BINNENLAND Het vlootvraagstuk Hachelijke uren voor den Waterweg LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Maandag 14 Februari 1938 Conflict in „EenHeid door Democratie". De Nederlandsche Padvinders. De „Nieuw Amsterdam" vaart. De kwestie Deterding. Meer armslag aan de gemeenten. Schroef verloren in Noordwester storm Japan verwerpt de nota's van Frankrijk, Engeland en Amerika 'IIN/T [NUTUREN ïr. Ritmeester legt het secretariaat neer. De heer Louwes gaat met het bestuursbeleid niet accoord. Zaterdag is in het Jaarbeursgebouw te Utrecht de jaarverfgadering der Bijeenkomst van Commissarissen te Ommen. De bijeenkomst van Commissarissen van de Nederlandsche Padvindens, welke ge- woonlük tweemaal per jaar wordt gehouden Nederlandsche Bewegmg voor Eenheid had ditmaal Zaterda2 en gisteren plaats en Democratie, welke op 8 Jan. j.l. wegens tijdgebrek was geschorst, onder leiding van den voorzitter van het hoofdbestuur, dr. H. Faber te Schie dam, voortgezet. Deze deelde in zijn openingsrede mede. dat van ir. W. Rit meester te Bilthoven een brief was ont vangen, waarin hij mededeelde, dat hij met ingang van 11 Februari zijn func tie als secretaris van het hoofdbestuur neerlegde en zich uit het hoofdbestuur terugtrok. In een korte rede gaf dr. Faber uiting aan zijn gevoelens bij het afscheid en schetste daarbij de groote verdiensten welke ir. Ritmeester voor eenheid en de mocratie heeft gehad. De geheele opbouw van de organisatie, het orgaan en de ver- kiezingsactie. dit alles was zijn werk. Spr. betreurde de klove, die is ontstaan en welke naar zijn meening niet meer overbrugd bleek te kunnen worden. Besloten werd. dat in de leiding van het secretariaat voorloopig zal worden voor zien door een samenwerking van den vice- voorzitter. den heer H. D. Louwes te Ulrum en het hoofdbestuurslid ds. A. van der Heide te Voorburg. De heer Louwes legde vervolgens een verklaring af, waarin hij mededeelde zich niet verantwoordelijk te gevoelen voor de dagelijksche leiding der bewe ging, zooals deze de afgeloopen vijf maanden is gevoerd, zoodat hij onder de gegeven omstandigheden zijn be reidverklaring om het voorzitterschap op zich te nemen terugtrok. Hierop werd besloten de benoeming van een nieuwen voorzitter en een nieuwen secretaris tot een volgende vergadering uit te stellen, waarbij dr. Faber zich beresd verklaarde zijn functie nog tijdelijk te blij ven waarnemen. Mevr. J. Fortanlerde Wit te Den Haag. prof. dr. ir. J. Goudriaan te Eindhoven en de heer R. Zegerlng Hadders te Emmen werden bij acclamatie tot leden van het hoofdbestuur verkozen, terwijl de heer H. W. Neth te Den Haag. die periodiek aftrad, herbenoemd werd. De voorzitter richtte zich in hartelijke bewoordingen tot mej. E. H. Piepers te Bilt hoven. die zich wegens drukke werkzaam heden moest terugtrekken en haar plaats aan mevr. Fortanier had afgestaan. Hierop kwamen onderscheidene tech nische voorstellen der afdeelingen in be handeling. Een statutenwijziging, voorge steld door de afdeeling Rotterdam en toe gelicht door den heer G. H. C. van Ooster hout, werd in stemming gebracht. Het voorstel, dat beoogde het aantal afgevaar digden tot ongeveer 2/5 terug te brengen, verkreeg de vereischte meerderheid van 2/3 deel der stemmen. Onderscheidene mo ties werden ingetrokken, terwijl een enkele door het hoofdbestuur werd overgenomen. De vergadering werd omstreeks tien uur gesloten. Van Rotterdam naar Schiedam. Nederlands grootste mailschip de .Hieuw Amsterdam" bij de Rotterdamsche Droog dok Maatschappij voor de HollandAme- rika-lijn in aanbouw, heeft gisteren zijn eersten tocht gemaakt: de oceaanstoomer is door een klein legertje sleepbooten van IVi'ton-Feiienoord en de R, D. M. van de werf der Droogdok Maatschappij verhaald naar dok 4 bij Wilton Feijenoord te Schie dam, het grootste dok in Europa. Het moei lijke karwei is vlot verloopen bij het in draaien van de vaargeul naar Wilton dreef het schip even gevaarlijk naar den Ooste lijken wal toe, maar spoedig hadden de 9 sleeDbooten den onbestuurbaren kolos weer in bedwang. Zoo lag de ..Nieuw Amster dam", die om één uur bij de Droogdok maatschappij vertrok, reeds te drie uur in het dok en nog geen twee-en-een-half uur later kon men beginnen met het voortzet ten van de werkzaamheden. Dr. Colijn gelast vanuit Zwitserland een onderzoek. Dr. ir. M. D. Dijt te Haarlem, uitvoer der van het „plan-Deterding", deelt aan het Hbld. mede, dat in den loop van Don derdag te zijnen huize een brief is gekomen van den secretaris van dr. H. Colijn, dat de kwestie der varkenstransacties opnieuw in beschouwing is genomen-en dat de Re- geeringscammissaris voor den Akkerbouw en de Veehouderij zich thans voor een na dere bespreking terzake schriftelijk tot den heer Deterding heeft gewend. GARNIZOENSPLANNEN TE SOESTERBERG. Gedep. Staten van Utrecht hebben hun goedkeuring onthouden aan het raadsbe sluit van de gemeente Soesterberg tot aan koop van 5 H.A. grond aldaar, welke op pervlakte aan het rijk zou worden afge staan ter vestiging van een garnizoen al daar. Gedep. Staten achten, dat de voor- óeelen, welke een garnizoen met zich bren gen. niet opwegen tegen het bedrag, n.l. 50.000 gulden, dat daartoe voor de gemeen te is gemoeid. Heden zal een spoedraads- vergadering worden gehouden, waarin deze kwestie nader zal worden bezien. te Ommen op het buitencentrum der ver- eeniging. Behalve den hoofdcommissaris, den heer A. Oosterlee. die de bijeenkomst leidde, waren aanwezig de hoofdkwartiercommissarissen: architect A. H. van Leeuwen, voor uitrus ting en uniformen, tevens peningmeester van het nationaal hoofdkwartier, ds. W, M. A. Kalkman ,voor christelijke groepen, de heer G. Mante. inspecteur van de scheep vaart in algemeenen dienst, voor Zeever kenners. ir p. Telder. voor oud-padvinders, de heer J. D. A. de Fremery. voor Ned Indië. de heer van Harderwijk, bij verhin dering van den commissaris der katholieke Verkenners. De heer C. Beets, voorzitter van de padvindersvereeniging .Nederland", woonde met enkele commissarissen dezer vereeniging de bijeenkomst bij. Voorts wa ren er commissarissen uit alle deelen des lands. De burgemeester van Ommen, de heer C. E. W. Nering Bogel woonde de opening der bijeenkomst bij. terwijl de bij eenkomst werd meegemaakt door de dames de Koning en Knappert, resp. hoofdcom- missaresse en commissaresse van het Nederlandsch Padvindstersgilde en in ver band met de beprekingen over de lichame lijke vorming prof. dr. Gaulhofer van de academie voor lichamelijke opvoeding en de heer W. C. Roest van Limburg, secretaris van het curatorium Bij de opening memoreerde de hoofd commissaris de groote wijziging, welke in de vereeniging is gekomen door het uit treden van den hoofdverkenner, vice-ad- miraal b.d. J. J. Rambonnet en het toetre den tot de padvindersbeweging van ZX.H. Prins Bernhard, als koninklijk commissaris. Het buitencentrum van de Nederland sche Padvinders bestaat uit een tot huis- verblijf verbouwde boerderij, waar de 60 commissarissen dezer bijeenkomst zullen verblijven en uit een complex kampterrei nen van ongeveer 50 H A., door begroeiing, zoowel als door prachtige ligging aan de Vecht een ideale kampplaats voor de padvinderstroepen. Ommen is dan ook het Mekka der padvinders en het buitencen trum heeft steeds de bijzondere belang stelling gehad van den oud-hoofdverken ner vice-admiraal bd. J. J. Rambonnet, onder wiens leiding de vereeniging het bui- tencentrum eerst huurde en later in eigen, dom verwierf. Was de boerderij oorspronkelijk weinig geschikt voor het houden van bijeenkom sten in den winter, thans is centrale ver warming aangebracht, zoodat het buiten centrum en speciaal het huisverblivf voor de vereeniging hierdoor zeer in waaide is toegenomen Het ligt in het voornemen van het nationaal hoofdkwartier deze ge legenheid voor het houden van groote bij eenkomsten. ook voor derden beschikbaar te stellen. Aan velen in den lande is de boerderij wel bekend, omdat des zomers behalve de leiderscursussen ook veel ouders van jon gens en introducées van leden der ver eeniging op de boerderij te Ommen hun vacantie doorioengen. De commissarissen bijeenkomst hield zich hoofdzakelijk bezig met de bespreking van de mogelijkheden voor de verdere verbrei ding van de beweging en op welke wiize meer dan tot dusver door de padvinders- beweging kan worden gedaan voor de lichamelijke opvoeding van het komend geslacht. Bevoegdheid tot hoogere belastingheffing. Met betrekking tot het zeer binnenkort in te dienen wetsontwerp, dat beoogt aan de gemeenten iets meer armslag te geven en waarvan minister De Wilde enkele da gen geleden in de Eerste Kamer getuigde, dat het daar ergens in de buurt zweefde, vernemen wij, dat dit inderdaad beoogt aan sommige gemeenten onder bepaalde omstandigheden bevoegdheid tot hoogere belastingheffing te geven dan de Gemeen tewet in artikel 277 thans reeds toelaat. Die omstandigheden bestaan vooral hier in, dat de gemeente allereerst zelf de strengst mogelijke saneringsmaatregelen moet hebben toegepast op het gemeente lijk budget. Eerst daarna zal de regeering kunnen overwegen aan een gemeente toe te staan hoogere belastingheffing in te voe ren. Is in het algemeen voor elke belasting heffing en in iedere gemeente, koninklijke goedkeuring na advies van Gedep. Staten vcreischt. zeer in het bijzonder zal met be trekking tot eventueel in bepaalde gemeen ten in te voeren verhoogde heffingen niet dan in geval van uiterste noodzakelijkheid goedkeuring van de Kroon kunnen worden verwacht. „De Crt." PRINS BERNHARD WEER ACHTER HET STUUR. Zaterdagmiddag heeft Prins Bernhard met een Engelschen vriend een bezoek gebracht aan de Willgogarage te Amers foort, waar de vriend een Ford heeft ge kocht. Het bezoek duurde ongeveer een half uur. De Prins bestuurde naar de N. Rtt. meldt bij het komen en gaan zelf zijn wagen. ENT AM - T A XI - OND ERNEM IN G TE AMSTERDAM SLUIT BEDRIJF. 200 chauffeurs zonder werk. In verband met de slechte bedrijfsuit- komsten ten gevolge van de tariefregeling voor de taxi-bedrijven te Amsterdam heeft de directie van de Entam besloten het be drijf te sluiten en hebben gistermorgen de circa 200 chauffeurs en arbeiders, in dienst van de Entam, een brief ontvangen waar in hun per 20 Febr. a.s. ontslag wordt aan gezegd. Aangezien dit besluit mede een gevolg is van den toestand in het bedrijf, ter ver- oetering waarvan het gemeentebestuur herhaaldelijk maatregelen heeft genomen, verwacht men dat in het begin van de ko mende week pogingen in het werk zullen worden gesteld om te voorkomen dat het personeel van de Entam op straat zal komen. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij K. B. is aan L. A. van der Stok, op zijn verzoek, met Ingang van 14 Maart eer vol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Harlingen. (Van een bijzonderen medewerker). Angstige uren heeft de bemanning van het Amerikaansche s.s. „Wacosta" voor de monding van den Nieuwen Waterweg doorgemaakt, toen het schip in den zwaren Noordwester uitvarende den schroef verloor en op zijn beide ankers aangewezen was. Maar in al deze uren is het schip niet zoo den ondergang nabij geweest, ais op het oogenblik, dat men het veilig binnen de pieren dacht te hebben. Toen in hand zaam weer het schip om twaalf uur gistermiddag naar binnen zou worden gesleept, werd het door een zware grondzee dwars tusschen de pieren ge worpen en eerst op het laatste oogen blik kon een ramp op de Zuiderpier ver meden worden. Het ruim 5400 ton metende schip ver trok Zaterdagmidag van Vlaardingen met bestemming naar Antwerpen. Buitengaats gekomen, kreeg men te kampen met zware zeeën en een stormachtigen Noordwesten wind; hevig stampte het gedeeltelijk gela den schip op de golven, tengevolge waarvan de schroef, telkens als zij boven water uit kwam heftig doorsloeg. Betrekkelijk spoedig legde de schroef het af: op nauwelijks 3/4 mijl van de pieren dreef de Wacosta zon der schroef hulpeloos rond en moest de ge zagvoerder dringend om sleepboot-asslsten- tle seinen. en Wbed xutoenejt mat *8foexJmdoi :ve*tde. iXih DH JB.MEENK Ll'imimi 6110 (Ingcz. Mcd.) Dr. DE GROOT NOG OP PALEIS SOESTDIJK. Dr. J. de Groot, de behandelende genees heer van Prinses Juliana heeft Zaterdag middag in het Badhotel te Baarn, waar zijn familie vertoeft, zijn verjaardag ge vierd. Dr. de Groot, die zijn verblijf ten pa- leize Soestdijk niet heeft onderbroken, zal daar voorloopig nog blijven vertoeven. WINTERFLORA 1938. Zaterdagmiddag heeft de commissaris der Koningin in Noord-Holland, mr. dr. A. baron Röell, vergezeld van zijn echtgcnoo- te, een bezoek gebracht aan de tentoonstel ling van bolgewassen „Winterflora 1938", welke door de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur van 1118 Febr. in het Krelagehuis te Haarlem wordt gehouden. Het officieele antwoord van Japan op de nota's van Frankrijk, Engeland en Amerika is Zaterdag overhandigd. In dit antwoord verklaart de Japan- sche regeering, niet het voornemen te hebben, zich een bewapening aan te schaffen, welke een bedreiging voor de andere landen vormt en geeft zij ais haar meening te kennen, dat het ver strekken van inlichtingen betreffende den vioolbouw niet tot een redelijke ontwapening zou bijdragen, aangezien een kwantitatieve beperking der be wapening ontbreekt. De Japanse he re geering is daarom niet bij machte, aan den desbetreffenden wensch dezer staten gevolg te geven. In het feit. dat de Japansche regeering de gevraagde inlichtingen niet wenscht te verstrekken, kan zii geen logische reden zien voor de veronderstelling der mogendheden, dat de Japansche regeering bezig is aan een vlootbouwplan voor schepen, welker tonnenmaat de bij het verdrag van 1936 vastgestelde grenzen overschrijdt. De Ja pansche regeering maakt zich daarom dan ook niet bezorgd, indien de andere staten de clausule zouden toepassen, zooals ver vat in genoemd verdrag, waarbij Japan niet is aangesloten. Wat betreft de mededeeling der staten, dat zii bereid zijn hiema met de Japansche regeerinc te praten over eenige beperking van tonnenmaat en kaliber, vermeldt het Japansche antwoord, dat de Japansche regeering van meening is. dat zulk een bespreking op geen enkele wijze zou leiden tot een verwezenlijking van de verlangens der Japansche regeering betreffende de ontwapening. Niettemin is de Japansche regeering te allen tijde bereid besprekingen aan te gaan waarbij een redelijke kwantita tieve beperking der bewapening een eerste plaats zou innemen. Gelijktijdig met dit antwoord aan de drie vlootmogendheden. heeft de Japansche regeering een mededeeling gepubliceerd, waarin zii o.a. het volgende verklaart: „De Japansche regeering zou het diep betreuren, indien de groote vlootmogend- heden tot een uitbreiding van haar bewa pening en van haar vioolbouw zouden overgaan. In dat geval zouden zii Japan geen an dere keus laten, dan wijziging te brengen in de bestaande Japansche vlootbouw- plannen, ten einde aan de nieuwe ontwik keling het hoofd te kunnen biedten". De Amerikaansche minister Huil ver klaarde dit antwoord zeer te betreuren. De regeering van de Vereenigde Staten is van meening, dat er op het oogenlblik geen verdere punten zün om te probeeren be sprekingen met Tokio aan te knoopen. Men neemt aan. dat Japan slechts zou willen onderhandelen als de vastgestelde verhou ding 5 (Engeland) 5 (Amerika) 3 (Japan) zou worden losgelaten. De drie mogend heden zullen thans overleg moeten plegen in hoeverre zii de veiligheidsclausule van de overeenkomst van Londen zullen toe passen. In politieke kringen te Washington is men van meening dat de Amerikaan, sche regcering zich thans vrij zal ge voelen slagschepen te bouwen van grooteren inhoud dan de tot dusverre geldende limiet van 35.000 ton. Senator King heeft medegedeeld, dat hij in verband met den aard van het Japan sche antwoord een resolutie zal indienen, welke Roosevelt machtigt, onverwijld de ontwapeningsconferentie bijeen te roepen. In een brief aan den democratischen af gevaardigde Ludlow, die de vraag gesteld had of de nieuwe oorlogsschepen, die de Vereenigde Staten willlen gaan bouwen, alle noodig waren voor de verdediging of dat zij gebruikt zouden worden voor samenwerking met eenig ander land, heeft de Amerikaan, sche staatssecretaris van buitenlandsche zaken Huil verklaard, dat de buiten landsche politiek van de Vereenigde Staten zoowel beoogde het uiterste nationalisme met zijn politieke intrigues te vermijden, alsook een tot het uiterste doorgevoerde isolatie, die andere landen zou kunnen doen gelooven, dat de Vereenigde Staten in den Stillen Oceaan. min of meer bang waren Hull beschrijft de Amerikaansche politiek als een zaak van gezond verstand. De nieuwe oorlogsschepen aldus Huil zijn naar mijn meening alle noodig voor de nationale verdediging der Vereenigde Staten en hun bezittingen. Het is de wensch van het volk en de regeering der Vereenig de Staten, dat ons land niet in een oorlog betrokken zal worden. Het is de meening van allen onzer, die met het geheele besef van onze verantwoordelijkheid deze ver meerdering van de vlootsteikte bepleiten, dat het uitvoeren van deze vermeerderin; zal bijdragen tot de verwezenlijking van dit doel. Het is natuurlijk, dat de Vereenigde Sta ten te werk gaan volgens parallelle lijnen met andere regeeringen, met wie zij ge meenschappelijke belangen en gemeen schappelijke doeleinden hebben. De Ver' eenigde Staten hebben zich echter altijd de volste vrijheid van oordeel en het recht van onafhankelijkheid van optreden voor behouden. Indien, zoo vervolgde Huil. iedere vrede lievende natie zich hardnekkig afzijdig zou houden van ieder ander vredelievend land en door zou gaan met een politiek van be- wapeningsbeperking zonder eenig verband met de krachtsverhoudingen, dan zou het onvermijdelijk gevolg zijn, dat andere landen, die neiging vertoonen, zich niet aan de wetten te storen, hierdoor aange moedigd zouden worden De landen, die den vrede wenschen. dienen op elke be vredigende wijze samen te werken voor de handhaving van den vrede. In een Japansch persbericht wordt mel ding gemaakt van de voorbereidingen te Singapore voor de openingsplechtigheid van de viootbasis. waarbii meer dan 12.000 gasten tegenwoordig zullen zijn. De Amerikaansche oorlogsschepen Mil waukee, Memphis en Trenton zullen aan de plechtigheden deelnemen. Hoewel er 4000 inwoners van Britsch-Indië, de Strait Settlements en Chineezen zijn uitgenocdigd. mogen geen Japanners tegenwoordig zijn] met uitzondering van den consul-generaal] die uit beleefdheid is uitgenoodigd. Ook de Japansche journalisten zijn niet uitgenoo- dijjd In buitenlandsche kringen, aldus het Ja pansche bericht laakt men het, dat de Britsche autoriteiten zoo onverdraagzaam zijn, dat zij de Japansche persvertegen woordigers niet gevraagd hebben. Niemand kan ontkennen, zoo vervolgt het bericht, dat Engeland, nadat het vóór den wereld oorlog met succes een actie tot isolatie van Duitschland op touw had gezet, thans Japan van de wereld tracht te isoieeren door 'het tot stand brengen van een Brltsch-Amerikaansch-Nederlandsch front Ongelukkigerwijze zijn de groote sieen, booten van L. Smit en Co.'s Internationale vrijwel alle met emplooi op zee. zoodat slechts de betrekkelijk zwakke Noordzee en de kleine sleepers Blankenburg en Maas ter beschikking waren. De windkracht was in middels tot 8 aangezwollen: er liep een hooge en wilde zee. zoodat de sleepers die toch voor geen kleintje vervaard zijn 'Zjcj, niet buitengaats waagden. Zij bleven met stoom op binnen de pieren liggen. De gezagvoerder van de Wacosta had no» slechts één middel ter beschikking om een zekere stranding te voorkomen: hij lie beide ankers uitwerpen. Zwaar reed het schip achter de beide ankers op de zeeën en in angstige spanning gingen de uren voorbij. Wanneer de ankers gingen krabben (d.w.z. door den grond getrokken werden lnplaats van het schip onwrikbaar vast houden), zou de Wacosta eenzelfde lot be schoren zijn als Indertijd de Salento, die eveneens met krabbende ankers op onze kust in den Noordwester met man en muls verging. Om half elf in den avond kon de kapitein van het schip echter seinen, dat de anken hielden; niettemin voer even later de red dingboot President Jan Leis van de Zuid Hollandsche Mij. tot Redding van Schip breukelingen uit onder commando van schipper Slis om zoo noodig hulp tc kun nen verleenen. De wind was inmiddels gaan ruimen: zonder kracht af te nemen diephij door het Noorden naar het N.N.O., waardoor de positie van het schip aanmerkelijk beter werd. Bij lichte maan en afbuiend weer waagde ook de Noordzee zich naar buiten maar de gezagvoerder van de Wacosta, die achter de ankers betrekkelijk veilig lag verkoos het zekere voor het onzekere en vertrouwde zich niet aan de sleepkracht van de Noordzee toe. De wind buide in den loop van den nacht steeds meer af, terwijl de reddingboot en de sleeper in de buurt van de Wacosta bleven. Tegen één uur kwam het bericht binnen dat een uitvarend Russisch stoomschip even buiten den Waterweg door machineschadem moeilijkheden was geraakt. Het schip had eveneens de ankers uitgeworpen, maar ia>. hielden niet in den zandigen bodem en hei schip verdaagde op de gevaarlijke Maas vlakte, een der meest beruchte gedeelten van onze geheele kust bezuiden de pieren van den Waterweg. Vanuit Hoek van Hol land werden de bewegingen van den Rus met gespannen aandacht gevolgd; het zag er naar uit of deze in grooter gevaar ver keerde, dan de Amerikaan, die weliswaar zwaar lag te rijden, maar betrekkelijk vei lig lag. De agent van de Zuid-Hollandsche, de heer C. P. v. Diest, stelde zich in verbin ding met schipper Slis en gaf de redding boot order, tuil speed naar den Rus ie koersen, omdat men meende, dat. deze reeds gestrand was. Dit bleek nog niet het geval te zijn; op het laatste oogenblik had men aan boord van den Rus de machineschade weten te herstellen en op eigen gelegenheid slaagde het schip erin, in ruimer water te komen. Tegen drie uur, toen geen onmiddellijl; gevaar meer dreigde, werd de reddingboo binnen geroepen. In zware sneeuw- en hagelbuien bleef de Wacosta inmiddels op de hooge zeeën lig gen, terwijl de sleepers nabij bleven. Het weer werd na het aanbreken van den dag steeds handzamer en de kapitein besloot het met de sleepbooten te wagen. Een tros werd uitgebracht op de Noordzee en op de Maas. welke inmiddels naar buiten geko men was, de Blankenburg maakte achter het schip vast om de bestuurbaarheid te verhoogen en om half elf uur verliet de Wacosta de plek, waar zij sinds den vorigen avond half zes aan de betrouwbaarheid van haar ankers overgeleverd was. Langzaam naderde de sleep door de nog steeds ruwe zee de pieren en op het oogenblik, dat het schip binnen zon loopen, scheen de zee nog eenmaal een poging te doen om haar buit binnen te krijgen. Door den stroom en een zware zee sloeg het schip n.l. juist binnen de pieren dwars; de sleepbooten konden het enkele seconden lang niet bol werken en met de boeg in Noordelijke richting begon de Wacosta af te drijven naar de Zuiderpier. Vooral de beman ning van de Blankenburg, die achter de Wacosta lag en leelijk in het gedrang raakte, waren het benauwde minuten De Noordzee en de Maas wisten het pleit evenwel te winnen en om ruim twaalf uur was de Wascosta behouden binnen, waarna het schip in de rich ting Rotterdam werd weggesleept. NIEUWE UITGAVEN. Revue der reclame. Verschenen is het eerste nummer van do Revue der Reclame. Dit tijdschrift kwam tot stand door oen fusie van de bestaande drie vaktijdschriften op reclamegebied, te weten: het Officieel van het Genootschap voor Reclame, De Re* clame en Meer Baet. Gaven de drie hiervoor genoemde blaaen bijna uitsluitend beschouwende artikelen, meo speciaal bestemd voor reclame-experts, de Re™ der Réclame geeft voornamelijk reclame-niewp en daarnaast beschouwende en critische an- kelen. Naast nieuws en artikelen op het gebiea va ?t ad ver tentie wezen, heeft drukwerk-, h^l'j licht- en buitenreclame de aandacht, teijv ook verpakkingen, etalages enz. de revue zmieu passeeren. n Tal van vooraanstaande figuren hebben n medewerking toegezegd. Maar daarnaast p leenen ook verschillende organisaties van a* bladen, drukkers, advertentiebureaux enz. n3 daadwerkelijken steun. M Het blad wordt uitgegeven te Amsterdam, kantore van het Genootschap voor Recia" Keizersgracht 28-34.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 12