I [EIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 14 Februari 1938 De strijd in het Verre Oosten De strijd in Spanje Laatste Berichten Binnenland RECHTZAKEN Buitenland SPORT MARKT ÏIIIWTIN^ CORRESPONDENTIE BEURSOVERZICHT DUITSCHLAND De Kerkstrijd. Hitler heeft diverse promoties in het wer zeteekend. Voorts is besloten dathet buitenland- I „he politiek bureau der partij gehand- I j.aa[d zal blij-ven. Zooals men weet, stond Idit bureau onder leiding van von Ribben- lirOD en tunctionneende het parallel met Ihrt ministerie van buitenlandsche zaken. Iren zeker aantal ambtenaren zal echter '.p. ministerie van buitenlandsche zaken Ictergaan. De speciale rechtbank, die de zaak tegen I ds Nlemöller behandelt, is, naar Reuter I meent te veten in onderhandeling met Idedrie advocaten, aan wie aanvankelijk de Iterdediging was toevetrouwd. teneinde hen lertoe te bewegen, de verdediging weder ter ■band te nemen. I Het blijkt thans, dat hun besluit, zich |t°rus te trekken, een gevolg was van door I den openbaren aanklager geuite besehuldl. Itir.» dat zti in verbinding stonden met Iandere landen, die Duitschland vijandig Irezind zijn. 1 De openbare aanklager zou. zoo zegt men. Izewezen hebben op de gebederi. die in de Itóndensche Westminster Abbey voor Nie- ImöUer verricht zijn. Hiervoor zouden de Idrle verdedigers, naar Reuter meent te Inten, de verontschuldigingen van den ■ooenbaren aanklager hebben geëiseht. al- I iorens tot hervatting van hun taak te besluiten. I In vele kerken is gisteren voor ds. Nie- Imóller gebeden. Aartsbisschop, kardinaal Faulhaber, heeft |t« Muenchen een in krachtige bewoordin- I gen gestelde preek gehouden voor een bui- Itengewoon groot gehoor. De rede werd uit- I gesproken ter gelegenheid van den zes- Benden verjaardag van het pausschap van I Pius XI Tienduizend personen verdrongen Inch in de grootste kerk van Muenehen, de [S! Michael en nog tienduizend anderen I luisterden naar de preek in twee andere Ikerken. waar luidsprekers de woorden van irdmial Faulhaber overbrachten Ten- Jilotte stonden nog vele geloovigen op straat |naar de preek te luisteren. Kardinaal Faulhaber sprak over de aan- Ivallen, die in redevoeringen en dagbladen |od den Paus worden gedaan Deze laster, i zeide hij, schreit ten hemel. Hoe zijn I zulke verklaringen mogelijk? Alleen haat Jjegens de katholieken kan dergelijke ge ruchten verspreiden Met klem sprak de kardinaal den laster liezen, dat de Paus een bondgenootschap |:ou hebben gesloten met de bolsjewisten, lat hij een vijand zou zijn van heg Duit- eche volk en dat hii gedeeltelik de schuld I (raagt van den wereldoorlog. Men heeft gezegd, dat de kerk in Duitschland niet vervolgd wordt, omdat de lltrken niet verbrand en de priesters niet locrehangen zijn. maar wanneer men weet. Jfi- 82 religieuze scholen gesloten zitn en p' 15000 katholieke leerlingen Zijn over- Jatst naar andere onderwijsinstellingen •!t men het recht te spreken van een pvervolïing. Perliin sprak bisschop van Preysing Ib zelijken geest. ZWEDEN Bij den tachtigsten verjaardag van Iconing Gustaaf. Op 16 Juni e. Ir. zal koning Gustaaf zijn lachtigsten verjaardag vieren en ter gele- Wheld van dit feit is een nationale in- irhrijving geopend, welker opbrengst, inge volge 's konings eigen wensch, ten bate zal tomen van het onderzoek voor en den Wijd tegen de kinderverlamming en rheu- Jnatische aandoeningen. Overal zijn in tekenlijsten geplaatst, ook in het buiten- •"id, waardoor ook de elders gevestigde Zweden de gelegenheid krijgen hun liefde foor hun vorst te betoonen. Tien jaar geleden is. ter gelegenheid van oen zeventigsten verjaardag van den vorst, een gelijkluidende oproep geplaatst, en deze bracht in totaal iets meer dan vijf mil- Hoen Zweedsche kronen op. Toen was de opbrengst van het fonds beschikbaar ge steld voor het kankeronderzoek. In medische kringen schat men het aan rol personen, dat in zijn werk min of meer Whandicapt wordt door gewrichtsrheuma- "ok, op ongeveer 50.000. Van 't front. De gevechten, welke tien dagen lang hebben gewoed aan de rivier Hwal hebben gisteren hun einde gevonden. De Japan ners slaagden er in onder bescherming van zwaar zeschut de rivier over te steken. Op den noordelijken oever is het daarbij tót een bloedig gevecht van man tegen man gekomen. De Chineezen moesten hun front 30 K.M. noordwaarts verplaatsen tot Koetsjeng. Bij de gevechten zijp zes Chineesche regi- ments-commandanten gevallen. Het Chi neesche regiment, dat den terugtocht zou dekken en dat behoorde tot het vroegere leger van Mandsjoerije werd door de Ja panners vernietigd. Ook de Japansche ver liezen moeten zeer groot zijn. De vier groote slagen, welke in de laatste tien dagen zijn geleverd om den overgang over den Hwai zijn naar de meening van Chineesche deskundigen de hevigste welke tot nu toe in den Chineesch-Japanschen oorlog hebben plaat-s gevonden. Conferentie tot hulp aan China. Te Londen is een wereldconferentie tot hulp aan China en boycot van Japan ge houden. Eenstemmig werd een motie aan genomen, waarin de „Japansche aanval, die den vrede in gevaar brengt", veroor deeld wordt. De conferentie had verschil lende commissies benoemd en de volgende besluiten genomen: 1. boycot tegen Japan door de vakorgani saties, voor zoover de nationale wetgevin gen dat toelaten (deze aanbeveling werd niet door de Noorsche en Zweedsche vak- vereenlglngsvertegenwoordigers gesteund) 2. instelling van een permanente com missie tot bestudeering der organisatie van den boycot in ieder land; 3. staking van het verleenen van credle- ten aan Japan en verleening van credieten aan China; 4. parlementaire actie tot het verkrijgen van den steun der regeeringen; 5. boycot door coöperatieve vereenigingen; 6. embargo op den uitvoer van petroleum, die voor Japan bestemd ls; 7..uitbreiding van de lndividueele boycot- beweging, vooral door vrouwen, die veel Japansche artikelen, zooals zijdén kousen, gebruiken 8. oprichting door China van een pers bureau, dat bij de wereldpropaganda moet helpen. In de voltallige zitting werden verschei dene redevoeringen uitgesproken en tot verbazing van een groot deel van het Engelsche publiek werd de conferentie ge sloten met het zingen van de „interna tionale". TSJECHO-SLOWAKIJE Redevoering van den minister van justitie De minister van justitie, Derer, heeft te Kosice een groote politieke redevoering uit sproken. Hij juichte daarin de pogingen 'an de nieuwe Roemeensche regeering tot '«sterking van de buitenlandsche en bin nenlandsche politiek toe. Hij zeide; „De jJoeurtenissen in Roemenië hebben ons ge- i. I dat de kleine en middelgroote lan- het recht niet hebben, af te wijken n teaditioneele binnenlandsche en u.tenlandsche politiek, aangezien iedere «'wijking hen op zeer gevaarlijke paden an leiden". Voorts sprekende over de be sprekingen van Schuschnigg met Hitier «e'de hij„Oostenrijk biedt sinds jaren i-ro und aan buitenlandschen druk. Het uw tussdDea Schuschnigg en Hitler uti t resu'-taat van de Oostenrijksche po- geen compromis toelaat, wan- "eI gaat om de onafhankelijkheid des D°°r het feit alleen, dat deze be- i®?™ gevoerd zijn, heeft de sterkste staat Jr,Ke'-ijkheid erkend van den zwaksten r. aKDit succes is uitsluitend mogelijk ge- fiwaitj Oostenrijk zich energiek aan Ook t l?°I'tie'r gehouden heeft, bins Jsiecho-Slowakije mag geen ont- v„ e™en invloed dulden. Tsjecho-Slowa- 1 «MP" zictl 'n twintig jaar een hecht «l»V"steem opgebouwd. Er is geen en- Wan„ om hierin wijziging te brengen. - het land dit svsteem behoudt. Franco over de Engelsche maat regelen in de Middellandsche Zee. Generaal Franco heeft in een interview met Reuter nog eens duidelijk zijn afkeu ring te kennen gegeven over het Britsche initiatief tot bestrijding van de zeerooverlj in de Middellandsche Zee. ZeCrooverij be staat, zoo zeide hij maar niet aan onze zijde. De maatregelen door Engeland en Frankrijk genomen, houden geen rekening met een realiteit, namelijk die van het be staan van een staat van oorleg, die, hij moge erkend zijn of niet, een feit is. De tegenwoordige internationale moeilijkhe den zijn te danken aan de Sovjet-propa- ganda. Engeland en Frankrijk doen niets anders dan de maat slaan bij de Russische muziek. Russische duikbooten doen sche pen zinken en de Russische propaganda zorgt wel, dat het nieuws op de juiste wijze gebruikt wordt. Er bestaat op het oogen- blik een onwettig vrachtvervoer naar Spanje door roode concerns, gesteund door gestolen - goud. Het Engelsche publiek is bijzonder vatbaar voor roode propaganda, maar weldra zal het de waarheid beseffen, nl. dat gestolen schepen onder Britsche vlag voor dit doel gebruikt worden. Van het front. Aan het front van Estramadura hebben de rechtschen een tiental bergtoppen be zet, die den pas van Jolanea beheerschen. Buitenbrand op de terreinen van de Vredesteinfabrieken te Loosduinen. Op de afvalplaats van de Vredestein fabrieken te Loosduinen heeft hedenoch tend een brand gewoed, welke aanvankelijk groote afmetingen scheen te krijgen, doch welke dank zij een gunstige windrichting, beperkt kon blijven tot de afvalplaats zelve. Werklieden van de fabriek waren heden ochtend begonnen met het verbranden van rubberafval. Hiervoor gebruikten zij een plaatijzeren cylinder, waarin-zij het te ver branden materiaal werpen om er velvol- gens dén brand in te steken Blijkbaar door den krachtigen, storm- achtigen wind zijn vonken overgewaaid op de in de nabijheid gelegen houten loodsen, welke zijn gevuld met rubberafval en an dere licht ontvlambare stoffen. Het spreekt wel vanzelf, dat de houten loodsen nadat de vonken op het. dok waren terechtgekomen onmldderi.il: in llchtér laaie stonden. In een oogenblik het was ongeveer kwart over tien was de afvalplaats één vuurzee. De rookontwikke ling was dermate, dat de brand van zeer grooten afstand was te zien. De brandweer van 's-Gravenhage verscheen met twee motorspuiten ter plaatse. Deze werden bo vendien nog bijgestaan door een babyspuit, welke te Loosduinen is gestationneerd Met vijf stralen werd water gegeven. Ech ter kon niet worden voorkomen, dat de op de terreinen aanwezige houten loodsen zes kleine en één groote geheel uitbrand den. Het mag zeer zeker een gelukk'ge om standigheid worden genoemd, dat de krachtige wind uit Noordeliike richting kwam. De vonkenregen woei ru van de fa brieksgebouwen af, zoodat gevaar voor uit breiding practisch niet bestond. Van de aan de afvalplaats grenzende broeikassen sorong een aantal ruiten De schade is uiteraard niet zeer groot omdat het verbrande materiaal voor het meerendeet bestond uit rubberafval, al wor den deze stoffen voor een zeker jaercentage wel eens weer in de fabriek gevulcaniseerd Het verkeer over den Haag-wee moest in verband met het bliisschir.gswerk eenigen tijd worden omgelegd. Mr. S. H. BLOEMBERGEN OVERLEDEN. In 65-jarigen ouderdom is gisteren te zijnen huize te Den Haag overleden, mr. S. H. Bloembergen, administrateur, chef van de eerste afdeeling fwaterschaps aangelegenheden enz.) van de griffie der prov. Zuid-Holland. De vlootbasis te Singapore geopend. Terwijl de kanonnen donderden en de duizenden toeschouwers Juichten, heeft de gouverneur vm Singapore heden het groote droogdok, het belangrijkste werktuig van de nieuwe Britsche vlootbasis in het Verre Oosten, geopend. De gouverneur heeft het nieuwe dok „Koning George VI-dok" gedoopt. De plechtigheid werd opgeluisterd door de aanwezigheid van drie Amerikaansche krui sers. die gisteren uit Sydney waren aange komen. Tot de gasten behoorden Llewellin van het departement van marine en de sul tan van Hohore. Voor het eerst in de geschiedenis kunnen thans Britsche slagschepen ten Oosten van het Suez-Kanaal in een droogdok worden geplaatst. EEN TERECHTSTELLING TE BERLIJN. De terechtstelling van den 31-jarigen Karl Blschoff. die door het Volksgerechts hof ter dood was veroordeeld, is vanmorgen te Berlijn voltrokken. Hij was beschuldigd van smokkelarij en spionnage. EEN ORANJEKLEURIGE BALLON GEVONDEN IN HET NOORDEN VAN FINLAND. In het- uiterste noorden van Kniand, bij-réchter "één z'aak tege'n h/d uit Alphen Sodankyta ls een groote oranje-kleurige ballon gevonden, waaraan drie kleinere ballons waren bevestigd. Deze ballon hing in een boom. Op den ballon stond met groote letters „Oranje". Indien de ballon inderdaad uit Neder land afkomstig is. heeft hij hemelsbreed een afstand van ongeveer 2200 K.M. afge legd. De ballon werd 100 uren na de ge boorte van Prinses Beatrix gevonden. DE POSTVLUCHTEN. Vanmiddag zijn de Oehoe en de Reiger (die wegens motorstoring in Allahabad achtergebleven was) op Schiphol geland. ïï.&'te kfootste binnenlandsche en bui Het feit °^e ""^"'"theden te boven komen dat een krachtige persoonlijkheid ian»rHiIlf is' is in dit verband zeer be ier h,„ Wat Duitschland betreft, voegde 4e v»rtia?ILtoe "W'i weneshep allen, dat Ouit.-M ng onzer betrekkingen met I Onland voortduurt". ROEMENIË De nieuwe grondwet. Woensdag zal een koninklijke raad ge vormd worden, die een ontwerp zal moeten opstellen voor een nieuwe grondwet. De raad zal bestaan uit oud-premiers en mi nisters en zal door koning Carol gepresi deerd worden. Prpf. Ivigruia, van de uni versiteit te Boekarest, is belast met de be studeering der grondslagen voor dit onder werp. Aan alle personen in overheidsdienst zal het deelnemen aan politieke actie verboden worden. De patriarch is belast met het nemen van de noodige maatregelen om de geloovigen te ontheffen van andere dan wettige eeden, en alle priesters te straf fen. die eeden van een politiek karakter afnamen. De autonomie der hoogescholen is tijdelijk opgeheven. De pers zal geregle menteerd worden door het verbieden van onnoodige of schadelijke publicaties en door controle op de fondsen, waarover de bladen beschikken. - Dinu Bratianu. 4e leider der conserva tieve partij, heeft een openlijken aanval gedaan op de IJzeren Garde, de fascistische i beweging van Codreanu, welke hij beschul- digt van het treffen van voorbereidingen voor een revolutie. Bratianu verklaarde, dat alle vroegere I Roemeensche communisten thans lid zijn van de IJzeren Garde, dat de beweging moet worden tegengegaan, en dat de Roe meensche Jeugd, welke door looze woorden wordt misleid, van een zekeren endergang moet worden gered. Verwijzende naar de buitenlandsche politiek der IJzeren Garde, zside Bratianu, dat deze politiek van Roemenië een slag veld zou maken en dat de bufferstaten \wlke krachtens het verdrag van Versail les zijn tot stand gekomen, tusschen Duitschland en Sovjet-Rusland, tot kolo niën zouden worden verlaagd. MOTORRIJDER VERONGELUKT. Vrijdagavond omstreeks elf uur is de 25-jarige korporaal der militaire politie- troepen, J. Eeman, die te Haps gestation neerd was, op den Bakelschen weg, onder de gemeente Bakel, nabij café Dennen lucht, met zijn motorrijwiel tegen een boom gebotst. Met een zware hersenschudding werd hij naar het St. Antoniusziekenhuis te Helmond gebracht, waar hij gistermor gen is overleden. DE VERDACHTE KASTEELBRAND IN BELGIE. De vroegere directeur van een tabaks fabriek te Bohan-sur-Semois België I is te Beauraing aangehouden in verband met den brand, welke deze fabriek en een kas teel in de asch heeft gelegd. Het schijnt, dat deze zaak een grooten omvang zal aannemen. De politie is inmid dels reeds overgegaan tot de arrestatie van den eigenaar van het kasteel, zekeren De- noncin. die ln de gevangenis van Dinant is opgesloten. HANDBAL. IIAAGSCHE RECHTBANK. De zaak van T. Diverse rechterlijke instanties, kanton rechter. en rechtbank, hebben zich reeds bezig gehouden met een zaak tegen F. G. van T. uit Leiden. Hij zou opzettelijk met een door hem bestuurde auto op twee wan delaars zijn ingereden, tengevolge waarvan cén van hen viel, en ternauwernood aan overrijding was ontsnapt. De kantonrech ter te Ldlden had een maand hechtenis en een jaar intreken van het rijbewijs opge- legd. In hooger -beroep had de Haagscne Rechtbank hem bij verstek veroordeeld tot •wee maanden gevangenisstraf, van welk vonnis van T. opnieuw in verzet kwam. De Rechtbank heeft nu ophieuw de zaak ver wezen naar de zitting van 10 Maart. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Buren-ruzie. Er was buren-herrie geweest in de Nic. Beetsstraat te Leiden, en die ruzie bracht mej. H. uit die straat in het verdachten bankje. Ze had jegens mej. O. woorden gebezigd, die we maar niet zullen afdruk ken. De juffrouw ontkende absoluut, doch er waren getuigen die gehoord hadden, dat de verdachte "de onbehoorlijke woorden had gebruikt'. De Officier vroeg in verband met de ver klaringen f. 5.boete subs. 5 dagen hech tenis, waartegen de juffrouw heel wat be zwaren had, want zij had de woorden niet gebruikt, maar andere buurvrouwen. Ze wilde direct in hooger beroep De Politierechter gaf haar de kans er voor, dcor de boete te verhoogen tot f.7.50 subs. 15 dagen. Er was geen meineed. Op vermoeden dat een meineed was ge pleegd. had eenigen tijd geleden de Politie aan den Rijn aangehouden, die de brug wachter van Z. zou hebben beleedigd, mis handeld en bedreigd. De getuige S. had ge zegd niets te hebben gehoord van beleedi- ging of bedreiging, en naar vermoed werd, zou door S. daardoor een meineed zijn ge pleegd. Thans werd de behandeling dezer zaak voortgezet, waarbij de Officier mededeelde, dat bij het onderzoek door den Rechter commissaris. van meineed niets gebleken was. doch dat er van een misverstand spra ke was. Als getuige werd nu nog gehoord de schipper van Vliet uit Alphen, die had ge zien dat de brugwachter aan D. een teeken had gegeven met zijn auto stil te houden, juist op de helling der brug. Waar de auto zwaar beladen was. vond getuige dat niet juist. Hierna is een woor denwisseling ontstaan, waarbij de brug wachter, om wegrijden van verdachte te verhinderen, op de bumper was gaan zit ten. waarvan verdachte hem. niet hard handig. had verwijderd. De officier meende geen bewijs voor de mishandeling te kun nen vinden, maar wel achtte hij de belee- diging en de bedreiging bewezen waarvoor hij f25 boete subs 25 dagen hechtenis en een maand voorwaardelijike gevangenis straf eischte. De verdediger, mr. Schaper, meende dat ook de bedreiging niet bewezen is. want de brugwachter was zelf op de bumper gaan zitten, terwijl hij toch geheel anders had moeten optreden. PI. drong daaTvoor aan op clementie. De politie rechter hield met. de omstandigheden re kening en legde f. 15 boete sugs. 30 dagen hechtenis op. Diefstal. P. K. uit Leiden heeft terecht gestaan terzake van diefstal, waarbij de beslissing was aangehouden. Een psychiatersrapport gaf een vermin derde toerekenvatbaarheid en een reclas- seeringsrapport pleitte plaatsing in een in richting. De Officier voelde daar niet veel voor. temeer omdat K. reeds eerder is veroor deeld. Daarom vroeg hij nu drie maanden ge vangenisstraf. De Politierechter wilde het nogeens pro- beeren en legde vier maanden gevange nisstraf voorwaardelijk op met een proef tijd van drie jaar. AALSMEEROLYMPIA. Men zie voor Nagekomen Berichten en De uitslag van de ontmoeting tusschen Aals- Gemeenteraad van Leiden pag. 3 van het meer I en Olympia I was een 41 overwinning 2de Blad. j voor eerstgenoemde. schijnen, links te laten liggen. De geldrutmü hier te lande nam echter gestadig toe en na dat de spaarders eindelijk genoegen hadden genomen met obligatiën met een rentevoet van 3'/* pCt.. moeten zij zich thans tevreden stellen met papieren, welke niet meer dan 3 pCt. af werpen. Aanvankelijk droegen de 3 pCt. obli gatiën, welke het laatste jaar op de markt be gonnen te komen, een korten looptijd, teneinde deze objecten daardoor aantrekkelijker te ma ken. De 3 pCt. obligatiën, welke den laatsten tijd werden aangeboden, hebben een normalen looptijd. De geldnemers verkeeren in de gun stige positie, dat zij van de huidige omstan digheden kunnen profiteeren. De Staat der Nederlanden heeft de 4 pCt. obligatiën omgezet ln 3 pCt. Schuldbrieven, welke na 10 jaren een rente van 3'/2 pCt. zullen afwerpen. De nieuwe leening echter kan ten allen tüde vervroegd worden afgelost, zoodat nog zal moeten worden afgewacht, of de houders der stukken wel ooit 3</i pCt. kunnen maken. Maar in ieder geval heeft het rfjk zich nog In zekeren zin tege moetkomend getoond. Weliswaar zijn ook en kele kleinere gemeenten overgegaan tot het uitgeven tot het 3—3>/a pCt. conversieleeningën, doch eenige provinciën en verscheidene Nc- derlandsche gemeenten komen thans eenvoudig met 3 pCt. obligatiën aan de markt, zonder dat eenige tegemoetkomende voorwaarden worden geboden. De beleggers, die per saldo toch de geldgevers zijn. zijn thans in hooge mate de dupe van de historie. Én de groote beleggers, welke gevormd worden door de levensverzekeringmaatschappijen, de spaarban ken en zelfp de rijksfondsen zijn in het geweer gekomen, om zich zoo mogelijk veilig te stellen tegen de tegenwoordige stroomingen. De do ling van den rentevoet, die het gevolg is van den enormen overvloed aan gelden hier te lande, zal hiermede echter niet tot staan kun nen worden gebracht. Misschien echter kan de commissie er echter in slagen overdrijving van den kant der geldnemers. welke ongetwijfeld den wind in de zeilen hebben, te voorkomen. Ook de kleine belegger zou hiermede zijn ge baat. De middagbeurs. De beurs te New York was Zaterdag geslo ten geweest en te Amsterdam moest dus bij ge brek aan nieuwe gegevens geheel op eigen wieken drijven, en het gevolg hiervan was dat een zeer gereserveerde houding werd aangeno men. De handel had dan ook hoegenaamd geen uitbreiding ondergaan en bleef van kleine pro porties. De stemming was echter goed prijs houdend. waarbij in aanmerking moet worden genomen, dat aanbod of vraag van betrekke lijk weinig materiaal bij een beperkte markt gemakkelijk grooter koersverschillen veroor zaakt dan bij levendige omzetten. Ten aanzien van Amerikaansche waarden werd klaarblijke lijk op een vaste markt geanticipeerd, ten minste werden de meeste dezer fondsen hooger afgedaan. De omzetten waren echter klein. Op de locale markt was weinig te doen en de aandacht ging voornamelijk uit naar enkele specialiteiten. De Philips-aandeelen waren vast gestemd en liepen na prijshoudende opening tot 300 pCt. op. waarna zij zich vrij goed konden handhaven. Unilevers en Aku's waren goed. prijshoudend. De Scheepvaartmarkt was stil. In lappen Kon. Boot ontwikkelde zich echter wederom een drukke affaire. Aanbod en vraag waren ongeveer met elkander in overeenstem ming. In doorsnee kwam de prijs iets lager te .liggen. Voornamelijk werd gehandeld tégen f.36 a f. 37. De aandeelen Kon. Boot trokken een kleinigheid aan. Voor Petroleumfondsen be stond een vaste stemming. Koninklijken wer den enkele punten hooger afgedaan. Suikeraandeelen waren verwaarloosd maar prijshoudend. De Tabaksafdeeling was stil en zoo goed als onveranderd. Rubberaandeelen waren goed prijshoudend. Voor beleggingswaarden bestond nog wel goede belangstelling, doch de handel was toch niet bepaald omvangrijk. De stemming was echter niet onbehaaglijk. De nieuwe 33 1/2 pet. obligatiën waren weinig veranderd. Over het algemeen vielen slechts onbeteekenende muta ties te nemen, hetgeen niet verhinderde dat de koersen desniettemin een kleine neiging tot oploopen aan den dag legden. Integralen ech ter werden iets lager genoteerd. Fransche fond sen werden op ongeveer het vorige peil afge daan. WISSELKOERSEN. Londen 8.97; Berlijn 72.26; Parijs 5.89'/*; Brussel 30.341/:: Zwitserland 41.501/*; Kopen hagen 40.05; Stockholm 46.35; Oslo 45.07' New York 1.78 11/16; Praag 6.28' Oost. Bankpapier 33.15; Lire Bankpapier 7.15. Prolongatie V*; Part. disc. 1/8; Daggeld 1/4. Registerm arken 371/4; Crediet Sperr- marken 8 5/8; Effectensperrmarken 7 5/8; Reismarken 50J/*; Ban^apier 321/*. J. H. P. te L. Richt Uw klacht tot de in stantie, waar zij thuis hoort, n.l. de directie van het Gem. Radiodistributiebedrijf. VEREENIGDE STATEN Tegen dc New Deal. Democraten, die ontevreden zijn met de maatregelen van het tegenwoordige be wind, hebben zonder commentaar de voor stellen aanvaard van den republikeinschen senator Arthur Vandenberg uit Michigan en van andere vooraanstaande republi keinen, dat de twee machten zich zouden vereenigen, om de New Deal te verslaan. AMSTERDAM, 14 Februari. Er is een commissie gevormd, die zal pogen de gevaren voor de groote beleggers, voort spruitende uit de tegenwoordige stroomingen op de beleggingsmarkt zoo goed mogelijk te bezweren. De beleggers zijn de laatste jaren ontegenzeggelijk leelijk in het gedrang geko- menn. Nog niet zoo heel lang geleden, was van ln prima obligatiën gestoken geld gemak kelijk een rentevergoeding van 4'/* a 5 pCt. te maken. Nadat de rentevoet reeds geleidelijk aan een benedenwaartsche richting had gevolgd, werd de dalende lijn, vooral na het loslaten van den gouden standaard hier te lande, in een versneld tempo gevolgd. Het beleggende publiek trachtte zich tegen de rentedaling te verzetten door de 3'/e pCts. obligatiën. welke ruirit een jaar geleden op de markt begonnen te ver AMSTERDAM, 14 Febr. Veemarkt Aan gevoerd 438 vette koeien. Prijs: le kw. 72— ï0; 2e kw. 66—70; 3e kw. 52—64 ct. per K.G. slachtgewicht; 89 melk- en kalf- koeien f.180—250 per stuk; 32 vette kal- veren. le kw. 7280, 3e kw. 60—68 ct. per K.G. levend gewicht; 95 nuchtere kalveren f.6—11 per stuk: 40 schapen f20—32 per jt.uk; Vleeschvarkens, wegende van 90—110 K.G. 70—71 ct.; zware valkens 6869 ct.; vette varkens 6667 ct. per K.G. slacht- gewicht; 5 paarden f. 100150 per stuk. ROTTERDAM14 Febr. Buitenlandsche granen. (Op de conditiën van de Rotterd. Graanbeurs bij minstens 5 last, gezond, boordvrij). Stemming: nauwelijks prijs houdend. Rogge (per 100 K.G.) N. Russ. 76/77 Ko. disponibel f8.70. Z.-Russ. 71/74 Ko. aangekomen f 8.65. Amerika No. 2 dis ponibel f7.90. Can. No. 3 disp. f. 8.85 Ba- hia Blanca 75 Ko. stoomend f 9.60. - Gerst (per 2000 K.G.) Amerik. No. 2 disp. f 150. La Plata 65/66 Ko. aangekomen f 154. Idem No. 3 disp. f 148. Idem No. 4 stoomend f 145 La Plata 69 Ko. aangek, f 157. Z.-Rus. 67/68 Ko. disp. f 156. Karoon f 150. Turk. 66/67 Ko. stoomend f 149. Haver (per 100 K.G.) La Plata Clipped 55/56 Ko. aan gekomen f 6.20. La Plata 47/48 Ko. aange komen f. 6.00. Mais (per 2000 K.G.) Gele La Plata disp. f157. La Plata Cinquantino disp. f. 161. Z. Afrik. No. 2 disp. f 137. Id. No. 3 disp. f. 136. Gele Braziliaansche disp. f.152. stoomend f. 144. Gele Amer. No. 2 aangekomen f. 130.25. Idem Mixed disp. f 130.50. Idem No. 3 spoedig verwacht f 129. Gele Joege Slavische disp. f 134. Boek weit «per 100 K.G.1 Am.-Can. disp. f8 80. Febr. afl. f 8.90. Poolsche Herrschafts disp. f8.60. Binnenlandsche granen (per 100 K.G.) Haver f 6—6.75. Gerst Chevalier f 7.60—7.90 Rogge tot f7.65. Peulvruch ten (per 100 K.G. Erttten, kleine groene f 8.5010.75. Schokkers f 1315.50 extra kwaliteit er boven betaald. Bruine boo- nen f 810.50. ROTTERDAM. 14 Febr. Veemarkt. Aanvoer 2184 stuks. 545 vette runderen; 218 vette kalveren; 13 nuchtere kalveren; 763 schapen en lammeren; 645 varke s. Vette koeien le kw. 75 ct.. 2e kw. 65 ct., 3e kw. 5054 ct. Vette ossen 70, 64. 50—54 ct.Vette kalveren 125, 110. 75 -80 ct. Var kens (levend gewicht) 59. 58. 57 ct. Schapen 55, 50. 45 ct. Lammeren 65. 60. 55 ct., ales per K.G. Schapen le kw. f30. 2e kw. f. 26, 3e kw. f.20; Lammeren f.22, f.19, f.16 per stuk. 3—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3