BINNENLAND Ezzmzm Premieuitgave Blijde Gebeurtenis LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 4 Februari 1938 Derde Blad No. 23884 Wanneer werd er geschoten 73sfe Jaargang PIJNSTILLENDE WATTEN Ruim 5000 telegrammen voor Soestdijk. Motorrijders moesten de taak der telegrafisten verlichten. Het »eheele telegraaf verkeer met Baarn en noestdljk loopt, evenals het verkeer met de meeste andere gemeenten binnen hetzelfde postdlstrict. over het telegraafkantoor te Amsterdam. Reeds dagen vóór de blijde gebeurtenis werden maatregelen genomen, om aan den verwachten grooten stroom telegrammen het hoofd te bieden. Toen tegen 10 uur Maandagmorgen het bericht van de geboorte van een prinsesje bekend werd kwam de groote drukte los. Het totaal aantal telegrammen, dat te Amsterdam werd aangenomen, was op 31 Januari J.l. ongeveer tweemaal zoo groot als het normale aantal. De loketten werden bestormd en vooral in de ochtenduren werden veel telegram men telefonisch aangeboden. Onmiddel lijk kwamen de felicitatietelegrammen los, die velen blijkbaar reeds klaar had den liggen, doch er waren ook vele telegrammen bij van den handel om regelingen te treffen met het oog op den nationalen feestdag. Het beeldltelegrafieverkeer, dat in het algemeen hier te lande nog niet zeer In- 'terislef is, behaalde een record met het verzenden van 16 beeldtelegrammen, alle foto's betrekking hebbende op de blijde gebeurtenis en bestemd voor groote dag bladen te Londen, Parijs, Berlijn, Biussel. Kopenhagen en Stockholm. De verbinding Amsterdam—Soestdijk was lang niet voldoende om alle telegrammen te vereenden. Derhalve werd op 31 Januari reeds besloten om een deel der telegram men te Soestdijk te doen bezorgen door motorrijders, die tot 's avonds 10 uur bijna om het uur met een groot pakket telegram, men naar Soestdijk reden. Het totaal-aantal voor het Prinselijk Paar bestemde felicitatie-telegrammen, dat uit of via Amsterdam naar Soest dijk is verzonden," beloopt meer dan 5600 en nog steeds komen er nieuwe gelukwenschen binnen. Prof. dr. ir. F. A. Vening Meinesz koos zijn opvolger. Dr. W. Nieuwenkamp zet zijn werk op de wereldzeeën voort. Toen Zaterdag j.l. de onderzeeër O. 12 In Je haven van Nleuwedlep meerde, klommen keiialve de bemanning, twee wetenschap pelijke onderzoekers uit het groen-stalen omhulsel. Voor de een beteekende dit het einde van de laatste reis met een onder zeeër op zee. voor den ander het einde van de eerste reis. Professor Vening Meinesz sloot hiermede een vruchtbaar tijdperk af, waarin hij als east vart de Kon. Ned. Marine op verschil lende onderzeeërs de wereldzeeën door kruiste met slechts één doel voor oogen, het dienen der wetenschap, waarin hij zich een levenstaak had gekozen, namelijk de vermeerdering van de kennis van de bodemstructuur der aarde. Jarenlang heeft de wetenschappelijke onderzoeker zich daarvoor groote opofferingen getroost, want een langdurig verblijf in de kleine ruimte van een onderzeeër vergt offers van lederen landrot. Nu hü den tijd aangebroken achtte dit onderdeel van zijn werk over te dragen aau een medewerker heeft hil dr. W. Nieuwenkamp. geoloog en privaatdocent te utrecht daartoe bereid gevonden. Deze vertelde ons gisteren reeds lang belang stelling te hebben gehad voor het werk van wof. Vening Meinesz. Waar hij het een bezwaar achtte dat hij nog nooit op een onderzeeër had gevaren heeft de marine hem eerst toestemming gegeven prof. Vening Meinesz drie dagen te vergezellen, waarbij met ruwe zee duikproeven zijn genomen. Ik schijn aldus dr. Nieuwenkamp de troef, die waarlijk onder benarde, ruwe weersomstandigheden geen sinecure is. goed doorstaan te hebben. Opmerkelijk was, dat bi) ruwe zee. het kleine vaartuig, wanneer een twintigtal meter onder water was ge- Ween, vrijwel stil lag. Dat is het juist, wat wü noodig hebben bij ons wetenschap pelijk onderzoek naar de zwaartekracht en °e structuur van den bodem. Ons werk. als ik het voortaan zoo noemen ■hag. is zuiver wetenschappelijk. Een groot arbeidsterrein ligt nog braak en dit hopen wil m den loop der jaren af te werken. |;et werk van professor Vening Meinesz Is u wk s hc,ogst belangrijk geweest. Zoo ™r°bop zijn onderzoekingen proefonder vindelijk bewezen, dat de aarde om den «equator zuiver rond is en niet, zooals bij beide polen, afgeplat. De aequator ls dus tink zu'vere cirkel. Wij hopen met onze "Mmoelfiiigcn zooveel mogelijk te weten e komen van de aardoppervlakte, de ooqemstructuur en alles wat daarmede samenhangt. Vele vraagstukken vragen nog om een mi k!."1" Zo° bs het nog lang geen uitge- rika xaalt of de vastelanden van Ame. Pn Europa hl vervlogen eeuwen aan- JLM*en gezeten en door vulkanische n J van elkandcr zijn gescheiden, o"? dat gebied is vooral Nederlandsch it Indlë een vruchtbaar arbeidsterrein. ^^wvitenschappelijk werk, dat wii ver- i" i iSjK"?rd®rd als ons land. dchten i$ internationaal, doch geen land -'gereld is er. dat daarin reeds zoo ver bv al- U11S lauu, Hn j wii te danken voornamelijk wii buitengewone medewerking, welke ondervinden van de Kon Ned Marine, navolgin» van professor Vening Mei- marin met de onderzeeërs van de bul»!? v;'e roizeiv in de toekomst te wannee 5°° li?t het mÜn bedoeling, Hemd beide nieuwe onderzeeërs be- Indip ?00r de marine in Nederlandsch Oost Oost ;er€ed wijn. mee te trekken naar de 1 Officieele tijdwaarneming. j Het bericht van de geboorte 1 van Prinses Beatrix ls, zooals men 1 weet, te 9 57 uur per telex ver- E zonden. Op dat oogenblik kwam 1 het dus ook per telex aan bij de H garnizoenen. H De afdeellng Generale Staf van 1 1 het Departement van Defensie 1 meldt ons thans de volgende tijden waarop de eerste saluutsohoten zijn gelost uit de opgestelde bat- terijen Baarn Den Haag Breda Amsterdam Arnhem Amersfoort Den Helder 9 55 9 57 15 sec. 9.59 30 sec. 10.01 10.01 10.02 10.03 Dat Baarn twee minuten eerder 1 kon schieten was het gevolg van s 1 een rechtstreeksche waarschuwing, j§ aangezien de batterij in Baarn j niet op het tëlexnet was aange- 1 sloten. s zE iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniim De gasten te Soestdijk. Prins Aschwin ls gisteravond weder ten paleize Soestdijk aangekomen. Prinses Armgard ls voornemens a.s. Zondag te ver trekken. Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders. Vakgroepvergadering zeelieden Gisteren ls in de zaal van „Astoria" te Den Haag onder voorzitterschap van den heer J. van der Steen de jaarlijksche vak groepsvergadering van zeelieden gehouden, uitgaande van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders. Aanwezig waren behalve het hoofdbe stuur en vakgroepsbestuur afgevaardigden uit de afdeelLngen Amsterdam, Katwijk, Maassluis, NoordWijk, Rotterdam, Scheve- ningen, Vlaardingen en IJmuiden. De voorzitter memoreerde in zijn ope ningswoord o.m. de invoering van de z.g. wet-Molengraaf op 1 October jl„ regelende de rechtspositie der zeelieden alsmede het geen door de organisatie werd verricht ter bevordering der Zondagsrust bij de Kanaal- visscherij fde kwestie van het z.g. Zater dagavondschot). Uitvoerige besprekingen hadden plaats over de haring- en motortrawlvisscherij, de beugvisscherijde stoomtrawlvlsscherij en de koopvaardij, welke punten werden In geleid resp. door de heeren C. v. d. Steen te Scheveningen, W. Clements te Vlaardingen, A. Krijger te IJmuiden en W. Brak te Rot terdam. die een uiteenzetting gaven betref fende de perspectieven van het bedrijf en de toekomst der christelijke organisatie in deze,bedrijven. Aan het einde der vergadering werd na een slotwoord van den bondsvoor zitter, den heer W. Strljbis, instemming betuigd met de volgende conclusies. De vergadering spreekt als haar meening uit, dat: a. Internationaal dient onder het oog te worden gezien op welke wijze de vischstand kan worden beschermd, b. Gezocht moet worden naar ver betering van den afzet van visch naar het buitenland. c. De distributie van visch tegen la- gere prijzen in het binnenland moet worden bevorderd. d. Betere verzorging van de geeste lijke belangen der zeelieden, speciaal der trawlvisschers dringend noodzake lijk is. GARNIZOEN IN SOESTERBERG. Soester gemeenteraad besluit tot grondaankoop. Gistermiddag heeft de gemeenteraad van Soest met 12 stemmen voor en 2 st. tegen besloten tot aankoop van 50.000 vier kante meter grond aan den rijksweg Soes- terberg—Amersfoort voor den prijs van 45.964 gulden en dezen grond te schenken aan het rijk voor het stichten van een ka zerne voor genie-troepen. Er zal gevestigd worden een bataljon van de compagnie genie ter vredesterkte van zeshonderd man. WIJZIGING VAN DE MIJNAVET. Ingediend ia een wetsontwerp tot wijzi ging van de mijnwet. Voorgesteld wordt de wijzigingswet van 1920 in te trekken met gelijktijdige vast stelling van een aantal wijzigingen van de Mijnwet 1903. Art. 1 dient o m. om invoering van een bijzondere hiniderregeling voor de mijnen mogelijk te maken. Het tweede lid dient om te voorzien in een leemte ontstaan door de Invoering van de Mijnwet 1903. zoodat niet alleen het toezicht op de mijnen, doch ook dat od de ondergrondse he groeven geregeld wordt. De invoeging van het derde lid heeft tot doel het geven van wettelijken grondslag aan den reeds geruimen tijd bestaanden en bevredigenden toestand, dat door den hoofdingenieur der mijnen nadere voor schriften worden uitgevaardigd ter uitvoe ring van sommige algemeen gehouden be palingen van het Mljnregëlement 1906. De electriciteitsvoorziening. Een derde nota van wijziging op het aanhangige wetsontwerp. Waarborgen ter verzekering van de belangen der gemeenten. Bij de Tweede Kamer Is ingediend een derde nota van wijziging op het wetsont werp: algemeene regelen ter zake van de electriciteitsvoorziening. Ter toelichting daarvan wordt o.m. opge merkt; Tegen de regeling, volgens welke de naastingssom zou worden bepaald bij de concessie, kan worden aangevoerd, dat al dus bij de wet geen enkele aanwijzing zou worden gegeven omtrent het stelsel van vergoeding, dat zal worden toegepast. Ten einde den concessionaris op dit punt de ge- wenschte zekerheid te geven, zijn ln het ontwerp ten aanzien van de berekening van de naastingssom regelen gesteld, waarbij het stelsel van de bestaande concessies is gevolgd. Het is niet uitgesloten, dat bij ge deeltelijke naasting nog andeTe schade zal worden geleden dan door de naastingssom, zooals die volgens bovenbedoelde regelen zou worden bepaald, gedekt zal worden. Daarom wordt in het ontwerp de moge lijkheid geopend van vergoeding ook van andere schade. De bemoeiingen van den Minister van Waterstaat. Volgens het bestaande ontwerp, zou de b'moeiing van den Minister van Water staat zich uitstrekken tot aanleg, uitbrei ding, wijziging. Instandhouding en exploi tatie van al de electrlciteitswerken, waar op de concessie betrekking heeft, d. I. dus niet enkel van de werken, strekkende tot het voortbrengen, maar ook van die tot het geleiden, het transformeeren, het ver- deelen en het leveren van electrische ener gie. Daarmede zou aan den Minister een zeer omvangrijke taak worden opgedragen. Tot nog toe is de behoefte daaraan niet gebleken. De exploitanten van de electri- citeitsbedrijven hebben de belangen, die zij hadden te verzorgen, behoorlijk behartigd. Voor zoover deze werken enkel betrekking hebben op het gebied, dat van stroom moet worden voorzien, bestaat voorshands geen leden om in den bestaanden toestand wij ziging te brengen: alleen voor die weiken, die verband houden of In verband kun nen worden gebracht met werken in aan grenzende concessiegebieden, zoodat zij aan de algemeene electriciteitsvoorziening dienstbaar zijn of kunnen worden, schijnt bemoeiing van de Regeering gerechtvaar digd. Ten aanzien van werken, die worden uitgevoerd voor een spanning, hooger dan 50.000 volt, kan in het algemeen wel wor den aangenomen, dat zij vroeger of later voor de algemeene electriciteitsvoorziening van beteekenis zullen zijn. Voorgesteld wordt thans de betreffende bepalingen te laten vervallen. De belangen der gemeenten. Ter tegemoetkoming aan de van de zijde van gemeenten aangevoerde bedenking, dat beslissingen van Ged. Staten, ingevol ge door de Staten gestelde regelen geno men. kunnen zijn.genomen onder invloed '■an het provinciaal belang, wordt thans voor de gemeentebesturen de mogelijkheid geopend hoogere voorziening te vragen van die beslissingen. Voor de gemeenten wordt nog een nadere waarborg ter verzekering van haar belan gen ln het leven geroepen door de bepa lingen dat de beslissing ten aanzien van de goedkeuring van de Statenbesluiten door de Kroon wordt genomen, den Electrici- teitsraad gehoord. Aangezien met het oog op het afwisse lend karakter van de onderwerpen, welke bij de electriciteitsvoorziening zijn betrok ken. de arbeid, aan de behandeling van de onderscheiden waagstukken vdrbonden, bezwaarlijk ten volle door den Electricl- teitsraad in zijn geheel zal kunnen wor den verricht, komt het gewenscht voor de mogelijkheid te openen, dat in den Raad commissies worden ingesteld met de taak om de uit te brengen adviezen voor te be reiden, alsook om, zij het slechts in enkele gevallen, een deel van de werkzaamheden van den Raad geheel voor haar rekening te nemen. Bij de wet zelf kunnen daarom trent eenige bepalingen worden gesteld, die nader worden uitgewerkt bij den algcmee- iien maatregel van bestuur, welke krach tens de wet zal worden uitgevaardigd. Samenstelling Electricit.eitsraad. Ten einde de keuze van personen, die met de te beoordeelen vraagstukken ln het bij zonder vertrouwd zijn. zoo ruim mogelijk te doen zijn, verdient het aanbeveling te bepalen, dat in de commissies ook niet- leden van den Raad kunnen worden be noemd, en verder, dat de Raad en de com missies bevoegd zullen zijn deskundigen uit te noodigen, om in bepaalde gevallen van voorlichting en advies te dienen. In verband met die bepalingen kan de samen stelling van den Raad iets beperkter wor den gehouden, hetgeen met het oog op een vruchtbare werkzaamheid wenschelijk is te achten. Behalve een minimum (9) wordt thans ook een maximum (15) voor het aantal leden voorgesteld. De tijd, waarvoor de benoeming geldt, ls met één jaar verlengd. Met het doel de betrokken Departemen ten van Algemeen Bestuur ln de gelegen heid te stellen met den raad en de com missies voeling te houden, is nog bepaald, dat de hoofden dier departementen in het bijzonder is genoemd de minister van Waterstaat zich In de vergaderingen van den Raad en de commissie door ambtena ren zullen doen vertegenwoordigen. Het komt ten slotte gewenscht voor, het stellen van regelen betreffende samenstel ling van het bureau van den Electriciteits- raad over te laten aan den algemeenen maatregel van bestuur. DE BOTERlHEFFING. Het bedrag van de heffing en de steun- "eerlng op boter is. behoudens tusschen- ujdsche wijziging, voor de week van 3 tot 10 Februari vastgesteld Op 65 cent per KG, De fraaie plaat, door Piet van der Hem, ter gelegenheid van de Blijde Gebeurtenis ontworpen, die wij in ons Blad van Maandag publiceerden, stellen wij als premie-uitgave in kleurendruk en afgedrukt op illustratie-papier, beschikbaar voor den uiterst lagen prijs van 10 cent per exemplaar. Een gedeelte dezer platen hebben wij laten inlijsten en deze zijn aan onze bureaux verkrijgbaar voor f. 0.95 per exemplaar. Deze ingelijste platen zijn te bezichtigen op het publicatie-bord voor onze Bureaux en in de etalages van de firma's Bern. de Koning, Haarlemmerstraat; Peltenburg, Breestraat en Elshof, Kempenaerstraat 39, Oegstgeest. Behalve aan onze Bureaux zijn de ingelijste zoowel als de losse platen te bezichtigen en te verkrijgen bij de volgende adressen in de omgeving: M. L. de Witt, Boekhandel, Langstraat 92, Wassenaar. H. L. van Zijl, Boekhandel, Vliet N.Z. 52, Rijnsburg. Boekhandel ,,De Volharding", Voorstraat 18, Katwijk a. Zee. M. C. van der Lee, Boekhandel Voorstraat 13a, Katwijk a. Z. A. van den Berg, Boekhandel, Katwijk aan den Rijn. M. G. Emeis, Boekhandel, Schoolstr. 16, Voorschoten. J. C. Ruys, Boekhandel, O. Zeeweg 2a, Noordw. a. Z. Kantoorhouder Woubrugge. H. Buyze, Boekh. „Flora", van Limb. Stirumstr. 3, Noordw-B. J. W. de Gruyter, Boekhandel, Hoofdstr. 181, Sassenheim. Boekhandel „De Volharding", Kapelstraat 10, Lisse. I. G. Kat, Boekhandel, Hillegom. Kemp's Boekhandel, Raadhuisstraat 236, Alfen aan den Rijn. Jongejan's Boekhandel, Boskoop. D. Versloot Czn., Boekhandel, Pr. Hendr.str. 13, Bodegraven DE ZUIDERZEEWERKEN BIJ URK. Werkzaamheden aan den dijk naar Schokland hervat. De Zuiderzeewerken bij Urk. welke De cember werden stopgezet, zullen thans worden hervat. Daartoe heeft Woensdag de eerste groote baggermolen, na grondig te zijn gerepareerd, de haven van Urk ver laten en is het baggerwerk weer begonnen. Indien het weer gunstig is, zullen de werkzaamheden in snel tempo worden voortgezet. Dit betreft den dijk tusschen Urk en Schokland, waarvan verleden jaar het eerste gedeelte werd uitgevoerd. AANBIEDING VAN GESCHENKEN. Gistermiddag heeft een deputatie van den Barneveldschen vrijwiUigen landstorm een groot krentenbrood en een mand met eieren op het paleis Soestdijk afgegeven. Dit ls het gebruikelijke geschenk aan de leden, wanneer in een hunner gezinnen een baby geboren is. De Barnevelders waren gekleed in Gel- dersch costuum, de hooge zijden petten met oranje cocardes getooid, terwijl hun vrouwen de boerinnenkleeding met witte hoofdkappen droegen. Ook arriveerde een groep van 35 Amster- damsche verpleegsters, van het Juliana- Ziekenhuis, het Emma-kinderziekenhuis, het Burger-ziekenhuis en de Diaconessen- inrichting, aan het paleis met een prachtig bloemstuk. Nog tal van andere bloemstukken werden hi den loop van den dag aan het paleis be zorgd. COLLECTIEF CONTRACT VOOR DE BOUWBEDRIJVEN. op de pijnlijke plek, bestrijdt HOEST, KEELPUH GRIEP. RHEUMATIEK STEKEN IH DE ZU.EKZ dooien 33 en 35 d. 9708 (Ingez. Med.) Thans door alle patroonsbonden aanvaard. De Nederlandsche R. K. Bond van Bouw- patroons heeft in een gistermiddag in Krasnapolsky te Amsterdam gehouden ver gadering met 122 tegen 39 stemmen het landelijk collectief arbeidscontract voor de bouwbedrijven aanvaard. Hiermede hebben de vier werkgeversbon den zich met de nieuwe C.A.O. vereenigd. De arbeidersorganisaties zullen zich de volgende week over het contract uitspreken AMBTENARENREGLEMENT PERSONEEL KAMERS VAN KOOPHANDEL. De heer Van Braambeek heeft aan den minister van economische zaken gevraagd: Is de minister bereid mede te deelen, hoe het thans staat met de totstandkoming van een ambtenarenreglement voor het perso neel van de kamers van koophandel en fabrieken, waartoe de toenmalige minister van arbeid, handel en nijverheid, blijkens de op 25 Februari 1932 ingezonden beant woording der desbetreffende op 25 Januari 1932 door steller dezes ingezonden vragen, zijn medewerking wenschte te verleenen? Kan inwerkingtreding nu spoedig worden verwacht? BOUWE VLAS IN NEDERLAND TERUG. Commandant Bouwe Vlas, leider van het Leger des Heils in Nederland, is gisteren, na deelgenomen te hebben aan belangrijke op de legerleiding in verschillende landen betrekking hebbende besprekingen, uit Londen teruggekeerd. Naar wij vernemen, zal de heer Bouwe Vlas binnenkort als gedelegeerde van den generaal naar Indië vertrekken. Tijdens zijn afwezigheid zal de leiding van het Leger des Heils in Holland berusten bij den huidigen chef-secretaris, kolonel A. C. Beekhuis. iBuiten verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet terug gegeven. LEIDEN VIERT FEEST! Zeer Geachte Redactie, Gaarne zag ik onderstaand schrijven in uw veel gelezen blad opgenomen, waarvoor ik U bij voorbaat hartelijk dank. Toen ik enkele weken geleden een klein stukje schreef over den Nationalen Feestdag in onze Sleutelstad, en daarbij enkele richt lijnen aangaf (welke natuurlijk voor verbe tering vatbaar waren) kon ik nog maar weinig vermoeden, dat er zulke geweldige resultaten door bereikt zouden worden, waardoor het zelfs de AVRO-Reportage niet mogelijk wa3 hier alles op te nemen. Aan alles was te merken dat de besturen der Oranjevereeniging Koninginnedag en de Contact Commissie direct met elkander over leg gepleegd hadden, met het gevolg, dat de feestdagen voor ons Leidenaars tot onvergete lijke zijn geworden! Op den vooravond van den Nat. Feestdag een kleurige en keurige optocht met vroolijke menschen, welke een route was voorgeschre ven, die niet voor verbetering vatbaar is. Hierop volgde de Nat. Feestdag: begonnen met een parade, was de plechtige boomplan ting als punt twee op het programma. Zeer vele menschen waren hiervan getuigen, want inderdaad was door verschillende werkgevers vrijaf gegeven (jammer dat er nog velen zijn, die het in hun loon zullen bemerken) en was een stroom van menschen in het centrum der stad in vroolijke stemming bijéén, welke zich zelf moesten vermaken, want muziek was ner gens te hooren. Doch de grootste attractie moest nog komen, 's avonds werd onze muziek tent helsch verlicht, en een groote menigte wachtte op de groote dingen, welke nog komen moesten en zij kwamen, ongeveer half negen werden de lichten in de tent uitgedraaid, en de Leidenaars konden gaan slapen. Wat schrijf ik slapen, neen in drommen naar Den Haag. waarvoor alle loketten aan 't Station moesten worden opengesteld, en dus avonds alle uit gangen moesten worden gebruikt om de groot 2 schare feestvierende Leidenaars te ontvangen. Prettig toch in een stad te wonen, waar zulk een groote activiteit heerscht. waar men ge meentebelangen dient, door zooveel mogelijk elders het geld te laten besteden, de Midden stand heeft het hier ook niet zoo heel erg noodig. de zaken gaan hier uitstekend, dus behoeft men op die kleinigheden niet te letten. U, Mijnheer de Redacteur nogmaals dankend, teekent Hoogachtend J. J. LAMAN. (Van redactiewege eenigszins bekort). J

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9