Premieuitgave Blijde Gebeurtenis Enorme drukte in Den Haag EEN SIERAAD LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 2 Februari 1938 De toestand van Prinses Juliana I Geschenken aangeboden Een Oranjeboom te Uddel Er was op vele plaatsen geen doorkomen aan Dr. de Groot is tevreden VEREENIGDE WASSCHERIJEN N.V. De nationale feestdag in Indië Merkwaardige Geboortedata De eerste foto van de jonge Prinses Ondaniks den zeer suren en krach, tijen wond heelt de nationale feestdag door heel het land groote drukte en een uiterst orsewekte stemming ge bracht. Dat het daarbii vooral te 's Gravenhage weer ontzaglijk vol zou aijn was te voorzien. Reeds vroeg in den ochtend was de Haagsche binnen stad het tooneel van vroolük en op gewekt feestgedruisch, waarbij de jeugd sterk domineerde. Me: oranje vlaggen, oranje doeken, wimpels, mut- sen en sjerpen togen duizenden door de rijk bevlagde straten. De verschil lende geïmproviseerde verkoopstands maakten goede zaken, terwijl ook de straatmuzikanten over belangstelling niet hadden te klagen. De tramwagens waren op zeer bijzondere wijze versierd. Behalve dat de beugels van vele kleine vlaggetjes waren voorzien, had men de wagen? van voren en van achteren met wapenschilden op een achtergrond van oranje versierd. In het midden daarvan prijkte op een schild de nationale driekleur. Mislukte feestelijkheden. Nadat des morgens ln de verschillende ke.ken dankstonden waren gehouden zou des middags een stervlucht naar Ypenburg, alsmede een ballon-opstijging op het Malieveld plaats vinden Wegens de on gunstige weersomstandigheden werd de stervlucht tot aanstaanden Zaterdag uit gesteld. terwijl de ballonoplating mislukte daar de ballon tijdens de vulling, omstreeks 11 uur voormiddags werd vernield. Een hevige grondwind sloeg den ballon uit het net. waardoor hij verscheidene meters verder in de takken der boomen, welke het Malieveld omringen, verward raak»e en scheurde. De heer De Vogelaer. de Belgische eige naar van den ballon, werd door hei om hulsel over een afstand van ongeveer 15 meter meegesleurd, waarna hij van plm. twee meter hoogte kwam te vallen. Hij heeft zich daarbij bezeerd, doch zonder ernstig letsel Het net zelf bleef op den grond. De ballon was niet verzekerd. Bctooging Haagsche jongeren. Gistermiddag heeft oo initiatief van het Nationaal Jongeren Verbond een 28-tal organisaties van Haagsche jongeren tus- schen drie en vier uur oo het Binnenhof uiting gegeven aan de vreugde over de geboorte van de nieuwe Oranjetelg door het afleggen van een verklaring ten over staan van den Commissaris der Koningin in deze provincie, als vertegenwoordiger van HM de Koningin. Uit alle deelen van de stad trokken de 4 tot 5.000 deelnemers op om zich op het Binnenhof oo te stellen Verschillende mu ziekkorpsen maakten deel uit van den stoet waaronder dat van het 2e regiment veld- ar.illerie. Vlaggen en vaandels zaveji den s o;t een vroolijken aanblik. Op het bordes van de Ridderzaal hadden de Commissaris der Koningin jhr. van Kamebeek en eenige andere autoriteiten zich opgesteld. Nadat ..Wilt heden nu treden" gespeeld was heeft de voorzitter van de uitvoerende commissie dezer betooging. de heer D. W. Dettmeyer het doel ervan uiteengezet en den Commissaris der Koningin dank ge zegd. dat deze erin heeft toegestemd deze uiting van trouw te aanvaarden en den jongeren toe te spreken. Jhr. van Karnebeek heeft daarna even eens een toespraak gehouden. Het avondfeest. Was het den geheelen dag in de residentie reeds zeer druk geweest, na een kleine inzinking gedurende de etensuren, was in den avond een ware climax te constateeren in de feest vreugde. Steeds drukker en drukker werd het in het centrum. Onafgebroken voerden trams, autobussen en taxi's nieuwe stroomen feestgangers aan en de feeststemming bereikte allengs het toppunt van wat we tot dusver hebben kunnen constateeren. In dichte drommen, hossend, dansend en zingend trok men de stad door langs dg feeëriek verlichte gedeelten, totdat men, moegedanst en moe-gezongen, een koelen dronk 'rachtts te verkrijgen in één van de vele gelegenheden op café. en restaurant- gebied. waaraan de binnenstad van den Haag zoo rijk is. Maar ook dit laatste viel met gomafckelijk, want door de overgroote drukte was het publiek vaak genoodzaakt gsiuimen tijd in queu te wachten, totdat eindelijk weer eenige plaatsen vrij kwa men en men al schuifelend werd binnen- ge'aten en men zich gelukkig mocht prij zen. een plaatsje te kunnen bemachtigen. Hoe later het werd. hoe meer de feest vreugde oplaaide en op den diuur was er oo velschillende plaatsen der stad haast geen doorkomen aan. De stemming was geenszins gezakt, integendeel, de Hagenaars toonden op ondubbelzinnige wijze, da. hun vreugde over de blijde gebeur,enis nog lang niet bekoeld is. Verdrongen Maandag de duizenden zich in de stad. cm de fleurige illuminatie? in oogenschouw te nemen, nu bleef daar geen tijd voor over. Allen, jong, oud. arm of rijk, haakten arm in arm en hossend en juichend trok men door de straten. Vooral ook oo het Lange Voorhout waar een muziekgezelschap vroolijke liederen en marschen ten gehoore bracht, heerschie een zeer gezellig-; drukte, welke tot tegen den nacht voortduurde. Onder de stralende otanjebollen en d« wapperende vlaggen v erd; de ongedwongen pret hoogtij en ovhet anders zoo deftige Voorhout, lieten de feestganger;, waarvan velen waren ge wapend met hoorns, toeters en andere ..muziek"-instrumenten hun vroclijke kre ten en klanken schallen. Duizenden en duizenden waren hier sa- 1 ir.engekomen en het was een ware men- schenzee. die op uitbundige wijze uiting gaf aan haar medeleven in de voor ons 1 land zoo Blijde Gebeurtenis Weer dreunden de poffertjeskramen van gezang en gejuich en weer verdrongen zich goedlachsclxe menschen rond de acrobaten, boeienkoningen en andere „kunstenaars". Wanklanken werden gelukkig niet ge hoord en de in groo'en getale aanwezige politieagenten behoefden dan ook niet handelend oo te treden. enrti dan eenigs- zins ter regeling van het verkeer De tweede dag van het feestbetoon na derde zoo zün einde en de conclusie is ?ew; tigd. dat den Haag od waardige wijze de Blijde Gebeurtenis in het Prinselijk gezin heeft meegeleefd en gevierd. Feestmarsch van het Haagsche garnizoen. Hedenochtend hielden de troepen van het Haagsche garnizoen een feestmarsch door de residentie. De troepen bestonden uil de regimenten grenadiers en jagers, een escadron van het tweede regiment huzaren en een afdeeling van het tweede regiment veldartillerie, met vaandels en standaard. De grenadiers voerden de diep>e trommen mede en de jagers de jachthoorns. De Kon. Militaire Kapel, en de beide muziekcorpsen van de bereden wapens waren bij de troepen ingedeeld. Ook een afdeeling po- litietroepen nam aan dezen feestmarsch deel. Nadat de garnizoenscommandant, kolo nel A. R. van den Bent, die het commando voerde, de troepen op het Malieveld had geïnspecteerd, werd onder marschmuziek van de Kon Militaire Kapel afgemaroheerd. Voorafgegaan door maréchaussées te paard en omstuwd door honderden belangstellen den trok de stoet naar het flein 1813. Hier werd gedefileerd voor den comman dant van de eerste divisie, tevens waar nemend gouverneur van de residentie, ge- neraal-majoor jhr. J. Th. Alting von Geu- sau, die ztch daartoe met den burgemeester en vele officieren voor het monument had opgesteld. Hedenmiddag te 12 uur ver- strekte de particuliere secre- taris van Prins Bernhard, Jhr. Mr. C. Dedel, ons het j volgende communiqué: „Dr. de Groot deelt mede. dat hij tot nu toe over den toestand van Prinses Juliana en van de jong- geborene tevreden is." ^iiiiiiillilllllliiiiiiiiiiiiiiiilillllllllliillliiliiiiiiiiliililliiiiiiilliiiiiiiiimiiii iHcdenochtcnd omstreeks elf uur hebben luitenant-kolonel J. J. van Die- penbrugge, ritmeester jhr. W. Gevaerts adjud.-ritmeester jhr. H. I. B. T. A. von Heyden en de 1ste luitenant K. G. A. Fcist, van het 4de half regiment huza ren te Deventer, voor het jonggeboren prinsesje een zilveren drinkbeker ten paleizc bezorgd, welk geschenk vergezeld was van een bloemenhulde. Op den beker staat gegraveerd „Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Beatrix aangeboden namens het officierencorps van het 4de half regiment huzaren, 31 Januari 1938". Volgens de traditie geeft het officie rencorps aan alle eerstgeborenen in de gezinnen der leden van het corps een drinkbekertje, een traditie, welke het corps ook tegenover dc jonge prinses in eere wilde houden. Door de gemeente 's Hertogenbosch is volgens een oud gebruik aldaar aan dc Prinses Bossche koek gezonden, ver sierd met roosjes en blaadjes van gou den en zilveren kleur. Het gemeentebestuur van BarneVeld heeft een mand met uitgezochte Bar- neveldsche eieren gezonden. In het Overijselschc plaatsje Borne heerscht de gewoonte, na een bevalling een krentenbrood aan de kraamvrouw aan te bieden. Dit is voor de bewoners van Borne aanleiding geweest om ook aan Prinses Juliana een dergelijk geschenk te doen toekomen, zij het, dat het ditmaal van ongewone lengte was, n.l. twee meter, met een gewicht van 75 pond. Ook de burgemeester van de prinse lijke residentie werd niet vergeten. Hem werd eveneens een krentenbrood be zorgd, doch van minder monstrueuze afmeting. Het had intusschen toch nog het respectabele gewicht van twin tig pond. IN DE KAST INDIEN VOOR U WASCHT1 WITTE SINGEL 13 - TELEF. no. 1206. 5491 <Ingez. Med.") Nadat Mr. Trapman (links zon der hoed) namens het Comité de Oranje-linde had aange boden, aanvaarddedeburge- meester met een korte toe spraak namens het gemeente bestuur den boom. De fraaie plaat, die onze teekenaar, Piet van der Hem, ter gelegenheid van de Blijde Gebeurtenis ontwierp en die wij in ons Blad van Maandag publiceerden, stellen wij als premie-uit gave in kleurendruk en afgedrukt op een goede kwaliteit papier voor onze abonné's beschikbaar voor den uiterst lagen prijs van 10 cent. Een gedeelte dezer platen hebb en wij laten inlijsten in een een voudig dof, zilvergrijs randje. Deze ingelijste platen, die te bezichtigen zijn op het publicatie bord voor onze Bureaux en in de etalages van de firma's Bern. de Koning, Haarlemmerstr., Peltenburg, Breestraat, Elshof Kempenaerstr. 39, Oegstgeest en bij onderstaande zaken, zijn voor onze abonné's verkrijgbaar voor f 0.95. Behalve aan onze Bureaux kunnen de ingelijste zoowel als de losse platen worden afgehaald bij: M. L. de Witt, Boekhandel, J. W. de Gruyter, Boekhandel, Langstraat 92, Wassenaar. Hoofdstr. 181, Sassenheim. H. L. van Zijl, Boekhandel, Vliet N.Z. 52, Rijnsburg. M. C. van der Lee, Boekhandel Voorstraat 13a, Katwijk a. Z. A. van den Berg, Boekhandel, Katwijk aan den Rijn. M. G. Emeis, Boekhandel, Schoolstr. 16, Voorschoten. J. C. Ruys, Boekhandel, O. Zeeweg 2a, Noordw. a. Z. H. Buyze, Boekh. „Flora", van Limb. Stirumstr. 3, Noordw-B. Boekhandel „De Volharding", Kapelstraat 10, Lisse. J. G. Kat, Boekhandel, Hillegom. Kantoorhouder Woubrugge. Kemp's Boekhandel, Raadhuisstraat 236, AlpHen aan den Rijn. Jongejan's Boekhandel, Boskoop. D. Versloot Czn., Boekhandel, Pr. Hendr.str. 13, Bodegraven Aneta meldt uit Batavia: De nationale feestdag werd in Indië's hoofdstad ingezet met plechtige dien sten in alle R.-K. kerken Later op den dag werden in alle andere kerken en bedehulzen bijzondere godsdienst oefeningen gehouden. Een ander hoogtepunt van de offi- cieele viering was het défilé van alle korpsen van Batavia en Meester-Cor- nelis voor het paleis van den gouver neur-generaal aan het Koningsplein. Terwijl het défilé ln vollen gang was verschenen ln de lucht achttien leger vliegtuigen. Een enorme menigte sloeg het schouwspel gade. De burgerij van de hoofdstad bracht den dag verder in gepaste feeststem ming door. waartoe een Hollandsche kennis ln den Planten- en Dierentuin Ingericht, niet weinig bijdroeg. Telkens opnieuw barstten vroolijke groepen in spontaan gejuicht los. Uit alle deelen van den Archipel ontving Aneta telegrammen, welke ge tuigenis aflegden van de groote dank baarheid en het geweldig enthousias me door de blijde gebeurtenis gewekt. In Soerabaja was het vooral voor de gouvereneurswoning buitengewoon druk. Hier stonden de autoriteiten op gesteld, die de wapenschouw gadesloe gen en even later een aubade van dui zenden kinderen ln ontvangst namen. De viering te Soerabaja vond haar hoogtepunt ln een gecostumeerden op tocht. In Bandoeng begon de feestdag even eens met een indrukwekkend militair schouwspel namelijk een parade, waar bij de nieuwe vechtwagens in het bij zonder indruk maakten. De luchtvaart- afdeellng nam met 21 vliegtuigen aan deze parade deel. Na afloop maakten de troepen een militaire marsch door de stad. Verder hadden in verschillen de kerken diensten plaats en werden volksspelen gegeven. Te Djocja was parade, terwijl twee caleches van de stallen van den sultan, voorafgegaan door herauten in oud- Nederlandsche kleedij, door de stad reden. Des avonds was er een fakkel optocht, welke naar het huis van den gouverneur trok. Tienduizenden na men hieraan deel. De stoet was vele kilometers lang. De stad was feestelijk verlicht. Aneta meldt uit Malang: De hoofdagent van de veldpolitie, de heer Van Ling, wiens oudste dochter geboren is op 30 April 1935, den ver jaardag van prinses Juliana, is thans verblijd met een tweede dochter die merkwaardig genoeg h"t levenslicht zag op 31 Januari 1938, dus op den- i zelfden datum, waarop prinses Beatrix is geboren. Het is de wensch van het Prinselijke Paar, dat de eerste foto van de jonge Prinses, welke door Z.K.H. Prins Bern hard zelf zal worden opgenomen, gratis beschikbaar zal worden gesteld voor de binnen- en buitenlandsehe pers. Publicatie zal mogen geschieden uit sluitend op normale pagina's, een of meermalen, in courant, week- of maandblad, zoomede in filmjournaals. Vermenigvuldiging anders dan op normale pagina's, zoomede voor re clame-doeleinden, is verboden, even eens het overbrengen der foto door middel van beeld-telcgrafie. Plaatsing of uitstalling vóór den op de achterzijde, der foto aangegeven datum is niet toegestaan. Gekwalifi ceerde fotopersbureaux en bladen, die t. z. t. deze foto wenschen te ontvan gen, gelieven hun aanvraag in te zen den vóór of op 5 Februari a.s. aan den heer F. H. Umbgrove, Parkstraat 25, 's-Gravenhage. Het is uiteraard nog niet zeker, op welken datum deze foto beschikbaar komt. Het gehucht, waar de Koninklijke familie zoo dikwijls het Kerstfeest vierde. Gistermiddag is te Uddel, het stille gehucht in de uitgestrekte Veluwsche kroondomeinen onder de gemeente Apeldoorn, een Oranjeboom geplant. Herhaalde malen heeft de Koninklijke familie, in het bijzonder Hare Ma jesteit de Koningin van Hare belang stelling doen blijken en de laatste ja ren hebben zoowel onze Landsvrouwe als Prinses Juliana telkenmale het Kerstfeest temidden van de eenvou dige bevolking gevierd. Harerzijds heeft de bevolking van het stille gehucht haar dankbaarheid bij de heugelijke gebeurtenis op het paleis Soestdijk geuit, door het planten van een Oranjeboom, in de kom van het gehucht. Gistermiddag hebben daartoe de burgemeester der gemeente Apeldoorn jhr. dr. E. G. C. Quarles van Ufford, jhr. A. J. B. van Suchtelen van de Haare, intendant van het paleis Het Loo en opperhoutvester van H. M. de Koningin, alsmede jhr. ir. W. G. Röell Koninklijk houtvester van Prins Bern hard, de eerste spade in den grond gestoken. Nadat een kuil gedolven was, werd de Oranjeboom een kas tanje geplant. Vrijwel de geheele bevolking van Uddel, alsmede personeel van de Koninklijke houtvesterijen, waJ bij de intieme plechtigheid aanwezig- 21

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2