DOUWE EGBERTS BUITENLAND LEiBSCH DAGBLAD - Eeule Blad Dinsdag S Februari 1938 De strijd in het Verre Oosten ELTAX 666 VRAGENRUBRIEK LEIDSCH UNIVERSITEITS FONDS. Verslag der Commissie van Uitvoering. In de heden gehouden vergadering van den Universiteitsraad werd verslag uitge bracht omtrent het Leidsch Universiteits fonds. Het volgende is eraan ontleend: Zwaar waren ditmaal de verliezen door den Raad geleden door het overlijden van verschillende leden. De heeren mr. H. A. E. Modderman, mr. G. Vissering en jhr. mr. N. C. de Gijelaar, hebben onze Uni versiteit gediend en gesteund, op verschil lende wijzen; groot zijn dc verdiensten van ieder hunner ln dezen kring. Het kapitaal van het Fonds is wederom vergroot door een legaat, besproken door wijlen de privaat-docente mej. dr. M. Lu- lius van Goor De Commissie werd verder einde 1937 door den penningmeester van het. Fonds verblijd met de mededeellng, dat het tot hare beschikking gestelde over 1937—'33 weder de hoogte van de jaren vóór het intreden van net tekort heeft bereikt. De reeds zoo veelzijdige werkzaamheid van het Fonds breidde zich uit door de stichting ter bevordering van de opleiding van candidaat-notarissen en belastingamb tenaren; deze stichting werd op 5 Maart 1937 in'het leven geroepen, op voorstel van het lid der Commissie. Meijers, weldra on dersteund door den heer Libourel. De stichting tracht haar doel te berei ken: a. dtior net organiseeren van een op leiding, zoolang deze niet van Regeerings- wege georganiseerd is; b. het steunen van zulk een opleiding wanneer zij door de Regeering aan deze Universiteit georgani seerd zal worden. Met het huidige academiejaar is deze op leiding krachtens de stichting vanwege het Fonds ter hand genomen. Het onder wijs wordt gegeven door de hoogleeraren Cleveringa. Meijers en Van Oven. De al- gemeene leiding is toevertrouwd aan den heer Melis, candldaat-notaris te Wasse naar. Het aantal deelnemers is bevredi gend te noemen; de Commissie van Uit voering zal derhalve kunnen volstaan met een klein deel van het subsidie, door haar aan de stichting toegekend. De vereorging van de belangen en de administratie van het Fonds onder de in Ned. Oost Indie woonachtige leden heb ben gedurende de laatste jaren een voor werp van bezorgdheid en teleurstelling voor den penningmeester en de Commissie van Uitvoering uitgemaakt. Met erkente lijkheid mag thans vermeld worden, dat de heer mr. Van Buttinga Wichers. presi dent .van de Javasche Bank zich bereid verklaard heeft deze geheele organisatie te herscheppen en te behartigen. Niette genstaande de groote moeilijkheden, die uiteraard aan deze bemoeiingen zullen j verbonden zijn. mag verwacht worden, dat thans het lang gehoopte herstel van den gezonden toestand zal intreden. met 6 PERSONEN naar: Noordwijk aan Zee f. 1.50 Den Haag f. 2.25 Rotterdam f. 5. Amsterdam f. 6. Utrechtf. 7.40 4556 Ungez. Med OPENING VAN HET REX-THEATER. Het bij alle Leidenaars bekende Roxy- theater aar. de Haarlemmerstraat, dat eenigen tijd geleden gesloten werd, zal einde Februari zijn deuren openen en in een andere gedaante voor het Leidsche publiek verschijnen. Niet alleen het uit wendige wordt veranderd, doch van den openingsdatum af zal het theater den naam dragen van Rex-Theater. De directie van het Trianon-Theater aan de Breestraat zal de exploitatie voeren. Het is haar bedoeling in Rex uitsluitend reprises van de groote filmwerken te bren gen tegen zeer populaire entreeprijzen. De projectie- en geluidsinstallatie zullen door een Hollandsche firma door nieuwe woorden vervangen. EngeLschc bemiddeling? Opnieuw komen er berichten van Engei- sche bemiddeling. De correspondent te Hongkong van de „Nitsji-Nitsji", meldt, dat de nieuwe Brit- sche ambassadeur, sir Archibald Clark, ongeveer midden Februari in Sjanghai met vredesvoorstellen komt, welke niet slechts voor China een uitkomst beteekenen, maar tevens volledig rekening houden met de positie van Japan in het Verre Oosten. De correspondent voegt eraan toe, dat Tsjang Kai Sjek de bemiddeling van Duitschland heeft afgewezen, zeggende, dat China slechts een eerbaren vrede wenscht, doch het verlangen naar vrede INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. DE SPORTFONDSEN-KWESTIE. Met een enkel woord is door ons gisteren melding gemaakt van een circulaire van de directie der N.V. De Sportfondsen te Am sterdam aan de Leidsche spaarders. Hoe wel deze niet bepaald vrij is van onjuist heden zullen wij op den inhoud niet nader Ingaan. Eén opmerking meenen wij echter te moeten maken voor hen, die eventueel nog zouden blijven doorbetalen. De circu laire zegt dat zij indien de plannen in de toekomst mislukken zouden geacht wor den te hebben deelgenomen aan een ge wone spaarkas, welker Inhoud alsdan cr.der de deelgerechtigden verdeeld wordt. De vraag is evenwel of die uitkeering geschieden zal in, geld, dan wel volgens art. 22 van het reglement der Sport fondsen-spaarkassen ln aandeelen van de N.V. De Sportfondsen of andere Sport inrichtingen. Daaromtrent vóóraf duidelijke ophelde ring te eischen lijkt ons een zaak van gewicht en wij meenden onze lezers daarop even te moeten wijzen. UITBREIDING EN VERBOUWING OPENBAAR SLACHTHUIS. „Het wondere leven aan het strand". In het Volksgebouw hield de Natuur- vrlendengroep van het Inst. voor Arbeiders Ontwikkeling gisteravond wederom een le zing met lichtbeelden. De heer A. F Kriek verwelkomde de aan wezigen en verleende het woord aan den heer J, Klooster uit Amsterdam, die tot onderwerp voor dezen avond had gekozen ,.Het wondere leven aan het strand". Spr. leidde zijn gehoor in gedachten langs het Noordzeestrand, waar voor den aandachtigen wandelaar dikwijls zeel- merkwaardige tn wonderlijke dingen te be leven zijn. Zo" verklaarde de heer Klooster o.a. de wijze, waarop de schelpdieren zich voeden en hoe deze diertjes op hun beurt weer tot voedsel voor andere dieren dienen. De 'wulk b.v. weet zich op vernuftige wijze ln het bezit te stellen van schelp- diertjes, nl. door een afscheiding van zuur op de schelp te plaatsen, waardoor een gaatje in de kalklaag ontstaat en het diertje ten slotte gedood en door de wulk .geconsumeerd wordt. Tal van interessante zaken vertelde spr.. o.a„ hoe de palen aan de Hondsbossche zeewering bij Petten verwoest worden door paalwormen, dat oesters per keer niet minder dan 1 2 mlilloen eitjes leggen en nog tal van anderen, zeer wetenswaardige bijzonderheden over het strandleven en al les, wat daarmee verband houdt. Aan de hand van een mooie collectie schelpen en andere voorwerpen, aan het strand gevonden door de heeren Wolfslag en Smit en in de zaal op smaakvolle wijze tentoongesteld, verduidelijkte de heer Klooster zijn lezing, terwijl een uitstekende verzameling lantaarnplaatjes het gespro ken woord ondersteunde. Het aandachtige gehoor beloonde den spreker voor zijn onderhoudende uiteen zetting met hartelijk applaus waarna de heer Kriek met een dankwoord aan dep spreker de bijeenkomst sloot. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen geneeskunde de heeren P. Loebis (Leiden) en R. C. Renes (Den Haag). De aanbesteding. De directeur van gemeentewerken heeft hedenmorgen aanbesteed: Het maken van een uitbreiding en verbouwing van het hoofdgebouw van het Openbaar Slacht huis. Er waren niet minder dan 42 biljetten Ingeleverd, waarop als volgt was inge schreven W en L Guyt, Katwijk aan Zee f 112.400; Smits, Schiedam f106.800; Kuipers en Knoppers. Schiedam f. 106.000; N. v. d. Bcsch, R'dam fl05.C00; Mij. Erica, Noord- wijk f 104.500; Jac Schutte, Zaandam f. 104.030: Paul en Korman, Hillegersberg f. 104.000; J. Warnaar. Den Haag f 103.900; Aannemingsmij ten Brake en Holweg Lich tenvoorde f 103.800; G. Onder de Linden, Hillegersberg f. 103.525; C M. Deerenberg en Gebrs. J. en P. van Wijk, Alphen a. d. Rijn f. 102.000; Doedens en Schilder, 't Zand f. 99.999; G. v. d. Kuil, Den Haag f. 99.900; P. Groeneweg. R"dam f. 99.600; fa. Kobelings. Haarlem f. 98.870; P. Breyer, Den Haag f.98 200; H V. en J. de Vries, Haarlem f. 96.800; Aannemingsmij. A. G. Hutten. R'dam f. 96.700; H. en P. Voormo len. R'dam f. 96.900; C. Smeets, Achthui zen f 95.500; H C. Gereke. Leeuwarden f. 95.200; A. J. Langeveld. Lelden f. 95.000; fa R de Bock. Den Haag f. 94.900; P. Fröhllch, Harlingen f. 94.780; C. J. Evers. Bloemendaal f 94.200; v. Duyn en Vink. Noordwijk f. 94.000; A. J. de Later, Oegst- gesst f 94.000; G. Gesman en C. Zoete- mcyer. Alten f. 93.390; W. Geels. Aerden- hout f. 92.900; A. d. Ouden, Gouda f. 92.680; A. Voordauw. Zoeterwoude f. 92.000; F. Keizer. Den Haag f. 92.000; A. en J. den Ouden, Alphen en Oegstgeest f. 91.360; Gebrs. Tribbe, Enschedé f. 90.700; Y. Steen beek. A'dam f. 89.700; fa. Jac. van Riet, Leiden f. 89.700; H. Mendes, Dronrijp f. 89.615; P. G. de Jong. Oegstgeest f88.470; H. C. Gaerdink, Usselo f. 87.900; N.V. Noord-Holland, Heemskerk f. 86.949. Talie v. d. Wal, Zandvoort f. 88.837; H. C. Heemskerk en W. Oudshoorn, Leiden f. 85.884. De gunning werd aangehouden. RIJWIELDIEF GEARRESTEERD. D? Haa-sche poliae heeft aldaar aange- hcudtn den i8-jamen R de W. die j'ih bleek ie hebben schuld z gemaakt Jsan diefs al van een rijwiel ta Leiden en Orest- zeest. Ondanks zijn jeugdigen leeftijd heeft de W. reeds meerdere veoordeelingen ach_ ter den rug Hij is naar hier overgebracht. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen Henri Walenkamp, Prlnsessekade 1 en Haarlemmerstraat 1, Leiden. Handel in tabak, sigaren, sigaretten en rijwielen. De zaak is omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: H Walenkamp en Zonen. Vennooten: A. A. C. M Walenkamp en H A. F. M. Walenkamp, Lelden. „Wollana". Haarl.straat 196a, Leiden. Handwerkmagazijn. De echtgenoot van de eigenares dezer zaak. de heer L, A. Kneg- tel. is overleden. Louis Knegtel, Haarlemmerstraat 213. Leiden. Slijterij in gedistilleerd. Overleden eigenaar: L. A. Knegtel, d.d. 29 Jan. 1938. Nieuwe eigenaresse: Wed. A. Knegtelvan den Bosch, Leiden. Keus en Co., de Hoorn 160, Alfen a. d. Rijn. Kaashandel Overleden eigenaar: J. Th. L Withof Keus, d.d. 10 Dec. 1937. De volmacht van mevr. M. O. Withof Keus Flcteh"" is vervallen. N. E.: wed. M. O. Withof Keus—Fletcher. Alfen a. d. Rijn. Procuratie verleend aan: J. C. Geel, Alfen a. d. Rijn. J. Th L. Withof Keus, de Hoorn 160, Al ien a d. Rijn. Kaashandel. Overleden eigenaar J. Th. L. Withof Keus. d.d. 10 Dec. 1937. Nieuwe eigenaresse: wed. M. O. Withof KeusFletcher. Alfen a. d. Rijn. Neder). Havermout- en Rijstindustrie N.V.. H Rijndijk F. 144, Zoeterwoude. Uit tredend directeur a Malade. Wassenaar, ci.d l Febr. 1938. Uittredend commissaris: M. Westerhoff, Den Haag. d.d. 4 Febr. 1938 komt op het oogembllk onder de leiders der Chineesche nationale regeering weer ster ker tot uiting, en zij hebben zich daarom thans tot Groot-Brittannië voor bemidde ling gewend. Koeivg, de voorzitter van den uitvoerenden yoean, die zich thans te Hongkong bevindt, raadpleegt hierover de Britsche autoriteiten door middel van me vrouw Tsjang Kai Sjek en Soeng. De cor respondent is van meening, dat de ongun stige ontwikkeling van den oorlogstoestand langs de spoorlijn Tientsin>-Poekau alsmede de stemming tegen de regeering in Kanton en Tsjetsjoean, de vredesbeweging onder de leiders der Chineesche regeering heeft ver sterkt. In Japan's parlement. De Japansche minister van bultenland- sche zaken Hirota, heeft ln het Huls van Afgevaardigden in antwoord op een des betreffende vraag verklaard, dat er sinds de vlootconferentie van Londen geen wij ziging is gekomen in de Japansche vloot- politiek. De belanghebbende autoriteiten zetten haar onderzoek in onderling over leg voort met het oog op de opstelling van een antwoord op de ontvangen nota's. De minister van marine gaf een soort gelijk antwoord. De interpellant was over deze antwoor den niet tevreden. Hij zelde, dat de Ja pansche marine haar achterstand ln groot te moet goedmaken door haar kwaliteit, zoodat het voor Japan noodzakelijk is, aan het Amerikaansche verzoek te voldoen. In antwoord op Interpellaties Inzake de schadeloosstelling van China te eischen. en betreffende het Chineesche betaalmiddel, zeide Hirota. dat de Japansche regeering blijft bij de vier punten van haar vredes voorwaarden, die zij heeft gesteld voor on derhandelingen met het nieuwe regiem in China. Daartoe behoort ook de kwestie der schadeloosstellingen. Hij was van meening, dat de schadeloosstellingen niet alleen in baar zouden moeten worden betaald, dat rekening zou moeten worden gehouden met de positie van Japan in China. Niet gemakkelijk is de vraag of het Chineesche betalingsstelsel door een nieuw moet wor den vervangen In ieder geval zal Japan deelnemen aan de organisatie van een cir culatiebank ln Noord-Chlna, terwijl het voorts ln Noord-China maatregelen zal nemen inzake de flnancleele politiek. Matsoei spoort het leger tot discipline aan. Naar aanleiding van de voortdurende berichten over uitspattingen der Japan sche troepen in China en de vernietigende ■commentaren daarop, heeft generaal Mat soei op het parade-veld te Nanking de Ja pansche legeraanvoerders bijeengeroepen en hun instructie gegeven de discipline onder hun troepen te verscherpen, om het prestige van het keizerlijk leger te ver- grooten. Het optreden van Matsoei is, naar men verklaart, ln de annalen van het Ja pansche leger zonder precedent. Van het front. Van het front is weinig nieuws. Amoy is door Japansche vliegtuigen en oorlogs schepen gebombardeerd. CHR. HIST. JONGERENGROEP. Feestelijk samenzijn. De Chr. Hist. Jongerengroep, die altijd aan het eind van het jaar voor leden en belangstellenden een feestelijk samenzijn belegt, moest dit het vorige jaar wegens het overlijden van jhr. mr. dr. N. C. de Gij zelaar beschermheer der groep, voor onbe- paalden tijd uitstellen. Gisteravond vond dit samenzijn in „Huize Feenstra" plaats. Zeer velen woonden deze samenkomst bij. De voorzitter, de heer J. de Jager, las bij opening Joh. 2 vers 111, waarna hij al ien welkom heette om vervolgens in enkele gevoelvolle woorden het overlijden van jhr. mr. dr. de Gijselaar te herdenken. Aan dit v d van overdenking paarde spreker woorden van blijdschap over de geboorte van Prinses Beatrix, waarna het Wilhel mus werd gezongen. Na dit officieelc ge deelte werd een non-stoo-nrogrammo af gewerkt. Declamatie van den heer Van Houten, filmvoorstelling, gemeenschappe lijk gezang, een vermakelijke „zeilwed strijd", wisselden elkander in bonte volg orde af en zorgden ervoor, dat dit samen zijn een vlot en aangenaam verloop had. W, H. te A. Wij geven U in overweging onder overlegging van nadere gegevens advies ln te winnen bij den Burgerlijken Stand ln Den Haag. J. M. tc L. Wij raden U aan inlichtingen in te winnen bij het bureau voor beroepskeuze, dat gevestigd is in de Arbeidsbeurs, Garen- markt 1. A. H. te L. Te Rotterdam: Rott. Lloyd N.V. Veerhaven 7; Vereen. Nederl. Scheepvaart-MUen, West plein 2 b; Vlnke en Co.. Leuvehaven 52; Ntevelt Goudiaan's en Co. Stoomvaart-Mij.. Veerhaven 2; Halcyon Lijn N.V. Veerkade 5; Scheepvaart Mij. Millingen N.V.. Willemskade 2a; Scheep vaart Mij Rotterdam Oceaan. Westplein 2b; Scheepvaart en Steenkolen Mij. Parklaan 22; Schecpvaartvereen. Zuid. P. de Hoogweg 110; N.V. van Ommeren's Scheepvaart Bedrijf N.V., Westerlaan 10; HollandAmerika Lijn, Wll- helminakade. Te Amsterdam: Stoomvaart Mij. Noordzee. Pr. Hendrikkade 48; Stoomvaart Mij. Neder land. Pr. Hendrikkade 108: Nederlandsche Lloyd. Heerengracht 210: HollandAfrika Lijn. Binnenkant 7; Kon. Nederl. Stoomboot Mij., Pr. Hendrikkade 108. en Kon. Paketvaart Mij- Pr. Hendrikkade 108. Scheepvaartmaatschappijen „Texaco", Adel- heidstraat 300. Den Haag; Bataalsche Petro leum Maatschappij. C. van Bjjlandtlaan 30, Den Haag: Kon. Shell, Slachthuiskade 307. J. de M. te R. Voorzichtig zooveel mogelijk hars er af breken of verwijderen door het hou den tegen een warm voorwerp tb.v. strijkijzer). Overgeblevene trachten te verwijderen met ver warmden brandewijn. 5805 ECHTE FRIESCHE H EER EN-BAAI EN OUD-HOLLANDSCHE PIJPTABAK (Ingez. Med.) DE ALGEMEENE TOESTAND Engeland cn Italië De Italiaansche gezant te Londen. Grandi heeft tijdens het weekeinde twee maal een bezoek vebrach-t aan minister Eden. ten einde den wee te effenen voor de ln de toekom :t te houden Brltsch-Italiaansche besprekingen In Italiaansche kringen lest men cr den nadruk op. dat vele voor bereidende werkzaamheden zullen moeten worden verricht, alvorens een besluit kan worden genomen over het houden van deze reeds lang ln het voornemen liggende be- sorekhisen en binnenkort zal Grandi nog maals een bezoek aan Eden brengen. Van Italiaansche zijde schijnt men te willen voorkomen, dat het uitstel nor moer ver lengd wordit, doch de Britsche regeering voelt er meer voor tc- wachten tot gebleken is. dat de wety-illend-ficid var Mussolini blijvend, is en dat de bereidheid'van Mus solini om met Frankrijk en Engeland in de Mi'ddellandsche Zee samen te werken, welke zoo juist tot uiting is gekomen, voortduurt. Een atmodeer van vertrouwen is noodig voor het welslagen der onderhan delingen. en zoolang er eenige onzekerheid bestaat omtrent de toekomstige politiek -van Mussolini, zal men van Britsche zijde een zeker wantrouwen blijven koesteren. Volgens de Daily Herald zou Mussolini eindelijk hebben ingezien, dat het het ver standigst is het Spaansche avontuur te liquideeren. Het blad gelooft, dat de duee een terugtrekken uit Spanic voorbereidt De Turksche minister Roesjdl Aras heeft op doorreis te Belgrado een onderhoud ge had met Stojadlnowitsj GRIEKENLAND Prins Nicolaas overleden. BELGIË KABINETSRAAD. KERKERAAD NED. HERV. GEMEENTE De lterkeraad der Ned. Herv. Gem. te dezer stede heeft zich als lid doen Inschrij ven bij de Oecumenische Vereeniglng ln Nederland. Hedenmorgen is de ruim 40-jarige P. Bin dienst bit de apotheek van hei Ziekenfonds „Hulp der Menschheld" met zlln rijwiel, waarop een mand me' medl- ciinen was bevestigd, ln de Oude Rijn te water geraakt. De drenkeling kon door handreiking op het droge worden getrokken, waarna ook de fiets en de medicijnen werden opge- vischt.. Vanzelfsprekend moesten de medi- camenten opnieuw worden bereid. Wijlen prins Nicolaas. Prins Nicolaas werd 9 Jan. 1872 geboren en bekleedde in het Grleksche leger eenige voorname functies. Hij was de zoon van koning George I en een broeder van ko ning Konstantijn I. Derhalve was hij een oom van den tegenwoordigen koning George II. Hij trad in 1902 in het huwelijk met Helena, de dochter van groothertog Wla- dimir van Rusland Uit dit huwelijk ziin drie dochters ont sproten Prinses Ol-za is getrouwd met prins-regent Paul van Zuid-Slavië. terwijl prinses Marina gehuwd is met den hercog van Kent. Zijn gemalin, prinses O'va en koning George van Grieken-land waren bij het sterfbed De hertog en de hertogin van Kent. die van Muenehen op weg zijn ge gaan, waren blijkbaar- nog niet aangekomen De Drins leed aan aderverkalking en een nierziekte. Twee cultureele raden. In den kabinetsraad ts besloten, dat Da Bus de Warnaffe ad Interim de zaken vat het departement van economische zaken op zich zou nemen. Voorts heeft de minis terraad goedkeuring gehecht aan het voor stel van den minister van arbeid tot vast stelling van den werktijd op 45 uur 20 min per week ln de fabrieken der steenkool mijnen, aldus verdeeld, dat de arbeiders eens per 3 weken een extra vrije dag krijgen. De koning heeft een decreet onder teekend, waarbij aan het ministerie van openbaar onderwijs twee cultureels raden, een Vlaamsch- en een Fransch talige, worden ingesteld. In verband met het streven der regee ring, de ontwikkeling van de nationale cultuur te bevorderen en het geestelijk le ven des lands te stimuleeren, heeft de re geering den koning voorgesteld, de overheid te verzekeren van de medewerking van vooraanstaande persoonlijkheden op het gebied van kunsten, wetenschappen en let teren, die in deze cultureele raden zullen worden vereenlgd. De cultureele raden zullen de regeering op dc hoogte houden van de behoeften var- het cultureele leven der beide nationale taalgemeenschappen. FRANKRIJK Jouhaux oefent critiek op regeerlngsbeleM De secretaris-generaal van het Fransche vakverbond, Jouhaux, heeft op het congres van den algemeenen bond van ambtenaren een rede gehouden, waarin hij o.a. betoog de, dat het programma van het Volksfront slechts door structueelc hervormingen kan worden verwezenlijkt. In verband met het piolltleke en ftnan cieele faillissement dat zijn oorsprong vindt in het tot dusverre toegepaste libera lisme. moet men, zoo zeide Jouhaux ver der, een andere politiek volgen. Indien men op dezen weg wil doorgaan, moet men het zeggen. Het land zal dan misschien ook een woordje mee willen spreken. Zoo niet, dan zal men den weg moeten volgen van een aantal maatregelen zooals toezicht op de banken en controle op de wisselkoer sen. Voortgaande zeide Jouhaux: de vakbewe ging zal binnenkort op nauwkeurige wij» van het parlement en de regeering eischen dat gehandeld wordt ln overeenstemming met de aangegane verplichtingen en, met den eed, die de politieke partijen op het programma van het Volksfront hebben ge daan. De C.G.T. zal aan de overheden ver zoeken, zich slechts het algemeen belang voor oogen te stellen. Indien zij deze krachtige politiek eischt. heeft dc C.G.T. niet het voornemen, tot geweld aan te zetten, en meent zij niet dat alles ineens kan worden verwezenlijkt- Zij wil, dat gehandeld wordt langs lljrien van geleidelijkheid. De la Rocque heeft de diverse processen tegen Fransche bladen teruggenomen. ENGELAND Opnieuw staking bij een Havjliand- fabriek. Thans is ook in de Havilland-vlieglui- genfabrlek te Edgware een staking uitge broken. Achthonderd van de negenhonderd arbeiders hebben het werk neergelegd uit solidariteit met de arbeiders van de Ha- villandfabriek te Hatfield, die wegens een loonkwestie. die één hunner kameraden betreft, staken. EGYPTE De a.s, verkiezingen voor het Parlement. De regeering van Mohammed Malum"' zal. naar de „DailY HeraJt" uit Oaïw meldt, met haar fonds voor de deze maano te houden verkiezingen alle records breken. Zij zal aan de campagne 200.000 pond te" koste leggen. De populariteit van koning Faroek worden uitgespeeld tegen de oppositie t'an de Wafd onder leiding van den vroegetea minister-president Nahas pasja. Daarnaast zal Mohammed Mahmud den nadruk leggen op het program van social® hervormingen, dat hij denkt ten uitvoer» doen leggen. Hij stelt den arbeiders en f' ren een menschelljk bestaan ln uitzicht- 2-—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2