[EID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 11 Februari 1938 De ontploffing aan boord van het Grieksche tankschip Petrakis Nomikos" Laatste Berichten Binnenland Buitenland De justitie heeft geen schuldige kunnen vinden SPORT RECHTZAKEN WIKT BEURSO VERZICHT handelsregister kamer van koophandel. «leuwe inschrijvingen: Pg Leidsche Kleedingspecialist Janvos- nsteeg 67, Lelden. Corifectle-winkelzaak. mnooten: L, P. Leune en J. G. B. Leune, -Iden. Gevolmachtigde: a. Leune, Lelden, j van der Louw. (Beperkende Bepalin- ,„j v. Mandersloostraat 17, Alten a. d. iln' Kappersbedrljf en handel in aan- artikelen. Vennooten: J. van der ouk en M. van der Louw. vennemeer, E. 40 B. Alkemade. Krui- nlerswaren; zwak-alcoh. dranken (ver- i ai tabak, sigaren enz. Eigenaar: J. van der Geest, Alkemade. Wijzigingen a j Bleys en v.h. H. J. de Jong, Noord - 'nde 17, Lelden. Hulsschilders. De zaak omgezet In een naamlooze vennoot- ap o. d. naam: A. J. Bleys en v.h. H. J. /'/van Brero en Zoon; in liquidatie, olmolengracht 4, Lelden. Hooge Morsoh- 36 (kantoor). Aanleg van gas- en wa- rleiding. De liquidatie ls op 31 Dec. 1637 g"c gv.' d. Geest, Graanhandel en -maal- frli De Ztjlstroom", Warmond en Lei erdorp. Wijziging ultgeoet. bedr.: afd. uldenlerswaren vervalt; thans alleen: aanmaalderlj en -handel en veevoeder- andel. aanbesteding. De hoofdingenieur-directeur van den "kswaterstaat te Haarlem heeft heden nbesteed het maken van wegverhardin- en op den Rijksweg nr. 4. Gedeelte Am- terdam—Sassenheim tusschen de Ring- art en den Spaarnwouderdwarsweg, op dl Noordelijken oprit naar de brug over Ringvaart en op den Zuidelijken oprit ar de viaduct op den Spaarnwouder- arsweg met bijkomende werken. Laagste inschrijfster was de N.V. de ruischlooze Weg te Heemstede voor 113.150, met gebruik van basalt en 112.500 met gebruik van Nederlandschen lag. DELIJK ongeval te dordrecht. Hedenmorgen vroeg had aan den spoor- g over de Oude Maas te Dordrecht een elijk ongeval plaats. De 46-jarlge brugknecht W. van V., uit rdrecht was behulpzaam bij het open en van den brug en viel, toen hij een slaam wilde aansteken, in het water. De brugwachter, die een gil had gehoord, pte direct in een roeiboot en zocht de 'evlng af, evenwel tevergeefs. Van den ht was niets meer te ontdekken. Ook en leverde geen resultaat op. De man .gehuwd en had vier kinderen. fansch schip aan Duitsche kust in nood. Het Fransche stoomschip Baoulé heeft ader de Duitsche kust S. O. S.-signalen itgezonden. De Baoulé ls een sohip van de Chargeurs nis en behoort thuis te le Havre. Het et 5874 bruto reg. ton en 3491 netto reg. n. Gisteren vertrok het schip van Ham- urg naar West-Afrlka. De Duitsohe sleepboot Albatros ls uitge ven om te trachten hulp te verleenen. Indien deze er niet in mocht slagen vast maken, bestaat er groote kans, dat de are stonm, welke met windkracht 910 't Noord-noordwestelijke richting staat, de op de gronden van de Ooster-Eeme. -eten Borkum, zal doen stranden. De storreddingboot van Borkum. heeft nog een zee gekozen, doch ligt voor uitvaren 'reed. Daler wordt gemeld: Het Fransche stoomschip Baoulé is aan de Noordzijde*van het eiland Juist omhoog gevaren. Behalve de Albatros en een bergingsvaartuig uit Borkum zijn het bergingsvaartuig Seebaer, de loodsboot Emden en het in de nabijheid gelegen pantserschip Deutschland uit gevaren. Ik beide bergingsvaartuigen bevinden "h vlak bij de Baoulé. De bemanning van ft Fransche schip kon nog niet worden red. Ten Noorden van Norderney heeft een hip van onbekende nationaliteit machine- hade opgeloopen. Het ls voor anker ge- tui en heeft om assistentie verzocht, "ft Fransche stoomschip Dagmar heeft r hoogte vaim Borkum zijn anker verloren, ft schip probeert naar Emden terug te foren. In de haven van Bremen zijn twee kleine 'fhjsfo gezonken. 3 de haven van Emden is een, Spaansch nlP, de Agere Mendi van zijn ankers ge iten en tegen het Spaansche stoomschip ar Baltico opgedreven. Beide schepen Pfn averij op. De maatregelen in Duitschland tegen de pers. iiu.' sclo°It, dat de in beslagneming van 'tor.sche en Engelsche bladen bij hun iwomst in Duitschland veroorzaakt werd door geruchten, welke in het buitenland •.pover ernstige incidenten, die zich in "Onland zouden hebben voorgedaan. Deze geruchten hebben in leidende "itschc kringen een zeer slechten in- gemaakt. Het ministerie van pro- Uganda heeft vanmiddag een bijeen- omst belegd voor de Duitsche en "'tenlandsche persvertegenwoordigers, *Mrln het zijn standpunt nopens deze wruchten zal mededeelen. //j Raad voor de Scheepvaart onder zoekt ramp van 31 October 1936 te Schiedam. De raad voor de scheepvaart te Amster dam ls heden begonnen met het onderzoek in openbare zitting naar de omstandighe den, die op 31 October 1936 hebben geleld tot de ramp aan boord van het Grieksche tankschip .Petrakis Momikos", op dat oogenbllk gelegen aan de werf Wllton- Fljenoord te Schiedam, tengevolge waar van veertien personen om het leven zfjn gekomen, terwijl ongeveer twintig perso nen werden gewond. De vooizitter, prof. nu. B. M. Taverne zeide dat reeds in Januari 1937 de uit komsten van het onderzoek aan den voorzitter van den raad werden mede gedeeld. Daar toen echter een justitieel onderzoek aanhangig was. achtte de commissie uit den raad het aangewe zen den afloop van vorenbedoeld on derzoek af te wachten. Dit gerechte lijk onderzoek, aanhangig gemaakt tegen den onbekenden verdachte N. N., had ten doel na te gaan, of iemand, in den zin van het wetboek van straf recht, voor de ontploffingen en voor den dood der slachtoffers strafrechte lijk aansprakelijk kon worden gesteld. Eerst kort geleden is bekend gewor den, dat dit onderzoek is geëindigd en geen resultaat heeft opgeleverd. De stukken zijn ter beschikking van den raad gesteld. De commissie uit den raad is tot de conclusie gekomen, dat er thans voor den raad nog alle aanleiding bestaat om een onderzoek naar deze scheepsramp ln te stellen, niet zoozeer, omdat er uit zicht op zou bestaan, dat de raad den schuldige zoo deze al mocht bestaan zou kunnen vinden, maar vooral omdat deze zaak zooveel verschillende kanten heeft, welke voor het scheepvaartverkeer en voor den zeeman van het hoogste be lang zijn, dat een openbaar onderzoek ten zeerste gewenscht schijnt. De voorzitter herinnerde aan den brand aan boord van het Engelsche tankstoomschip „Vlmeira" op 9 Sep tember 1929 te Rotterdam waarbij twee opvarenden van het schip en acht per sonen in dienst van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij het leven ver loren en waarbij aan den dag is getre den, met welk een ongeloofelijke licht zinnigheid door personen, van die an ders mocht worden verwacht, met Ucht ontvlambare vloeistoffen werd omge sprongen. En nog steeds zijn de wette lijke voorschriften op dit punt geheel onvoldoende. Het gebeurde met de „Petrakis Nomikos" heeft nieuwe feiten aan het licht gebracht, waarop de benzinecommissie wellicht niet ver dacht is geweest. Met name wordt het onderzoek naar de gasvrijheld van een schip opnieuw in het middelpunt der belangstelling geplaatst. Reeds in de uitspraak ln de zaak van de „Vlmeira" heeft de raad er de aandacht op gevestigd, dat, wanneer bij het onder zoek naar de gasvrijheid. afgesloten ruim ten worden aangetroffen, welke, volgens op het certificaat gedane mededeeling niet zijn onderzocht, het certificaat geen waar de heeft, indien er niet tevens, bijv. door verzegeling, voor wordt gezorgd, dat die afgesloten blijven, 'zoolang het schip zich in een dok of in een haven bevindt. Het is de vraag, of, na het gebeurde met de .Pe trakis" niet verder moet worden gegaan en of de inhoud van die afgesloten ruimten, hetzij deze binnen of buiten de kofferdam- men zijn gelegen, niet ih het onderzoek moet worden betrokken. Men heeft ver klaard, dat in Rotterdam geen genoegen zou zijn genomen met de eenvoudige mede deeling, dat een ladingtank niet voor lading was gebezigd, maar als bunkerruimte. Dit is van belang, omdat ln deze zaak wel is gebleken, dat. indien de inhoud van de zomertanks zou zijn onderzocht, daarna zeer zeker 'n onderzoek naar den inhoud van de met de zomertanks ln verbinding staan de zijbunkers zou zijn gevolgd. Ware dit geschied dan zou de ramp niet hebben plaats gehad. De „Petrakis Nomikos" was een tank schip, waarvan de beide zomertanks, no. 1, die dus tusschen de beide kofferdammen waren gelegen, als bunkers werden gebe zigd. Deze reeds zonder eenig nader onder zoek gebleken toestand ls voor Nederland- sche schepen verboden. Later zou blijken, dat ook aan het voor schrift dat de ladingleidingen van alle an dere leidingen aan boord volkomen moeten zijn afgescheiden, niet was voldaan. Spr. meent dit alles hier te moeten memoree- ren. omdat reeds den dag van binnen komst bekend was. dat op de Petrakis Nomi. kos ladingtanks ais bunkerruimten werden gebezigd, en ln verband hiermede zich de vraag doet. of hier geen reden tot zeer bijzondere voorzichtigheid aanwezig was. Was er bij aankomst van het schip te Schiedam eenige deugdelijke reden om aan te nemen, dat de Petrakis No mikos. die te Havre een gevaarlijke lading crude oil had gelost, inderdaad was ontgast, laat staan, dat de ge noemde ruimten olievrij waren? De voorzitter wil er slechts op wijzen, dat personen, van wie anders mocht worden verwacht, hoegenaamd niets bleken af te weten van de gevaarlijk heid van crude oil, en dat hét haven bestuur van Schiedam de desbetreffen de voorschriften inzake het certicaat van gasvrijheid op de haven van Wil ton Fyenoord niet toepaste, zoodat het bij velen van het personeel zelfs geheel onbekend was. Uit alles ls gebleken, dat het schip bij aankomst niet gastvrij was en dat prac- tisch niets gedaan is om het gasvrij te maken. Op 26 October, toen het schip dus leeds vijf dagen aan de werf lag, kreeg een dokwerkersbaas de opdracht om nog eens met den kapitein over die gasvrijheid te spreken. Er moest toch een dokcertificaat komen. Maar het sohlp zelf had geen stoom meer. Er ls toen een sleepboot ge komen, die 37 uur op de ruimten, die daar voor in aanmerking kwamen, heeft ge stoomd, met het resultaat, dat, na een hernieuwd onderzoek door employe's van het laboratorium dr. Verwey,,. op 29 Octo ber een certificaat werd verkregen, dat het schip practisch gasvrij was. Een vuurcer- tlflcaat kon echter niet worden uitgereikt, daar volgens mededeeling op het certifi caat nog crude oil in kofferdammen, tanks en pompkamer aanwezig was. Niet onderzocht waren de buiten de kofferdam men gelegen bunkerruimten crossbun ker en de beide zijbunkers noch ook de binnen de kofferdammen gelegen zomer tanks, die als bunkerruimen in gebruik waren. Dit alles wat uitdrukkelijk op het certificaat aamgeteekend. Op 4 Nov. zou het geheim der eerste ontploffingen worden geopenbaard. Toen bleek n.l., dat zich in bakboordzljbunker een rijk gasmengsel van explosieven aard bevond en olie met eigenschappen van de gevaarlijke crude oil, de olie dus van de lading. De alles beheersohende vraag werd dus ten slotte: hoe kwam. deze gevaarlijke olie van de lading in dep bunker, waaraan zich deze vraag paarde: hadden autoritei ten of andere personen kunnen of moeten vermoeden, dat bedoelde bij het onderzoek niet onderzochte ruimten bunkers en zomertanks de gevaarlijke olie bevat ten? Zou de ramp aohterwege zijn ge bleven. indien de bunkers stookolie hadden bevat? De Grieksche getuigen konden geen ver klaring geven van de aanwezigheid van crude oil in baJtboordsZij bunker. Ook de kapitein en de eerste machinist konden dat niet. Met zekerheid heeft geen der deskundi gen kunnen vaststellen hoe de crude oil in de bunkere is gekomen. Als eerste getuige werd gehoord Jhr. Ir. R, J. Boddaert. directeur van het labora- torium-Verwey te Rotterdam, die verklaar de crude oil veel gevaarlijker te achten dan benzine. Al zijn tanks, waarin zich deze olie heeft bevonden practisch aasvrij ge weest. dan kan zich daarin niettemin on nieuw gas vormen. De rijkszeeloods J. de Ruiter, uit Rotter dam. heeft het schip binnen gebracht op de verklaring van den kapitein dat het schip gasvrii was, hetgeen den voorzitter deed opmerken dat het onvoldoende en in strijd met de voorschriften was met een dergelijke verklaring genoegen te nemen. Thans leeft men de voorschriften weer strenger na. Maar waarom moeten voor zooiets altijd eerst slachtoffers vallen Verklaringen werden hierna afgelegd door den Schiedamschen havenloods van Otto, den waLkapltein van Wilton-Fyen- oord. Th. Verwaagen en den Schiedamschen gemeente-havenmeester W. J. Kruyer die allen aangenomen hebben dat het schip gasvrij was. zulks aan de hand van de verklaring van den kapitein. De havenmeester achtte het bo vendien twijfelachtig dat art. 45 van het Schiedamsche havenreglement ook voor Wilton-Fyenoord zou gelden. De inspecteur-generaal van de scheep vaart. de heer P. S van 't Haaff. achtte het vreemd, dat de gemeentehavendienst zijn reglementen niet van toepassing acht od de particuliere Wilton-haven, maar wel op verzoek ran Wilton gemeente-loodsen v.oor de werf bestemde schepen naar deze haven laat brengen. dat ln het Duitsche leger gemengde com missies zijn ingesteld, met het doel partijpolitiek zuiverend op te treden, dat de Fuehrer als gevolg van deze gebeurtenissen ziek is geworden en te Ber lijn is teruggekeerd, terwijl hij niet voor 20 Februari, den dag der Rijksdagbijeenkomst, te Berlijn had willen terugkeeren; voorts, dat Duitsche rijksgrenzen gesloten zouden zijn., enz. Hiertegenover kan het volgende worden geconstateerd: 1. In Duitschland waren nergens en geen oogenblik orde en rust verstoord. 2. In Duitschland heeft geen garnizoen gemuit. 3. Geen der op non-activiteit gestelde of ficieren is gevlucht. Met uitzondering van generaal-feldmaarschalk von Blomberg zijn deze officieren nog veeleer in dienst, daar zij pas op 28 Februari resp. 21 Maart hun functies zullen overdragen. Ook gene- raal-kolonel von Fritsch is nog bezig met de afwikkeling van zijn dienstzaken, al is hij ook wegens zijn geschokten gezond heidstoestand, waarvoor hij, zooals bekend, op zijn laatste vacantlerels ln Egypte ver geefs genezing zocht gedeeltelijk onmachtig. 4. De kroonprins ls niet gevlucht en heeft de beweringen over zijn vlucht intusschen zelf tegengesproken. 5. Gemengde commissies bestaan natuur, lijk niet in het Duitsche leger en zullen er ook niet worden ingevoerd. 6. De Fuehrer is niet ziek, doch verheugt zich in zeer goede gezondheid. 7. De Fuehrer is niet naar Berlijn te ruggekeerd. doch vertoeft op Berghof te Berchtesgaden. 8. De Fuehrer heeft niet het voornemen gehad pas op 20 Februari naar Berlijn terug te keeren, aangezien op 15 dezer te Berlijn een banket voor de diplomaten wordt aangericht en op 18 Februari de automobieltentoonstelling wordt geopend, waarbij de Fuehrer waarschijnlijk aanwe zig zal zijn. 9. De Duitsche grenzen zijn niet gesloten. De strijd in het Verre Oosten. De aanslagen te Sjanghai. Twee Ohineezen hebben een bom naar den ingang van de „Evening Post" in de Fransche concessie geworpen, waardoor iemand gedood werd. De schade ls onbe langrijk. De daders zijn door de Fransche politie gearresteerd. DAMMEN. LEIDSCH jeugd-KAMPIOENSCHAP 1938. De uitslagen zijn: K. KleinK. Nievaart 0—2; J. BarthenE. 'tHart 20; R. SmitJ. Haasbeek 0—2; K .NievaartJ. Bosman 02; F. FrankenW. Wijsman 20; K. KleinF. Franken 0—2. Nu ongeveer de helft der wedstrijden achter den rug ls, luidt de stand: F. H. Klinkenberg 7 gesp. 14 punten, F. Franken 7 gesp. 12 p.. J. Barthen 6 gesp. 10 p., K. Nievaart 9 gesp. 10 p., W. Stouten 4 gesp. 6 p„ J. Wagemaker 5 gesp. 6 p., J. Haasbeek 7 gesp. 6 u., W. Pieëte 4 gesp. 5 p., R. Smit 7 gesp. 5 p.. J. Bosman 8 gesp. 5 p., K. Klein 5 gesp. 4 p.. K. Schip- aanbóord 4 gesp. 2 p.. E t Hart 6 gesp., 1 p.. W. Wijsman 7 gesp. 0 p. schipper VAN DE KW. 3 GESCHORST. De Raad voor de Scheepvaart deed heden uitspraak inzake de klacht van den inspec teur-generaal voör de scheepvaart tegen den schipper van den motorlogger „Katwijk 3" KW. 161. wegens: foutief voeren van het dagmerk. en het varen zonder roerganger en uitkijk. De raad is van oordeel, dat gelijk door den aangeklaagde is erkend, de klacht in hare beide onderdeelen gegrond is. De raad ontnam den schipper de bevoegd heid om als .schipper te varen voor den tijd van 14 dagen. Ondanks de veelvuldige crltiek op de gestei van de regeering uitgeoefend ls de toestand onzer staatsfinanciën zeer gunstig, wanneer die wordt vergeleken met de schatkistpositie van de meeste andere landen. Daardoor is onze regeering in staat geweest een gewel dige conversie-operatie met succes ten uitvoer te leggen, waardoor de dienst op de Nederl. staatsschuld aanmerkelijk wordt verlicht. het- geen zich vooral in de komende jaren terdege zal doen gevoelen. Bovendien hebben 's lands inkomsten in het afgeloopen jaar boven ver- wachtlg goed gevloeid en de ruime middelen, waarover het rijk de beschikking heeft, sprui ten hieruit voor een groot gedeelte voort. In dit verband is het niet ondienstig erop te wijzen, dat volgens de cijfers, betrekking heb bende op de kaspositie van het rijk, opge maakt per 7 Februari, het bedrag aan in om loop zijnde schatkistpromessen is geslonken tot f. 52.000.000 Desniettemin heeft het rijk nog een aanzienlijk tegoed bij de Ned. Bank en per 7 Febr. bedroeg dit niet minder dan ruim f. 141.000.000. Weliswaar viel ten opzichte van de voorafgaande week een vermindering waar te nemen van ruim f. 46.000.000, doch dit bedrag Ls klaarblijkelijk grootendeels aangewend voor de aflossing van schatkist-promessen. Indien de situatie niet verandert, dan zullen deze schatkistpromesseh wel spoedig van het tooneel verdwijnen, zoodat de kort loopende scrïïHd alsdan uitsluitend zal bestaan uit één- tot vijf jarige schatkistbiljetten, waarvan op het oogenblik een bedrag van ruim f. 234.000.000 ln omloop is. Met het verdwijnen van de schat kistpromessen wordt de mogelijkheid van het op korten termijn uitzetten van geld nog moei lijker dan zij op het oogenbhk is, zoodat alles op geldruimte en lage geldkoersen blijft wijzen. De middagbeurs. Hoewel de handel op de Amsterdamsche ef fectenbeurs heden geen uitbreiding had onder gaan, was de stemming goed prijshoudend. De koersen verschilden over het algemeeenn niet veel by gisteren, doch kwamen meerendeels toch iets hooger te liggen en konden zich, na goed pryshoudende opening, gemakkelijk hand haven. Een vaste stemming bestond op de be- leggingsafdeeling voor de Ned. Staatspapieren. Nu de aandeelenmarkt weinig perspectieven biedt, trekken de beleggingsfondsen daarvan onwillekeurig profijt, niet het minst omdat nog steeds aanzienlijke kapitalen braak liggen. De nieuwe 3 tot 3'/- pCt. obligatlën Neder land werden tamelijk druk verhandeld en ontmoetten daarbij goede vraag, zoodat zjj op liepen tot 100 7/8 pCt. De 3 pCt. obligatiën 1037 stegen tot 91113/16 pCt. De oude 3 pCt. obligatiën monteerden tot- 100 3/4 pCt., waar mede zij op het hoogste peil voor alle tijden aankwamen. Integralen waren weinig veran derd. De 3 pCt. obligatiën Ned. Indië waren goed prijshoudend. De Fransche fondsen had den een eenigszins onregelmatig verloop. Voor Amerikaansche aandeelen bestond slechts matige belangstelling. Het meest ging nog om in de Staalaandeelen. die zich na prijshoudende opening onder beurstijd geleidelijk aan nog Iets konden ver beteren. Ook de Koperfondsen waren goed ger disponeerd. Public Utilities waren verwaarloosd. De locale markt had een stil verloop.'Wederom werd de grootste aandacht geschonken aan de lappen Kon. Boot. waarvoor kooplust bestond, zoodat tot f. 41 kon worden afgedaan. De aan deelen Kon. Boot waren vrijwel onveranderd. Ook de meeste overige scheepvaartpapieren werden op ongeveer het niveau van gisteren verhandeld. Petroleumwaarden trokken weinig belangstelling. Koninklijken trokken een klei nigheid aan. Op de Suikerafdeelin'g werden H.V.A.'s enkele procenten hooger genoteerd. Philips aandeelen waren goed prijshoudend, evenals Aku's en Unilevers. Rubberfondsen konden zich goed op peil houden. Voor de Ta bakken kwamen iets hoogere notëeringen tot stand. wisselkoersen. Londen 8.97 3/4 18.96 7/8), Berlijn 72.27»- (72.24)Parijs 5.90»/* (5.87'Brussel 30.35» (30.35), Zwitserland 41.52 (41.51'/*), Kopen hagen 40.07»/* (40.05). Stockholm 46.27' - (46.25). Oslo 45.10 (45.07'/*), New-York I.78 13/16 (1.78 15/16). Praag 6.28»': (6.28» u». Oost. Bankpapier 33.50 (33.50), Lire Bank papier 7.15 (7.15), Prolongatie Part. disc. 1/8, Daggeld 1/4, Registermarken 36 3/4, Crediet Sperrmarken 7 7/8. Effectensperr- marken 6 7/8, Reismarken 50»/*, Bankpapier 31 3/4. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. HAARLEMSCHE POLITIERECHTER. De Haarlemsche politierechter veroor deelde wegens overtreding der wegenbe lastingwet: G. P. tot f.6, subs. 6 dagen: B. N. v. d. B. tot f.25 sub. 15 dagen: J. V. tot f.10, subs. 6 dagen; L. V. tot f. 2.50 subs. 2 dagen; L. A, V. tot f.10, subs. 6 dagen; I. J. v. d. W. tot f. 6, subs. 6 dagen hech tenis. Alle veroordeelden wonen in Haar lemmermeer. HAARLEMSCHE RECHTBANK. Vervolgens stond ln hooger beroep te recht de 25-jarige chauffeur H. J. M. uit Haarlemmermeer, die bij vonnis van den Kantonrechter te Haarlem was veroordeeld tot een geldboete van f. 10. subs. 5 dagen hechtenis. Eisch f.25 subs. 20 dagen hech tenis en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van 6 maanden. Verdachte had in ac Meerstraat te Hillegom het verkeer in gevaar gebracht. Toen daar een klasse jon gens den weg overstak, reed verdachte M. met onvenninderde snelheid door, niette genstaande de onderwijzer, de heer J. H. van Frankenhuyzen, duidelijk teekenen gaf aat verdachte moest stoppen. De officier eischte vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter en vroeg veroordeeling tot een geldboete van f. 20. subs. 15 dagen hechtenis. Ill Danzig zijn negen Poolsche bladen in beslag genomen en voorts vier uit Polen komende Joodsche bladert. Ook de Prager Presse is in beslag genomen. Ook deze in beslag nemingen zijn ge schied. omdat deze bladen de onzinnigste geruchten over Duitschland hebben ver spreid. DE ROEMEENSCHE KABINETS WISSELING. Tot de eerste commentaren der Roe- meensche pers behooren die van de „Uni- versul" welk blad schrijft, dat zich voor de nieuwe regeering een onbekende toekomst opent. De „Timpul" schrijft nimmer aan een overwinning der regeering Goga te hebben geloofd, doch haar val beteckent geen ver zwakking der nationale gedachte. De „Curentul" zegt, dat drie groote oor zaken hebben beslist over den val van Goga: de verkiezingen, de financieele situatie en de internationale, toestand. De „Ouivantul" schrijft, zelfs indien de regeering Goga vergissingen heeft be gaan, er zeker van te zijn dat de regeering een nieuwen geest heeft gebracht in het openbaar bestuur, welken geest niemand meer zal kunnen doen verdwijnen. De nieuwe regeering wordt door den koning gewild. Haar taak is moeilijker dan men kan dénken, doch deze nationale unie zal niemand moeilijkheden in den weg leggen. Duitsche tegenspraken. Officieel wordt uit Duitschland door het D. N. B. gemeld: Een deel der buitenlandschc bladen en ook een aantal bultenlandsche persbureaux hebben ln de laatste dagen het dolste ge presteerd, wat bot nu toe over Duitschland aan leugenachtig berichten ls verspreid. Zoo wordt o.m. beweerd, dat in Duitsch land straatgevechten worden geleverd, dat eenige garnizoenen gemuit hebben, dat de op 4 Februari om non-activiteit gestelde hooge officieren en ook de Duitsche kroon prins naar het buitenland zijn gevlucht, AMSTERDAM, 11 Febr. Door minister de Wilde is in antwoord op aan hem gestelde vragen inzake de positie van den Ned. gulden en de gedragslijn van het Ned. Egalisatiefonds verklaard, dat de psy chologische waarde van ons ruilmiddel hooger is dan de financieel-economische waarde. Hieraan moet het volgens dezen bewindsman worden toegeschreven, dat zooveel buiten- landsch vluchtkapitaal naar Nederland Is ge gaan. zoodat misschien wel ongeveer f. 1 mil liard aan buitenlandsche vermogens hier te lande is ondergebracht. De groote goudvoor raad hier te lande kan dus niet worden be schouwd als een gedeelte van ons volksvermo gen. dat belegd ls in het rentelooze gele metaal. Afgescheiden- van de vraag, of de gulden al of niet ondergewaardeerd is. kan in ieder geval worden vastgesteld, dat het Nederland- sche staat-scrediet allerwegen hoog wordt aan geslagen. En daarom is het lang niet uitge sloten. dat de kapitaalstroom naar ons land zal blijven vloeien. LEIDEN, 11 Febr. 1938. - Ter veemarkt aangevoerd totaal aantal runderen 441, id. kalveren 316, id. schapen 1162. id. varkens 800 stuks. Stieren 14 stuks, prijzen in gul dens per stuk f. 170—260, per kilo schoon gewicht 60—64, handel stroef: kalf- en melkkoeien 127 stuks; f. 170310, handel matig: varekoeien e.a. 158 stuks, f. 170205, handel tamelijk; vette koeien 142 stuks, f. 180300. per kilo 5276, handel tamelijk vlot: vette kalveren 12 stuks, f.60130, p. kilo 701.20, handel stroef; nucht. kalve ren 304'st., f. 4^7, handel zeer matig; vette schapen 150 stuks, f.1632, handel matig; vette lammeren 700 st„ f. 1622, handel matig; Weidêschapen 312 st„ f.1420, han del matig; mestvarkens 308 stuks, f.2345, handel z. mat.; biggen 456 St., T.T6-19, handel z. mat; paarden 5 stuks; bokken en geiten 6 st„ f.27, handel lui; zeugen 36 stuks, f. 65100.' handel zèer matig. .LEIDEN, 11 Febr. Kaasmarkt. Noteering in guldens per 50 kilo. Goudsche kaas le soort f. 25—26, 2e soort f. 23—24, 35 partijen, handel matig: Leidsche kaas le soort f. 20 f. 23 per 50 kilo, 9 partijen, handel matig. HOOFDDORP. 10 Febr. Rogge 7.20—7.60, Chevalier Gerst 7.25—7.75. Wintergerst 7.40 7.75. Haver 66.40. Duiveboonen 910, Paardeboonen 8—9, Groene Erwten 8 50— 9.75, Vale Erwten 10—12. Gele Mosterd 15—16.50. Kaïïariezaad 9—10, Karwijzaad 2222.75. Blauwmaaneaad 3435 per 100 kilogram. LETDSCHENDAM. 10 Februari. Blesse Paard. 2345 kipeieren, prijs f. 3.60—4.30: heneieren f. 3.453.55; ganseieren f.8 per 100 stuks. Vrije Veiling. 10 Februari 7513 kip- eieren, prijs f. 3.454.15 per 100 stuks: kip pen f. 0.450.85; konijnen f. 0.401.45; duiven f. 0.130.24 per stuk. LEEUWARDEN. 11 Februari. Zuivel: Sleutelkaas 21—28: Nagelkaas 45; Gou- dakaas 30—36; Edammerkaas 1849: aan voer 2939 KG.: Veiiingboter f. 1.37; aan voer 1 6, 1 12 vaten: Commissie 80. Vereenlging van Zuivelmaatschappijen. Edammer kaas 20 plus f. 1313.50 per 100 KG.;'40 plus f. 20.5021; Goudsche kaas 20 plus f. 13—13.50; 40 plus f. 20.5021; Vol vette kaas 40 plus f. 2526: Broodkaas 40 plus f. 20.5021; Leidsche kaas 20 plus f. 13 13.50. Stemming kalm. NIEUWKOOP. 10 Februari. Elperenvel- ling. Aanvoer 4475 eieren. Prijs'f. 2.75—3.4Ó per 100 stukS. WOUBRU.GGE10 Februari. Eierenveiling. Aanvoer 800 eïeréh. Prijs Hpeferen f. 3— 3.60; eendeieren f. 2.70 per 100 stuks. 3—1'

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3