DE HONDERDSTE BIJEENKOMST VAN DEN VOLKENBONDSRAAD President Roosevelt vraagt 830 millioen dollar voor bewapening Uiie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 29 Januari 1938 Derde Blad No. 23879 BÜITENL. WEEKOVERZICHT Koor van feliciteerende kleinkinderen „Lang zal zg leven..." Lakei: „Ssst, oma slaapt". Zelf spreekt hij van „alarmeerend groote uitbreiding" vloot in de Vereenigde Staten is het de grondwettelijke plicht van den president aan het congres mede te deelen. dat de landsverdediging in verhouding tot de toe nemende bewapening van andere mogend- niet gevierd herdenkingsfeest opeenhooping van brandstof in het verre oosten. Voor den honderdsten keer is te Genève de Volkenbondsraad bijeen, doch aan een feestelijke herdenking van dit feit is door niemand gedacht en dat is zeer zeker niet te verwonderen. Er ls allerminst reden voor feestbetoon! Het statuut van den Volken bond heeft immers moeite om zich staande te houden onder den druk der omstandig heden Vraagt men echter of de ideeën, die aan de stichting ten grondslag lagen, hebben gefaald, dan zal men niet anders dan ont kennend kunnen antwoorden; wel heeft men die Ideeën niet ten volle In de prac- tijk weten te handhaven, waardoor de Volkenbond een lange lijst van echecs kreeg te incasseeren, die hij nauwelijks te boven ls gekomen. Dat ls dan ook de re den, dat men op het oogenblik als met iluweelen handschoenen het statuut van den bond benadert en het liefst ieder die per gaand debat over de kwestie van wij ziging van het handvest vermijdt! Deze honderdste zitting zal geen enkele verras sing opleveren, men zal alle moeilijkheden uit den weg gaan in de hoop op verwezen lijking van het oude spreekwoord: komt tijd, komt raad. Menschenhand heeft den Volkenbond gesticht, de menschenhand heeft fouten gemaakt, zeer ernstige fouten zelfs, toen leden van den bond zich niet ontzagen om direct te handelen In strijd met de prin cipes van het contract, wie zal het durven ontkennen, maar de waarheid van een idee op zich zelf gaat niet verloren tengevolge van ondermijning van de toepassing door onwilligen, die louter handelen naar de «[gen-belangen van het oogenblik om later, alk zij wederrechtelijk hun verlangens in de practijk hebben gebracht tot de werke lijkheid, feitelijk den terugkeer te begee- rèn naar het „fatsoenlijke gezelschap" Daarbij vergete men tevens niet, dat de wereld telt een groote massa, voor wie een ideaal op zich zelve niets zegt en die dus volmaakt onverschillig staan tegenover het gebeuren rondom haar, in doorsnee zelfs sarcastisch gnuiven bij uiterlijke misluk king; alsof er iets te verwachten was van zoo'n mooi-doenerlj te njldden van de harde en ruwe realiteit van het wereld gebeuren Gelukkig zijn er nog pioniers, ook in het geestelijk domein van de oer-idee van den Volkenbond: het bewaren van den vrede, alle tegenslagen ten spijt en de menschheid kan slechts innig hopen, dat deze pioniers niet zullen versagen en zul len weten door te zetten. Tot heil van allen! Zij het ook in verre, verre toe komst In verband met bovenstaande kan men In zekeren zin ook brengen het rapport, door den vroegeren Belgischen premier Van Zeeland uitgebracht in opdracht van de regeeringen van Engeland en Frankrijk. Niemand zal betwisten, dat de gansche wereld lijdt onder de gevolgen van een economische depressie. Dus ls het logisch, dat men tracht te komen tot een alge- meêne poging om die depressie te onder drukken zou men zeggen, doch zoo een voudig is het nu eenmaal niet op dit on- dermaansche. Hoe grooter de waarheid, des te eerder wijkt men er van af! Het rapport op zioh zelf gaat uit van de juistheid der hypothese der depressie en komt zoodoende direct op glad ijs! Uit den aard der zaak bevat het daar om een directe veroordeeling van de autar kie, die de wereld-economie ontwrichten moet.... Zullen de staten, die thans die autarkie toepassen door dik en dun zich willen leenen voor een terugkeer van de fouten huns weegs? De eerste ontvangst van het rapport is over het algemeen niet onvriendelijk alleen in Italië zweeg men nog al is men zich bewust, dat het rapport in hoog ste instantie slechts een eerste stap mag heeten op een langen, langen weg. Bracht men het echter eens zoover, dat men Plaats nam aan de groene tafel met de beste bedoelingen, wie weet Voor het zoover is. zal er nog heel wat water door den Rijn moeten stroomen, want de wereld biedt, helaas, nog steeds een beeld van verwarring als zelden te voren. In ons eigen werelddeel blijft de strijd in Spanje een doorn in het vleesch van Europa. Bij den strijd om Teruel blijkt weer eens te meer, hoezeer beide partijen elkaar in evenwicht houden. Trots moorddadige gevechten weet noch Franco noch Barcelona eenig overwicht van beteekenis te verkrijgen. Dit feit, in verband met de groeiende spanningen in het Verre Oosten, heeft er reeds toe ge leid, dat berichten de wereld zijn inge zonden over een thans officieel optreden van Italië met troepen om Franco einde lijk definitief te doen zegevieren. Het ty peert het heerschend wantrouwen! Italië zou zoodoende Franco veilig stellen en te gelijkertijd Japan's optreden in China bevorderen door wederom de Europeesche grootmachten vast te leggen in eigen om trek. Eigenaardig is evenwel, dat steeds meer blijkt, dat Duitschland weinig meer voelt voor zulk een politiek van lijnrechte tar ting, ook niet in het Verre Oosten, waar het meer en meer eigen belangen door Japan ziet bedreigd, zoodat Duitschland naast sovjet-Rusland de grootste wapen- leverancier van China is en blijft! Zonder nu direct aan te nemen, dat Japan reeds voor een economische cata strophe staat, wordt langzamerhand toch wel duidelijk, dat trots alle successen te Velde, die momenteel echter zijn gestaakt, ongetwijfeld mede tengevolge van het feit, dat een verder binnendringen in China de kosten der onderneming nog doen stijgen, Japan zich wat onbehaaglijk gaat gevoelen. stemming in eigen land is, te oordeelen v ur de debatten in het parlement, niet volledig der regeering goed gestemd en de overmacht der militairen valt moeilijk ™eer te loochenen na de drieste uitlatin gen van generaal Matsoei, dat hij van tpn ®een 'Hstructles heeft af te wach- Het militaire element overheerscht crnimY de lansen op uitbreiding van het onsi niet weinig stijgen. Wel is men het riint; de milltalren niet eens in welke „de volgende slag moet worden zich doch de oorlogsroes schijnt Het Vrl}.hen te hebben meester gemaakt. I liefst Jit op- ZU inderdaad het clnit ,u. ,Mr°Peanen en Amerikanen in- II.. Az'ë zouden willen verdrijven! receiri sovjets wordt de verhouding ge beld slechter; het is zelfs alsof de sov- De met spanning verwachte boodschap van president Roosevelt inzake de bewa pening is gisteren aan het congres over handigd. De boodschap begint met te her inneren aan de pogingen van de legeering om een weg te vinden tot beperking van de bewapening en om tenminste de waar schijnlijkheid van een wereldvrede te scheppen. De Vereenigde Staten konden en wilden de pogingen niet opgeven om te zoeken naar een overeenkomst tus- jets van oordeel zijn, dat de beslissing is gevallen en zich volkomen prepareeren op den oorlog, zooals onze Russische mede werker reeds in het licht stelde. - Ook met de Vereenigde Staten doen zich telkens nieuwe conflicten voor trots alle tegemoetkoming van het officieele Japan, dat zijn uiterste best doet om met Washington op goeden voet te blijven. De brandstof stapelt zich op in het Verre Oosten schen de mogendheden tot beperking van de bewapening en tot het beëin digen van aanvallen, doeh het was duidelijk, dat zoolang geen overeen komst was bereikt (en de president geeft de hoop nog niet op) de Ver eenigde Staten genoodzaakt zijn aan hun eigen veiligheid te denken. Met groote droefheid, zoo verklaarde Roo sevelt, kondigt hij een vermeerdering van de bewapening aan, welke zoo alarmeerend groot is, als nog niet is gekend. Het is een niet te miskennen feit, dat ten minste een vierde van de bevolking der wereld gewikkeld is in een meedoogenlooze verwoesting, niettegenstaande de meeste menschen, in de meeste landen, hierbij ingesloten zij, die in de conflicten zijn gewikkeld, in vrede wenschen-te leven. De spanning in de geheele wereld is groot en als opperbevelhebber van leger en f B v 4 (1 Roosevelt. heden onvoldoende is voor liet verzekeren van de nationale veiligheid en derhalve versterkt moet worden. Niettegenstaande het bekende feit dat door den Amerikaan- schen levensstandaard de schepen, kanon nen en vliegtuigen duurder kosten dan el ders en het op peil houden van leger en vloot derhalve ook duurder is, is het toch een feit. dat in vergelijking met het totale inkomen van de burgers de kosten voor deze beide lager zijn, dan in alle andere groote mogendheden. De voorstellen. Aangezien het opstapelen van strijd krachten te land en ter zee ln de overige mogendheden den wereldvrede bedreigen en ook de veiligheid, stelt de president aan het congres voor; 1. Dat het zal toestemmen ln het uit geven van 6.800.000 dollar voor het aan schaffen van materieel tot het bestrijden van aanvallen uit de lucht. Deze som zal voorkomen op de begrooting van 1939. 2. Dat het zal toestemmen in een betere organisatie van de leger-reserve, hetgeen 450.000 dollar zal kosten. 3. Dat het zal toestemmen in het uitge ven van 6.080.000 dollar voor het aanschaf fen van machineriën voor het vervaardi gen van legermaterieel. Hiervan zal 5 mil lioen voorkomen op de begrooting van 1939. 4. Dat het zal toestemmen ln het uitge ven van twee millioen dollar voor het ver vaardigen van munitie. 5 Dat het zal toestemmen m het uitbrei den van het bestaande programma voor het bouwen van oorlogsschepen met twin tig procent. 6 Dat het zal toestemmen in het bouwen van twee slagschepen en twee kruisers bo ven het bestaande programma in het ka lenderjaar 1938, hetgeen gedurende het be lastingjaar 1939 een uitgave van een kleine som zal eischen. 7. Dat het zal toestemmen in het uitge- ven van vijftien millioen dollar voor het bouwen van een aantal kleine schepen van een nieuw tvpe voor proefnemingen, waar bij ingesloten het maken van plannen voor kleine schepen van een ander type. indien dit noodig mocht blijken. Geen onredelijke winsten. President Roosevelt verklaarde verder van meening te zijn, dat thans voor het congres de tijd komt om wettelijke maatregelen te nemen om te voor komen, dat in tijden van oorlog on redelijke winsten worden gemaakt en voor een mogelijken oorlog de lasten zooveel mogelijk over de bevolking wor den verdeeld naar draagkracht. Ont werpen hiertoe werden jarenlang door dit en vorige congressen bestudeerd. Het is noodzakelijk, dat op het oogenblik iedereen zich realiseert dat de ongelukkige toestand van de wereld te dikwijls leidt tot een verachten van die beginselen err verdragen, waaraan de internationale wet onderworpen is en tot het invoeren van nieuwe factoren in de huidige oorlogvoering. Doeltreffende bescherming beteekent. dat niet alleen de kusten van de Ver, Staten, doch ook de verbindingslijnen ver van de kust verwijderd worden beschermd. Een krachtige vijand moet honderden mijlen van de klusten verwijderd worden gehouden. Verder kan de verdediging niet beperkt blijven tot een oceaan of tot een kust. om dat de andere zekere veilig is. terwijl men ook niet zeker kan zijn. dat de verbindings weg. het Panama-kanaal, veilig zal zijn. Een doeltreffende verdediging eischt der halve een gelijktijdige verdediging van alle deelen van de Vereenigde Staten. Het is derhalve een duidelijke plicht, dat iedere poging moet worden gedaan den vrede te bewaren, doch tegelijkertijd moet het land beschermd worden. Dat is het doel van deze voorstellen. Tenslotte verklaarde pre sident Roosevelt nog. dat de bescherming van de Vereenigde Staten niet gegrondvest is. of zal zijn op den aanval, doch alleen op de verdediging Nadere gegevens. In een persconferentie heeft president Roosevelt verklaard, dat het tonnage van de beide nieuwe slagschepen nog niet vast staat. VeTder weigerde hij iets te zeggen over de proeven met kleine schepen, waar voor hij gelden heeft aangevraagd. Men veronderstelt evenwel, dat deze schepen van hetzelfde type zijn als de kleine zwaar gewapende motorbooten der Italiaansche marine. Ten aanzien van de verwijding van het Panama-kanaal deelde Roosevelt mede, dat dit vraagstuk door de genie wordt bestudeerd. De president schat de uitgaven voor de bewapening in het komende belas tingjaar op 29.200.000 dollar. Tegelijk met de boodschap van den pre sident is de Vinson-wet. waanbij de regee ring word't gemachtigd de vloot met twintig procent te vergrooten. in het Huis van Afgevaardigden ingediend. In het ontwerp wordt voorgesteld 47 oorlogsbodems en 22 hulpschepen te bouwen, benevens nog duizend vliegtuigen. Het departement van marine heeft medegedeeld, dat de totale kosten van de vermeerdering met twintig procent van de vloot ongeveer achthonderd millioen dollar zullen bedragen. Er is voorzien, dat ingeval van een inter, nationale overeenkomst tot beperking der bewapening, waarbij Amerika betrokken is, de president den vlootbouw op kan schor ten. voor zoover noodig. De schepen, welke gebouwd zouden moe ten worden zijn drie slagschepen, waardoor het totaal wordt gebracht od achttien, acht k uisers. waardoor het totaal komt op 47, 25 torpedojagers, waardoor het totaal wordt gebracht op 147 neren onderzeeërs, waar door het totaal onderzeeërs wordt gebracht op 58. tenslotte duizend vliegtuigen, waar door het totaal aantal bruikbare vliegtuigen drieduizend wordt Voor bemanning van deze nieuwe schepen en vliegtuigen za* een ver meerdering van personeel van twintig duizend man en twaalfhonderd offi cieren noodig zijn. De vijftien millioen dollar, welke door Roosevelt worden verzocht voor proefnemin. gen zijn bestemd voor schepen met een maximum van driedu'zznd ton Het totale tonnage voor de drie slagschepen is hon derd vijf duizend ton en voor de acht kruisers 68.500 ton. In 1938 zullen slechts twee slagschepen op stapel worden gezet, het derde zal later volgen.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9