werk niet ont zettend eentonig was, antwoordde deze, dat zij in haar gedachten het kind reeds zag met de pop in haar armen; zij maakte dus een stukje kinderleven. Alle vrouwen wilde spr. bezien als bouw- sters van de toekomst. De Adler-psychologie onderscheidt de meisjes in de puberteitsjaren in 2 groote groepen n.l. het primitieve type en het in- tellectueele type. Het primitieve type wordt weer onderscheiden in de geduldige en de Eindhovenaar riep hulp van Hollandsche en buitenlandsche inbrekers in om zijn slag te slaan. In den laatsten tijd werden in Eind hoven talrijke inbraken gepleegd, zon der dat het aanvankelijk gelukte de daders te ontdékken. Zoo werd in 1936 ingebroken bij het armbestuur en ge poogd de brandkast, inhoudende een groot bedrag aan steungelden, te ope nen. Hierna werd in het vereenigings- gebouw der Chr. arbeiders „Reoboth" ingebroken en een bedrag van ruim f. 500.buitgemaakt. Bij Vroom en Dreesmann werd een vitrine met hor loges, klokken, enz., leeggehaald. In Geldrop werden bij de firma Pessers een partij stoffen ontvreemd. Hierop zijn nog talrijke andere inbraken en insluipingen gevolgd. Naar wij vernemen is thans aange houden een Eindhovenaar, zekere J. V., die met de onderwereld te Amsterdam en Antwerpen in nauwe verbinding stond. Deze liet voor dit doel o.m. ver schillende Amsterdamsche inbrekers naar Eindhoven komen, waarvan een 5-tal zich thans voor andere misdrijven in diverse strafgevangenissen bevindt. Een en ander geschiedde in samenwer king met een bekenden inbreker in Helmond, zekeren M. V., die o.m. be trokken is bij de inbraak in „Reo both". Bij diens aanhouding werden tal van inbrekerswerktuigen op hem be vonden. De inbraak bij Vroom en Dreesmann werd door den Eindhovenaar zelf ge pleegd, geholpen door zekeren B., uit Haarlem. Voor de inbraak in het post kantoor en armbestuur had hij de hulp van den Fransc*jnan G. F. en den Belg E. ingeroepen. Laatstgenoemde, die thans in Antwerpen in arrest is, blijkt een bekend misdadiger met een lang strafregister te zijn. De opsporing, welke geleid werd door inspecteur Dys, hoofdagent-rechercheur van der Wiel en rechercheur Pinxt van de Eindhovensche politie en tot arresta tie der daders heeft gevoerd, zal stel lig een einde maken aan de verontrus tende reeks inbraken te Eindhoven. ongeduldige, terwijl het intellectueele type wordt onderverdeeld in het type dat haar beroep als het hoogste beschouwt en in het type dat „als het niet anders kan" dan maar een betrekking accepteert. Prof. Gunning heeft eens op een lezing de vraag gesteld: „wat wilt ge zijn, een spons of een licht". Deze vraag wilde spr. ook stellen aan hare toehoorsters. Spr. eindigde haar boeiende causerie met een gezegde van Walter Rathenau. Kort voor zijn gewelddadigen dood stelde Rathenau de vraag: „wie verlost". Zijn antwoord hier op was: een ieder die booeen wil tot zich neemt, een ieder die goeden wil geeft, een ieder die dwaling ontvangt, een ieder die waarheid terugschenkt, een ieder die haat doodt, een ieder die liefde geeft. Na de pauze droeg spr. eenig eigen werk voor, ook weer op een dusdanige wijze, dat de aanwezige dames nog wel vele uren naar haar hadden willen luisteren. Het v/as inderdaad voor de leden van de Nederl. Huisvrouwenvereeniging „een goede middag". LEIDSCHE UNIVERSITEITSRAAD. Benoeming van leden. De universiteitsraad van het Leidsch Universiteitfonds heeft in zijn vergadering van 8 Februari j.l. benoemd tot leden de heeren mr. W. C. Beucker Andreae te 's Gravenhage; dr. J. W. W. Coebergh te Nijmegen; dr. G. Fabius te Arnhem: dr. E. J. Haslinghuis te 's Gravenhage; jhr. mr. T. A. M. A. van Humalda van Eysinga te 's Gravenhage dr. A. A. G. Land. te Haar lem; mr. Ph. B. Libourel te Delft: mr. K. P. van der Mandele te Rotterdam; mr. R. Mees te Rotterdam; jhr. mr P. A. G. de Milly van Heïden Reinenstein te Warns- veld; mr. J A. N. Patijn te 's Gravenhage; mr. A. Staring te Vorden. Tot leden van het college van gecommit teerden werden benoemd of herbenoemd; mi*. P. A. V. baron van Harinxma thoe Slooten te Leeuwrarden. die tevens herbe noemd werd tot voorzittter van den Uni versiteitsraad; mr. Ph. B. Libourel te Delft, die tevens herbenoemd werd als penning meester van den Universiteitsraad; mr. K. P. van der Mandele te Rotterdam, jhr. mr. A M. Snouck Hurgronje te 's Gravenhage. „■""P'Mierdas a.s. herdenkt de heer L. A j» Schagen anbelder-schaallaiecht bii de 'alhwand;che Spoorwegen aan het station j. agden dag waarop hil vóór 25 iaar bij "M. Spoorwegen in dienst trad. KOBLENZ. 18 Fetor. Oivii speciale verslaggever telefoneer de ons hedenmiddag uit Koblenz: Het mysterie, dat rond den gearres teerden e?:-marine-off icier-vlieger uit Utrecht, den heer A. van Alphen hangt, is in zooverre opgeheven, dat ik uit de allerbeste bron mede kan dcelen, dat de heer v. Alphen beschuldigd wordt van spionnage bij de verdedigingswer ken rond Koblenz. Overal waar lk informeerde bewaarde men. wanneer ik maar den naam van Alphen noemde, het strengste stil zwijgen, Het eenige dat men vertelde was. dat de gearresteerde wel niet spoe dig vrij zal komen. Od het Polizei-presiddum verwees men mii naa: den rechter van instruc tie. Deze doelde mede, dat de zaak van dien aard was, dat geen enkele inlich ting verstrekt kon worden. Voorts gaf Irii mij den raad mti tot het desbetref fende Nederlandsche consulaat te wenden, waar men wellicht meer zou weten Ik heb mij dan ook met onzen con sul te Keulen in verbinding gesteld, maar daar wiet men alleen dat de heer van Alphen was gearresteerd en dat van het Nederlandsche departement van 'cuitenlandsche zaken een opdracht was ingekomen om een nauwkeurig onder zoek in te stellen. Van de autoriteiten te Koblenz ver nam de consul tot nu toe niets en een briefkaart aan den heer van Alphen werd evenmin beantwoord Uit werkelijk goede bron kan ik thans medcdeelen, dat de heer van Alphen van hoogverraad en spionnage ver docht wordt. Zün arrestatie is geschied -mdat het hier een zaak der landsver dediging betreft. Naar het mi.i toeschijnt koestert men in Duitsche kringen de veronderstelling, dat de hcor van Alphen met een speciale opdracht uit Nede-land geko men is. MGR. F. W. PIGOTT BEZOEKT LEIDEN. Voorzittend bisschop der Vrije Katb. Kerk. Heden arriveerde per Batavier-lijn te Rotterdam mgr. F. W. Pigott, voorzittend olsschop der Vrije Katholieke Kerk, die een liendaagsch bezoek brengt aan de Neder- iandsch diocese dier kerk. In zijn functie van voorzittend bisschop presideert hij de bisschoppelijke synode, welke bestaat uit de 18 bisschoppen der kerk en is hij het administratieve hoofd dier kerk. Daarne vens is hij tevens regionair bisschop der kerk in Groot-Brittannlë met zetel te Londen. Oorspronkelijk een geestelijke der Anglicaanschf kerk, ging hij over naar de Vrije Katholieke Kerk en werd in 1924 te Sydney tot bisschop geconsacreerd. Bis schop Pigott schreef verschillende werken over de Vrij-Katholieke leer. Hij zal a.s. Zondag een pontificale hoog mis opdragen in de Vrij-Kathlieke St. Al- baans-kerk te 's-Gravenhage en op Zon dag 27 Febr. in de St. Gabriël-kerk te Am sterdam. Verder bezoekt hij op weekavon- den de kerken te Rotterdam. Naarden en Utrecht en de gemeenten te Leiden en Amersfoort. Hij zal ook eenige dagen uoor- brengen in het St. Michaels centrum te Huizen en daar verschillende diensten op dragen. De bisschop wordt bij zijn bezoe ken vergezeld door den bisschop der Ne derlandsche diocese, mgr. A. G. Vreede. Hier ter stede zal mgr. Pigott a.s. Maan dagavond om 8 uur een dienst opdragen in de St. Bonifaciuskapel, Vreewijkstr. 19. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het voorbereidend kerke lijk examen: de heer S. Postma (Bolsward). Voor artsexamen 1ste gedeelte: mej. C. L. H. Groote Haar (Den Haag); mej. J. A. van der Horst i Wassenaar i en de heeren L. D. J. Reeser (Wassenaar) en Ph. L. Sadee (Den Haagi. Bevorderd tot arts: mej. N. Meyers (Lei den); mej. M. E. F. Vaissier (Den Haagi en de heeren H. M. Hueting (Katwijk); C. G. A. van Beek (Bodegraven). DE WERKLOOSHEID, Bij den gemeentelijken dienst voor Sociale Zaken stonden gisteren als werkzoekenden in geschreven Bouwvakarbeiders: Baggerlieden 3. behangers 28, betonvlechters 26, betonwerkers 66, fundee- ringwerkers 1. glazenmakers 3, glazenwasschers 11. granietwerkers 16. grondwerkers 84. heiers 10. metselaars 106. opperlieden 100. schilders 254. sloopers 6. steenhouwers 2. straatmakers 8. hulp- straatmakers 15. stucadoors. witters 48. timmer lieden 246. uitvoerders 8. voegers 24. ongesch. bouwvakarb. 9. totaal 1074. Fabrieksarbeiders: bleekers 21, lompensorteer ders 14. vellenblooters 5. steenfabr.-arb. 123, zeep- fabrieksarb. 5, ongesch. fabr.-arb. 50. totaal 218. Kantoorpersoneel: kantoorpers. 93, reizigers, colp. 39, winkelbedienden 35. etaleurs 4. incas seerders 18. musici 4, onderwijzers 6. overheids personeel 12. verplegers 3, totaal 214. Hotel-Café-personeel: huispersoneel 9, kellners 42. koks 6, totaal 57. Houtbewerkers: beddenmakers 3. houtbewer kers 75. kistenmakers 6, kuipers 6. lijstenmakers 4. mandenmakers 2, meubelstoffeerders 15, meu1- belmakers 39, polltoerders 3. ongesch. fabr.-arb. 32, totaal 185. Kleermakers: kleermakers 86. kappers 6, schoenmakers 12. totaal 104. Land- en Tuinarb.: bloemisten 50. landarbei ders 41, tuinlieden 33, warmoeziers 12. ongesch. landarb. 9, totaal 145. Metaalbewerkers: bankwerkers 91. blikbewer- kers 38. burgersmeden 37, electriciens 58, gas fitters 16. gasmetermakers 1, gereedschapmakers 1, instrumentmakers 3, isoleerders 7. ketting smeden 19, klinkers 8. koperslagers 5. lab.-be- dlenden 3, lasschers 10. loodgieters 46. machi nisten 13. metaalboorders 5. metaaldraaiers 2. metaalslijpers 5. monteurs 15. opticiens 1, piano stemmers 4. polijsters 1, ponsers 5. rijwielher stellers 18, rijtuigschilders 3. scheepstimmerl. 5, stokers 31. tegenhouders 15, hulp-verw.monteurs 19, voorslaanders 6, voorwarmers 4, vulcaniseurs 1, vuurwerkers 8, wagenmakers 6, ijzerwerkers 45. zandspulters 1. zandvormers 2, zilversmeden 2. ongesch. arb .48. totaal 608. Sigarenmakerssigarenmakers 24, sig. sorteer ders 1, slg. strippers 2, totaal 27, BINNENLAND. Het conflict in „Eenheid door Democratie" de heer H. D. Louwes voorzitter in plaats van ds. Faber. (Binnenland, 4e Blad). Veertigjarig bestaan van Pro Juventute; dr. A. Fentcner van Vlissingen bood een feestgave aan. (Binnenland, 4e BI.) Telegraafwerker op spoorlijn bij Gouda op wonderlijke wijze aan den dood ont komen. (Gemengd, 3e Blad). BUITENLAND. Agressieve toon inzake Oostenrijk in Enge land en Frankrijk. (Buitenl., Ie Blad) Demonstratie tegen de Japansche partij- groepeering. (Buitenland, le Blad). Seyss-Inquart's bezoek te Berlijn (le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. De aanvoer van vrij warme lucht via IJsland en Scandinavië zal de dagtemperatuur in ons land nog doen stijgen, terwijl het kwik des nachts maar weinig onder het vriespunt zal dalen. Behalve aan ons Bureau en bij de reeds meerdere malen ge noemde zaken in de omlig gende gemeenten, kan onze premieplaat thans ook worden besteld bij al onze agenten en courantenbezorgers. Prijs 10 cent. Ingelijst 95 cent. DE DIRECTIE. Technici, opzichters: bedrijfsleiders 6, inge nieurs 3, technikers 5, teekenaars 13, werk meesters 21. totaal 48. Textiel-arbeiders: hekelaars 7. katoendruk kers 22. kluwers e.a. 8, luikers 15. plaatsnijders 21. schrobbelaars 3. spinners 73. spoelers 3. staal draaddraaiers 10. sterkers 3. strijkers 13. wevers 125, wolbewerkers 48. ongesch. textielarbeiders 72. totaal 423. Transportarbeidersemballeurs 5. chauffeurs 143. exp-knechten 24. koetsiers 13. loopknechten 47. magazijnknechten 62. schippers 82. spoor- en trampers. 21. wakers 7. transportarbeiders 71, losse arbeiders 492, totaal 967. Typografen: boekbinders 31, boekdrukkers 15. fotografen 5. hulp-vakarbeiders 4. letterzetters 30. steendrukkers 2, totaal 87. Voedingsmiddelenarb.bakkers 89, ovenisten 5. slagers 69 .suikerwerkers 24. wijnkooperskn. 17. zoutzieders 2. zuiverbereiders 4, ongeschoolde fabr.-arb. 43, totaal 253. Vrouwen: apothekersass. 2. naaisters 10. sor- teersters 1, maasters 1. winkeljuffrouwen 24. buffetjuffrouwen 1, linnenjuffr. 2. kantoorbed. '5. verpleegsters 9. bedrijfsleidsters 11. teekena- ressen 1, onderwijzeressen 2. ass. en huishoud sters 14. dagmeisjes 47, dienstboden 14. kinder juffrouwen 5, werksters 86, fabr.-arbeidsters 40, A.V.O. 6. totaal 301. Algv. totaal 4711 20 Februari 1937 5055 21 Februari 1936 4947 Ben. 82 ged. werkloozen en 118 vorstwerklooz^i

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1