Chineesche vuurwerkfabriek te Rembang in de lucht gevlogen 7!sie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad FEUILLETON BE OVERDRACHT VAN HET COMMANDO DER AMERIKA A N SCHE MARINE op het vlaggeschip Pennsylvania. Admiraal Arthur J. Hep burn (links) begroet zijn opvolger admiraal Claude Charles Bloch. DE DUITSCHE EX-KROONPRINS is in het begin van deze week in Italië aangekomen. De ex-kroonprins (rechts) met zijn adjudant in Cortina d'Ampezzo. DE GRENADIER GUARDS en de Goldstream Guards hielden luchtbeschermingsoefeningen in de Wellington Barracks te Londen. De sirene wordt in werking gesteld. derenNu. dan wist het kereltje ge noeg om handelend op te treden. Voila. mijmerde de journalist, daar gaat het om. Hij glimlachte in zichzelf: en dat nu mijn speurdersbloed spreke. Ik word op den voet gevolgd door den handlanger van een persoon of een bende, die bewezen heeft er niet voor terug te deinzen, bloed te vergieten. Ik ben een groot gevaar voor die heeren, fde minder gevaarlijke Demet werd koelbloedig van kant gemaakt). Be sluit: Lebon loopt rond, of beter: vliegt op dit oogenblik rond, met moordplannen. Van die stelling ga ik nu uit. Kwestie is: hoe, waar en wanneer zal hij uat zaakje klaarspelen? Hij kan mij bijvoorbeeld in het vliegtuig neerschieten. Onzin, want dan gaat hij de doos in. Riefenberg keek even in de richting van Lebon. Deze scheen te slapen. Iets staat vast. dacht de journalist verder, terwijl hij het kereltje van het hoofd tot de voeten opnam; lichamelijk gesproken ben ik hem de baas. Moest ik hem zoo vastpakken, ik zou hem kunnen radbraken of wurgen, zooals met Demet werd gedaan. Maar dat zou mij ook niet veel vooruithelpen, in tegendeel. In den namiddag bereiken we Niamey. Tot daar zal hij zich zeker koest houden. Eenmaal te Niamey, zou hij kunnen trach ten mij.bijvoorbeeld te vergeven of mij 's nachts te overvallen. Dat ook zou een dwaasheid zijn. want wie zou mij ginder kwaad willen? Onvermijdelijk zouden ver moedens op hem vallen en wie weet wat hij uit het verleden al op zijn kerfstok heeft. Na Niamey volgen nog twee vlieg dagen, maar daarnadaarna is Kongo bereikt. Van uit Evenaarsstad wordt de tocht naar het goudland per boot aange vangen. En dan kan het gevaarlijk worden. Lebon zal de handen veel vrijer hebben en hij kan. eenmaal zoover, misschien reke nen op handlangers. Welk gevaar ik ginds ook mag loopen. overwoog hij, het zal des te grooter zijn, als ik den planter op sleep touw heb. Tweede besluit: Lebon mag niet zoo ver komen. Dat is gemakkelijk gezegd, maar hoe kan ik zooiets verhinderen? Gesteld dat ik hem ongestraft van kant kan ma ken. dan zou ik mijn geweten toch niet willen bezwaren met een misdaad. Hoe Riefenberg zijn brein ook martelde, hij vond geen oplossing. Zoo spoedig mo gelijk zou hij trachten Lebon kwijt te ra ken, maar in geen geval zou dit tijdens het verdere verloop van den vliegtocht mo gelijk zijn.... En eenmaal in Kongo? Hij kon toch niet elschen, dat men den man niet aan boord van dezelfde raderboot zou toelaten? Er bleef hem dus niets over dan het besluit te nemen, buitengewoon op rijn hoede te zijn. en vooral kwam het er op aan, het wantrouwen van den planter niet op te wekken. Zoo gingen de uren voorbij. Het vlieg tuig scheerde over den op dit oogenblik '■erlaten post van Bidon V. waar niets an ders viel waar te nemen dan een loods, het geraamte van een paar ijzeren masten en de kappen van twee groote transportauto's die tot schuilplaats dienden voor reizigers. Dan ging de tocht weer uren en uren voort boven hetzelfde vlakke woestijnge bied en een paar uur na den middag, be reikten rij den Franschen staatspost Gao, waar opnieuw schaarsch struikgewas en boomen groeiden. Na een korte tusschenlanding werd de reis voortgezet, met ditmaal als leidraad den indrukwekkenden Nigerstroom, en te gen den avond waren zij op het vliegveld van Niamey, waar de nacht zou worden doorgebracht. De piloten bleven talmen bij het vliegtuig en de duisternis was inge treden toen zij per auto naar het eenige primitieve hotel uit de streek reden. Er gebeurde niets vermeldenswaardigs dien avond. Na het eten bleef Riefenberg in de gelagzaal zitten schrijven, terwijl de be manning van het vliegtuig, een paar tafels van hem verwijderd, zat te kletsen met den planter, die zeer gul trakteerde. Het viel Riefenberg op hoe Lebon hem thans met vrede liet. Die weet nu genoeg, dacht hij, en is vermoedelijk de meening toegedaan, zooals ikzelf, dat 't roekeloos zou zijn thans den een of anderen streek uit te halen. Vroeg ging de journalist naar bed, grendelde met veel zorg de primitieve deur van zijn kamer en bracht eindelijk een verkwikkenden nacht door. Den volgenden dag was iedereen weer vroeg uit de veeren en even na den mid dag, landde het toestel te Fort Lamy, bij het Tsaadmeer. Riefenberg gebruikte snel eenig voedsel en maakte aanstalten om. gewapend met zijn fototoestel, een bezoek ie brengen aan het inlandsche dorp. Lebon vroeg of zijn gezelschap niet hinderde. Volstrekt niet, antwoordde de journa list. Integendeel. U met uw koloniale er varing, zult mij misschien een en ander aangaande het leven van de negers nader kunnen verklaren. Samen trokken zij er op uit. Onder de zengende zon liepen zij langs heerlijke palmboomlanen, vertoefden op de kleurige inlandsche markt, waar talrijke kameelen lagen en slenterden langs de bijenkorfvor- mige negerhutten. In Lebon's houding was niets verdachts. Hij lachte en gekscheerde zooals steeds. Alleen op het oogenblik dat Riefenberg aanstalten maakte om terug naar het hotel te gaan, drong hij er op vallend op aan, om een wandeling te doen langs den stroom, die in de verte eenzaam lag te schitteren. De journalist wendde vermoeidheid voor en wees het voorstel be slist van de hand. En zoo kwam dan de laatste dag van den grooten vliegtocht. Om vijf uur opgeste gen te Fort Lamy, stevende het toestel in de richting van Fort Archambault om over Bangoeï de grens van Kongo te bereiken, waar het 's avonds te Evenaarsstad zou landen. Riefenberg Verkeerde in een vreemde stemming toen hij dien laatsten morgen de oogen opende. Het was alsof het besef, aat na dezen dag voor hém een ander le ven, een leven met talrijke gevaren, zou beginnen, zijn bloed prikkelde en zijn ver beelding koortsachtiger deed werken. Ook meende hij op te merken, dat Lebon zijn gekkenmasker had afgelegd, in het voor uitzicht dat hij spoedig nu zijn echte rol zou hebben te spelen. Het vliegtuig zweefde thans boven Fransch Evenaars Afrika. Het woestijnland had plaats gemaakt voor het zwoele tro- penland met machtige wouden en uitge strekte, weelderig-groene vlakten. (Nadruk verboden). (Wordt vervolgd). ■et Groote Avontuur DE HOOItbEN TAN DE IiINGT A.VItT VAN I)EN BEEMSTERPOL- ItEIl AVORDEN GESCHOREN. Het mooie riet wordt gebruikt voor dakbedekking voor villa's en boerderijen. Roman uit de Tropen door FRANS DEMERS. Riefenberg deed alsof hij dl'uk aanteeke- utgen maakte in zijn schrijfboek. In feite hij nauwelijks wat hij schreef. Af en :e voelde hij de onderzoekende blikken au den planter op zich gericht, en het er dus vooral op aan, geen reden 01 achterdocht te geven. Zoo. al schrij- htd, verwekte hij den indruk van iemand 's zich gewetensvol met rijn journalistieke ending bezighield en die er zich allesbe- hlve van bewust was, dat een gevaarlijke spnstander hem vergezelde. Ondertus sen dacht hij na. De slapelooze nacht Jad geen raad gebracht. Omtrent de be ulingen 'van Lebon tastte hij in het luister. Dat de planter in dienst stond van de Ktsonen, die Ada Iljen's verdwijning en n racord op Demet op hun geweten had- ™n leed geen twijfel. Maar met welke op wacht reisde hij thans in zijn gezelschap? maar om trachten te vernemen zijn plannen waren? Misschien wel. '"sschien had men hem tevens opdracht «geven Riefenberg te doen verdwijnen. ht] te weten kon komen dat het in bedoeling lag het geheim op te hel- VOOR HET NIEUWE MUIDERPOORTSTA'JTON TE AMSTERDAM is de fundeering gereed en de bovenbouw aanbesteed. Een overzicht van 'het groote werik met links een perron voor treinen in de ridhting Amersfoort, dat reeds in (gebruik genomen ie. Verder de aanbouw van het perron voor treinen iu de richting Utrecht, waaronder een groote veriecerstunnel gebouwd wordt. VUURWERKFABRIEK IN DE LUCHT GEVLOGEN. Eind Januari vond te Rembang (Noordkust Java) in een Chineesche vuurwe rkfabriek een ontploffing plaats, die aan 38 menschen het leven kostte. Alleen de fundeeringen der vernielde 'kruithuizen bleven oveT.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 5