De Leidsche Begrooting voor 1938 Vrijdag 4 Februari 1938 KLEEDING naar MAAT in FEBRUARI LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Antwoord van B. en W. op het sectie-verslag Verruiming arbeidsgelegenheid. Aanbevelenswaardige aanbieding in de prijzen /S5.-/65.-/75.- voor Costuums Memorie van antwoord. Gemeentereiniging. De zuivering van woningen en meubilair, alsmede de inspectie op aanwezigheid van wandgedierte zijn, evenals de rattenbe strijding, te rekenen tot de reinigingspro cessen en kunnen dus als onderdeelen van den ontsmettingsdienst worden beschouwd. In tal van gemeenten geschiedt het zui veren van woningen dan ook door den Oemeentelijken Ontsmettingsdienst. Hier ter stede wordt reeds gedurende vele jaren de zuivering voor gemeentelijke instellingen en -diensten door den ont smettingsdienst uitgevoerd, die daartoe beschikt over voldoend deskundig perso neel. Gelet op het groote belang der volks gezondheid in deze, achten B. en W. het gewenscht, dat ook de hier ter stede ge vestigde woningbouwvereenlgingen van dien dienst gebruik maken. Grondbedrijt. Bij het College ls In overweging door uelke maatregelen een snellere verkoop van grond zou kunnen worden verkregen. Lichtfabrieken. In 1936 werd aan salarissen en loonen uitbetaald f. 889.000, aan los personeel werd betaald f. 12.950. wegens door derden ver richt werk werd betaald (aandeel arbcids- I loon daarin kan niet worden opgegeven) 1.44.329. Totaal 946.279. Naar raming zal in 1938 aan salarissen cr. loonen worden uitbetaald f. 790.220. voor los personeel ls uitgetrokken f.7500, terwijl verwacht wordt, dat aan werk door derden in 1938 zal worden verricht voor 1.40.000. Totaal f. 837.720, zijnde minder 108 500 Naar den toestand van dit oogenblik wordt aan wachtgelduitkeerlngen in 1938 geraamd rond f- 65.000. Algemeene personeelszaken. Het ligt niet In de bedoeling van B. en (V. voorstellen tot halfautomatische be- j vordering in het georganiseerd overleg te brengen. Ter compensatie van vroeger genoten 1 vergoedingen zijn wegens 't buiten dienst tijd in de buitengemeenten verrichten van ïiikzaamheden, aan de daarvoor in aan uiting komende meteropnemers-geldop luiers bodediensten opgedragen, bestaan- j de uit het rondbrengen van brieven in de stad, hetgeen 's avonds na 6 uur geschiedt en waarvoor f. 0.60 per avond wordt ver- I goed. Voorts wordt voor het verrichten van administratieve werkzaamheden bij riekte of verlof van bureau-personeel aan J de meter-opnemers ln voorkomende ge- I vallen een vergoeding van f0.25 per dag gegeven. Overigens zijn B. en W„ mede met het oog op den ln de laatste jaren gewijzlgden werkkring van de meteropnemers-geldop- halers, bereid hun salarieering nader on der oogen te zien. Nu het ontwerp-Arbeidsovereenkomsten- reglement, bepalende onder meer in welke gevallen indienstneming op arbeidsover eenkomst heeft doorloopen en mitsdien ln een vergevorderd stadium van voorberei ding verkeert, heeft het College definitief de voorstellen in behandeling genomen tot aanstelling in vasten dienst van hen, die voor zoodanige aanstelling in aanmerking komen. Aan eenigen van hen werd reeds een vaste aanstelling uitgereikt. Ten aan zien van de overigen zal zeer binnenkort een beslissing worden genomen. Met betrekking tot de invoering van me dezeggenschap moge worden verwezen naar hetgeen vroeger is opgemerkt. Wat een kwestie van de werklieden dienstcommissie bij Gemeentewerken be treft. B. en W, stellen voorop, dat de door den Raad aangenomen motie-Schüller. een bepaalde wenschelijkheid uitsprekende, op zich zelf geen wijziging kan brengen in een door den Raad of het College vastge stelde verordening. De aanneming van een dergelijke motie schept dus niet een regel, waaraan, zooals in casu, een hoofd van een tak van dienst verplicht zou zijn zich te onderwerpen, doch kan voor hem alleen een vingerwijzing zijn, om in den door de motie uitgesproken zin te handelen. En hoewel naai- meening van B. en W. een hoofd van dienst ln het algemeen en als regel verstandig zal doen zich overeen komstig 'sRaads wensch te gedragen, de bevoegdheid, om in een bepaald geval bij Uitzondering anders te handelen, wanneer h?ar zHn meenlng de belangen van den dienst of de goede verhoudingen bij zijn dienst dit elschen, kan hem bezwaarlijk worden ontzegd. Anderzijds legt naar meening van B. en W. de motie aan de leden van de dienst commissie den plicht op bij het indienen van voorstellen ter behandeling in een vergadering der dienstcommissie, de- noo- hige zelfbeperking te betrachten en daar toe alleen over te gaan, wanneer daarvoor zeer deugdelijke redenen zijn aan te voe- ren; in elk geval zullen zij er zich voor ■noeten hoeden de motie te willen gebrui ken als een middel tot uitoefening van dwang op hun Directeur. wordt aldus van weerszijden met de noo- b'?e soepelheid en met een juist begrip aj] eikaars standpunt gehandeld, dan ™levi zich. naar B. en W. vertrouwen, in nft vervolg geen moeilijkheden meer voor- wOön. Overige beschouwingen in zake het algemeen beleid. Een door eenlge leden geuite, doch van znoete zijde weersproken bewering, dat de acuvlteit van het College met betrekking de uitvoering van openbare werken tot niet Gelijk vanzelf spreekt, heeft de afwezig heid van wethouder Splinter tengevolge van diens ziekte zich doen gevoelen en eenige stagnatie veroorzaakt. Dit euvel is evenwel verholpen, doordat de Raad reeds ln de eerste dagen van de maand Septem ber tot benoeming van een tijdelijk Wet houder overging. Met betrekking tot het toelaten van op tochten mat muziek op Zondagmiddag, biijven B. en W. bij hun standpunt. Het straatwerk wordt uitgevoerd deels in eigen beheer door de gemeentelijke straat makers en helpers, deel door middel van aanbesteding. Aanleiding, om in dit sy steem thans verandering te brengen, is er niet. Wat de uitvoering van schilderwerken betreft, wordt ln de laatste jaren de gul den middenweg bewandeld, door ongeveer de helft in eigen beheer te doen uitvoeren en het andere deel uit te besteden. Het komt het College ongewenscht voor. om de schilderspatroons geheel uit te schakelen, In de desbetreffende bestekken is de clausule opgenomen, dat de aannemers verplicht zijn de bepalingen van de plaat selijk geldende collectieve arbeidsovereen komsten na te komen. Het overleg plegen met de Landelijke Organisaties betreffen de de arbeidsvoorwaarden, alvorens het be stek wordt vastgesteld, is dan ook over bodig. Bij de gunning van werken wordt wel degelijk gelet op de geschiktheid van den aannemer, op diens financieele gegoedheid en ook op het bedrag, waarvoor wordt in geschreven. Openbare veiligheid. Het politie-toezicht in de buitenwijken is hoewel in de laatste tijden door bij zondere omstandigheden wat minder in tensief toch alleszins voldoende te achten. Dit toezicht wordt uitgeoefend door rij wielagenten. die bij hun surveillance niet aan een bepaalde route zijn gebonden. Het kan dus voorkomen, dat 2 agenten, die achtereenvolgens in dezelfde wijk survell- leeren, dezelfde straat of straten onbesur- vellleerd laten, waardoor bij bewoners van die straat of straten de indruk gewekt kan worden, alsof de geheele wijk onbesurveil- leerd zoude zijn. Bij ernstige voorvallen in de wijk hetgeen gelukkig echter weinig voorkomt is de surveilleerende agent veelal spoe dig ter plaatse, terwijl hij opdracht heeft „broeinesten van baldadigheid" meerdere malen te controleeren. Het geven van gelegenheid tot spelen ln koffletenten en IJssalons heeft reeds aan dacht. Ook zijn maatregelen ln overweging, ten. einde er tegen te kunnen waken, dat de koffietenten het karakter van café aan nemen. Het beproeven van motoren en motor fietsen op de Pieterskerkgracht kan moei lijk worden tegengegaan, aanzien geen enkel voorschrift dit verbiedt. Inderdaad is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat het lawaai, dat daarbij gemaakt wordt, grooter is dan wettelijk ls toegelaten. Dit kan echter zulks in verband met de voorschriften van de Motor- en Rijwielwet alleen worden geconstateerd met be hulp van den lawaaimeter van prof. Zwik- ker. Een dergelijk toestel zal worden aan geschaft. Aan de organisatie van den luchtbe schermingsdienst voor deze gemeente wordt voortdurend gewerkt, ook al moge daar van naar bulten niet blijken. Het hoofd van den luchtbeschermings dienst houdt zich momenteel bezig met de samenstelling van het luchtbeschermings plan. Verschillende adviezen, welke met oen dienst in verband staan, worden door hem uitgebracht. Ook werkt hij op dit ge bied vruchtdragend samen met de afdee- ling Leiden van de Nederlandsche Veree- niging tot Luchtbescherming. Openbaar Verkeer. Door de politie wordt er nauwkeurig op gelet, dat bij uitvoeringen in de Stadsge hoorzaal met auto's niet langer vóór dat gebouw wordt stilgehouden, dan beslist noodzakelijk ls. Getracht zal nog worden met de onder nemers van taxi- en huurauto-bedrijven een regeling te treffen, om het afrekenen te doen plaats vinden bij den aanvang van den rit. Controle op overtreding van de maxi mum-snelheid wordt door de politie zeer zeker uitgeoefend, getuige het feit, dat in 1937 tot 22 December 70 processen-verbaal ter zake werden opgemaakt. Aan de in de verordening bepaalde maximum-snelheid van 25 K.M. per uur kan niet angstvallig worden vastgehouden. Zou zulks wel geschieden, dan zou elke automobilist bekeurd worden en het auto rijden in Lelden zoo goed als onmogelijk worden. Tegen excessen wordt opgetreden. Op het gebruik van sterken drank door taxi-chauffeurs wordt gelet. Nimmer heeft de politie kunnen constateeren. dat zulks voorkomt. Ontkend kan niet worden, dat het plaat sen van rijwielen op voetpaden en trot toirs soms hinder oplevert, vooral in de binnenstad, met haar smalle trottoirs, waar het feitelijk geheel verboden zou moeten worden. Zulks ls echter niet doen lijk; daardoor zouden de belangen van ve len (o.a. den winkelstand i te zeer in het gedrang komen. Echter sluit dit niet "uit, dat, de politie het neerzetten van rijwielen tegengaat op plaatsen, waar zij al te veel hinder opleveren. Volkshuisvesting. Over het definitief rapport van de Com missie van Fabricage Inzake het sanee- ringsplan Geeregracht4e Binnenvest- Het voor kleine beurzen doen bouwen van woningen, die ln eigendom van de huurders kunnen overgaan, ligt naar de meening van het College niet op den weg van de gemeente, afgezien nog van de aan een dergelijk huurkoopsysteem verbonden moeilijkheden. Een ordening in het bouwbedrijf, waar van het tegengaan van den bouw van wo ningen. waaraan geen behoefte bestaat, een belangrijk onderdeel uitmaakt, kan zonder wettelijke voorziening niet ln het leven worden geroepen. Eerst als een dergelijke voorziening zou zijn getroffen, zou er aanleiding zijn te overwegen of voor Leiden ordening noo- dig ls. Wanneer het inrichten van woonhuizen tot winkels gepaard gaat met verbouwing. Is daarvoor bouwvergunning vereischt en worden de bouwaanvragen, indien de hui zen binnen het gebied van het uitbrei dingsplan zijn gelegen, getoetst aan de desbetreffende bepalingen van de bebou wingsvoorschriften van het uitbreidings plan. Voor het bezigen van woonhuizen tot het uitoefenen van een winkelnering, niet gepaard gaande met een verbouwing, is geen vergunning vereischt. Nagegaan wordt op welke wijze in de toekomst het gebrui ken van woonhuizen (zonder verbouwing) voor andere doeleinden dan voor bewo ning. kan worden tegengegaan. In overeenstemming met het gevoelen van de Commissie van Fabricage is het College van oordeel, dat het oprichten van het monument in het plantsoen aan de Atjehstraat niet van zoodanig belang voor de gemeente is, dat er aanleiding zou kunnen bestaan, het monument ln eigen dom bij de gemeente te brengen en de niet onbelangrijke kosten van onderhoud en verlichting voor rekening van de ge meente te nemen. Stadsontwikkeling en -verbetering. Plannen betreffende de verbetering van de spoorwegkruisingen nabij het station en op andere punten zijn kort geleden door de Nederlandsche Spoor wegen ingediend. Het betreft hier o.a, het omhoogbrengen van de spoorbaan van een punt beoosten den Haarlem merweg af tot ongeveer de overbrug ging van den Rijn bij de Vink. Hoe de ko-stenverdeeling over de verschillende belanghebbenden zal dienen te worden, is thans nog niet te zeggen. Wel kan worden medegedeeld dat het CoUege omtrent deze aangelegenheid dus ook omtrent de kostenverdeeling de medewerking heeft gevraagd van het bestuur van het „Werkfonds 1934", welk bestuur zich in beginsel tot die mede werking bereid heeft verklaard. In zake verbetering van de spoor- havenbrug in den Haagweg de „Staats- spoorbrug", is met den Minister van Waterstaat overeenstemming bereikt. De Minister heeft zich bereid verklaard 75°/o der kosten voor rijksrekening te ne men, indien de gemeente 25°/o van dit kos ten en tevens het onderhoud en de be diening van de brug voor haar rekening neemt, terwijl de Nederlandsche Spoorwe gen aan de gemeente een zeker bedrag, zijnde de gekapitaliseerde kosten van on derhoud en bediening van de brug, aan de gemeente zal ultkeeren. De bouw zal geschieden onder leiding van het Rijks- bruggenbureau in overleg met den dienst van Gemeentewerken. Zoodra de plannen zijn uitgewerkt, zal het College deze aan den Raad voorleggen. Een plan tot vernieuwing van de Schrij- versbrug is bijna gereed, terwijl een plan tot verbetering van de Trekvaartbrug kan worden opgemaakt, zoodra de loopende onderhandelingen met de Provincie over de doorvaarthoogte tot een oplossing zijn gebracht. Tegen demping van het Levendaal tus- schen de Korevaarstraat en het Steen- schuur bestaat bij den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, uit een oogpunt van rtadsschoon vooralsnog ernstig bezwaar. Slechts zeer klemmende eischen van het verkeer zouden, zoo valt uit dit schrijven op te maken, z.i. dem ping rechtvaardigen. Of die eischen in derdaad aanwezig zijn, kan het best be oordeeld worden na het totstandkomen van de verbreeding van het Gangetje en de vernieuwing van de Karnemelksbrug. B en W. zullen dan de zaak andermaal onder oogen zien en daarna zoo spoedig mogelijk prae-advles uitbrengen over het desbetreffende voorstel van den heer Schüller. Met het oog op de verkeersbelangen zal 5585 flngez. Med.) dus in mindering komen van die, welke bij eventueele doortrekking van de Kamer- lingh Onneslaan gemaakt moeten worden, zoodat dan ook de voor de ophooging ge dane uitgaven geheel te verantwoorden zijn. Ook overigens is bij den plantsoenaan- leg met den toekomstigen straataanleg re kening gehouden. Voorts is hier een een voudige beplanting aangebracht, waardoor de eigenlijke aanlegkosten van het plant soen zoo laag mogelijk zijn gehouden. Aan gezien het voordien aanwezige plantsoen voor den aanleg van het stamriool Roo- denburgerpolder moest worden verwijderd, kon na afloop van de rioleeringswerk- zaamheden deze plantsoenaanleg niet ach terwege blijven. Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. Naar meening van B. en W. ligt het niet op hun weg zich tot de Regeering te wen den met het verzoek, om door verbetering van de leerlingenschaal tevens verbetering te brengen in de positie van de jonge akte- bezitters, die thans als kweekeling met akte in de scholen werkzaam zijn, gelet op de debatten in het parlement. Aangezien in de practijk is gebleken.dat in tallooze gevallen uit de kerkelijke ge zindte van de ouders niet met eenige ze kerheid valt af te leiden, of zij hun kin deren een openbare- of een bijzondere school zullen doen bezoeken, is het niet mogelijk met betrekking tot de toekom stige bezetting van de openbare- en de bijzondere scholen uit den bevolkingsaan was door geboorte een- betrouwbare con clusie te trekken. Het ligt in het voornemen binnen kor ten tijd de noodige maatregelen te nemen tot herziening van de leerplannen der verschillende lagere scholen. Alsdan zul len de vacantie-regelingen, welke in die leerplannen zijn opgenomen, tevens on der oogen worden gezien. De verhouding van het getal vrouwe lijke leerkrachten tot dat der mannelijke leerkrachten bij het openbaar gewoon la ger onderwijs is van dien aard, dat voor het nemen van maatregelen, om daarin verandering te brengen, niet de minste aanleiding bestaat. In dit verband ver melden wij nog, dat de gemeente slechts twee wachtgeldsters heeft. De beschuldiging, als zouden B. en W. tegenover het bijzonder onderwijs niet wel- wiUend staan, mist eiken grond, zooals nader wordt uiteengezet. Bestrijding van de werkloosheid. Bovendien is de bouw van 101 arbeiders woningen tusschen de Van der Werfstraat en de Oude Vest (saneeringsplan), waar voor aan de Vereeniging tot Bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen een voorschot ls verleend van f. 225.000 en met welken bouw de gemeente ook vele bemoeiingen had, gereed gekomen. De volgende werken zijn ln uitvoering: Paalfundeering, betonskelet enz. uitbreidingswerken hoofdge bouw Oopenb Slachthuis Rioolwaterzuiveringsinrichting Verkeersweg met bruggen bij v.m. Katoenfabriek Inrichting nieuw militair oefe ningsterrein met toegangsweg c.a65.000 f. 34.000 195.000 76.000 Nieuwe Rloleering Rhljngeest Straataanleg bezuiden De Sit- terlaan en doortrekking Roo- denburgerstraat (Gem. Eigen dom) Verbouwing keukengebouwtje Endegeest Rioleerlng Doezastraat 5.300 46.300 3.700 3.600 f. 428.900 Ook kan nog worden gewezen op de voortzetting van den Stadhuisbouw. In zake de werkverruiming blijven B. en W. diligent. In voorbereiding zijn thans de volgende werken: a. werken, tot de uitvoering waarvan reeds ls besloten: Uitbreidingswerk. O Slachthuis f. 220.000 Overkluizing Gangetje en nieu we Karnemelksbrug Verbreeding Haagweg ventweg c.a. tusschen km 15236 en 16232 Idem (gedeelte tusschen km 16232 en Spoorhavenbrug) Verbouwingsplannen ln verband met reorganisatie Stedelijke Werkinrichting Verbouwing perc. Langebrug 58 71.000 42.400 3.100 108.000 2.600 Het uitvoeren van werken in werkver schaffing hangt in de eerste plaats af van de mogelijkheid, om geschikte objecten voor werkverschaffing te vinden. Die ob jecten liggen niet voor het grijpen. Het College doet in deze echter wat moge lijk is. In het afgeloopen jaar kwam het ver beteren van den rijweg en het trottoir van het Plantsoen in werkverschaffing gereed. Een plan in zake het uitvoeren van een beplanting langs het nieuwe kanaal van de Leidsche Duinwater Maatschappij on der Wassenaar bij wijze van werkverschaf fing is reeds eenigen tijd geleden ter goedkeuring aan den Minister van Sociale Zakij Ingezonden. Juist dezer dagen is die goedkeuring ontvangen. Voor uitvoering van werken in werkver schaffing en met medewerking van het Werkfonds komen alleen werken in aan merking. die anders niet of niet dadelijk ter hand zouden zijn genomen. Bij werk- vernieuwing van de Karnemelksbrug t.z.t. gevolgd moeten worden door verbreeding van de Hartesteeg, verbetering van de Gepektebrug en verbreeding van de Peli kaanstraat. Niet vergeten moet echter worden dat dergelijke straatverbreedingen zeer hooge kasten medebrengen. B. en W. stellen zich voor binnen niet te langen tijd voorstellen te doen tot verbreeding van de Gepektebrug en van het gedeelte Peli kaanstraat van deze brug af tot de Haar lemmerstraat. Op zichzelf zullen de ver breeding van het Gangetje en de vernieu wing van de Karnemelksbrug, reeds dade lijk aan het verkeer van en naar den Nieuwen Rijn en van en naar Botermarkt, Vlschmarkt, Aalmarkt, Apothekersdijk, ten goede komen. Aan de bestratingen van de Mare de Papengracht en de Voldersgracht zal bh het opmaken van het werkprogramma 1938 de noodige aandacht worden geschonken, waarbij overwogen zal worden de overkap ping in laatstgenoemde straat op te rui- m Verbetering van de bestrating van het Utrechtsche Veer ls. behoudens het reeds uitgevoerde korte gedeelte, waar over thans het rijverkeer naar de Hooge- woerd wordt geleid, niet zoo urgent te achten dat de daaraan verbonden vrij belangrijke kosten verantwoord zouden Z^De aanleg van een trottoir aan de noordzijde van den Ouden Rijn is thans in uitvoering overeenkomstig het voor 1937 vastgestelde werkprogramma. Of ook m het gedeelte van genoemde straat, het welk aan de zuidzijde van de gracht ls ge legen, een trottoir zal worden aangelegd, graclit zijn B. en W. de beslissing van het j zal nader ln overweging worden genomen. In zake den aanleg van het plantsoen van het Gan^tië en de verschaffing worden de loonen door den verbreeding van het Gangetje en oe s h.n!L9ld_ Bii de In zake het opnemen van een of meer j ter stadsversiering langs de trambaan der bewoners van een der gemeentewoningen i n.Z.H.T.M. tusschen den Zoeterwoudsche V Rijk wachtende, het' i?Pii Stilte hoogte staat als die van College in zijn vorige samenstelling, o„IHHI_ÜPWB. Bstaa5e'n®een enke' deugdelijk argument jn het bestuur van de Gemeentelijke Wo- singel en de Kamerlingh Onneslaan zij op Herin» li en W' moe'en deze losse be- ningstichting handhaaft de meerderheid gemerkt, dat het grootste gedeelte van de R;0]eering Bilderdijkstraat B aan ook met beslistheid tegenspre- van het College ook thans nog het be- aanlegkosten besteed ls aan het ophoogen kende standpunt. ----- Minister van Sociale Zaken bepaald. Bij de uitvoering van werken met medewerking van het Werkfonds door dat fonds na gepleegd overleg met de vakorganisaties. Het doen uitvoeren met de hand van werk, dat ook machinaal kan worden ver richt. wordt bij werkverschaffing steeds zooveel mogelijk bevorderd. In 1937 kwamen o.m. de volgende wer ken gereed: Verbouwing Darmenwasscherij Openbaar Slachthuis f- 7.800 Verbouwing Machinekamer O. Slachthuis 38.000 Vernieuwing Rijnbrug 58.000 Verlaging en verbreeding Nek- sluisbrug. Stamriool in ge deelte Zoeterw. Singel en in gedeelte Witte Singel c.a. As faltbeton wegdek op gewalste pulnfundeerlng, gedeelte Wit te Singel. Verbetering Haar lemmerweg en het leggen van een stamriool tusschen de Musschenbroekstraat en grens stadsbebouwing 147.000 Bouw Gymnasium 240.000 Verbetering Haagweg en ver breeding Haagbrug en Witte- poortsbrug 108.000 Straataanleg Saneeringsplan Pa- radijssteeg-Bouwelouwensteeg Id Lorentzkade (Gem. Eigend.i ld. De Sitteriaan, Bakhuis Ro- zeboomstraat en Van Bemme- lenstraat (Gem. Eigendom) Bergplaats voor Brandweerauto overweg Rijnsburgerweg Verbreeding Kippenbrug Verb. School Paul Krugerstraat Verb Zweminrichting „De Zijl" Asfaltbeton wegdek en verbree ding rijweg Plantsoen tus schen Jan van Houtbrug en Levendaal Reconstructie Plantsoen f .447 .100 b. werken, waaromtrent B. en W. voor nemens zijn achtereenvolgens voorstellen aanhangig te maken: Verbreeding Witte Singel met aanleg gedeelte stamriool tus schen Witte Rozenstraat en Noordeindsplein f. 60.750 Vernieuwing Trekvaartbrug 50.000 Aansluiting Rijnsburgerweg c.a. aan centr. rioleerlng 50.000 Vernieuwing Staatsspoorbrug (Haagweg) 80.000 Vernieuwing Schrijversbrug 120.000 Saneeringsplan 4e Binnenvest- gracht c.a114.000 Sportvelden Leidsche Hout P-M. Vernieuwing Gepektebrug met doorbraak Pelikaanstraat tot Haarlemmerstraat PIM. Caneeringsplan Weverstraat c.a. P.M. f. 474.750 20.000 4.400 23.260 900 8 000 7.300 17.000 14.000 8.000 1.500 I van het terrein, welke ophoogingskosten j f. 702.900 I (Vermeerderd met. de nog niet te ra men Pü.-posten). Als een zeer belangrijk object van werk verruiming beschouwen B. en W. verder het omhoog brengen van de spoorbaan. Naar aanleiding van het opgeworpen denkbeeld in zake bet werken voor hun steun door de werkloozen, verklaren B. en W. zich gaarne bereid nog eens een on derzoek in te stellen naar de mogelijkheid van het invoeren van een geschikt stelsel in deze. Zooals reeds in de Memorie van Ant woord bij de begrooting voor 1936 is mede gedeeld. heeft de in 1935 voorgenomen te werkstelling geen succes gehad. Wel zijn een aantal werkloozen, bij wijze van werk verschaffing aan intellectueelen te werk gesteld aan arbeid op het Museum van Natuurlijke Historie, het Bouw- en Wo ningtoezicht. Gemeentewerken en het bu reau voor de Jeugdregistratie. Verdeeling van den beschikbaren arbeid raakt een aangelegenheid van algemeene sociaal-economische landspolltiek. Indien te dien opzichte aandrang op de Regee ring zou dienen te worden uitgeoefend, behoort dit te geschieden door de Volks vertegenwoordiging. Ditzelfde geldt ten aanzien van een duurtetoeslag op steunuitkeerlngen. Wat de spaarregeling betreft. B en W. meenen, dat het op den weg van een ge meentebestuur ligt loyaal mede te werken aan de uitvoering van de door de Regee ring noodig geachte regelingen, zelfs al mocht men het niet of niet in alle opzich ten met die regelingen eens zijn zooals in casu bij de minderheid van bet College het geval was. Aan de spaarregeling namen op 3 Ja nuari 1938 494 werkloozen deel. te weten: 394 georganiseerde- en 100 ongeorganiseer de gesteunden. In totaal zouden 1324 georganiseerde gesteunden aan de regeling hebben kun nen deelnemen. Het is niet bekend hoeveel gesteunden het kwartje zelf betalen. Voor zoover ls gebleken, betalen instel lingen van weldadigheid niet voor spaar ders. Niet toegestaan Ls. dat de gemeente of de Gemeentelijke Dienst voor Maatschap pelijk Hulpbetoon den spaarders tegemoet komen. 3—4

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 15