STADSNIEUWS D e afkondiging der De gezondheidstoestand Nederland zal de verovering van Abessinië erkennen MAANDAG 14 FEBRUARI 1938 No. 23892 Premieplaat Blijde gebeurtenis HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 78sfe Jaargang grondwets-wijziging I van Prinsessen Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: SD'ctsTper regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd ztfn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling "Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque-' en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd ziin: per 3 maanden f. 2.33 per week .vriïïTf. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten, (voor binnenland 10.80 per 3 mnd.> De a.s. 3 October-optocht. „Het Leidsche Stadhuis". Een collecte voor het carillon. Naar wij vernemen heeft het bestuur der 3 October-Vereeniging het plan opgevat om het Leidsche Stadhuis op den komenden feestdag van Leiden's Ontzet in het middelpunt der publieke belangstelling te plaatsen door dit gebouw tot onderwerp te maken van den grooten middag-optocht. Het bestuur heeft den oud-gemeente- ïivaris dr. mr. J. W. Verburgt, bereid fcevonden dit onderwerp historisch uit te perken, waarna, ingeval defee studie be ëdigende resultaten oplevert, van de Mei- gadering de goedkeuring op dit plan zal forden gevraagd. Het ligt tevens in de bedoeling dezen op- 'jcht dienstbaar te maken aan de propa- nda voor het Carillon-fonds door op den feestdag, evenals vroeger eens is geschied jen bate van den Leidschen Hout, een •cte houden, uit de opbrengst waarvan jnen weer een of meer klokken hoopt te urmen bekostigen. )e electriciteitstarieven voor den middenstand. Adres aan den gemeenteraad. Aangedrongen wordt op een billijk tarief en op verlaging in het algemeen. Het bestuur van de Leidsche Midden- nd Centrale heeft onderstaand adres jericht aan den Raad dezer gemeente „Met groote Instemming namen wij ken nis van het voorstel der heeren P. van der en H. L. J. Tobé. waarbij Uwen raad Jrdt verzocht de electriciteitstarieven voor jniddenstandsbedrijven te willen verlagen. Zooals Uwen raad bekend, kan zijn, is het [ebruik van electrische energie voor mid- lenstandsbedrijven onontbeerlijk, zulks ter rerlichting van winkels, etalages en werk- tuimten en ter aandrijving van machines. ~elke voor het uitoefenen der verschillende leroepen noodzakelijk zou zijn. De handeldrijvende era industriëele mid- lenstand als geheel is een belangrijke af- der Electricibeitsfabriek en de be taalde bedragen voor electriciteitsverbruik Tonnen een groote post op de onkosten- jkeningen, een post. die met andere '•are lasten, het moeilijk maakt de mid- Itnstandszaken, ln dezen tijd van geringe Bizetten. loonend te drijven. Noodzaak gebiedt dan ook toe te zien, dat "ror bepaalde onkosten niet te hooge be- gen worden betaald en zoo is nauwkeu- p8 nagegaan, of voor het product der Elec- mciteitsfabrieken een niet te groot bedrag Hordt berekend. [Gebleken is, dat dit inderdaad wel het Joval is; in verhouding tot andere catego- Beën verbruikers betalen middenstandsbe- prjven een veel te hoogen prijs voor elec- friciteit. t }Vij willen niet beweren, dat men den piddenstand bewust teveel laat betalen, :ch de samenstelling der electriciteits- ineven is zoodanig, dat particulieren be oordeeld en onze zakenlieden benadeeld orden. I Sterk hebben wij den indruk gekregen, pat de leden van Uwen raad dit niet vol- poende beseffen en de meening zijn fcoege- frrtü' da' er tarieven z«n, waarvan alle middenstanders gebruik kunnen maken om Pgcedkoope wijze electriciteit te kunnen foomiken. Pit laatste is niet het geval, hetgeen wij pereid zijn met voorbeelden aan te toonen. I*ie middenstanders zijn genoodzaakt ge- Ttik te maken van het enkeltarief a 20 ct. r. K.W.U. en zelfs bij winlkel- en dubbel- iet oetalen zij in vele gevallen niet veel (under dan den enkeltariefprijs. LsfïSriijken wij hiermede den prijs, dien En ne Particuliere verbruikers betalen. It W i jU' prijs van 8 a 9 ct., dan bewijst En weinig de belangen vara on- lürS in het °°S worden gehouden. Lu-hl "P0610" dit met klem onder Uw aan- an h n?en en wij willen U herinneren r. het feit, dat winkeliers en kleine in- [sirieelen behooren tot hen, di6 reeds in ih!eï?i laren van het bestaan der Leid- e Slectriciteitsfabriek de kern der ver- frii. ers vormden en het Electriciteitsbe- bloeiend hebben helpen maken. la/26 m verzekert ook thans nog de be- I J1 'mogelijkheid der Electriciteitsfabriek tnn getu'St van weinig waardeering te- Gld C.r deze Pioniers> dat zij nu achtcrge- tj.teerden bij nieuwere afnemers, aan Ld~°eh zeer lage prijzen wordt geleverd, „i anders niet of zeer veel minder iiiciteit zouden gebruiken, k Is een levensbelang voor midden- IDrdt deze onbillijkheid Kirri. ®enomen' hetgeen geschieden kan ler, "e tarieven zoodanig te wijzigen, dat ta hciteitslevering ook aan miaden- "edrijven tegen redelijke voorwaai- Behalve aan ons Bureau en bij de reeds meerdere malen ge noemde zaken in de omlig gende gemeenten, kan onze premieplaat thans ook worden besteld bij al onze agenten en courantenbezorgers. Prijs 10 cent. Ingelijst 95 cent. DE DIRECTIE. den en niet, zooals thans, geheel willekeu rig geschiedt. Vragen wij dus in de eerste plaats een billijker tarief voor middenstands- bedrijven, wij moeten tevens een woord van waarschuwing uiten tegen het hoog houden der electriciteitstarieven in het algemeen. Allereerst onderschat men de kansen op een geweldige toename van hel electrici- teitsgebruik na een radicale tariefsverla ging. Tariefsverlaging behoeft nog niet winstderving ten gevolge te hebben, wij zijn overtuigd van het tegendeel. Overigens zou de maatschappij bij zeer lage tarieven ten zeerste gebaat zijn; nieu we mogelijkheden zouden ontstaan, nieuwe industrieën gesticht en nieuwe verkoop- %n werkgelegenheden verkregen worden. Het zou meerdere welvaart ten gevolge heb ben en een intensieve bstrijding der werk loosheid beteekenen. Dit alles wordt teniet gedaan, indien men een welvaartsapparaat (hetgeen de Elec triciteitsfabriek zou kunnen zijn) door winstonttrekking en door het voorschrij ven van hooge tarieven belet zich vrij te ontwikkelen. Op grond van bovenstaande overwegin gen, betuigen wii dan ook gaarne adhesie aan het voorstel der heeren P. van der Tas en H. L. J. Tobé, dat wij met klem in de belangstelling van Uwen raad aanbe velen. Met de meeste hoogachting en verschul- digden eerbied, teekenen wij. Namens het bestuur der Leidsche Middenstand-Centrale, (w.g.) W. ZWART, voorzitter, (w.g.) P. v. d. TAS, Secretaris. GEMEENTE-ARCHIVARIS. B. en W. bieden den raad de volgende aanbeveling voor de benoeming van een Gemeente-Archivaris aan: lo. mr. R. van Royen; Commies-Chartermeester aan het Rijksarchief te Utrecht; 2o. mr. H. Har- cienberg. Chartermeester aan het Rijksar chief te Maastricht. DE STADSZAAL. De ketels van de centrale verwarming in de Stadsgehoorzaal verkeeren in zoodani- gen toestand, dat vernieuwing daarvan on verwijld moet plaats hebben. De kosten van die vernieuwing c.a. worden geraamd op totaal f4000. Bepaald op 22 Februari. Heden is uitgegeven Staatsblad No. 180, bevattende de publicatie van 11 Februari 1938, betreffende de plechtige afkondiging van de vastgestelde ver anderingen in de Grondwet. Zoo^ls men weet betreffen deze ver anderingen de volgende punten: Het inkomen der Kroon; de schadeloosstelling en het pensioen van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; Het openen van de mogelijkheid mi nisters te benoemen, niet belast met de leiding van een ministerieel departe ment; het kiesrecht; het openen van de mogelijkheid openbare lichamen voor beroep en be drijf in te stellen; het overgangsrecht. De staats-, gouvernements- en publi catiebladen, waarin de wetten worden geplaatst, zullen worden uitgegeven op 22 Februari a.s., Op dien dag des mid dags om halfdrie zullen de wetten op de volgende plaatsen worden voorgele zen: aIn Nederland: in een plechtige openbare zitting van den Hoogen Raad der Nederlanden, van elk der gerechtshoven en der arrondissements-rechtbanken. b. In Nederlandsch-Indië: in een plechtige openbare zitting van het Hooggerechtshof van Nederl.- Indië. c. In Suriname: 1 Dr. de Groot deelt mede, dat E E het met den gezondheidstoestand §j 1 van Prinses Juliana en Prinses E E Beatrix in alle opzichten uitste- E E kend blijft gaan en dat Prinses E Juliana gisteren voor het eerst het E E bed heeft verlaten. E miniminiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii.if. in een plechtige openbare zitting van het Hof van Justitie, d. In Curacao: in een plechtige openbare zitting van het Hof van Justitie. Overeenkomstig de betalingen in de Grondwet zullen de wijzigingen op de volgende tijdstippen in werking treden: a. In Nederland: klokslag middernacht tusschen 13 en 14 Maart a.s. b. In Nederlandsch-Indië: op Java en Madoera: klokslag mid dernacht tusschen 23 en 24 Maart a.s.; elders: klokslag middernacht tus schen 1 en 2 Juni a.s. c. In Suriname: klokslag middernacht tusschen 23 en 24 Maart a.s. d. In Curacao: klokslag middernacht tusschen 23 en 24 Maart a.s Zooals reeds gemeld, zullen de wijzi gingen op het tijdstip van publicatie 22 Februari nam. 2 uur 30 in Nederland worden afgelezen van de pui of voor de deur van alle gemeente huizen; in Nederlandsch-Indië van het paleis van den gouverneur-generaal te Batavia, en in Suriname en in Curacao: van het paleis van den gouverneur. BINNENLAND. Hachelijke uren voor den Waterweg; een Amerikaansch en een Russisch schip in gevaar. (3e Bladi. Conflict in .Eenheid door Democratie". (Binnenland, 3e Blad). Vergadering te Ommen van de commis sarissen der Nederlandsche Padvinders, (Binnenland, 3e Blad). Windhoos boven de Betuwe. (Gemengd, 2e Blad). Felle brand in weverij te Breda. (Gemengd, 2e Blad). BUITENLAND. Schuschnigg's bezoek aan Hitier. (Ie Blad). Japan wijst de vloot-nota's af. (3e Blad). Eden spreekt tot de jeugd. (Buitenland, le Blad). Een congres te Londen tot steun aan China. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. EMTÉGEËS-AVOND. Zaterdagavond j.l. gaf de Leidsche H. B. S.-Vereen. „Emtégeës" in den Foyer van de Stadsgehoorzaal een feestavond, ditmaal in den vorm van een bal. Reeds bij den aan vang waren vele danslustigen aanwezig. Te ruim 8 uur opende de voorzitter het bal met een hartelijk welkom aan de aan wezigen. Na deze opening zorgde het dans- orkest „The Lumirix Mike Serenaders" dat de stemming erin kwam en bleef. Reeds het vorig seizoen speelde deze band voor de vereeniging, en evenals toen was haar bezetting ook nu weer uitstekend. Nog steeds kwamen nieuwe leden, oud-leden en introducé's binnen, en hoewel de stemming r.ict ten top gevoerd werd. was er algemeene vroolijkheid, die een paar maai tot hos- partijen aanleiding gaf. Te ruim 2 uur werd de avond besloten: de vereeniging kan er met voldoening op terugzien. VER. VOOR VOLKSCULTUUR. In de zaal der Mij. voor Toonkunst hield de onlangs opgerichte vereeniging voor Volkscultuur haar eerste openbare bijeen komst. Na een kort openingswoord van den voorzitter, waarin hij de cultureele be- teekenis van de vereeniging en de plan nen voor 1933 uiteenzette, volgde een af wisselend programma van muziek, zang en declamatie. Dat het gebodene zeer in den smaak viel, bewees het aanhoudende ap plaus der aanwezigen. Te circa 11 uur sloot de voorzitter met een woord van dank aan allen, die hadden medegewerkt tot het slagen van deze bijeenkomst. Hierna werd nog eenigen tijd .gedanst. Dr. J. B. Hubrecht. De Regeeringspersdienst meldt: Naar wij vernemen zal weldra uit voering worden gegeven aan het voor nemen der Regecring, de diplomatieke betrekkingen met Italië te regulari- seeren. De geloofsbrieven van onzen gezant dr. Hubrecht, tevoren als zoo danig te Boekarest werkzaam, zijn ge reed gemaakt en de nieuwe titularis zal vermoedelijk in de tweede helft der loopende maand naar Rome vertrekken. Het A.N.P. teekent hierbij aan: Uit bovenstaande mcdedeeling van den Regeeringspersdienst blijkt, zoo werd ons ter bevocgder plaatse beves tigd, dat het in de bedoeling ligt, de geloofsbrieven van onzen gezant, dr. Hubrecht, te richten aan Z. M. den Koning van Italië, Keizer van Ethiopië. GEWESTELIJK WEEK-END VAN DEN JEUGDBOND VOOR ONTHOUDING. Goed geslaagde propaganda-dagen. De Jeugdbond voor Onthouding Meld Zaterdag een propaganda-avond in de con certzaal van het Volksgebouw. Toen de voorzitter om 8 uur de bijeen komst opende, was de zaal bijna geheel gevuld. Er waren verscheidene leden uit andere plaatsen o.a. Amsterdam. Beverwijk. Alkmaar, Den Haag en Delft. Voor de pauze gaven de J.V.O 'ers enkele volks dansen te zien. Een fragment uit „Hel" van Miles MlaJlison. voorgedragen door Arnold Tollenaar, den voorzitter van het Gewest van den J.V.Overwierf een dank baar applaus. Als spr. trad on mr. H Wil- lemse. lid ran het hoofdbestuur van de Ned, Ver. tot Afschaffing van Alcoholhou dende Dranken. Spr. betoogde aan de hand van feiten en cijfers en van eigen ervarin gen, dat we in de eerste plaats geheelont houders dienen te zijn en daarnaast idealen moeten hebben voor een betere samen leving. waarin geen plaats meer zal zijn voor onrecht en haat onder de menschen en waarin oorlog zal zijn uitgesloten. Spr toonde aan. dat de jeugd, die zich tot deze idealen voelt aangetrokken zich moet aansluiten bij de J.V.O. Na de pauze voerde de afd. Leiden een humoristische één-ac'er op ..Hygiënekoorts" waarbij het publiek zich dikwijls kostelijk amuseerde. Vroeger dan ieder verwacht had, kwam het eind van dezen avond, die voor de J.V.O. een zeer geslaagde mag heeten. Gisteren hield de J.V.O een lezing ochtend. Hier hield de heer Valkema uit Den Haag een lezing over: „Ondergang- Verlossing". Spr. besprak hierbij de Oxford, beweging. Aan de hand van enxele punten uit en wereldbeschouwing toonde spr. aan hoe men kan komen tot de Oxfordbewegdng. Spr. noemde oa. de polariteit in den mensch. De tegenstelling van de begeerte aan de eene zijde en het geweten aan den anderen kant. Een Oxford'er zal in zijn „stille tijd" gedachten krijgen en op den duur zal hij den stem van ziin geweten, van God. zooals spr. dit noemde, hooren Hierdoor zal men weten, wat goed is om te doen en slecht. Ook noemde spr. de ontwikkeling van den mensch. Het kind handelt instinctief: het wordt langzamer hand verstandig doch ook egoïstisch. Op leeftijd gekomen van 15 a 16 jaar. zal de jeugd het verlangen krijgen, een goed mensch te worden in de maatschappij en om het egoïsme te verdringen. Doch in deze periode komen gebeurtenissen voor, waarin juist het egoïsme naar voren komt. De jsugd beleeft dan een moeilijken tijd. Ook hier zul men. volgens spr han delen naar de stem. welke in ons klinkt. Als derde Punt noemde spr. de ontwik keling der maatschappij, welke spr. dezelfde vond als die van den mensch. Ook in de maatschappij ziet men menschen die ver langens hebben naar een betere samen leving. waarin zal zu'n vrijheid van geest, broederschap en recht voor alle menschen Deze verlangens zien we in verschillende politieke vereenigingen. S.pr. zag in deze Bij' afnemenden Noord-Oost.elij- ken tot Oostelijken wind is hier te lande des nachts lichte vorst te verwachten. Overdag: zal de tem peratuur zich om het vriespunt bewegen. 5761 tPIRITUS THEELICHTJE Verbruik: slechts één vijfde cent per uur (Ingez. Med.) verlangens de oorzaak van verwarring, oor. log en ellende in de wereld. Crisis noemde spr. egoïsme van den mensch. Spr. achtte het streven van Oxford, die zegt. begin met ie zelf. verbeter ie zelf. bewijs diensten aan je naaste medemenschen. den grond slag voor een verbetering der samenleving. Van de Merop volgende gelegenheid tot discussie, werd een druk gebruik gemaakt. Na een gemeenschappelijken broodmaal tijd werd een bont programma gegeven, dat verzorgd werd door de verschillende afdeelingen. Om halfvier werd dit geslaagde samenzijn gesloten. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Firma de Vries en Hellema „Nooitgedacht". Steekterweg 67. Alphen a. d. Rijn, fabricatie van isolatieband voor gas- en waterleiding. Bovengenoemde zaak is overgegaan aan: C. Vos en H. G. M. van Leeuwen, die het bedrijf voortzetten in den vorm eener naamlooze vennootschap in oprichting on der den naam: N.V. Asphalteerinrichting .Nooit Gedacht" v.h. fa. M. de Vries Hel lema. in oprichting. Ons Zaterdag gepubliceerd verslag van de lezing van majoor C. van der Vecht over de groote Pyramide van Gizeh be hoeft een kleine aanvulling daar, waar gesproken wordt over de verschillende theorieën, welke omtrent de oprichting, constructie en doel dezer pyramide zijn op geworpen Men leze in dit verband„De oorspron kelijke meening, dat ook de Gizehpyra- mide, evenals de andere, graftombe was, is door tal van onderzoekers op grond van zekere feiten verworpen. De ervoor in de plaats getreden theorieën hebben echter in het algemeen den toets der critiek niet weerstaan, hoewel in enkele de richting, waarin tenslotte zou blijken te moeten worden gezocht, wel reeds is aangewezen. Tot deze pioniers behooren John Tayler en prof Smyth", enz.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1