STADSNIEUWS Voor onze lezers gedenkplaat De groote pyramide van Gizeh ZATERDAG 12 FEBRUARI 1938 No. 23891 „Blijde Gebeurtenis" EERSTE NEDERLANDSCHE N.v. HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 12 Februari 1929 78 ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Lezing van majoor C. van der Vecht m Kunstschilder Piet van der Hem |j Prijs 10 ets. (ingelijst f. 0.95) afgehaald aan ons bureau of aan de adressen in de omliggende gemeenten vermeld in ons blad van 10 dezer. IMIIIIIIIIU IM. NOOMEN LE1DSCHE SCHOUWBURG. Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 et?, per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchëque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.33 per week .77.. f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten.' (voor binnenland f.0.80 per I mnd.>, Voor,een talrijk gehoor hield gisteravond ln de Burchtzaal de heer C. van der Vecht, majoor van het Ned. Ind. Leger bd. en oud-leeraar aan de Kon. Mil. Academie, een voordracht over ..De groote Pyramide ran Gizeh en haar beteekenis voor den modernen tijd". Namens het comité ad hoe, sprak de lieer J. J. C. van Dijk éen kort openings- iroord en garf direct daarop het woord aan den spreker. Onder de talrijke pyramiden van Egypte - aldus spr. zijn er enkele, welke meer dan de andere te allen tijde de belang stelling getrokken hebben. Hiertoe behooren rel in de eerste plaats de pyramiden van Gizeh. Deze ten Z.W. van Cairo gelegen groep omvat een drietal grootere pyramiden beneVens een zevental kleinere. Deze drie sjaan bekend onder dien naam van den Pharao door wien en ten behoeve van wien men meent, dat zij werden opgericht. Van Noord naar Zuid en tevens in volgorde van erootte en tijd zijn het: de pyramide van Ctaiu (Cheops), die van Khafra tChepren) en Menkaura (Mycerinus). Het is de eerstgenoemde, de pyramide ran Chufu. waaromtrent vele oude tradities bestaan en welke in het bijzonder door alle tijden heen de aandacht heeft getrokken, h de Westersche literatuur staat zij ook («end als de Groote Pyramide. De oorzaak van deze bijzondere belang- tflir.g is voor wat den lateren tijd be- telt. gelegen in het feit. dat deze pyramide totaal andere inwendige constructie bevat dan alle andere pyramiden van feypte. een feit. dat in de negende eeuw onzer jaartelling aan het licht kwam. Treft men in vele pyramiden een omlaagvoeren den gang aan. welke leidt naar een onder- «rondsch vertrek, bii de Groote Pyramide bleek, dat zich daarin tevens nog andere gangen bevonden en andere vertrekken, hoog in het lichaam der pyramide gelegen Deze ontdekking bracht voorts nog een teer merkwaardige verrassing: de gang welke omhoog voerde was aan haar be nedeneinde volkomen afgesloten door gra niet over een lengte van vier meter. Het onderzoek der Egyptologen in de 19e eeuw heeft aangetoond dat de pyramiden zijn opgericht als graftomben der konin een. een feit reeds door de Grieksche his torici vermeld. Saireophagen en in enkele eevallen vorstelijke mummies werden in de ondergrondsche grafkamer, waarheen de dalende gang voerde, aangetroffen. Met het openstellen van Egypte voor het Westen, sedert omstreeks den aanvang der 19e eeuw, begon ook de Groote Pyra mide de aandacht te trekken van Euro- Deesche onderzoekers. Het gevolg hiervan is geweest, dat sedert het midden die eeuw tot heden een groot aantal theorieën om trent oprichting, contructie en doel d,er Groote Pyramide is opgeworpen. Van de 's, die den juisten weg wel hebben aangevoeld, doch in hun dagen over te weinig gegevens beschikten om hun mee ting afdoende te verdedigen, moeten in de eerste plaats genoemd John Taylor en Prof, Piazzi Smyth. De door Taylor en Sïnyth opgestelde theorie hield zich in de eerste plaats bezig met vorm en afmetingen der Pyramide. Een regelmatige, vierzijdige pyramide zoo- fis de Groote is. is in vorm en afmetingen volkomen bepaald door de zijden van het grondvlak en de hoogte. Hierin lag volgens hen de eerste merkwaardigheid: de omtrek van het grondvlak zou 36524 van zekere lengte-eenheden bevatten en de hoogte 5813. Deze eenheden was het 1 500 900 000ste deel van de as der aarde. De hoogte zou selijk zijn aan den straal van een cirkel F?6'1omtrek 36524. In dezen omtrek zou de ™8je van het Zonnejaar zijn uitgedrukt de schaal 100 1. Behalve dit merk waardige feit zou de Pyramide nog vele andere wetenschappelijke bevatten. Doch, *a nog veel vreemder was Taylor en my. h legden verband tusschen de Groote ri'ramideen het Oude en Nieuwe Tes- ment en onderstelden dat od eenigerlei vatS Pyramide een „Openbaring" be er;®'Hst spreekt vanzelf dat een dlemge- 5? hbwering op tegenstand stiet. Groote Pyramide was een Konings- l ~}.- "iets anders. Aan den Britschen in- flinï"' P' Phayidson, di" omstreeks 1909 in studie omtrent de Groote Pyramide i'i'I met het doel, het vermeende con- ct met den Bijbel te weerleggen, komt de li-„ 136 bebeekenis van de indeuking der dfHr5an llet grondvlak te hebben ont- De studie van Davidson leidde aller- rst tot de ontdekking, dat aan de af- nngen der Groote Pyramide zoowel sia» r .h'lwendig een cirkel ten grond lij., Ep welks omtrek even veel „geome- Een tweede punt betreft de reeds ge noemde indeuking der zijden; ten gevolge hiervan is de omtrek van het grondvlak kleiner geworden, dan 36524 P", het bedrag door prof, Smyth genoemd. En wel kleiner lot een bedrag van 286 P". Aan deze groot heid is door Davidson de naam „Afwij- kings-factor" gegeven. Deze grootheid be- heerscht het gehecle probleem der Pyra mide. De Pyramide nu, welke aan de in terpretatie van Davidson ten grondslag iigt, is een theoretische pyramide. D. w. z. haar afmetingen zijn ontleend aan den hiervoor genoemden cirkel en kunnen dus door berekening tot een hoogen graad van nauwkeurigheid worden aangegeven, veel nauwkeuriger dan door opmeting. Deze theoretische is het ontwerp, waarnaar de Groote Pyramide in stoffelijken vorm ge bouwd is. De vraag, of dit ontwerp der Groote Py ramide dan niet in Egypte aanwezig was, is door Davidson bevestigend beantwoord, doch de gegevens lagen daar waar nie mand die ooit zou hebben verwacht, n.l. inde Koningslijsten van Egypte. De in die lijsten aangegeven getallen voor de regeeringsperioden hunner opvolgende dy nastieën van goden, halfgoden en men- schelijke Pharao's zijn fictief gebleken. Het zijn.de afmetingen der theoretische pyramide. Indien de Groote Pyramide he den ten dage van de Aarde zou verdwijnen zou men haar morgen met dezelfde nauw keurigheid weer kunnen opbouwen alleen aan de hand der Koningslijsten. De ontdekking dezer theoretische pyra mide leidde Davidson tot de ontdekking van wetenschappelijke feiten, welke die pyramide door haar constructie uitbeeldt. De gegevens omtrent grootte en vorm van het grondvlak geven met modern astrono mische nauwkeurigheid o.m. aan: ie. de lengte der drie astronomische ja ren, het Zonnejaar, het Sterrejaar en het Anomalistische jaar; 2e. de practische grenzen van de veran dering in vorm der Aardbaan, de practi sche grenzen der z.g. excentriciteit; 3e. den gemiddelden afstand van de aarde tot de zon; 4e. de juiste afmetingen der aarde en haar juiste gedaante; 5e. de grootte der afplatting voor elk punt van haar oppervlak; 6e. het bedrag der zwaartekracht voor eik punt der oppervlakte: 7e. de grootte van den hoek waaaronder de as der aarde helt op het vlak der loop baan voor elk tijdstip der historie; Se. de snelheid der precessie-beweging en die van het Perihelium op elk tijdstip der historie. Wanneer men deze door de Pyramide ge leverde waarden toetst aan die der heden- öaagsche astronomie en daarbij bedenkt» dat ons uit geen enkele bron bekend Is. dat de Egyptenaren dier dagen kennis droe gen van die feiten, althans wat de nauw keurigheid betreft, dat integendeel met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid kan worden gezegd, dat zij dat niet wisten, dan begint de stelling van Taylor en Smyth reeds iets aannemelijker te wor den dat de Groote Pyramide, ofschoon staande in Egypte, niet van Egyptischen oorsprong is, ja met Egypte niets te maken heeft. Namens de aanwezigen dankte de heer van Dijk den spreker voor zijn boeiende voordracht en sloot de bijeenkomst. CHR. BUITENGEWOON ONDERWIJS. Een bestuur gevormd. In de Chr. Kweekschool kwam gister avond het voorloopig comité tot stichting en instandhouding van een chntelijke school voor Buitengewoon Lager Onder wijs te dezer stede met een aantal alge- vaardigden van schoolvereenigingen uit Leiden en omgeving bijeen teneinde te ko men tot verkiezing van een bestuur. Alvorens hiertoe werd overgegaan deelde de heer A. den Dikken, voorzitter van het voorloopig comité, onder wiens leiding deze vergadering stond, mede, dat van het be stuur der Ver. van Chr. Onderwijs (Her vormd) te dezer stede bericht was binnen gekomen. dat momenteel geen medewer king aan de plannen tot oprichting van een christelijke school voor B. L. O. zal worden verleend. Een en ander is gegrond op het feit, dat bij een ingesteld onder zoek gebleken is. dat voor dit onderwijs hoogstens 20 leerlingen van de bij de ver- eeniging aangesloten scholen in aanmer king zouden komen voor genoemd onder wijs; voorts denkt men tegenwerking van vele ouders en verzet der hoofden van scholen te ondervinden. Verder wil het de Vereeniging voorkomen, dat de oprichting van een school voor B.O. niet zoo eenvou dig is vooral wat de financieele zijde betreft als uit een rondgezonden circu laire blijkt. Na voorts in dit schrijven nog aangevoerd te hebben, dat het minder ge- wenscht geacht wordt, de gemeente Lei den weer voor de uitgaven van een derge lijke school te plaatsen komt men tot de conclusie, dat het thans niet de juiste tijd is voor de oprichting van een school voor B. O., temeer niet daar in gevallen waarbij een school voor B.O. onontbeerlijk is. de bestaande gemeentelijke inrichting, alhoe wel dan niet een „bijzondere" inrichting zijnde, toch wat het onderwijs betreft, niet slecht staat aangeschreven. Daarna werd overgegaan tot het vormen van een bestuur. De bestuursverkiezing, welke veel tijd in beslag nam, had tot re sultaat dat bij acclamatie tot voorzitter gekozen werd ds. H. Honders, Herv. pred. te Wassenaar en voorzitter van de Chr. Nat. Schoolvereeniging aldaar, tot tweede voorzitter werd de heer T. S. Goslinga, bestuurslid van de Gereformeerde School vereeniging alhier benoemd. Verder werden nog in het dagelijksch bestuur gekozen mr. B. C. van Krieken, secretaris van de Her vormde Schoolvereeniging te Oegstgeest en de heer W. Los (Gereformeerd), voor zitter van de School met den Bijbel te Sassenheim. Laatstgenoemde twee heeren zullen de functies van secretaris en pen ningmeester verdeelen. Het ligt in de bedoeling, dat ait bestuur thans zal overgaan tot de samenstelling van statuten en huishoudelijk reglement, waarna weer een vergadering zal worden uitgesohreven. Aan het einde der vergadering heeft de heer Den Dikken namens het voorloopig comité de bestuurszaken overgedragen, waarbij hij nog mededeelde, dat het comité met zeer veel liefde zijn taak heeft ver vuld. zulks in het belang van het chris telijk onderwijs. In aansluiting hierop dankte de heer Goslinga voor de velerlei werkzaamheden door het comité verricht en voor de vol harding. waarmede dit werk is verricht. KERKELIJKE EXAMENS. De heeren L. Doekes alhier en Jac. van Nieuwkoop te Rijnsburg, beiden candidaat aan de Theol. School te Kampen, zijn door de classis Leiden geëxamineerd en beroep baar verklaard. VERBOUWING SLACHTHUIS. B. en W. dezer gemeente hebben aan de firma H. C. Heemskerk en W. Oudshoorn, aannemers alhier, opgedragen het maken van een uitbreiding en verbouwing van het hoofdgebouw van het Openbaar Slachthuis alhier voor de som van f. 85.884. is nog verkrijgbaar de .pi Pyram'.deinches bedraagt ais er vcm de Itische" in het Zonnejaar, eventueel op irto van 10 of 100 Deze "Pyra- de oV?ch" is het 1 500.000.000ste deel van der Aarde. U geteekend door den Hf Uitgevoerd in kleurdruk op kunstdrukpapier H (formaat 45 x 60 c.M.) waarvan een verkleinde S| reproductie in zwart voorkomt op pagina 1 van het 2e blad van 31 Januari Levensverzekering is de enige oogst ter wereld, die zeker is. Als de Verzekerde het tijdstip om de vruchten te plukken niet be reikt, vallen die vruchten zijn nabestaanden in de schoot. BIJKANTOOR LEIDEN, BREESTRAAT 10a Telef. 302 - Na 6 uur 2479. 6998 (Ingez. Med.) [5|rT0CNIEl NIEUW/ CENTRAAL TOONEEL. Shakespeare's „Naar 't U lijkt". Het Centraal-Tooneel heeft eens zijn totdusver gevolgden weg verlaten en zich gewaagd aan de klassieken Shakespeare's „Naar het u lijkt", zooals het heet in de vertaling van J. van Looy (Burgersdijk geeft .Rick wat wils"). Zooals bekend, behoort dit blijspel tot de midden-periode van den grooten Engel- schen schrijver, dateerend even voor 1600. Het is een der luchtigste, lichtste werken van Shakespeare, zonder die vaste lijn, die zijn overig oeuvre pleegt te vertoonen, ge borduurd op het bekende stramien der tra- vesti, het landleven hoe hield Shake speare in wezen daarvan en het her dersmilieu. voor dien tijd de groote polen van het blijspel in het algemeen. Al zijn geestig, speelsch vernuft heeft Shakespeare hierin aan het werk gezet en op voorbeel dige wijze geeft hij ieder het zijne, naar het hem lijkt! Welke motieven der harts tochten, der liefde, der nuttige dwaasheid, der door niets beperkte vrijheid worden in dit ééne „verhaaltje" overgeslagen? We zouden zeggen: ze worden alle aangesne den en zijn op meesterlijke wijze verwerkt tot een lied van alle tijden. Springlevend is dit tooneel van ruim drie eeuwen her! Het Centraal-Tooneel heeft zich met toe wijding gegeven aan het nieuwe emplooi en over het geheel een keurige vertolking verzorgd, die ons echter toch niet geheel vermocht te bevredigen. Het was dikwerf, alsof de sfeer, die vereischt werd, toch niet geheel aanwezig was. het was ietwat zwaar, waar juist frêle lichtheid werd gevraagd, het was, om het zoo eens te zeggen, alsof de Shakespeariaansche zon van den humor niet geheel door het wolkenpak wist te breken. Het was goed, het deed het met kleur en fleur ook de primitieve decors waren geslaagd! en toch: een voilledige bevre diging, zooals „As you like it" geven kan, werd niet bereikt. We herinneren ons hoe lang het ook geleden was, December 1922! een voor stelling van het Verkade-tooneel met Nel Stants en hoe moeilijk het is om na zoo langen tijd te vergelijken, diverse scènes werden als beter in onze herinnering op geworpen Ook nu had Verkade de regie, maar blijk baar nog niet het materiaal, zoo voor een Shakespeare geëigend als destijds. Niettemin, we zeiden het reeds, was het een welverzorgde opvoering, die alleszins waardeering verdient en door een vrijwel uitverkocht Huis dan ook hoogelijk is ge apprecieerd. Vele scholieren waren aan wezig, hetgeen wij ten zeerste toejuichen: zoo keert de jeugd terug tot het tooneel! De hoofdrol, waarmee het gansche stuk staat of valt. is de Rosalinde. Deze was in handen van Mary Dresselhuys en zij heeft daarvan een volkomen geslaagde creatie gegeven, vol frischheid en geestigheid. Het was een levende travesti-uitbeelding vol vuur en gloed en toch nog de mindere van Nel Stants. die desitijds zoo'n bruisenden levensstroom deed overslaan op alles en allen. Een drietal bloemstukken was een welverdiende hulde voor deze prachtige creatie. Ais Celia werd zij goed ter zijde ge staan door Ans Koppen, die zich beschei den op den achtergrond hield. Als Dritte im Bunde: alle lof voor Gijs- bert Tersteeg, die voor Orlando meebracht jeugdige charme en toch een zekere inge togenheid, die samen dez rol deden excel- iceren. Het program geeft overigens te veel namen om het op den voet te volgen. Er waren natuurlijk vele doublures. Cees Lr™" speelde beid" hertogen. Als de goeds voldeed hij ons beter dan als de booze heerseher. maar hij verspreidde niet die sfeer, die anders wel van hem uitgaat. Cor Hermus als de nar was ietwat te zwaar aangezet en af en toe moeilijk te verstaan. In bijrollen blonken uit Jan C. de Vos (vooral als de oude Adam). Lucas Wensing als worstelaar en schaapherder. Peronne Hosang als Aagje. De geen veraen-schrijvende, doch toch dich terlijke Jacques Shakespeare's eizen stem! van Joon Remmclts was eveneens wat te zwaar. De vijfde abonnementsvoorstellmg heeft wederom Iets goeds gebracht! BINNENLAND. Een overzicht van inkomens en vermogens in ons land (3de Blad). In de Staatsloterij vervallen de nummers beneden de duizend (Binnenland, 3de Blad). Bekroningen op de Winterflora te Haarlem (Land- en Tuinbouw, 2de Blad). BUITENLAND. Nieuwe Duitsche tegenspraak der geruch ten (Buitenland, 1ste Blad). Maatregelen in Roemenië (Buitenland, Ie* Blad). Diverse diplomatieke besprekingen (Bui tenland, 1ste Blad). In België is prof. Maurits Sabbe overleden. (Laatste Berichten, 1ste Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAGINA 2 VAN HET DERDE BLAD. De wind zal spoedig naar Noord terug gaan, terwijl het gure en buiige weer zal aanhouden. Een herinnering aan den Leidschen Stadhuisbrand. Men schrijft ons: Negen jaar geleden werd ons mooie stad huis met zijn kostbaren inhoud een prooi der vlammen. Negen jaar geleden stortte onze sierlijke, trotsche stadhuistoren met donderend ge raas naar beneden en daarbij het mooie carillon, welks opgewekte feestklanken wij zoo menigmaal mochten beluisteren. En nu: de gevel, toonbeeld van vroegere bouwkunst, bijna geheel gerestaureerd en reeds voor een gedeelte voor ons oog zicht baar: het stadhuis zelf de bouw nadert zijn voltooiing en is eveneens ge deeltelijk te zien. en boven dat mooie, forsche gebouw rijst od een nieuwe toren, slank, mooi, nog iets hooger dan zijn voor ganger. Maarin dien toren is altijd nog geen carillon. Waarom niet? Omdat de benoodigde gel den nog niet. bijeen zijn. Waar blijven nu die talloos vele inge zetenen. de als om strijd geroepen hebben, dat er een carillon moest komen en dat zij er gaarne wat voor over hadden? Het meerendeel. ruw geschat od 7000. zond de circulaire van het comité nog niet ingevuld terug. Moge dan deze 12e Februari hun in her innering brengen, dat zü nog een burger plicht hebben te volbrengen en wel door nog heden hun bijdrage te zenden aan den penningmeester, Rapenburg 39 of giro nr. 302409 (Carillon-comité Stadhuis Leiden i HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: Manufacturenhuis „De Waag", Haarlem- rstraat 126, Leiden. Wijziging: Firma Scheerder, Hazeveld 21, Alphen d. Rijn. Fabriceeren en verkoopen van verfwaren en lakken. Nieuwe Vennoot: Jï. J. J. Scheerder, Alfen a. d. Rijn.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1