TRIUMPH De Naleving van Arbeidsconventies ROOK DE BESTE 1 CENT SIGARET LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 11 Februari 1938 Inaugureele rede van prof. mr. A. N. Molenaar Nimmer storend, altijd juist! Als bijzonder hoogleeraar in de Nederlandsche sociale wetgeving. Hedenmiddag heeft prof. mr. A. N. Mo lenaar, uit Waasenaar, vanwege de stich ting .Labor", gevestigd te Amsterdam benoemd tot bijzonder hoogleeraar aan de Universiteit alhier in de Sociale Wetgeving in Nederland, zijn ambt aanvaard met het uitspreken van een inaugureele rede over: „de Naleving van Arbeidsconventies". Onder de talrijke aanwezigen bevonden zich o.m. de leden van het curatorium van dezen leerstoel bestaande uit: Mr. E. H. B. Halbertsma, mr. dr. F Kranenburg en mr M B Vos. vele politieke vrienden uit de liberale Staatspartij en van het Verbond van Ned. Werkgevers, waarvan de hoogleeraar secretaris is. Aan deze rede is het volgende ontleend: De openbare les door spr. gehouden bij den aanvang van zijn lessen als privaat docent in het arbeidsrecht op 17 October 1927 ging over bronnen van arbeidsrecht. Tien jaren later, andermaal langs die bronnen gaande, trof Spr. hoe met name over het rechtersrecht en over het trac- tatenrecht nieuw licht kan worden ont stoken. In zijn zooeven genoemde open bare les beschouwde spr. het tractaat in i nauw verband met de Internationale Or ganisatie van den Arbeid. Zijn nu deze conventies van Genève ais directe dan wel als indirecte bron van arbeidsrecht te be schouwen? Naar spr.'s gevoelen ware het eerste zeer wel mogelijk, het laatste is naar Nederlandsche practljk ichter steeds het geval. Zeker, spr. zou zich kun nen denken, dat indien ratificatie van een verdrag had plaats gevonden, zonder dat het nationale aan het internationale recht ware aangepast, de rechter in een bepaald 5935 (Ingez. Med.ï der leden van eenige conventie, waartoe dat lid is toegetreden. Beide vormen van klachten een reclame en een formeele klacht worden onderzocht. Een klacht kan leiden tot instelling van een enquête commissie 'art. 411413deze brengt een rapport uit, waarin zij eventueel .de maat regelen aanbeveelt, welke genomen moe ten worden om de klagende legeering vol doening te schenken. Daarbij kan zij b.v. de economische sancties aangeven, welke de andere legeeringen tegen den Staat, die in overtreding is, kunnen toepassen (artikel 4141. De gansche procedure is vrij Uitvoerig geregeld en vormt een goed slui tend geheel althans op papier. Maar in de practljk beteekent dit samenstel van bepalingen naar zijn oordeel niet heel veel. Te meer niet omdat de procedure van de artikelen 409 v. zeer tijdroovend Is en dat er buitengewone lankmoedigheid bij wordt betoond. Prof. Molenaar stelde daarna in het licht hoe een dubbel onderzoek van de jaarrapporten aan de definitieve behan deling door de Conferentie zelf vooraf gaat en welk een gunstigen invloed het heeft openlijk tekortkomingen van Staten te signaleeren. Daarna kwam de spreker tot een anderen vorm van toezicht op het al of niet naleven van conventies, n.l. de controle in den eigenlijken zin der woords, het geregelde toezicht ter plaatse op de feitelijke naleving van de conventies en de wetten en regelingen ter uitvoering daar van. Als vanzelf denkt men hier aan de vraag of er wellicht een internationale controle van uit het centrale punt, het Bureau In ternational du Travail te Genève bestaat. Zulks is niet het geval; een internationale arbeidsinspectie bestaat niet en spr. zal er ook niet vóór pleiten. Internationale controle op de naleving van conventies, van Genève uit, ware een te delicate aan gelegenheid. De kracht der controle moet naar de meening van prof. Molenaar in elk land zelf gezocht worden; voorts is samen werking t/usschen de onderscheiden natio nale diensten van arbeidsinspecteurs noo- dlg om geleidelijk tot krachtiger naleving van geratificeerde conventies te komen. De directeuren-generaal van Arbeidsinspecties komen trouwens sedert kort reeds te za- men De eerste conferentie van dien aard, waarop de arbeidsinspecties van West- Europa vertegenwoordigd waren, is van 14 tot en met 17 October 1935 te 's-Graven- hage gehouden en nieuwe conferenties staan op de agenda van Genève. Van zulke geregelde samenkomsten verwacht spr. "4711" Matt-Cremc, de neutrale schoonheids crème, bezit dc neutrale geur van "4711" Eau de Cologne. Deze zuivere frissche geur past bij elk parfum en maakt "4711" Matt-Creme tot de ideale onderlaag voor elke poeder. De ver- frisschende werking van "4711" Matt-Cremc geeft aan Uw huid de fijne, zacht matte teint. Voor de verzorging des avonds "4711" Cold Cream. Deze reinigt, voedt en versterkt de poriën. 5938 (Insez. Med) geval toch een aanspraak op dé verdrags bepalingen gegrond zou verklaren. Bijna steeds zal. wanneer onze sociale wetgeving met de conventie niet. in over eenstemming is. de arbeider het hem toe komende meestal zien onthouden, eenvou dig omdat een strafrechtelijke vervolging tegen den werkgever niet zal kunnen wor den ingesteld. Een arbeidsconventie toch bevat b.v. in tegenstelling van de Rijn- vaartacte van Mannheim (zie art. 32) r.immer een strafrechtelijke sanctie. Wan neer spr. dus. zoowel in 1927 als thans de tractaten waarin arbeidsrecht is nederge- legd, voor ons land als een indirecte bron van arbeidsrecht aanmerkt, vloeit dit al lerminst voort uit een opvatting, die een directe rechtskracht, voortvloeiend uit tractaten, niet zou erkennen. Zijn opvat ting berust uitsluitend op de practijk van de Geneefsche verdragen eenerzijds. welker inhoudt niet op rechtstreeksche toepasse lijkheid op het Interne rechtsleven pleegt te zijn gericht en van de Nederlandsche practijk anderzijds, krachtens welke de nationale wetgeving steeds vóór de rati ficatie van een arbeidsconventie met het tractaat in overeenstemming wordt ge bracht. Dit alles geldt lntusschen de wer king der conventies naar binnen, d.w.z. te genover de eigen burgers van den Staat. Tegenover andere Staten ligt de zaak iets anders. Deze hebben met de Interne ver houdingen in een bepaald land niet te maken. Zijn zij door eenzelfde conventie gebonden, dan kunnen zij verlangen, dat terstond na het perfect worden van een verdrag in een bepaald land het daarin neergelegde internationale recht wordt nageleefd. Voor den werkelijken socialen vooruitgang is niet allereerst van belang al wat zich rondom het tot stand komen van een conventie afspeelt. De aandacht wordt meestal te zeer gevestigd op stroo mingen. die zich doen gelden in de bij eenkomsten der gedelegeerden van de landen, welke deel uitmaken van de Inter nationale Arbeidsorganisatie. Men volgt den vaak heftlgen strijd der meeningen op die conferenties en het soms met eeni ge moeite tot stand komen van conventies. Toch is dit alles naar mün meening niet het gewichtigste. Want vóór alles belang rijk is de vraag of wat tot stand komt ook door de Staten-leden als recht wordt aan vaard en of het aanvaarde recht ook wordt nageleefd. Spr. ging achtereenvol gens na wat er in beide opzichten aan de efficiency van het werk van Genève ont breekt. Met de behandeling van het twee de vraagstuk: de naleving van geratifi ceerde arbeidsconventies werd aangevan gen. Stel: de ratificatie van een conventie in een bepaald land heeft plaats gehad en de Inhoud van de nationale wetgeving stemt volkomen met den Inhoud van de conventie overeen. Dan rijst allereerst de vraag op welke wijze gecontroleerd kan worden of de betrokken Staat geen over tredingen van de bepalingen der conventie loelaat. En zoo dit het geval mocht zijn. staan wij voor de niet minder gewichtige vraag of en zoo ja, hoe de betrokken Staat kan worden verplicht om zijn in ternationale verplichtingen ook in de wer kelijkheid na te komen. Prof. Molenaar wees er in de eerste plaats op, dat elk lid van de Internationale Arbeidsorganisatie jaarlijks aan het Internationaal Arbeids bureau een rapport moet indienen omtrent dc maatregelen, die het genomen heeft om do conventies, waartoe het is toegetreden, uit te voeren (artikel 408). Daarnaast be staan twee mogelijkheden om het Inter nationaal Arbeidsbureau te saisisseeren van klachten over de niet-naleving door een als in Nederland kent het Parlement dan het Regeeringsstandpunt en spr. zou zich zeer wel kunnen voorstellen, dat b.v. de Tweede Kamer ten onzent door het aan nemen van een motie der Regeering ken baar zou maken, dat zij het Regeerings- inzicht niet deelt, c.q. ook haar beleid in dezen niet goedkeurt. Na zich met het 5e lid van artikel 405 te hebben bezig gehou- den, ging prof. Molenaar nog uitvoerig in op het zevende lid van dit artikel. Aan het einde van zijn rede zeide prof. Mole naar: Ik ben hiermede gekomen aan het einde van mijn onderzoek. Welhaast zal het In ternationaal Arbeidsbureau twintig jaren werkzaam zijn. De tijd is dus gekomen om den verkregen socialen vooruitgang te consolideeren. Het streven dient thans te worden gericht op het verkrijgen van reëele ratificaties. De tijd is voorbij om zooals Zaxras het noemt een zoo groot mogelijk aantal „ratificaties de facade" binnen te halen. Herziening en verscher ping van artikel 405 van het Vredesverdrag als door mij aangegeven, dient dus voorop te gaan Daarnaast zal moeten worden, gestreefd naar een vereenvoudiging van de interpretatie-procedure, waarbij echter zorg worde gedragen, dat de uitspraak zich door de grootst mogelijke objectiviteit blijft kenmerken. Is aldus de grondslag voor de i toepassing der arbeldiéonventles verste vigd. dan kan met kracht een doeltref fende oontrole op de naleving worden ter (Ingez. Med.) veel. Maar er is méér noodig. Het eerst noodige is, dat een arbeidsinspectie wordt ingesteld in alle landen, die haar niet heb ben. Van den aanvang af hebben de scheppers van de Internationale Arbeidsor ganisaties de groote beteekenis van een goede arbeidsinspectie voor een doeltref fende uitvoering van de sociale wetgeving ingezien. Vandaar, dat in artikel 427 van het Vredesverdrag onder de beginselen voor het verkrijgen en doorvoeren van goede arbeidsvoorwaarden o.m. staat ver meld, dat iedere Staat over een inspectie dienst moet beschikken. Verder is in Octo ber 1923 een speciale Internationale Ar- beidsconferentie gehouden, waar niets an ders aan de orde was dan één enkel agendapunt: de beginselen voor de samen stelling en bevoegdheden van de arbeids inspectie Een uitvoerige aanbeveling be treffende de algemeene beginselen voor de inrichting en de bevoegdheden der arb- beldsinspectle is door deze Conferentie aan genomen. De bijzondere vormen, waarin deze beginselen tot toepassing zullen wor den gebraoht, zijn daarbij geheel aan het oordeel van ieder land zelf overgelaten. Maar bij de formuleering van de beginselen is te rade gegaan met ervaringen, reeds sinds geruimen tijd opgedaan bij de in spectie der nijverheids-ondernemingen. In 1038 zal een internationale conferentie van de vertegenwoordigers der verschillende arbeidsinspecties nagaan of het mogelijk ls een conventie samen te stellen, welke be rust op de beginselen neergelegd in de aanbeveling betreffende de arbeidsinspec tie van 1923. Wij staan hier aan den aan vang van zeer belangrijke pogingen om de uitoefening van de nationale controle in internationalen zin te rationallseeren. Prof. Molenaar stond daarna nog stil bij de vraag wat Genève nog kan doen op het gebied van de beveiliging en de hygiëne, terwijl hij aantoonde, dat ook op het ge bied van de sociale verzekering door voor lichting de goede naleving van conventies kan worden bevorderd. Met enkele voor beelden verduidelijkte hij zijn meening. Daarom heeft prof. Molenaar zich bezigge houden met de verplichtingen van de Sta ten na het oogenblik, dat de arbeidsconfe- rentie het ontwerp van een conventie met de door het Vredesverdrag voorgeschreven gekwalificeerde meerderheid van 2/3 der stemmende gedelegeerden heeft aangeno men. Krachtens het XlIIde deel van het Vredesverdrag, moet een Staat een con ventie, die is aangenomen, voorleggen „aan de autoriteit of autoriteiten In zijn land, tot wier bevoegdheid de aangelegenhelp behoort, teneinde het ontwerp-verdrag om te zetten in een wet of maatregelen te nemen van anderen aard.". Spr toonde aan hoe deze zinsngdgi 1pt veel verschil van gevoelen aanlëililflg heb ben gegeven. Prof Molenaar concludeerde, dat de En- gelsche practljk, door dr. Macnamara inge luid. en de Nederlandsche gewoonte om eenvoudig aan de Staten-Generaal mede te deelen, dat de Regeering in een bepaald geval geen goedkeurlngs-wetsontwerp zal indienen, met den geest van artikel 405 in overeenstemming ls. Zoowel In Engeland GYMNASTIEKUITVOERING IN „ENDEGEEST". In de Centrale Ontspanningszaal van Endegeest gaf de gymnastiek- en athle- tiekvereenlgüig „Houdt Braef Stand" gis teravond een uitvoering voor patiënten en verplegend personeel der inrichtingen Endegeest, Voorgeest en Rhljngeest. Na de opmarsch, vaandelgroet en het zingen van het Clublied, sprak de voorzit ter de heer H. Bouters het openingswoord waarm hij allen hartelijk welkom toeriep, inzonderheid dr. en mevr. Stuurman. Hij betuigde aan dr. Stuurman tevens zijn dank voor het tot H.B.S. gericht ver zoek om ook in dit seizoen zijn patiënten een avond van ontspanning te willen be zorgen. Het verheugde hem, dat ook het Leid- sche Ohr. Muziekgezelschap .Symphonia", onder leiding van den heer J. Plu zich spontaan bereid verklaarde dezen avond te willen medewerken. Nadat nog een woord van dank tot den leider van H.B.S.den heer M. de Troye, was gesproken, werd een afwisselend pro gramma in vlot tempo afgewerkt, dat ge tuige de daverende toejuichingen na elk nummer, bijzonder ln den smaak ls ge vallen. De avond_werd besloten met het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus. EGYPTISCH HOFLEVERANCIER. H. M. Koningin Farlda van Egypte heeft aan de N.V. Kon. Ned. Fabriek van Wollen Dekens, v.h. J. C. Zaalberg en Zoon alhier opdracht gegeven tot levering der wollen dekens voor de Koninklijke appartemen ten en die der hofhouding. (Inges. Med.) hand genomen. Goed ingerichte arbeids inspecties in de Onderscheidene landen, openbare rapporten over haar bevindin gen, uitwisseling van ervaring en docu mentatie van het Internationaal Arbeids bureau zullen afwijkingen van het Interna tionale arbeidsreoht steeds zeldzamer doen voorkomen. In de 42ste zitting van den Raad van Beheer van het Internationaal Arbeidsbureau, in 1928, heeft de Britsche Regeeringsgedelegeerde Wolfe het zoo treffend gezegd: „Voor alles is noodig, dat ac geratificeerde conventies scrupuleus en uniform worden toegepast. Dat is de hoek steen van heel het gebouw van de Interna tionale Arbeidsorganisatie." Met dfi gebruikelijke toespraken eindigde prof. Mblenaar zijn oratie. MILITARIA. De sergeanten majoor administrateur M. v. Koolj. F. G. Slhakus en J. Trippen- zee en de fouriers capitulant J. L. Hart- mans en J. W. Ridderikhoff van het 4e reg. inf. zijn aangewezen voor het volgen van een cursus voor registrator bij een mobilisatiebureau. Deze cursus wordt te 's-Gravenhage gehouden. Op nader te bepalen datum in Maart as. zullen de sergeant-majoor instr. J. Blokker en de sergeanten le kl. L. Nijen- huis en J. v. d. Velden voor onbepaalden tijd worden gedetacheerd bij het op te richten Kaderbataljon te Laren. De reserve-kapitein J. H. W. J. van Wee zei Errens en de reserve eerste luitenant W. J. van Dijk, beiden van het 4de reg. inf. alhier, zijn overgeplaatst bij het re giment Jagers. De wachtmeesters-capitulant: Knol, Matla, Eckhardt en de Groot, die bij het 6e reg. veld-art. alhier gedurende plm. 4 maanden een specialen cursus gevolgd hebben onder leiding van opperwachtmees ter instructeur Van Opstal, zijn vandaag wederom naar hun garnizoen, het 2de reg. veld-art. te Den Haag teruggekeerd. In het tijdvak van 1419 Februari a.s. komen de res. luitenants Cremers. De Jong en v. Lookeren bij het 6e reg. veld-art. al hier onder de wapenen voor een opleidings cursus in den vuurregelingsdienst 2de ge deelte. Hedenmorgen keerden met den trein, v/elke om 10.54 uit Utrecht aan het sta tion alhier aankomt, de Leidsche bleek neusjes uit Nunspeet terug, die door de Verceniging voor Chritelijke gez. en vac.- kol. eenigen tijd voor herstel in het Va- cantieoord te Nunspeet waren uitgezonden. Ongez. Med.) ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd: Voor het doctoraal examen Geneeskunde: mej. E. d. Jong 'Schiedam»; voor het candidaatsexamen Rechten: de heeren K. W. Cuperus (Bilthoven) en H. S. Catz 'Rotterdam; voor het artsexamen le gedeelte: de heeren G. W. v. d. Vorm 'Rotterdam) en P. M. J. de Koek (Lei den). Bevorderd tot arts: de heeren W. J. Kolff, 'Beekbergen) en A. Posthuma (Lei den). DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken stonden ingeschreven: Bouwvakarbeiders: Baggerlieden 3. Behangers 26. Betonvlechters 30, Betonwerkers 56. Fun- deeringswerkers 1, Glazenmakers 3, Glazen- wasschers 11. Granietwerkers 15, Grondwerkers 86, Helers 10, Metselaars 105, Opperlieden 108, Schilders 256. Sloopers 6. Steenhouwers 2, Straatmakers 8. Hulp-Straatmakers 15, Stuca- doors, Witters 49, Timmerlieden 249, Uitvoer' ders 8, Voegers 25, Ongesch. Bouwvakarb. 9. Totaal 1081. Fabrieksarbeiders: Bleekers 21, Lompensor teerders 13, Vellenblooters 1, Steenfabr. Arb, 131, Zeepfabr. Arb. 5, Ongesch. Fabr. Arb. 51, Totaal 222. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 94. Rei zigers, Colp. 40. Winkelbedienden 37, Etaleurs 3, Incasseerders 18. Misici 5, Onderwijzers 6, Over heidspersoneel 11. Verplegers 3. Totaal 217. Hotel-Café-Personeel: Huispersoneel 9. Kell- ners 42. Koks 7. Totaal 58. Houtbewerkers: Beddenmakers 4. Houtbewer kers 76. Kistenmakers 1. Kuipers 6. Lijstenma kers 4, Mandenmakers 2. Meubelstoffeerders 18, Meubelmakers 38, Politoerders 3, Ongesch, Fabr. Arb. 34. Totaal 187. Kleermakers: Kleermakers 82, Kappers 5, Schoenmakers 12. Totaal 99. Land- en Tuinarb.: Bloemisten 48, Landar beiders 35, Tuinlieden 36. Warmoezlers 11, On gesch. Landarb. 8. Totaal 138. Metaalbewerkers: Bankwerkers 106, Blikbe- werkers 34. Burgersmeden 38, Electricien 65. Gasfitters 18, Gasmetermakers 1, Gereedschap makers 1. Instrumentmakers 2, Isoleerders 5, Kernmakers 1. Kettingsmeden 20, Klinkers 9, Koperslagers 5, Lab. Bedienden 3. Lasschers 10, Loodgieters 45. Machinisten 17. Metaalboorders 6, Metaaldraaiers 3, Metaalslijpers 6. Metaal zagers 1, Monteurs 24. Opticiëns 1. Planostem mers 4, Pollsters 3, Ponsers 5, Rijwielherstellers 18, Rijtuigschilders 2, Scheepstimmcii. 6, Sto kers 25, Tegenhouders 15. Hulp-Verw. Monteurs 15, Voorslaanders 6, Voorwarmers 6, Vulcani- seurs 1, Vuurwerkers 10, Wagenmakers 5. IJzer- werkers 48, Zandspuiters 1, Zand vormers 2. Zil versmeden 1, Ongesch. Arb. 47. Totaal 641. Sigarenmakers 22. Sig. Sorteerders 1. Sig. Strippers 2. Totaal 25. Technici. Opzichters: Bedrijfsleiders 6, Inge nieurs 3, Technikers 3, Teekenaars 14, Werk meesters 19. Totaal 45. Textielarbeiders: Hekelaars 5. Katoendruk kers 24, Kluwers e.a, 9. Luikers 15, Plaatsnijders 21, Schrobbelaars 3. Spinners 71. Spoelers 3, Staaldraaddraaiers 12, Sterkers 3, Strijkers 14, Wevers 124, Wolbewerkers 47, Ongesch. Textiel- arb. 71. Totaal 422. VER. TOT CHR. WIJKVERPLEGING „PHEBE" (OUDE VEST 91). Jaarverslag over 1937. Aan bovengenoemd verslag is het vol gende ontleend: De werkzaamheden der Vereenlging kon den in het verslagjaar geregeld worden voortgezet. De wijkverpleegster, zuster A. M. Jasperse, verleende aan 90 patiënten in hun eigen woning 5924 maal hulp en op de polikliniek in het wijkgebouw 2617 maal aan 265 patiënten. Ten behoeve van 17 personen hadden 435 bestralingen met de hoogtezon plaats. Voorts kon de wijkzuster nog 24 bezoeken bij zieken en armen bren gen. en daarbij f. 8.91'/, uit haar eigen fondje aan versnaperingen ultdeelen. Aan zieken en zwakken werden op medlsoh advies 1314 liter melk en 2965 eieren ver strekt tot een bedrag van f. 274.90, gedeel telijk betaald uit het fondsje, dat onder leiding van mevrouw BarnardMuyzer wordt bijeengebracht. Van verplcgings- artikelen werden er 108 uitgeleend en 84 terugontvangen. Ds. Kuilman was wederom zoo vriende lijk de Kerstfeestviering in het wljkiokaal te leiden. Aan 77 gezinnen konden behalve scheurkalenders 316 kleedlngstukken wor den uitgedeeld. De kosten bedroegen voor een en ander met de gewone versnaperin gen f. 243.71'/,, terwijl de inteekenlljst der wijkzusters met eenige nagekomen giften f. 162.10 opbracht, zoodat een tekort van f. 81.61'/, uit de kas moest worden aan gevuld. De gezusters Terdu hebben ook dit jaar weder trouw voor het lokaal gezorgd. Het bestuur bleef ongewijzigd, zoodat het is samengesteld uit prof. dr. H. M. van Nes, voorzitter, jonkvrouw A. J. W. Barnaart, secretaresse, mevrouw S. A. C. van Nes-van der Pol, penningmeesteresse, mevrouw J. A. M. de Planque-Arps, mevrouw P. Barnard- Muyzer. mejuffrouw A. M. Boonacker, mevrouw H. M. Oostveen-Segaar. (Ingez. Med.) Transportarbeiders: Emballeurs B, Ohauffeurs 146, Exp. Knechten 23, Koetsiers 12. Loop knechten 49. Magazijnicnechten 64. Schippers 87, Spoor- en Trampers. 21, Wakers 8, Trans portarbeiders 76, Losse Arbeiders 406. Totaal 986. Typografen: Boekbinders 23, Boekdrukkers 15. Fotografen 5. Hulp-Vakarbeiders 4. Letter zetters 27, Steendrukkers 2. Totaal 76. Voedingsmiddelenarb.: Bakkers 88. Ovenisten 5. Slagers 66, Suikerwerkers 23, WUnkooperska 16. Zoutzleders 3. Zuivelberelders 6, Ongesch. Fabr. Arb. 48. Totaal 254. Vrouwen: Apothekersass. 1. Kapsters 1, Naaisters 9. Sorteersters 1. Maasters 1. Winkel juffrouwen 28, Buffetjuffrouwen 2. Linnenjuf frouwen 2. Kantoorbedienden 35. Verpleegsters 8. Bedrijfsleidsters 1, Teekenaressen 1. Onder wijzeressen 2, As. en Huishoudsters 16. Dag meisjes 67. Dienstboden 13, Kinderjuffrouwen 5. Werksters 100, Fabr. Arb. 51. A.V.O. 8. Totaal 362. Alg. Totaal: 4803. 4 Februari 103 7 507L 6 Februari 1936 5045. Ben. 82 Ged. Werkloozen. Het hoofdbestuur van 't Dietsch Stu denten Verbond deelt mede, dat aan mr. V. Haesaert, die 27 Januari hier ter stede voor het Dietsch Studenten Verbond en de stichting Noord-Nederland-VI aa na:"" zou spreken, niet verboden Ls te spreke" zooals ten onrechte vermeld is maar dat hem den 20sten 's avonds laat door de politie gevraagd ls. voor den volgenden dag zijn rede op schrift te stellen Daar hem hiertoe de tijd ontbrak, kon de rede niet doorgaan. De reeds aangekondigde openbare van den privaat-docent dr. J. B. D. Der*; sen op 22 Februari a.s., zal niet plaat5 hebben in het Botanisch Laborstoriu"1' doch ln het Klein-Auditorlum der Univer siteit. De politiebrandweer heeft schoorsteenbrandjes gebluscht; gistcrnW'' gen een ten huize van W. B. in de Dwan- havenstraat en een hedenmorgen ten hul" van W. S. in de Tollensstraat No. 22. 2-1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2