Er is een Prinses geboren v' De Nationale Feestdag Het officieele communiqué De afstamming van de prinselijke baby MAANDAG 31 JANUARI 1938 No. 23880 HSL L e worden H.K.H. Prinses Juliana heeft heden, den 31 sten Januari 1938, des voormiddags te 9.47 uur het leven geschonken aan een flinke Dochter. De toestand van Moeder en Kind is op het oogenblik zeer bevredigend. De namen der jonggeborene zullen niet eerder openbaar worden gemaakt dan morgen ochtend bij de officieele aangifte door Z. K. H. Prins Bernhard. 1 Isle Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Symbool van eenheid en saamhoorigheid. Het Vorstelijk Ouderpaar. Dr. J. DE GROOT - Dr. C. L. DE JONGH EIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden •van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 30 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2,35 per week .'.'.V. f.0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden 4- portokosten; (voor binnenland f.0.80 per 3 mnd.) ijf woorden beheerschen thans aller denken en doen. Vijf woor den gaan heden van mond tot mond, flitsen langs de telegraaf en klinken door den aether. Vijf woorden: Er is een prinses geboren! De blijde aankondiging, door alles wat verwant is aan den Hollandschen stam met zoo intense spanning tege moet gezien, is gekomen. Prinses Juliana is móeder geworden en er gaat een tinteling van innige blijdschap door ons Volk, dat zich ver heugt oveT den zegen van het jeugdige prinsenpaar en juicht en zingt en jubelt omdat deze gebeurtenis strekken kan en strekken zaltot heil van Oranje en Nederland. Er Is een prinses geboren Maar wat al spanning angstige, zoowel sis blijde heeft er geheerscht èn in den kleinen, dierbaren kring van ons Oranje huis én in de breede massa rondomme, die feh één voelt met haar vorsten en in hun llie! en in hun leed wenscht bij te dragen |of te deelen! Zooals in een gezin (welk dan ook) een [verwachte geboorte maandenlang aller ge- wachten kan bezig houden, zóó was het ook op Soestdijk binnen de muren van dat be koorlijke witte f>aleis, dat zoo nauw ver- 'londen is aan de historie van het Huis van Oranje. Maar: zoo was het evenzeer in llieel Holland en zijn koloniën; zoo was (het in de grootste villa's der rij'ken, en zoo [was het in de armste stulp, waar wellicht ontbering heerschte maar nooit vergeten kerd te gedenken wat er in het prinselijk ""zin gebeuren ging I Hoe dikwijls zullen als vanzelf de Bedachten der ouderen daarbij teruggaan paar den tijd, waarin prinses Juliana ge boren werd, naar dien tijd, nu 28 jaren geleden, toen eveneens heel Nederland in dembeklemmende spanning uitkeek naar het bericht dat de blijde verwachting zou Tijn vervuld De jaren hebben zich sindsdien aaneen- ;erijd. Het kindje van toen, gedragen door Be warme liefde van een toegenegen Volk, Voeide op in voorspoed, rustig en tactvol [eleid door een verstandige Moeder, die de teten, maar veel en veel meer nog de plichten van het Koningschap onder haar foortdurende aandacht bracht en vóór alles Ttreefde naar eenvoud en kennis. Hoe herinneren wij, Leidenaars, ons nog lie drie jaren, waarin de prinses als Juliana van Nassau in Katwijk woonde en "llege liep aan onze beroemde Leidsche ademie Geen plechtigheden, geen formaliteiten, [een etiquetteEen studente tusschen ponderden anderen. Een zin in ons blad. bij haar afscheid pan Leiden, illustreerde de situatie zoo led: „Zij leefde als een gewoon menschen- nd haar studietijd als de mooiste tijd van naar jonge leven. I Zie: dat was de geest van Oranje. Eenvoud! I En in dien geest is ook de levensloop van ®112e Prinses vervolgd. Zal de Nederlander pan thans ooit vergeten hoe zij haar hart 7?egschonk aan een onbekenden Duitschen Pnns, hoe zij en haar verloofde (die zoo stormenderhand het volk voor zich innam) |™pr de radio hun liefde beleden en hoe zij ater op zoo treffend eenvoudige wijze voor van ket geheim harer blijde [verwachting mededeeling deed? Foto Ziegler, Den Haag. k-oestóijk ging de laatste maanden, 1 nog dan tevoren aller denken! bvtruï waar Koningin Emma, na het levoi 11 van haar echtgenoot, haar I. doorbracht in vredige rust; lacKonj 1 waar onze prinses met haar li aar jongen prins thans bijna een ■eer,n+«Van.. huwelijksgeluk heeft ■van w ZIJ het dan dat dit aan het eind van 1, B^hrbeT door de ernstige gevolgen dreion- .nnsei1 auto-ongeluk overschaduwd Worden ii waar het vorstenkind zou hioani!iu 0rerl en het huwelijk een zoo i-1 vastere basis krijgen zou. I kerk V Set|eden zijn er gezegd in gloeide do wat al warme liefde door- I «r in w ng5spreklcen' wat aI hoop leefde r het hart van Holland En nu is de bede verhoord, is de hoop vervuld, is er vreugde en vrede bij het Volk van Nederland. Nu daveren de schoten ter eere van de jonggeborene, nu wapperen de vlaggen, nu zingen de carrillons en jubelt het land. Een vorstenkind is geboren, wereld vreemd nog en onbewust van de be- teekenis van zijn komst, welke nieuwe kracht en nieuwen luister bijzetten zal aan den alouden Oranjeboom, die eens te wankelen dreigde, doch vaster dan ooit thans geworteld staat in den vaderlandschen bodem. Blij geruisch Is er rondom het zon nig huis van Oranje en Nederland, en het volk draagt zijn vreugde uit. boor devol van blijdschap en cotmoedigen dank. Het hoopt dat dit vorstenkind, met God's zegen, opgroeien zal tot een flinken Oranje telg naar den ouden trant. En het weet dat moederliefde en plichtsbesef bij de opvoeding de goede leiding geven zullen. Het rekent er op weer het voorbeeld te zien van een edele en verheven opvatting der plichten, die op het Vorstenhuis rusten en die ten doel hebben te regeeren als een waar Vorst: rechtvaardigheid te betrach ten en naar vermogen bij te dragen tot verhooging van het geestelijk en stoffelijk welzijn van het Volk. Koningin Wilhelmina sprak bij haar plechtige inhuldiging te Amsterdam onder meer de volgende ge denkwaardige woorden: „Oranje kan nooit, ja nooit, genoeg doen voor Nederland. Dat zal zonder twijfel de richtlijn zijn. men kan er op rekenen, waarlangs het nu pas geboren koningskind zal worden opge voed. Ons Vorstenhuis, het blijft. Goddank,: het symbool van eenheid en saamhorigheid, gelijk het was reeds meer dan drie eeuwen lang. En heiden weten dat zij elkaar niet mis sen kunnen. Overigens kon er schooner geschenk zijn voor onze Koningin in het jaar van haar veertigjarig jubileum dan de zekerheid van het voortleven harer dynastie Kon er vaster band gesloten worden tusschen Oranje en Nederland? Een nieuwe dageraad gloort nu aan den horizon. Stralend speelt het zonlicht over den Oranjeboom, waaraan een nieuwe loot is uitgebot. Er is een vorstenkind geboren. Een kind van ons prinsenpaar. Het Kind van Holland! En daarom is er dankbaarheid en warm meevoelend geluk in ons lage landje aan de zee Morgen, op den Nationalen Feestdag, zal ons Blad vroeger verschijnen. Met het oog hier op kunnen wij advertenties voor ons Blad van morgen tot uiterlijk 10 u. v.m. aannemen. Vanaf half twee nam. zullen onze Bureaux gesloten zijn. DE DIRECTIE. Lippe en Nassau, deze twee Duitsche vor stenhuizen, waaruit prinses Juliana en prins Bernhard zijn ontsproten, zijn beide ont staan omstreeks 1100, Van moederszijde. Het Huis Nassau stamt af van een vóór 1124 overleden graaf van Laurenburg (aan de Lahn), wiens beide zonen Ruprecht en Adolf de burcht Nassau bouwden. Stichter van de dynastie Nassau, de eer ste graaf van Nassau, was Walram I (om streeks 11461198), een zoon van Ruprecht. Twee kleinzonen van Walram I regeerden tot 1255 het graafschap Nassau. In dat jaar verdeelden zij het graafschap: Otto koos het gebied benoorden de Lahn (Siegen, Her- born en Dillenburg) en Walram kreeg de gebieden ten zuiden van dit riviertje (Id- stein en Weilburg). De Ottonische linie steeg in den loop der eeuwen aanzienlijk in macht door verwerving van nieuwe bezittingen, In de veertiende eeuw verwierf zij het machtige graafschap van Vianden (leen van den her tog van Luxemburg) en verschillende zeer aanzienlijke Nederlandsche heerlijkheden, toen Engelbert I. graaf van Nassau, Diez en Vianden (13801442) Johanna van Polanen, erfdochter van Breda huwde. Toen Reinier van Nassau-Breda in 1544 kinderloos stierf liet hij al zijn bezittingen, waaronder het prinsdom Oranje, bij testament na aan den oudsten zoon van zijn oom Willem den Oude, graaf van Nassau. Deze oudste zoon was eveneens Willem geheeten en geboren in 1533 op den Dillenburg. Willems levens taak werd: de zelfstandigheid der Neder landen op de Spaansche monarchie te be vechten. De tak der Oranjes stierf in de manne lijke linie uit met Willem's achterkleinzoon in 1702, toen de koning-stadhouder over leed. De titel „Prins van Oranje" ging in 1702 over op een afstammeling van Jan den Oude, die de tweede zoon van Willem den Oude was. Diens zoon, prins Willem IV, werd de eerste stadhouder van de zeven Veree- nigde Nederlanden en diens kleinzoon de eerste koning van Nederland, die in 1814 uit Engeland naar Nederland overstak en door de aanvaardmg van den koningskroon het koningschap in Nederland instelde. De Ottonische tak van het Huis Nassau stierf in 1890 in de mannelijke lijn uit, toen koning Willem III overleed. Diens dochter. H. M. Koningin Wilhelmina, is de laatste loot van den tak Oranje-Nassau. Door het' huwelijk van de koningin met hertog Hen drik van Mecklenburg, uit welk huwelijk prinses Juliana in 1909 werd geboren, be hoort prinses Juliana tot het Huis Oranje- Nassau-Mecklenburg. De vijf peetmoeders van prinses Juliana. Juliana Louise Emma Marie Wilhelmina zijn de namen van de Nederlandsche kroonprinses. Haar eerste peetmoeder is Juliana van Stolberg, de echtgenoote van Willem den Oude. ook wel Willem de Rijke geheeten, omdat hij rijk aan kinderen was. Prins Wil lem I, de strijder voor Neerland's onafhan kelijkheid en Jan de Oude, beiden hierbo ven genoemd, waren twee harer zonen. De naanf Louise dankt H. K. H. aan Louise de Coligny, de dochter van den vurig protestantschen admiraal Gaspard de Co ligny, die in den Bartholomeusnacht gedood werd. Louise de Coligny was één van de gemalinnen van Prins Willem I. Emma en Marie waren de namen van de beide grootmoeders van prinses Juliana, on- derscheidelijk van moeders- en vaderszijde en Wilhelmina heet H. K. H. naar haar moeder, de tegenwoordige koningin. Van vaderszijde. De eerste voorvader van het Huis Lippe is Edelherr Bernhard I, die omstreeks 1123 geleefd heeft en behoorde tot de kleine Westfaalsche riddergeslachten, waaruit langzamerhand dynastiehuizen groeiden. Na de „Edelherren zur Lippe" verschenen de Graven zur Lippe in de geschiedenis (15281652). De grafelijke tak Lippe-Bies- terfeld dateert van 1762. Van 1897—1918 heeft deze tak regeerende functie gehad en den troon van Lippe bezet, Friedrich (17061781) was de eerste uit het Lippische geslacht, die den naam Biesterfeld verwierf. De stamvader van de tegenwoordig nog bestaande vorstelijke li nie Lippe-Biesterfeld bezat in het vorsten dom Lippe geen regeeringsmacht. Die macht berustte bij het Huis Lippe-Detmold. De regeeringsfunctie kreeg eerst Graaf Ernst zur Lippe Biesterfeld (18421904) en wel in 1897. Hij overleed in 1904 en werd opgevolgd door zijn oudsten zoon. Leopold. Graaf Ernst was niet dan na hevigen te genstand van den tak Schaumburg-Lippe op den troon gekomen. Het geschil tus schen beide huizen, de zgn. Lippische troonstrijd. werd beslist door het Reichsge- richt in 1905. bij welke beslissing de nako melingen van Graaf Ernst tot de opvolging in de regeering van het Vorstendom Lippe gerechtigd werden verklaard. Door deze be slissing was de grafelijke tak Lippe-Biester feld tot den vorstelijken rang verheven. De broer van dezen Leopold was Bern hard. die een jaar jonger was en in Pruisi- schen militairen dienst zou treden. Deze Bernhard huwde in 1909 Armgard Kuni- gunde Alharda Agnes Oda von Cramm. Uit hun huwelijk werden twee zonen geboren. De eerste was graaf Bernhard Leopold von Biesterfeld, geboren te Jena in 1911 en sinds 1916 prins zur Lippe-Biesterfeld.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1