Buitenland LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 14 Februari 1938 CAHEN'S KOLENHANDEL De ontmoeting Hitler-Schuschnigg WITTE SINGEL 50 TELEFOONNUMMER BLIIFT 2697 SANOSTOL VRAGENRUBRIEK Vermoedelijk nog geen concreet resultaat 6TUDIE-VEREENIGING VAN SOCIALE WERK(ST)ERS. Lezing door mr. H. M. L. H. Sark over „De Armenwet". Zaterdagmiddag hield mr. H. M. L. H. Sark. secretaris van den Armenraad te 's-Gravenhage de vervolglezing over „De Armenwet". Nadat de voorzitter, de heer M. I. Smit de aanwezigen welkom had geheeten. in het bijzonder den spreker van den mid dag, ving mr Sark zijn inleiding aan met een uiteenzetting der artikelen betreffende de organisatie der burgerlijke instellingen van weldadigheid. Uitvoerig stond spr. stil bij de richtlijnen voor het beleid der or ganen van overheidsarmenzorg. Vervolgens behandelde spr. de voorwaarden alvorens ondersteuning wordt gegeven, het onder zoek en de normen, de wenschelijkheid van door werkverschaffing loon voor arbeid, hetgeen in art. 29 ligt besloten. Hierna be handelde spr. het onderscheid tusschen Armenwet en Steunregeling, de parallel tusschen beide voorschriften en de ver schillen. welke deze beide hebben. Hoewel hulp aan armlastigen en werkloozen onge twijfeld van één stam is en door crisisom standigheden de verschillen zrjn genivel leerd. blijft het groote onderscheid dat de oorzaak der behoeftigheid bij armlastigen in indlvidueele omstandigheden, bij werk loozen in algemeene van buiten komende omstandigheden is te zoeken. Dit laatste vormt de aanleiding voor het Rijk om met belangrijke bedragen de gemeenten, als „dragers der voorzorgen" te steunen. Thans is een Staatscommissie benoemd, die de Regeering zal adviseeren omtrent den vorm eener wettelijke regeling voor het Steunwezen. Na de oorzaken der onderscheiding tus schen armenzorg en werkloozensteun te hebben geschetst, komt spreker op de ge volgen hiervan ten aanzien van de orga nisatie en de financiën, alsmede de sa menwerking met de werkloosheidsverzeke ring en de arbeidsbemiddeling. In het bijzonder stond spr. stil bij de onmogelijk heid van het „verhaal" van werkloozen steun en den invloed van de tarieven der steunverleening op de bedragen, welke aan armlastigen worden uitgekeerd. Hierna besprak hij de moeilijkheden met betrekking tot den aftrek van hetgeen ker kelijke en particuliere instellingen aan een ondersteund gezin periodiek uitreiken, de verdiensten der vrouw en inwonenden en de vergoeding van een deel der vaste uit gaven. Na -nogeens het „domicilie van on derstand" te hebben besproken in verband met het afschuiven van armlastigen, de wijze om een beslissing der Kroon uit te lokken, de hulp bij verkeersongevallen en de toepassing van het recht van verhaal, hierbij wijzende op de voorgestelde wijzi ging van het Burgerlijk Wetboek met be trekking tot de alimentatie-procedure ein digde spr. met te wijzen op het steeds ge compliceerder worden der sociale hulpver leening waardoor de vakkennis van hen, die hierbij werkzaam zijn. op een hooger plan moet worden gebracht, waartoe in leidingen en lezingen als gehouden op deze middagen, van groot nut zijn. Van de gelegenheid tot vragen stellen, werd ruim gebruik gemaakt, waarbij spre ker gelegenheid had op enkele onderwer pen uitvoeriger in te gaan. De voorzitter bracht spr. dank voor zijn leerrijke lezingen en sprak de hoop uit, dat wanneer de Studievereeniging weer eens een beroep op mr. Sark zou doen, deze we der bereid zou worden gevonden voor haar od te treden "Een hartelijk applaus onderstreepte de woorden van den voorzitter. 6130 Kantoor verplaatst naar INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. (Ingez. Medi BOND VAN R.K. TRANSPORTARBEIDERS „ST. BONIFACIUS". Viering van het vierde lustrum. Een ware feeststemming heerschte Za terdagavond in de tjokvolle zaal van Zomerlust. waar de R.K. Transportarbei ders het 20-jarig bestaan van den Bond zouden vieren. Deze afdeeling van den R.K. Volksbond heeft bewezen de kunst van feestvieren fe verstaan! Een woord van hulde daarvoor aan het feestcomité, dat hij het organisee- ren van dit feest letterlijk aan alles heeft gedacht en een prachtig feestprogramma had samengesteld. De voorzitter van het feestcomité de heer Th. van der Voort opende den avond met gebed en herinnerde er. na een welkom tot allen, aan hoe de afdeeling St. Bona- fa"ius steeds in goede harmonie voor de belangen der Transportarbeiders werkzaam ls en hoe deze afdeeling daarom het lustrum feestelijk heeft willen vieren. Spr. riep nog in het bijzonder het welkom to- aan afgevaardigden van zustervereni gingen, van metaalbewerkers St. Eloy en van den E K. Volksbond, waarna hij allen een nrettig feest toeriep. Dat is het ge werden in den vollen zin van het woord. Jean van Ziip zorgde er met het Jazz Ge- zelzchao „Tempo" voor, dat de stemming die zij er voor den aanvang al hadden in- getrr-ht, in de pauzes niet verflauwde. De familie Hofmann zorgde voor de rest en dat die rest in orde was behoeven wij hier niet meer te schrijven. De refreintjes w°rden massaal medegezongen en de nieuwe liedles sloegen geweldig in. Het mu- 7 ontreden van de jonge dames Hof- rr-"n was een waar succes. De avond werd besloten met een „gezel lig sa-oenziin" onder leiding van den heer van Ziio die er een ..zéér gezellig samen zijn" van maakte, zocdat allen ver na het mid-'em-ehteliik uur. voldaan over deze fe—t-ri-rlng huiswaarts keerden. m- collecte voor de werkloozen bracht f.13 op. EET—TE LEIDSCHE E. H. B. O.-BRIGADE Jaarvergadering. Een dezer dagen hield bovengenoemde brigade haar algemeene jaarvergadering In Oud-Hortuszicht" De voorzitter, dr. E. Rcnaud. sprak een kort openingswoord, waarna de notulen der vorige vergadering onveranderd werden goedgekeurd. In het jaarverslag van den secretaris werd spe ciale aand-.cht gevraagd voor de viering van het vijfjarig bestaan, waarbij hal er, bij de receptie én op den feestavond niet aan belangstelling heeft ontbroken. Al deze belangstelling toonde dat de Brigade be staansrecht in onze stad heeft gekregen, waarbij namens het bestuur dank werd ge bracht aan de leden, die zich steeds voor de gevraagde E. H. B O.-diensten beschik baar stellen en aldus dit bestaansrecht mee hielpen opbouwen. Gedurende 1937 werden 14 bestuurs- en 3 ledenvergaderingen ge houden, waarvan twee bestuursvergaderin gen in combinatie met het bestuur der Ned. Ver. E. H. B. O., afd. Leiden. De onderlinge wedstrijden werden dit jaar gehouden op 5 April in ..Oud-Hortuszlcht" onder leiding van dr. Renaud en dr. Naris. Ook werden door 1 dames- en 2 heerengroepen deelge nomen aan wedstrijden in E. H. B. O., uit geschreven door den Kring Lelden, waarbij door de damesgroep een verguld zilveren medaille werd behaald. Vermeldenswaardig is nog, dat van de oprichting der Brigade af 238 diploma's werden uitgereikt Dat de animo voor de georganiseerde cur sussen nog steeds blijft bestaan, getuigt het feit, dat zich wederom ongeveer 40 nieuwe cursisten hehben aangemeld voor de lessen die op 18 Jan. aangevangen zijn. Zooals steeds in de afgeloopen jaren was ook in 1937 de samenwerking met den Gem. Geneeskundigen Dienst wederom best en vonden wij den directeur, dr. Horst, indien noodig. steeds bereid ons van advies tc dienen Het ledenaantal bedroeg op 1 Jan. 1937 128 en per 31 Dec. '37 127 leden, n.l. 30 dames en 97 heeren. Ook het jaarverslag van den penning meester getuigde van een gezonden geest; na uitvoerig rapport van de kascommissic, werd den penningmeester décharge ver leend. Bij de bestuursverkiezing werden herkozen de heeren Splinter, Treur en Riet bergen. terwijl door het zich niet herkies baar stellen van den heer Kramer, den heer Verkuylen werd gekozen. Na ontbinding der feestcommissie en be noeming van een kascommissie. weiden voor de propagandacommissie gekozen me- crouw Huyk en de heer Bergers. Tot slot volgde de gebruikelijke rondvraag waarna tegen het middernachtelijk uur de verga dering werd gesloten. UITVOERING „WERKMANS WILSKRACHT". Een gezellige feestavond. De Harmoniekapel „Werkmans Wils kracht" heeft Zaterdagavond ln de Stads- zaal haar 36ste Jaarfeestviering gehouden, welke na een frisch gespeelde Barataria- marsch van Komzak. geopend werd door den voorzitter, den heer J. Bij, die allen welkom heette, in het bijzonder de dona teurs en donatrices, de afgevaardigden van diverse zustervereenigingen en met blijd schap van een oplevir.g gewaagde in de be langstelling voor het vereenigingsleven Men heeft in onze stad gelukkig weer iets over voor de instandhouding van een muziekcorps. Dat geeft moed en 'kracht ein het schenkt voldoening, aldus spr. De heer Bij wijdde vervolgens o.a woorden tot op wekking van steun aan het „Bouwfonds", gewaagde van de verloting, waarvoor vele fraaie prijzen gratis aangeboden waren, besprak de planner» voor een te houden gezamenlijken boottocht naar Amsterdam en Artis in den a.s. zomer, waarbij men dan in optocht en met de muziek voorop naar den Dierentuin- hoopt te trekken. Nadat spr. allen een gezelligen avond had toegewenscht. werd overgegaan tot de uit voering van een welverzorgd programma onder leiding van den als steeds enthousiast dirigeerenden heer G. Dik, onder wiens stuwende leiding men ook ditmaal weer Ijverig gestudeerd bleek te hebben. Het corps ontwikkelde in de diverse nummers wederom een fraaien klank, die, al mogen zij af en toe nog aan verfijning winnen, in het algemeen toch een imponeerenden indruk maakt. De Ouverture Solennelle van Gabriel Parès bevat verschillende mooie en melo dieuze trekjes, die met muzikaliteit werden voorgedragen, waarop de wals „Vie d'ar- tiste". van Joh. Srauss, na een ietwat zwa- ren inzet, toch ook getuigde van een juist begrip en technische vaardigheid. In het bijzonder leek ons veel werk ge maakt van de fantasie over motieven uit de opera „Cavallerla Rusticana" van Mascagni, waarbij special een woord van hulde toekomit voor den betrouwbaren steun en de voortvarende stuwing, die uit ging van den solo-klarinettist en den eer sten es-k'arlnettlst. wier routine-en in strumentale beheersching in niet geringe mate bijdroegen tot het welslagen van het geheel. In het algemeen liep ook hier. alles van een leien dakje, al konden sommige pas sages nog aan zuiverheid winnen. Het succes, dat met deze fantasie behaald werd. was zeer groot, ©venals bij de a<n>- dere nummers. En dat was welverdiend: want Werkmans Wilskracht is een gezel schap dat onze stad veel eer a&ndoet en steeds weer imponeert door den machtigen klank, dien het ontwikkelen kan. Tot de al lerbeste troeven, waarover deze muzikan ten beschikken, behooren ongetwijfeld de brillant en met veel „Schwung" ge speelde marschen, waarvan men ook weer een kranig staaltje kreeg in de finale Dat was uitmuntend werk Na de pauze werd de opgewekte stem ming voortgezet door het gezelschap van Beem, dat opvoerde ..Alles O. K." en „Een vreemdsoortig huwelijk", hetgeen eveneens de aandaoht van de' toehoorders vast hield en veel applaus ontlokte. Een geanimeerd bal. onder leiding van den heer W. F. van Wijk. onder de opge wekte muziek van The Harmonist Jazz Eoys. volgde als vroolijk besluit vam dezen gezeligen avond. Zaterdagavond te ruim 10 uur is de 73-Jarige weduwe L. M. v. d. B„ wonende in de Verwerstraat, die zonder op het ver keer te letten, den Heerensinge! wilde over steken en bovendien lijdende is aan hard- hoorendheid. aangereden door een auto, bestuurd door J. C. E. alhier. De vrouw kwam te vallen, waarbij zij het rechterbeen brak en bovendien een diepe snijwonde boven het linkeroog bekwam De Eerste Hulpdienst vervoerde haar naar het Academisch Ziekenhuis. De politiebrandweer heeft gister morgen ten huize van den heer E. E., in de Poelgeeststraat nr. 13 een schoorsteen brandje gebluscht. Fcestconcert van het Haagsch Arbeiders Symphonic Orkest. In haar winterprogramma neemt de af deeling Leiden van het Instituut voor Ar beidersontwikkeling ook ieder jaar een of meer concerten op. Gisterochtend trad het Haagsch Arbeiders Symphonie Orkest, on der leiding van den heer Leo Ruygrok op in een aan het tienjarig bestaan van dit orkest gewijd feestprogramma Voor de muzikale uitvoering begon, heet te de heer J. Wolfslag Jr., de talrijke aan wezigen welkom en richtte enkele woor den tot de jubileerende vereeniging, die onder de bekwame leiding van den dirigent haar prestaties tot een hoogte heeft weten op te voeren, die respect afdwingt. Zijn gelukwenschen liet hij vergezeld gaan van een enveloppe met inhoud. Na het door den heer Ruygrok gecomponeerde praeludium van de „Internationale" bij de Haagsche opvoering, waarvan dr. Johan Wagenaar een buitengewoon vloeiend oor deel over deze compositie gaf dankte de voorzitter van het H.A.S.O. ln korte woorden voor de welgemeende gelukwen schen, wetende, dat hij dit namens alle orkestleden kan doen, daar zij gaarne naar Leiden komen om te m'usiceeren. „De waar deering van de Leidsche arbeiders voor wat wij brachten, heeft ons steeds getroffen", aldus spr. Het programma vermeldde als eerste de Symphonie No. 1 in c. gr. terts van L. van Beethoven. Reeds bij den inzet van het Adagio merkten we, dat hier in vollen ernst en met waarachtige toewijding een verras sende vertolking werd gegeven. En toen de laatste tonen van het Allegro assai ver klonken, wisten wjj, dat liefde voor de mu ziek en volharding om iets goeds te geven, onder enthousiaste, onvermoeibare leiding, bijzonder veel goeds voor dilettanten tot stand hadden gebracht. Voor de pauze volgde nog de Noorsche Rhapsodie van Joh. Svendsen, die met het eigen karakter en colorlet voortreffelijk werd weergegeven. Na de pauze werd uitgevoerd het concert voor viool en orkest in D. gr, terts van L. v. Beethoven, waarbij de solistische mede werking geheel belangloos werd gegeven door den heer Sam Swaap, concertmeester van het Residentie-orkest. Over de uitvoering hiervan ook niets dan lof. De solist, die zonder partituur speelde, wist vooral in het Larghetto den eenvoud van het in tallooze variaties herhaalde thema, ragfijn te verklanken. Het orkest toonde ook hier zijn opgave te kennen, waardoor het geheel een zeer te waardee- ren vertolking werd van Beethoven's schep, ping met zijn groote diepte en rijkdom aan klank. Voor solist en dirigent waren er aan het eind bloemen; hun werd een hartelijk woord van dank gebracht. Onder de reeks van geslaagde Zondag- mcrgenbijeenkomsten nam deze concert- cehtend zeer zéker een der beste plaat sen in. In de Stedelijke Werkinrichting waren in dé afgeloopen week opgenomen Maandag 7 Febr. 56; Dinsdag 8 Febr. 59; Woensdag 9 Febr. 59: Donderdag 10 Febr. 59: Vrijdag 11 Febr. 58; Zaterdag 12 Febr 60 volw. personen. Totaal 351 personen. „Is het. nog v geen tijd voor m'n Sanostol?" *in/tüs.ippclsmjak IN APOTHEKEN EN DROGISTERIJEN Fl. 1.40 PER FLACON 6116 (Ingez. Med.) DE ALGEMEENE TOESTAND In afwachting. Het bezoek van Schuschnigg aan Hitler te Berchtesgaden schijnt nog niet tot po- sitieve resultaten te hebben geleid, nieq zie hiernaast. Maar het 'feit zelf ls toch van beteekenis, daar er uit mag worden afge leid. dat Hitier Oosfenrijk's onafhankelijk, heid dus wil erkehnen. Anders zou de uit. noodiging aan den Oostenrijkschen bonds- kanselier eens te komen praten, geen zin hebben. De besprekingen zullen worden voortgezet, zij het waarschijnlijk langs de meer gebruikelijke kanalen. Von Papen schijnt daarvoor vooreerst te Weenen te zullen blijven. Overigens ls de vlootkwestie thans door Japan officieel gebracht op het punt, dat wü voorzagen: de bewapeningswedloop zal een aanvang nemen. Reeds komen uit Amerika de eerste berichten over snellen aanbouwWeliswaar tracht Japan nog de zaak sleepende te houden een Ja- pansche woordvoerder zeide, dat de mo gendheden zich beter nlet-officieel tot de Japansche regeering konden wenden, het zou dan mogelijk zijn, dat de Japansche regeeringen inlichtingen over de slagsche pen zou verschaffen, hoewel dergelijke In lichtingen niet bindend zouden zijn - maar dat zal wel vergeefsche moeite zijn, - J. N. te L. Beide soorten zijn goed. al leen moet gij zorgen dat geen resten achter blijven. Waarschijnlijk kunt gij in een, voor uw liefhebberij, aangewezen winkel een speciaal waschmiddel krijgen. Zooals Zaterdag nog juist door ons kon worden gemeld, heeft de Oosten- rijksche bondskanselier Schuschnigg een bezoek aan Hitier gebracht te Berchtesgaden. zulks op uitnooding van den Fuehrer. Ook Guido Schmidt en Von Papen waren aanwezig, evenals Von Ribbentrop. Het schijnt, dat Von Papen voor zijn heengaan uit Weenen een regeling met Oostenrijk wil bewerkstelligen en dat hij deze ontmoeting heeft voorbereid. Zaterdagavond is Schuschnigg weer vertrokken, na met enkele onderbre kingen voor dc maaltijden, elf uur lang besprekingen te hebben gevoerd. Di rect na zijn terugkeer té Weenen heeft Schuschnigg president Miklas volledig ingelicht. Sen officieel communiqué vermeldt fei telijk niets dan het bloote feit di8r ont moeting. Kolonel Adam, de chef van den Oosten rijkschen persdienst, heeft echter op een conferentie van de Weensche hoofdredac teuren verklaard, dat de besprekingen tus schen Hitier en Schuschnigg ln geen geval het kader van de overeenkomst van 11 Juli 1936 te buiten konden gaan. De grondwet van Oostenrijk, zijn on afhankelijkheid en de rol van het Va- derlandsche Front staan buiten iedere discussie. Er kan evenmin sprake van zijn eenige partij te doen herleven of toe te stemmen ln het prijsgeven door Duitschland van het be ginsel van niet-inmenging in de Oosten- rijksche aangelegenheden. Het programma van Dollfuss blijft ongeschonden. Dit accoord van 11 Juli 1936 had als hoofdinhoud: 1. dat de Duitsche regeering de volledige en onbeperkte souvereinitelt van Oosten rijk erkende: 2. dat Duitschland het nationaal-socia- lisme ln Oostenrijk als een Oostenrijksche blnnenlandsche aangelegenheid beschouw de; en 3. dat Oostenrijk vooral in zijn buiten- iandsche politiek zou toonen, dat het een Duitsche staat is; ma.w. dat do internatio nale politiek der beide landen zoo ver mogelijk parallel zou loopen. Hoewel het onderhoud geen concrete resultaten heeft opgeleverd, aldus Ha- vas, geven welingelichte kringen als hun indruk, dat ook geen sprake is van een mislukking der besprekingen. De draad is niet afgebroken. De overeen komst van 11 Juli 1936 blijft voor de beide partijen bestaan als basis voor de Oostenrijksch-Duitsche betrekkin gen en de onderhandelingen, welke be oogen de atmosfeer tusschen de beide landen op te klaren, zullen worden voortgezet. Men acht het daarom verstandig zich er voor te wachten aan het onderhoud tus schen HitleT en Schuschnigg te overhaaste waardeeringen toe te kennen. Er zijn geen wijzigingen te verwachten in de Oosten rijksche binnen- en buitenlandsche politiek. Ondanks het stilzwijgen, dat de Duitsche openbare meening bewaart, is den cor respondent van Reuter door welingelichte diplomatieke kringen te Berlijn te kennen gegeven, dat het, gezien den uitgebreiden omvang der tusschen Hitler en Schuschnigg besproken problemen, niet mogelijk is ge weest in alle bijzonderheden tot een on derlinge overeenkomst te geraken. Men hoopt echter, dat er spoedig eensgezindheid van opvatting tot stand zal komen in alle aangelegenheden, die nog open staan. Zooals te verwachten was heeft deze eerste ontmoeting ln het buitenland groote •belangstelling gewekt. Van Italiaansche zijde verwacht men een toeneming van den Duitschen invloed :n Oostenrijk en oordeelt men zelfs het op nemen van een Nazi in het kabinet zeker. Als zoodanig wordt Staatsraad Seisz ingmart genoemd. In Frankrijk gelooft men niet aan een positief resultaat. „Geen klaroengeschal te Berlijn, dus geen positief resultaat" schrijft de Intran- sigeant. De Paris Soir heeft als opschrift boven een Berlijnschen brief van Jules Sauer- wein: „een Putsch schijnt voor het oogen- blik uitgesloten, maar een ontspanning tus schen de beide regeeringen lijkt weinig waarschijnlijk". De „Temps" toont zich zeer gereserveerd. Wat de positie der Weensche regeering be treft merkt het blad op: „de bondskanse lier heeft zich aJtijd bereid getoond tot ver zoening, wanneer eenmaal de essentieele beginselen van de onafhankelijkheid van Oostenrijk en van de niet-inmenging van het buitenland in de binnenlandsche aan gelegenheden van dit land toegegeven wor den. Het standpunt van de Weensche re geering sluit de deur voor geen enkele redelijke regeling, mits deze in overeen stemming kan worden gebracht met de waardigheid en souvereiniteit van den Oos tenrijkschen staat". De Temps besluit: „het onderhoud tus schen Hitier en Schuschnigg schijnt onder de huidige omstandigheden en in afwach ting van meer zekerheid omtrent de werke lijke resultaten, een nieuwe poging aan te kondigen om de Oostenrijksch-Duitsche betrekkingen op te helderen en daardoor de bedreiging uit den weg te ruimen, die een toenemende spanning tusschen Weenen en Berlijn doet drukken op den toestand in Centraal-Europa. Volgens de „Jour" was de Tsjecho- slowaaksche minister-president Hodza van de reis van Schuschnigg op de hoogte. Men zegt zelfs, dat beide staatslieden het eens waren over wat men Duitschland ten aanzien van de Donaulanden kon toestaan en wat men moest weigeren. De „Journal" zegt. „Schuschnigg kwam met uitgestoken hand. Maar-terwijl hij be reid was te geven, wilde hij ook nemen. Men schijnt te moeten opmaken, dat aan geen van beide zijden resultaten zijn be reikt Ieder bleef op zijn standpunt staan, eigenlijk is de bestaande toestand gehand haafd. Men hoopt te Weenen, dat zich eens een betere gelegenheid zal voordoen om de Oostenrijksch-Duitsche betrekkingen doel matiger te regelen," Volgens de „Ouevre" heeft Schuschnigg op geen enkel punt toegegeven aan de eischen van Duitschland. De Engelsche pers spreekt alleen over de wenschelijkheid van Oostenrijk's onafhan kelijkheid en twijfelt niet of Schuschnigg zal deze steeds handhaven. Zij legt ver band tusschen de reorganisatie in het Duitsche leger en de bijeenkomst op den Obersalzberg, alsof Hitler de aandacht van de binnenlandsche vraagstukken heeft wil len afleiden en zijn positie heeft willen versterken door een succes tot stand te brengen in de betrekkingen met Weenen. De linksche bladen spreken van een echec voor den Fuehrer. BELGIË Van Dyck niet aan economische zaken. Verscherping van het reglement der Kamt» Ministerpresident Janson heeft de porte feuille van economisohe zaken en midden stand aangebodèn aan den groot-Industrieel te Antwerpen van Dijck, die evenwel gewei gerd heeft, aangezien zijn zaken hem te veel in beslag nemen. De Kamercommissie voor het reglement stelt voor het reglement met de volgende bepaling aan te vullen: „het lid, dat zich in de lokalen van de Kamer mocht schuldig maken aan handtastelijkheden jegens een van zijn collega's zal voor tien vergaderin gen worden uitgesloten. Deze uitsluitihg wordt ambtshalve door den voorzitter uitgesproken. Indien de gewelddaad tijdens een verga dering wordt gepleegd, dan wordt de uit sluiting dadelijk door den voorzitter uitge sproken. Werd zij gepleegd buiten de zaal der ver gaderingen. dan wordt zij door den voorzit ter in de eerstvolgende openbare vergade ring uitgesproken". ENGELAND Eden tot de jeugd. De minister van buitenlandsche zaken, Eden, heeft het woord gevoerd op een spe ciale bijeenkomst van de junior imperial league. Indien Mj in vrede willen leven, zoo zeide hij o.a., dan béteekent dit, dat in de ver dragen die wij afsluiten geen sprake is van het opofferen van beginselen en van het terugschrikken voor Verantwoordelijkheid, alleen om snelle resultaten te behalen, die niet van blijvenden aard kunnen zijn. Terwijl wij gereed zijn onze bijdrage te verleenen voor de versterking van den vrede, moeten anderen eveneens hun be drage leveren. Wij bieden vriendschap aan allen, doch op gelijke voorwaarden. Want niet door te trachten tijdelijke welgezind heid te koopen wordt de vrede tot stand ge bracht. doch op den grondslag van vrije wederkeerigheid met wederzij dsch respect Met betrekking tot den Volkenbond zeide Eden: ofschoon wij in ons streven bemoei lijkt worden, zijn wij niet verslagen en i* ben optimistisch genoeg, te meenen. dat de wereld opnieuw zal bouwen. Het voor naamste is. dat wij nooit onze idealen prijs geven. Voortgaande, zeide Eden, dat vriendschap tusschen democratiën en dic taturen niet onmogelijk moet worden, wu wenschen geen blijvende klove. Temidden van de tegenstellingen der tegenover elkaar staande ideologieën, houdt ons volk den middenkoers en geen der beide uitersten trekt ons*aan. ITALIË. Hongaarsch journalist uit het land gezet. De Hongaarsche journalist Imre Barcs. correspondent van het Hongaarsche blad .,Az Est", dat als een antt-nationaal-socw* listisoh orgaan wordt beschouwd, is uit het land gezet. Deze maatregel heeft onder de buitenlandsche journalisten veel opzien ge" baard. Bares is lange jaren te Rome ge weest, hij was oorlogscorrespondent w Abessynië en is naar aanleiding daarvan gedecoreerd. Andere buitenlandsche journalisten zUj1 onder een bijzondere bewaking ges^jrp Vertegenwoordigers der Duitsche P°hw® werken op het oogenblik met de Italiaan sche politie samen. LITHAUEN Woldemaras in vrijheid. Wegens het a.s. 20-jarig jubileum <jtf onafhankelijkheid heeft de president o republiek op groote schaal amnestie Ieend. Hiervgn profiteert o.a. de vroeg»' minister-president professor Woldemarsj die wegens den militairen opstand van w» tot 12 Jaren opsluiting was veroordeeld. wordt onvoorwaardelijk in vrijheid g®1* 2-1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2