STADSNIEUWS Premieuitgave Blijde Gebeurtenis 78$te Jaargang DONDERDAG 3 FEBRUARI 1938 No. 23883 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt Ledenvergadering 3 October-Vereeniging. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD Op Soestdijk alles zeer goed verwacht Dr. Colijn over de jonge I Prinses LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D dts. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bü vooruitbetaling Woensdags en ZateTdags 50 ets. bij maximum aantal woorden ■van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque-' en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zlJn: per 3 maanden ...it. 2.3S per week Ai&j&ZÜSf.0.1» Franco ffer 'ptfst - f2*35 per 3 maanden -f portokosten. j (voor binnenland f.O.®) per 3 nm<t>j DR. J. W. O. GOETHART OVERLEDEN. Oud-directeur van het Rijks Herbarium. ja Wijlen de heer Dr. J. W. C. Goethart. In den ouderdom van 71 jaren is alhier overleden dr. J. W. C. Goethart, oud-direc teur van het Rijks Herbarium. Dr, Goethart werd den 21sten Juli 1366 te Semarang geboren. Zijn schoolopleiding genoot hij in Nederland. Hij bezocht de lagere school te Deventer en ging vervol gens naar Wageningen, waar hij de H.B.S. en de Landbouwschool bezocht. Vervolgens lette wijlen de heer Goethart zijn acade mische studies voort aan de Georg Augusts Universiteit te Göttingen onder leiding van af. G. Berthold, prol. H. Graf zu Solms- tnbach en prol. G. Ehlers. In 1890 pro moveerde hij daar op een proefschrift ge titeld: „Bcitrage zur Kenntniss des Mal- vaceen-Androceums". Na zijn promotie werd dr. Goethart as sistent van prof. Hugo de Vries te Amster dam, waarna hij eenige jaren werkzaam was aan het Rijks Landbouwproefstation te Hoorn. In 1897 werd hij benoemd tot conservator bij het Rijks Herbarium al hier als opvolger van dr. Boerlage. Dr. Goethart bleef aan deze inrichting ver bonden, eerst als conservator en van 1910 cf ais directeur. Een jaar na de aanstel ling van dr. Goethart als conservator, stierf de toenmalige directeur prof. U. F. K. Suringar. Daarna was dr. Goethart con servator onder prof. J. M. Janse, die in 1906 werd opgevolgd door dr. J. P. Lotsy. Dr. Goethart volgde hem als directeur en lector in de systematische botanie op. Door de arbeid en toewijding van dr. Goethart heeft het Rijks Herbarium be langrijke verbeteringen ondergaan, n.l. een systematische ordening en monteering der waardevolle collecties met bijwerking van «en jarenlangen achterstand, met welken arbeid dr. Lotsy reeds begonnen was en die door dr. Goethart op zeer bevredigende wijze werd voltooid. Dr, Goethart heeft ook het wetenschap pelijke werk ten zeerste bevorderd. De uit gave der „Mededeelingen van 's Rijks Her barium" kwam op zijn initiatief tot stand. Deze mededeelingen maakten een uitge breid ruilverkeer mogelijk met buiten- landsche instellingen over de geheele we reld en droegen in belangrijke mate bij tot een aanzienlijke vermeerdering van de boekerij van 'sRijks Herbarium. Behalve het directoraat, heeft dr. Goet hart als lector met groote liefde en toe wijding de systematische botanie aan de Universiteit gedoceerd. Dr. Goethart ontving per 1 Januari 1932 'n verband met het bereiken van de ge stelde leeftijdsgrens op zijn verzoek eervol ontslag als directeur van het Rijks Her barium. De thans overledene was officier in de orde van Oranje Nassau. Prof. dr. H. J. Lam, de tegenwoordige directeur van het Rijksherbarium schrijft ons nog het volgende Aan bovenstaand bericht van redactie- tijde wil ik gaarne een enkel woord toevoe gen. Hoewel Ik weet, dart, er anderen zijn, die door hun nauw contact met dr. Goet- "Art veel beter dan ik in staat zijn den overledene te schetsen als wetenschappe- "Jk werker en als mensch, wil ik als zijn opvolger als directeur van het Rijks- nerbanum hier gewagen van zijn lang durige activiteit als hoofd van dit instituut. Rvlt.11 dmig jaar heeft dr. Goethart het mjksherbariuin gediend waarvan twee en twintig ais directeur. Zijn werkzaamheid n tijn resultaten, die in vele opzichten de tl- ?nc>tira=en van zÜn namv contact met eeiii i Lotsy' bewogen zich vooral op het |ooied der experimenteele systematiek. samenloop van omstandigheden is tem S421 zÜn innerlijk wezen, stille en -iicpo'h'kken man in meer dan één op- hebs» 401 zÜn recJlt gekomen. Weinigen lnm„ over persoonlijke vooroordeelen hrt!?5n been zien. Zij, die dat konden, ook He begaafden geleerde ontdekt en Hii Wrfac'lten en fijnbeschaafden man dan j in leven meer strijd gekend hem was voor de belangen, die aan to 1917 h 11 toevertr°uwd. Na zijn aftreden Eetrntt» ft bü zich naar zijn aard terug- de nr„M en heeft hij verder gewerkt aan jroblemc-n, die hem lief waren. AU ruste in vrede! De jaarverslagen goedgekeurd. In de bovenzaal van café-restaurant „In den vergulden Turk" hield gisteravond de 3 October-Vereeniging een algemeene ledenvergadering, welke behalve door het nagenoeg voltallige bestuur door een 25- tal leden werd bezocht. De voorzitter, de heer W. van der Laan, heette allen welkom en stond allereerst stal bij de recente blijde gebeurtenis In ons Vorstenhuis, dat met zoovele banden met onze stad verbonden is. Spr. sprak zijn beste wenschen uit voor het verdere wel zijn van het Vorstenkind en uitte de hoop, dat het Oranjehuls nog vele jaren het re- geerende Huis van ons gelukkig Vaderland zou mogen blijven. (Applaus). Vervolgens herdacht spr. het overlijden van jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar. oud burgemeester onzer stad en eerelid der vereeniging sedert zijn ambtsaanvaarding in 1910. Jhr. de Gijselaar had steeds een open oor en oog voor de belangen der ver eeniging Altijd was hij bereid haar met raad en daad terzijde te staan en om, waar eenigszlns mogelijk, aan haar wenschen tegemoet te komen. Ook na zijn aftreden als burgemeester bleef hij belangstelling toonen en zoolang zijn lichamelijke con ditie hem dit veroorloofde, was hij op den herdenkingsdag van Leiden's Ontzet des morgens al vroeg aanwezig. Spr. besloot dit gedachteniswoord met een posthume hulde- en dankbetuiging' voor al hetgeen jhr. De Gijselaar voor de 3 October-Vereeniging is geweest. Na te hebben herinnerd aan het prach tige verloop van den jongsten Ontzet-dag, welke door schitterend weer werd begun stigd, eindigde de heer Van der Laan met den wensch, dat het nieuwe jaar even suc cesvol zal zijn als het vorige en met de hoop, dat het bestuur zal mogen rekenen op den stêun en bijstand van een groeiend aantal leden (applaus). De 2de secretaris, de heer L. E. Nieuwen- huizen Segaar, las vervolgens de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd' werden vastgesteld. De secretaris, de heer E. W. Widhers Rol- landet bracht daarna zijn uitvoerig jaar verslag uit, waarin allereerst het overlijden werd herdacht van jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar. eerelid der vereeniging en bo vendien haar warmvoelend vriend, aan wien de 3 October-Vereeniging zeer veel te danken heeft gehad. Vervolgens werd melding gemaakt van het jubileum van den heer R. de Wilde, die het vorige jaar gedurende 25 jaar be stuurslid was, waarvan 21 jaar penning meester. Het bestuur bood den heer De Wilde bij deze gelegenheid den eerepen nihg der vereeniging aan, waarbij de voorzitter den wensch uitsprak, dat de jubilaris nog veie jaren zijn gewaardeerde krachten be schikbaar zal kunnen en willen stellen. Uitvoerig gewaagde de secretaris ver volgens van de voorbereiding van den Leid- schen feestdag bij uitnemendheid en van de verschillende onderdeelen van het feest zelf. Met leedwezen constateerde de stel ler, dat dit jaar vrij veel misbruik is ge maakt of daartoe althans pogingen in het werk zijn gesteld van de gelegenheid om gratis in het bezit te komen van de traditioneele feestgave, bestaande uit ha ring en wittebrood. Het bestuur was en blijft ook in de toekomst waakzaam om minder gewenschte praktijken tegen te gaan. Het zeer uitgebreide verslag eindigde met een opwekking tot de leden om mede te werken aan uitbreiding van het ledental. Het verslag werd onder applaus en onder dankzegging door den voorzitter onveran derd goedgekeurd. Vervolgens bracht de penningmeester, de heer P. Boot Jr., het financieel verslag uit. De voornaamste ontvangsten bedroegen: Contributies f. 4593.rente en vrijwil lige bijdragen f.893; standplaatsen Schut tersveld f.7800; entrée's idem f.7800: resti- tuitie electrische stroom Schuttersveld f.1060; entrée's cabaret f.833; totaal f. 23.000. De belangrijkste uitgaven waren: Ochtendfeest f. 1480; cabaret f. 890; mid- c'agfeest f. 7700; avondfeest Schuttersveld f. 6880; diversen f. 1880. Het batig saldo bedraagt f. 428.80. Aan de gemeente werd f. 3588 aan vermakelijk heidsbelasting betaald. De voorzitter bracht hulde aan den heer Boot vbor zijn buitengewoon zorgvuldig beheer, waarna laatstgenoemde, na voor lezing van het accountantsrapport en op advies der kascommissie, voor zijn gevoerd beheer werd gedéchargeerd. De heer J. J. Geytenbeek. die namens de kascommissie verslag uitbracht, voegde aan het woord van hulde aan den penning meester ook een loftuiting toe aan het ge heele bestuur dat, zooals hem uit de cijfers is gebleken, in het afgeloopen jaar zeer veel werk heelt verzet (applaus). De contributie werd wederom vastgesteld op f. 1.50 per jaar. De period1 ek-aftredende bestuursleden, de heeren P. Boot Jr., B. de Koning, E. W Wichers Rollandet en W. van der Laan werden met vrijwel algemeene stemmen herkozen. De voorzitter sprak woorden van geluk- De fraaie plaat, door Piet van der Hem, ter gelegenheid van de Blijde Gebeurtenis ontworpen, die wij in ons Blad van Maandag publiceerden, stellen wij als premie-uitgave in kleurendruk en afgedrukt op illustratie-papier, beschikbaar voor den uiterst lagen prijs van 10 cent per exemplaar. Een gedeelte dezer platen hebben wij laten inlijsten en deze zijn aan onze bureaux verkrijgbaar voor f. 0.95 per exemplaar. Deze ingelijste platen zijn te bezichtigen op het publicatie-bord voor onze Bureaux en in de etalages van de firma's Bern. de Koning, Haarlemmerstraat; Peltenburg, Breestraat en Elshof, Kempenaerstraat 39, Oegstgeest. Behalve aan onze Bureaux zijn de ingelijste zoowel als de losse platen te bezichtigen en te verkrijgen bij de volgende adressen in de omgeving: M. L. de Witt, Boekhandel, J. W. de Gruyter, Boekhandel, Langstraat 92, Wassenaar. Hoofdstr. 181, Sassenheim. BINNENLAND. Wordt Prinses Beatrix eereburgeres van Genève? (Binnenland, 3e Blad). De dienstplichtwet; memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. (Binnenland, 3e Blad). Auto in de Vecht gereden te Breukelen; één doode. (Gemengd, 3e Blad). H. L. van Zijl, Boekhandel, Vliet N.Z. 52, Rijnsburg. M. C. van der Lee, Boekhandel Voorstraat 13a, Katwijk a. Z. A. van den Berg, Boekhandel, Katwijk aan den Rijn. M. G. Emeis, Boekhandel, Schoolstr. 16, Voorschoten. J. C. Ruys, Boekhandel, O. Zeeweg 2a, Noordw. a. Z. H. Buyze, Boekh. „Flora", van Limb. Stirumstr. 3, Noordw-B. Boekhandel „De Volharding", Kapelstraat 10, Lisse. J. G. Kat, Boekhandel, Hillegom. Kantoorhouder Woubrugge. Kemp's Boekhandel, Raadhuisstraat 236, Alfen aan den Rijn. Jongejan's Boekhandel, Boskoop. D. Versloot Czn., Boekhandel, Pr. Hendr.str. 13, Bodegraven Naar wij vernemen, is Dr. de Groot heden zeer tevreden over den toestand van Prinses Juliana. Ook Prinses Beatrix maakt het zeer goed. aSMSIMil» NHMMMMMWWMHKiMMWtlWIKINlU' wensch tot zijn herbenoemde medebe stuursleden; mr. Trapman deed hetzelfde ten opzichte van den heer v. d. Laan, hem toewenschende, dat hij nog tal van jaren op de hem eigen rustige wijze de werk zaamheden der 3 October-Vereeniging zal mogen blijven leiden (applaus). Bij de rondvraag wees de heer J. G. A. Janssen erop, dat. tal van vereenigingen zich op nationale feestdagen e.d. onthou den van het organiseeren van volksfeesten uit vrees voor concurrentie aan de 3 Oct- Vereeniging, zoodat het resultaat is. dat er op dergelijke dagen weinig of niets in de stad te doen is. De voorzitter antwoordde, dat de 3 Oct - Vereenaging krachtens haar statuten alléén bemoeienis heeft met den 3 October-dag. doch overigens elke actie tot viering van nationale gedenkdagen daadwerkelijk en financieel steunt. De vrees voor concur rentie is volkomen ongegrond. Nadat de heer Ginjaar nog had geklaagd over een vermeende onbillijkheid bij de plaatsbespreking voor den cabaretavond, welke klacht van de bestuurstafel af ge heel kon worden ontzenuwd, sloot de voor zitter deze, als steeds geanimeerde verga dering met nogmaals op te wekken tot ledenwerving. „ACTIEiCOMITÉ LEVENDAAL Geslaagde filmavond. JONGETJE UIT EEN RAAM GEVALLEN. Gistermiddag is het 2-jari» zoontje van de fam. V. in de Lijsterstraat door ombe kende oorzaak uit een raam van de eersïe verdieping aan de achterzijde van de ouderlijke woning gevallen en op een tegelraad'ie terecht gekomen. Met een schedelbasislractour is het kind naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Hedenmiddag was de toestand van heb ventje nog zeer ernstig. De oudste Hervormde Wijkvereeniging (wijkpredikant ds. M. J. Punselie) te dezer stede bezit in het „Actie-Comité Leven daal" een kring van actieve jongeren, die er op uit is, waar noodig. krachtig steun aan het veelomvattend wijkwerk te verlee- nen. Reeds vele malen heeft dit Comité, dank zij de propaganda-avonden, een niet onbelangrijk bedrag in de wijkkas doen vloeien. Dat het wijkbestuur dan ook met veel sympathie dit Comité tegentreedt, ligt voor de hand. Om nu eens een afwisseling in de rij voor propaganda-vergaderingen te bren gen. had het Comité besloten om er toe over te gaan eens een film-avond te geven. Voor dezen filmavond, die gisteren in de Stadsgehoorzaal gehouden werd, bestond zeer groote belangstelling. De zaal was ge heel gevuld. Ds. Punselie heeft met gebed deze sa menkomst geopend waarna hij het Comité hartelijk dankte voor het initiatief en de verdere uitwerking van dezen avond Het verheugt spr. dat er een kring van jonge menschen wordt gevonden in wier midden liefde en toewijding voor het wijkwerk leeft. Spr. hoopt, dat voortgegaan zal wor den met het geven van de beste krachten in het belang van de nu al twee-en-zestig- jaar bestaande wijkvereeniging. En nu wij leven in een tijd, dat wij jube len en God danken voor het leven van het oasgeboren Vorstenkind, hoopt hij. dat wij ons allen scharen rondom den troon van Oranje en dat ons gebed zij voor het door God verkoren Huis van Oranje. Tenslotte wekte ds. Punselie nog op het wijkwerk steeds te blijven gedenken. De heer Van Daalen, voorzitter van het Actie-Comité, gaf hierna nog enkele mede deelingen voor wat de te vertoonen films betreft, waarbij hij nog gewaagde van de van „zekere zijde" ondervonden tegenwer king. Dit heeft ons. aldus spr., in ons enthousiasme niet gedoofd. Wij zijn voort gegaan. Dankbaar is spr. dat zoo velen zijn opgekomen al moesten dan ook de prijzen iets verhoogd worden. Als eerste film draaide een Oranje-film. welke vele interessante flitsen gaf vanaf de komst van Prins Bernhard in Nederland. Mooie beelden werden ook getoond van het verblijf van het Prinselijk Paar in Krynica. De lilm, die vele malen met applaus be groet werd, bracht aan het einde aardige opnamen uit den tijd van de blijde ver wachting. Achtereenvolgens werden nu nog ver toond „Alleen op de wereld" naar het be kende boek van Hector Mallot en „De ver loren Zoon", een drama uit de Zwitsersche bergen. De avond werd besloten met een kort woord door wethouder Wilbrink, be stuurslid van de wijkvereeniging. BUITENLAND. Debat in het Engelsche Lagerhuis over bombardement van open steden. (Buitenland, le Blad). De 100ste zitting van den Volkenbonds raad gesloten. (Buitenland, le Blad). Gaat von Blomberg heen als Duitsch mi nister van defensie? (Buitenland, le Blad). ij Voor onze omgeving: wordt meest matige tot Zuid-West krimpende wind verwacht, met over het algemeen zware bewolking, welke echter vermoedelijk tijdelijk zal opklaren. De temperatuur zal overdag nog iets stijgen, de regen kansen nemen later weer toe. 5534 PIRITUS THEELICHTJE I Verbruik: slechts één vijfde cent per uur (Ingez. Med.) In een rede. gisteravond in de s Groote Kerk te Rotterdam gehou- den voor de Gereformeerde jeugd, ter herdenking van den band tus- schen Oranje en het Nederland- h sche volk. heeft dr. H. Colijn, de minister-president, o. m. het vol- gende gezegdE „En nu moet ik tot iets intiems overgaan. Ik heb gehoord dat vele moeders in Nederland jaloersch 3 op mij Tijn geweest, omdat ik E Dinsdag het voorrecht heb gehad, - - zelf de jonge Prinses te mogen zien, en ik moet u zeggen; zij zag - er prachtig uit! Iedere jonge moe- E der in ons land zou trotsch op haar zijn." §f De Minister-President vermeld- 1 de tevens, dat hij niet alleen van veel landgenooten in het buiten- land, doch ook van veel vreem- den uit bet buitenland telegram- s s men van gelukwensch had ont- vangen. Voorts gewaagde hij van E het merkwaardige feit, dat zoo- veel buitenlandsche bladen zich wekenlang in Baarn hebben laten vertegenwoordigen en hun mede- werkers niet terugriepen, voordat ee ee het geboortebericht kon worden geseind. i 1 NIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH AFSCHEID Dr. H. J. WESTERINK. Wegens vertrek naar de Geref. Kerk al hier. waar hij de plaats die vacant werd door het emeritaat van ds. W. Bouwman, komt bezetten, nam dr. H. J. Westerink on der groote belangstelling afscheid van de Geref. Kerk van Tienhoven sprekende over Ezra 9 15 10 5 waarbij hij handelde over „Het zwaard van het Woord des Heeren over ons leven". Ook bij dit afscheid bleven op verzoek alle toespraken achterwege. De gemeente zong den vertrekkenden predikant staande toe de zegenbede uit Ps. 121 4. Onder de aanwezigen waren tal van predikanten uit de classis Breukelen der Geref. Kerken. Dr. Westerink zal Dinsdag a.s. zijn intrede doen alhier na tevoren gelijk met ds. J. Weggemans door Ds. H. A. Wiersinga te zij» bevestigd.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1