Voorstellen aan den Leidschen Raad Ons Kort Verhaal LESDSCK DAGBLAD - Derde Blad Diasdag Februari 1938 Uw Zenuwen Het geheimzinnige oudje JfUN/T EN lETÏIREhU CORRESPONDENTIE /CW&P/ BENOEMINGEN. Als tijdelijk leeraar aan de H.B.S. voor Meis jes i vacature-mr. dr. H. D. M. Knol) worden aanbevolen: 1. de heer Th. van Westerhoven te Den Haag. 2. de heer P. H. v. d. Wiele te Delft. VERHUUR. Bij raadsbesluit van 13 Februari 1928 werd aan A. J. Kat een perceel grond aan de Haar lemmerweg verhuurd tot wederopzeggens. doch uiterlijk tot 1 Januari 1938, tegen een jaar- lijkschen huurprijs van f.41 (f. 0.10 per vierk. M). Op een gedeelte vtm den grond staat de aan de adressant toebehoorende woning Haar lemmerweg No. 75. De heer Kat zou gaarne den grond opnieuw inhuren voor den tijd van 10 jaren en onder dezelfde condities. Bij raadsbesluit van 10 November 1930 werd het fabrieksgebouw met erf aan de Lange- gracht No. 113 van den heer J. Janssen aan gekocht en aan hem voor onbepaalden tijd verhuurd, met dien verstande, dat de huurder en de gemeente het recht hadden de huur met een termijn van twee jaren te beëindigen. Van dit recht heeft de heer Janssen gebruik ge maakt, zoodat de met hem gesloten huur per 1 Maart as. afloopt. Zijn bedrijf zal worden voortgezet door de N. V. Leidsche Machine fabriek voorh. firma J. P. Janssen. Deze ven nootschap heeft daarom het verzoek gedaan het fabrieksgebouw c.a. van de gemeente te mogen huren. Met adressante is overeenstem ming bereikt over een verhuring voor 3 jaren, met 3 optiejaren, tegen een jaarlijksche huur- som ad f825. Ingevolge besluit van 9 Juli 1928 zijn de perceelen Prinsenstraat Nis 3 en 3a voor wyk- gebouw verhuurd aan de afdeeling Leiden van den Nederlandschen Protestantenbond. Tevens is hierin gevestigd het consultatiebureau van de vereeniging „Zuigelingen- en Kleuterzorg". Van laatstgenoemde vereeniging is een verzoek ingekomen om zoodanige voorzieningen te tref fen, dat voor het consultatiebureau meer ruimte beschikbaar komt. Een goede oplossing kan verkregen worden door het aangrenzend ge meente-eigendom Prinsenstraat No. 5 bij het wfjkgebouw te trekken en in dit gebouw eenige veranderingen te doen aanbrengen. Adressante is bereid de kosten van deze werkzaamheden, welke op f. 575 geraamd worden, geheel voor haar rekening te nemen en bovendien een huursom ad f. 247 per jaar te betalen, gelijk aan den huurprijs,, welken de gemeenten tot nu toe voor de woning Prinsenstraat No. 5 ontving. BOUWTERREIN. De gronden langs den Rijnzichtweg komen in aanmerking voor exploitatie als bouwterrein. Zij werden by de gestichten „Endegeest", „Voorgeest" en „Rhijngeest" ingebracht. Met het oog op de exploitatie als bouwterrein dienen deze gronden uit het bedrijf van de ge noemde gestichten te worden genomen en te worden ingebracht in het grondbedrijf. De ver goeding. die het grondbedrijf hiertoe aan de gestichten heeft te betalen, ware te bepalen op f. 3 per vierk. M.. onder beding, dat de kosten van verplaatsing van het hek, thans tot afscheiding dienende van den Rijnzichtweg. of die aan het maken van een nieuwe afscheiding verbonden, komen voor rekening van het grond bedrijf. De winst ad f. 14.490, die de gestichten door deze transactie maken, zal gestort wor den in het afschrijvings- en vernieuwingsfonds der gestichten. VERBETERING WITTE SINGEL, Nu de verbetering van den Witte Singel, voor zoover gelegen tusschen de Heerenstraat en de Witte Rozenstraat, voltooid is, heeft het College van B. en W. een plan doen opmaken voor een voortzetting van die verbetering over het verdere singelgedeelte en ook ten aanzien van de financiering van dit. werk de medewer king ingeroepen van het Werkfonds 1934. Het verheugt hun te kunnen mededeelen. dat de gevraagde medewerking van het Werkfonds is verkregen. De ontworpen verbetering omvat in hoofd zaak het verbreeden van den rijweg tot 7.50 k 8.50 M. en het maken van een trottoir langs de bebouwing ter breedte van pl.m. 2.40 3 M. De verbreeding zal voor het grootste ge deelte kunnen plaats hebben op langs de be bouwing gelegen aan de gemeente in eigendom toebehoorenden, doch bij de bewoners der aan grenzende perceelen In gebruik zijnden grond. In de bocht tusschen de Groenhovenstraat en perceel No. 57 evenwel zal de gewenschte breedte worden verkregen door een versmal ling van het singeltalud tot ten hoogste 3.50 M. Enkele strookjes grond van derden zullen ten behoevp van de verbreeding in eigendom die nen te worden verkregen, zulks op den voor deze overnemingen gebruikelijken voet, o. m. derhalve, voor zooveel niet-afgesloten grond betreft, zonder betaling van koopsom en wat den afgesloten grond betreft tegen een vergoe ding van f10 per vierk. M. Behoudens een enkel geval is met de eigenaren reeds overeen stemming inzake die overnemingen verkregen. Het ligt in de bedoeling den rijweg, in aan sluiting aan het reeds verbeterde gedeelte van den Witte-Singel, van een gesloten wegdek op een puinfundeering te voorzien en het in het reeds verbeterde gedeelte van den singel ge legde stamriool door te trekken tot aan den Zuidelijken tak van de Groenhovenstraat, van waar in de toekomst verlenging van het riool naar de Rijn- en Schiekade zal moeten plaats vinden. Verder voorziet het plan in een vervanging •van de bestaande gasverlichting in een elec- trlsche straatverlichting. De kosten van uitvoering van het plan. in clusief de kosten van aankoop van particuliere grondstrookjes, de kosten van het terugplaatsen van voortuinhekken, de bijdrage aan de N. V. Leidsche Duinwater Maatschappij in verband met de verlegging van een waterleidingbuis c.a. en de kosten van vervanging van'de straat verlichting, worden geraamd op f. 60.750. In de kosten van het terugplaatsen van hekwerken zal een som van f. 1500 worden terugontvangen. Ter financiering van de kosten met uit zondering van die van verbetering van de straatverlichting, die ter zake van verlegging van de waterleidingbuis c.a., die van wijziging van het grastalud en die van aankoop van grondstrookjes, gezamenlijk geraamd op f. 7450, zal de gemeente een voorschot van het Werk fonds ontvangen ten bedrage van f. 53.300, Dit bedrag moet als maximum worden beschouwd en wordt in gedeelten verstrekt, naar gelang betalingen moeten worden gedaan. Het voor schot wordt aanvankelijk renteloos verleend. Het wordt eerst rentedragend met den aanvang van het zesde kalenderjaar na het jaar, waarin de laatste betaling op het voorschot heeft plaats gehad, voor zoover het dan nog niet is afgelost. Het percentage van de rente zal wor den vastgesteld door de Ministers van Binnen- lanclsche Zaken en van Financiën, met dien verstande, dat het niet hooger zal zijn, dan het percentage, dat de drie ten honderd rente- gevende Nationale Schuld op het tijdstip, dat het voorschot rentedragend wordt, voor den verkrijger reëel afwerpt en in geen geval meer zal bedragen dan 4 pCt. 's jaars. De aflossing van het voorschot zal aanvan gen in het jaar, volgende op dat, waarin de laatste betaling op het voorschot heeft plaats gehad; zij zal telken jare ten minste 1/30 gedeelte van het bedrag van het verstrekte voorschot moeten beloopen. U.V.S.-TERREIN. De Leidsche Voetbalvereeniging U.V.S. ziet zich door verschillende omstandigheden ge noodzaakt haar terrein aan den Kanaalweg te verlaten. Zij is nu voornemens een terreih binnen deze gemeente, gelegen nabij den Wassenaarsche- weg. voor de beoefening van de voetbalsport in te richten, doch moet daartoe een beroep doen op de medewerking van derden. De kosten van inrichting van dat terrein toch worden ge raamd op f. 7700, een uitgave, welke thans de draagkracht van de Vereeniging aanmerkelijk te boven gaat. Ook by de gemeente klopt de Vereeniging om hulp aan en wel ln dezen vorm. dat haar een hoeveelheid puin van 600 kub. M. en een hoe veelheid koolasch van 150 kub. M. kosteloos op haar nieuwe terrein ter beschikking wordt gesteld. Puin. afkomstig van oude walmuren en oud bestratingsmateriaal, is op de Stadswerf in zoodanigen voorraad aanwezig, dat zonder be zwaar de benoodigde hoeveelheid aan U.V.S. kan worden afgestaan. Koolasch is op het terrein van de Stedelijke Lichtfabrieken voor handen. Het College is van meening, dat er wel aan leiding is om aan de Vereeniging op de door haar aangegeven wijze de behulpzame hand te bieden. Weliswaar kan de hoeveelheid puin en kool asch, geleverd op het terrein, dus inclusief de kosten van vervoer, een waarde geacht worden te vertegenwoordigen van pl.m. f. 1000, doch daar staat tegenover, dat de gemeente ongeveer eenzelfde bedrag aan steun aan werkloozen zal uitsparen. Het in gereedheid brengen van het terrein zal n.l. een arbeid vorderen van pl.m. 275 man- weken. terwijl de benoodigde arbeidskrachten uit werkloozen via de Gemeentelijke Arbeids beurs zullen worden betrokken. Waarbij dan nog komen de baten der verma kelijkheidsbelasting. BEPLANTING L.D.M. De N. V. Leidsche Duinwater Maatschappij is voornemens om. indien zulks in werkver schaffing kan geschieden, de gronddepots van het onlangs, eveneens in werkverschaffing, ge graven kanaal onder Wassenaar te doen be planten. De beplanting zal zich uitstrekken over een oppervlakte van pl.m. 50.000 vierk. M. Gedu rende 10 a 12 weken zal een 25-tal werk loozen bij dit werk aan arbeid kunnen worden geholpen. Het totaal te verloonen bedrag wordt, inclusief de verschillende vergoedingen, geraamd op f5750. Blijkens het advies van de Sub-Commissie voor de Steunverleening is die commissie van meening, dat het werk voor uitvoering in werkverschaffing in aanmerking komt en zich ten deze met dat advies vereenigende, hebben B. en W. bereids aan den Minister van Sociale Zaken verzocht het werk voor subsidie uit het Werkloosheidssubsidiefonds in aanmerking te brengen. De meerderheid van het College kon zich niet vereenigen met het advies van de Sub-Commissie, om er bij dat verzoek tevens op aan te dringen het uurloon, in verband met den inmiddels gestegen levensstandaard, te bepalen op f.0.40 per uur in plaats van op f0.38 per uur. vermits- "uit ervaring bekend was. dat daarvan geenerlei resultaat te verwachten was. De Minister heeft inmiddels by schrijven van 14 Januari j.l. medegedeeld de uitvoering in werkverschaffing van het werk goed te keuren en het werk voor de gewone bijdrage uit het Werkloosheidssubsidiefonds, voor zooveel be treft het aan loon c.a. uit te betalen bedrag, hetwelk, zooals gezegd, wordt geraamd op f. 5750, in aanmerking te brengen. De belooning is zoodanig bepaald, dat, ongeacht de gebrui kelijke vergoedingen, f. 0.38 per uur kan wor den verdiend. De Provincie Zuid-Holland heeft aan de N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij. welke maatschappij de kosten van het beplantings materiaal en eventueele andere kosten moet dragen, een bijdrage van maximaal f. 1337.50 in de op f. 2675 geraamde kosten van dat mate riaal enz. toegezegd. HET WOONWAGENKAMP. In 1930 deden Burg. en Weth. een voorstel inzake de overneming in eigen dom bij de gemeente van den paardenstal in het woonwagenkamp aan den Lagen Morsch- weg en tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van het treffen van voorzieningen aan dien stal en in dat kamp. 1 Dec. 1930 werd, in verband met de tegen het behoud van het woonwagenkamp ter plaatse gerezen bezwaren, besloten, de behan deling van dit voorstel aan te houden, opdat eerst nog door het College een onderzoek zou kunnen worden ingesteld naar de mogelijkheid van verplaatsing van het kamp. Het naar aanleiding van dit besluit ingesteld onderzoek heeft aangetoond, dat een geschikt terrein voor woonwagenkamp moeilijk is te vinden en dat in elk geval verplaatsing van bet kamp zeer belangrijke kosten met zich zal brengen. Daarbij komt nog, dat. indien al een terrein, hetwelk op het oogenblik in aanmer king zou kunnen komen voor woonwagenkamp, zou zijn te vinden, dit terrein, wegens de be trekkelijk geringe oppervlakte en de situatie der gemeente, binnen korteren of langeren tyd toch weer zóó nabij de bebouwing zou komen te liggen, dat dezelfde bezwaren, welke tegen het tegenwoordige bestaan, tegen het nieuwe terrein zouden rijzen. En vermits B. en W., ge lijk de Commissie van Fabricage in haar rap port van 12 Juli 1935. van meening zijn, dat de hinder, welke van het tegenwoordige woon wagenkamp wordt ondervonden, niet zóó groot is, dat een belangrijke uitgave in deze tijden daardoor gewettigd zou zijn. konden B. en W. zich vereenigen met het advies van die Com^ missie, om voorloopig deze zaak te laten rusten, totdat de gemeente in de gelegenheid is de hand te leggen op een inderdaad geschikt terrein. Intusschen zijn de bedoelde voorzieningen aan den paarden stal en in het kamp uiteraard achterwege gebleven. De afdeeling Leiden en Omstreken van de Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren heeft opnieuw op het dichtmaken van den stal aangedrongen en zich daarbij bereid verklaard zoo noodig in de kosten daarvan bij te dragen. In overeenstemming met het advies van de Commissie van Fabricage van 12 Februari 1937 zyn B. en W. nu binnen afzienbaren tyd niet tot verplaatsing van het woonwagenkamp kan worden overgegaan, van meening, dat er geen aanleiding is voor langer uitstel van de voor zieningen aan den stal en in het kamp en dat die voorzieningen, bestaande in het afsluiten van de open zijde van den paardenstal, het vervangen van de petroleumverlichting van het terrein door een electrische verlichting en het plaatsen van een behoorlijken steenen vuilnis bak, thans dienen te worden aangebracht. Het afsluiten van den stal zal door en voor rekening van de gemeente moeten geschieden op den voet. dat de stal in eigendom aan de gemeente wordt overgedragen en het aan de vereeniging verleende opstalrecht met betrek king tot dien stal zal vervallen. De vereeniging heeft haar bijdrage in de kosten van afsluiting van den stal. thans begroot op f. 950, nader be paald op een bedrag van f. 250. De tptale kosten van alle de vorenbedoelde voorzieningen worden thans geraamd op f 1700. HUUR VER LAG ING. Gelijk bekend is, bestond bij het College van B. en W. het voornemen om wederom een ver laging van de huren van woningwetwoningen aanhangig te maken. Reeds geruimen tijd ge leden werd daartoe een plan opgemaakt, dat evenals de vroeger plaats gehad hebbende huur- verlagingen, een huurnivelleerlng beoogde. Dit plan berusttte eenerzijds op de berekende re- productiekosten (de kosten, die de bouw van de desbetreffende woningen onder de tegenwoor dige omstandighèden zou hebben gevorderd), terwijl anderzijds het huurverlies wegens leeg staan in aanmerking werd genomen, ten einde aldus ook de mate van verhuurbaarheid, die door bijzondere omstandigheden ongunstig kan worden beïnvloed, een factor te doen zijn. Het op deze basis ontworpen voorstel zou, indien het had kunnen worden doorgevoerd, een niet onbelangrijke huurverlaging van een vrij groot aantal woningen hebben gebracht. Na toezending van het plan aan den Minister van Sociale Zaken, wiens goedkeuring, o.a. in verband met de dekking van de kosten der huurvermindering uit 's Rijks- en gemeente kas. wordt vereischt, bleek echter, dat de Regeering zeer gereserveerd stond tegenover huurverlagingen van dezen omvang. De minister berichtte n.l. in April van het vorige jaar. dat hij onder de tegenwoordige omstandigheden sléchts huurverlagingen op groote schaal kon goedkeuren, wanneer daartoe dringende rede nen aanwezig waren. B. en W. hebben toen het plan met behoud van de gedachte, die aan het aanvankelijke voorstel ten grondslag lag, aan een herziening onderworpen, doch ook dit, meer beperkte, plan kon niet de instemming ver werven van den Minister van Binnenlandsche Zaken, onder wiens Departement de volkshuis vesting inmiddels was komen te ressorteeren. De Minister motiveerde zijn standpunt in een uitvoerigen brief, uit welk schrijven was te concludeere'n, dat slechts in een zeer enkel ge val tot huurverlaging zou kunnen worden over gegaan. Hoewel door den loop der omstandig heden aan de argumenten van den Minister in het algemeen beteekenis niet mocht worden ontzegd, vermits inderdaad het aspect van het hurenvraagstuk. als indirect gevolg van de monetaire maatregelen (stijging prijzen bouw materialen) inmiddels wel een verandering had ondergaan, zoo moest toch een verlaging van zoo geringen omvang beslist onvoldoende worden geacht. In het bijzonder werd onvol doende met het huurverlies wegens leegstaan rekening gehouden. Teneinde daarom te trachten alsnog goed keuring te verkrijgen op een huurverlagings- plan. dat weliswaar wederom was besnoeid, maar dat toch van grooter omvang was, dan het voorstel van het Rijk, wendde het College zich andermaal tot genoemden bewindsman. Dit leidde er toe, dat ten slotte in persoonlijke onderhandelingen met den Minister zelf, over eenstemming werd bereikt. Volgens dit nadere plan, waarin de factor van de verhuurbaarheid domineert, hoewel de reproductie-kosten ook niet geheel buiten beschouwing zijn gelaten. zullen de volgende plannen tot de aangegeven bedragen kunnen worden verlaagd: Wonlngbouwver. „Eensgezindheid": plan II: aantal woningen 114, geldende huur (gemid deld f. 5.63; nieuwe huur (gemiddeld) f. 5,38; kosten per Jaar f.1482; De Goede Woning: plan I: aantal woningen 72. geldende huur (gemiddeld) f. 4.78; nieuwe huur (gemiddeld) f. 4.63; kosten per Jaar f. 561,60; De Goede Woning plan III: Aantal woningen 39, geldende huur (gemiddeld) f. 5.94; nieuwe huur (gemiddeld) f. 5.44; kosten per jaar f. 1014; Gemeente (Stichting): Plan II: aantal wo ningen 148; geldende huur (gemiddeld) f. 3.93; nieuwe huur (gemiddeld) f. 3.79; kosten p. jaar f. 1077,44; Gemeente (Stichting): plan III: aantal wo ningen 40; geldende huur (gemiddeld) f.3.76; nieuwe huur (gemiddeld) f,3,66; kosten p. jaar f. 208; Werkmanswoningen: plan Ila: aantal wo ningen 30; geldende huur (gemiddeld) f. 6,26; nieuwe huur (gemiddeld) f. 5.S6; kosten p. Jaar f. 463; Werkmanswoningen: plan IV (betreft alleen de 24 groote woningen in dit bouwplan): aan tal woningen 24; geldende huur gemiddeld f.5.60; nieuwe huur (gemiddeld) f.5,30; kosten per jaar f374,40. Totaal: f. 5185,44. Met deze verlaging is mitsdien een bedrag van f. 5185,44 per jaar gemoeid. Voor zooveel betreft de met rijkswoning- bouwvoorschotten gefinancierde complexen, en dat zijn alle hiervoor genoemde plannen, met uitzondering van het 2de gemeentelijk plan, moeten de jaarlijksche kosten door het Rijk en de gemeente worden gedragen in den vorm van verhoogde of nieuw toe te kennen bij dragen in het exploitatie-tekort, doch slechts Indien en voorzoover de exploitatie-rekening zulks noodig maakt. Het maximum-bedrag, waarin voor deze plannen zal moeten worden voorzien, bedraagt f.4108, waarvan dat het Rijk 3/4 gedeelte en de gemeente 1/4 gedeelte of resp. f. 3081 en f. 1027 moet bekostigen. De kosten voor het 2de gemeentelijk plan ad f. 1077.44 per jaar. moeten geheel door de ge meente worden gedragen, omdat dit complex is gesticht met gemeentevoorschotten (premie plan) en het Rijk niet bereid is ten aanzien van dergelijke plannen een deel der verlaging voor zijn rekening te nemen. De datum van invoering zou 31 Jan. J.l, zijn. worden gekalmeerd en gesterkt en Uw slaap wordt weer rustig door 't gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Aipotih. en Drog. 5792 (Ingez. Med.) door J. P. BAUÉ. We waren al een paar dagen in hotel Isotta te Napels, toen het oude vrouwtje oras voor het eerst opviel. Het was op den avond na ons gezellig autotochtje via Pompei, waar we enkele uren hadden zoek- gebrach't, naar het zoo wondermooi gelegen Arnalfi. en de terugtocht langs de kust, waarbij we Sorrento aandeden en duizen den bloeiende citroenen zagen, zal eeuwig in onze herinnering blijven. Dat bochtige stukje rotsachtige kust tusschen Arnalfi en Sorrento, waar we met de auto langs reden is vermoedelijk wel een van de mooiste plekjes op aaide. Diep beneden ons sloegen de eolfjes tegen de rotsen en de zee was van een wondermooi blauw, zooals je anders alleen maar op prentbriefkaarten ziet. We zaten er aan het diner nog wat over na te praten en de kellner bracht ons juist met z'n bekende oolijke lachje het dessert, bestaande uit zeker wel zeven of acht ver schillende fluitsoorten en van iedere soort een hoeveelheid, waar je in Holland voor een week genoeg aan had. Onze kellner wist het wel, we waren geen liefhebbers van kaas of een taartje na het diner, maar fruitdaar hadden we een passie voor. En net had de kellner. die een grappen maker was, met moeite nog een plaatsje op ons tafeltje vrij gemaakt voor nog een negende schaal met heerlijke, groote prui men, toen het oude vrouwtje binnentrad Toevallig viel mijn oog er op. Het was een klein, onooglilk menschje en ze werd gesteund door twee kellners. Moeizaam kwam ze stapje voor stapje binnen en met veel zorg begeleidden de kellners haar naar een rustig hoekje van de ruime eetzaal. Dat alles zou niog niet zoo bijzonder ge wast zijn, als bet vrouwtje niet een tame lijk armoedigen Indruk had gemaakt. Haar kleeren waren uiterst ouderwetsch en al was hotel Isotta nu niet direct een luxe inrichting, toch behoorde het tot de mid denklasse en ik zou zeker niet gedacht hebben, dat het door dat vrouwtje bezocht zou worden. De kellner, die ons bediende merkte mijn «enigszins verwonderden blik op en direct boog hü zich vertrouwelijk naar mij over. „Ik zie. dat u verwonderd is", zei hij fluisterend. „U vraagt zich natuurlijk af. wat dat oude moedertje hier doet?" Hii hield even op. en ik zag. dat hy een beetje teleurgesteld was. omdat ik mijn nieuwsgierigheid wist te bedwingen en kalm mijn pruim op at „Wel", eini? hij verder, „zdj is hier vroeger kamermeisje geweest. Het is al heel wat jaren geleden. Er is toen eens brand uit gebroken in dit hotel en zij heeft met ge vaar voor haar eigen leven onzen tegen- woordiigein patroon, die toen nog een heel 'klein knaapje was. gered. Ze had hevige brandwonden aan beide beenên, vandaar dat ze nu zoo slecht loopt. De patroon is haar altijd dankbaar ge bleven en lederen avond mag ze hier komen dineeren". „Zoo-zoo", mompelde ik. „wel. dat is een aardige geste van den baas". .Nietwaar", ging hij er gretig op in, „oh. onze chef is' een beste man, een goed man, de oude Maria is voor haar heele leven bezorgd". En opgewekt verdween hij naar een an dere tafel. Nu ze eenmaal onze' aandacht getrokken had zagen we haar eiken avond. Altijd werd ze door twee kellners geholpen en steeds zat ze op hetzelfde plekje, het rustige hoekje achter in de ecizaal En ze liet zich het eten best smaken! Het was twee dagen later, toen Giacomo, zijn vrijen dag had en we door een anderen' keline.r bediend werden, dat we een heel ander verhaal te hooren kregen, dan Gia- como ons had opgedischt. „Kijk", zei mijn vrouw, „daar komt het oude moedertje weer". De kellner volgde haai' blik en hij glim lachte, precies zooals Giacomo dat bad gedaan. „Ah, madame", zei hij, „dat is een heel romantische geschiedenis. Al jarenlang komt zy hier iederen avond eten en onze patroon is dol op haar. Ja-ja", lachte hij, „en daar is ook reden voor. „Onze patroon is in den wereldoorlog zwaar gewond geweest en toen was zij ver pleegster aan het front. Vijf dagen en nachten heeft onze patroon met den d'ood geworsteld in het lazareth en vijf dagen en nachten zonder een oog toe te doen. beeft de oude Maria bii hem gewaakt en hem verzorgd. Toen hij gered was. hebben de dokters gezegd, dat alleen de goede zorgen van Maria dat gedaan hadden. Zijzelf stonden machteloos. Geen wonder, dat de baas zoo dweept met haar!" Toen de kellner verdwenen was. keken mfiin vrouw en ik elkaar eens aan. „Wil ie wel gelooven". zei ik. „dat ik nu werkeülik nieuwsgierig begin te worden. Die twee kellners zetten ons daar een paar romantische verhalen voor, die in geen enkel opzicht met elkaar kloppen, maar alleen dit gemeen hebben, dat de eigenaar van het hotel dankbaarheid aan het oude menschje verschuldigd is. Ik zou haast lust hebben, het hem zelf eens te vragen". Nu was de eigenaar een zeer vriendelijk en aardig man. en het was een paar dagen later, toen hy zich voor zijn hotel stond te zonnen, dat ik zoo brutaal was. om het hem op den man af te vragen. „Vertelt u mij eens" zei ik, nadat we eerst over het weer. een tochtje naar Caprd en de armoedige maar Interessante whk Santa Ducla gesproken hadden, „hoe zit het toch mot het oude moedertje, dat iederen avond hier dineert? De kellners hebben me verschillende dingen vertelt, waar ik geen touw aan vast kan knoopen en nüjn nieuwsgierigheid Iaat me niet meer met rust". Even fronste hij de wenkbrauwen en hij keek een beetje geërgerd. (Hebben die kletskousen weer nonsens gepraat?" bromde hij. „Ze kunnen het niet latenv het zijn net vrouwen. En hun fan tasie kent geen grenzen. Herhaaldelijk heb ik ze gewaarschuwd, dat ze er uitgaan. Maar hoe gaat dat? Natuurlijk weer het verhaaltje van de verpleegster? Ec ben zelfs niet in den oorlog geweest! Of heeft u met Giacomo gesproken en heeft hij u die mooie geschiedenis van eten brand verteld? Zoo zoo Hii' lachte een beetje schamper en keek me toen aan. ..Honderdanaal heb ik hun al gezegd, op te houden met die nonsens. Maar ze zyn onverbeterlijk. Ze vinden, dat het mijn zaak geen goed doet, als iemand, die wat ouderwetsch en niet al te best gekleed gaat. zoo zonder meel' komt dineeren. Wel ze is inderdaad wat ouderwetsch gekleed, maar ze wil niet anders. Ze wil hier ook niet komen wonen, ze is gewoon aan haar kleine huisje, de vrienden enkennissen uit haar buurt en het eenige wat ik van haar gedaan kon krygen. is dat, ze tenminste 's avonds komt dineeren. Ik ben blij, dat ze dat wil en ma ervoor schamen, dat zij komt, doe ik niet. meneer. Want zou ie je eigen oude moeder niet eens goed mogen doen en zou je je voor haar moeten scha men. al is zs dan wat ouderwetsch gekleed? Ik niet! Maar ia, die jongens zijn zoo eigenwijs. Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden. DAVID OISTRAKH. Tegenspraak omtrent zQn fusllleeren. Naar aanleiding van het gerucht, dat ln Bel- gische muziekkringen de ronde heeft gedaan, aldus meldt Havas uit Moskou, volgens hetwelk de violist David Oistrakh in de Sovjet-Unie gefusilleerd zou z^jn, deelt men mede. dar, Oistrakh op het oogenblik concerten geeft in het. vakvereenigingshuis, zooals ieder bij lezing van het programma kan vaststellen. BOEKBESPREKING. Het Vierde Geslacht door Leonhard Huizinga. Uitgave Elsevier A'dam 1931 Na den veelbelovenden bundel „Gestroom» lijnde Wereld" van dezen begaafden schrijver, die echter meer als journalistiek te beschouwen was, is deze roman een teleurstelling. He- psychologisch bespreken der karakters in zijn werk, gaat den auteur boven zyn krachten Het is daarbij curieus dat het boek den schijn wekt, alsof de schepper van zijn personen de karakters meer intuitief aanvoelt, dan wel doorziet. Zij vloeien onder zijn pen vandaan en kiezen een eigen weg. En dan zegt de auteur tot slot, als moraal van het verhaal: zie je brave lezer, dót gebeurt er, als je een zus- ol zoo-karakter hebtEn behalve dan dat hij er zich op die manier wel wat gemakkelijk af maakt, zijn we het met de karakterontwikke ling ook niet eens. Waar de auteur een vlot en reëel verteller Is, leest men het boek gemakkelijk uit. voortdurend ln de verwachting dat een voigend hoofdstuk de eigenlijke quintessence zal brengen. Het is Jam mer dat een dergelijk boek. dat ongetwijfeld veel voorstudie en arbeid heeft vereischt. niet „overgeschreven" kan worden, want getoetst aan vroeger werk, blijft de hoop bestaan, dat de auteur beter kan dan hy ln dit laatste boek toont. Over de Brug door Joló Földes. Geauto rlseerde vertaling uit het Hongaarsch door mevr SzékelyLulofs. Uitgave Leopold's Uitgevers Maatschappij Den Haag 1938. Dit is de eersteling, het debuut dus, geweest van de thans alom bekende schrijfster van „De Straat van de Visschende Kat" en o.l. zou dit boek eerder voor een bekroning in aanmerking zijn gekomen, dan het bovenstaande. Maar toen het verscheen waren er blijkbaar geen prijzen te vergeven. Er is voor dit werkje maar één lof. want het is uitstekend. Het verhaalt van een bakvisch van zestien Jaar, van haar dweeperijtjes, haar vriendinnen, haar school, haar thuis en vooral van haar moeder en de reacties van een onbe vangen allerliefst meisje op den plotselingen dood van die moeder. Het boek zit vol onver wachte. origineele vondsten en wendingen, vol van die teedere, overgevoelige, half-rijpe sen timenten, vol zelfoverschatting en kinderlijk egoïsme, vol van die ontroerende charme ook, die dit meisje langzaam aan tot vrouw doet rypen. Een kostelijk boekle over een kostelijk kind. Aantrekkelijk voor lederen leeftijd. C. N. B. B. te L. Wij kunnen geen ingezonden stukken opnemen ter bestrijding van in de stad rondgestrooide praatjes. Halcyon Lijn STAD ZWOLLE, 5 Febr. v, Danzig te Bona STAD ARNHEM. 6 Febr. v. R'dam te Bona ROZENBURG. 6 Febr. v, Bona STAD MAASSLUIS, 5 Febr. v. Nar- vik n. Vlaardingen. JavaNew York Lyn TABIAN, 5 Febr. V. Boston te Hampton Roads. Kon. Paketv. Mij BOISSEVAIN, 7 Febr. van Amst. te Batavia BARENTSZ, 5 Febr. van Beira n. Zanzibar ROGGEVEEN, 4 Febr. v, Hongkong n. Bangkok OMBILIN, 4 Febr. v. Batavia n. Haiphong. HollandAmerika Lyn LEERDAM, uitr., 5 Febr. van Tampa VEENDAM. toeristen- reis, 6 Febr. v. New Orleans n. Kingston J.) DINTELDIJK, uitr., 5 Febr. v. Cristobal. SilverJavaPacific Lyn SAL AW ATI. 5 Febr. v. Port Arthur n. Calcutta. Kon Ned. Stoomb. ÏVMj. TELAMON. 5 Febr. v. Amst. te New York COST A RICA, uitreis, pass. 5 Febr. Ouessant BENNEKOM, ultr„ pass. 5 Febr. 7 u. v.m. de Azoren ATLAS, 1 Febr. van Curacao n. Maracaibo DIDO, 3 Febr. v. Curasao n. Aruba v. RENSSE LAER,. 6 Febr. v. Curasao n. Puerto Cabello TIEERIUS, uitr., 5 Febr. te Curasao - ULYSSES. Lissabon n. Algiers, pass. G Febr. n.m. Gibraltar FAUNA. Lissabon n. Genua pass. 7 Febr. v.m. Gibraltar TRITON, Middl. Zee n. Amst., pass. 7 Febr. v. m. Gi braltar TRAJANUS. 6 Febr. v. Jaffa a Tel Aviv GANYMEDES, 6 Febr. v.m. van Beyrouth te Jaffa LUNA, 4 Febr. v. Cura cao n. Maracaibo ARIADNE. 7 Febr. v. Go- tenburg te Amst. MIDAS. 4 Febr. v. Mara caibo te Cristobal VENUS. 7 Febr. var Malaga te Cadix THESEUS, 7 Febr. van Hamburg te Stettin SATURNUS, 7 Febr v. Amst. n. Hamburg. My. Oceaan ALCINOUS, Amst. il Java, 5 Febr. te Swansea. Holland—O. Azië Lyn ZUIDERKERK. uitr. pass. 5 Febr. Ouessant. HollandBr.-Indië Lyn HOOGKERK, uitr, pass. 5 Febr. Gibraltar. Holland—Afrika Lijn HEEMSKERK. 7 Febr. van Hamburg te Amst. Diverse Stoomvaarlberichten DORDRECHT, naar New York, pass. 6 Febr. Niton RAND WIJK, 5 Febr. van La Goulette n. Boucau MIRALDA. 4 Febr. v. Gothenburg n. Gibral tar MEGARA, 4 Febr. v. Curacao te Ham burg ALCOR. R'dam n. Rio Janeiro, P*56, 6 Febr. Ouessant MIDSLAND, 5 Febr]r. Hamburg te Grangemouth DUIVP* DRECHT, 7 Febr. v. Houston n. Engeland - EEM, R'dam n. Dakar, pass. 5 Febr. Finis* terre EIBERGEN, 8 Febr. v. Caibarlen w Antwerpen verw. LOOSDRECHT. M Pedro n. Curagao. pass. 5 Febr. Panama - MAASHAVEN, 6 Febr. v. La Pallice te Ham burg PRINS FREDERIK HENDRIK, DJ" kar n. Duinkerken, pass. 5 Febr. Las Palm» VEERHAVEN, Victoria n. Havre, pa*? Febr. Fernando Noronha WOENSDRECHi. 6 Febr. v. Theemshaven te Atreco IJSS&1 R'dam n. Lissabon, pass. 6 Febr. Finisterre - ZEELAND, 6 Febr. v. Danzig n. R'dam AMSTELSTROOM. 6 Febr. van Amst. te Lon den HONTESTROOM, 6 Febr. v. Amst- w Londen DONAU, sleepboot, pass. 5 Feo Dungeness HUMBER en BLANKENBUJg- sleepbooten, pas. 6 Febr. Dungeneso SUM, R'dam n. Monrovia, pass. 6 Febr. Dun geness DEN HAAG. naar Aruba, P0fKn Febr. Bevezier THEANO. R'dam n. een Belfast, pass. 6 Febr. Lizard R, STROOM. 6 Febr. v. Amst. te Bristol LOSDRECHT, 4 Febr. v. Los Angeles te J» boa PERN A5 Febr. v. Tampico te HU" ETREMA. 4 Febr. v. Cairns n. Balik PaPP»° MACUBA. 4 Febr. v. B. Aires n. CurM»u 2-3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10