LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 7 Februari 1938 Stadsnieuws Buitenland RECHTZAKEN CORRESPONDENTIE BEURSOVERZICHT DE WERELDTENTOONSTELLING 1939 TE NEW YORK. De algemeene commissie voor de Neder landsche deelneming aan de wereldten toonstelling te New York in 1939 is heden, ochtend door haar voorzitter, Jhr. mr. A. C D. de Graeff, die tevens commissaris- géneraal voor de Nederlandsche deelneming aan deze tentoonstelling Is, namens de regeering geïnstalleerd. UIT NED. OOST-INDIË De Indische salarisvoorstellen. i Mcdedeelingen der regeering. BATAVIA, 7 Febr. lAnetai. In den Volks raad is namens de regeering meegedeeld (lat volledige aanpassing van het salarispeil aan de kosten van levensonderhoud niet tan worden overwogen. Het apparaat hier te lande tot waarne ming van het prijspeil en de kosten van I levensonderhoud wordt voldoende geoutil leerd geacht. Het denkbeeld tot vorming van een fonds waaruit de noodlge salaris voorzieningen worden bestreden, acht de regeering sympathiek, doch ditzelfde geldt voor zoovele andere algemeene belangen. Mocht het blijken, dat de regeering te wei nig optimistisch is geweest, dan is ln kor ten tijd een verbetering van het peil met een bepaald percentage mogelijk. De over gang van rijksdienst naar het particuliere bedrijf wordt aldus leert de ervaring door hoogere salarissen weinig tegengegaan. Bij lage en ietwat hoogere betrekkingen zijn op enkele punten nog bescheiden ver beteringen mogelijk, welke niet lelden tot onaanvaardbare financiecle gevolgen. Be- treffende het buitenlandsch verlof van laag-gesalarieerden zal een bepaalde voor ziening worden getroffen. De regeering ls bereid den leeftijdsgrens ln de kindertoelagen te brengen op 21 jaar en voorts die toelage ook toe te kennen ten behoeve van natuurlijke, wettelljk-erkende kinderen. De regeering heelt geen bezwaar om de bezoldigingen en de vergoeding voor geneeskundige behandeling, al dan niet tijdens verlof ln Nederland, nader ln be schouwing te nemen. Ten aanzien van de pensioenen kan nog geen stellig antwoord worden gegeven. Wel kan worden gezegd, dat een verbetering van pensioenen in het voornemen ligt. De regeering staat afwijzend tegenover moties, welke beoogen, geheel of gedeeltelijk terugwerkende kracht der salarlswijziglngen tot 1 October 1937. DR. J. C. S. LOCHER. Eervol emeritaat verleend. Het Prov. Kerkbestuur van Zuid-Hol- I landheeft met Ingang van 1 Mei as. aan llr. J. C. S. Locher, Hervormd predikant ilhier op zijn verzoek, na ruim 40-]arlge 1 labtsvervulling, eervol emeritaat verleend. Een verklaring van baron Goh. De bezorgdheid in handelskringen is tot uitdrukking gebracht door baron Seino- uke Goh, den president der Japansche economische federatie. In een onlangs gehouden redevoering zeide baron Goh, dat Japan geplaatst is voor de ernstigste crisis, die het ooit heeft gekend. Het is moeilijk eenige voorspelling te doen over de toekomstige positie van Japan op internationaal politiek of finan cieel gebied. Japan moet zich op harde dingen voorbereiden. Baron Goh zeide nog, dat het onmogelijk is te zeggen, hoeveel de oorlog ln China zou kosten. Hij' drong er op aan de oor- logsleenlngen der regeering op ruime wijze t? steunen. Hij zeide. dat dit onontbeerlijk is voor de in evenwichtbrenging der Inter nationale betalingen. De waarde van de yen moet tot iederen prijs worden gehand haafd. Baron Goh critlseerde hevig de regee- rlngscontrole op het zakenleven, welke in het verleden niet verstandig ls toegepast. Tenslotte zeide Goh absoluut tegen radi cale wijzigingen in het Japanche econo mische stelsel te zijn. De tewerkstelling van gedemobiliseerde militairen noemde Goh een zeer moeilijk en hachelijk probleem. DE MILLIOENENERFENIS TE MIJDRECHT ACHT BULGAARSCHE BLADEN VERBODEN. Op last der Bulgaarsche regeering zijn acht dagbladen wegens beweerde verstand houding met een recente communistische samenzwering, verboden. In kringen der oppositie acht men den maatregel een voorbereiding voor de komende algemeene verkiezingen. Er worden nog steeds arresta ties verricht. PRINS NICOLAAS VAN GRIEKENLAND ERNSTIG ZIEK. Prins Nicolaas van Griekenland is onge steld. Gisteravond was zijn toestand ern stiger. De hartzwakte en de storing ln den bloedsomloop zijn toegenomen, zoodat men zeer ongerust ls. HITLER NAAR BERCHTESGADEN. Hitler is van Berlijn naar Berchtesgaden vertrokken. De nieuwe minister van buiten- landsche zaken, von Ribbentrop, bevindt zich eveneens te Berchtesgaden en zal be sprekingen met Hitler hebben. MEISSNER GEZANT TE WEENEN 7 Dr. Otto Meissner, minister van staat en chef van de Duitsche presidentleele kanse larij, zou tot gezant te Weenen benoemd worden. De strijd in het Verre Oosten. Chineeschc tegenspraak. In Chineesche berichten wordt met stel- 'gheid tegengesproken, dat de Chineesche hoepen aan het zuidelijke gedeelte van -spoorweg Tientsln-Poekau in vollen altocht zouden zijn. De troepen bieden «tachtigen tegenstand en alle Japansche Pogingen, de Hwairivier over te steken op he. punt, waar de spoorbrug is vernield, aï" ^deld' Wel w°«it toegegeven, dat Cmneesche stellingen verschrikkelijk onder vuur worden genomen door vlieg tuigen en geschut. De Chineesche pers meldt verder, dat de mobiele Chineesche afdeelingen, getrouw aan "aar tactiek, de Japansche garnizoe nen, die verwijderd liggen van de sectoren, J® Eestreden wordt, aanvallen. Gisteren nebben zij Joehang, ten westen van Hang- ?tiU' Senomen. Zij maakten veel bult en acntervolgen de Japansche troepen, die in oe richting van Hangtsjau terugtrekken, bi Sjansl heeft een Chineesche afdeeling "sjen ten Zuiden van Taijoean bezet. Moord in de Fransche concessie. bi?6 politie der Fransche concessie te s. heeft een van de romp geschei den hoofd gevonden, waarop een stuk pa- Pier was bevestigd met de woorden: „hoedt voor samenwerking met de Japanners". Ver e2, gelooft, dat het slachtoffer een ze- ls. redacteur van de „Social Eve- n "gT *s die er van beschuldigd wordt Pro-Japansch te zijn. Staat van beleg te Kanton opgeheven. Gihtoen is dfe staat van beleg te Kan- 3 hPIpheven. De versperring in de Pa- nii ,zou vandaag worden weggenomen. irhciA JaPansche oorlogsschepen en ver- lort e gewapende treilers hebben het aa" de Bocca Tigris gebombardeerd, hcui wijten gedwongen na een Wc?,?rt'i'eri«gevecht, waarbij een oor- Ll„ ,P getroffen zou zijn. Een Japan- wél» landingspoging bij Tankjiwan ten jjt,n van Mecao werd verijdeld. lan5 Kai Sjek zou het in beslag ne- EJan waPenen. die in het bezit van de n>vlvlers z^n- verboden hebben, omdat hij °P den steun dezer menschen. Japanners verwoesten een stad. Hfre„moderne s'ad Heoengtsjau, ten zui- Wi 2n de de"-a hü Kanton is vrijwel ge it,»M„u00r JaPansche vliegtuigen en oor- knmc Pu11 verwoest. Vele vluchtelingen tsj,,, ..'hans Macao binnen. In Heoeng- Bewond1"' Mar men zegt' velen ?edood oi Prijsstijging in Japan. tpftiér §evo'Sen van den oorlog beginnen Eoe?crll"kd.aar te worden in Japan. Alle PROTEST VAN BEIERSCHE BISSCHOPPEN. De bisschoppen van Beieren, onder leiding van kardinaal-aartsbisschop Faulhaber, heb ben gisteren te Muenchen in de katholieke kerken een protest voorgelezen tegen de op heffing van katholieke kerkelijke jeugd organisaties. Het verbod van katholieks jeugdorgani saties, aldus luidt het protest, vormt een schending van het eoncordaat en is bijzon der onbillijk, aangezien het verbod geba seerd is op het decreet" dat in 1932 is uit gevaardigd door Hinden-burg ten behoeve van de veiligheid van dén staat en dat ge richt was tegen communistische organisa ties. De leden der katholieke jeugdorgani saties zijn geen communisten, maar Chris tenen. Bovendien zijn zij niet gekant tegen den staat, maar bereid het vaderland bij te staan. Het protest is schriftelijk gezonden aan de bevoegde autoriteiten. INCIDENTEN IN DEN ROEMEENSCHEN VERKIEZINGSSTRIJD. In het kader van den verkiezingsstrijd hebben zich in Roemenië eenige ernstige incidenten voorgedaan, waarbij twee leden van de ijzeren garde werden gedood en verscheidene ernstig gewond. In de pro vincie kwam het tot botsingen tu'sschen de uiterst-rechtsehe organisatie en de po litie. In verband met deze incidenten is een bijeenkomst van leiders der ijzeren garde bijeengeroepen ter vaststelling van de houding jegens de regeering. Tot dus verre had dé organisatie een welwillend standpunt ten aanzien der regeering in genomen. De volkspartij, die onder leiding van maarschalk Averescu staat, heeft het aan bod der regeering tot het vormen van een verkiezingskartel met de- nationaal-chrls- telijke partij afgewezen en heeft besloten niet deel te nemen aan de verkiezingen van 2 Maart, daar de partij anders ge compromitteerd zou kunnen worden, daar de regeering om te winnen dwangmaat regelen zal moeten nemen. De regeering kan thans nog slechts rekenen op den steun van de nationaal-democratlsche partij van Jorga en op dien der Duitsche minderheid. Eischen van den kweeker afgewezen. Eenige maanden geleden is de Mijdrecht- sche kweeker J. B„ die tweemaal door het gerechtshof te Amsterdam is veroordeeld wegens valschheid in geschrifte, ln vrijheid gesteld. Hij had bij zijn strijd om de mil- lioenen, nagelaten door mevrouw van Wie- ringen te Mijdrecht, naar het oordeel van rechtbank en hof valsche stukken gebruikt in het civiele geding met de erfgenamen, die er weinig lust in hadden om het kapitaal van de oude dame aan B. af te staan. De civiele procedures, waarin B. aan spraak maakte op de onroerende goederen, die hij indertijd van de weduwe zou hebben gekocht en op een half millioen wegens haar bewezen diensten, heeft jaren ge duurd. De vrouw is in Februari 1932 overle den en thans, in Februari 1938 heeft het gerechtshof te Amsterdam arrest gewezen en beide eischen van den kv/eeker ontzegd. Het hof bevestigde ln alle opzichten het vonnis der rechtbank te Utrecht en ontzeg de de vordering van B. Hij werd in de kos ten. begroot op f. 300 veroordeeld. Ir. Mussert zal voor het Ho! terechtstaan. Hoogcr beroep van de zijde van de justitie. Naar wij vernemen, heeft de Officier van Justitie te Amsterdam appèl aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank te Amster dam waarbij ir. A.A. Mussert. de leider der N.S.B. is ontslagen van rechtsvervolging. Zooals bekend, heeft ir. Mussert terecht gestaan. verdacht van mishandeling, ge pleegd tijdens het bekende Incident kort voor de Tweede Kamerverkiezingen op het vroegere Blauwe Zand te Amsterdam. Hij had zich er op beroepen, dat hij door Melchers werd aangevallen, althans dat hij zich bedreigd gevoelde, zoodat hij zich ge rechtigd achtte het zweepje, dat hij bij zich droeg, tegen Melchers te gebruiken. De substituut-officier van justitie mr. B. Kist was het bij de behandeling van de zaak met deze zienswijze eens. Hij was van meening, dat ir. Mussert terecht een beroep op noodweer had gedaan, zoodat hij ontslag van rechtsvervolging requireerde. De recht bank ging in haar vonnis met dezen eisch mede en ontsloeg ir. Mussert van rechts vervolging. De Officier van Justitie is echter van meening, dat, aangezien het hier het zeer kwestieuse onderwerp noodweer betreft, waarover de meentagen in de juridische wereld zeer verdeeld zijn, tot in hoogste instantie dient te worden uitgemaakt of in het onderhavige geval het beroep hierop inderdaad opgaat. Op dezen grond heeft de officier appèl aangeteekend. Hoogstwaarschijnlijk zal ook Melchers in appèl gaan tegen het veroordeelend vonnis der rechtbank, waarby hem een geldboete van f. 15.is opgelegd wegens mishande ling van ir. Mussert. De zaak tegen den oud-burge meester van Ouddorp. woraen in Japan. /ine tuswhfllpi1)zen «tijgen. De vergelijking biet h? Prijzen aan het einde van 1937 soramil6 aan het elnde van 1936 geeft in fcll*ié!5 ?evaÜen zelfs een sensationeele te zien. De prijzen voor kunst- DE ACTIE DER VLAMINGEN. De Standaard meldt, dat Grammens gisteren gesproken heeft op te Borgerhout en Steenockerzeel gehouden vergaderingen. Des avonds begaf hij zich naar Saventhem, waar hij door de politie werd gearresteerd op het oogenblik, dat hij in de Fransche laai gestelde straatnaamborden vermelde. Volgens „ie Peuple" is ook afgevaar digde Deiille, de vroegere burgemeester van MaJdeghem, gearresteerd wegens ver nieling van straatnaamborden. Volgelingen van Grammens hebben te Leuven terechtgestaan. Van de vier ge- dagvaarden waren slechts twee versche nen. Allen zijn veroordeeld tot vijftien da gen gevangenisstraf en een boete van 182 fr. Een der verschenen beschuldigden heeft voor de rechtbank verklaard, dat aan de actie geen einde zou komen, zoolang de ge wraakte toestanden zouden blijven voort duren. rp. KV- o 1CL PV/V. gestegen, ïiwci- brandstof met 31 pCt., graan met 12 l°uwmat^His^he Producten met 16 pCt., 52apc™et 32 pCt'' en meta pC Ooi C. M. J. V. te L. Wendt u tot het be stuur der betrokken vsreenlglng. wy kunnen daarvoor geen enkele verantwoordeiykheid aanvaarden en gevoelen ons evenmin geroepen in dezen als censor op te treden. M. L. te L. Het door u aangesnedene lijkt ons reeds voldoende toegelicht. Behandeling voor het Haagschc Gerechtshof. Vandaag diende voor het Haagschc Ge rechtshof in hooger beroep de straizaak tegen den oud-burgemeester van Ouddorp, den 46-jarigen G. J. F. G. du S., die we gens verschillende knoeierijen, in zijn functie van burgemeester, gepleegd door de Rotterdamsche rechtbank veroordeeld is tot een gevangenisstraf van zes maan den, na een eisch van een jaar. Verschillende gevallen van omkoopbaar heid en verduistering waren hem ten laste gelegd. In de eerste plaats zou hij geld heb ben aangenomen om een verduisterings zaak te regelen, terwijl hij als hulp-officier van justitie verplicht was proces-verbaal van het geval op te maken. Een schipper van de N.V. Beurtvaartonderneming Oud- dorp. had n.I. geld ten nadeele van den directeur dezer onderneming, T. Tanis, die tevens kolenhandelaar was, verduisterd en de burgemeester had de zaak zóó geschikt, dat de familie van den schipper den direc teur had schadeloos gesteld. Hiervoor heeft de directeur-kolenhandelaar een bedrag van f. 100.op de kolenrekenlng van den burgemeester afgeschreven. Ook zou diu S.. als burgemeester geld heb ben aangenomen voor het verschaffen van gunstige inlichtingen over zekeren M. Pijl, die in Ouddoro een filiaal van A-Toert Heijn kon krijgen en voorts zou hij den café houder van den Doel aan een bedrag van f. 15 geholpen hebben, welke deze noodig had voor bet voldoen van het verschuldigde vergunningsrecht, waarvoor als tegen prestatie een bedrag van f. 60 van de rekening van den burgemeester aan van den Doel werd afgevoerd. Ten aanzien van laatstgenoemde kwestie heeft de rechtbank den burgemeester vrij gesproken Ten slotte zou du S. zich verschillende gelden, welke hii in zijn functie van bur gemeester onder zich had. verduisterd hebben. Het betrof hier gelden van een stichting bestemd voor bijslag op pensioe nen en ongevallenrenten, welke de burge meester aan de rechthebbenden moest uitbetalen. Verdachte werd bijgestaan door mr. J. J. Fokma te Rotterdam. President van het hof was mr. D Lodder. Het O.M. werd waargenomen door mr. A. Rombach. Begonnen werd met de behandeling van het geval-Tanis. „Tanis is bij mij gekomen om te vragen, hoe hij zijn geld terug kon krijgen, dat G. ten nadeele van hem verduisterd had", zeide verdachte. „Ik heb hem driemaal gevraagd, of hij een proves-verbaal wilde, maar hij zeide dat hij liever zijn geld terug had". President: „Tanis heeft er niet over te beslissen of er proves-verbaal moet worden ongemaakt. Als hij aangifte doet van ver duistering moet een proces-verbaal volgen" Verdachte zegt, dat er niet gesproken is over een belooning. President: „Maar u accepteerde het toch maar". Inzake de kwestie-Pijl zeide verdachte, dat Pijl tegen hem over het filiaal van Albert Heijn had gesproken. „Het is me wel f. 200 waard", had Pijl bij het weggaan gezegd. Tegen den vertegenwoordiger van Albert Heijn heeft verdachte gezegd, dat Piji's vader wel goed was voor een borgtocht. Later is Pij] tot filiaalhouder te Middel- harnis benoemd. President: „Er is daarop bij u een en veloppe met f. 35 van Pijl bezorgd". Dit moest verdachte toegeven. Daar ten aanzien van de kwestie Van den Doel (het geld verschaffen voor de drank- vergunning) verdachte was vrijgesproken, kwam deze kwestie in hooger beroep niet ter sprake. Daarna waren de verduisteringen van de voor uitkeering bestemde gelden aan de orde. President: „Als de menschen, die recht op bijslag in de pensioenen hadden, bij u kwamen klagen, kregen ze nog geen geld. Er is zelfs bij de stichting en den Commis saris der Koningin over geklaagd. U ver keerde in financieelen geldnood. Er zijn negen vonnissen (civiel) in deze zaak tegen u gewezen en later is zeven maal uw faillissement aangevraagd. Verdachte: „Ik erken, dat ik slordig ben geweest, il: heb de uitbetalingen te laat gedaan, maar ik heb het geld niet ten eigen bate aangewend. Ik zat in firiancieele moeilijkheden, maar die f 40 of f. 80, kon den mij toch niet helpen. Bovendien kon een familielid mij helpen. Iedereen heeft zijn geld gehad. De menschen, die over de uitbetaling klaagden, zijn opgestookt door raadsleden en anderen, die een actie tegen mij voer den! Nadat verschillende getuigen waren ge hoord werd de zitting geschorst. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Diefstal. Terzake diefstal van een rijwielbelasting- merk te Sassenheim gepleegd ten nadeele van v. G., stond terecht G. H. uit Katwijk aan Zee. Verdachte bekende. Blijkens het rapport, maakt H. nogal veel vuldig café-bezoek, waarin de officier aan leiding vond verbod van die bezoeken te vragen, en verder vier maanden gevange nisstraf voorwaardelijk. De Politierechter gaf aan de Reclassee- ring vrijheid bepaalde café's voor verdachte verboden te verklaren, en legde daarbij drie maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar op. Beleedigd. Er was in Leiden een ruziepartij geweest, waarbij A. G. T. S. uit Leiden en N. uit Voorschoten betrokken waren. De zaak had al eerder de aandacht van den Politie rechter gehad, maar toen was een getuige niet verschenen. Zijn medebrengen was ge last, doch ten spijt hiervan was hij ook thans niet verschenen. De verdediger, mr. Schaper, had enkele vragen aan den beleedigde, en een getuige a decharge, de dochter van verdachte ver telde dat op het moment dat de beleediging zou hebben plaats gevonden, haar vader thuis was. De verdachte ontkende het ten laste ge legde. De Officier vroeg niu opnieuw de zaak aan te houden, waartoe de Politierechterbesloot Opruiing Toen er in Noordwijk een optocht was en de politie met iemand uit het publiek moei lijkheden had, zou G. de H. uit die gemeen, te tegen iemand hebben geroepen. Geef dien vent een klap op z'n kop". Die „vent" was een politieman, zoodat de H. nu wegens opruiing terecht stond. Verdachte bekende het feit, De Politie rechter wees erop. dat blijkens het rapport, de ouders van verdachte niet bepaald juist optreden, daar bij klachten over baldadig heden door hun kinderen gepleegd, zich daar niet van aan te trekken. De officier vroeg tegen verdachte f. 25 boete subs. 25 dagen hechtenis; in verband met financieele omstandigheden, legde de Politierechter f. 20.subs. 20 dagen heclv tenis op. De middagbeurfc Het herstel in Wallstreet verleende de effec tenbeurs te Amsterdam heden hoegenaamd geen stimulans. Wel echter bleek men gevoelig voor de onplcizierige berichten omtrent den economi- schen toestand in de Ver. Staten en omtrent de internationale politieke verhoudingen. In plaats van een koersverbetering zooals zich veel al na een stijging te New-York openbaart, kon thans voor verscheidene fondsen een inzinking worden waargenomen. Weliswaar bewogen de meeste aandeelen op de lokale markt zich bij de opening op een weinig gewijzigd koerspeil en werden bépaald groote verliezen niet geleden, maar onder beurstijd legden de meeste koersen toch een uitgesproken neiging tot dalen aan den dag en slechts later op den middag werd eeni- gen weerstand geboden. De handel bleef een bescheiden karakter dragen. Op de petroleumafdeeling kregen Koninklij ken bij bescheiden omzetten een verlies van eenige procenten te boeken. Van de Scheep vaartfondsen liepen Koninklijke Booten, na prijshoudend te zijn ingezet, in een tamelijk vlug tempo eenige procenten achteruit. De lappen Koninklijke Boot konden zich vrij goed handhaven. Nederlandsche Scheepvaart- unies kregen een verlies van een paar punten te boeken. Aandeelen Holland-Amerika-lijn kon den zich niet op peil houden. Van de Rubberfondsen waren Amsterdam Rubbers aanvankelijk niet veel veranderd, doch het aanbod kreeg de overhand, zoodat onge veer midden beurs de 200 pet. grens in bene- denwaartsche richting werd gepasseerd. Voor de minder courante soorten kwamen denotee- ringen op onregelmatige wijze tot stand. De Tabakken kwamen algemeen iets lager te liggen. De Suikerafdeeling was stil. H.V.A.'s kregen desniettemin een aanzienlijk verlies te boeken. In Industrieelen ging weinig om. Unilevers gol den een kleinigheid lager. De Philipsaandee- len zakten na prijshoudend te zijn geopend on der beurstijd enkele procenten in. In Fokker- aandeelen ging vrijwel niets om. De belangstel ling voor Amcrikaansche waarden concen treerde zich op Anaconda's en Staalaandeelen. Het herstel in Wallstreet sorteerde geen effect. De stemming was dan ook zwaar gedrukt en meerendeels werd beneden de pariteit van New York gehandeld. Ook voor beleggingswaarden was de stemming iets omgeslagen. Weliswaar werd voor diverse staatspapieren nog goede belangstelling aan den dag gelegd, doch de omzetten waren toch minder belangrijk dan in het tweede gedeelte van de achter ons liggende week. De 3—3 1/2 Ned. staatsobligatiën werden nog tamelijk druk verhandeld. Er was thans echter eenlg mate riaal aan de markt, zocda de koers daalde van 100 11/16 pet. tot 100 1/2 pet. Ook de overige 3 pet, obligatiën Nederland uit de jongere emis sies en de 3 pct,-obligatië Nederlandsch-Indië lagen wat zwaarder in de markt. De oude schuld was daarentegen vast gestemd. Integra len liepen nog verder naar boven toe en even eens was dit het geval met de oude 3 pct.-obli- gatiën en certificaten. Van de bultenlandsche beleggingsfondsen waren de Fransche spoorwegobligatiën iets beter gedisponeerd. Fransche rentes waren vrij wel onveranderd. Brazilanen hadden een onze ker voorkomen. WISSELKOERSEN. Londen 8.96 7/8: Berlijn 72.20; Parijs 5.57 1/2; Brussel 30.33; Zwitserland 41.53'/:; Kopenhagen 40.05; Stockholm 46.25; Oslo 45.07 1/2; New York 1.78 15/16; Praag 6.29'/:; Oost. Bankpapier 33.80; Lire Bankpap. 7.15 Prolongatie 1/2; Part. disc. 1/8; Dag geld 1/4. Reglstermarken 37; Crediet Sperrmar- ken 8 7/8; Effectensperrmarken 3 1/4; Reismarken 501/2; Bankpapier 34 AMSTERDAM, 8 Februari. Nu de groote Nederlandsche conversie-operatie met overweldigend succes is bekroond, kan op het gebied van de conversie-emissies een flinke bedrijvigheid tegemoet worden gezien. Alles wijst erop, dat de rentevoet hier te lande zich nog in een dalende richting beweegt en de Neder landsche gemeenten, provinciën en andere pu bliekrechtelijke lichamen, welke daarvoor in aanmerking komen, zullen waarschijnlijk het getij nietlaten verloopen. en van de gelegen heid gebruik maken, om zoo mogelijk hun schuldverplichtingen te doen verminderen door omzetting van de nog bestaande 4o/0 en 3l/s°/o leeningen in 3% leeningen. Het voorbeeld van den staat om obligatiën met een gestaffelde rente uit te geven, zal ongetwijfeld navolging vinden en de gemeente Voorburg heeft bereids een 3—3%% leening aangekondigd tot een be drag van f. 2.025.000 tegen den koers van 99 1/8%. De provincie Zuid-Holland gaat over tot de af gifte van een 3°/o-leening tot den koers van 991/4%. Bij deze leening wordt klaarblijkelijk verondersteld, dat het beleggende publiek zich geheel vertrouwd heeft gemaakt met het denk beeld, slechts een rente van 3% te kunnen ma ken van in eerste-rangs beleggingsmateriaal ge stoken geld. Tenminste heeft de leening een looptijd van niet minder den 40 jaar. Het ge vraagde bedrag is niet groot en bedraagt slechts f. 2.000.000 en de obligatiën van de provincie Zuid-Holland zijn altijd geliefkoosde papieren geweest, zoodat deze provincie zich wellicht iets minder tegemoetkomender kan gedragen dan andere credietnemers. De Bank voor Nederlandsche gemeenten komt aan de markt met een 3%-leening tot een be drag van f. 8.000.000, waarop de inschrijving wordt opengesteld tot een koers van 100%. Deze bank, waarvan de aandeelen voor de helft in het bezit van den staat zijn. kan als een semie-officieele instelling worden beschouwd, en haar schuldbrieven kunnen ongeveer op één lijn worden gesteld met staatspapieren en gemeen telijke obligatiën. De obligatiën van de Bank voor Nederl. Gemeenten, welke thans worden aangeboden, hebben een gemiddelden looptijd van ongeveer 10 jaar en dit vormt onder de te genwoordige verhoudingen natuurlijk een aan beveling. Uit alles blijkt echter, dat het rente dalingsproces nog niet is afgeloopen. dat de crediteuren, welke daartoe in staat zijn van deze omstandigheid zullen profiteeren en tenslotte, dat het beleggende publiek nog wel weer een veer zal moeten laten. Want vrijwel alle 3'/®%- obligaticleeningen, die den laatsten tijd zijn uit gegeven. zijn te allen tijde vervroegd aflosbaar. En de vreugde over een rentevergoeding van 3«/.% zal waarschijnlijk wel blijken van kort- stondigen aard te zijn. HARKT 4. AMSTERDAM. 7 Februari. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 134 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwal. 7280 cent per KG. slachtgewicht; 2e kwal. 6670 cent; 3e kwal. 52—62 cent; 93 melk- en kalf koeien f. 180250 per stuk; 65 vette kalveren: 2e kwal. 74—78 cent per KG levend gewicht; 3e kwal. 60—70 cent; 104 nuchtere kalveren f.6—II per stuk' 92 schapen f. 22—32 per stuk; 428 varkens: vleeschvarkens. wegende van 90110 KG., 1172 cent per KG. slachtgewicht; zware varkens 7071 cent; vette varkens 6870 cent. ROTTERDAM. 7 Febr. Veemarkt. Aange voerd totaal 2274 stuks. 533 vette runderen. 247 vette kalveren. 4 nuchtere kalveren, 1001 schapen en lammeren, 489 varkens. Prijzen per K.G. Vette koeien le kw. 75, 2e kw. 66. 3e kw 50—54: vette ossen 70, 66 5054: vette kalveren 120, 105. 7075; varkens (levend gewicht) 60. 59. 58: scha pen 55. 50. 45: lammeren 65. 59. 55. Prijzen per stuk. Schapen le kw 31. 2e kw 27 3e kw. 24; lammeren 21. 19. 16. ROTTERDAM, 7 Febr. Buitenlandsche granen. (Op de conditiën van de Rotterd. Graanbeurs bij minstens 5 last, gezond, boordvrij). Stemming: lusteloos. Rogge (p. 100 K.G.) N. Russische 76/77 Ko. disponi bel f. 8.70. Z. Russische idem disp. f. 8.70. Idem 73/74 Ko. stoomend f 8.70. Amerik. No. 2 disp. f.8. Bahia Blanca 74/75 Ko. stoomend f9.50. Gerst (per 2000 K.G.» Z. Russische 68/69 Ko. disp. f 157. Idem 66/67 Ko. disp. f156. La Plata 65/66 Ko. heden verwacht f-153. Idem 68/69 Ko. he den verwacht 156. Karoon disp. f 149. Amerik. No. 2 disp. f. 150. Idem No. 3 disp. f. 148. Idem No. 4 26 Febr. verwacht f. 144. Turksche 66/67 Ko. ladend geladen f 147. Haver (per 100 K.G.) La Plata Clipped 55/56 Ko. heden verwacht f 6.25. La Plata Clipped 46 '47 heden verwacht f. 6.05. Mais iper 2000 K.G.) Gele La Plata disp. f 151. La Plata Cinquantino disp. 156. Gele Amer. No. 3 dag/verwacht f129. Idem No. 2, aangekomen f 132, stoomend f. 132.50. Amer. No. 2 aangekomen f 131. Afrik. No. 2 disp. f 136. Idem No. 3 disp. f. 135. Joego Slavische disp. f134. Braziel disp. f. 146.50. Boekweit (per 100 K.G.) Poolsche Herr- schafts disp. f 8.60. Am. Can. disp. 18.80. Febr. afl. f 8.90. Binneniandsche granen (per 100 K.G.) Haver f 66,75. Gerst Che valier 1. 7.757.80. Rogge tot f. 7.75. Peulvruchten (per 100 K.G.) Erwten, kleine groene f 8.5010.65. Schokkers f 1316. Bruine boonen f 810.50. Extra kwaliteit er boven. KATWIJK AAN DEN RIJN, 4 Febr. Roo- de kool £3.60—5.20. Gele kool f 1.10—1.70. Groene kool f. 2—4.35 Uiën f 13.50—14.20 p, 100 K.G. Kroten f 2.50—4.50 p. 100 K.G. Waschpeen per kist f 0.701.35. Selderle- konllen p. 100 f 1—3.30. Spruiten per 100 K.G. f. 8.10—11. WESTLAND, 5 Februari. Coöp. Centrale Westl. Snijbloemenveiling. Copland 1016 c„ Bartigon 2029 c.. Pitt 18—29 c Le Notre 36—40 c.. Victoire 1920 c„ Couronne d'Or 21—27 c„ Albino 58 c„ Rose Copland 2325 c., mr. v. d. Hoeff 2123 c., Moore 1417 c.. Prins van Oostenrijk 17—18 c.. Gele Prins 18—24 c., Graf Zeppelin 16—17 c„ La Reine 1213 c.. Murillo 1621 c„ Sanders 2024 c„ Electra 1922 c„ Freesia 9—17 c., Buttercup 33 c., alles per bos: Azalea 50 c. tot f. 1.10, Kala- schoë 2125 c., beide per pot. 3—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3