KARSOTE Nieuws m uit de Filmwereld Greta Garbo en Charles Boyer in,, Marie Walewska" 78 ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 4 Februari 1938 Vierde Blad No. 23884 GEMENGD NIEUWS Elke dag KING Elke dag FIT! RECHTZAKEN LUCHTVAART „die niet wilde wijken' door Karsote verdreven. De komende „Garbo-film" Kinderen spelen met buskruit. Vijftal jongens bij ontploffing gewond. Een vijftal jongens van zes tot tien jaar. dat gistermiddag te Hengelo (Geld.) van school huiswaarts keerde, vond een hoe veelheid buskruit, dat was overgebleven van de donderbussen, die bij de saluut schoten van Maandag hadden dienst ge daan. Zij deden het kruit in een cylinder, waarna zij de springstof in brand staken Pe ontploffing, die hierop volgde, was zóó hevig, dat de cylinder met een hevlgen knal, die kilometers ver te hooren was, mteensprong. De vijf kinderen liepen allen ver wondingen op. Drie van hen, t.w. het negenjarig zoontje van de familie Harmsen, het zesjarig zoontje van de Wijers en het zoontje van de familie Sifoig kregen ernstige brandwonden aan gelaat en handen. Waarschijnlijk zal de zesjarige W. een oog moeten mis sen. De drie kinderen zijn naar het al gemeen ziekenhuis te Zutfen overge bracht. De andere twee kinderen be kwamen lichtere verwondingen en zijn naar de ouderlijke woning vervoerd. Drumpt aangetroffen en kon, na van zijn bed gelicht te zijn. gearresteerd worden. Het bleek te zijn, zekere M. C. W., notarisklerk te Enspijk (ge- (meente Deil), die een bekentenis af gelegd heeft. Vijf schoten gelost op veldwachter. Moordaanslag bij Everdingen. Hedennacht was de veldwachter van het plaatsje Everdingen bij Vlanen. de heer Bloemendaal, op surveillance op den rijks weg naar den Bosch, toen hij een wielrij der bemerkte, die op dezen weg in de rich ting Den Bosch zonder licht reed. De veld wachter hield dezen man aan en wees hem op de overtreding, welke hij pleegde, terwijl hij voorts den man er nog attent op maak te, dat hij op den straatweg reed. welke voor wielrijders verboden is, aldus het ,,U. D." De wielrijder nam hierop een eenigs- lins brutale houding aan, waarop veld wachter Bloemendaal hem wilde bekeuren. De man gaf vervolgens en zeer bekenden naam op, hetgeen den veldwachter ver dacht voorkwam. Hij verzocht hem zich nader te legltlmeeren. Hieraan gaf de wiel rijder geen gevolg en toen besloot de veld wachter hem mede te nemen naar het Ge meentehuis, waartoe hij hem bij de mouw van zijn jas greep. De wielrijder haalde hierop een re volver uit de binnenzak van zijn over jas en loste vijf schoten op den poli tieman. Drie ervan troffen doel; veld wachter Bloemendaal werd m zijn schouder, buik en dijbeen getroffen. Hij had echter nog de tegenwoordigheid van geest het rijwiel van den man te grijpen, terwijl de dader er vandoor ging. Omwonenden, die schoten gehoord had- lcn. waren direct op de plaats van den moordaanslag aanwezig en waarschuwden ten dokter uit Everdingen, die de eerste hulp aan het slachtoffer bood. Met de auto van dezen dokter is de gewonde veldwach ter voorts naar het Stads- en Academisch ziekenhuis te Utrecht vervoerd. Zijn toe stand is naar omstandigheden bevredigend Direct levensgevaar is niet aanwezig. Het rijwiel van den dader, dat, zooals wij schreven, door veldwachter Bloemen daal nog gegrepen kon worden, is aanlei ding geweest, dat men reeds hedennacht den vermoedelijken dader kon arresteeren. Op het rijwiel zat een plaatje van een rijwielhandelaar uit het plaatsje Drumpt bevestigd, die, zooals later bleek, de fiets aan een Inwoner uit Drumpt geleverd had. De eigenaar van het rijwiel werd in zijn woning te DE MOORDAANSLAGEN TE LIENDEN. De aangehoudene bekent. In verband met de beide moordaanslagen te Lienden heeft het parket uit Arnhem een onderzoek ter plaatse ingesteld. Het werd bijgestaan door de politiedeskundige D. Hesselink uit Arnhem die om. verschil lende foto's maakte Bij een langdurig verhoor, dat de officier van justitie mr O. E G. Graaf van Limburg Stirum uit Arnhem en de rechter-commis- saris mi. H Hanncma den Dinsdagmorgen gearresteerden 30-jarigen D. V. uit Ingen afnamen heeft deze bekend schuldig te zijn aan den Maandagnacht gepleeeden aanslag op den 31-Jarigen landbouwer Leyser Hij ontkent echter beslist schuldig te zijn aan den Zaterdagnacht gepleegden aanslag op den 18-jarigen kruidenier van Vessem. Gisteren is V. van het arrestantenlokaal te Lienden overgebracht naar het huis van bewaring te Arnhem Alhoewel men aanneemt in V. reeds den dader te hebben, word'c het onderzoek, in verband met den aanslag op van Vessem, voortgezet. ZIJN VROUW MET EEN MES GESTOKEN. Tijdens een twist in de echtelijke woning aan de Bajonetstraat 62 b te Rotterdam heeft gistermiddag de 26-jarige J. H S zijn 25-jarige echtgenoote .V. C. S. geb. Rmet een zakmes eenige wonden aan rug en hals toegebracht. De man liep na het plegen van zijn daad met zijn beide kinderen het huis uit en begaf zich naar kennissen in de Jan van Vughtstraa't. Door het lawaai van de ruzie bemerkten de buren, wat er gaande was Zij waarschuwden den geneeskundigen dienst en de politie, die de vrouw hevig bloedend in de woning aantrof. Zij werd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht, waar haar wonden niet van ernstlgen aard bleken te zijn. De man is later door de politie ln de woning aan de Jan van Vughtstraat ge arresteerd en naar het politiebureau over gebracht. Hit heeft een volledige bekentenis afge legd en verkeerde zeer onder den indruk van het gebeurde. De twist vond zijn oorzaak in het feit. dat de man. die werkloos is. financieel niet in staat is om de uitgangetjes, waarop zijn vrouw prils stelt, te bekostigen De beide kinderen zijn aan de kinder politie toevertrouwd. BRAND IN EEN CARTONNAGEFABRIEK TE APELDOORN. Gistermiddag is de cartonnagefabriek van den heer Strom aan de Veldhuisstraat e Apeldoorn gedeeltelijk uitgebrand. De brand is ontstaan op de bovenverdieping, vermoedelijk door het te sterk met gas verhitten van een bak met paraffine. Enkele machines zijn vernield. De heer Strom liep bij het blusschingswerk ver wondingen aan de handen op. De schade wordt door verzekering gedekt. Vad. Het vermoeiende tempo van de moderne tijd vereist middel, dat U telkens even over het dode punt heen helpt Dit middel is een natuurmiddel. Het is de natuurzuivere KING PEPERMUNT FIRMA TONNEMA ClE. FABRIKANTEN VAN KING PEPERMUNT SNEEK 5586 (Ingez. Med.) DOOD GEBLEVEN TIJDENS JONGENSTWIST. Gistermiddag tegen half vijf kregen te Tegelen eenige schooljongens het met el kaar te kwaad. Er ontstond een vechtpar tij. waarbij gebruik werd gemaakt van lee- ren broekriemen. De 11-jarige Van Wijlick werd daarbij door twee jongens achterna gezeten en geslagen. Plotseling viel Van W. en hij bleef op den grond liggen. Voorbij gangers waarschuwden een geneesheer, die slechts den dood kon vaststellen. DOOR VRACHTAUTO GEGREPEN EN GEDOOD. Gistermiddag Is het zesjarig dochtertje van de familie E. Stoppels te Spijk door eer. vrachtauto aangereden en gedood. De chauffeur, die van het ongeval niets be merkte, reed door. DE BELASTINGFRAUDES IN HET NOORDEN VAN NOORD-HOLLAND. De affaire van den oud-wethouder van Schagen, den heer S werpt een sombere schaduw over het geheele noorden van Noord-Holland. Meer en meer blijkt, dat de hoofdpersooon zijn cliënten hielp bij het ontduiken van verschuldigde belastingen en successierechten. In verband met deze zaak hebben giste ren de rijksveldwachter uit Schagen en de rijks-accountants een onderzoek ingesteld bij den heer J. H.. aannemer te Breezand, waar sterke aanwijzingen werden gevonden van overtreding van art. 225 van het wet boek van strafrecht (valschheid in ge schriften). BUITENLANDSCH GEMENGD. Auto door trein gegrepen. Drie dooden. De trein, die gisteren om 21.37 uur uit Charferoi naar Brussel was vertrokken, heeft od den onbewaakten overweg tus- schen Courcelles en Luttre een auto. waar in drie personen zaten, gegrepen. De auto werd een honderdtal meters meegesleurd. Uit den totaal vernielden wagen zijn de njken der inzittenden, een chauffeur en twee passagiers, geborgen. Een der pas sagiers was een vrouw. HET DRIJVENDE POOLSTATION. In het laatste bericht, dat van het drij vende Noordpoolstation ontvangen is, is medegedeeld dat in het gebied van het station vrij algemeene bewolking heerscht en een Noordnoordwestenwind sterkte 3. De temperatuur bedroeg 16 graden onder nul. Er viel eenige sneeuw. De positie van het station is ongewijzigd: 74 graden 3 mi nuten noorderbreedte en 16 graden 30 min. westerlengte. De storm in de Groenland zee wordt minder en zal waarschijnlijk in de eerstvolgende twee dagen niet weer los breken. In de thans volgende dagen kan tn de Groenlandzee een vorst van 20 tot 25 graden verwacht worden. De verminde ring van de windsterkte ln het gebied van het Poolstation en het dalen der tempera tuur vergrooten de mogelijkheid van een aaneenvriezen der ijsschotsen. DE POSTVLUCHTEN. De ..Nandoe" is gsteren van zijn reis naar Indië om 4.15 uur op Schiphol geland. DE LUCHTVERBINDING JAVA— AUSTRALIË. Inzake de doortrekking van de Java— Australië-lijn verneemt Aneta uit gezag hebbende bron, dat aangezien voor de K-NIiM. zoowel als voor de Imperial Air ways als aanvangdatum voor de nieuwe lijn op Australië 23 Februari was voorge schreven en de KN I.L.M evenmin als de andere maatschappij op dien datum gereed zal kunnen zijn. de in werkingtredine van deze luchtverbinding is uitgesteld. Jongeman meldde zich niet aan voor den dienstplicht. Zijn ouders verboden het. De Haarlemsche rechtbank behandelde gistermiddag een eigenaardige overtreding van de dienstplichtwet. Terecht stond een 19-jarige jongeman uit Haarlem, die niet voldaan had aan den oproep, om zich aan te geven voor den dienstplicht, omdat zijn ouders het hem hadden verboden. De vader, en 49-jarige kunstschilder en tuinarchitect, die zelf v°gens zijn opvat tingen omtrent den militairen dienst, ge vangenisstraf had ondergaan, had de op roepingen, aan zijn zoon gericht, terugge stuurd. evenals de oproenipgen om voor den keuringsraad te verschijnen. In een bege leidende brief had hij bovendien gepro testeerd dat men dergelijke stukken aan een minderjarige zond. die de beteekenis ervan niet kon begrijpen. De zoon verklaarde, dat hij de zaak waar hel om ging, niet kon beoordeelen. Hij heeft alleen zijn ouders gehoorzaamd. De officier van justitie, mr. A. R. An- dringa. achtte bewezen, dat verdachte de dienstplichtwet heeft overtreden. Hij wilde rekening houden met het feit, dat de jon gen in opdracht van zijn ouders heeft ge handeld en daarom geen gevangenisstraf, maar een geldboete eischen, die de ouders zal treffen. Hij vroeg oplegging van een boete van f. 100. De verdediger, mr. P. Tideman, betoog de allereerst, dat de rechtbank onbevoegd was deze zaak te behandelen, omdat bij verdachte geen opzet aanwezig is geweest. Er rest dus slechts een gewone overtre ding. welke de kantonrechter en niet de rechtbank dient te behandelen. Pleiter zeide voorts, dat deze zaak een zeer eigenaardig karakter heeft omdat zij oe aandacht vestigt op een tegenstrijdig heid in de wetgeving. Volgens het burger lijk wetboek berust n.l. de ouderlijke macht bij den vader, wien de minderjarige kin deren dus hebben te gehoorzamen. De va der van verdachte nu heeft van de macht, hem door de wet verleend, gebruik ge maakt om zijn zoon te verbieden zich aan te geven voor den dienstplicht. De dienst plichtwet schrijft echter voor, dat de zoon wel aangifte moet doen. Moet nu de ouder lijke macht, welke op de wet berust, wijken voor de bepalingen van administratief recht? Er is geen enkele uitzonderingsbe paling van dien aard in de dienstplichtwet te vinden. Pleiter betoogde verder, dat deze zaak de bedoeling had om te komen tot de bewe ging in den lande, welke aan den minister van defensie zal verzoeken de dienstplicht wet zoodanig te wijzigen, dat aan minder jarigen uitstel van dienstplicht verleend kan worden tot hun meerderjarigheid, zoo dat zij daarna zelf over deze aangelegen heid mogen beslissen. Tenslotte deed plei- ternog een beroep op art. 40 wetboek van strafrecht, dat bepaalt, dat iemand niet strafbaar is voor een feit, waartoe hij door overmacht is gedrongen. De rechtbank zal op 17 Februari uit spraak doen. KINDERMOORD TE NIEUWE PEKELA. De rechtbank te Groningen veroordeelde den 46-jarigen arbeider H. G. te Nieuwe Pekela. thans gedetineerd en de 36-jarige huishoudster J. Deveneens te Nieuwe Pekela. leder tot zes jaar gevangenisstraf wegens moord op hlun pasgeboren kind. De eisch was resp. anderhalf en twee jaar gevangenisstraf. De huisvrouw is on middellijk m hechtenis genomen. HAARLEMSCHE RECHTBANK. Voortgezet werd de zaak tegen B. J. A. uit Leiden, die per auto 99 boekjes siga rettenpapier. die niet waren gebanderol- leerd. vervoerde. Bij een huiszoeking bij verdiach.e werden nog 15000 velletjes on- gebanderolleerd papier gevonden. Verdachte is destijds door het Haagsche Gerechtshof veroordeeld tot een geldboete van f. 35 en wegens brandspiritussmofckelarij tot een geldboete van f. 450. Thans werd f. 50 subs. 25 dagen hechtenis en een voorwaardelijke hechtenisstraf van 2 maanden geëischt. Bovendien werd gelast, dat de auto van van W waarmede verdachte het papier heeft vervoerd, verbeurd verklaard zal worden. Vonnis over 14 dagen. De snelste, veiligste en zekerste weg om een aanhoudende verkoudheid te verdrij ven, is het vernietigen der bacteriën. Spren kel hiertoe enkele druppels Karsote op Uw zakdoek en adem de desinfecteerende dam pen diep in. Mevr. A. L. C. schreef ons: „Ik leed maanden aan een verkoudheid, die niet wilde wijken. Het begon met droge stekende pijn in mijn keel en boven in mijn neus, die steeds erger werd. Ik probeerde alle mogelijke middelen zonder blijvend resultaat, totdat men mij nu een maand geleden Karsote aanraadde. Kar sote gaf verlichting - in - minder-dan-geen- tijd". 5578 Karsote is verkrijgbaar bij apothekers en erkende drogisten a f. 0.70, per flacon (zakformaat) en f. 1.per flacon (2 x de kleine maat). (Ingez. Med.) Charles. Boyer en Greta G arbo in „Marie Walewska" Enthousiast is overal de Garbo-film, die wij over eenigen tijd ook hier hopen te zien, ontvangen. Garbo's rollen bewegen zich hoe langer hoe meer op historisch terrein. Haar ko ninginnen en vooraanstaande personen uit vroeger tijden worden steeds talrijker. Dit keer heeft men in de romantische zijden van Napoleon's leven een figuur gevonden, zoo vol edele grandeur, tragische zelfberus ting en trouwe aanhankelijkheid en op offeringsgezinde liefde, dat Garbo's talent er zich op zijn grootst in kon ontplooien. Marie Walewska heette de onofficieele vrouw van Napoleon den Grooten. Zij was een Poolsche gravin, die den keizer vanaf zijn eerste bezoek aan Oost Europa in 1806 terzijde Stond, zonder dat die officieele an nalen der historie van haar durfden te gewagen Een figuur als Napoleon, zijn verlangen naar liefde, zijn verlangen naar een zoon. zijn vertangen naar een vrouw, die hem om hemzelf liefhad en niet om zijn macht, kan eigenlijk alleen vanuit het perspectief van een Marie Walewska be grepen worden. Het spreekt dan ook vanzelf, dat de film Marie Walewska eigenlijk een film met twee sterren van eerste grootte moest worden: Greta Garbo's Marie Walewska en den Napoleon van Charles Boyer. Wat dezen laatste betreft, het is verwon derlijk. hoe deze begaafde acteur, Franseh- man van origine, in staat was. niet alleen een uiterlijk frappante gelijkenis met den tot wereldmacht geklommen kleinen korporaal te creëeren. maar ook innerlijk die driftige geladenheid, dat bruuske en intuïtief geniale, kortom dat typisch na- poleoneske leven weer te geven, dat in de film Marie Walewska van den Napoleon niet maar een figuur, doch een karakter en een waarachtig mensch herschept. Tal van zeer vooraanstaande spelers der Metro-studio's compareeren in deze groote en door Robert Z. Leonard scenisch breed opgezette film. soms zelfs maar een kleine episode, waarvoor zij hun talent in dienst stellen. PETER LORRE IN EEN GEHEIMZINNIGE CREATIE. Als de raadselachtige mr. Motto. het doek zoo boeiend Maar het is een sombere gestalte en niet zonder reden wel eens genoemd een „hoopje menschehjk verderf". BETTE DAVIS IN „KID GALAHAD". Een innemende persoonlijkheid. Een scène uit de .De raadselachtige mr. Mdtto". Hollywood is de groote voorraadschuur van alle denkbare en ondenkbare men- schentypen. Het zijn niet alleen de schoonste vrouwen en de kranigste verte genwoordigers van het sterke geslacht, niet alleen de helden en de schurken, niet al- ieen komieken en tragédiennes. Lange jaren is met recht in de zg. „thrillers" de eereplaats bekleed door den thans overleden Lon Chaney, den meester der vermommingen, den man. die letterlijk iedere gedaante kon aannemen. Hij werd opgevolgd door Boris Karloff. wiens „Monster van Frankensteyn" zoovelen heeft doen rillen. Raadselachtig.dat is hij ten volle. Deze verschijning is zóówel als privé- cërsoon. alsmede ais acteur een levend probleem. Dat maakt zijn verschijning op In de od de Biënnale te Venetië be kroonde film „Kid Galahad" speelt de be kende actrice Bette Davis met Edward G. Robinson de hoofdrol. Ook treffen wij in deze spannende film aan den boksenden acteur Wayne Marris, zoodat men zich ook verheugen kan op boeiende en meesleepende boksscènes. Hiervoven een opname van de char mante Bette Davis in dit aan actie en romantiek zoo rijke verhaal met een tra gisch einde.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13